Крок четвертий «Моє здоров’я» (бесіди, лекції, тренінги)Сторінка1/5
Дата конвертації24.04.2016
Розмір0.84 Mb.
  1   2   3   4   5

Крок четвертий
«Моє здоров’я»


(бесіди, лекції, тренінги)

Всеукраїнська благодійна організація "АСЕТ"

Лекції з профілактики ВІЛ/СНІДу

«СНІД, секс та стосунки між людьми »

Перша частина.
? Хто з вас знає, у якому році був відкритий вірус ВІЛ? В 1983 році, В 1981 році померли 8 гомосексуалістів у Сан-Франциско від невідомої хвороби, яку лікарі назвали СНІД.

? Ви знаєте, на якому континенті проблема СНІДу є найактуальнішою? У Південній Африці. Сьогодні на африканському континенті більше 25 мільйонів дорослих і 1 мільйона дітей живуть з ВІЛ-інфекцією. Тільки за 1998 рік СНІД у Африці забрав 2 мільйона життів, В Уганді 15% населення ВІЛ інфіковані. Є поселення, де всі люди вимерли від цієї хвороби. Коли там проводили обстеження юнаків в армії, лікарі виявили, що у 90% із тих, хто прийняв участь у цьому обстеженні, був вірус. В Уганді ця проблема пов'язана не тільки із здоров'ям населення, вона впливає на соціальну та економічну сферау. У цій країні багато сиріт і мало людей, які могли б заробляти гроші для суспільства.Індія - більше 4 мільйонів ВІЛ-інфікованих людей.

Таїланд - більше 1,5 мільйона людей з вірусом ВІЛ.

Росія - кількість ВІЛ-інфікованих у Росії на 1 квітня 2004 року - більше 300 000 людей.

Україна - з І987 року на початок 2007 року в Україні офіційно зареєстровано приблизно

122 000 ВІЛ-інфікованих,

? 1. А) Що означає СНІД?

С-СИНДРОМ У

Н- НАБУТОГО У

І - ІМУНО-

Д-ДЕФІЦИТУ

? 2. Б) Що означає ВІЛ?

В - ВІРУС

І - ІМУНОДЕФІЦИТУ

Л - ЛЮДИНИ - цей вірус небезпечний лише для людини, у тварин є схожі віруси, але вони не можуть заразити людину, а людина не може передати вірус тваринам. Тому у лікарів є проблеми із дослідженням нових ліків, вони не можуть випробувати їх на тваринах, а тільки на людях.

? 2. Чи можливо інфікуватися вірусом через:* Кров - так, кров перший із най небезпечніших засобів переносу вірусу.

* Піт - не містить у собі вірус ВІЛ.

* Блювота - може містити малу кількість вірусу, теоретично небезпечна тільки при контакті з нашою кров'ю.

* Сльози - можуть містити дуже низьку кількість вірусу, теоретично небезпечна тільки при контакті з нашою кров'ю.

* Слина - може містити низьку кількість вірусу, небезпечна тільки при контакті з нашою кров'ю. Щоб людині стати інфікованою через слину, їй потрібно проковтнути 4 літри слини ВІЛ-інфікованої людини. У нашому шлунку є кислоти, які знищують низьку кількість вірусу.

* Волосся - ні.

* Сеча - може містити низьку кількість вірусу, небезпечна лише при контакті з кров'ю.

* Шкіра - ні, не бійтесь подати руку ВІЛ- інфікованій людині.

* Піхвова рідина (рідина у жіночих геніталіях)— другий небезпечний засіб зараження.

* Материнське молоко - третій із найнебезпечніших засобів зараження. 10 - 30% немовлят заражаються від інфікованих матерів через їх молоко при годуванні.

* Кал - може мати низьку кількість вірусу, небезпечний лише при контакті з кров'ю.

* Сперма - четвертий дуже небезпечний засіб зараження ВІЛ; вона може мати велику кількість вірусу ВІЛ.

? Через які чотири рідини ми можемо інфікуватися вірусом ВІЛ?

Через кров, материнське молоко, сперму, піхвові рідини.


Давайте запам'ятаємо наступне:

* ВІЛ не передається при користуванні спільним транспортом;

* ВІЛ не передається через їжу, використання спільного рушника чи паперу;

* ВІЛ не передається повітряно-крапельним шляхом (не може передатись через кашель,

чхання і т.д.);

* ВІЛ не може передатися через рукостискання;

* ВІЛ не може передатися через проживання під одним дахом із ВІЛ-інфікованою людиною, через дотик до цієї людини, через спільне харчування із цією людиною, через їжу, через використання спільної туалетної кімнати, ванної, душу і т. д.;

* ВІЛ-інфікована дитина може відвідувати загальноосвітню школу без ризику інфікувати своїх однокласників, а доросла ВІЛ-інфікована людина може працювати на своєму робочому місці, не становлячи загрози для своїх колег.

* Якщо не існує обміну рідин від одного організму до іншого (через сексуальний контакт або через кров), ВІЛ не може передаватися через повсякденну діяльність.

? Як ви думаєте, скільки мільйонів ВІЛ-інфікованих людей, про яких

ми знаємо, живуть в усьому світі?

Приблизно 60 мільйонів - це кожна 150 людина в світі. Але лікарі говорять, що в дійсності є в 5-10 разів більше людей, про яких ще не відомо, що вони інфіковані. Тоді це 600 мільйонів — кожен 15! Більше 22 мільйонів людей вже померли від СНІДу.
(ПЛАКАТ №1)
; ... ■...Давайте подивимося на малюнок, який добре ілюструє проблему СНІДу. Один чоловік у човні каже другому: "Не бійся, це лише декілька гілочок". Він не бачить небезпечне дерево під водою, а лише гілочки над водою.

Що трапиться, якщо вони попливуть далі? Вони можуть перекинутися і потонути.

Цей плакат добре пояснює проблему хвороби СНІДу. Гілки над водою - це люди, ВІЛ-інфіковані, про яких ми знаємо - 60 мільйонів. Дерево під водою - це люди, у яких теж вірус ВІЛ, але ми цього не знаємо. І вони теж часто про це не знають. їх в 5 -10 разів більше ніж тих, про яких ми знаємо - 600 мільйонів. Прихована небезпека набагато серйозніша ніж та, яку ми бачимо!!!? Яка ситуація у нас на Україні?

(Учням не потрібно говорити всю статистику, тільки головні факти. Потрібно також розповісти статистику того населеного пункту, де проводиться лекція.)

За експертними оцінками па початок 2007 року в Україні зареєстровано приблизно 122 000 ВІЛ інфікованих людей України. Це кількість офіційно зареєстрованих. ,А є такі люди, які поки що не потрапили до цієї статистики, але вже зараз розносять цю інфекцію, більшість з них - це молоді люди. Зараз вони і це працездатні, але через років п'ять - шість багато з них почнуть помирати. І якщо найближчим часом не будуть знайдені ліки, то через 15 років помиратимуть десятки тисяч людей,

Україна займає І місце в Європі та одне з перших місць в світі за швидкістю поширення вірусу ВІД, якщо нічого не змінити, то через 15-20 років ситуація на Україні може бути гірша, ніж в Африці.* Головним фактором ризику зараження ВІЧ- інфекцією в Україні стало введення наркотиків ін'єкційним шляхом.

* Кількість випадків передачі ВІЛ гетеро-сексуальним шляхом росте. У 2004 році це були випадки, які складали 14%- 19%. Па цей час таким чином заразились 24% людей і цей відсоток продовжує рости.
Серед ВІЛ- інфікованих людей в Україні дорослих - 67% чоловіків, а 33% жінки.

 • 65% серед усіх ВІЛ-інфікованих молоді люди віком 17 - 25 років.

 • Головним фактором ризику зараження ВІЛ-інфекцією в Україні стало введення наркотиків
  ін'єкційним шляхом. Спочатку відсоток заражених через наркотики був майже 100%. А через

статевий шлях було заражено лише декілька відсотків. Проте на цей час ситуація така, що

61% заразились ВІЛ через введення наркотиків ін'єкційним шляхом, це офіційно відомо про

48.028 людей.


 • Кількість випадків передачі ВІЛ гетеро-сексуальним шляхом росте. У 2004 році це були

випадки,які складали 14%- 19%. На цей час таким чином заразились 24% людей і цей

відсоток продовжує рости. • На третьому місці по кількості зареєстрованих випадків знаходиться шлях передачі інфекції

від матері до дитини при вагітності та пологах. На 01.04.2005 це складає 11,5%.

(ПЛАКАТ№2)

Цей малюнок називається "ВІЛ на дискотеці ".Одна

людина на цій дискотеці ВІл-інфікована.

? Як ви думаєте, хто із цих людей інфікований?

(учні показують на різних чоловічків, але за коментаріями ніхто з них не ВІЛ-інфікований). Підсумовуючи пояснюється, що за зовнішнім виглядом не можливо дізнатися чи людина ВІЛ-інфікована чи пі. Цей малюнок говорить про те, що вірус приховується в людях, які виглядають здоровими, як і ми. Ви можете танцювати з цим хлопцем або дівчиною. Він дуже гарний, симпатичний, у нього спортивна фігура, він виглядає повністю здоровим, але насправді, він може бути заражений вірусом ВІЛ Ви не зможете впізнати це по зовнішньому вигляду!
?3. "СНІДом можна заразитися при..." Що є помилкою в цьому вислові?

Людина заражається вірусом ВІЛ, а СНІД це хвороба, яка є останньою стадією . Якщо ми знаємо яким чином поширюється ВІЛ, то можемо добре захистити себе відзараження(ПЛАКАТ №3) (А.Баскетболіст "Меджик " Ервін Джонсон)

? Ви чули про відомого баскетболіста "Меджика" Ервіна Джонсона?

Раніше він був одним з найкращих баскетболістів НБА. Декілька років назад він зізнався, що ВІЛ-інфікований. Як він дізнався про це? Він хотів застрахувати себе на випадок смерті. Страхові компанії в США пере віряють своїх клієнтів на вірус ВІЛ. Коли Ервін дізнався про своє зараження, то був дуже здивований, тому що ніколи не думав, що це може трапитися з ним. Він думав, що проблема ВІЛ існує тільки: далеко в Африці. Він дізнався про свій діагноз, нажаль, через два місяці після весілля. Він став ВІЛ-інфікованим через один із статевих контактів, яких у нього було багато із іншими жінками до одруження. Він жив декілька місяців зі страхом, що його жінка та дитина будуть теж інфіковані. Чому декілька місяців? У тесті визначається не присутність вірусу ВІ.Л в крові, а рівень антитіл до нього. Ці антитіла виробляються по-різному, у більшості людей протягом від трьох до шести місяців, а у інших тільки через рік. На щастя, дружина Джонсона не була інфікована, але у них виникла проблема, вони любили один одного і хотіли мати нормальне подружнє життя. Лікарі могли дати їм лише одну пораду: "Завжди використовуйте презервативи!"


(ПЛАКАТ№4) (Б. - Фредді Меркюрі)

? Ви знаєте цю людину на фотографії?

Це Фредді Меркюрі, він був солістом групи "Queen".? Ви знаєте чому він помер?

(Учні часто кажуть, що від СНІДу). Ні, він помер від запалення легень. Він був хворим на СНІД, але від СНІДу людина не помирає.

СНІД є відкритими воротами для інших хвороб, які потім приводять до смерті. Фредді Меркюрі був дуже багатою людиною, але гроші не могли спасти його життя. Коли він помирав, він оплатив собі найкращу медичну апаратуру, ліки та догляд, але це йому не допомогло. Перед своєю смертю він мав вагу менше 40 кілограмів і не був здатним про себе попіклуватися. Він був зовсім безпомічним, і йому постійно була потрібна турбота інших люлеїї. Це фінал більшості ВІЛ-інфікованих.(ПЛАКАТ№5)

(Імунна система організму)

Імунна система організму


Давайте подивимось слайд, який показує, яким чином у людському організмі діє вірус ВІЛ. (Потрібно попросити учнів назвати якесь ім’я дівчини – Оля)

Уявіть, що перша фігурка - це Оля, що посміхається, Біла фігурка -- не не її хлопець, а її особиста охорона або її білі кров'яні тільця, лімфоцити-Т. Ці білі тільця живуть у крові кожного із нас, без яких ми б померли. Вони охороняють нас від інфекцій, які хочуть проникнути в наш організм.

Далі ми бачимо, що біля Олі пройшла хвора людина, яка на неї кашлянула. Але у Олі дуже міцна імунна система, і тому ця інфекція не зашкодила їй. Вона навіть нічого поганого не відчула.

На третій ілюстрації ситуація гірша, ніж на другій. Тут Олю атакувала сильна інфекція, наприклад, ангіна чи грип (зелена фігурка). У Олі заболить горло, підніметься температура. Вона буде вимушена лежати, нещаслива від того, що не може піти до школи. Але через деякий час її імунна система подолає цю хворобу, і вона вилікується.

Червона фігурка на четвертій ілюстрації зображує вірус ВІЛ. Цей вірус цікавиться саме нашими білими кров'яними тільцями, які він поступово знищує. У момент, коли їх кількість знижується до певного рівня, можна говорити про розвиток хвороби СНІД. Тоді життєво небезпечними стають всі хвороби, які б раніше організм зміг подолати. Хворі на СНІД помирають від туберкульозу, запалення легень і інших хвороб, які вони могли б подолати, якби у них не був СНІД. Саме тому Фредді Меркюрі міг померти від запалення легень навіть сьогодні, коли медицина на такому рівні, що люди вже не повинні помирати від такої хвороби.
СХЕМА ВІРУСУ ВІЛ

(ПЛАКАТ№6)

Це схема вірусу ВІЛ, який не може самостійно розмножуватися, він змушує це робити іншу клітину.

Для цього він використовує білі кров'яні тільця. Вірус ВІЛ складається із білка, в якому міститься коротка частина генетичного коду. Він схожий на код, який, наприклад, визначає колір очей чи волосся. Генетичний код вірусу містить тільки одну або дві інформації, але, нажаль, неправильні.

ВІЛ — це не живий організм. Він не може самостійно існувати, тільки всередині іншої клітини. Він не витримує температуру вище 60 градусів .Поза людським організмом гине протягом 24 годин. ВІЛ атакує Т-лімфоцити, які керують імунною системою організму. Він не передається повітряно-крапельним шляхом, не передасться тваринами і не переноситься ними.
? 4. Яка поведінка небезпечна з точки зору зараження ВІЛ? Вірусом ВІЛ ми можемо заразитися при:

(учні відповідають на дані пункти)

 • При поцілунках - ризик тільки при дуже слинявих (теоретично 4 літра слини) і "кривавих"поцілунках. У всьому світі було зареєстровано лише декілька випадків такого зараження, це були виключення.

 • При диханні з рота в рот - тут такий самий ризик, як і при поцілунках, але лікарі ще не відмітили ні одного такого випадку зараження. На відміну від поцілунків, у цьому випадку ви можете спасти чиєсь життя.

 • При переливанні крові - можливо. Лікарі говорять, що на 99% ні, тому що вони перевіряють усіх донор!!! крові і всю донорську кров на ВІЛ. Але чому 99%, а не 100%? Тому що в крові провіряється не вміст ВІЛ, а присутність антитіл на нього. Якби донор заразився вірусом ВІЛ, наприклад, тільки за 2 тижні до тесту, лікарі б ще не виявили ці антитіла в його крові. У деяких країнах люди перед своєю операцією здають лікарям власну кров, щоб її використовували під час операції.

 • При донорстві крові - це небезпечно? Ні. Якщо лікарі використовують тільки одноразові шприци та голки, донор не вступає в контакт ні з якою іншою кров'ю і не може заразитися.

 • При статевих стосунках - раніше СНІД пов'язували лише із групами ризику, в які входять наркомани, проститутки та гомосексуалісти. Сьогодні це неправильно через дві причини.

По-перше, у цих групах проводиться велика просвітительська робота, і багато вже знають, як захищати себе від зараження ВІЛ.
По-друге, вірус ВІЛ поширився між іншими людьми, і в пані час передається більш за все через і гетеро-сексуальний статевий контакт. Сьогодні в усьому світі 90% заражених людей - чоловіки та жінки традиційної орієнтації, які заразилися від свого партнера при статевому контакті (всесвітній досвід).

Така ж ситуація і на Україні. Спочатку зараження поширилося через введення наркотиків ін'єкційним шляхом, але на цей період набрав оберти сексуальний шлях передачі ВІЛ. Офіційно відомо про 19165 людей, що інфікувалися гетеро-сексуальним шляхом і 62 -- гомосексуальним.

Декілька років тому в Англії по телебаченню була показана цікава реклама. У цій рекламі показали дівчину після статевого акту з її другом. Вона лежала на спині, і перед її очима наче пройшов фільм, в якому вона побачила свого друга під час статевих відносин з трьома іншими дівчатами, з якими він раніше зустрічався. Вона зрозуміла, що з точки зору небезпеки зараження ВІЛ це для неї теж саме, якщо б статеві стосунки з цими дівчатами мала вона. Ми називаємо це "ризиком з минулого". Цей ризик дуже високий, тому що сьогодні у багатьох молодих людей багате сексуальне минуле.
(ПЛАКАТ№ 9)

Цей малюнок називається "Ризик з минулого". Уявіть собі, що хлопець зустрічається з гарною дівчиною, яка приваби ла його своїм гарним волоссям. Вони зізналися один одному в коханні та хочуть бути разом. Вони виглядають повністю здоровими, вони прекрасна пара. Хлопець говорить своїй коханій, що вона його перша дівчина, з якою він зустрічається. Але ми знаємо, що люди не завжди говорять правду. Насправді, у цього хлопця було декілька дівчат до неї. У нього слабкість до блондинок, і раніше він зустрічався ще з двома іншими, з якими займався сексом. У цих дівчат були інші партнери і так далі. Якби хтось був заражений венеричною хворобою, то він міг передати її своєму партнеру, а той міг би її передати наступному сексуальному партнеру...

Дівчина блондинка також не розповідає, що декілька місяців тому вона

зустрічалась з іншим хлопцем, з яким познайомилась в барі. Вони тоді випили, розслабились, хлопець запросив її до себе додому і переспав з нею.

Але у того хлопця також була інша дівчина, з якою він навчався в школі і часто проводжав її додому. Вони закохались в один одного. В один вечір його батьки поїхали на дачу, і вони залишились в будинку одні: вони почали цілуватися, ними оволоділо сильне бажання, і все закінчилося у ліжку. Це був перший сексуальний досвід того хлопця. Вони зустрічалися декілька місяців, а потім розійшлися. Після цього, через рік, він зустрів на дискотеці іншу гарну дівчину, яка привабила його тим, як вона танцювала. Вони зустрічалися декілька тижнів, були сильно закохані, і декілька разів вони переспали один з одним. Ця дівчина раніше зустрічалась з іншим хлопцем, якому друзів на вечірці запропонували уколотися. Він не хотів бути «білою вороною», і тому прийняв наркотик, хоча сам не хотів цього. Вони передавали шприц один одному, і, нажаль, один із цієї компанії був ВІЛ-інфікований; хлопець разом з наркотиком ввів собі і вірус у вену. Він очікував кайфу, але його нудило, тоді він вирішив, що більше ніколи не буде пробувати наркотики. Він не знав про своє зараження, адже він не наркоман, але через статевий акт він заразив свою дівчину. Ця дівчина в свою чергу заразила хлопця із бару, який інфікував дівчину, з якою зустрічається хлопець, про якого ми розповіли першим. Якщо у них будуть статеві стосунки, йому загрожує зараження. Це не якась казка, а реальність. Таким чином сьогодні найчастіше поширюється вірус ВІЛ, тому ідо у багатьох молодих людей багате сексуальне минуле."Ризик в майбутнє".

У нашого знайомого в синій сорочці вийшло спокусити свою дівчину блондинку і переспати з нею. Хлопець не знав, що крім задоволення отримав від неї ще й вірус ВІЛ. їх роман тривав не довго, одного разу вони серйозно посварилися та розірвали відносини. Через декілька місяців він познайомився із іншою прекрасною і дуже милою дівчинкою. Вони будуть довго зустрічатися і, навіть, одружаться. І він ще не знає, що заразить свою дружину, а вона під час пологів заразить їх сина. Але через два роки він буде невірний їй, і на роботі спокусить веселу дівчину, яка стане на певний час його коханкою. Взагалі-то йому більше подобаються блондинки, але тут він вирішив зробити виключення. Вони проведуть разом лише декілька ночей, але цього буде достатньо, щоб вона заразилась. Пізніше вона почне зустрічатися з колишнім однокласником, який закінчує ВУЗ. Вони зустрічатимуться пару місяців, і вона встигне заразити його, потім їх шляхи розійдуться, Через рік один забезпечений бізнесмен зробить їй пропозицію одружитися, на яку вона відповість згодою. Вони одружаться, і вона заразить свого чоловіка. А її колишній однокласник теж не втрачатиме час. Він познайомиться із дівчиною на пляжі, яка просто "секс бомба". Вона притримувалась дуже вільних поглядів, і через це у той же день запросила його до себе. Хлопець не надовго затримався в її житті, але встиг передати їй вірус. Всі ці люди будуть у майбутньому хворіти на СНІД і страждати. І все через те, що хотіли отримати задоволення від сексу, міняли партнерів і не думали про ризик.

Якщо людина міняє своїх сексуальних партнерів, то у неї дуже великий шанс зустріти когось, хто ВІЛ-інфікований. Вільний секс завжди небезпечний. Кількість заражених людей росте в геометричній прогресії. Отже, наша схема відображує реальність.

Історія із Іркутська: Анатолій дуже симпатична молода людина, йому 23 роки. Закінчив училище і служив в елітних військах. Одружився, народився син. Стільки дівчаток на стороні — чистеньких, гарних. Яка інфекція у них може бути? Він мав декілька дівчаток на "один раз ". Усі вони були освічені, дуже приємні та гарні на вигляд. Коли йому сказали, що у нього ВІЛ, він був приголомшений, сидів мокрий від поту. "Бути цього не може! Я цьому не вірю! Я ж не наркоман і ніколи не пробував наркотик. Що буде тепер з моєю сім'єю? Можливо я заразив жінку і сина. Як же мені жити далі? Як я скажу їй про це? Чи зрозуміє вона? Чи прийме в сім 'ю..."* Чи можливо заразитися ВІЛ, якщо проколювати вуха? - це залежить від того, хто це робить. Якщо ви підете до спеціаліста, який використовує стерильні голки, то це безпечно. Не варто проколювати вуха один одному спільною голкою, наприклад, в таборі відпочинку чи на дискотеці...

* При введенні наркотиків ін'єкційним шляхом - це дуже небезпечно, особливо коли наркомани використовують спільні шприци та голки. Уже багато наркоманів заразилися від цього і багато вже померли. Коли вони хочуть наркотик, для них усі правила гігієни другорядні. Навіть, якщо вони знають, що небезпечно використовувати спільну голку, вони беруть її у інших, щоб швидше отримати наркотик. Вони думають, що якщо промиють голку, то це безпечно. Але в капілярі голки часто залишаються частинки крові їх друга. Цю кров разом з наркотиком вони вводять прямо у свою вену. Це дуже небезпечний шлях зараження ВІЛ!


  1   2   3   4   5


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка