«Я і Україна»
Громадянська освіта
Тема уроку: Культура поведінки. Правила гостинності. Правила поведінки в гостях.
Мета уроку: розширити знання учнів про правила етичної поведінки серед оточуючих; розвивати навички культурної поведінки в гостях, в громадських місцях; виховувати ввічливе спілкування з дорослими і ровесниками.
Обладнання: комп΄ютер, таблиці, ілюстрації, картки.
Тип уроку: формування умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І. Організація учнів
Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав!
Тож і ви часу не гайте,
Працювати починайте.
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку
-
Діти, чи варто в житті бути правдивим?
-
Чому?
-
Чи засуджується брехливість?
Сьогодні ми з вами поговоримо про культуру поведінки, правила гостинності, правила поведінки в гостях. Побудуємо школу ввічливості, вона у нас сумна.
метод «Асоціативний кущ»
-
Щоб бути ввічливою людиною які слова повинна вживати людина в спілкуванні з оточуючими?
спасибі
вибач дякую
Ввічливість
добрий будь ласка
ранок
співчуваю
-
Перший урок – це вітання. З гостями ми вже привіталися.
-
А якщо ви запізнилися на урок як потрібно зробити?
(сценка «Запізнився на урок)
-
Які ввічливі слова потрібно говорити, переступивши поріг школи? (добрий день, ранок, дякую, будь ласка, спасибі, вибач)
-
Розповідь вчителя.
З давніх давен люди дотримувались правил етикету. Етикет – це встановлений порядок, сукупність правил, які регламентують зовнішні прояви людських взаємин. Ще в ХVІІ столітті французький король Людовик 14 гостям вручав картки, де були записані правила поведінки для гостей. Від назви цих карток і з΄явилось поняття ЕТИКЕТ.
У греків були інструкції – як вести переговори. Табличка складена навпіл називалась диплом. Звідти пішло слово – дипломатія.
В сучасному житті етикету притамовані 4 основні принципи:
-
гуманізму й людяності. Бути ввічливим, тактовним, скромним.
-
доцільність дій і поводитися розумно, просто. Зручно для себе і оточуючих.
-
краси поведінки, шляхетності
-
дотримання звичаїв і традицій країни – у якій перебуває людина.
-
Робота з підручником «Про культуру зблизька» (ст. 34-35)
-
які правила етикету були порушені?
-
хто від цього страждає?
-
як можна уникати неприємних моментів?
-
Поведінка в їдальні
-
йти організовано, не штовхаючись
-
не класти лікті на стіл
-
не розмовляти, не викрикувати
-
якщо їжу не можете їсти, підійти тихо до вчителя і про це повідомити
-
їсти спокійно, не кидатись хлібом
-
гріх залишати недоїдки на столі.
А чи знаєте ви скільки один клас залишає хліба на столі? А всі класи школи за день, місяць, рік. Проведемо експеримент. Підрахуємо.
У слов΄ян звичай: люди,які розломили навпіл хліб – на все життя ставали друзями. Хліб на столі з΄явився завдяки праці людей 120 професій. Людей зустрічають хлібом і сіллю.
Складіть моральні правила.
-
Робота в групах
-
Як повинні вести себе діти в громадських місцях?
в театрі
в цирку
в парку
на святі
в гостях
Запишіть правила поведінки на картках і вставте у віконця будинку «Ввічливість».
Обговорення прослуханого.
-
Гра «Так, ні» (Оплески)
а) сиджу за столом, поклавши лікті на стіл.
б) їм поспіхом, плямкаючи
в) після їжі дякую за обід
г) за столом у їдальні сміюся
д) п΄ю обережно, не розливаючи напій
є) занурюю руку в склянку, щоб дістати фрукти з компоту.
ІІІ. Бесіда «Правила гостинності
-
А чи любите ви ходити у гості? А приймати гостей у себе?
-
Для чого ходять у гості?
Народна мудрість говорить: любиш у гостях бувати, люби ж гостей і приймати. Прийшли гості непрохані, то й підуть некохані.
-
Чому нас вчать прислів΄я? (читання з дошки)
Веселий гість – дому радість
Гість – давнє слово. В латинській мові hostis – чужеземець, ворог. Колись це слово попереджало людей про лихо.
-
Які ви знаєте правила гостинності?
-
як зустрічаєте гостей?
-
які для хазяїв правила?
-
які для гостей правила?
-
як проводжаєте гостей?
(читання з дошки таблиць)
(як будемо проводити вільну годину з гостями? Танок, пісня, читання віршів, ігри).
-
Читання у підручнику «Правила гостинності».
-
До нас теж завітали гості.
Діти показують танок (під музику весь клас танцює і співає пісню).
-
Вдома ви прочитали про історію пана Коцького. Прочитайте поради пана Коцького (вибіркова робота)
-
як приймати гостей?
-
як поводити себе в гостях?
Зачитайте їх.
ІV. Узагальнення та систематизація знань
-
Обговорення норм етикету. (зошит стор. 14 правила гостинності, запис)
-
Розв΄язання ситуацій морального змісту (в транспорті, в магазині)
-
«Неслухняні хазяї» Г. Бойко (сценка)
Із гостини по сніжку
Хлопчики вертались.
А товариш запитав:
Як вам гостювалось?
Та нічого, все як слід…
Тільки бачиш, друже,
В тому домі хазяї
Некультурні дуже
Некультурні хазяї,
Просто нехороші, -
У прихожій не зняли
З нас вони калоші
Навіть з наших кожухів
Снігу не струсили
То ми так, як увійшли
І до столу сіли.
-
Чи любите ви отримувати подарунки?
-
А дарувати?
-
Уявіть що на іменини дівчинці подарували іграшкову машину, бабусі – фломастери, дідусеві – повітряну кульку.
-
Це вірно?
-
Як можна виправити ці помилки? Зробити подарунки своїми руками.
-
Розкажіть, які подарунки готували ви?
V. Підсумок. Гра «Мікрофон»
Про що сьогодні йшла мова?
-
що таке гостинний етикет?
-
яких норм етикету повинні діти дотримуватись у гостях?
-
як себе повинні вести діти у школі? На перерві?
-
якими новими правилами ви сьогодні поповнили свою етикетну скарбничку? (запишіть на віконці)
-
чи світліша стала наша школа Ввічливості?
Нехай кожен день їй принесе радість і щастя. А ви засвітіть віконця нашої школи новими знаннями із етичної скарбнички.
-
Ви сьогодні молодці! У нас в класі гості. А які гостини без частування. Пригощайтеся любі гості й діти (пригощання)
VІ. Домашнє завдання
стор. 34 – 40, зошит стор. 15.
Поділіться з Вашими друзьями: |