Конкурсу «Живи, книго!»Скачати 257.79 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір257.79 Kb.

Управління освіти Маріупольської міської радиІнформація

за підсумками огляду – конкурсу

«Живи, книго!»

за 2009 – 2010 навчальний рік

ЗОШ № 53

Керівник закладу: О.А.Ледовських

Зав .бібліотекой: В.М. Замятіна

Бібліотекарь: Н.С. Сербіна


м. Маріуполь, 2010р.
Зміст

 1. Вступне слово ……..3

 2. Накази про участь у конкурсі «Живи, книго!» …..6

 3. План проведення тижня дитячої книги……11

 4. План-графік бібліотечних уроків……13

 5. Методичні розробки…..15

Мета праці шкільних бібліотек – донести любов до читання до серця й розуму молодого покоління й створити умови для його збереження.

Незважаючи на швидкий розвиток джерел інформації, книга залишається одним з важливіших компонентів розповсюдження знань та розширення кругозору дітей.

Тому, на протязі вже декілька років, педагогічний, учнівський колектив разом з батьками, бібліотека приймають участь у Всеукраїнській акції «Живи, книго!» . Метою цього заходу є забезпечення учнів навчальною, художньою, науково-пізнавальною та іншою літературою; виховання в них дбайливого ставлення до книги, інтересу до читання, поваги до праці людей, які їх створюють; прилучання підростаючого покоління до культурних надбань людства.

На початку кожного навчального року створюється наказ «Про проведення огляду-конкурсу «Живи,книго!» у поточному навчальному році». Протягом року було проведено 3 загальношкільних перевірки стану підручників у всі учнів з 1 по 11 клас. Після весняних канікул пройде заключна перевірка навчальної книги, мета якої виявити готовність учнів до здачі підручників у бібліотеку.

У 2009-2010 навчальному році всі учні ЗОШ № 53 були забезпечені підручниками, які відповідають вимогам Міністерства освіти і науки України. Фонд художньої літератури, завдяки акції «Подаруй книгу бібліотеці» поповнився на 20 примірників.

Бібліотека формує фонд навчальної та іншої літератури відповідно з державним комплектуванням. За 2009-2010 рік було одержано 2,832 прим. Підручників та 29 прим. Іншої літератури. В навчальному закладі створені всі умови для збереження книг. Для підручників є окреме приміщення.

Весь колектив школи націлює свою діяльність на збереження бібліотечного фонду, який відіграє важливу роль в здійснені навчального процесу.

Важливе виховне значення мають бесіди бібліотекаря й класних керівників з учнями та батьками з питань дбайливого ставлення до навчальної книги; участь дітей в класних та загальношкільних оглядах «Живи,книго!»; заходи з даної теми: тематичні класні години, вікторини, години спілкування, конкурси, тощо.

У всіх класах бібліотекарем, читацьким активом, класними керівниками, вчителями були проведені бесіди та бібліотечні уроки з питань історії, створення книги, її місця в житті людини та дбайливого відношення до неї.

У бібліотеці постійно діє виставка «Ювіляри - 2010», оформлені тематичні полиці «Місто в якому ти живеш», «Історія і культура рідного краю», «Кохана українська мова» та ін.

В нашому навчальному закладі діє затверджений директором О.А.Лєдовських графік бібліотечно-бібліографічних занять з учнями 1-11класів; для проведення яких залучаються бібліотекарі.

Учні ЗОШ № 53 прийняли участь в обласному та міському Всеукраїнському конкурсі «Найкращий читач України 2009-2010р.». Учениця 6-Б класу Пономаренко Вікторія зайняла 1-е місце на міському конкурсі, у Донецьку учениця зайняла 3-е місце.

Традиційно в бібліотеці школи проходить частина заходів різних «предметних тижнів». Протягом року було складено рекомендаційні списки для додаткового читання для учнів 1- 11 класів.

Шевченковскі дні 9-10 березня 2010р. відбувся святковій ярмарок. Напередотні ярмарки учні разом з батьками готували блюда української кухні. На ярмарку проводилась вікторина: хто відповість на питання, той отримував частину приготовлених блюд. Це було дуже цікаво.

До Дня Перемоги у ЗОШ № 53 відбудеться святковий концерт, будуть випущені газети, плакати присвячені 65-річчя Дню Перемоги.

В координації з бібліотекою ім. В.Маяковського проводяться різні заходи: бібліотечно-бібліографічні заняття, дні інформації, вивчаються читацькі інтереси дітей, які потребують індивідуального педагогічного втручання.

Велику увагу популяризації літератури та збереженню бібліотечного фонду приділяють вчителі ЗОШ №53. Бібліотекарі ЗОШ № 53 беруть участь в підготовці та проведенні міських семінарів, практикумах, засіданнях круглого столу та ін.
УКРАЇНА


Донецька область
ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА I-IІI СТУПЕНІВ № 53

(ЗОШ № 53)


Н А К А З

від 13.10.2009 357
Про участь у щорічному Все

українському огляді – конкурсі

«Живи, книго!» у 2009-2010 н.р.

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 21..10.2009р. № 956 «Про затвердження умов організації та проведення щорічної Всеукраїнської акції «Живи, книго!»» в загальноосвітніх навчальних закладах у 2009 – 2010 навчальному році», на виконання наказу управління освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації від 20.11.2009р. № 638 «Про умови організації та проведення щорічної Всеукраїнської акції «Живи, книго!»» та з метою вдосконалення роботи щодо виховання бережливого ставлення до книги, утвердження її статусу як джерела знань у безперервному освітньому процесі

НАКАЗУЮ:


 1. Завідуючій бібліотекою Замятіної В.М.:

1.1. Провести у школі огляд-конкурс «Живи, книго!»

Термін: протягом року  1. Організувати роботу зі збереження навчальної літератури, залучення читачів до книги, популяризації української класичної та сучасної світової літератури, формування інформаційної культури школярів.

Термін: протягом року

  1. Провести «Тиждень Дитячої та юнацької книги» разом із дитячими

бібліотеками.

Термін: березень 2010р.  1. Забезпечити відзначення визначних літературних та пам’ятних дат 2009-2010 н.р.

Термін: протягом року

  1. Проводити книжкові виставки, огляди літератури, тематичні вечори та інші заходи.

Термін: протягом року

  1. Створити учнівський актив бібліотеки для участі в організації та проведенні шкільного огляду-конкурсу «Живи, книго!».

Термін: до 1.11.09р.


 1. Класним керівникам:

3.1 Проінформувати батьків про можливості шкільної бібліотеки щодо забезпечення учнів підручниками та правилами користування навчальними посібниками, які учні одержують у шкільній бібліотеці.

Термін: до 10.11.09р.


  1. Забезпечити у класі збереження підручників, організувати роботу по перевірці стану підручників 1 раз на місяць.

Термін: протягом року

  1. Вести облік видачі підручників в класі, відомості видачі підручників вчасно здавати в бібліотеку.

 1. Контроль за виконанням даного наказу покладаю на заступника директора по навчально-виховній роботі Каралкіну А.В

Директор ЗОШ №53 О.А. ЛєдовськихУКРАЇНА

Донецька область
ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА I-IІI СТУПЕНІВ № 53

(ЗОШ № 53)
Н А К А З

від 31.03.201052


Про підсумки проведення

акції «Живи, книго!»

2009 – 2010 н.р.


Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки від 21.10.2009р. № 956 «Про затвердження умов організації та проведення щорічної Всеукраїнської акції «Живи, книго!», на виконання наказу управління освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації від 20.112009р. № 638 «Про умови організації та проведення щорічної Всеукраїнської акції «Живи, книго!»» у 2009 – 2010 н.р.» в школі проводилась активна робота в цьому напрямку.

Згідно окремого плану, напередодні Всеукраїнського дня бібліотек, в школі проводився тиждень «Живи, книго!». В цей час для учнів 1 – 2 класів проводились екскурсії до бібліотеки, підготовлені бібліотекарем Сербіной Н.С. Читачі 2 – 4 класів прийняли участь у виставці присвяченій Ювеляри- 2009 – 2010р.

Велика увага протягом року надавалась збереженню підручників. Три рази на рік бібліотекарями були проведенні рейди – перевірки стану підручників в класах.

В більшості класів робота по збереженню підручників проводилась на досить високому рівні.

Підсумки показали, що І місце заслуговують учні 1-Б ( кл. керівник Чичера Л.О.) , 1 – В (Махсма Н.Л.), 4 – Б (Пефті С.В.), 5 – В (Резнікова Н.П.). Класні керівники цих класів організували роботу постів бережливості, проводять бесіди про охайне ставлення до підручників.

Протягом року проходила благодійна акція «Подарунок бібліотеці», в результаті якої фонд бібліотеки оновився новими художніми та науково популярними книгами у кількості 20 штук.

Також бібліотекарями школи проводилась активна робота по залученню учнів до читання. З цією метою проводились бібліотечні уроки у 2 – 6 класах, а також огляди літератури та бесіди з елементами обговорення.

Згідно з розпорядженням «Про проведення Всеукраїнського тижня дитячої та юнацької книги» в школі був розроблений план щодо проведення тижня. Таким чином до 205– річчя Г.Х. Андерсена була організована книжкова виставка оповідань письменника та виставка малюнків. У шкільній бібліотеці відбулась виставка «Ювіляр – 2009 – 2010 року»

В зв’язку з вищезазначеним НАКАЗУЮ:

1. За активну роботу по залученню учнів до читання, вихованню бережливого ставлення до підручників оголосити подяку бібліотекарям Замятіной В.М., Сербіной Н.С.

2. За організацію роботи по збереженню підручників в класах та залученню учнів до участі в благодійній акції «Подарунок бібліотеці» оголосити подяку вчителям: Чичері Л.О., Пефті С.В Резніковій Н.П. Махсма Н.Л.

Директор ЗОШ №53 О.А. Лєдовських

Утверждаю

Директор ОШ №53

Ледовских О.А. __________

ПЛАН

Проведения недели детской и юношеской книги в ОШ №53

с 23.03.10. – по 31.03.10.

Тема: «Читання для розуму та серця »
Дата

Мероприятия

Направленность

Ответственный

23.03.10

Викторина «Сказочными тропинками»

Открытие недели детской юношеской книги 1. 5 кл.Сербина Н.С.

Замятина В.М.
24.03.10

Выставка детского рисунка

по произведениям

Г.Х.Андерсона


1 –6 кл.


Замятина В.Н.


25.03.10

Книжная выставка

«Нас в гости книжки пригласили»

биб – ка им. В. Маяковского


2- 4 кл.Сербина Н.С.

Замятина В.Н.

Классные руководители


26.03.10

Литературная игра

«Мандрівка книжним містом»

биб – ка им. В. Маяковского


2-9 кл.

Замятина В.Н.

Сербина Н.С.

Классные руководители


27.03.010


биб – ка им. В. Маяковского

Викторина «Сказочными тропинками»1 – 4 кл.

Замятина В.Н.

Сербина Н.С.

Классные руководители


29.03.10

Библиотечный урок «Структура книги, иллюстрация, Как делать книгу? »

5 – В кл.

Замятина В.Н.

30.03.10

Літературна феєрія «Письменники і книги - ювеляри 2010р. »

1 – 7 кл.

Классные руководители

Замятина В.Н.


ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА I-III СТУПЕНЕЙ №53 г. МАРИУПОЛЯ


УТВЕРЖДАЮ:

Директор ОШ №53

О.А.Ледовских

ПЛАН-ГРАФИК

библиотечных уроков на 2009 - 2010 уч.г.


класс


тема урока


месяц


кто проводит


1 кл.

2 кл.

3 кл.

4 кл.


5 кл.
6 кл.

7 кл.


1. Знакомство с библиотекой.

2. Посвящение в читатели.

1. Структура книги

2. Автор и иллюстратор книги

1.Тематическое и жанровое разнообразие детской книги.

2. Твои первые энциклопедии.

Справочное бюро читателя.

1. Твой друг – учебник.

2. . Конвенция о правах ребенка

3. Структура книги.

4. Твои друзья – словари.

5. Твои помощники в выборе книг в библиотеке


1. Книги – помощники в учебе.

2. История книги

3. Литературная игра
1.Библиотечно-библиографические методы поиска литературы. Алфавитный каталог.

2. Что такое реферат.

3. Конвенция о правах ребенка


Сентябрь

Февраль


Октябрь

Ноябрь


Октябрь
Январь

Январь


Сентябрь

Октябрь


Ноябрь

Январь


Март

Сентябрь


Ноябрь

Апрель
Декабрь


Март
апрель

Замятина

Замятина

Сербина
Замятина

Сербина
Замятина


Замятина

Сербина


Кл.руководит.

Замятина


Препод.словесн.

Замятина


Кл.руководит.

Замятина


Замятина
Замятина
Замятина
Замятина


Зав. библиотекой Замятина В.Н.

Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 53

Свято для 2-5 класів

«Подорож до країни Доякорупо»
Виконавець: Замятіна В.М.

м. Маріуполь


Подорож до країни Доякорупо

Мета: • познайомити дітей із словниками, як одним із видів довідкової літератури;

 • навчити користуватися словниками, з бажанням працювати з довідковою літературою

 • виховувати поважне ставлення до книги, до рідного словаОбладнання: виставка словників ( мовних та енциклопедичних)
Хід уроку


 • Сьогодні на бібліотечному уроці ми здійснимо подорож до незвичайної країни, до країни Доякорупо. Ми всі знаємо мешканців цієї країни. І в кінці уроку ви скажете, чому ця країна має таку дивну назву.

 • Погляньте на мешканців цієї країни. Хто її населяє? (мешканці країни – словники, довідники, енциклопедії)

Ви уже стикались у своєму шкільному житті з важкими питаннями : як правильно написати слово, вимовити його, що означає те чи інше слово, як перекласти слово на іншу мову. Які книжки допомогли вам у цьому? (словники)

Ось сьогодні ми познайомимося з видами словників, будемо вчитись користуватись ними, побачимо, що ці книги заслуговують поваги.
Учень …Словники – наші друзі, які допомагають нам правильно писати слова, визначати їх значення , пояснюють походження слів. Словники розширюють наш кругозір, дають нові відомості з різних галузей науки, техніки, мистецтва і літератури, розвивають культуру, мовлення.

Бібліотекар.

В перекладі з латині слово «словник» означає «колекція слів». Словники бувають мовні та енциклопедичні. Відомий французький письменник Франц писав: « Словники - всесвіт в алфавітному порядку. Якщо замислитися , словник – це книга усіх книг, з якої здобувають нові знання»Учень.

Словники виникли дуже давно. В Україні словники «незрозумілих слів» з’явилися ще у часи Київської Русі, в ХІІІ столітті. Спочатку слова розміщувалися без особливої послідовності, але 16 століття , згідно алфавіту їх стали називати «азбуковниками»Бібліотекар

Яким словником користуватись?

Це залежить від того, яке завдання необхідно виконати. Якщо вам необхідно визначити значення слова, його вимову, написання , особливості вживання, походження – вам потрібен мовний словник. Якщо ви хочете довідатися про різні природні явища, видатних людей, дізнатися по відкриття, історичні події – звертайтеся до енциклопедичних словників.


 • Давайте поміркуємо, чи добре ми знаємо свою мову. Чи володієте нею, чи вміємо грамотно висловлюватися.?

Сценка :

1уч.

Привіт! Ух, здорово! Слиш, ну й кіно я бачила! Понімаєш, спочатку він раптом довідується, а потім…. Ох, ну, словом, здорово! Загалом так би мовити, ну, клас! Ніхто, не знає, а він, ну…… Так ти не слухаєш?2 уч.

А як тебе слухати? Як ти розмовляєш.1 уч.

А що ? Хіба треба по іншому? Українською ж розмовляю?

2 уч. Так, але ж засміченою різними словами. Вчені називають їх словами паразитами. А поети закликають нас не засмічувати ними нашу мову, берегти її від слів – покручів, мовних бур’янів.
Поет

Як парость виноградної лози

Плекайте мову. Пильно й ненастанно -

Політь бур’ян. Чистіша від сльози

Вона хай буде. Вірно і слухняно

Нехай вона щоразу служить вам,

Хоч і живе своїм живим життям.
2уч.

У рідній мові своїй мусиш вивчити кожне слівце.

Доглядати його, як старий садівник деревце.

1 уч.

А якщо я не знаю, яке слово необхідно вживати або правильно вжити слово?2 уч.

Для цього існують словники!

Буває що слово відоме давно,

А знає не кожен , що воно значить –

І тут у пригоді стає визначник

Скарбів наших мовних - тлумачний словник.


Поет

Не бійтесь заглядати у словник:

Це пишний яр, а не сумне провалля;

Збирайте, як розумний садівник,

Достиглий овоч у Грінченка і Даля.

Не майте гніву до моїх порад

І не лінуйтесь доглядать свій сад.
2уч.

Отож, тлумачний словник!

Зрозумів? (показує)

Він містить близько 170 000 слів і словосполучень.


Бібліотекар.

Отож, діти, ми сьогодні працюємо з мовними словниками. Давайте поглянемо, як побудовані мовні словники. Принцип побудови всіх мовних словників однаковий. • З чого починається словник? ( Потім склад, структура словників, пояснення скорочень, алфавіт)

 • А чому в словниках обов’язково є алфавіт?


2. Робота з тлумачним словником.

А) Попрацюємо з тлумачним словником. Подивимося , що означає слово словник.

Будьте уважні, я шукаю слова на букву С, друга буква Л, О, В, Н (Ст.1149 посередині знизу)

ЧИТАЮ……


Б) Робота дітей в групах.
Ви в своїх тлумачних словниках знайдіть, що означає слово тлумачний (ст476)
Бібліотекар.

Про одного з мешканців нашої незвичайної країни ми уже дізналися. Але тут живуть словники різних видів. Це і словники іншомовних слів, правописний, антонімів синонімів, орфографічні, орфоепічні фразеологічні, фразеологізмів. ( Таблиця «Види словників»)

Познайомимося ще з одним словником, фразеологізмів. Відгадайте загадки, тексти яких натякають на фразеологізми:


 1. Барвисту сукню скинула,

Умилася сльозами,

Ліси, поля покинула:

Сестра не за горами (осінь)


 1. Я маленький і пухнастий,

Сірий, чорний та смугастий,

Маю доленьку гірку:

Продають мене в мішку. (кіт)


 1. Хоч не часто я хворію,

Та стогнати добре вмію,

Коли зла комусь бажають,

Чомусь мене підкладають. (свиня)
Проведемо конкурс «Прямо чи влучно»

Учасники нашого заняття – діти дотепні спритні, розумні.. А чи володіють вони акторськими здібностями? Про це ми зараз дізнаємося. На листочках написані фразеологізми. Саме ці сполучення слів найяскравіше виражають національний характер мови.

Отже, ви маєте показати без слів записані фразеологізми своїм суперникам, а вони їх мають відгадати й назвати.
1.Відривати голову

2.Довести до ручки

3. На лобі написано


 1. Взяти ноги в руки

 2. Втерти носа

 3. Води в рот набрати


Працюємо зі словником.

 • Я покажу , а ви відгадайте й поясніть зміст за словником фразеологізмів.

 • Від вуха до вуха

 • Вкоротити язика

 • Винести сміття з хати

 • Водити за носа


Бібліотекар.

Скажіть , будь ласка , якщо одержите завдання виписати крилаті вирази або пояснити фразеологізми, то до якого словника звернетесь? • А якщо підібрати синоніми, антоніми?

 • А якщо правильно написати слово? Або поставити наголос?
 • Діти , до нас звернулися працівники з телебачення. Вони попросити допомогти їм підготувати матеріал до телепередачі «А чи У»
 • Як вірно сказати: «Хлопчик не має апетиту? Чи апетита ?
 • В цьому може допомогти орфографічний словник.

Але таких слів в їхньому тексті виявилося багато, тому кожному з вас дістанеться по слову, і що цікавого – всі слова на букву А.


Але це ще не все…» учням запропонували прийняти участь у конкурсі на краще читання вірша.

Хто ж з них потрапить до передачі? • Виконуємо завдання.

 • Молодці. Добре читали. Але діти, ви помітили що хтось з дівчаток невірно поставив наголос в словах Людська, Людське.

 • Давайте перевіримо, хто зробив помилку? Чи помилку?

Хто ж допоміг нам у роботі?

Діти, бачите який

Добрий дядечко Словник, -

Він твій вірний помічник.

Якщо ти засумнівався,

Швидше загляни туди.

Він для того й друкувався,

Допоможе він завжди.

Наголос , сумнівну букву

Вкаже Дядечко словник.

Знає він усю науку,

Цей всезнайко – чарівник!
Підсумок.

- Про що ми сьогодні говорили?

- А чи далеко вони живуть ?

- До них можна подати рукою?

- То що ж означає назва країни, ДОЯКОРУПО? (До якої рукою подати)

Це те що нас оточує, що знаходиться поруч. • Коли звернемось до тлумачного словника? Орфографічного?

Але крім словників в цій країні живуть і інші мешканці.


Проведемо турнір «Що?, Де? Як знайти?»

(Працюємо з серією енциклопедій «Я пізнаю світ») • Звідки можна дізнатися про святкування Нового року в різних країнах світу?

 • Який буде 2010 рік за знаком Зодіаку?

 • Де можемо знайти відомості про найбільшу кішку – тигра?

 • Що ж це за міфологічний персонаж Коляда, яку шукають святкової ночі?

 • Де ж знайти про неї відомості?А де знаходиться чудова країна Лапландія, в якій проживає Дід Мороз?

Про це і про багато іншого ми можемо дізнатися з енциклопедій. Але це вже буде тема нашого наступного заняття.

Домашнє завдання.

Подивіться вдома, які є у вас енциклопедії і на занятті розкажете про них.
Спасибі вам. Бажаю вам успіхів у навчанні і нехай Вам у цьому допомагають мешканці країни ДОЯКОРУПО.

Вони і я завжди чекають вас у бібліотеці.

До наступної зустрічі.


Библиотечный урок.
Книга  і  комп'ютер в інформаційному суспільстві: сучасне і майбутнє

(урок-діалог для користувачів-учнів старшого шкільного віку)

    Розвиток потенціалу людини, навичок і вмінь у століття інформації, формування інформаційної культури особистості повинно брати свій початок з дитинства. Головними джерелами інформації в XXI столітті є книга і комп’ютер. Щоб бути освіченою, сучасною людиною, необхідно багато читати, знати Інтернет тощо. Тому ми вирішили запропонувати нашим користувачам 8-9 класів такий урок-діалог, під час якого можна розпочати з підлітками серйозну розмову про роль книги, бібліотеки і комп'ютера в інформаційному суспільстві.

    Головна мета уроку - допомогти зрозуміти дітям, що оволодіння ними основами інформаційної культури підготує їх до будь-якого виду пізнавальної діяльності забезпечить здатність жити в інформаційному суспільстві. Сподіваємось, що цей матеріал допоможе бібліотечним працівникам розширити коло форм і методів формування інформаційної культури учнів 8-9 кл.

    Друзі ! Вам пощастило жити в час небувалого злету науково-технічного прогресу, жити у Столітті інформації.

    Що ми розуміємо під словом "інформація" ? (повідомлення про щось).

    Ми оточені інформацією завжди: коли читаємо книжки, слухаємо радіо, дивимось телевізор, спілкуймось між собою. Запитання, відповіді , прохання, посмішки, рухи, - все це є передавання інформації. Взагалі, необхідність висловлювати і передавати інформацію привела до появи мови, писемності, мистецтва; викликала до життя книгодрукування телебачення, обчислювальну техніку. Технічний прогрес приніс нові засоби комунікації, тобто засоби спілкування. А разом з ними - нові цінності. Першим проривом у цьому напрямку стала книга, пізніше - періодичні друковані видання, потім - телеграф, радіо, телебачення і, нарешті Інтернет.

    На початку ХХІ століття книга і комп’ютер є найавторитетнішими джерелами інформації. Саме про них ми сьогодні поговоримо.

    Згадаємо, коли з'явилася перша книга ? (4-3 тис. до н.е.)

   Чим книга прислужилася людству ? (В книгах відображені історія людства, його досвід, думки, почуття тощо).

    Згадаймо, як любили і поважали книгу наші предки. Народна мудрість каже : "Книга вчить, як на світі жити", "Книга - джерело жи­ття", "З книгою жити - з добром дружити".

    Висловлювання видатних людей : "Люди перестають мислити, коли перестають читати" (Д.Дідро), "Книги - діти розуму" (Джонатан Свіфт), "Книжки - кораблі думки, що мандрують хвилями часу" (Френсіс  Бекон), "Завдання книг - полегшити, прискорити пізнання життя,  а не замінити його" (Я.Корчак), "Без пристрасті до книжки людині недоступні культура сучасного світу, інтелектуальне і емоційне вдосконалення" (В.Сухомлинський).

    Тривалий час книга була єдиним і основним джерелом інформації. Сьогодні світ заполонили комп’ютери.

     Чи знаєте ви, що означає слово "абак"? (Від грец. авах - дошка, поділена на смуги, де пересувалися камінці з метою арифметичних розрахунків. Щось на зразок рахівниці).

    Саме від цього примітивного приладу для рахунків бере початок історія обчислювальної техніки, історія комп’ютера. Комп’ютери почали активно заповнювати наше життя після другої світової війни. До 1960 р. в усьому світі використовувалися не більше 7 тис. комп’ютерів. В 1993 р. настав історичний перелом, коли впер­ше обсяг виробництва персональних комп’ютерів перевищив обсяг вироб­ництва легкових автомобілів і досяг 35,4 млн. одиниць.

    Де застосовуються комп’ютери? (Варіанти відповідей:

в установах, банках, школах, лікарнях, у побуті).

    Сучасний комп’ютер пише музику і вірші, малює, грає у шахи, розмовляє. Він практично вміє робити все, що і людина. Сьогодні світ переживає процес бурхливої інформатизації і стрімко зростає кількість інформації. Фантастично розвивається електронно-обчислювальна техніка, що робить інформацію доступною практично кожному. Вчені говорять про "інформаційний вибух", "інформаційну революцію", "інформаційну цивілізацію".

    Як змінилася книга в наш час?

Ви, мабуть, знаєте про існування електронних книг. У Франції створено книгу, зовні схожу на традиційну. Під обгорткою розміщений екран розміром 21x16 см. Електронну книгу можна покласти до сумки чи рюкзака. Вона працює на батарейках протягом 5 год. Це одночасно і книга, і бібліотека, і віртуальний книжковий магазин. Її пам’ять зберігає одночасно біля 30 книг по 500 сторінок кожна. Маючи мобі­льний телефон чи телефонну розетку, ви підключаєтеся до Інтернету, можете гуляти по віртуальному магазину, вибирати і замовляти книги. Досить провести по екрану пальцем, щоб підібрати книгу чи газету, збільшити розмір букв, знайти значення незрозумілого слова у словнику.

    Останнє досягнення комп’ютерних технологій - "жива" книга  (Living Book). За допомогою комп’ютера можна не лише читати текст і переглядати картинки, а й чути голоси персонажів, "оживляти" ілюстрації, грати у цікаві ігри. Навіть є такі електронні книжки-ігри, які дають можливість не тільки познайомитися з авторським варіантом твору, а й самому впливати на хід сюжету.

    Як ви гадаєте : у майбутньому друкована книга залишиться чи її замінить комп’ютер? (Варіанти відповідей: Звичайно, залишиться. Адже для більшості наших читачів персональний комп’ютер не по кишені"; Гадаю, настане час, коли друкована книга стане раритетом і буде значно дорожчою за комп’ютер).

    Книга чи комп’ютер? Ви надаєте перевагу ...

    Чи можна бути освіченою людиною, якщо не знаєш комп’ютера ?

    Чи можна бути сучасною людиною, якщо не читаєш книг?

    З якого джерела (книги чи комп’ютера) ви одержуєте основну інформацію і знання?

    Згадаймо давньогрецький міф про Лабіринт.  Виявляється, що книжковий світ, а особливо світ комп’ютерний, віртуальний і є тим самим Лабіринтом, де на молодого і недосвідченого користувача чатує небезпека, справжній жахливий "Мінотавр". Головна проблема сьогодні - це проблема вибору. Як відрізнити потрібну інформацію від непотрібної, глибоку від поверхневої, корисну від беззмістовної та шкідливої ?

    Досить часто знання художньої літератури обмежені гортанням детективів; з телевізійних програм вибираємо для перегляду лише бойовики, а комп’ютер використовуємо для сумнівних ігор. "Кібернетика подібна тому, що в часи середньовіччя вважали "чорною магією", - вона може дати все, що забажаєте, але вона не може підказати, що необхідно просити" (Норберт Вінер).

    Вміння вибирати книгу чи знаходити інформацію за допомогою комп’ютера, - це справжнє велике мистецтво. Як оволодіти ним ? Гадаю, саме бібліотеки навчать вас цьому мистецтву, покажуть вам шлях до Знань, до духовності.

    Що означає слово "бібліотека"? (Книгозбірня).

    Сучасна бібліотека збирає не тільки твори друку, а також аудіо - і відеокасети, компакт-диски, комп’ютерні програми, бази даних. До послуг читачів - різноманітна аудіо - і відеотехніка, комп’ютери, розмножувальна техніка.  Комп’ютерні технології використовуються при комплектуванні бібліотек, створенні довідкового апарату, обслуговуванні читачів. Бібліотека стає складовою сучасних інформаційних систем. "Якщо стара бібліотека була джерелом, до якого йшли всі, хто бажав знань, то новітня - це водопровід, який розносить життєдайну вологу по будинках" (Мельвіль Дьюі). Тому сучасну бібліотеку почали називати:  "віртуальна бібліотека”, "інформотека”, "медіатека", замість слова "читач” з’явився термін "користувач" бібліотеки.

    Чи потрібна бібліотека в майбутньому? (Варіанти відповідей:  Бібліотека завжди була і надалі збережеться як інтелектуальний і інформаційний центр; Бібліотека стане популярним місцем спілкування людей; Одна маса знань ще не робить людину щасливою і мудрою, не рятує від самоти; людині потрібна людина).

    Бібліотека - це той храм, де завади народжується і збе­рігається духовність. Пам’ятаймо, що у давнину бібліотеку називали "дім життя", "притулок мудрості", "аптека для душі".

    Сьогодні ми з вами обговорили лише деякі питання теми "Книга і комп’ютер", теми невичерпної і складної. Поки що ці два джерела інформації мирно співіснують, доповнюють один одного. А що буде далі - покаже час.

   Додаток № 1. ЦІКАВЕ ПРО КНИГУ:

    Вчені підрахували, що в 1600 р. вийшло у світ всього 6078 видань. Протягом наступного століття їх кількість подвоїлась, ще через століття зросла на 40% (1800р. – 18646). Вже у 19 ст. число надрукованих книг і брошур збільшилося майже в десятеро /1900р. -158888/. В 20 ст. об’єми друкованої продукції стрімко зростають: за першу половину століття виробництво книг збільшилось на 70%.

    Кількість книг, яку може прочитати людина за все своє життя, не перевищує 6-8 тис, якщо читати щоденно по 50 сторінок.

    Найбільшою у світі книгою вважається "Суперкнига", видана в Денвері,  штат Колорадо, США в 1976 р. Її розміри 2,74 на 3,07 метра, вага 252,6 кг. В книзі 300 сторінок.

    У політехнічному музеї в Москві зберігається унікальна книга поезій Т.Г.Шевченка. Її створив український умілець Микола Сядристий. В книзі 12 сторінок, кожна площею 0,6 кв. мм. Вона зшита павутинкою, обкладинка – з пелюстки безсмертника, під мікроскопом можна прочитати і самі тексти.

    Один компакт-диск (різновид оптичного диску) вміщує 250 тис. сторінок тексту. На компакт-дисках площею близько 4м можна помістити тексти всіх книжок світу.

    Нині пристрій розміром з ніготь людської руки може зберігати інформацію, рівну за обсягом 100 книгам по 500 сторінок кожна.

   
    Додаток № 2. ЦІКАВЕ ПРО КОМП’ЮТЕР:

    Здатність людини засвоювати інформацію складає в середньому 25 Біт/с, або біля одного слова в секунду. Швидкість роботи сучасних SM сягає сотень мільйонів біт в секунду.

    Одна з перших електронних обчислювальних машин - ЕНІАК - була створена в 194бр. Вона займала в довжину більше 30м, важила 30 тонн. її обслуговувала ціла інженерно-технічна команда. В кінці 20 ст. створюються комп’ютери, які можна розмістити на долоні і які дуже прості в експлуатації.

    Нині найрозумніший комп’ютер в світі називається "Симулятор Землі", його створили японські спеціалісти з м. Йокогама. Він скла­дається з 640 суперкомп'ютерів і займає площу 4-х тенісних кортів. Лідер у списку 500 найшвидших комп’ютерів нашої планети виконує 35 млрд. операцій в секунду. З його допомогою моделюють процеси, які відбуваються на Землі, зокрема передбачають природні катастрофи.

    В загальному об’ємі продажу програмного забезпечення в Японії ігрові програми займають найбільше частку: 30%. На другому місці - учбові програми /20%/. Далі - обслуговуючі програми /17%/, ділові /13%/, наукові /10%/.

    Число користувачів Інтернету в Україні щомісяця збільшується на 200 тис.  і становить близько 1,5 млн.  чоловік.

     Інтернет - це оперативність : можливість оновлення інформації в режимі online, технології puch-каналів, біжучих рядків. Інформація тут оновлюється кожні 5-15 хвилин, що неможливо ні в яких інших засобах масової інформації.

    Сьогодні у високорозвинених країнах можлива купівля-продаж за допомогою електронних засобів не виходячи за поріг домівки. Стали реальністю освіта з навчанням в електронних класах; охорона здоров’я з комп’ютерною діагностикою та хірургією з дистанційним управлінням; транспорт та зв’язок з миттєвим замовленням квитків тощо.

    В Японії увійшли в моду домашні кішки - комп’ютери. Вони можуть муркотіти будь-які мелодії відповідно настрою господаря, робити масаж ланками і лікувати. Кішка - комп’ютер сама поставить діагноз, замовить необхідні ліки, складе лікувальну дієту.

    Наймолодший мільярдер у світі - Біллі Гейтс - засновник Фірми по виробництву програмного забезпечення Microsoft навчився програмувати у 1З років.

    Додаток № З. ТЛУМАЧНИЙ СЛОВНИК

    Абак /гр./ - лічильна дошка у давніх греків і римлян.

    Бібліо..,/гр./ - у складних словах відповідає поняттю "книга".

    Бібліотека /гр./ - книгозбірня.

    Біт /2 пол. ХХ ст./ - одиниця кількості інформації у двійковій системі зчислення.

    Віртуальна реальність - відтворення зорових, слухових і тактильних відчуттів за допомогою комп'ютеризованого аудіовізуального обладнання.

    ЕОМ /абревіатура/ - електронна обчислювальна машина.

    Інтелект - розум, здатність людини думати, мислити.

    Інтернет - Всесвітня інформаційна комп'ютерна мережа.

    Інформаційна технологія - використання обчислювальної техніки і систем зв'язку для створення, збирання, передавання, зберігання, обробки інформації.

    Інформаційна цивілізація - якісно нова суспільно-політична формація, що йде на зміну матеріальній (техногенній) цивілізації і забезпечує прогресивне освоєння процесів інформатизації.

    Інформація /лат./ - відомості про якісь події, чиюсь діяльність; повідомлення про щось.

    Комп'ютер /2 пол. ХХ ст./ - електронна обчислювальна машина.

    Медіатека  - /media - засоби масової інформації; theka - зібрання/ - зібрання засобів масової інформації на традиційних і нетрадиційних носіях.

    Раритет /лат./ - цінна рідкісна річ.

База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка