К. Д. Ушинський Педагогічна діяльність видатних учених дає нам найцікавіші рішенняСкачати 83.12 Kb.
Дата конвертації01.05.2016
Розмір83.12 Kb.
Формування творчих здібностей учнів через використання

розвиваючих ігор на уроках

У грі дитина живе

К.Д.Ушинський

Педагогічна діяльність видатних учених дає нам найцікавіші рішення з безпосереднього впливу особистості педагога на особистість дитини. А.С.Макаренко часто у своїх працях висвітлював роль гри в житті дитини. Також В.О.Сухомлинський стверджував, що без гри немає і не може бути повноцінного розвитку учнів. Теоретичною основою досвіду є наукові дослідження вчених – Л.Виготського. Д.Ельконіна, Р.Жуковської. Наполегливо працюють в напрямі відомі вчителі-новатори Ш.Амонашвілі, С.Лисенкова, В.Шаталов, С.Логачевська. Це пов’язано з тим, що педагоги розглядають гру як важливий метод навчання для дітей саме молодшого шкільного віку. І тому я вибрала елементи ігрової технології навчання.

Працюючи над темою «Формування творчих здібностей учнів через використання розвиваючих ігор на уроках», основні свої завдання вбачаю в: • розвитку творчих здібностей учнів;

 • особисто – орієнтоване навчанні;

 • розвитку креативних здібностей школярів через використання ігор;

 • створенні сприятливих умов для розвитку творчого потенціалу дитини;

 • урізноманітненні форм і методів навчання;

 • нагромадження в учнів індивідуального досвіду пошукової діяльності.

Розвиток творчої особистості потребує відповідних умов, від яких залежить його ефективність, продуктивність виявів особистості як суб’єкта діяльності. Цьому найбільшою мірою сприяє навчально-виховний процес з єдиними підходами та вимогами до кожної дитини, наданням їй максимальних можливостей для виявлення і розкриття творчих здібностей учнів.

Використовувати ігри я починаю з 1 класу. Деякі фрагменти пропоную Вашій увазі:


З дітьми молодшого шкільного віку я працюю понад двадцяти років і із упевненістю можу стверджувати, що грі належить особливе місце у вихованні та навчанні дітей цього віку. Гра розглядається як творча діяльність дитини в молодшому шкільному віці, і вона є постійною її супутницею, це – «чарівна паличка», за допомогою якої можна навчити дитину читати, писати, розв’язувати.

Гра – найбільш доступний для дітей вид діяльності. Цікава гра підвищує розумову активність учня і він розв’яже більш важке завдання, ніж на уроці. Гра для дітей – перша можливість проявити себе, самовиразитись і самоствердитись, тому в своїй роботі використовую розвиваючі ігри як засіб навчання і виховання.

На уроках української мови учні з великим задоволенням грають у мовні розвиваючі ігри. Наприклад, при вивченні теми «Іменник» я пропоную такі ігри:


При ігровій діяльності дитина спостерігає, порівнює, зіставляє, класифікує предмети, проводить доступний їй аналіз і синтез, узагальнює, а всі ці здібності розвивають креативну особистість в нашій школі. Креативна особистість – це творчо розвинена дитина, яка потім використовує ці знання на практиці, здатна за власною ініціативою реалізувати свій потенціал. Це потребує іншого підходу вчителя до своїх учнів, створення креативного середовища в освітній установі.

Розвиваючі ігри та нестандартні уроки (урок-гра, урок-подорож, урок-мандрівка, урок з використанням ІКТ, та ін.) роблять навчання легким, доступним, простим, цікавим. Нестандартні уроки доцільно почати з цікавого фрагменту. Наприклад, це може бути карта подорожі, план, макет квітучої галявини, острів скарбів…

Такі уроки та ігри сприяють всебічному гармонійному розвитку дітей, розвивають творчу особистість, сприяють розвитку пізнавальних інтересів, розумових процесів і позитивної мотивації до навчання дітей. Звідси випливає, що використання розвиваючих ігор та вправ на уроках є невід’ємною частиною навчального процесу.

На своїх уроках я використовую ігри, які розробила самостійно. Ці ігри внесено до двох моїх посібників: «Цікаві ігри на уроках математики в початкових класах», за який я отримала диплом у IV обласній ярмарці «Педагогічні здобутки освітян Дніпропетровщини – 2008р.» та «Нестандартні ігри на уроках української мови в початкових класах» (2011 р.).

Ці нестандартні ігри спрямовані на розвиток логічного мислення, творчої уяви, на формування в учнів інтересу до навчання, допомагають створювати світогляд дитини, а також урізноманітнюють зв’язне мовлення учнів, формують критичне мислення дітей.

Починаючи з 1 класу, гра на моїх уроках стає важливою складовою навчального процесу. На уроках з української мови використовую такі розвиваючі ігри:


 • «Грибочки»;

 • «Складалочка»;

 • «Конструктор»;

 • «В зоопарку»;

 • «Допоможи сонечку»;

 • «Яке дерево загубило листочок» та багато інших.

Наприклад, на уроці з теми «Рід іменників» (3 клас) вважаю доцільною грою на закріплення вивченого матеріалу – «Грибочки»:

Диби – диби, диби – диби –

Пішов дід по гриби.

Позбирати всіх не може.

Хто з вас, діти, допоможе?


На уроках математики учням подобаються такі ігри:


 • «Допоможи чаклуну зварити чарівне зілля»;

 • «Хто швидше спіймає рибку?»;

 • «Катання на хмаринках»;

 • «Шифрувальники»;

 • «Футболісти»;

 • «Долети до аеропорту» та інші.

На уроках з природознавства діти грають в такі ігри:

 • «Космічний політ»;

 • «Знайди серед тварин звірів»;

 • «Чиє дитинча?»;

 • «Жива та нежива природа»;

 • «Лікарські рослини»;

 • «Обери правильну дорогу».

Також я із великим задоволенням використовую на уроках кросворди, вікторини, КВК, гру «Поле чудес», «Щасливий випадок», використовую ІКТ.
Фрагмент з інсценування казки «Ріпка» на новий лад.

Мені подобається складати малюнкові кросворди та працювати з ними. Кросворд складений до уроку природознавства в 1 класі по темі: «Звірі».На уроках читання я вважаю, є доцільним використовувати такі методики, як інсценування казок, ляльковий театр, пантоміма, драматична розповідь.

Також на цих уроках мої учні полюбляють ігри для розвитку швидкості техніки читання. Так, зокрема, я використовую гру «Кішка та мишка». Перший учень – мишка. Він розпочинає гру, а кішка повинна почати гру після того, як учень прочитає перше речення і наздогнати мишку. Дуже подобається дітям гра «Розвідники». Я її використовую для розвитку уваги при читанні тексту.

Уроки з навчання грамоти (1 клас) починаються в мене з мовних ігор: «Поїзд голосних», «Проколотий м’яч», «Пульверизатор», «Пеньочки», «Впіймай звук», «Бджілка».

На уроках з української мови я використовую словникові ігрові диктанти.

В процесі гри в учнів виробляється звичка зосереджуватись, самостійно думати, розвивати увагу, спостережливість, кмітливість. Під час гри всі діти займають активну позицію. Розвиваючі ігри дарують радість і захоплення, пробуджують у душі кожного добрі почуття, роздмухують вогник дитячої думки і творчості. Відомо, що будь-які знання через гру засвоюються у 4-5 разів швидше, ніж у звичайному навчанні. Вона дає змогу привернути увагу й тривалий час підтримувати інтерес до тих важливих і складних завдань, на яких у звичайних умовах зосередити увагу не завжди вдається.

Урок-гру можна проводити і під час вивчення нового матеріалу і для підсумкової перевірки знань, узагальнення та повторення. З учнями 1 класу на уроці природознавства при ознайомленні з темою «Жива та нежива природа» проводжу таку гру:

Отже, я вважаю, що застосовувати розвиваючі ігри потрібно на всіх предметах і це можна робити на різних етапах уроку.

На математиці під час усної лічби пропоную учням ігри – «Шифрувальники», «Естафета». «Забий гол», різні варіанти граф-схем.

Дуже популярною серед моїх учнів є робота з блок-сигналами (за С.П. Логачевською).


Граф - схемиА також для урізноманітнення роботи з геометричним матеріалом використовую такі ігри.


На уроці математики у 2 класі по темі: «Назви чисел при діленні. Вправи та задачі на засвоєння таблиці ділення і множення на 2» використовую такі ігри:


Не слід забувати і про інші предмети. На уроках «Основи здоров’я», «Трудове навчання», «Образотворче мистецтво» я також використовую ігри. На уроці з основ здоров’я при вивченні теми «Корисні та шкідливі звички і їх вплив на здоров’я» у 2 класі дуже цікавою грою на закріплення матеріалу є – гра «Корисно – шкідливо»

Крім ігрової технології навчання я також використовую на уроках – колективно-групове навчання, елементи проектної технології, інформаційні технології.

Працюючи над темою «Формування творчих здібностей учнів через використання розвиваючих ігор на уроках» я переконалася, що саме в іграх розпочинається невимушене спілкування дитини з колективом класу, взаєморозуміння між вчителем і учнем. Тому мені саме завдяки ігровим формам навчання вдалося залучити пасивних учнів до систематичної розумової праці, дати змогу дитині відчути успіх, повірити в свої сили. Застосовуючи ігрові технології у початковій школі вчитель створює широкий спектр можливостей для реалізації дидактичної мети, розвитку креативної особистості учня, формування образного та творчого мислення, виховання любові до навчання. Результатом є те, що після тривалого використання ігрових технологій в навчальному процесі, знання учнів з деяких навчальних предметів покращилися.

Навчати без примусу, щоб кожен учень був не просто слухачем, а дослідником, фантазером, винахідником і просто жив щасливим життям спілкування.Отже, працюючи над темою «Формування творчих здібностей учнів через використання розвиваючих ігор на уроках», я прийшла до висновку, що для сучасного школяра навчання у грі є природним, тому що змалечку залучені до інформаційних технологій і занурені у комп’ютерні ігри діти, звикли сприймати будь-яку інформацію через гру.

Список використаної літератури:

 1. Програми для середньої загальноосвітньої школи 1 – 4 кл. - Київ: Початкова школа, 2006 р.;

 2. Початкове навчання та виховання. Добірка статей 2012 - 2013 р.;

 3. Журнал «Початкова школа». Добірка статей 2011 – 2013 р.;

 4. Журнал «Розкажіть онуку». Добірка статей 2012 – 2013 р.;

 5. Білоус Г.І. Бібліотека журналу «Початкове навчання та виховання» - Харків: Основа, 2012 р.;

 6. Пономаренко Л.В. «Використання інформаційних технологій у практиці роботи початкової школи». – Харків: Основа, 2010 р.;

 7. Наволокова Н.П. «Енциклопедія педагогічних технологій та інновацій». – Харків: Основа, 2010 р.;

 8. Стребна О.В. «Інтерактивні методи навчання в практиці роботи початкової школи». – Харків: Основа, 2006 р.;

 9. Ворожейкіна О.М. «100 цікавих ідей для проведення уроку». – Харків: Основа, 2011 р.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка