Класний керівник 9 класуСкачати 105.59 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір105.59 Kb.
В’язівська ЗОШ І-ІІІ ст.


Розробка уроку серця«Почуття Любові ,Добра, Віри і Правди для єднання України»
на тему:

Класний керівник 9 класу:

Цапенко О.І.

Березень 2014 р.Мета:виховувати в учнів почуття патріотизму, національної гордості, любові до рідного краю, повагу до батьків, природи, землі-годувальниці, розуміння своєї причетності до всіх подій, які відбуваються в Україні; формувати переконаність у нетлінності духовних скарбів народу; виховувати почуття глибокої любові до Батьківщини, роду свого, почуття пошани до українців.

Обладнання:портрети відомих історичних постатей;; виставка книг про державну символіку, звичаї традиції українського народу, телевізор або комп’ютер із відеороликом «20 років до мрії».

Хід заходу

Вчитель

На білому світі є різні країни,

Де ріки, ліси і лани.

Та тільки одна на землі - Україна,

А ми - її доньки й сини.

Усюди є небо, і зорі скрізь сяють.

І квіти усюди ростуть

Та тільки одну Батьківщину ми маєм.

Усі разом. Її Україною звуть.

Вчитель: Рідний край... Він починається від батьківського порогу, твоїх воріт, з барвінку, який ніжно стелиться по садочку. Найсвятішими для нас є слова Україна, Батьківщина. Адже Батьківщина - це не тільки Україна, а й рідна домівка і те місце, де ти народився і виріс, де минули найкращі роки твого життя.

Мати і земля... Земля і мати... Це роботящі руки наших прабабусь, бабусь, які з тяжкі роки підняли до життя нашу землю, полили її гіркою сльозою, засіяли молодим життям. Як сказав поет:

Орали землю, сіяли жита.

Рушали в бій до Змієвого валу...

і нива пращурів - земля свята -

Сто сотень поколінь нагодувала.Вчитель: Треба за життя подумати про своє місце на землі рідної України, подумати про те, чи скажуть про тебе люди добре слово, яку пам'ять залишиш після себе, яким ти був сином чи донькою для своєї матері - України, для своїх батьків.

Пам'ять роду і почуття патріотизму тісно пов'язані між собою. Адже від шанування батьків йде шанування рідної землі - Батьківщини. Шанування батьків - один з найсвятіших обов'язків людини, а також її неоплатний борг. Батьки нас зростили, виховали, навчили добра, і як же не відплатити їм пошаною, любов'ю, ласкою. А власне, вони тільки цього на схилі літ і хочуть від нас. Скупимося ми на ласкаві слова для своїх рідних і тільки тоді, як втрачаємо їх, відчуваємо провину. Тож дорожіть, діти, кожним днем, прожитим разом із батьками, допомагайте їм у всьому.(Звучить пісня "Батько і мати" О.Злотника)

У які світи вас не поведе життя, пам'ятай: найдорожче в ньому - твоя Батьківщина, земля, на якій ти народився.

Можна все на світі вибирати, сину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину.

Можна вибрать друга і по духу брата,

Та не можна рідну матір вибирати.

Шануйте славні традиції, звичаї нашого народу, пам'ятайте завжди і скрізь, що ви діти козацького роду, онуки славних пращурів, що не корилися ні кровавій орді, ні мечу, ні кулемету, а свято вірили в майбутнє своєї держави. Показ відеоролика «20 років до мрії».

Вперше незалежність була проголошена за часів Богдана Хмельницького. Друге проголошення пов'язане з Центральною радою. Втретє за історією України проголосили говоримо про незалежну України, ми не можемо не згадати символи нашої держави.Учень: Пісні М.Вербицького на слова П.Чубинського "Ще не вмерла Україна" судилося стати гімном. Саме ця пісня змогла об'єднати навколо себе патріотів, одержимих єдиною метою - побудовою соборної незалежної України.

ДЕРЖАВНИЙ ГІМН УКРАЇНИ

Ще не вмерла України ні слава, ні воля.

Ще нам, браття українці, усміхнеться доля.

Згинуть наші вороженьки, як роса на сонці,

Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.

Душу й тіло ми положим за нашу свободу

І покажем, що ми, браття, козацького роду.П. Чубинський

Про утвердження нашої державності й самостійності свідчить і те, що ми маємо герб України - тризуб.Учень: Існує близько 400 версій, які пояснюють походження тризуба. Він графічно передавав єдність жіночого і чоловічого начал. Вважають, що це - уособлення трьох природних стихій - повітря, води, землі. Тризуб як знак князівської власності широко використовувався в Київській Русі.

Акт соборності України проголосили 22 січня 1919 року, лише тоді державним гербом став золотий тризуб на синьому тлі.

ГЕРБ

Наш герб — тризуб,Це воля, слава й сила;

Наш герб — тризуб.

Недоля нас косила,

Та ми зросли, ми є,

Ми завжди будем,

Добро і пісню несемо

Ми людям. Н. Поклад

Вчитель: А прапор з синьо-жовтими кольорами мотивований такими міркуваннями: символами України є чисте небо та пшеничне поле.

ПІД РІДНИМ ПРАПОРОМ

Стань під прапор синьо-жовтий —

Стяг відважних прабатьків,

Доторкнися позолоти

Запорозьких козаків,

Доторкнися голубизни

Патріотів-вояків.

Стань під прапором Вітчизни

Серед гордих юнаків.

І засяє над тобою

Найдорожче із клейнод,

Шануватимеш з любов'ю

Рідну армію і флот,

Будеш гордим за чесноти

Героїчних прабатьків.

Стань під прапор синьо-жовтий

Запорозьких козаків.

Державні символи - це святиня, і ставлення до них теж повинно бути святе. Хочеться, щоб і наші громадяни виконували гімн з таким трепетом, як це роблять американці.

Вчитель: Українська історія містить багато значимих подій. Майже всі вони відбувалися під знаком боротьби за відновлення власної духовності. Суперечливість і часто трагізм на цьому шляху лише підкреслювали складність у реалізації найголовнішого завдання української національної ідеї. І для кожного свідомого українця суспільно важливі явища і дати, люди, факти, відкриті й замовчувані сторінки нашої минувшини є близькими і дорогими. Показ портретів і обговорення.

Незчисленні покоління українців – через віки – мріяли про свою незалежну соборну державу, про те, щоб усі етнічні землі, в різні часи поділені між різними імперіями, нарешті з’єднались в єдине ціле.

Такий історичний момент настав наприкінці другого десятиліття ХХ ст.

Екскурс в історію

І частина

Території України в складі дев’яти губерній знаходилася під владою Російської імперії.

Під час революцій, які відбулись в імперії, – це лютнева і жовтнева 1917 р., влада спочатку перейшла до Тимчасового уряду, потім до більшовиків.

Свою відповідь на ці події мали й українці. Політичні партії України, що пропагували ідею незалежності, об’єдналися і утворили УЦР. Очолив її М.Грушевський. 3–4 березня 1917р.

УЦР впродовж своєї діяльності видала ряд документів, які крок за кроком наближали Україну до незалежності.

Це були Універсали – документи у формі звернення до народу.

І Універсал – 10 червня 1917року.

ІІ Універсал – 3 липня 1917 року.

ІІІ Універсал – 7 листопада 1917 року.

Український народ проголосив про відновлення власної державності у формі УНР.

У найвищих, найдраматичніших умовах було проголошено 22 (9) січня 1918р. ІV Універсал.

ІІ частина

Бій під Крутами. Вступ більшовицьких військ у Київ.

1. Усередині січня 1918 року розпочався наступ більшовицьких військ на Київ.

Для полегшення їх просування і створення в столиці відповідної обстановки київські більшовики піднімають збройне повстання. Його центром став завод “Арсенал”. Після п’ятиденних боїв “Арсенал” було взято штурмом. Понад 200 робітників загинули або були розстріляні гайдамаками та січовиками.

Нерішучість і непослідовність ЦР призвели до того, що у критичний момент 16 січня 1918 року у бою під Крутами (станція між Ніжином і Бахмачем), де вирішувалася доля Києва, вона могла розраховувати лише на багнети 420–500 студентів, гімназистів та юнкерів, більшість з яких загинула у нерівному протистоянні.

2. Трагічною сторінкою української історії став бій під Крутами. Його учасники – студенти Київського університету св. Володимира та Академії св. Кирила та Мефодія, юнацької військової школи – мали боронити шлях Гомель – Бахмач – Харків. Під Крутами вбито 290 патріотів.

3. Із твору Уласа Самчука “Крути”:

“… Українська молодь, що… з піснями виїхала зі столиці України під станцію Крути, щоб там вмерти, була першою… хто відверто… й рішуче вступив у боротьбу… Її ідеалом була власна державність, власне суверенне життя, своя духовність. У її боротьбі лунав мотив опору, мотив молодого, амбітного й гордого народу, глибоко переконаного, що тільки незалежність на землях предків дасть повну впевненість, що більшовизм… буде стерто з поверхні нашої планети!”ІІІ частина

Зазнавши поразки у Другій світовій війні і прагнучи зберегти імперію, новий австрійський імператор Карл 16 жовтня 1918 року видає маніфест, у якому пропонувався федеративний устрій держави.

Спираючись на положення Маніфесту, на фактичну неминучість розпаду Австрійської імперії, галицькі політики активізуються стосовно національно-державного самовизначення.

18 жовтня 1918 р. у Львові відбулися загальні збори українських громадсько-політичних діячів Галичини і Буковини (всього 69 діячів), які проголосили Національну Раду – вищий орган влади західноукраїнських земель.

13 листопада 1918 р. було прийнято закон, що проголошував нову державу – ЗУНР. Президентом її став Є. Петрушевич. Виконавчий орган влади – Державний секретаріат на чолі з К. Левицьким.

Для поляків це виявилося справжньою несподіванкою. Вони не могли змиритися з таким становищем. Збройні сутички між українськими і польськими військами у Львові почалися 1 листопада. Бої точилися на вулицях. Незважаючи на відвагу і самопожертву українських вояків, краще підготовленні й організовані збройні формування поляків 22 листопада оволоділи Львовом. Уряд ЗУНР змушений був переїхати до Тернополя, а потім до Станіслава.

В умовах польсько-української війни ЗУНР почала формувати власну армію, здатну захистити незалежність держави. Вона отримала назву української галицької армії (УГА) і в січні 1919 року нараховувала 60 тисяч осіб. УГА мала перевагу над поляками, але спроба повернути Львів не вдалася.

За цих обставин керівництво УНР і ЗУНР ідуть на зближення, намагаючись взаємно закріпити свої позиції та реалізувати споконвічні мрії українців про об’єднання або злуку. Акт злуки було урочисто проголошено 22 січня 1919 року на Софіївському майдані у Києві у присутності десятків тисяч киян.

Ідея соборності стала реальністю на дуже короткий період. Соборність 1919 року виникла в найбільш важкі й трагічні для України дні. Тому українські політики й громадські діячі того часу заслуговують на визнання, бо вони прагнули знайти шляхи збереження української державності.

Нині щорічно 22 січня відзначається День Соборності українських земель. До поняття соборності входило уявлення про територіальну цілісність, неподільність, незалежність і демократичність України.УРОКИ СОБОРНОСТІ

Історична подія 22 січня 1919 року змушує нас жити не лише спогадами про славну минувшину, а й засвоювати уроки, бути мудрішими й сильнішими.Перший урок: весь український народ, кожен громадянин зокрема, зобов’язаний жити національною ідеєю.

Другий урок: Історія мусить навчити народ доводити справу визволення до завершення, оскільки українська революція, проголошення незалежності самі по собі не створили сильної і консолідованої нації.

Третій урок: уміти визначати одну спільну політичну, національну мову з усіма українськими громадянами по обидва боки Дніпра. Щоб ні національна, ні конфесійна, ні політична приналежність не були підставою для відходу від української ідеї.

Четвертий урок: нація і держава повинні бути спроможними виробляти національно - оберігаючий імунітет, відстоюючи державу, національну й особисту гідність.

П’ятий урок: постійне винищення національної еліти. Будьмо реалістами. Не вдається швидко змінити на краще масову громадську свідомість, але за висловом М.Драгоманова, “її передні ряди” зобов’язані бути прикладом.

Шостий урок: пам’ятаймо, що Україна – для українців, бо й справді, у нас не має і не буде іншої землі, другого Дніпра, Києва й Канева.

Вікторина

Ким і в яких умовах було утворено ЦР? (3–4 березня 1917р.)

Хто очолив Центральну Раду? (М.Грушевський)

Коли було проголошено УНР? (7 листопада 1917р.)

Коли відбувся бій під Крутами і хто брав у ньому участь? (16 січня 1918р.)

Коли було проголошену ЗУНР? (13 листопада 1918р.)

Хто очолив Державний секретаріат Західної України? (К.Левицький)

Хто був президентом ЗУНР? (Є.Петрушевич)

Яку назву мала армія ЗУНР? (УГА)

В яких умовах формувалася УГА? (В умовах польсько-української війни)

Коли було проголошено Акт злуки УНР і ЗУНР? (22 січня 1919р.)

Що було проголошено в ІV Універсалі ЦР? (Незалежність України)Вчитель: Історія - це діяльність людини, яка прямує до своєї цілі; це діяльність всього народу, який іде до своєї мети. А яка вона, мета українського народу? Боротьба за зміцнення власної держави! Україна повинна посісти гине місце серед рівноправних держав світу. Шлях до того довгий і тернистий. Зроблено лише перші кроки; а попереду - тяжка праця, найвиснажливіша боротьба.

Учень:

Ні, не згине Україна

В печальній неволі:

Ми відродим землю предків

Для кращої долі.

Розбудуєм, уквітчаєм

Україну гідно.

Чим пишається кохана,

Примножимо плідно.

Вчитель: Україна - країна трагедій і краси; країна, де найбільше люблять волю і найменше знали її. Ви - майбутнє України. Тож своїми знаннями, працею, здобутками підносьте культуру, славте її. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, поважайте свій народ і йога мелодійну мову. Шануймо себе і свою гідність - будемо шановані іншими!

Знаючи, які трагічні і буремні події зараз відбуваються всередині нашої держави та біля її кордонів із боку нашого Північно - Східного сусіда потрібно нам всім пам’ятати, що лише в єдності наша сила. Тому необхідно ,як ніколи , об’єднатися Сходу і Заходу , Півдню , Криму, Півночі і Центру для того , щоб вберегти нашу цілісність і суверенітет і, власне , і саме існування нашої незалежної держави - України.Ми віримо в сили розуму свого народу, який повинен сам вирішувати свої національні проблеми, а не чекати допомоги від інших. Доля України - в наших руках.

Так давайте ж примножувати багатства нашої України, нехай наливається добром кожне серце! Нехай кожний з вас відчує гордість за нашу державу, бо ми - діти твої, Україно!


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка