Лабораторна робота №9. Будова і різноманітність квіток



Скачати 129.75 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір129.75 Kb.


Урок на тему:

Лабораторна робота №9. Будова і різноманітність квіток

7 клас

Вчитель біології

Страшненко О. І.

Тема. Квітка – генеративний орган. Лабораторна робота №9. Будова і різноманітність квіток.

Мета:

  • ознайомити учнів із будовою квітки, різноманіттям будови квітів, їхнім значенням у житті рослин; сформувати в учнів поняття про будову та різноманітність квіток; показати зв'язок будови квітки з виконуваною функцією, сформувати нові знання про будову рослин.

  • продовжити розвивати самостійність учнів у навчанні, здатність до самоаналізу; уміння працювати в групах, порівнювати, роботи висновки; працювати з додатковою літературою, роботи цікаві доповіді, застосовувати отримані знання на практиці; працювати на уроці творчо, з натхненням; розвивати інтерес до вивчення ботаніки;

  • виховувати уміння цінувати красу й різноманіття навколишнього світу, прищеплювати дбайливе відношення до природи, виховувати прагнення до знань.

Тип уроку : вивчення нового матеріалу.

Форма проведення : комбінований урок.

Форми роботи : групова, індивідуальна, фронтальна, практична.

Обладнання: проектор, мультимедійний екран, ноутбуки, комп’ютер, музичний центр, планшет, фотоапарат, моделі квітів, презентації, музичний супровід.

План уроку

І. Організаційна частина

ІІ. Психологічний настрій

ІІІ. Актуалізація опорних знань

ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів

V. Вивчення нового матеріалу

VІ. Фізкультхвилинка

VІІ. Закріплення вивченого матеріалу (виконання лабораторної роботи №9)

VІІІ. Рефлексія

ІХ. Підведення підсумків уроку, оцінювання

Х. Домашнє завдання

Хід уроку

І. Організаційна частина

Привітання. Доброго ранку, вам!

Доброго ранку, нам!

Доброго ранку, всім!

Ми радо гостей в своїм класі вітаєм,

Щастя й здоров’я усім вам бажаєм.

Гості наші вмостилися,

Ви їх вже роздивилися,

Привіталися, усміхнулися,

І до мене повернулися.


ІІ. Психологічний настрій

Діти, що ви бачите перед собою? Так, це малюнки ваших улюблених квітів, які ви малювали з вчителем на уроці образотворчого мистецтва. Вони такі різні, неповторні і такі прекрасні. В цьому вони так нагадують вас. Пам’ятайте це. Тож бажаю вам успіху, а ще якщо зібрались разом, то це початок, якщо триматись разом, то це прогрес, якщо працюватимемо разом – нас чекає успіх.



"Самоналаштування"

Покладіть руки на парту, закрийте очі та промовляйте :

- Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.

- Я особистість творча.

- Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці

Діти, я сподіваюсь на вашу підтримку. Все в нас буде чудово.

ІІІ. Актуалізація опорних знань


  1. Робота на файлах

Перед учнями на столах лежать файли з маркерами і серветками. Вчитель читає запитання, а діти пишуть відповіді на файлах.

  1. Здатність живих організмів відтворювати особин того ж виду називається…

розмноженням.

2. Передача основних ознак материнського організму новому поколінню особин…



процес розмноження.

3. Два типи розмноження … статеве і нестатеве.

4.Скільки типів нестатевого розмноження ми вивчали… (3.)

5. Здатність організму відновлювати втрачені органи називається… регенерацією

6. Регенерація лежить в основі якого типу нестатевого розмноження … вегетативного

7. Види вегетативного розмноження рослин… природний і штучний



2. Індивідуальна робота.

Із запропонованих живих об’єктів, гербарію вибрати ті, які підтверджують вегетативне розмноження рослин. Відповідь аргументувати.

На столі лежать: цибулина, бульба, гілка верби, кореневище, вуса, живці винограду, малини.

ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель

Чи бачили ви коли - небудь, як розпускається квітка? Зараз ми зможемо побачити це справжнє диво.

(демонстрація відеофрагменту «Розпускання квітки» на фоні мелодії «Мій ніжний і лагідний звір!»)

Погляньте, діти, які неповторні, різноманітні квіти нас оточують. Саме цьому неймовірно красивому органу рослини присвячений наш урок. Його тема «Квітка – генеративний орган рослини». Сьогодні на уроці ми познайомимося з квіткою ближче, вивчимо її будову, різноманітність квіток, виконаємо лабораторну роботу, з’ясуємо значення квітів в житті людини та необхідність охорони квітів.



Девіз уроку:

Лише зрозумівши природу,

Людина зрозуміє саму себе.

Р. Едберг (шведський письменник)



Епіграф до уроку:

Скільки того цвіту при долині,

Кожна квітка - пісня України.

Скільки того цвіту край городу,

Кожна квітка – материна врода.
V. Вивчення нового матеріалу

Перед цим уроком вам були задані випереджальні завдання. Зараз скажіть, будь ласка, хто який матеріал приготував?



Два учні представляють свої презентації,в яких розповідають про будову квітки, та їх різноманітність.

Спочатку учень представляє презентацію «Квітка – генеративний орган рослин» .






Застосування методу мозковий штурм :

Учні класу поділені на дві групи. Перед кожною групою ставиться проблемне запитання.

- Які частини квітки є найголовніші?

- Чи можна збирати квітучі рослини в букети?


Після нетривалого обговорення представники груп пропонують свої відповіді.
Другий учень представляє презентацію «Різноманітність квіток»


Знову ставляться проблемні запитання

- Чому квітки такі красиві?

- Чому квітки такі різні?


Після нетривалого обговорення представники груп пропонують свої відповіді.
Ви уважно прослухали новий матеріал, який вам підготували ваші товариші, подивились схеми, малюнки, фотографії, шукали відповіді на запитання в групах. А зараз давайте перевіримо як ви все це засвоїли. У вас на партах лежать листочки з опорними схемами уроку. Візьміть їх, вони підписані. Ваше завдання заповнити ці схеми. При цьому в разі потреби зверніться до підручника. Відповіді можна знайти в параграфі 18, сторінки 77 – 79.









VІ Фізкультхвилинка

Ви сьогодні просто молодці. Давайте трішки відпочинемо. Оголошую фізкультхвилинку. Чия черга її проводити ? Виходить один з учнів і під музику проводить фізкультхвилинку.



VІІ. Закріплення вивченого матеріалу (виконання лабораторної роботи №9)

А зараз ми виконаємо лабораторну роботу «Будова і різноманітність квіток». Але лабораторна робота у нас сьогодні незвична. У вас на партах стоять ноутбуки, також у вас є фотокамери. Зараз я вам даю частини квітки, ви повинні знайти складові квітки, назвати їх, розглянути будову і спробувати зібрати квітку. Всі етапи практичної частини ви фотографуйте і оформіть вашу лабораторну роботу у вигляді презентації. При захисті робіт ми хочемо почути про особливості будови вашої квітки. Крім того, я приготував вам ще одне завдання. Відкрийте на робочому столі папку «Мої документи», знайдіть папку «Урок біології», там є файл «Фото» з малюнками різних квітів. Ваше завдання, вибрати лише ті квіти, які схожі за будовою з вашою. А потім все це ваша група представить в вигляді презентації «Будова і різноманітність квіток». Сподіваюсь до завдання ви підійдете творчо і ми разом отримаємо задоволення від результатів вашої роботи.

Шановні колеги, мені нарешті випала хвилинка поспілкуватися з вами. Одним оком слідкуючи за подіями, які відбуваються за партами, я можу тихенько з вами поговорити. Я не можу навіть думки припустити, щоб ви на моєму уроці якимось чином постраждали від гіподинамії. Тому ми з вами також проведемо невеличку розминку. Ви слухаєте уважно і виконуєте, як вважаєте за потрібне.

Встаньте, будь ласка. Послухайте правила розминки. Я задаватиму вам питання. Якщо ваша відповідь „так” - ви піднімаєте обидві руки вгору, якщо „ні” – присідаєте. Зрозуміло? Добре, почнемо, ставимо руки на пояс.

1. Ви любите свою роботу?

2. Ви ставите двійки учням?

3. Ви хотіли б змінити професію?

4. Ви своєчасно отримуєте зарплату?

5. Ви хотіли б поїхати у відпустку на Мальдіви?

6. Вам подобається мій урок?

7. Ви за те, щоб присвоїти мені звання «найкращий супер – пупер вчитель всіх

часів і народів Олександрівського району»?

8. Ви за те, щоб я більше ніколи не проводив відкриті уроки?
Так і знав, що ніхто не захоче присідати. Сідайте, будь ласка. Ви молодці. За це вам нагорода. Що найпрекрасніше на нашій планеті? Звичайно квіти і музика. А якщо їх об’єднати отримаємо просто шедевр. Давайте подивимось і отримаємо насолоду.
Показ відео В.А.Моцарт «Вальс цветов»
Ось і прийшов час ваших презентацій, діти, присвячених будові квітки, прошу.

Відбувається захист презентацій представниками груп.

Сьогодні на уроці ми багато чого дізналися про квіти. А як вони нам слугують у повсякденному житті знаєте? Наскільки я пам’ятаю, у нас є учениця, що приготувала повідомлення про значення квітів, то ж надамо їй слово.



Повідомлення учениці.

Квіти - постійні супутники нашого житті Вони на клумбах, у кімнаті, вони на вишивана рушниках, ними розмальовані печі, стіни осель, посуд. З них роблять різні напої, відвари. Віддавна вони були для людини символом її почуттів, думок. Про них складали легенди, оповідання, їх оспівували піснях і поемах...

Квіти широко використовують у парфумерії для виготовлення парфумів, кремів, лосьйонів, шампунів. А в фармацевтичній промисловості з них виготовляють екстракти, пігулки, порошки. Як природні барвники квіти використовують у текстильній промисловості. А ось у харчовій — квіти необхідні для виготовлення чаїв, варення, сиропів, а також різних олій: трояндової, лавандової, шипшинової. І як не сказати про прикрашання квітами парків, скверів, домівок?. А як ми радіємо, коли у святковий день нас вітають букетом улюблених квітів!
А чи знаєте ви, діти, що квіти можуть багато чого сказати. Не вірите, а от послухайте!

Учениця читає вірш Д.Білоуса «Мова квітів»

Що скаже свіжих квітів жмуток?

Про що їх мова непроста?

Верба – одвертість, айстра – смуток,

Лілея, біла – чистота.

Конвалія – любов таємна,

Мак – юний цвіт, що не згаса.

Лавр – завжди успіх, слава певна,

А мальва – холодність, краса.

Дзвіночок польовий – то вдячність,

Троянда – то любов свята.

Нарцис – то горда необачність,

Волошка – ніжність, простота.

Саранка-лілія – сміливість.

Півонія – життя багато літ,

Фіалочка – сором'язливість,

Любов минуща – первоцвіт.

Ми любим квіти дарувати,

Й коли настане слушний час –

Все те, що хочемо сказати,

Букетик висловить за нас.



VІІІ. Рефлексія.

Давайте трішки відпочинемо, порелаксуємо. Я приготував для вас загадки. Послухайте уважно і відгадайте їх. Звичайно загадки будуть про квіти.



Загадки про квіти.

В капелюшок пишний вбрався

І морозу не злякався,

Невеличкий цей сміливець,

Золотавий…

(Чорнобривець)

Я гордо голову тримаю

І перед вітром не схиляю.

Я жовтий, білий, полум’яний

І, наче яблуко, рум’яний.

В саду я квітну на весні.

Скажи, яке ім’я мені?

(Тюльпан)

Це королева квітника,

Гарна і красива.

На стеблах має колючки,

В них захист її й сила.

(Троянда)

Як ракета, що злітає,

В небо весь час заглядає.

Трохи схожий він на колос,

Гордий, стрункий…

(Гладіолус)

Хто з вас, дітки, нас не знає?

Ми у лісі проживаємо,

Дзвоном сонце зустрічаємо,

Маєм гарні сині очки,

Називаємось…

(Дзвіночки)

Стоїть півень на току

У червонім ковпаку.

(Мак)


Квітка гарненька,

На сонечко схожа,

Пелюстки біленькі,

А середина жовтенька.

(Ромашка)

Дзвоники-перлинки на ніжці тонкій,

Такі запашні і тендітні такі,

В широкому листі, немов гіллі,

Ховають від сонця голівки малі.

(Конвалія)



ІХ. Підведення підсумків уроку, оцінювання.

Діти, чи сподобався вам урок? Чи справдились ваші очікування? Зараз кожен висловить свою думку.



МЕТОД „МІКРОФОН"

Я зрозумів...

Мене здивувало...

Я збагатився інформацією про...

Мене зацікавило повідомлення про...

Я ніколи раніше не чув про...

Я зумів …

Я знав …


Найбільші труднощі я відчув …

Мені б хотілося ще …


Діти, сьогодні ви добре попрацювали, відповідали багато, ви - молодці, показали чудові знання.

Оцінювання

Х. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал параграфу №18 , підготувати доповіді, презентації, повідомлення про суцвіття.


А закінчити урок я хочу словами відомого українського поета Василя Симоненка. Його поезія називається «Квіти»
Слів на описи не трачу, словом не передаси

Їх земної, безсловесної, дивовижної краси.

Люди дивляться, п'яніють, в них кохаються віки,

Нареченим їх дарують, заплітають у вінки.

Ними кожен свою радість, власне щастя назива –

Квіти часто нам говорять втричі більше, ніж слова,

Скільки їм ми довіряли мрій, і недоспаних ночей!

Але є ще кращі квіти, невідомі для очей.

Не цвітуть вони на клумбах і на тихих озерцях,

А цвітуть вони у грудях, у людських цвітуть серцях.

В щирім серці, в чесних душах – вірю, знаю! квіти є!

Щастя їх коріння поїть, радість барв їм додає

Матеріали до уроку



Легенда про тюльпан.

Тюльпан. Довгий час існувало повір'я про те, що бутон жовтого тюльпана містить в собі сильну енергію і той, хто зможе відкрити його стане щасливим. Однак, не було такої людини, яка б виявилася здатною відкрити цей ніжний бутон, що тримався на тонкій зеленій ніжці і обдувався вітрами гірського схилу.

Але одного разу на цей схил прийшла погуляти мати з маленьким сином. Хлопчик вперше побачив красиву квітку і побіг до неї, бажаючи розгледіти дивовижну і прекрасну рослину ближче. Коли хлопчик підійшов до тюльпану, його обличчя осяяла посмішка, а по схилу рознеслася луна, яка повторювала дзвінкий дитячий сміх. Тюльпан розкрився назустріч щирій посмішці, дитячий сміх зробив те, чого не могла зробити ніяка земна сила.

Загадки про квіти.


В капелюшок пишний вбрався

І морозу не злякався,

Невеличкий цей сміливець,

Золотавий…

(Чорнобривець)

Я гордо голову тримаю

І перед вітром не схиляю.

Я жовтий, білий, полум’яний

І, наче яблуко, рум’яний.

В саду я квітну на весні.

Скажи, яке ім’я мені?

(Тюльпан)

Це королева квітника,

Гарна і красива.

На стеблах має колючки,

В них захист її й сила.

(Троянда)

Як ракета, що злітає,

В небо весь час заглядає.

Трохи схожий він на колос,

Гордий, стрункий…

(Гладіолус)

Хто з вас, дітки, нас не знає?

Ми у лісі проживаємо,

Дзвоном сонце зустрічаємо,

Маєм гарні сині очки,

Називаємось…

(Дзвіночки)

Стоїть півень на току

У червонім ковпаку.

(Мак)

Квітка гарненька,



На сонечко схожа,

Пелюстки біленькі,

А середина жовтенька.

(Ромашка)

Дзвоники-перлинки на ніжці тонкій,

Такі запашні і тендітні такі,

В широкому листі, немов гіллі,

Ховають від сонця голівки малі.



(Конвалія)


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка