Кліщі-КраснотелкиСкачати 104.5 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір104.5 Kb.
#18276
КЛІЩІ

Кліщі, (Acarina), загін паукообразных. Дрібні павучки з головою, грудьми й черевцем, що злилися між собою неподільно. Ротові органі бувають колюч, кусають і сисні. Ніг 4 пари. Розвиток ускладнений тільки тим, що вихідні з яйця личинки постачено 3 парами ніг, четверта виростає при линку. Поширені по всій земній кулі й по способу життя розділяються на 2 групи: 1) живучих на суші й 2) у воді - переважно прісної; харчуються мертвими рослинними залишками, живими безхребетними; деякі паразитують на інших тварин (і на людині). Відомо близько 1000 видів К. Найважливіші сем.: Trombididae (див. краснотелка); водяники К. (Hydrachnidae), гамазы (Gamasidae)- паразитують на комахах, птахах, сырные К. (Tyroglyphidae); зудни, железницы. Властиво К. (Ixodidae)- є тимчасовими паразитами, здебільшого в Південній Америці. До цього сімейства належить собачий К. (I. ricinus), самки якого падають із дерев на минаючих собак, овець, корів, а також некотор. птахів (глухарей і т. під.), іноді на людину.

Кліщі-Краснотелки (Trombea), надсімейство з підзагону тромбидиформных кліщів. Довжина до 2-3 мм; фарбування від беловато-розоватой до червоної. 2 сімейства: Trombiculidae і Leeuwenhoekiidae, що поєднують 1600 видів. Поширені всесветно, від тундри до субтропіків і тропіків. У СРСР - 150 видів. Дорослі й німфи живуть у ґрунті; хижаки, харчуються нижчими комахами і їх яйцями. Паразитує тільки одна фаза життєвого циклу К.-к. - личинка; тварини-хазяї - ссавці, птахи, що плазують і земноводні, Деякі види нападають на людину. Укуси К.-к. викликають у людини й тваринних дерматити. У Південно-Східній Азії К.-к. можуть служити переносниками збудника важкого риккетсиозного захворювання – лихоманки тсутсутамуши.

Кліщі (Acarina), дрібні ( від 0,1 до 30 мм) членистоногі тварини класу паукообразных підтипу хелицеровых. На думку одних зоологів, К. - єдиний загін, що включає 3 підзагону: кліщі-сенокосцы (Opilioacarina), акариформные К. (Acariformes) і паразитиформные К. (Parasitiformes). Інші зоологи вважають ці групи неспорідненими один одному загонами. Для К. характерні шестиногая личинка (у німф і дорослих К. - 8 ніг) і особлива передня ділянка тіла - "голівка" (гнатосома), часто рухливо зчленована з тілом і несуча 2 передні пари кінцівок (хелицеры й педипальпы). У деяких примітивних К., у тому числі в кліщів-клещей-сенокосцев,зберігається сегментація. Тіло К. складається з великих відділів. Для більшості акариформных К. характерний розподіл на головний відділ (протеросому), що несе 4 пари кінцівок, і задній відділ (гистеросому) з 2 задніми парами ніг. У паразитиформных К. є головогрудь (просома), що несе всі 6 пара кінцівок, і безноге черевце (опистосома). У вищих представників обох підзагонів відділи тіла звичайно зливаються. Покриви тіла тонкі, шкірясті або із щільними щитами, більш-менш сливающимися. Фарбування різноманітне, одноколірна або строката. Будова кінцівок варіює залежно від способу харчування й способу життя. Хелицеры із клішень на кінці, когтеобразные або голкоподібні; служать для захоплення їжі, роздрібнення її або для проколу шкіри тварину-хазяїна й закріплення на ньому; у самців деяких К. хелицеры пристосовані для спарювання. Педипальпы прості, ногообразные; їхні основні членики формують предротовую порожнина, інші утворюють щупальце. Ноги з коготками й присосками, у деяких К. без них. Шкірні органі почуттів - щетинки й лировидные органі - розсіяні на тілі й кінцівках. Око 1-2 пари (іноді є 1 непарний серединний), у багатьох ока відсутні. Подих шкірний або трахейне; трахеї відкриваються 1-4 парами дыхалец (або стигм) у переднього краю тіла або на його боках. К. раздельнополы; у багатьох виражений підлоговий диморфізм. Положення полового отвору сильно варіює; у самок іноді є парні совокупительные отвору, крім непарного яйцевыводного. Запліднення сперматофорное (самець прикріплює сперматофор до полового отвору самки або залишає його на субстраті, а самка захоплює його) або внутренее, що супроводжується спарюванням. Відомо незаймане розмноження (партеногенез). Більшість К. відкладає яйця, деякі живородящи. Цикл розвитку включає фази яйця, предличинки, личинки, прото-, дейто-, тритонимфы й дорослих К.; у багатьох К. окремі фази розвитку випадають; іноді (в аргасовых К.) німфи линяють кілька раз і число нимфальных стадій мінливо.

Відомо понад 10 тис. видів ДО. До акариформным К. ставляться саркоптиформные (панцирні кліщі, комірні, волосяні, пір'яні, коростяні й ін.) і тромбидиформные К. (павутинні кліщі, водяні кліщі, краснотелки, железницы, галловые кліщі й ін.). До паразитиформным К. належать гамазовые кліщі, аргасовые К., иксодовые К. і ін. Поширені К. повсюдно.  Більшість живе на суші, деякі в морях і прісних водах. Особливо численні К. у помірних і тропічних країнах. Хижі й растительноядные К. живуть вільно в ґрунті, лісовій підстилці, на рослинах, в органічних залишках, що розкладають, у норах і гніздах тварин; багато паразитують на рослинах, тварин і на людині; є й порожнинні паразити. Деякі К. полезны: беруть участь в утворі ґрунтів, переробляють рослинні залишки, винищують деяких шкідників рослин. Багато К. заподіюють велику шкоду. Иксодовые,  аргасовые й деякі гамазовые К. сильно шкодять людині й тваринам як ектопаразити й переносники збудників трансмиссивных хвороб: енцефалітів, геморрагических і ін. лихоманок та інше; вони переносять віруси, бактерії, спірохети, анаплазмы, піроплазми, тейлерии, микрофилярии.  Деякі панцирные клещи - панцирнічные хазяї стрічкових хробаків - паразитів свійських тварина. Амбарные клещи ушкоджують запаси зерна й ін. продуктів; галловые клещи, паутинные клещи і деякі гамазовые клещи шкодять рослинам; коростяні кліщі паразитують у шкірі людини й тварин, викликаючи чесотку. Кліщ акарапис викликає хвороба бджіл - акарапидоз. Личинки кліщів-клещей-краснотелок,нападаючи на людину, викликають укусами дерматити, передають японську лихоманку - тсутсугамуши.Проти К. застосовуються акарициды і біологічні методи боротьби. Вивченням К. займається акарология.

Кліщі-Сенокосцы (Opilioacarina), загін примітивних кліщів. Тіло овальне, довжина  1-2 мм, слабко склеротизовано. Ноги довгі й тонкі. Відомо 10 видів. Зустрічаються К.-с. дуже рідко. Живуть у рослинних залишках. У СРСР у Середній Азії виявлено 2 виду: Paracarus hexophthalmus і Opilioacarus italicus. Деякі зоологи вважають К.-с. підзагоном загону кліщів.

Галловые кліщі, чотириногі кліщі (Tetrapodili), над-сімейство паукообразных тварин загону акариформных кліщів. Г. к. дуже дрібні (0,1-0,6 мм). Мають тільки дві передні пари ніг; дві задні пари ніг скорочені. Тулуб розділений на короткий передній відділ, покритий щитком, і подовжений задній з тонкокольчатым покривом. Ротові органі сисні. Органів подиху й око немає. Г. к. кладуть яйця, з яких розбудовуються личинка, німфа й дорослий кліщ. Живуть на рослинах, висмоктуючи вміст кліток, викликають різні ушкодження: деформацію тканин, зміни фарбування й курчавость листів, ненормальне розгалуження втеч (див.Ведьмины метлы)і т.п. Багато Г. к., особливо з роду Eriophyes (грушевий кліщ, яблонный Г. к., побеговый сливовий кліщ і ін.), утворюють різні галли, усередині яких живуть і розмножуються кліщі. У СРСР відомо до 150 видів Г. к. Багато шкодять плодовим, винограду, польовим і городнім культурам, а також лісової рослинності; деякі переносять вірусні хвороби рослин. Заходу боротьби скрутний через схований спосіб життя Г. к. Застосовуються отрути системної дії в комбінації з агротехнічними заходами.

Гамазовые кліщі (Gamasoidea), група кліщів загону Parasitiformes. Близько 20 сімейств. Тулуб Г. к. овальне або довгасте (0,3-4 мм), покрите щитками (цільний або подвійний спинний і трохи черевних); на тілі численні щетинки, постійні по числу й положенню. Ноги шестичлениковые, з коготками й присоском. Ротові органі грызуще- або колючо-сисні. Хелицеры із клішнями або голкоподібні, висуваються із трубчастої підстави - зрослих тазиків педипальп. Дихають Г. к. за допомогою трахей, що відкриваються стигмами з боків тіла. Г. к. відкладають яйця, багато живородящи; шестиногая личинка, линяючи, перетворюється у восьминогую німфу першу, німфу другу й у дорослого кліща. Розвиток нетривалий: Г. к. за сезон можуть давати десятки поколінь. Більшість Г. к. - хижаки; живуть у ґрунті, лісовій підстилці, гної, де харчуються дрібними членистоногими, нематодами й т.п. Деякі види розселяються на гнойові й трупоядных комах. Представники ряду сімейств (Laelaptidae, Macronyssidae, Dermanyssidae і ін.) перейшли до паразитизму й кровососанию на плазуючих, птахах і ссавців. Способи паразитування різноманітні (форми, що живуть у гніздах тварин-хазяїв або постійно на їхнім тілі, у дихальних органах і ін.). Деякі види нападають на людину. Укуси Г. к., наприклад курячого кліща (Dermanyssus gallinae), у масі, що розмножується в пташниках, викликають гострий дерматит. Г. к. переносять збудників інфекційних захворювань. Щурячий кліщ (Macronyssus bacoti), що живе в щурячих норах і тріщинах стін будов, може передавати людині через укус щурячий сыпной тиф і чуму. Мишачий кліщ (Allodermanyssus sanguineus) передає пропасне захворювання - везикулёзный риккетсиоз. Кліщі роду Hirstionyssus, очевидно, здатні поширювати туляремію серед гризунів у природних вогнищах цієї інфекції.


Панцирні кліщі, орибатиды (Oribatei), підзагін паукообразных загону Acariformes. Сама численна по числу видів група із усіх ґрунтових членистоногих. Панцир П. к.- замкнена склеротизированная капсула з отворами (половим, анальним і для ротових органів), прикритими кришками. Для П. к. характерний розподіл циклу розвитку на 2 біологічно й морфологічно різних етапу. Статевонезрілі фази (личинка, німфи) мають м'які покриви, шкірний подих, живуть у верхніх шарах ґрунту. Статевозрілі П. к. одягнені панциром, дихають трахеями, живуть на поверхні ґрунту, лісового підстилки й здатні до вертикальних міграцій при коливаннях вологості й температури. Увесь цикл триває 30-75 доби. П. к.- проміжні хазяї стрічкових хробаків із сімейства Anoplocephalidae, збудників ряду гельмінтозів с.-х. тварин, у тому числі мониезиоза. Яйця хробака, проковтнуті П. к., розбудовуються протягом 70-100 доби в зародки - цистицеркоиды (инвазионная стадія), що залишаються в тілі кліща (мал.) до його загибелі або влучення із травою в організм тварини. Заходу боротьби - дегельмінтизація тварин і вибір пасовищ, вільних від П. к.

Аргасовые кліщі, аргазиды (Argasidae), сімейство паразитичних клещей надсімейства Ixodoidea. Тіло сплощене, овальне, довжина від 3 до 30 мм. Покриви шкірясті, фарбування голодних кліщів сірувата, жовто-бура, напившихся крові - лілувата. 5 пологів, що поєднують ок. 100 видів; у СРСР зустрічається 17 видів, що ставляться до 3 родів: аргас,Alveonasus і орнитодорус. Поширені А. к. у країнах з теплим кліматом; у СРСР - на півдні Європейської частини, на Кавказі, у Порівн. Азії, Казахстані. Усе А. к. харчуються кров'ю наземних хребетних; живуть в укриттях - норах і гніздах тварин, у тріщинах ґрунту, щілинах будівель і т.п.; нападають на тварин-хазяїв звичайно вночі. При ссанні крові А. к. сильно роздуваються. Можуть голодувати роками. У людини укуси А. к. викликають сверблячка, поява на шкірі червоного висипу. А. к. - переносники ряду захворювань людину й тварин.

Як уникнути укусу кліща й що робити, якщо ви виявили, що вже укушены кліщем.

Перше, про що потрібно пам'ятати, збираючи гриби, або просто бродячи по лісистій місцевості так це про те, що вас може вкусити кліщ. Ну а якщо серйозно, те перебуваючи в лісі, потрібно дотримувати ряду найпростіших правил, які допоможуть вам знизити ймовірність нападу й укусу кліща.  • Необхідно приділяти увагу відповідній до екіпірування свого одягу. Штани доцільно заправляти в черевики або чоботи, сорочка повинна бути з довгими рукавами й коміром, що не допускають заповзання кліщів (блискавки, ґудзика й т.п.). Для походів у ліс найбільш підходящим одягом є різного роду комбінезони.
    Примененять профілактичні репеллентные (отпугивающие) і інсектицидні (нищівні комах і кліщів) препарати для обробки й підвищення ефективності захисних властивостей одягу Як таких препаратів можна перелічити Диметилфталат, Диэтилтолуамид /ДЭТА/, Рэдэт, "Тайга", "Пермет" і ін.

  • Максимальний захист від нападу кліщів протягом 7 - 14 доби досягається обробкою одягу репеллентно-інсектицидними препаратами із суміші синтетичного пиретроида: неопинамина або перметрина (14,3%), і эмульгирующего концентрату ДЭТА, а також аерозольним препаратом "Оксазоль", що полягають із суміші двох репелентів: оксамата й диметилфталата, перметрина й хладонів. Добре зарекомендували себе препарати цієї групи останнього покоління " Кра-Ріп" (АТ "Хітон" м.Казань) і " Таль-Рет" ( м.Перм)

  • Раннє й правильне видалення кліщів, що присмокталися, часті саме- і взаимоосмотры при знаходженні в лісі, огляд і видалення кліщів, що присмокталися, із собак після повернення з лісу. Кліщі, у силу своїх фізіологічних особливостей, після присасывания до шкіри не відразу починають харчуватися кров'ю, тому при швидкому їхнім виявленні й видаленні зменшується ризик бути зараженим збудниками інфекцій, які перебувають у кліщі.

Як правильно вилучити кліща.

У випадку виявлення кліща, що присмоктався, до шкіри - його необхідно вилучити, і доцільно це довірити лікареві або медичному працівникові.

При самостійному видаленні кліща дотримуйте наступних рекомендацій:
(Виберете найбільш прийнятний для Вас спосіб витягу кліщів відповідно до наявних можливостей)

Перший спосіб

Захопите кліща пінцетом або обгорненими чистою марлею пальцями якнайближче до його ротового апарата й обережними, легенями рухами, погойдуючи зі сторони убік, витягніть зі шкірних покривів.Другий спосіб

Міцну нитку, якнайближче до хоботка кліща зав'язують у вузол, і, розтягши кінці нитки в сторони, кліща витягають, підтягуючи його нагору. Різкі рухи неприпустимі.

Якщо при витягу кліща відірвалася його голівка, яка звичайно залишається в шкірі й має вигляд чорної крапки, місце присасывания протирають ватою або бинтом, змоченими спиртом, а потім видаляють голівку стерильною голкою (попередньо прожареної на вогні).

Видалення кліща необхідно робити з обережністю, не здавлюючи руками або пінцетом його тіло, оскільки при цьому можливо видавлювання вмісту кліща разом зі збудниками хвороб у ранку. Важливо не розірвати кліща при видаленні - частина, що залишився в шкірі, може викликати запалення й нагноєння.

Не мають під собою ніяких підстав деякі надумані рекомендації про те, що для кращого видалення рекомендують накладати на, що присмоктався кліща мазеві пов'язки або використовувати масляні розчини. Після видалення кліща, шкіру в місці його присасывания обробляють настойкою йоду або спиртом. Накладення пов'язки, як правило, не потрібно.

Не можна видаляти кліща зубами, у цьому випадку не виключається зараження збудниками інфекцій через рот.Людині, яка витягла кліща, необхідно ретельно вимити руки з милом, тому що через ранки й мікротріщини на руках збудники інфекцій можуть проникнути в організм.
Каталог: biologiya -> ref
biologiya -> “Тижневі і місячні біоритми. Оздоровчі біоритми в місячному циклі”
biologiya -> Пояснительная записка стр. 2-3 Общая характеристика учебного предмета «Биология» стр. 3-4
biologiya -> Різноманітність видів земноводних, їхнє значен
biologiya -> Зародження і розвиток
biologiya -> Урок біології з елементами розвитку критичного мислення учнів
biologiya -> Програма вступного випробування
biologiya -> Членистоногі найбільш високоорганізовані безхребетні тварини
biologiya -> Білки – основи життя інтегрований урок «Біологія – хімія»
biologiya -> Вовченко Людмила Дмитрівна, учитель біології Старжинська Олена Іванівна, учитель основ здоров’я Інтегрований урок
ref -> Ми постійно порушуємо біосистемий пристрій природи і терпимо від цього у всіх сферах своєї діяльності

Скачати 104.5 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал