Конспект заняття в гуртку Заклад: Борщівський районний будинок дитячої творчості Керівник гуртка: "Талановиті пальчики" Подлесна Ольга Ігорівна Тема заняттяСкачати 58.84 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір58.84 Kb.
План-конспект заняття в гуртку

Заклад: Борщівський районний будинок дитячої творчості

Керівник гуртка: "Талановиті пальчики" Подлесна Ольга Ігорівна

Тема заняття: Початкове уявлення про фітодизайн. Способи заготовки та зберігання природніх матеріалів.

Мета заняття:

1) Ознайомити дітей з мистецтвом фітодизайну;

2) Розвинути та стимулювати в дітей почуття прекрасного;

3) Розвивати позитивне образне мислення та естетичний смак;

4) Виховати любов до природи;

Хід заняття

I. Організація групи

II. Актуалізація опорних знань.

  • Яку роль відіграють рослини в житті людини?

  • Яким чином людина залучає рослинні елементи до створення штучного простору (свого оточення)?

  • Назвіть свою улюблену квітку і розкажіть, що саме вас у ній вразило (форма, колір, ареал зростання тощо).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Останнім часом підвищилась зацікавленість до дизайну помешкань. І, як наслідок, до флористики та фітодизайну. Сучасна флористика містить в собі і аранжування живими та штучними квітами та сухими рослинами, та складання пласких композицій (панно, колажі) з використанням квіткового матеріалу.

Квіти можна поєднувати між собою за законами гармонії, подібно до того, як ноти поєднуються у музичному творі . Довершеність будь-якої квіткової композиції залежить не тільки від того , які квіти беруть для її створення. Із найпростіших польових квітів можна зробити чаруючий око вінок, букет, настінне панно. Водночас найкрасивіші і найдорожчі квіти можна так невдало поєднати між собою, що вони втратять свою природну привабливість.

І V. Оголошення теми уроку

Тож на сьогоднішньому уроці ми познайомимося з прикладним мистецтвом – фітодизайном, вивчимо основні способи заготовки та зберігання природніх матеріалів

V. Вивчення нового матеріалу.

Флористика – досить молодий напрямок у мистецтві. Якщо наддати визначення флористики, то це частина прикладного мистецтва, яка займається складанням художніх композицій з рослин. Флористика має три головні напрямки: складання композицій з живих квітів, із сухостою, та зі штучних рослин найбільш поширеними видами квіткових композицій є

Букети;

Квіткові композиції;

Вінки;

Бутон’єрки;

Панно.

Заготовка та обробка природного матеріалу

Заготовка та обробка природного матеріалу. Способи консервації та модифікації. Зберігання консервованого рослинного матеріалу

1. Консервацією називаються всі способи обробки рослинного матеріалу, які спрямовані на максимальне збереження найбільш привабливих частин та природних властивостей рослин, таких як кольорова гама, форма, фактура. До них належать: сушка, гліцерування, модифікація рослинного матеріалу. Рослини, які плануємо консервувати варто зрізати в суху сонячну погоду, але культурні рослини перед операцією необхідно помістити у воду (на декілька годин або днів).

Найбільш розповсюджений прийом консервування - сушка. Існує декілька способів сушки.

Повітряна сушка - сушка на повітрі. При такому способі деякі рослини зберігають свій природній колір, а деякі стають коричневими; трави, особливо злаки, зберігають форму та колір. Суть способу полягає в тому, що трави та квіти сушать суцвіттями вниз, зв'язавши їх пучками та розвісивши на мотузці, гачках, цвяхах на 1-2 тижні у сухому темному приміщенні. Так сушать квіти з дрібними суцвіттями: кермек, гіпсофпіа. гппіце, рудбекія, астильба та інші. Стебла рослин, які після сушки дуже ламкі(геліхрізума, рудбекії), рекомендують зрізати відразу, а суцвіття насилити на дріт. На повітрі також сушать гілки дерев.

Гігроскопічне висушування. Висушування рослин у гігроскопічних сипучих речовинах (висушувальник просіяний, промитий та висушений) дрібний річковий пісок, суміш бури та піску, манна крупа, силікагель -сп. висуш.) дозволяє зберігати пелюстки та інші частини не зморшкуватими. Цей спосіб застосовують для квітів з великою кількістю пелюсток (троянди, жоржини). Для такого висушування потрібно мати спеціальний фанерний або дерев'яний ящик, залізну або картонну коробку з міцним дном і щільною кришкою. Викладати рослинний матеріал потрібно вже в підготовлену ємність, у якій насипано гігроскопічного порошоку товщиною 3-5 см.

Залежно від розмірів квітів та суцвіть їх викладають униз або вверх. Айстри, жовтець едкий, ромашки, розміщують суцвіттями вниз, засипавши їх порошком вище від суцвіть на 3-5 см. Треба стежити за тим, щоб всі порожнини та проміжки між пелюстками квітів були заповненні порошком.

Гербарна сушка рослинного матеріалу також використовуеться у фітодизайні, якщо потрібен плоский матеріал. Суть цього методу полягає в тому що рослини перекладають аркушами фільтрувального паперу з усіх

боків. Невеликі пачки паперу закладають під прес . Який щільно стискається. Перекладені рослини час від часу провітрюють.

Рослини які висушені біля відкритих джерел тепла (газова плита, мікрохвильова піч, батарея), краще зберігають своє забарвлення Для висушування у мікрохвильовій печі беруть яскраві квіти з товстими пелюстками. Стебло підрізають, залишивши довжину тільки 2-3 см. У термічний ящик насипають суміш піску або буру товщиною 3-4 см. Викладають рослини суцвіттями вверх, акуратно засипають сорбентом. Ящик з рослинами ставлять в піч у відкритому стані. Обов'язково потрібно додати в піч ємність з водою (склянку, банку). Залежно від виду рослин таке сушіння триває від декількох секунд до 3-х хв. Вийнявши з печі ящик з рослинами, йому дають можливість охолонути (20 хв). Після цього струшують верхній шар сорбенту і охолоджують до повного затвердіння рослин, а вже потім повністю звільняють. Іноді у печах можна висушувати рослини просто на тарілці, накривши її фільтрувальним папером, за умови, що там обов'язково буде ємність з водою. При використані цього методу треба чітко виконувати правила техніки безпеки життя.

Гліцерування. Для більшого ефекту в аранжуванні рекомендують консервувати рослини у водному розчині гліцерину. Цей спосіб дозволяє отримати еластичні, пружні, темно-зелені, темно-бордові з масляним блиском листя, які тривалий час (2-3 роки) залишаються декоративними. Для цього до 1 частини технічного гліцерину додають 2-3 частини гарячої води. Наливають розчин у посуд висотою не більше 5 см і ставлять туди рослини. Довжина гілок не повинна перевищувати 40 см. Термін витримки - 2-3 тижні. Щоб процес відбувався краще, деякі гілки можна обприскувати або обгорнути ватою змоченою розчином. Інтенсивність кольору залежить від періоду витримки. Добре реагують на консервування в гліцерині листя, які мають м'якоть (фікус, магнолія, монстера). Гілки дуба, горобини (з плодами) залишають в розчині на 10-20 діб, при цьому зріз оновлюють кожні 2-3 дні. Зберігати гліцерований матеріал необхідно в сухому приміщенні, бо гліцерин поглинає вологу з повітря.

Модифікація - спосіб консервації, при якому рослинний матеріал змінюють штучно. Розфарбовують, покривають штучним снігом, інеєм, скелстують.

Скелетування - відокремлення тканини від листкової пластинки. У результаті залишається тільки система жилок, тобто, скелет листка. Для цього використовуються листя з міцними жилками та м'якою тканиною. їх збирають в теплу суху погоду і занурюють у гарячу воду (80 градусів) на 2-3 тижні. За цей час м'якоть розм'якає, відстає, і залишається скелет із жилок листка. Після промивання його у проточній воді обов'язкова сушка під пресом. При потребі листя відбілюють господарською білизною. Існує ще один спосіб скелетування листків. Він полягає у виварюванні листя в сильно концентрованому розчині кальцинірованої соди та хлорки: на 1 літр води додають 115 гр. соди й хлорки експериментально. Листя варять годину. Після цього його кладуть на аркуш паперу і вибивають тканину за допомогою зубної щітки. Скелетизовані листки висушують та підфарбовують акварельними фарбами або спеціальними аерозолями.

Зберігати сухі рослини потрібно в сухому, бажано, прохолодному приміщенні. Матеріал тримають у темноті, в картонних коробках або на гачках у шафах, щоб він не припадав пилом і не вигорав. Якщо в процесі зберігання матеріал пересох, його перед роботою витримують у приміщенні з вологим повітрям.

Варто пам'ятати, що сухоцвіти вражаються шкідниками. Перед закладанням на збереження їх обробляють будь-яким аерозольним засобом проти домашніх комах (у крайньому випадку - аерозольним лаком для волосся). Коробки з матеріалом періодично треба перевіряти та провітрювати.

Підбиття підсумків заняття.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка