Конкурс «Творчий учитель обдарований учень»



Скачати 213.47 Kb.
Дата конвертації01.05.2016
Розмір213.47 Kb.
Всеукраїнський конкурс «Творчий учитель – обдарований учень»

ПІБ: Катеренюк Тетяна Федорівна

Місце роботи: М-Погорілівська ЗОШ І-ІІ ступенів Жовтневого району Миколаївської області

Посада: вчитель початкових класів (3 клас), педагог-організатор.

Стаж роботи: 19 років

Контактні дані: 067-64-51-183, katerenyuk70@mail.ru

Назва роботи: Сценарії відкритих виховних заходів екологічного спрямування для учнів початкових класів.

Актуальність, мета та опис роботи: Екологічні проблеми носять глобальний характер і хвилюють усе людство. На сучасному етапі розвитку суспільства питання екологічного виховання набуває особливої гостроти. Головна причина цього – тотальна екологічна безвідповідальність. У зв’язку з цим необхідно посилити і більше приділяти уваги екологічному вихованню в сучасній школі вже з перших років навчання в школі.

Головною метою розроблених заходів є: поглибити і розширити екологічні знання; прищепити початкові екологічні навички та вміння – поведінкові, пізнавальні, перетворюючі; розвинути пізнавальну, творчу, громадську активність школярів у ході діяльності; сформувати почуття відповідальності, дбайливого ставлення до природи; привчити учнів до розумного природокористування, праці, збереження природних ресурсів, засвоєнню практичного досвіду відносин до природного середовища.

Це система відкритих виховних заходів екологічного спрямування, в яких з допомогою цікавої авторської театральної постановки, вікторини, загадок та різних інтерактивних форм роботи : «Знайди зайве», «Знайди пару», «Деформований текст», «Жива газета», «Флеш-моб», «Кейс» учні вчаться креативно мислити, знаходити вихід з ситуації, використовувати на практиці набуті екологічні знання.

Використані джерела: театралізована постановка – авторська, пізнавальний матеріал – інтернетресурси.

Сценарій

екологічного виховного заходу

«Свято зустрічі птахів»

Мета: ознайомити учнів із видовим різноманіттям перелітних птахів рідного краю, поширити знання про сезонні явища у природі і в житті птахів, розвивати інтерес до їх охорони, виховувати гуманне ставлення до птахів, формувати відповідальність за стан оточуючого природного середовища, залучати до практичної діяльності у допомозі пернатим друзям.

Обладнання: мультимедійний проектор, презентація, магнітофон, роздатковий матеріал, випічка у вигляді жайворонка, пшениця, маски персонажів.

Хід заходу:

Вчитель: (слайд №1)

За вікном весна буяє,

Сонце дужче припікає.

Зник з горбочків вже сніжок,

Весело дзюрчить струмок.

А у 2 класі нашім

Діти раді всі весні.

І зустріти разом птахів

Вирішили тут вони.

Д: Як нам бути? Що робити?

Як пташок краще зустріти?



Х: Може тортик їм спекти?

Чи цукерок принести?



Д: Ні! Краще музику включить,

Щоб святкова була мить!



Х: Краще пісню заспіваймо,

Пташок наших закликаймо!



Пісня (на мелодію пісні «Лягушка», студия «Волшебный мікрофон»)

І к. Он іде весна ланами, розцвітає все,

Пташки линуть на Вкраїну, свято в нас буде.

І чекаєм ми зустрічі весни,

Сняться вже давно нам чарівні сни.



П-в: Раді ми вам пташата,

Кожна чекає вас хата.

Будемо вас зазивати

Пернатих друзів своїх.



ІІ к. Ми чекали вас всю зиму, вірите чи ні?

Батьківщину вже давно ви бачите у сні.

Тож, летіть-летіть, сили бережіть,

Привітання всі ви від нас прийміть.



П-в то й же.

Д: Часу гаяти не можна,

Хто тепер нам допоможе?



Х: Йдем до річки, до Інгулу,

Черепаха там жеве.

Знає все, що буде й було,

Триста років їй уже!



(На мелодію пісні Черепахи Тортили з фільму «Приключения Буратино» виходить черепаха і співає)

Черепаха: Як я рада, любі діти,

Що піклуєтесь про них.

Не знайдете в цілім світі

Пташок ви корисніших.

Не потрібні їм цукерки,

Музика і тортики.

Ви зробіть-зробіть шпаківні,

Будуть вдячні вам вони.

Юний друг, завжди будь юним!

Ти природу бережи,

Захищай, будуй шпаківні.

Що малий – ти не дивись.

Ти не будь до них байдужим

Пташкам посади ти сад.

Я сама була такою

Триста літ тому назад.



Жабка 1: Швидше, діти, не баріться,

За роботу ви візьміться!



Жабка 2: Лиш пораду пам’ятайте –

Про гостей-пташок дізнайтесь!



Разом: Хто вони і як їх звать,

Звідкілля до нас летять?



Вчитель: Діти, для того, щоб допомогти нашим пташкам, щоб під час перельоту з далеких країв з ними нічого не трапилося, нам потрібно виконати завдання від нашої мудрої Черепахи. Ну, що, готові допомогти нашим пернатим друзям?

(Вчитель відкриває конверт, читає на конверті напис)

Вчитель: Від Черепахи мудрої завдання

Поповнять ваші розум й знання.



Завдання №1. Інтерактивна гра «Знайди зайве» (Робота в групах)

1група:

Граки, чайки, качки, шпаки, горобці, жайворонки, ворони, зеленушки. (Слайд №2)

(Зайві ті, що не відлітають в теплі краї. Ця група птахів прилітає найпершою, свій переліт вони починають задовго до того, як почне танути сніг)

2 група:

Зяблики, горобці, плиски, гуси, синички, чаплі. (Слайд № 3)



3 група:

Лісові коники, вівчарики-ковалики, ворони, кулики, лелеки. (Слайд №4)

(Ті, що годуються жуками, павуками, черв’яками, приліт у другій половині квітня.)

4 група:

Сільські ластівки, снігурі, горихвістки, синички, мухоловки, піночки, карбівки. (Слайд №5)

(Ті, що ловлять комах у повітрі, прилітають у першій половині травня)

5 група:

Славки, сочевиці, сорокопуди, деркачі, горобці, зозулі. (Слайд № 6)

(Ті, що живуть найдальше, на іншій півкулі, в тропіках)

6 група:

Очеретянки, синички, золотисті щурки, іволги. (Слайд №7)

(Останні, настало літо)

Вчитель: З давніх давен українці з повагою ставилися до пернатих друзів.Ще із сивої давнини наші пращури святкували Повернення (Обертіння) перелітних птахів. Припадало це свято на 8 березня, саме в цей час прилітали найперші пташки: граки, чайки, качки, шпаки, жайворонки, коноплянки. Свій переліт вони починають задовго до того, як починає танути сніг. Цих пташок називають – вісниками весни. Існують давні народні повір’я (прикмети).

Уч. 1: Жайворонок з’явився - чекай тепла.

Уч. 2: Журавель прилетів – скоро крига зійде.

Уч. 3: Чайка з’явилася – незабаром крига рушить.

Уч. 4: Граки прилетіли – на ранню весну.

Уч. 6: Журавлі – птахи, яких людина дуже любить і оберігає. Курликання журавлів одночасно наводить і на тугу, і на радість.

Чому сумують журавлі?

Вони у вирій відлітають.

Сумують так, бо добре знають –

Немає кращої землі,

Ніж та, що покидають.

А де гніздяться журавлі?

Вони гніздяться тільки вдома.

Над річкою стара солома

Ніжніша пуху в чужині.

Тому, що та солома – вдома!

Вчитель: Відразу за першою групою птахів прилітають зяблики, плиски, гуси, чаплі.

Уч. 7: Існує така легенда про гусей.

Колись у давнину, в Італії, у Римі.

Була війна, була печаль, бо люди гинуть.

Тож і тепер, вночі, знов ворог наступав,

А люди спали мирно всі, ніхто про те не знав.

Почули ворогів місцеві гуси, що жили на болоті.

І попередити взялись, не знаючи, що буде потім.

По каменю взяла у лапки кожна пташка,

До замку полетіли, хоч було дуже важко.

І скинули вони каміння, людей всіх розбудили.

Піднялись люди всі і ворога відбили.

Із того часу в Римі символом є – гуси,

І пам’ятник рятівникам цим стоїть і досі.

Вчитель: Як тільки-но з’являються жуки, павучки, черв’ячки – відразу прилітають лелеки, кулики, лісові коники, вівчарики-ковалики. Адже саме жуки, павуки і черв’яки є їхнім кормом.

Уч. 8: Лелека в Україні користується найбільшою пошаною. Існує давня традиція: побачивши лелеку – протягували йому хліба і промовляли: «Бусоле, бусоле, на тобі гольвоту, а дай мені жита копу.» Лелека є народним символом України.

Вчитель: Ластівки, горихвістки та мухоловки харчуються комахами. Тож і прилітають в першій половині травня, тоді, коли з’являться комахи.

Уч. 9: Ластівки почали вити гнізда – буде стійке тепло.

Уч. 10: Благовіщення без ластівки – холодна весна.

Уч. 11: У народі кажуть: якщо ластівка під чиєюсь стріхою в’є гніздо, то це передвіщає тій родині щастя. Розоряти гнізда ластівок – гріх. (Усе лице вкриється веснянками,подібними до цяток, що на ластів’їних яєчках)

Вчитель: У другій половині травня прилітають ті пташки, що летять з іншої півкулі чи з тропіків. Це славки, сочевиці, деркачі, зозулі.

Уч. 12: Зозуля кує на голому дереві – буде неврожай.

Вчитель: Та коли прилітають такі птахи як очеретянки, іволги, золотисті щурки – можна впевнено сказати – прийшло літо.

Але пташки не тільки прикрашають наше життя. Вони перші помічники людини у боротьбі за високий врожай полів і садів. Адже, саме птахи знищують шкідників дерев та рослин. А дізнатися, яку саме користь приносять птахи, ви зможете, якщо виконаєте друге завдання від Мудрої Черепахи.



Завдання №2. Робота в групі над деформованим текстом.

1 група:

днаО м’ясі нисиць щузниє за толі надпо 4 сячіти сегуниць, а рапа гористокхві – 7 сячти.



2 група:

Чорноголова йкача дазїє за ньде сячути кіжув, півкло та інших длишківих макох.



3 група:

стівЛака ловвилює за толі 1 йомільн хму і рівкома.



Вчитель: А рекордсменом із знищення комах є зозуля.Послухайте скільки вона з’їла за день.

4 група:

За ньде зулязо лазї 39 лезених никоків, 5 чилинок щахру, 4 вупака, 3 лелячки телимека, 18 ломодих щіярок, вжидоною до 20 месантитрів.

(1.Одна сім’я синиць знищує за літо понад 4 тисячі гусениць, а пара горихвісток – 7 тисяч.

(2.Чорноголова чайка з’їдає за день тисячу жуків, клопів та інших шкідливих комах.

(3.Ластівка виловлює за літо 1 мільйон мух і комарів.

(4.За день зозуля з’їла 39 зелених коників, 5 личинок хруща, 4 павука, 3 лялечки метелика, 18 молодих ящірок, довжиною до 20 сантиметрів.)



Завдання №3. Вікторина «Цікавинки про птахів»

  1. Хто з птахів найважчий? (страус – 90 кг) (Слайд №8)

  2. Хто з птахів найлегший? (колібрі – 1,5 – 2 гр) (Слайд №8)

  3. Хто найкраще співає? (соловей) (Слайд №9)

  4. У кого з птахів найбільший дзьоб? (у пелікана – 51 см) (Слайд №10)

  5. Чиє яйце найважче? (страуса – 1500 гр)

  6. Чиє яйце найлегше? (колібрі – 2мг)

  7. 7. Який птах є символом вірності і любові? (лебідь) (Слайд №11)

  8. Який птах є символом мудрості? (сова) (Слайд №12)

  9. Який птах є символом гордості і сміливості? (сокіл) (Слайд №12)

  10. Який птах є символом могутності? (беркут) (Слайд № 12, 13)

  11. Який птах є символом сили? (орел) (Слайд №14)

  12. Який птах є символом щастя? (лелека, ластівка) (Слайд №15, 16)

Завдання №4. Загадки.

  1. Не людина, а живе у хатці. (шпак)

  2. У нас не зимує, за вікном гніздо будує, безліч мушок поїдає, символ щастя – кожен знає. (ластівка)

  3. Лине пісня чарівна, цього птаха кожен зна, бо найкращий він співак. Хто цей птах, скажіть, однак? (соловей)

  4. Хто гнізда свого немає, яйця іншим підкладає, та у лісі в холодку все кує: ку-ку, ку-ку. (зозуля)

  5. По болоту походжає, жабкам всім рахунок знає. Впізнають його з далека, символ наш, це є - … (лелека)

Завдання №5. Гра «Знайди пару»

(Одній половині класу роздається картка із зображенням пташки, а іншій половині – картка із назвою пташки. Учні повинні відшукати свою пару.)

Грак, чайка, качка, шпак, жайворонок, гуска, лелека, ластівка, зозуля, іволга.

Вчитель: Діти, ми з вами дуже добре виконали усі 5 завдань від Мудрої Черепахи Тортили. І готові до зустрічі птахів. Сьогодні на нашому святі будиночком для пташок буде ось це дерево. А заселитися сюди вони зможуть, якщо ви їм допоможете.

Витягніть з конверта собі пташку і з іншого боку напишіть, що ви зробите для того, щоб пташкам, які летять до нас з далеких країв було радісно і безпечно.

(Робити шпаківні, не чіпати гнізд, насаджувати дерева, підкормлювати пташок, розвішати годівнички, не стріляти в пташок.)

(Усі записи діти зачитують і вивішують на заздалегідь підготовлене дерево.)



Черепаха: Я вам, діти, вдячна дуже,

Справжні ви помічники.

Через триста літ всім зможу

Я про вас розповісти.



Жабка 1: Ще ніколи цим пташкам

Не було так радісно.

Адже як приємно знати,

Що чекають їх давно.



Жабка 2: Тож, пернатих швидше друзів

Зустрічайте радо всіх.

Хай танцюють всі хто може,

Музика лунає й сміх!



Танець пташок

Вчитель: За народним календарем існує дуже багато свят, пов’язаних з птахами. А однією з традицій – свято зустрічі птахів, яке за сучасним календарем припадає на 1 квітня. У цей день пекли жайворонків та пригощали ними друзів і знайомих. За давньою легендою – ця пташка народилася із сонячного жару, бо прокидалася разом із сонечком і своїм голосочком сповіщала весну. Жайворонки несуть на своїх крилах – золоті ключі, якими зиму замикають і відмикають літо.

Напекли тістечок сьогодні і ми. Тож, пригостіть ними усіх гостей свята.



По черзі:

1.Із краю-кураю пташок викликаю:

Летіть соловейки на нашу земельку,

Спішіть ластівоньки пасти корівоньки.

2.Чом ти, жайворонку, рано з вирію прилетів?

Іще по горах сніженьки лежать.

Іще по долинах криженьки стоять.

А я тії криженьки крильцями розжену,

А я тії сніженьки ніжками розтопчу!

3.На тобі, ластівонько на гніздо,

4.А людям – на врожай і добро! (кидають пшеницю, пригощають тістечками)


Заключна пісня:

1к. Ми живемо під небом ясним,

А навкруги шляхи, поля.

І села і міста прекрасні –

Це рідний край – моя земля.

Ми вдячні людям за турботу,

Про нас беззахисних малят.

На Миколаївщині милій

Для нас найкращая земля.



Пв.Збережемо Україну

І птахів оцих родину

Для життя й краси.

Річку, степ і ліс в селі,

Зможем захистить самі –

Для майбутнього.

І пташок оцих родина

Жодна більше не загине – обіцяємо.

Стане світ прекрасним знову

Щебетання їх чудове ми почуємо.




Сценарій

екологічного виховного заходу

«Таємниці Південного Бугу»

Мета: ознайомити з однією з найбільших річок України – Південний Буг,

виховати у дітей гуманістичні, загальнолюдські цінності, бережливе ставлення до природи, формувати правильний погляд на взаємовідношення людини з природою, розвинути позитивні якості особистості: працелюбство, наполегливість у досягненні мети, відповідальність за результат своєї діяльності,сприяти виробленню екологічного мислення та культури.

Обладнання: мультимедійний проектор, презентація, магнітофон, роздатковий матеріал, декорації, костюми персонажів.

(Слайд №1, 2)



Автор: Жили собі баба та дід

Край річки - Бугу Південного.

Баба щодня готувала обід,

Дід рибу ловив - отакенную.

Якось у річку закинув дід вудочку–

Бутилку їз пластика він дістав.

Другого разу – усяке там сміттячко…

Третього – рибку, а вона - не проста.

Була золотою та рибка чудова,

Була українською мова-промова: (Слайд №3)



Рибка: Пусти мене в річку, дідусю, благаю,

Зроблю я усе, чого ти забажаєш.



Автор: Дід здивувався, відколи рибачить,

А рибку таку – уперше він бачить.



Дід: Живи собі, рибко, їз Богом пливи,

Не треба старому ніякі дари…



Автор: Вдячно махнула хвостиком рибка,

Враз в глибині річковій вона зникла.

Дід повернувся до дому, до хати.

Про рибку став бабі розповідати.

Отак, мов, і так, таке приключилось,

Чи може у сні то старому приснилось?



Баба: Приснилось? Ти, може, здурів?

Навіщо ж ти рибку оту відпустив?

Завод ми давно збудувати хотіли,

Забув? Ех, ти, дурак-простофіля!

Вертайся до річки, швидше вже йди,

Рибі своїй добре вже накажи:

На березі хай побудує завод,

Приносить нехай цей завод нам доход!



Автор: Ось дід пішов до Бугу Південного,

Рибку гукнув із дна річечки темного.

Вклонився низенько й благати почав:

Змилуйся, рибко, - а сльози в очах.

Бабу мою не переконати,

Завод хоче тут побудувати.



Рибка: Не треба, дідусю, так сумувати,

Завод так завод, та мушу сказати,

Збудую лише при умові завод:

Повинен про річку цю знати народ!

Підручник бабуся нехай відкриває,

Онукам про річку усе прочитає!

Як будете знати міста та притоки,

Та хто там живе у річці глибокій,

Яка довжина та де протікає,

Хто жити цій річечці тут заважає.

Лиш після цього здійсниться бажання,

Завод працюватиме зночі до рання.



Автор: Дізналася баба про дивні умови,

Онуків гукнула й сказала промову:



Баба: Готова на все я заради заводу,

Не так уже й складно учити про воду.

Швиденько, онуки, беріть книжечки,

Про річку мені розкажіть віршички.



Діти: (Слайд №4)

1.Південний Буг бере початок на Поділлі,

Й на схід тече собі, тече.

Тут радий кожен провести дозвілля,

Природа – рай, а сонце – особливо тут пече.



2.Південний Буг не можна не любити,

Його краса оспівана в піснях.

7 областей щасливо хочуть жити,

Й красу цю бачити в віках.



3.Південний Буг – це рідна наша річка,

Її ми Батьківщиною зовем.

Село тут наше, хоч і невеличке,

Його ми любим й разом бережем.



4.І жити будем тут і ми, і наші внуки,

Тож, і красу й багатства річкові

Примножити повинні наші руки

Не дивлячись на те, що ми малі.



5.Нехай послухає сьогодні нас бабуся

І зрозуміє, що без річки нам ніяк.

І кожен українець знати мусить,

Що забудова берегів – поганий знак!



Вчитель: Діти, прочитайте з дошки останні слова Золотої Рибки і скажіть, що саме хотіла вона, щоб ми дізналися про річку Південний Буг? (Слайд №5)

Як будете знати міста та притоки,

Та хто там живе у річці глибокій,

Яка довжина та де протікає,

Хто жити цій річечці тут заважає. (відповіді дітей)

Вчитель: Для того, щоб це з’ясувати, нам потрібно поділитися на 4 групи. Кожна група отримає картку з текстом та табличку, яку ви повинні будете заповнити, опрацювавши матеріал картки. На виконання вам 5 хвилин.


  • 1 група дізнається про міста, які розташовані на берегах річки Південний Буг та її притоки.

  • 2 група – про жителів річки.

  • 3 група – про довжину та де протікає наша річка.

  • 4 група – хто завдає шкоди Південному Бугу.

Картка № 1

Південний Буг - це єдина велика річка України, яка повністю розміщена в межах нашої держави. Ріка протікає через такі населені пункти: Хмельницький, Хмельник, Вінниця, Гнивань, Ладижин, Саврань, Гайворон, Первомайск, Южноукраїнськ, Вознесенськ, Нова Одесса та Миколаїв. Понад 6 з половиною тисяч малих і середніх річок несуть свої води у Південний Буг. Серед найбільш відомих – такі притоки: Бужок, Вовк, Снивода, Ров, Соб, Савранка, Кодима, Чічіклія, Синюха, Інгул.



Населені пункти,

через які протікає річка Південний Буг



Притоки річки Південний Буг





Вчитель:(Слайд №6) (після виступу 1 групи)

Діти, подивіться уважно на карту та зверніть увагу, що найбільша притока річки Південний Буг – це Інгул, це річка, яку ви всі знаєте і любите, на яку ви влітку ходите відпочивати, бо протікає вона на території Мішково-Погорілове. Інгул бере початок у Кіровоградській області, а впадає в Південний Буг у місті Миколаєві та утворює Бугський лиман.

(Слайд №7, 8,9)

Картка №2

Південний Буг – одна з найбагатших річок на рибу, це улюблениця рибалок. У верхній частині річки проживають такі риби як: сазан, карась, лящ, краснопірка, піскарь, овсянка, горчак, щука, йорш, бички, в’юн. В середній частині ріки, від Вінниці до Олександрівки зустрічаються окрім перечислених риб, ще й такі як: сом, судак, усач, подуст. В нижню частину річки можуть заходити риби з Чорного моря, це осетр, білуга, севрюга, тюлька, тарань, угорь та інші. Нажаль, останнім часом із різким зменшенням прісної води, деякі прісноводні риби зникають. На незамерзаючих ділянках річки зимують дикі качки та лебеді.



Риби

Птахи






(Слайд №10, 11)

Вчитель: У вашій картці було зазначено, що деякі види прісноводних риб зникають. Чому? (тому що відбувається зменшення прісної води)

А чому відбувається зменчення прісної води? (тому що прісна вода у великій кількості використовується людиною, із 100 літрів – лише 2 л. прісної.)

Що потрібно робити, щоб зберегти прісну воду? (економно використовувати, якщо з крану постійно капає вода, то за місяць даремно витікає 400 літрів води)

Картка №3

Довжина Південного Бугу – 806 км., на її берегах проживає 4 мільйони чоловік. Початок бере на Поділлі, звідти тече на схід через 7 областей України: Хмельницьку, Вінницьку, Київську, Черкаську, Кіровоградську, Одеську та Миколаївську. Долина Південного Бугу зачаровує своєю красою, адже на її схилах можна зустріти Мігейські та Богданівські пороги, Високу скалу та Турецький стіл, вона протікає повз Регіональний парк «Гранітно-степове Побужжя», поблизу розкопок древнього міста Ольвія та в місті Очакові впадає в Чорне море.



Довжина річки




Через які області протікає?




Які перлини можна зустріти на схилах річки?




Де і куди впадає Південний Буг?




(Слайд №12, 13, 14)

Вчитель: Цілих 40 кілометрів річка тече між крутими кам’янистими берегами, тож не дивина тут багаточислені водоспади та острови, а у парку «Гранітно-степове Побужжя» зустрічається біля 800 видів рослин, 25 з яких занесено до Червоної Книги.

Картка №4

Через будівництво фабрик, заводів та ферм у річки потрапляють отруйні речовини. Здоровенні труби каналізаційних стоків теж несуть тисячі кубометрів рідких відходів у воду. Люди миють на берегах річки автомобілі, через це у воду потрапляє бензин. Забруднена вода стає непригодною для вживання, гинуть риби, птахи, рослини. У брудній воді багато шкідливих речовин і хвороботворних бактерій. Вони викликають різні хвороби в людей.



Які об’єкти забруднюють річку Південний Буг?

Які наслідки забрудненої річки?







(Слайд №15,16)

Вчитель: (Слайд №17)

Згідно статті 60 Конституції України, ніхто не повинен наносити шкоди природі та навколишньому середовищу, а в разі порушення Закону – повинен понести покарання у вигляді штрафу. Але, нажаль, не всі громадяни нашої держави дотримуються Закону.



Флеш-моб. Танець Золотих Рибок на мелодію «А рыбы в море плавают вот так» гр.Непоседы

(Діти-Золоті Рибки розучують прості рухи по змісту пісні з усіма учнями, співають і всі разом танцюють)

Хто бував на річці? Я!

Звичайно ви бували,

І, мабуть, дуже добре знали:

Живе там безліч різних жителів,

Нумо, покажіть нам цих любителів!

П-в: А хвилі в річці двигаються в такт,

А риби в річці плавають ось так .

Птахи летять над нею в висоту,

А ми з тобою бачим красоту.

А хвилі в річці двигаються в такт,

А риби в річці плавають ось так .

Там кожна стебелиночка жива,

Разом із нами пісеньку співа.



Інтерактивна гра «Жива газета» (Слайд №18)

Вчитель: Як багато було сказано про нашу річку, але це лише маленька часточка. Щоб ще більше поповнити свої знання про Південний Буг, пропоную вам гру «Жива газета». Давайте уявимо себе кореспондентами газети «Цікаві факти», та запропонуємо читачам статтю. Але так, як це «Жива газета», то й стаття буде не написана, а сказана вами. А почати вам потрібно зі слів «А чи знаєте ви, що ….» (це завдання потрібно дати дітям заздалегідь, для тих, хто не відшукав інформацію самостійно, вчитель готує і пропонує за кілька днів до проведення заходу)

А чи знаєте ви, що….

Південний Буг  стародавні греки називали - Гіпа-ніс, Іпаніс, тобто Бог, Боуг, Буг. Назва ще й походить від слова "буг" - кривий, зігнутий. Перші спогади про Південний Буг з’явилися ще в 5 столітті до нашої ери.



А чи знаєте ви, що….

В долині Південного Бугу між селами Мигія та Олександрівка було знайдено пам’ятники епохи бронзи. Один з відомих пам’ятників того часу – Протичанська скала.



А чи знаєте ви, що….

Скала Турецький стіл – більше двох століть зберігає пам'ять про те, що саме ця частина річкової долини була границею з Туреччиною.



А чи знаєте ви, що….

Південний Буг це п'ята за величиною ріка України і найбільша річка, що тече виключно територією України.



А чи знаєте ви, що….

У сиву давнину Буг був судноплавний . Місцеві жителі вели торгівлю із греками, що мешкали в Херсонесі. Тому на берегах річки  можна знайти цікаві історичні знахідки. В одному краєзнавчому  музеї знаходиться грецька амфора, знайдена вчителем історії . Захоплені величавістю ріки наші предки слов’яни називали її Богом. А ще раніше стародавні греки іменували річку Гіпаніс.



А чи знаєте ви, що…

У річки Південний Буг з’явилося своє свято. В третю суботу травня щорічно відзначатиметься День Південного Бугу. Таке рішення прийняли, тому що річкиа Південний Буг має дуже велике значення для України.



А чи знаєте ви, що…

Вперше заміна назви річки Бог на Південний Буг сталася 1814 року. Тоді російський геолог Володимир Ласкарев помилково вирішив, що Бог і Буг схожі назви. Багато людей і дотепер називають річку Богом і хочуть добитися відновити історичну назву річки.

Інтерактивна технологія «Кейс».

Вчитель: Я вам дякую за цікаву інформацію. Ви вже дуже розумні, багато знаєте, але в житті, діти, потрібно не лише багато знати, а й вміти свої знання примінити у життєвій ситуації, бути небайдужим до проблем іншої людини, тварини, природи. Впевнена, що ви такі і є.

Завдання: визначити, якою стежкою пройти і пояснити свій вибір. Групи витягують варіанти стежок, що заготовлені на окремих папірцях, дають свої варіанти відповідей, обґрунтовуючи їх.

  1. Якщо піти першою – можна витоптати первоцвіти (півонію тонколисту, горицвіт весняний), якщо другою – наступити на мурашник, посередині третьої – горить багаття. ( треба йти третьою стежкою, але спочатку загасити багаття)

  2. На першій розташовано гранітний кар’єр, друга – проходить вздовж траси, третя стежка прокладена по мальовничій території. ( найкраще йти третьою стежкою, оскільки можна побачити щось цікаве, природнє, тут дихатимеш свіжим повітрям і можеш послухати спів птахів. Першою і другою краще не йти, оскільки це може бути небезпечно.)

  3. Якщо піти першою – можна потурбувати пташку, яка сидить на гнізді, якщо другою – помилуватися гарними краєвидами, якщо третьою – допомогти садити дерева. ( треба йти третьою стежкою, щоб принести користь усім людям і природі)

  4. Якщо піти першою стежкою – можна почути спів пташок, якщо другою, то скупатися у річці, а на третій – чоловік миє автомобіль у річці. (третьою, щоб пояснити чоловікові, що він забруднює воду)

Виходить Золота Рибка: Ну, що, діду, бабцю, діти,

Дайте відповідь скоріш.

Буду з вами я радіти,

Чи боятись як раніш?



Баба: Що ти, Рибонько, не бійся,

Не образим ми тебе.

Плавай ти, на сонцю грійся,

Зрозуміла я все, все!

Річка наша пречудова

Нехай радість всім несе.

Не дозволю я ніколи

Будувать завод оцей!



Золота Рибка: Ну, то швидше, діти, разом,

Заспіваєм пісню ми.

Усім людям нашим скажем:

Річку треба берегти!



Пісня «Ми щасливі діти»

1 к. На нашій планеті прекрасній

Лиш милий один серцю край

Небо блакитне і зіроньки ясні

І гарна земля, наче рай.


П-в: Я і ти, я і ти,

Ніде правди діти

На своїй землі святій –

ми щасливі діти


2 к. Хай в цілому білому світі

Панує краса і любов

За все, що дала нам земля наша рідна

Ми дякуємо знов і знов



П-в то й же.

3 к. Давайте ми всі, любі діти,

посіємо щастя зерно

тут нам жити, тут нам любити,

тут нам творити добро.



(Слайд №19)





База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка