Кріт Людмила Анатоліївна



Скачати 75.75 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір75.75 Kb.
Кріт Людмила Анатоліївна

вчитель художньої культури та

образотворчого мистецтва

Городищенської ЗОШ І-ІІІ ст. №1

ім. С.С. Гулака-Артемовського

Черкаської області

Сучасні методи організації навчально-пізнавальної діяльності учнів на уроках образотворчого мистецтва

Інтегрований курс «Мистецтво». Образотворче мистецтво. 5 клас

РОЗДІЛ 1. Народне і професійне мистецтво.

Тема: Одвічні ритми мистецтва. Орнаментальні мотиви.

Мета: формування ключових компетентностей:

загальнокультурна компетентність: оволодіння досягненнями національної культури;

міжпредметна естетична компетентність: виявлення естетичного ставлення до світу в різних сферах діяльності людини;вміння давати естетичну оцінку творам декоративно-прикладного мистецтва, висловлювати ставлення до переглянутих творів мистецтва;

вміння вчитися: організовувати своє робоче місце, планувати свої дії, самостійно виконувати практичне завдання;

предметних компетентностей: розширити знання про декоративне мистецтво; формувати поняття про ритм в природі та мистецтві; вчити складати і розуміти символіку орнаментів; розвивати відчуття композиційної рівноваги, нестандартність мислення та фантазію при створенні орнаментів в техніці «аплікація».

Тип уроку: комбінований

Техніка виконання: аплікація, витинанка.

Методи і прийоми, використовувані вчителем на уроці: коментар, бесіда, демонстрування наочності та прийомів роботи з кольоровим папером, стимулювання творчої активності учнів; пояснювально-ілюстративний.

Форма організації уроку: виконання вправ та творчої практичної роботи – у малих групах, у парах.

Терміни і поняття :

Орнамент – візерунок, що ґрунтується на ритмічному повторенні його стилізованих елементів. Ви вивчили це на попередньому уроці.

Композиція це побудова художнього твору, співвідношення окремих частин і елементів, що зумовлені його творчим задумом, змістом, характером і призначенням.

Симетрія – дзеркальне відображення схожих частин одного цілого по обидва боки від центру.

Рівновага – один із способів гармонізації форм, що ґрунтується на застосуванні зорової пропорційності різних елементів.

Ритм – це рівномірне чергування розмірених елементів зображення.

Мотив (рапорт) – основний елемент орнаменту, який розповідає про зміст орнаментальної композиції.

Види мистецтв (предметів), що інтегруються на уроці: декоративно-ужиткове мистецтво.

Оснащення уроку:

1. Мультимедійна презентація.

2. Таблиці орнаментальної символіки, геометричних та сюжетних орнаментів, учнівські роботи. Таблиці та схеми поетапної побудови орнаментів.

3. Кольоровий папір, клей, ножиці.

МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ’ЯЗКИ: математика, природознавство.

Структура використання на уроці навчального часу:

І. Організація класу (2хв.)

ІІ. Повідомлення теми уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Гра «Знайди свого метелика» (7 хв.)

ІV. Мотивація навчальної діяльності .(2хв.)

V. Вивчення нового матеріалу (7хв.)

Бесіда про декоративну композицію, види орнаменту, симетрію, асиметрію.

VІ. Практична робота


  1. Виконання графічних вправ (5хв.)

  2. Виконання творчої роботи (симетричної або асиметричної композиції) в парах. Декоративне панно «Осінь».(20 хв.)

VІІ. Підсумок уроку, рефлексія (2хв.)

Виставка закінчених творчих робіт учнів з подальшим аналізом .

VІІІ. Домашнє завдання.

ХІД УРОКУ



І. Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Учитель:

Діти! На початку уроку ми з вами зіграємо у гру «Знайди свого метелика». Приймають участь три учасника ( по-одному від кожного ряду). Цим учням роздається по одному крильцю метелика (крильце з протилежного боку має наклеєну липку стрічку). Серед інших перемішаних частинок потрібно знайти саме свою пару та прикріпити на дошку . Зразок правильних відповідей ми бачимо на слайдах мультимедійної презентації.

img16.jpg img17.jpg img18.jpg

Запитання до учнів.

Яким чином ви відшукали свою половинку метелика?
Чи чули ви , що крила метелика симетричні?

На уроках математики , ви зустрічалися з поняттям симетрія?

Як симетрія проявляє себе в декоративно-прикладному мистецтві?

Про все це та ще багато чого цікавого ми з вами поговоримо на уроці.



ІV. Мотивація навчальної діяльності

63964539_1284375692_pr09.jpg

Людина з давніх часів оздоблювала свій одяг, житло, зброю та посуд різними візерунками. З давніх давен вона зображувала на стінах печери, що правила їй за житло, а також на кам’яній зброї різні нескладні візерунки та схематичні зображення. Вивчаючи зразки орнаментів різних часів і народів, можна встановити, що орнаменти у своїй побудові мають певну закономірність, повторення елементів узору, певну симетрію, рівновагу або ж асиметрію.



img128.jpg

V. Вивчення нового матеріалу.

«… бути прекрасним означає бути симетричним і відповідним»

Платон

На протязі століть людство не тільки вдосконалювало свої речі. Але й створило багато різновидів декоративних прикрас. Це різноманітні візерунки, що прикрашають поверхню предметів декоративно-прикладного мистецтва: одяг, посуд, килими, декоративний розпис стін. Вікові традиції художньої розробки декоративних композицій мають деякі закономірності, якими користуються художники всіх країн, зокрема й України.



shkatylka1.jpg 8.jpg

Давайте розглянемо деякі твори декоративного мистецтва нашої країни та згадаємо про композицію . КОМПОЗИЦІЯ – це побудова художнього твору, співвідношення окремих частин і елементів, що зумовлені його творчим задумом, змістом, характером і призначенням .



img07.gif

На початку уроку ми грали у гру. Та зустрілися із поняттям СИМЕТРІЯ – дзеркальне відображення схожих частин одного цілого по обидва боки від центру. Сьогодні ж на уроці ми будемо за допомогою законів симетрії будувати орнаментальні декоративні композиції.

Взагалі симетрія супроводжує нас всюди. І в математиці, і в побуті, і в природі, і в живописі. архітектурі . Симетрія протистоїть хаосу та безладу. Вона присутня у нашому житті у всьому. Але ми настільки звикли до неї, що не зважаємо на це. Деяким вона здається нудною. Деякі люблять її за спокій, який вона вносить в наше життя. А деякі взагалі хочуть протистояти їй. Але як би ми не відносилися до неї, все ж таки вона створює красу та гармонію.

Поряд з нею завжди знаходиться й асиметрія. При побудові композиції потрібно дотримуватися правила РІВНОВАГИ – один із способів гармонізації форм, що ґрунтується на застосуванні зорової пропорційності різних елементів.

Ми ознайомилися з поняттями симетрія, асиметрія, рівновага. Та зараз дізнаємося, як вони нам допоможуть при створенні орнаментальної декоративної композиції. Давайте згадаємо, що таке ОРНАМЕНТ – візерунок, що ґрунтується на ритмічному повторенні його стилізованих елементів. Ви вивчили це на попередньому уроці.

Оглядаючи твори декоративно-ужиткового мистецтва учні з допомогою вчителя розповідають про види орнаментальної композиції.



  1. СТРІЧКОВИЙ ОРНАМЕНТ – візерунок, декоративні елементи якого створюють ритмічний ряд з відкритим двостороннім рухом, що вписуються в стрічку.

Ритмічне чергування однакових елементів узору у смужці можна повторювати без кінця.

  1. СІТЧАСТИЙ ОРНАМЕНТ – візерунок. розташування елементів якого створює рух у багатьох напрямках .

  2. Замкнутий орнамент - це візерунок, декоративні елементи якого згруповані так, що створюють замкнутий рух.

  3. МЕАНДР - грецький орнамент, який побудований за допомогою ламаної лінії під прямим кутом.

VІ. ПРАКТИЧНА РОБОТА

Для того, щоб ви краще ознайомилися з даною темою, ми з вами разом виконаємо графічні вправи. (Учні виконують вправи в альбомі, а вчитель на дошці, при цьому коментуючи слайди презентації).



  1. Графічні вправи.

Учитель звертає увагу учнів на проведення вісі симетрії, на побудову симетричних ліній, послідовність створення орнаментальних елементів.

pic_232.jpg

  1. Створення декоративної композиції «Осінь».

Дану роботу учні виконують в парах.

img130.jpg

Порядок виконання роботи

1). Учні самостійно вибирають положення аркуша картона формата А4.

2). Орнамент для композиції можна виготовити за даними зразками (додаються на парту) , або ж у вигляді витинанки ( смужку паперу складіть «гармошкою» та виріжте візерунок).

3). Виберіть один із елементів (листочок, квітка, грибок), намалюйте його і спростіть форму, колір, тобто стилізуйте).

4). Щоб виконати одразу кілька однакових елементів, аркуш паперу складіть кілька разів, обведіть і виріжте даний елемент.

5). Розташуйте елементи на аркуші в певному порядку (асиметрично або симетрично) та наклейте їх.

6). Під час роботи обов’язково дотримуйтеся правил роботи з ножицями та клеєм (учні самостійно перераховують правила).

Учитель демонструє на слайдах мультимедійної презентації етапи створення панно.



VІІ. Підсумок уроку, рефлексія

Учитель демонструє виконані роботи учнів та допомагає аналізувати їх.

Я зрозумів, що можу ...

Для мене стало новим ...

Мене здивувало ...

У мене вийшло ...



VІІІ. Домашнє завдання

Підготувати на наступний урок олівці та папір, спостерігати наявність основних та складених кольорів у оточуючому житті.



ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

  1. Лємешева Н.А., Кондратюк Н.В. Методика навчання мистецтва (образотворче мистецтво), 5 клас: навчально-методичний посібник /Н.А. Лємешева, Н.В.Кондратюк – Черкаси, ЧОІПОПП, 124с.

  2. Навчальна програма «Мистецтво» / [Л.Масол, О.Коваленко, Г.Соцька, Г.Кузьменко, Ж.Марчук, О.Константинова, Л.Паньків, І. Гринчук, Н.Новікова, Н.Овіннікова] − [ Інтернет-ресурс]. − Режим доступу: http//www.mon.gov.ua та видрукувана у фаховому науково-методичному журналі «Мистецтво та освіта» (№№ 1-2 за 2013 рік).

  3. https://uk.wikipedia.org/wiki/Головна_сторінка


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка