Конспект уроку з курсу «Я І Україна». Природознавсто 4 клас тема вчитель дашковська Г. Г. І категорія «старший вчитель» 2008 2009 н р



Скачати 142.09 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір142.09 Kb.
Миколаївська загальноосвітня школа – інтернат №3

Конспект уроку з курсу

«Я і Україна» . ПРИРОДОЗНАВСТО

4 КЛАС

ТЕМА




ВЧИТЕЛЬ Дашковська Г.Г.

І категорія «старший вчитель»

2008 – 2009 н.р.

Місто уроку : другий урок теми «Рідний край»


Тип уроку: вивчення нового матеріалу


Мета уроку.
1.Навчальна: Ознайомити дітей із загальною характеристикою погоди рідного крага в різні пори року (температурою повітря, опадами, напрямом вітру);познайомити учнів зі складом атмосфери планети Земля, утворенням хмар, вітру, збагатити уявлення про опади, дати поняття про погоду, указати на значення прогнозу погоди для людини.

2. Розвивальна: : розвивати спостережливість, уяву, логічне мислення, узагальнювати знання про явища природи , установлювати причинно-наслідкові зв'язки; критичне мислення.


3. Виховна : виховувати почуття поваги до людей різних рас, бажання брати  участь у посильній природоохоронній роботі .

4. Корекційно – розвивальна спрямованість: розвиток мовлення , пізнавальний розвиток, виховання позитивних рис особистості - терпіння і спостережливості, сенсорний розвиток, розвиток саморегуляції .



Обладнання: карта України, Миколаївської області, аудіозапис «Всесвіт», таблиці «Кругообіг води у природі», «Напрямок вітру»; ілюстрації явищ природи, термометр, флюгер, прилади для дослідів (чайник, скельце, кульки, свічка). Підруч. для 4 кл. — К.: Форум, 2004., комплект «Всесвіт»

Використання технологій: «ПіснеЗнайка», розвитку критичного мислення

( «Кубування» , «Мозкова атака», «Асоціативний кущ», робота в парах, групах; «Запитання – відповідь», « Закінчи речення», «Позначки»).

ХІД УРОКУ

І.Організація класу

Одна Батьківщина, і двох не буває,

Місця, де родилися, завжди святі.

Хто рідну оселю свою забуває,

Той долі не знайде в житті.

Марія Бакай
(звучить аудіозапис : «Всесвіт». Пісня «О,Земле»).

О, як це чудово, послухайте, діти,

Що всім нам знайшовся притулок у світі!

В безмежному космосі добре помітна

Домівка людини - Земля наша рідна.
Планета велична, багата на диво,

Усе на ній є, щоб нам жити щасливо.

Створивши життя на планеті чудовій,

Творець забезпечив найкращі умови.
ІІ. Актуалізація чуттєвого досвіду й опорних знань.

Перевірка домашнього завдання. (по групам)

1. Гра «Інтерв'ю на радіо».

— Розкажіть про місцевість, де ви проживаєте (географічне положення, форми земної поверхні, водойми, рослинний і тваринний світ).

Загальна інформація

Площа – 24,6 тис. кв. км


Населення – 1219,6 тис. осіб
Обласний Центр – Миколаїв

Миколаївська область розташована в південній частині країни в межах Причорноморської низовини в нижньої течії ріки Південний Буг. На заході межує з Одеською, на півночі – з Кіровоградською, на сході та північному сході – з Дніпропетровською та на південному сході – з Херсонською областями.

Область поділена на 19 адміністративних районів. В області налічується 9 міст, з них 5 міст обласного і 4 районного підпорядкування, 17 селищ міського типу та 894 села. Найбільшими містами області є Миколаїв, Первомайськ, Вознесенськ, Южноукраїнськ.

У Миколаївській області проживають представники понад 100 національностей і народностей. В основному – українці, частка яких складає 81,9% населення області. Найбільш чисельними є представники 12 національних меншин – росіяни (14,1%), молдовани, білоруси , болгари , євреї , вірмени, поляки, німці, татари, цигани, азербайджанці та корейці та інші .

Область розташована в межах двох фізико-географічних зон лісостепової і степової

Більша частина Миколаївської області лежить у межах Причорноморської низовини. На півночі простягаються Подільська височина (правобережжя Південного Бугу) та Придніпровська височина (лівобережжя Південного Бугу). Поверхня області являє собою рівнину, нахилену в південному напрямку. Південна частина регіону має більш рівний рельєф. Тут на широких вододілах зустрічаються лише неглибокі замкнені низини (поди), що заповнюються навесні талими водами. Менша, північна частина області зайнята відрогами Придніпровської височини, сильно розрізана ярами, балками і долинами річок.

Тут зустрічаються: типчак, ковила, калофака волзька. Із степового різнотрав’я на цих ділянках звичайними є шавлія поникла, залізняк бульбистий, чебрець двовидний, льон Черняєва, чистець прямий тощо.

В регіоні налічується понад 500 видів представників тваринного світу, у тому числі ссавців – близько 100, птахів – близько 300, риб – близько 100. Трапляються лось, козуля, дика свиня. У Чорному морі промислове значення мають скумбрія, ставрида, кефаль, осетрові, в річках – судак, лящ, сазан та інші.

Клімат помірно-континентальний. Літо спекотне, з частими суховіями; середня температура липня +27°C. Зима малосніжна, порівняно тепла. Середня температура січня -4,5°C. Висота снігового покрову 9-11 см. Річна кількість опадів коливається від 330 мм на півдні до 450 мм на півночі області. Максимум опадів випадає влітку, переважно у вигляді злив. Море у купальний сезон (червень – серпень) прогрівається біля берега до +24°C.
2. «Кубування»

Як називається країна, в якій ми живемо? (Україна.)


Столиця України? (Київ)
Область, у якій ми живемо називається... (Миколаївська).
Її обласний центр... (Миколаїв).
Миколаївська область розташована у природній зоні... (степів).

Більша частина Миколаївської області лежить у межах……( Причорноморської низовини)

Учитель. Із ваших відповідей я зрозуміла, що ви добре засвоїли, в якій області живете, її географічне положення на карті України.

ІII. Мотивація навчальної діяльності. Стадія виклику

Учитель. А чи все ми знаємо про свій рідний край? (Повідомлення вчителя).

Сьогодні ми будемо закріплювати, поглиблювати, поповнювати й отримувати нові знання, пов'язані з вивченням рідного краю.

Така ситуація:

Ви – рибалка…льотчик…. Дачник…..сьогодні зранку ми йдемо на працю… Що для кожного з нас важливо?... Так погода.

Про що ж буде йти мова на уроці, ми дізнаємося, коли прослухаємо пісню (звучить аудіозапис «Всесвіт», «Атмосфера»).

Слухайте, слухайте, це вже давно несекрет:

Газові ковдри вкривають всі дев’ять планет.

Ковдри оці захисні атмосферами звати,

Є і в Землі атмосфера своя шарувата,

Тисячі в ній кілометрів – ото товщина!

І обертається разом з Землею вона.

Ще атмосферу повітряним звуть океаном,

Матінку – Землю вона захищає старанно.

Можливо, вам цікаво буде знати,

Що нашу атмосферу залюбки

Ще можна парасолькою назвати

Або ж – планети панциром легким.

Це через те, що в холодній космічній імлі

Нам зберега атмосфера тепло на Землі

І радіацію сонячну в себе вбирає,

Метеоритами на Землю шляхи закриває.

Учитель. Що сьогодні будемо вивчати? (Висновки дітей.)



Прочитайте хором з дошки тему уроку.

Отже, тема відома, тепер з’ясуємо завдання. Які слід вирішити на уроці.

Чого він навчить кожного з нас?

Діти читають записи на дошці.


Цей урок навчить мене






Визначати, що таке погода, атмосфера

Пояснювати, як утворюються хмари, вітер, опади

Аналізувати погоду

З’ясувати яке значення має прогноз погоди для людини

Працювати в парах, робити висновки



ІV. Засвоєння нового матеріалу .Стадія осмислення

Учитель. Що можна назвати парасолькою нашої планети? (Атмосферу.)



Учитель прикріпляє слова на дошці.

Евристична бесіда

Учитель. Можливо, хтось пояснить значення слова «атмосфера»?

Учні. Картка для допомоги учням для складання визначення. Атмосфера - газова оболонка (шар, який покриває зовні що-небудь), яка оточує та захищає Землю, а сила тяжіння утримує її, як магніт, не даючи газам відлетіти в космос. (Ілюстрації стор. 50-51, ч. І.)



Учитель. Нашій планеті пощастило двічі: вона тримається на оптимальній відстані від Сонця (на якій?); єдина з усіх планет Сонячної системи має атмосферу, придатну для життя, що захищає від сонячної радіації, зберігає тепло на Землі. Атмосфера Землі неповторна завдяки своєму складу (ілюстрація стор. 52, ч. І).

Найбільшу частину атмосфери складає газ азот. У перекладі з грецької мови це означає «неживе». Він складає основу повітря (78 %). Але життя в чистому азоті неможливе. Кисень потрібний для дихання та горіння і його у складі повітря 21 %. Ще в повітрі є й вуглекислий газ, що виділяється під час дихання живих істот, під час горіння тощо. Його в атмосфері дуже мало - усього 0,5 %. Але це саме та кількість, яка потрібна рослинам для живлення і не є отруйною для людей і тварин.

  • А навіщо ми провітрюємо клас? (Ланцюгова відповідь дітей.)

Учитель. Усе живе поглинає кисень, виділяє вуглекислий газ, а для нормального життя людині, як і іншим живим істотам, потрібен кисень, і коли його частка зменшується, то стає важко дихати.

  • Як атмосфера поповнюється киснем? (Виділяють кисень рослини.)

Так у природі відбувається процес перетворення вуглекислого газу в кисень.

У природі існують і інші процеси.



Процес - послідовна закономірна зміна явищ. Зараз познайомимося з однією з таких змін (явищ).

Демонстрація досліду

Дослід. Закип'ятимо чайник. Відкриваємо кришку. Що ми бачимо? (Пар.)

Поставимо скельце на пару. Що ви бачите на скельці? (Крапельки.)

Водяна пара зіткнулася з холодним скельцем і перетворилась у крапельки.

Учитель. Який висновок можна зробити? При нагріванні вода випаровується, піднімається вгору у вигляді пари, при охолодженні перетворюється у крапельки.

Як же у природі утворюється водяна пара?



Учень (підходить до плакату «Кругообіг води у природі»).

На Землі багато води. Ця вода весь час випаровується з поверхні річок, озер, морів, вологого ґрунту, рослин. Невидима водяна пара завжди міститься на поверхні. Коли вона охолоджується, з пари утворюються дуже дрібні краплини води. Із таких краплин утворюються хмари, які перебувають у повітрі високо над земною поверхнею. Дрібні краплини у хмарах, зливаючись одна з одною, поступово збільшуються. Хмара стає темнішою. Важкі краплини води не можуть утриматися в повітрі та падають на землю у вигляді дощу, снігу, граду - тобто опадів.



Учитель. - Як цей процес називається? (Кругообіг води у природі.)

  • Ось так і відбувається кругообіг води у природі: вода випаровується, утворюється хмара, іде дощ, а потім вода знову випаровується.

  • Яку ж функцію виконують хмари між Сонцем і Землею?

Вони є захисним екраном між ними, не даючи Сонцю забирати багато вологи та не відпускаючи земне тепло.

  • 3 яким явищем природи ви познайомилися? (Утворювання хмар, дощу, снігу, граду.)

  • А ще є такі опади, які виділяються безпосередньо з повітря. Їх утворення залежить від коливання температури повітря протягом доби. Це туман, іній, роса - це також явища природи.


Фізкультхвилинка(звучить аудіозапис «Всесвіт», «Сонце»).
Учитель. Давайте разом подякуємо атмосфері за допомогу, піклування, захист.

Учні. Дякуємо повітрю, кисню, снігу тощо.

Учитель. На дні цього глибоченного повітряного океану живемо ми з вами і доволі зручно почуваємося - ніби риби у воді, не відчуваючи на собі ніякого тиску.

То може повітря не має ваги?

Щоби це з'ясувати, виконаємо такий дослід (демонстрацію досліду коментує учень).

Дослід. Зважимо дві кульки. Бачите, вага їх однакова. Надмемо одну з них, підвісимо, і що ми бачимо? Вона переважила порожню кульку, бо вона важча. Це дозволяє нам зробити висновок: повітря має вагу.

Учитель. Учені підрахували, що вага всієї атмосфери, яка тисне на Землю, складає 5,3 мільярда тонн. Це вага мільярда великих слонів. На кожний 1 см2 нашого тіла тиск повітря складає 1 кг 33 г.

Ця сила, з якою повітря тисне на земну поверхню, називається атмосферним тиском (прикріпити слова на дошці).



Практична робота

Учитель. Натисніть пальчиком на руку. Відчуваєте тиск? А тепер відпустіть. Тиск відчуваєте?

Ми не відчуваємо атмосферний тиск, тому що пристосувалися до нього. У тканинах живих організмів є безліч повітряних бульбашок. У них тиск такий же, як і атмосферний тиск, і це не дає йому змоги нас розплющити.

А ще повітря любить «мандрувати». Як це відбувається, перевіримо на досліді (демонстрацію досліду коментує учень).

Дослід. Запалимо свічку, відчинимо двері. Якщо полум'я нахилилося у клас, це означає, що холодне повітря з коридору ніби вскочило до класу та виштовхнуло тепле повітря.

Піднімемо свічку вгору. Полум'я нахилилося в коридор. Тепле повітря піднялося догори, бо воно легше, ніж холодне.



Висновок: холодне повітря опускається вниз, а тепле піднімається догори. Таким чином повітря переміщається.

Учитель. Ці явища відбуваються у природі, але у великих масштабах. Повітря завжди переміщається. Сонце нагріває землю, але не скрізь однаково. Там, де вона нагрівається більше, повітря стає теплішим і піднімається вгору. На його місце надходить холодне. Цей рух повітря над землею і є вітер, який визначає характер погоди (прикріпити слово на дошці).

Погода - стан нижнього шару атмосфери в певний час і в певному місці; зміни, які відбуваються в нижньому шарі повітря над певною місцевістю.

З яким явищем природи ви познайомилися? (Відповіді учнів.)

Вітер має різні напрямки. Напрямок вітру визначають за допомогою флюгера. (Атлас, стор. 6. Знайомство із флюгером

Учитель.

Вітри мають і різну силу. (Робота з підручником.) Слабкий, помірний - дерева спокійні. Сильний вітер легко гне додолу дерева. Дуже сильний вітер може викликати великі руйнування. У цьому році було дуже багато стихійних лих. У Криму різке потепління спричинило весняні паводки, затоплено багато сіл, міст.

Робота по групах

1група— Пригадайте, користуючись календарем погоди, які умовні позначення


використовуєте для запису погоди.

Чим вимірюємо температуру повітря?

Яка температура повітря пере­важала влітку? (Плюсова).

А взимку? (Мінусова).


Пам'ятайте! Вимірювати температуру повітря потрібно в один і той же час (наприклад, опівдні).
2 група

Як називається вітер, який дме із заходу? (Західний, він приносить вологу з Атлантичного океану).

Східний? (Посуху.)

Північний? (Похолодання.)

Південний? (Потепління.)

Що несе вітер з моря й океану? (Вологу).

Які вітри дмуть із посушливих місць? (Сухі).
Робота з підручником (с 145-146).

Учні доходять висновку, що зміна напряму вітру зумовлює зміну погоди незалежно від пори року.

Мільйони людей щодня дивляться прогноз погоди по телевізору, слухають радіо, читають у газетах.

Прогноз - це передбачення, якою буде погода в майбутньому. (Прикріпити на дошці слово.)

Декому просто цікаво, якою буде погода завтра, щоби вирішити, що вдягти наступного дня. Але багатьом людям та організаціям потрібна точна інформація про погоду. Адже від неї залежать робота моряків, льотчиків, успіх сільськогосподарських робіт, безперебійність роботи транспорту, будівельних робіт тощо.

Поміркуйте та наведіть приклади показників погоди, які можуть зашкодити праці.



1 група. Хліборобам - сильні зливи, град.

2 група Будівельникам - морози, дощі.

Учитель. Дуже важливо передбачати, якою буде погода через добу, кілька днів, тижнів. Навіщо людям знати, якою буде погода завтра?

Учні. Це допомагає людям заздалегідь підготуватися до несприятливих умов.

З давніх-давен виробнича діяльність вимагала від людини вміння передбачити погоду. Люди помітили, що одні рослини перед дощем закривають квіточки, інші — «плачуть» крапельками соку, деякі змінюють форму й положення листочків.



Зібрано чимало прикмет. Відомі понад 500 видів тварин, за поведінкою яких мо­жна прогнозувати погоду.

Народна мудрість — невичерпні скарби, які нагромаджували наші предки. Так складено народний календар природи й погоди. Це енциклопедія людських знань і людського досвіду про живу природу.

Погоду можна передбачити, якщо уважно придивитись до місяця й зір.

Прогнозуючи погоду, дуже важливо враховувати кілька факторів: колір хмар, си­лу й напрям вітру, колір вечірньої зорі, розміри й форму веселки тощо.

Біла баба мовчки йшла,

Величезний міх тягла.

Розв'язався в баби міх

— Полетів додолу... (сніг).

— Яка температура повітря була цієї зими? Коли були найсильніші моро­зи? Коли були відлиги? Зіставте температуру повітря й напрям вітру. Чи зав­жди змінювалася температура повітря, коли змінювався напрям вітру?

Він скрізь: і в полі, і в саду,

А в дім не попаде.

І я тоді лиш з дому йду,

Коли вже він не йде. (Дощ)

Що за диво? Із хмаринки

Вниз спадають горошинки. (Град)

— Які бувають дощі? Коли вони випадають найчастіше? Чи доводилося
вам спостерігати грози, град? Якого лиха можуть завдати сильні дощі?

Не дід, а сивий, не спить, а стелиться,

Вкриває землю й океан, а зовуть його... (туман).

— Коли бувають великі тумани? У яку пору року ви найчастіше спосте­рігали тумани?

Ішла зоряниця, красна дівиця,

Через покоси, гублячи сльози...

Місяць дивився і засмутився,

Сонечко встало — слізки зібрало. (Роса)

— Чи милувалися ви росами?

Хто ж нам прогнозує погоду?



«Миколина погода»

(Учні наводять приклади народних прикмет.)

— Народні синоптики визначають і прогнозують погоду своєї місцевості


за народними прикметами. Прикмети — це висновки із народних спостере­жень за явищами природи, поведінкою тварин.

У нашому краї погіршення погоди можна передбачити й за такими при­кметами.

Учитель звертає увагу учнів на прикмети, прислів'я, записані на дошці, пропонує доповнити їх.

Багато роси —... (на ясний день).

Грім ранньої весни —... (перед холодом).

Грім у вересні —... (тепла осінь).

Багато снігу взимку —... (дощове літо).

Вікна взимку «плачуть» —... (до потепління).

Дим піднімається вгору —... (ясна, тиха днина).



Учитель. Багато з цих ознак мають тепер наукове обґрунтування. Складають погоду метеорологи (прикріпити слово на дошці). Метеорологія - наука, що вивчає зміни погоди та стан атмосфери. За якими показниками визначають прогноз погоди?

Відповіді учнів. Температура повітря, атмосферний тиск, напрямок вітру, стан неба, опади, вологість.

Учитель. Ведуть спостереження за погодою на метеостанціях. Такі станції є в кожній області. Щоби скласти прогноз погоди, який потім повідомлять по телевізору, радіо, треба зібрати якомога більше даних про погоду. Для складання прогнозу для Києва терміном на три доби необхідні дані всіх метеостанцій Північної півкулі, а на 5-7 днів - з усієї Землі.



V. Закріплення вивченого матеріалу. Стадія міркування

Учитель. У нас у класі є невеличка метеостанція. Складемо прогноз погоди для Миколаєва на сьогодні.



Робота у парах. (Звучить аудіозапис «Всесвіт», «Атмосфера».)

І пара. Визначити температуру повітря, напрямок вітру.

ІІ пара. Стан неба, опади.

III пара. Обробка даних.



Учень повідомляє прогноз.

Березень часом снігом сіє, часом сонцем гріє. Служба погоди нам повідомляє, що кінець зими святкувати рано. За даними синоптиків, сьогодні на території нашого міста та області температура повітря протягом доби становитиме +3 °С, похмуро, дощ зі снігом, вітер південно-східний.

Після довгої, холодної зими в березні сонце починає лагідно світити, зацвітуть перші квіти і синьо усміхнеться небо.

VI. Підсумок

Робота у групах. Кожна група приготує для іншої групи по 2-3 запитання.

« Закінчи речення»



«На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим відкриттям було…»

Оцінювання.

Домашнє завдання.

Робота за підручником. Скласти опис погоди Миколаївської області в різні пори року.

Гр..А.знайти інформацію про несприятливі метеорологічні явища . підібрати загадки та прислів’я


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка