Конфлікти та шляхи його подолання



Скачати 162.67 Kb.
Дата конвертації11.09.2017
Розмір162.67 Kb.
Тема: Конфлікти та шляхи його подолання

Мета: ознайомити школярів із поняттям „конфлікт” і „конфліктна ситуація”, із способами попередження конфліктів; навчити раціонально і послідовно діяти в конфліктних ситуаціях, позитивно впливати на опонентів, краще контролювати власні дії; сприяти формуванню позитивного ставлення до людей, бажання оволодіти навичками спілкування і соціальної взаємодії; спонукати учнів до співпраці і взаєморозуміння; познайомити старшокласників із конструктивними способами розв’язання конфліктних ситуацій; проаналізувати конфлікт із точки зору позитивного і негативного впливу на стосунки і на ставлення до самого себе; показати значення емоційної сфери людини і її вплив на спілкування в ході конфлікту та види поведінки в конфлікті.


Форма проведення: година спілкування з елементами тренінгу.

Хід заняття

Начало формы

Вправа Рахунок до 10”.

Хтось один, не домовляючись, починає рахунок після старту, не можна говорити разом. Якщо якесь число назвали одночасно дві або більше особи - рахунок починаємо заново.



Вправа „Мікрофон”

- Скільки спроб знадобилося, що б порахувати до десяти? (зазвичай від 4 до 7 спроб) - Яким чином ви вели себе під час рахунку? (виникла суперечка: Хто починає рахунок? Хто вискакує вперед або говорить одночасно? і т.п.)
- У якому випадку даний спір міг перерости в конфліктну ситуацію? (якщо б не поступилися один одному або хтось не стримав своїх емоцій і т.д.)

Оголошення теми.

Основна частина

Опитувальник „Оцінка власної поведінки в конфліктній ситуації”
Як ви зазвичай поводитеся в конфліктній ситуації?
1. Погрожую або б'юся.
2. Намагаюся прийняти точку зору супротивника, зважаю на неї як на свою.
3. Шукаю компроміси.
4. Припускаю, що не правий, навіть якщо не можу повірити в це остаточно.
5. Уникаю противника.
6. Бажаю, у що б то не стало добитися своїх цілей.
7. Намагаюся з'ясувати, з чим я згоден, а з чим - категорично ні.
8. Іду на компроміс.
9. Здаюся.
10. Міняю тему.
11. Наполегливо повторюю одну думку, поки не доб'юся свого.
12. Намагаюся знайти джерело конфлікту, зрозуміти з чого все почалося.
13. Трішки поступлюся і підштовхну тим самим до поступок іншу сторону.
14. Пропоную мир.
15. Намагаюся звернути все на жарт.

Обробка результатів питань.


Типи:
(А) = 1 +6 +11
(Б) = 2 +7 +12
(В) = 3 +8 +13
(Г) = 4 +9 +14
Якщо ви вибрали найбільше відповідей під буквами:
”А” – „це жорсткий тип вирішення конфліктів і суперечок”. Ви до останнього стоїте на своєму, захищаючи свою позицію. У що б то не стало, ви прагнете виграти. Це тип людини, який завжди правий.
”Б” – це „демократичний” стиль. Ви дотримуєтеся думки, що завжди можна домовитися. Під час суперечки ви намагаєтеся запропонувати альтернативу, шукаєте рішення, які задовольнили б обидві сторони.
”В” – „компромісний” стиль. З самого початку ви згодні на компроміс.
”Г” – „м'який” стиль. Свого противника ви знищуєте добротою. З готовністю встаєте на точку зору супротивника, відмовляючись від своєї.

Робимо висновки із тестування.

Отримавши результати тесту, можливо, хтось із вас відкрив щось нове у собі. Але не варто сприймати це як щось незмінне. Це привід задуматися і в подальшому змінити свою точку зору, самого себе. Як ми бачимо, конфлікти виникають по різним питанням, але причини у всіх схожі: розбіжність цілей, бажань, оцінок, неповага до інших, невміння спілкуватися.


Вправа „Мозковий штурм”

А що таке конфлікт? У підгрупах дається завдання протягом 3-5 хвилин виробити визначення поняття „конфлікт”. Групи по черзі представляють свої визначення. Ті визначення, в яких конфлікт розглядається як деструктивну дію, записуються на одній частині дошки; визначення, що носять позитивний характер, - на іншій. Після завершення уявлень визначень усіма групами, учасники аналізують всі визначення, виділяючи спільне, і виробляють нове визначення.



Теоретичне повідомлення.

Конфлікт - це зіткнення, протиріччя, яке породжує ворожість, страх, ненависть між людьми, це сутичка окремих людей чи соціальних груп, які виражають різні, а нерідко і протилежні цілі, інтереси, погляди.

Для виникнення конфлікту необхідна конфліктна ситуація. Конфліктна ситуація – це наявність суперечливих позицій, розбіжностей сторін з якогось приводу. Але не кожна ситуація веде до конфлікту. Повинен бути інцидент. Інцидент – це збіг обставин, який є приводом для початку безпосередньої сутички сторін


Вправа: Робота з асоціаціями до поняття „конфлікт”.

Учасники розсаджуються в коло.

Інструкція: У фокусі нашої уваги конфлікт. Коли ми вимовляємо це слово, у нас виникає ряд асоціацій, почуттів. Ми чули про конфлікт, знаємо, як він проявляється у поведінці людей. Зараз ми досліджуємо відображення конфлікту на внутрішньому стані людини. Нехай кожен скаже, з чим асоціюється слово „конфлікт”. Який образ підказує ваша уява?

Після першого ряду асоціацій можна попросити продовжити:

• Якщо конфлікт - це меблі, то які?

• Якщо посуд, то який?

• Якщо одяг, то який?

Вчені виявили декілька різновидів конфліктів.



Найпоширеніший - некерований конфлікт.

Ось в автобусі вам хтось наступив на ногу, і ви обурилися: „Ось нахаба навіть не вибачився!” Тепер вже той змушений атакувати: „На таксі треба їздити!” У результаті справа може дійти до бійки.



Інший вид конфлікту - холодна напруженість (внутрішній конфлікт).

Він може виникнути у людей, які стоять у черзі, коли хтось, користуючись своїм правом, намагається обійти всіх. Наприклад, показуючи посвідчення соціального працівника, люди мовчать, але всередині у них все кипить. Але ось хтось не витримує і протестує, черга його підтримує і розгоряється скандал.



Є й третій різновид - уникнення, коли людина явно показує, що не хоче підтримувати спілкування.
Сюжетно - рольова гра „Млин”.

Мета: проживання учасниками тренінгу „дрібних” конфліктних ситуацій, налаштування на подальшу роботу.

Рівне число учасників тренінгу утворюють два кола (один всередині іншого), встають лицем один до одного і розігрують у парах дрібні діалоги - ситуації, які задає ведучий. Діалог триває 2 хвилини. Після кожного діалогу зовнішнє коло робить кілька кроків, наприклад за годинниковою стрілкою, кожен учасник міняє партнера, розігрується такий епізод.

Ситуації для розігрування:

• розташовані у зовнішньому колі грають роль контролерів автобуса, а ті, що перебувають у внутрішньому - роль безквиткових пасажирів;

• внутрішнє коло - продавці, яким немає діла до покупців, а зовнішнє - покупці;

• зовнішнє коло - начальник, який «застукав» підлеглого, що запізнився, а внутрішнє - підлеглий;

• внутрішнє коло - мешканець. Якого залив сусіда зверху, зовнішнє коло - сусід зверху.

У ході обговорення учасники аналізують свою найбільш типову поведінку в різних ситуаціях, емоції, які виникли.


Вправа: „Складові конфлікту”.

Мета: виділити складові конфлікту.

Група об’єднується у мікрогрупи. Протягом 3 хвилин обговорюється характерну поведінку учасників конфлікту, особливості прояву емоцій, специфіка змісту діалогу, можливі поведінкові акти, структура конфлікту.



Основні структурні елементи конфлікту:

Сторони конфлікту - люди або група людей, що знаходяться у конфліктних стосунках або ж явно чи неявно притримують конфліктуючих.
Предмет конфлікту - те, через що він виникає.

Образ конфліктної ситуації - відображення предмету конфлікту у свідомості втягнутих у нього людей - може істотно відрізнятися у різних сторін конфлікту.

Мотиви конфлікту - внутрішні чи зовнішні сили, які підштовхують до нього людей.

Позиції конфліктуючих сторін - те, що люди заявляють один одному, які вимоги висувають.

Конфлікт виникає тоді, коли є зона розбіжностей - предмет спору, факт або питання (одне або декілька), що викликали розбіжності. При цьому кожен учасник конфлікту має власне уявлення про ситуацію. Ці уявлення найчастіше не збігаються. Люди, що конфліктують, реагують по-різному і найчастіше не знаючи, як бачить цю ситуацію опонент. У дослідженнях каузальної атрибуції продемонстровано існування так званої фундаментальної помилки атрибуції, що полягає в наступному: при поясненні вчинків інших людей (але не своїх власних) люди явно переоцінюють роль чужих особистісних якостей і недооцінюють роль ситуативні обставини.


Вправа „Хибна унікальність”.

Учасникам групи пропонується записати під диктовку 10 правил, сформульованих на основі 10 біблійних заповідей. Коли вони будуть записані, керівник групи пропонує оцінити за 10-бальноюй шкалою, як слідують біблійним заповідям більшість людей, потім проставити собі оцінку слідування заповідям.



Десять правил поведінки:
Не вимовляй ім'я Господа всує.
Не сотвори собі кумира.
Шануй свого батька та матір свою.
Не убий.
Пам'ятай день суботній, щоб святити його.
Не чини перелюбу.
Не вкради.
Не лжесвідчи.
Не жадай дружини ближнього свого.
Не заздри багатству ближнього свого.

Після виконання вправи учасники групи по колу діляться отриманими результатами. Далі ведучий стимулює дискусію про наявність у кожній людині тенденції самовиправдання: „здійснюючи погані вчинки, ми знаходимо їм пояснення (змусила ситуація, наказав начальник, іншого виходу не було), при цьому вчинки інших людей ми оцінюємо упереджено. Поведінку інших людей ми пояснюємо їх внутрішніми рисами чи установками (тому що він жадібний, тому що він злий та інше), нехтуючи ситуаційними впливами, що змушують людину так вчинити в цій ситуації”. Крім того, у конфліктній ситуації сторони упереджено сприймають реальність і бачать тільки факти, що підтверджують їх інтерпретацію конфлікту. Приклад із старокитайської літератури: „Пропала в однієї людини сокира. Подумав він на сина свого сусіда і став до нього придивлятися: ходить, як вкрав сокиру, дивиться, як вкрав сокиру, каже, як вкрав сокиру. Словом, кожен жест, кожен рух видають у ньому злодія. Але незабаром той чоловік став скопувати землю в долині і знайшов свою сокиру. На другий же день подивився він на сина сусіда: ні жестом, ні рухом не схожий той на злодія.”


Ситуативна гра „Аеропорт”.

З числа учасників групи обираються дві пари, які програють одну й ту ж ситуацію. Одна пара виходить із класу на період гри першої пари. Кожному гравцеві дається для ознайомлення інструкція тільки для його ролі, надрукована на окремому аркуші. Решта учасників, що залишилися в класі, стають на час спостерігачами і повинні зрозуміти суть того, що відбувається, провести аналіз спілкування (позиції: відкрита-закрита, активна-пасивна, доброзичлива - ворожа - нейтральна; батько - дорослий - дитина) та ефективності результатів спілкування двох пар. Аналізуються ефективні шляхи вирішення конфлікту.

Інструкція для „директора”: Ви - директор планово-економічного відділу. Співробітниця Н. не зробила розрахунки до терміну. Вам передали, що вона захворіла і довго не з'явиться. Однак, коли ви кілька разів телефонували додому, до телефону ніхто не підходив. Ви летите у відрядження у Київ без потрібних вам документів, і вас це дратує. В аеропорту ви стикаєтеся з співробітницею Н.

Інструкція для „підлеглої”: Ви - працівник планово-економічного відділу. Дуже невдало складаються ваші справи: в саму пору здачі важливого документа важко захворіла сестра, і, оскільки за нею нікому доглядати, ви взяли лікарняний по догляду і тепер тимчасово у неї живете. Ваш знайомий прилітає із Києва, звідки вам обіцяли передати хороші ліки для сестри (без цих ліків вона може навіть померти). В аеропорт ви запізнилися, літак давно прилетів, ви стоїте і не знаєте, що робити. Раптом вас кличе начальник.



Вправа „Ток-шоу”.

Група організовує простір, що нагадує зал для глядачів: сцена, на якій будуть діяти герої, і місця для глядачів. Керівник групи грає роль ведучого ток - шоу, він має право вводити нових дійових осіб, зупиняти дію, організовувати рефлексію учасників драматизації на певних етапах розігрування. Дійові особи організовують взаємодію у відповідності з заданими ролями на сцені. На першому етапі у драматизації беруть участь тільки основні дійові особи, у міру розгортання дії керівник може надавати слово іншим учасникам.


Варіант ситуації (перегляд відео ролика):

Дійові особи: хлопчик, мама хлопчика, вчителька, директор школи, колеги-вчителі, однокласники, батьки дітей.

Розігрування ситуації починається з діалогу мами хлопчика і вчительки, поступово вводяться інші дійові особи. Завдання ведучого - стимулювати пошук виходу з конфліктної ситуації, організовуючи переговори, не зачіпаючи юридичну сторону питання. У ході ток - шоу доцільно пропонувати висловлювати думки учасникам групи, виконуючим ролі учасників конфлікту, які представляють різні точки зору. Після завершення драматизації проводиться деролінг (зняття ролей) учасників. В обговоренні аналізуються помилкові мотиви і подання кожного учасника, які відчувають ними почуття, їх вплив на динаміку конфлікту. Важливо прийти до висновку, що конфлікти часто містять невелике ядро ​​справді несумісних цілей, оточених товстої мантією спотвореного сприйняття мотивів і цілей противника.


Заключна частина.

Вправа Рівновага”.

Всі стають в коло, беруться за руки і розраховуються на перший-другий. Гравці під № 1 нахиляються до центру, а гравці під № 2 відхиляються тому, так що в цілому виникає рівновага між усіма членами групи.


Якщо це вийшло і всі відчувають себе стійко в такому положенні, частині кола міняються місцями: № 1 нахил назад, № 2 - до центру кола.
Завдання ускладнюється. Кожен гравець нахиляється все нижче і нижче. Група повинна самостійно знайти темп, відповідний їй, при якому можна не порушувати рівноваги і дотримуватися синхронність. Під час гри не можна розмовляти.

Вправа „Айсберг”

Уявіть, що ви опинилися в океані і пливете на крижині. Ви бачите, що на вас пливе величезний айсберг.



  • Як ви почуваєтеся? (Записую на дошці почуття учнів)

  • А тепер скажіть, як ви почуваєтеся, коли знаходитеся в конфлікті? (Записую на дошці почуття учнів)

  • Чи можна щось змінити в цих двох ситуаціях (на крижині в океані й у конфлікті)?

  • Насправді варто зрозуміти, що конфлікт – це нормально. Всі люди різні, й відмінності інших приймати важко. Але потрібно намагатися завжди знаходити вихід із конфлікту.


Тест „Самооцінка „мудрої поведінки” у конфлікті”

Інструкція: Проаналізуйте свої дії за позиціями „мудрої поведінки” в конфліктах і поставте згодні ви, чи ні.



Позиція

Так

Ні

1.

Ви налаштовані зрозуміти докази та аргументи людини, з якою конфліктуєте.







2.

Позитивне ставлення до людини, з якою конфліктуєте.







3.

Ви контролюєте свої емоції по відношенню до людини, з якою конфліктуєте, тобто раціонально мислите.







4.

Ви орієнтуєтеся на співпрацю з людиною, з якою конфліктуєте.







5.

Терпимість. Ви знаєте право людей бути такими, як вони є.







6.

Ви ніколи не прагнете зрозуміти людину, з якою конфліктуєте.







7.

Негативне ставлення до людини, з якою конфліктуєте







8.

Ви піддаєтеся емоційному впливу.







9.

Ви прагнете однобічного виграшу у конфлікті.







10.

Ви нестерпимі до людини, з якою конфліктуєте, вас дратують емоції, її позиція, точка зору, що не збігається з вашою.








Ключ. Сумуйте з 1-5 питання відповіді „Так”, з 6-10 питання – „Ні”. Якщо сума наближається до 6-10 балів, то ви маєте достатні ознаки „мудрої поведінки” у конфлікті

Сумуйте з 1-5 питання відповіді ”Ні”, з 6-10 питання – „Так”. Якщо сума наближається до 6- 10 балів, то ви не маєте достатніх ознак „мудрої поведінки” у конфлікті. Вам необхідно зайнятися тренуванням відповідної поведінки.


Вправа „Асоціації”.

Назвіть, із чим асоціюється слово „конфлікт”? Який об виникає при цьому слові.

Наприклад:


  • Якщо конфлікт – це меблі, то які?

  • Якщо конфлікт – це посуд, то який?

  • Якщо конфлікт – це одяг, то який?


Вправа „Скульптура

Група будує скульптурну композицію „конфлікт” і пояснює її.

Обговорення


  • Де в тілі скульптури відчувалось найбільше напруження?

  • Які почуття і асоціації виникали у вас у ході вправи?

Вправа „Стилі поведінки в конфлікт”.

Завдання кожного учня : розіграти ситуацію описану на картці.

Текст на картках:

1.Конкуренція. „Щоб я виграв, ти маєш програти”

2. Пристосування „Щоб ти виграв, я маю програти”

3. Компроміс „Щоб кожен виграв, кожен має чимось поступитись”



4. Співпраця „Щоб виграв я, ти теж маєш виграти”
Рефлексія Я сьогодні ...
Кожен учасник групи завершує фразу: „Я (мені) сьогодні ...”

Підведення підсумків


Правила попередження конфліктів.



  • Навчіться відмовлятися від конфлікту.




  • Якщо ви хочете уникати скандалів і сварок, для початку свідомо відмовтеся брати участь у сварках. Цю відмову треба перевести в підсвідомість, тобто вона повинна стати принципом у вашій поведінці, психологічною установкою.



  • Не говоріть відразу з напруженою людиною.



  • Пам'ятайте, що прямолінійність хороша, але не завжди.



  • Перш, ніж казати про неприємне, постарайтеся створити доброзичливу атмосферу, відзначте заслуги людини і його добрі справи.



  • Постарайтеся подивитися на проблему очима опонента, стати на його місце.



  • Нічого не треба доводити. У будь-яких конфліктах ніхто ніколи і нікому нічого не може довести. Навіть силою. Негативні емоційні впливи блокують здатність розуміти і погоджуватися.



  • Перестаньте конфліктувати першим. Якщо так вже вийшло, що ви втратили контроль над собою і не помітили, як вас втягнули в конфлікт, спробуйте зробити єдине - замовчати. Одностороннього конфлікту не буває. Ваше мовчання дозволяє вийти з сварки і припинити її.



  • Всіляко уникайте словесної констатації негативного емоційного стану партнера: «Ну, ось поліз у пляшку! ... А чого ти нервуєш, чого злишся? »... Подібні« заспокійливі »слова тільки зміцнюють і підсилюють розвиток конфлікту.



  • Не приховуйте доброго ставлення до людей, частіше висловлюйте схвалення своїм товаришам, не скупіться на похвалу.







База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка