ТЕМА 1: Кисень. Оксиген. Склад молекули, фізичні властивості.
ЦІЛІ УРОКУ: Повторити класифікацію речовин; дати поняття про хімічний
елемент Оксиген і просту речовину Кисень; ознайомити з історією
відкриття кисню, його поширенням в природі, фізичними властивос-
тями та фізіологічною дією. Розвивати євристичний інтелект, інтег –
роване мислення, загальну ерудицію учнів. Сприяти вихованню
екологічної, економічної, соціальної активності й компетентності
учнів, загальнолюдських гуманістичних поглядів, усебічно розвиненої
гармонійної особистості.
ОБЛАДНАННЯ І МАТЕРІАЛИ: періолична система Д.І.Менделєєва, пробір-
ка, шпатель, скіпка, 3%-й розчин гідроген пероксиду, манган(4) оксид.
БАЗОВІ ПОНЯТТЯ Й ТЕРМІНИ: металічні й неметалічні елементи, прості
та складні речовини, хімічний елемент.
ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань.
МЕТОДИ НАВЧАННЯ: бесіда, розповідь, колективне обговорення, робота
з опорним конспектом, «мозковий штурм», демонстрація, метод
«Карусель», робота з підручником і дидактичним матеріалом, міні-
семінар.
ХІД УРОКУ.
1. ЕТАП ОРІЄНТАЦІЇ
Перевірка готовності до уроку.( «Словесний настрій»)
Актуалізація опорних знань.
Гра «Хрестики– нулики»
1).Виграшний шлях – металічні елементи
Fe ! S ! C
_____!____ !____
N ! Mg ! P
_____!____ !____
! !
Н ! О ! Са
Повторити, які елементи є металічними, а які неметалічними, де вони розташовані в таблиці. Які загальні властивості простих речовин металів ви знаєте?
2) Виграшний шлях - прості речовини Cl ! N ! O
____ !____ !____
O ! HO ! HSO
____ !____ !____
! !
CaO ! NO ! HCl
Які речовини належать до простих? складних?
3) Дати визначення поняття «хімічний елемент». Навести фразу, в якій фігурувало б поняття «хімічний елемент». Наприклад, «До складу молекули води входить хімічний елемент Гідроген і хімічний елемент Оксисен».
2.ЕТАП ЦІЛЕПОКЛАДАННЯ
Мотивація навчальної діяльності.
Тема «Прості речовини» є візитною карткою до вивчення складу і властивостей великого царства складних речовин. Прості речовини мають велике практичнее значення в житті людини.
- На які дві групи за фізичними властивостями поділяються прості речовини?
- Наведіть приклади відомих вам а) металів; б)неметалів.
Із речовин-неметалів велике практичнее значення мають кисень і водень. Сьогодні ми ознайомимось з елементом Оксигеном і простою речовиною киснем (учні записують тему).
3.ЕТАП ПРОЕКТУВАННЯ.
Колективне планування роботи:
-
назвати склад молекули кисню;
-
схарактеризувати фізичні властивості кисню.
4. ЕТАП ОРГАНІЗАЦІЇ ВИКОНАННЯ ПЛАНУ ДІЯЛЬНОСТІ.
1) Оксисен – хімічний елемент.( розповідь з елементами демонстрації)
На дошці плакат: Я скрізь навколо тебе є,
Бо Оксисен – імя моє.
Я в деревах, у траві,
У твоїх жилах, у крові.
План характеристики елемента.
Оксисен.
Символ елемента – О.
Відносна атомна маса – 16.
Валентність – 2.
Неметалічний елемент.
Поширення в природі («міні-семінар»).
Діти пропонують свої варіанти, учитель все записує на дошці, а потім обговорюються всі варіанти й складається схема:
- 47% від маси земної кори ( SiO , Fe O тощо )
- 65% маси тіла людини
- 80% гідросфери ( НО ).
Утворює сполуки з усіма елементами, крім найлегших інертних елементів.
Входить до складу оксидів, гідроксидів, кислот, солей, білків, жирів, вуглеводів. Зараз ми подивимось, яку інформацію можна отримати про Оксисен, виходячи з таблиці Менделєєва.
Створення асоціативної схеми.
Розташований у 2 періоді (малому), у 4 групі, головній підгрупі.
Символ елемента Порядковий номер
__________________________________________
! 0 8 !
! !
! Оксисен 15,99 !
!_________________________________________ !
Назва елемента Відносна атомна маса
р-8, е- 8, п – 8.
2) Кисень – проста речовина.
Характеристика кисню як простої речовини.
Проста речовина кисень – О .
Відносна молекулярна маса – 32.
Структурна формула О = О.
Робота з підручником (стор.129-131).
Фізичні властивості ( зважаючи на те, що входить до складу повітря, і зі знань, отриманих в побуті). Діти пропонують властивості, які вони знають, учитель доповнює, усе записується в зошит.
Газ, без кольору, смаку й запаху, погано розчинний у воді, важчий за повітря. Товстий шар блакитного кольору. Має парамагнітні властивості (тобто в рідкому і твердому станах притягується магнітом).
Демонструється зберігання кисню в посудинах Дьюара (додатки)
Робота з таблицею.
Колективне обговорення.( Метод Карусель»)
- У який спосіб можливо зібрати кисень, виходячи з його фізичних властивостей?
-Чи можна виділити чистий кисень із повітря дією магніта?
- Як «перелити» кисень з однієї посудину в іншу?
- Чи буде при цьому кисень чистим?
Додаткові завдання ( див. додатки)
5. ЕТАП КОНТРОЛЬНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ.
Письмова рефлексія.
1). Задача.
w (O) =72,72% !
w (C) =27,27% !
M ( реч.) = 44 !
________________!
Формула - ? !
Робота з дидактичними картками (імітація)
2). Скласти за валентністю формули речовин NaO, AlO, SiO.
Розташувати ці речовини за зростанням масової частки елемента
Оксисену в речовині.
3). Дві колби за однакових умов наповнені повітрям і киснем. Як визначити вміст кожної колби не відкриваючи їх?
4). Скласти чайнворд, починаючи зі слова «кисень».
Домашнє завдання.
-
Вивчити параграф 17. Виконати впр. 3-6 (стор. 131);
-
Підготувати повідомлення про озон (О);
-
історію відкриття кисню;
-
промисловий спосіб одержання кисню.
Підсумок уроку – рефлексія.
Учні висловлюють свої думки про урок (сподобався він їм чи ні, що вони дізнались нового ).
Учитель мотивує і виставляє оцінки.
Робота із картками самоосвіти.(див. додатки).
ТЕМА 2: Одержання кисню в лабораторії. Реакції розкладу. Поняття
про каталізатор.
ЦІЛІ УРОКУ: розглянути способи одержання кисню в лабораторії,
сформувати поняття про реакцію розкладу на
прикладі реакції одержання кисню; дати поняття про
каталізатор.Розвивати увагу та швидкість мислення,
вміння спостерігати, аналізувати та робити висновки.
Виховувати почуття колективізму, формувати
культуру поведінки на заняттях, мовлення, записів…
ОБЛАДНАННЯ І МАТЕРІАЛИ: Періодична система Д.І.Менделєє-
ва, лабораторний штатив, спиртівка, пробірки, газо –
відвідна трубка, велика хімічна склянка, вата, калій
перманганат, гідроген пероксид, манган (4) оксид.
БАЗОВІ ПОНЯТТЯ Й ТЕРМІНИ: Оксиген, кисень, прості та склад-
ні речовини, каталізатор, реакції розкладу.
ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань, практичний
МЕТОДИ НАВЧАННЯ: розповідь, демонстрації, бесіда, лаборато-
ний дослід, розвязування задач, гра, метод «Прес», робота
в групах, самостійна робота..
ХІД УРОКУ:
-
ЕТАП ОРІЄНТАЦІЇ
Перевірка підготовки учнів до уроку. «Ранкова зустріч».
Перевірка домашнього завдання.
-Повідомлення про озон.
-Повідомлення про промисловий спосіб одержання кисню.
-Історія відкриття кисню.
Під час повідомлень вибірково перевіряються зошити учнів
з виконаним домашнім завданням.
-Гра «Так чи ні».
Зараз ми перевіримо, як ви вмієте відрізняти поняття «Оксиген» і «кисень». Якщо вислів неправильний, то плескаємо в долоні.
1.Для дихання потрібний Оксиген? (Ні).
2.До складу води входить Оксиген? (Так).
3.Під час горіння речовин витрачається кисень.(Так).
4.Оксиген – це проста речовина. (Ні).
5.Кисень важчий за повітря.(Так).
6.Оксиген- складова частина багатьох складних речовин.(Так).
7.Відносна атомна маса кисню дорівнює 16.(Ні).
Актуалізація опорних знань..
Бесіда з елементами розповіді.
Кисень в лабораторії одержують і збирають, використовуючи його фізичні властивості.
Як ви вважаєте, в який спосіб можна одержати кисень та як його можна зібрати?
Заслуховуються пропозиції учнів, а потім пропонується розглянути, як це відбувається насправді.
2.ЕТАП ЦІЛЕПОКЛАДАННЯ і ПРОЕКТУВАННЯ.
Оголошення теми і завдань уроку.
ДЕВІЗ: «Пізнання починається із здивування».
Самостійне формування цілей:
-
наводити приклади реакцій розкладу;
-
оцінювати значення каталізаторів.
Колективне планування роботи.
3.ЕТАП ОРГАНІЗАЦІЇ ВИКОНАННЯ ПЛАНУ ДІЯЛЬНОСТІ.
Запис на дошці рівнянь.
Учням пропонується їх порівняти. (постановка проблеми)
HgO = Hg + O
KNO = KNO +MnO + O
KNO = KNO + O
KCl = KCl + O
HO = HO + O
Метод «Прес»
Що спільного в цих рівняннях?
Обговорюємо пропозиції дітей.
Робимо висновок, що, по-перше, в усіх цих реакціях продуктом є кисень. Це і є спосіб одержання кисню в лабораторії – одержання шляхом розкладання складних речовин у процесі нагрівання.
По-друге, це реакції, в яких з однієї речовини одержують кілька нових речовин. Записуємо визначення реакції розкладу.
- Демонстрація одержання кисню з калій перманганату шляхом розкладання в процесі нагрівання.
Збираємо двома способами - витісненням повітря й витісненням води.
Під час демонстрації вчитель коментує свої дії, а учні стисло записують їх і замальовують прилад для одержання кисню.
Щоб довести наявність кисню, у склянку із зібраним газом вносимо тліючу скіпку, вона загорається.
- Лабораторний дослід одержання кисню з гідроген пероксиду.
Інструкція щодо виконання досліду.
1.Нагріваючи пробірку, не нагинайтеся над нею.
2.Не струшуйте пробірку, інакше може відбутися вибух.
Виконання досдіду
Наллємо в пробірку 1-2 мл розчину гідроген пероксиду з массовою часткою 3% і поставимо в штатив для пробірок. Реакція протікає дуже повільно. Але якщо в пробірку внести на кінчику шпателя кілька кристалів манган (4) оксиду, то відразу починається бурхливе виділення кисню. Щоб перевірити, що виділяється саме кисень, потрібно внести в пробірку тліючу скіпку.
Яку ж роль відіграє манган (4) оксид у цій реакції?
Робота з підручником (стор. 134-136)
Учитель диктує, а учні порівнюють визначання в підручнику і записують поняття «каталізатор».
Повідомлення учня про фотосинтез.(див. додатки)
5. ЕТАП КОНТРОЛЬНО –ОЦІНЮВАЛЬНЙ.
Письмова рефлексія ( робота в группах)
1група -Розставте в порядку зростання масової частки Оксигену такі речовини: NaNO , HgO, KClO , KMgO . Яку речовину краще використовувати для одержання кисню?
-2 група -Вибрати й порівняти рівняння реакції розкладу.
Fe + HCl = FeCl + H
NO = NO + O
Pb + O = PbO
KBr + Cl = KCl + Br
KCl = KCl + O
Самостійна робота в зошиті.( з взаємоперевіркою)-завдання 1 стор.137.
Колективне обговорення:
-
Назви ті фізичні властивості кисню, які , на твою думку, утруднили його відкриття?
-
Опиши, як можна розпізнавати кисень.
Домашнє завдання.
-
Вивчити параграф 18, виконати впр. 2-5 стор.138.
-
Подумати, чому каталізатор прискорює хімічну реакцію, а сам не витрачається? (творче завдання).
Учитель мотивує і виставляє оцінки, підбиває підсумки уроку.
Рефлексія: Чи сподобався урок? Чим саме? Чи досягли мети?
Ваші побажання щодо проведення уроків хімії?
ТЕМА 3: Хімічні властивості кисню: взаємодія з вугіллям, сіркою,
фосфором, магнієм. Реакція сполучення.
ЦІЛІ УРОКУ: Вивчити хімічні властивості кисню на прикладах взаємодії
з вугіллям, сіркою, фосфором, магнієм; дати уявлення про реак-
ції сполучення й окиснення, про оксиди як продукти окиснення
металів і неметалів; розширити знання про хімічні реакції .
Розвивати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці.
Виховувати бережливість, спостережливість, акуратність в
поводженні з речовинами та хімічним посудом.
ОБЛАДНАННЯ І МАТЕРІАЛИ: калій перманганат, активоване
вугілля, сірка, фосфор, магнієві ошурки.
БАЗОВІ ПОНЯТТЯ Й ТЕРМІНИ: хімічні властивості,
прості та складні речовини, реакції сполучення, окиснення.
ТИП УРОКУ: комбінований.
МЕТОДИ НАВЧАННЯ: розповідь, демонстрація, бесіда, робота в
парах, самостійна робота; складання міні-проекту., сенкану.
ХІД УРОКУ.
1. ЕТАП ОРІЄНТУВАННЯ.
Перевірка готовності учнів до роботи.
Перевірка виконання домашнього завдання.
Актуалізація опорних знань і суб’єктивного досвіду школярів
-
Двоє учнів виконують біля дошки вправи домашнього завдання.
-
Заслуховуються версії учнів про вплив каталізатора, а потім вчитель оголошує свою версію.(фронтально)
-
Учні, крім тих, що працюють біля дошки, на аркушах виконують завдання (індивідуально):
-
Речовина, що прискорює хімічну реакцію - …
-
Які речовини складаються з атомів одного хімічного елемента?
-
Які властивості можна виміряти приладами, побачити, визначити на смак?
-
Як називаються реакції, в яких з однієї речовини виходить кілька нових речовин?
-
Які властивості проявляються у взаємодії з іншими речовинами?
4.Перевірка виконання завдань біля дошки.
.2.ЕТАП ПРОЕКТУВАННЯ І ЦІЛЕПОКЛАДАННЯ.
Оголошення завдань уроку, мотивація навчання.
Колективне планування роботи:
-
наводити приклади реакцій сполучення та
пояснювати їхню суть;
-
характеризувати хімічні властивості кисню;
-
складати рівняння відповідних реакцій.
3.ЕТАП ОРГАНІЗАЦІЇ ВИКОНАННЯ ПЛАНУ ДІЯЛЬНОСТІ.
1.Взаємодія простих речовин з киснем. (демонстрація)
На столі – склянка з киснем. Учитель демонструє згорання сірки, фосфору, вугілля й магнію. Учням пропонується зробити висновок про те, де краще згоряє речовина – на повітрі чи в кисні. Чому це відбувається?
Після відповідей дітей учитель підбиває підсумок, учні роблять записи в зошит.
2.Складання реакції горіння простих речовин.
1- У результаті реакції горіння простої речовини виходить речовина, що складається з двох елементів, один з яких Оксисен. Записуємо визначення оксиду.
2- Валентність елементів в оксидах дорівнює номеру групи для неметалів ( виняток - NO, SO ), металів 1-4 груп – 1-4, а в решти металів 5-8 груп – 2.
S + O = SO
P + O = PO
C + O = CO
Mg + O = MgO
Один учень зрівнює рівняння.
Питання до учнів:
Що спільного в цих рівняннях? ( Було кілька речовин, стала одна, взаємодіє з О ).
Учні записують визначення реакції окиснення (горіння).
3-Взаємодія складних речовин з киснем.
Питання до учнів. Метод «Прес»
Як ви вважаєте , що буде продуктами реакції горіння складних речовин?
Висновок: У результаті реакції горіння складних речовин утворюються оксиди всіх елементів, що входять до складу складної речовини.
Демонстрація горіння цукру за участі каталізатора ( цукор натирають попелом, або LiCO ). Тут попел - каталізатор.
C H O + 12O = 12CO + 11H O
Робота ( в парах) з підручником (стор. 140-141).
Створення та розв’язання проблемної ситуації:
Поясніть, які реакції пртилежні реакціям сполучення?
5. ЕТАП КОНТРОЛЬНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ.
-
Робота з навчальним посібником Н.В.Фрадіна ст.36
самостійна робота (№9.1, завдання 1 і 2 варіантів).
2. Дописати рівняння реакцій, порівняти (письмова рефлексія):
PbO + O =
K + O =
ZnS + O =
H S +O =
N + O =
3. Виконати завдання 3 біля дошки ( с.36 Н.В.Фрадіна ).
Домашнє завдання.
-
Вивчити параграф 19. Виконати впр. 2-4 (стор.145).
-
Скласти сенкан про кисень.
-
Скласти міні-проект «Вода-найважливіший природний оксид».
Підсумки уроку:
-
Учитель визначає активних дітей, виставляє їм оцінки, мотивує.
-
Наводить приклад сенкану про воду:
Вода.
Безбарвна, прозора.
Живить, розчиняє, пожвавлює.
Необхідна для життя всього живого.
Незамінна рідина.
-
Начерки на наступний урок.
ТЕМА 4: Поняття про оксиди. Окиснення, горіння.
Умови виникнення і припинення горіння.
МЕТА: Сформувати поняття про окиснення і вибух, оксиди . Поглибити . знання учнів про процеси горіння і повільного окиснення,
порівняти їх.Сформувати уявлення про механізм дії засобів пожежо –
гасіння, заходи пожежобюезпеки. Розвивати навики роботи із реакти-
вами. Виховувати цілеспрямованість, наполегливість. Формувати
науковий світоляд.
ОБЛАДНАННЯ І МАТЕРІАЛИ: зразки оксидів: кальцій оксид, купрум(2)
оксид, магній оксид, силіцій («) оксид, гідроген оксид; газовий
пальник, чашка Петрі, свічка, вапняна вода.
БАЗОВІ ПОНЯТТЯ І ТЕРМІНИ: кисень, горіння та повільне окиснення,
оксиди.
ТИП УРОКУ: комбінований
МЕТОДИ І ПРИЙОМИ: словесні, наочні, групова робота, індивідуальна
та самостійна робота, лабораторні досліди, демонстрації, метод
«вільний мікрофон».
ХІД УРОКУ.
1. ЕТАП ОРІЄНТАЦІЇ
Перевірка готовності учнів до уроку і виконаня ними домашніх завдань.
Клас поділяю на 3 групи. Оголошую завдання і час виконання (10хв.)
Завдання 1 групи.
-
Де в природі поширений елемент Оксиген?
-
Запишіть вирази хімічними символами і формулами:
а)дві молекули кисню; б) молекула речовини, до складу якої входять
два атоми Калію і один атом Оксиґену.
-
Обчисліть масову частку Оксигену у складі кальцій оксиду (СаО).
-
Напишіть рівняння реакцій. Вкажіть тип:
а) Zn + O = б) HgO =
Завдання 2 групи.
-
Де в природі поширений кисень ? Яка фізіологічна дія його на організм?
-
Запишіть вирази хімічними символами і формулами:
а) девять атомів Оксисену:
б) дві молекули речовини, до складу якої входять два атоми Алюмі –
нію й три атоми Оксисену.
-
Обчисліть масову частку Оксигену в Карбон (4) оксиді.
-
Напишіть рівняння реакцій. Вкажіть тип.
а) P + O = б) Cr + O =
Завдання 3 групи .
а) чотири атоми Карбону;
б) три молекули речовини, до складу якої входить один атом
Силіцію й два атоми Оксисену.
-
Обчисліть масову частку Оксисену в барій оксиді ( ВаО).
-
Напишіть рівняння реакцій. Вкажіть тип.
а) Са + О = б) КМпО =
Перевірка роботи груп. Оцінювання..
Учні вибирають лідера, він «захищає» роботу групи, ставить питання до учасників групи.
2. ЕТАП ЦІЛЕПОКЛАДАННЯ І ПРЕКТУВАННЯ.
Мотивація навчальної діяльності. Самостійне формування цілей:
-
пояснювати суть процессу горіння;
-
аналізувати умови процессу горіння.
Продовжуємо вивчення хімічних властивостей кисню. На минулому уроці ви дізнались , що кисень активно взаємодіє із простими речовинами: металами і неметалами. Продуктами цієї взаємодії є оксиди. На сьогоднішньому уроці ми поглибимо свої знання про хімічні властивості кисню.
Постановка проблеми.
- Чи реагує кисень із складними речовинами?
- Що є продуктами взаємодії кисню й складних речовин.?
3.ЕТАП ОРГАНІЗАЦІЇ ВИКОНАННЯ ПЛАНУ ДІЯЛЬНОСТІ.
Експеримент «Горіння в повітрі природного газу (метану).
Запалюємо газовий пальник, природний газ горить синюватим полум’ям. Дослідимо продукти реакції:
а) над горючим газом потримаємо холодний предмет (склянну пластинку). Пластинка вкривається краплинами роси, отже, виділяється водяна пара.
б)змочимо чисту пробірку вапняною водою й потримаємо її над горючим газом. Стінки пробірки мутніють.Це доказ утворення карбон (4) оксилу.
Учні самостійно роблять висновки про продукти реакції горіння метану, записують рівняння:
СН + О = СО + Н
- Що ж сталося з кожним елементом, що входив до складу метану?
Внаслідок реакції кожен елемент сполучився з киснем, утворивши два оксиди. (Учні самостійно дають визначення класу оксидів ).
Лабораторний дослід.
Розгляд зразків оксидів. Пропонуємо скласти формули, назвати оксиди, охарактеризувати фізичні властивості. Процес взаємодії речовин з киснем називають окисненням. Окиснення відбувається під час горіння.
Учні аналізують реакцію окиснення міді й горіння метану. Порівнюють й спів ставляють ознаки. Роблять висновки.
Робота з підручником (самостійно – поділ на 2 віріанти (групи )).
-
1 варіант: Зясувати умови виникнення горіння.
-
2 варіант: Зясувати умови припинення горіння.
Повідомлення учня ( з елементами демонстрації) про температуру займання. (див. додаток).
(фронтально).Пояснити за ілюстрацією ( див. додаток ), як аборигени домагаються підвищення температури для видобування вогню.
Повідомлення учня ( з елементами демонстрації ) про засоби пожежогасіння (див.додаток).
4. ЕТАП КОНТРОЛЬНО –ОЦІНЮВАЛЬНИЙ.
Бесіда ( рефлексія). Метод «Карусель».
- Що спільного між процесами горіння, дихання, гниття?
- Поясніть, що мають на увазі температуру займання.
Як ви гадаєте, від чого вона залежить?
- Пріле листя або сіно на повітрі можуть спалахнути.
Поясніть, чому це відбувається?
- Як ви гадаєте, чому на повітрі горіння відбувається повільніше, ніж у чистому кисні?
- Чому тліючі вуглинки багаття спалахують яскравим полум’ям, якщо
на них сильно подмухати?
- Яких хімічний процес лежить в процесі:
а) руйнуваня деревини в разі тривалого зберігання;
б) зменшення з часом міцності одягу з бавовни, льону та шовку;
в) самозігріванні волого зерна в зерносховищі;
г) розігрівання грунту після його угноєння.
Домашнє завдання.
- Вивчити параграф 19 підручника (стор.142-144).
- Виконати завдання після параграфа: впр. 5-7 стор.145.
- Підготуватися до практичної роботи( повторити параграфи 2, 18).
ТЕМА 5: Практична робота №3.
Добування кисню в лабораторії та вивчення його властивостей.
МЕТА: Оволодіння навичками добування кисню лабораторними методами;
розпізнавання кисню, збирання кисню методами витіснення повітря
та витіснення води. Дослідити властивості кисню. Продовжити фор-
мувати навички практичної роботи та поводження з лабораторним
обладнанням. Розвивати вміння спостерігати, аналізувати й прави-
но зробити висновки. Виховувати самостійність, наполегливість,
культуру навчальної праці.
ОБЛАДНАННЯ Й МАТЕРІАЛИ: Періодична система хімічних елементів
Д.І.Менделєєва; лабораторний штатив з тримачем; нагрівальний
прилад; штатив з пробірками, дві сухі пробірки з газовідвідними
трубками, хімічний стакан для збираня кисню з кришками, тигель-
ні щипці, кристалізатор з водою, вата, довга скіпка, шпатель або
ложка; кристалічний калій перманганат, вугілля, сірка, вапнякова
вода.
БАЗОВІ ПОНЯТТЯ Й ТЕРМІНИ: кисень, реакція розкладу, горіння, оксид.
ТИП УРОКУ: практичний.
МЕТОДИ Й ПРИЙОМИ: бесіда, розповідь, практична робота.
ХІД УРОКУ.
1. ЕТАП ОРІЄТАЦІЇ
Перевірка готовності учнів до уроку.
Вчитель з лаборантом роздає необхідне обладнання …
.
Актуалізація опорних знань.
Мозковий штурм
- В який спосіб можна зібрати кисень? На яких фізичних властивостях це ґрунтується?
- В який спосіб можна довести наявність чистого кисню?
- Пригадайте методи добування кисню в лабораторії.
2.ЕТАП ЦІЛЕПОКЛАДАННЯ і ПРОЕКТУВАННЯ.
Оголошення завдань уроку, мотивація.
Пояснюю принцип оформлення результатів практичної роботи в зошитах.
Проводить інструктаж з правил безпеки.
- Пригадайте прийоми поводження з лабораторним обладнанням, посудом і нагрівальними приладами.
3. ЕТАП ОРАНІЗАЦІЇ ВИКОНАННЯ ПЛАНУ ДІЯЛЬНОСТІ.
Підготовка до проведення роботи:
-
складання приладу;
-
наповнення пробірки на ¼ її місткості кристалічним калій перманганатом;
вмонтовування в лапку штатива;
Робота з інструкцією практичної роботи ( див. додаток)
Проведення роботи:
-
нагрівання, розклад калій перманганату при нагріванні;
-
збирання кисню способом витіснення повітря;
-
перевірка наявності кисню;
-
горіння речовин у кисні ( вугілля, сірки ).
Складання звіту про виконану роботу (робота з таблицею).
Назва досліду
|
Що робили?
|
Що спостерігали?
|
Різниця реакцій
|
Висновок
|
|
|
|
|
|
4.ЕТАП КОНТРЛЬНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ.
Оцінки за виконання практичної роботи виставляються в журнал.
Домашнє завдання.
-
Повторити параграфи 17-20 підручника, впр.7-9 стор. 153.
-
(творче завдання ) Одному учневі підготувати коротке повідомлення на тему: «Яку функцію виконує азот, кисень, вуглекислий газ і водяна пара в атмосфері Землі?
-
Повідомлення «Значення кисню в пироді -біологічна роль»
-
Повідомлення «Застосування кисню»
Підбиття підсумків уроку..
Робота з таблицею самоосвіти.
ТЕМА 6: Повітря та його склад. Охорона повітря від забруднення.
Кругообіг і поширення Оксигену в природі. Застосування кисню.
МЕТА УРОКУ: Вивчити склад повітря, значення чистого повітря для життя,
процес саморегуляції вмісту кисню в повітрі. Виявити зв'язок між
властивостями кисню та його застосуванням. Розвивати поняття про
колообіг Оксисену в природі, а також уявлення про біологічну роль
кисню. Виховання та розвиток культури розумової праці.
ОБЛАДНАННЯ І МАТЕРІАЛИ: прилад для демонстрації обємної частки
кисню в повітрі, червоний фосфор, зразки оксидів, періодична
система хімічних елементів Д.І.Менделєєва.
БАЗОВІ ПОНЯТТЯ: кисень, Оксисен, колообіг хімічних речовин,
фотосинтез.
ТИП УРОКУ: інтегрований урок (біологія, природознавство, фізика)
ФОРМИ РОБОТИ: індивідуальне та фронтальне опитування, робота з
підручником, опорною схемою, демонстрації, бесіда, розв’язування
задач, метод «вільний мікрофон».
ХІД УРОКУ:
1.ЕТАП ОРІЄНТАЦІЇ.
Перевірка готовності до уроку («Словесний настрій»)
Перевірка домашнього завдання.
Індивідуальне опитування.
Біля дошки працюють 4 учні , які виконують наступні завдання:
- Напишіть не менше двох рівнянь добування кисню;
- Намалюйте прилад для добування кисню.
Якими способами його збирають?
- Напишіть по два рівняння взаємодії кисню з металами і неметалами.
- Напишіть не менше двох рівнянь взаємодії кисню із складними
речовинами.
Фронтальне опитування. (Метод «Вільний мікрофон»)
- Який елемент утворює просту речовину – кисень?
- Де поширений цей елемент у природі?
- Опишіть фізичні властивості кисню?
- Яка дія кисню на живі організми?
- Які способи добування кисню вам відомі?
- До якого типу належать реакції, що лежать в основі добування кисню?
- Якими способами збирають кисень?
На основі яких властивостей кисню їх застосовують?
- Як практично перевірити наявність кисню?
- Як називаються реакції взаємодії речовин з киснем?
- Чому реакції горіння відносяться до реакцій окиснення?
- Порівняйте, чим відрізняються окиснення і горіння?
- Як називаються сполуки елементів з Оксисеном?
- Назвіть приклади відомих вам оксидів.
- Обчисліть об’єм кисню кількістю речовини 0.3 моль?
- Обчисліть кількість молекул та атомів у кисні кількістю речовини 0.5 моль.
Перевірка та обговорення індивідуальних завдань.
Актуалізація опорних знань і суб’єктивного досвіду.
Метод «Мозковий штурм»
- Назвіть умови виникнення горіння.
- Назвіть умови припинення горіння.
- Назвіть принцип дії основних моделей вогнегасників ( пінного.
порошкового, вуглекислотного )
- Чим дихають живі організми?
- Що відбувається в організмі внаслідок дихання?
- Чому, на вашу думку повітря підтримує життя?
2.ЕТАП ЦІЛЕПОКЛАДАННЯ Й ПРОЕКТУВАННЯ.
Тож завданням уроку є вивчення складу повітря та його значення для розвитку живої природи й практичної діяльності людини..
Самостійне формування цілей:
-
описати поширеність Оксисену в природі;
-
пояснити колообіг Оксисену;
-
обґрунтувати застосування кисню;
-
оцінити роль кисню в життєдіяльності організмів.
Колективне планування роботи.
3. ЕТАП ОРГАНІЗАЦІЇ ВИКОНАННЯ ПЛАНУ ДІЯЛЬНОСТІ.
Робота з підручником.
За таблицею 5 «Склад повітря» ознайомитися з назвами газів, що входять до складу повітря, їх формулами, обємними та масовими частками цих газів .
Метод «Прес»
- Кому із вчених вдалося визначити склад повітря?
- Опишіть дослід А. Лавуазьє.
Демонстрація
У посудину наливаємо води і встановлюємо скляний дзвін, об’єм якого поділено на 6 рівних частин мітками. Вода, налита в посудину, займає 1\6 обєму дзвону, п’ять частин – залишаються вільними. У корок вмонтовуємо ложку для спалювання речовин, насипаємо червоного фосфору, запалюємо останній і закриваємо дзвін.
Через кілька хвилин фосфор погасне, Утворений осад розчиниться у воді. Після охолодження дзвона, вода піднімається до другої мітки тобто на 1\5 вільного простору.
Висновки з демонстрації (Рефлексія)
Метод «Мозковий штурм»
- Які гази входять до складу повітря?
- Яких газів в повітрі найбільше?
- Зівдки походить назва газу «азот»
- Які гази утворюють групу інертних газів?
- Як практично переконатися, що кисень займає 1\5 частину повітря?
Звідки ж береться в повітрі приблизно однаковий вміст кисню?
- Що називають «Фотосинтезом»?
Робота з таблицею : » Кругообіг кисню в природі» ( див. додатки ).
Робота в групах.
1група:. Застосування кисню й повітря .
Учні в зошиті опрацьовують опорну схему, стор 117.
(асоціативні схеми)
2група:. Охорона повітря від забруднення: (робота з підручником), пар.20
-
створення безвідходних технологічних процесів;
-
винесення великих потужних підприємств за межі міст;
-
створення заміських кільцевих шляхів для транспорту;
-
переведення міського транспорту на електротранспорт;
-
встановлення на заводських і фабричних трубах пило газовловлювачів;
-
озеленення міст і сіл.
Підкреслити важливість останнього.
Робота з діаграмою ( див. додатки )
Проаналізуйте зміст діаграм та визначте масову частку кисню в повітрі.
Повідомлення учнів: ( див. додатки)
-
Біологічна роль Оксисену і кисню.
-
Застосування кисню.
-
Цікавинки.
4.ЕТАП КОНТРОЛЬНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ
Письмова рефлексія («хімічний диктант»):
Написати формули оксидів: CO, CaO, NO, SO, CuO, MgO.
Колективне обговорення ( усна рефлексія): підручник впр.1-4 стор.157.
Підсумок уроку.
Аналіз роботи учнів, оцінювання і мотивація.
Домашнє завдання
-
Вивчити параграф 21 підручника.
-
Виконати завдання в зошиті стор.52, 53.
-
Творче завдання – підготувати повідомлення
« Способи охорони повітря від забруднення» |