Конспект уроку із світової літератури з темиСкачати 71.27 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір71.27 Kb.
#24851
ТипКонспект
Черниховецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Черниховецької сільської ради

Збаразького району

Тернопільської області

Конспект уроку із світової літератури з теми:

" Туве Янсон. Чарівність художнього світу твору"

У 5 класі за програмою Ковбасенко «Світова література», 2013р

Підготувала

Кониш Надія Миколаївна,

вчитель І категорії

Тема: Туве Янсон. Чарівність художнього світу твору.

Мета: ознайомити учнів із цікавими сторінками з життя та творчості відомої шведської письменниці Туве Янсон; дати уявлення учням про чарівний світ фантастичних істот – мумі-тролей; розвивати увагу, спостережливість, вміння слухати і сприймати художній твір, уяву п’ятикласників; виховувати любов до прекрасного, чаруючої краси художнього слова.

Обладнання: портрет Туве Янсон, презентація "Туве Янсон. Життя і творчість", презентація серії книг "Країна Мумі-тролей", чарівний капелюх, індивідуальні картки, манускрипт, карта подорожі.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу (урок-подорож)
Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Актуалізація опорних знань.

На уроках світової літератури ми ознайомилися з казками.

- Пригадайте, які види казок ви знаєте? (про тварин, соціально-побутові, чарівні).

- Які казки називаються чарівними?

- Які чарівні предмети ви знаєте?

На сьогоднішньому уроці ми з вами теж використаємо чарівний предмет. Але він зовсім незвичайний – це капелюх-чарівник. Він допомагатиме нам сьогодні на уроці. Оскільки ми вже говорили про чарівні казки, предмети, то наш урок буде теж чарівним. Ми вирушимо у казкову подорож до Швеції, де познайомимося із звичаями, традиціями, відомими особистостями країни.3. Повідомлення теми, мети, епіграфа уроку. Мотивація навчальної діяльності.

4. Вивчення нового матеріалу.

Карта подорожі (план)

1. Швеція – чарівна країна казок та міфологічних істот. (розповідь про країну)

2. Фінляндія – країна Санта-Клауса та Туве Янсон.

3. Туве Янсон – відома швецька художниця та письменниця. (презентація "Життя і творчість Туве Янсон")

4. Чарівна долина Мумі-тролей (презентація книг про мумі-тролей, розповідь про вигоданих письменницею створінь)

Щойно ви ознайомилися з картою подорожі на нашому уроці. Ми побуваємо у цікавих і чарівних місцях. А шлях нашої мандрівки обиратиме капелюх-чарівник. ( Вчитель кладе у капелюх картки, де написано пункти плану. Один з учнів витягує карточку і вчитель продовжує розповідь з цього моменту. Але вчитель повинен уважно продумати план розповіді, а також перехід з однієї частини в іншу

Наприклад:

Схема: 1 (Туве Янсон – це фінська письменниця шведського походження) – 2. Фінляндія (тут пройшло дитинство письменниці) – 3. (розповідь про відому художницю і письменницю) – 4. (уява і вигадана Країна мумі-тролей).

Або: 3. (розповідь про Туве Янсон) – 2. (Батьківщина письменниці) – 1. (зв’язок із Швецією) – 4. (творчість)

Шве́ція, офіційна назва Королівство Швеція—це країна у східній частині Скандинавського півострова (між Скандинавськими горами та Балтійським морем).

Державний прапор. Точний вік шведського прапора невідомий, але найстаріші зображення синього полотнища з жовтим хрестом датуються 16 століттям. Гербом Швеції був синій щит, поділений на чотири частини золотим хрестом. Починаючи з 1916 року 6 червня святкують як День Шведського Прапора. У 1983 році цей день оголошено також Національним Днем Швеції. Таке рішення пояснюється двома причинами: 6 червня 1523 року Густава Васу було обрано королем Швеції, що поклало початок Швеції як незалежної держави, і цього ж дня 1809 року Швеція ухвалила нову Конституцію, яка визначала права громадян і надавала їм значну свободу.

Герб —Швеція має два національні герби — Великий і Малий.

Малий Герб - синій щит з трьома золотими коронами, дві вгорі, одна внизу. Зверху щит увінчує корона, іноді щит облямовує золотий ланцюг Ордена Серафима. Три корони - це символ «Трьох мудрих королів». Великий Герб — це герб монарха, який використовують в особливих випадках. Щит на цьому гербі поділений на чотири частини, на ньому зображені три корони і «лев Фолькунгів» (тобто герб королівської династії, яка правила від 1250-го по 1364 рік). У центрі міститься герб нинішньої королівської династії. Герб складається з «мантії Васи», уособлення королівської династії Вас (1523—1654), мосту, що символізує князівство Понте-Корво в Італії (дароване Бернадотові імператором Наполеоном 1806 року), Наполеонового орла та семи зірок.

Презентація «Швеція» (показ визначних місць Швеції)

Другою нашою країноє є Фінліндія – країна, де народилася Туве ЯнсонФінляндія (розповідь про країни із супроводом презентації "Фінляндія")

Самі фіни не називають свою країну Фінляндією, для них це слово чуже, і має германське походження. У фінській мові навіть немає звуку «ф». Для них їхня країна — Суомі, а самі вони суомалайсет (народ Суомі). Історію походження назв Суомі та Фінлядія достеменно не встановлено. Раніше була поширена версія, що Суомі означає «країна боліт»..

Інша гіпотеза вказує, що «суомі» утворилося від слова, яке означало «індоєвропеєць» і яке є спільнокореневим, напр., з латинським homo 'людина'. Звідси походить й стара українська назва місцевості — сумь або сум.

Фінля́ндія— держава у Північній Європі. Член Північної Ради (з 1956 року), Європейського Союзу (з 1995 року) і Шенгенської угоди (з 1996 року). За версією журналу Newsweek, країна займає 1 місце в списку «Найкращі країни світу» (англ. The world's best countries).

Державний прапор затверджений 1 травня 1918 року. Його прообразом стали прапори фінських яхт-клубів, що з'явилися у часи. Державним гербом Фінляндії є коронований лев з піднятим над головою мечем, який топче криву шаблю.

Бесіда:

- Які країни ми відвідали?

- Що вас найбільше вразило?

- Що є спільним для цих двох країн?

- Чи хотіли б ви побувати у цих країнах? Чому?

3. Слово вчителя. За допомогою чарівного капелюха ми відвідали Скандинавію. Ми продовжуємо нашу мандрівку із чарівним капелюхом. Отже, наша наступна зупинка – Туве Янсон. А хто ж така Туве Янсон? Про це ми дізнаємось із нашої чарівної комп’ютерної книги. Презентація про життя і творчість письменниці. (Презентація «Туве Янсон»)

Після перегляду презентації. Вчитель із чарівного капелюха витягає манускрипт (біографія письменниці із помилками. Учні повинні знайти помилку)

Манукрипт.

Туве Янсон – відома фінська співачка (художниця). Народилася у сім’ї скульптора (так). Дитинство минуло у мальовничому будинку лісника (рибалки) на одному із фінських островів (так). Живописні роботи Туве Янсон були представлені на вистаках у Фінляндії та Швеції (так). А перша виставка відбулася в Луврі у Франції (Гельсінці). Туве Янсон створила країну Мумі-тролей. (так). Мімі-тролі – це ріальні істоти, які живуть в горах Скандинавії (ні).

Молодці. Ви уважно слухали розповідь і відновили манускрипт.

4. Наступна наша зупинка – чарівна долина Мумі-тролей, яку у своїх творах створила фінська письменниця. (Презентація «Країна Мумі-тролей»)

1938 написала і проілюструвала свою власну книгу — казкову повість «Малюк троль та велика повінь» (1942) — і, нарешті, «…відчула справжню свободу, коли сама почала виконувати обидва види роботи». Але перша книга ще нікому не відомої письменниці побачила світ лише через три роки (1945).

1946 рік — «Мумі-троль і комета» ,

1949 рік — «Диво-капелюх».

Так з'явилося чимало надзвичайних книг з витонченими, оригінальними малюнками.

Популярність письменниці дуже швидко вийшла за межі її рідної Фінляндії. Книги про мумі-тролів були написані шведською мовою. Нині вони відомі у всьому світі, оскільки їх перекладено більше ніж 30 мовами. Дев'ять книг про мумі-тролів, виданих Видавництвом Старого Лева (Львів) тепер можуть читати рідною мовою й діти України. Переклад здійснила Наталія Іваничук, викладач норвезької мови та Директор Центру країн північної Європи при університеті імені Івана Франка у Львові). Саме книги про мумі-тролів принесли письменниці загальне визнання.

Туве Янсон за свою творчість отримала чимало нагород.


  • Міжнародна золота медаль імені Г. К. Андерсена (1966).

  • У 1978 року за бажанням польських дітей письменницю було нагороджено Орденом Посмішки.

  • премія газети «Свенська Дагбладет» (1952),

  • медаль Нільса Хольгерсона за книгу «А що буде потім?» (1953),

  • медаль Е. Бесков за ілюстрації до повісті «Чарівна зима» (1958),

  • премія Рудольфа Койву,

  • дипломи Г. К. Андерсена (1958, 1962, 1964)

На основі її творів створено багато фільмів та мультиплікаційних фільмів.

5. Підведення підсумків уроку.

Наш капелюх ще не вичерпав свої несподіванки. На його дні ще залишився конверт із посланням до кожного із вас. Вчитель відкриває конверт. Учні витягують карточки із запитаннями.

- Хто така Туве Янсон?

- Де народилася письменниця?

- Назвіть твори Туве Янсон?

- Хто такі мумі-тролі?

- Де живуть мумі0тролі?

- Яких відомих постатей Фінляндії ви знаєте?

- Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

- Назвіть особливості творів письменниці?

- Про що писала Туве Янсон?

Наша мандрівка з чарівним капелюхом завершується, але не закінчується знайомство із чарівним світом художнього слова Туве Янсон. Сьогодні на уроці ви багато чули про чарівний капелюх, ви його бачили, він допомагав нам мандрувати. Як ви вважаєте, чому саме капелюх, а не чарівна палочка, чоботи-скороходи чи килимок-самоліт? Якщо ви були уважними на уроці, то підказку знайдете? (відповіді учнів).

«Чарівний капелюх» – це одна із частин книги про мумі-тролей, про яку ми будемо говорити на наступному уроці.6. Повідомлення домашнього завдання: прочитати повість Туве Янсон "Чарівний капелюх"


Скачати 71.27 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка