Іван Франко «Фарбований Лис». Образ Лиса, риси його характеру



Скачати 99.27 Kb.
Дата конвертації16.04.2016
Розмір99.27 Kb.
Конспект уроку з української літератури. 5 клас
Учитель української мови та літератури Козацької загальноосвітньої школи

І-ІІІ ступенів

Мильник Ірина Юріївна

Тема: Іван Франко «Фарбований Лис». Образ Лиса, риси його характеру.

ТЛ: мова автора і мова персонажів.



Мета: допомогти учням глибше усвідомити зміст казки, формувати навички

переказування, вміння характеризувати героїв, уміння виділяти

головне;

розвивати творчі здібності, навички роботи з незрозумілими словами

(пошук у словниках, аналіз контексту, за здогадом чи асоціацією),

вміння чітко формулювати свою думку; виховувати кращі людські

якості.

Очікувані результати: учні знають зміст казки, уміють визначати головного й другорядних героїв, характеризувати їх, давати оцінку їхнім учинкам та діям; розуміють повчальні моменти твору.

ТЛ: мова авторів і мова персонажів.

Тип уроку: урок удосконалення знань, умінь та навичок.

Методи: бесіда, анкетування, «Кола Вена» , рольова гра «Суд», інсценізація уривка Казки.

Обладнання: портрет І.Франка ,картки, прислів’я, стежки Лиса Микити, риси характеру, «Кола Вена».

Епіграф: Слова ласкаві, а думки лукаві

(народна творчість)



Хід уроку:

І Мотиваційний етап.

  1. Організація класу.

- Продзвенів дзвінок!

Починаємо урок!



  • Працювать будем старанно,

Щоб почули ми в кінці,

Що у нашім дружнім класі

Усі діти молодці!


  1. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.

    1. «Мозковий штурм».

  • Над яким твором ми працювали на попередньому уроці? (казка «Фарбований Лис»)

  • А казка ця є народна чи літературна? (літературна).

  • Що таке літературна казка? (Авторський художній твір у прозовій чи віршованій формі ,заснований на фольклорних джерелах, на основі народних казок)

  • Хто є автором казки «Фарбований Лис»? (Іван Франко).

  • До якої збірки творів відносять цю казку? («Коли ще звірі говорили»).

  • Якими зображує автор героїв казки? (По-перше це тварини ,мислячі істоти , що живуть майже людським життям).

Отже , письменник наділив їх людськими рисами.

  • А з яким твором перегукується казка «Фарбований Лис»? (з індійською народною казкою «Фарбований Шакал»).

    1. Анкетування.

Кожна людина в своєму житті хоча б один раз зустрічалася з таким видом роботи як анкетування. Вашим домашнім завданням було скласти невеличку анкету для нашого Лиса Микити. Бо своїми рисами та вчинками він дуже нагадує людину.

Отож, перевіримо як ви впоралися з цим завданням.

Ім’я Микита

Стать чоловіча

Якого віку середнього

Місце народження ліс

Рід занять полювання

Місце проживання ліс біля міста

«Посаду», яку займає цар

Вчинки Захищав та остерігав товаришів ,обдурював мисливців,

удав із себе царя і став правити всіма звірами.


    1. Демонстраційні картки. Виберіть правильну відповідь.

З двох запропонованих карток, ви повинні обрати одну правильну та пояснити

свій вибір.



  1. Головний герой Лис чи ведмідь? Чому

  2. Лис побіг в магазин чи торговицю?

  3. Діжка з фарбою чи банка з фарбою? Чому?

  4. Гнали Лиса вовки чи собаки?

  5. Згадується Св. Миколай чи Дід Мороз?

  6. Що зробив у кінці твору Лис ? Заснув чи заспівав? Доведіть.

Підсумок. Подяка за вдалу роботу.

ІІ Цілевизначення та планування.

  1. Оголошення теми ,мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

  • Відомий український педагог вважав, що казки прочитані в дитячому віці, назавжди відкладають у серці «зернятка людяності, з яких складається совість». Ви мабуть, також помітили, що вони приносять не лише естетичне задоволення ,а й змушують нас задуматися над проблемами реального життя. Так і образ головного героя із казки «Фарбований Лис» Івана Франка дасть нам можливість подумати над нашою поведінкою вчинками.

Отже, тема нашого уроку: Образ Лиса Микити, риси його характеру.

Сьогодні на уроці ми маємо виконати такі завдання:



  1. Характеризувати головного героя – Лиса;

  2. Давати оцінку вчинкам та діям Лиса;

  3. Порівняти риси характеру Лиса Микити з казки «Фарбований Лис» Івана Франка з рисами шакала Чандарава з індійської народної казки «Фарбований шакал».

  4. Засвоїти літературознавчі поняття: мова автора та мова персонажів.

  5. Співпрацювати з однокласниками в групах.

Епіграф нашого до нашого уроку: Слова ласкаві ,а думки лукаві (з нар.)

  • Як ви його розумієте?

ІІІ Опрацювання навчального матеріалу.

Ми вирушаємо стежками нашого Лиса, пройдемо по всіх місцях де був наш герой.



  1. Ліс.

  • Які події відбулися на початку казки?

  • Про які риси характеру ми дізнаємося?

  • Зачитайте в тексті.

Хитрість. Сміливість. Вигадливість. Гордість. Хвалькуватість.

  1. Торговиця.

Далі ми зустрічаємо Лиса… (учні переказують)

  • Яким перед нами постає Лис?

Риси:

Боягузливість. Ризикованість



  1. Діжка з фарбою.

З рештою Лис опинився в діжці з фарбою. (переказ)

  • Яку рису характеру ми прослідковуємо в Лиса?

Рішучість.(стрибнути в діжку з неприємним запахом).

  1. Ліс

  • Коли він вибрався?

  • Який Лис? (Дуже обережний).

  1. Зустріч з лісовими мешканцями.

Інсценізація уривку з казки.

Головні герої : Лис (Чернишова О.), Св. Миколай (Огородник М.), Ведмідь (Холодок С.) , оповідач (Лєхова М.)



  • Як почувався Лис в цій ситуації?

  • Які риси характеру ми бачимо в лисі? Самовпевненість

  • Як автор говорить про Лиса-царя? (добрий, справедливий , м’якосердий )

  • А як ми сприймаємо його поведінку? Який він є в наших очах?(Корисливий)

  • Як сприйняли появу дивного чудовища звірі?

  • Яким царем був Лис?

Зачитати справедливість.

  • Скажіть, в ролі кого в нас виступала Маша? – Якщо мова ведеться від імені оповідача ,то це мова автора.

  • Ким у нас була Олена, Микита? Якщо мова ведеться від дійової особи, то ця мова називається мовою персонажів.

  1. Свято.

  • Як закінчилася його царювання?

(учні зачитують )

  • Які риси характеру Лиса ми можемо виділити?

Нестриманість

Брехливість.



  • Як сприйняли звірі цю тривалу брехню Лиса? (Звірям було неприємно, що їх весь час дурили).

  • Чи приємно було б вам спілкуватися з такою людиною, котрій притаманні такі риси характеру як брехливість, боягузливість , хвалькуватість?

  1. Рольова гра «Суд»

- Я пропоную вам завітати на судове засідання , де обвинувачуваний - Лис Микита.

І група підготувала нам захисника , а ІІ група підготувала – обвинувача.

Отже, прошу вас вийти ,а також прошу вийти нашого Лиса.

Обвинувач:


  1. Лис Микита був нахабний і зухвалий, дратував мисливців ,не поважав громадян і крав у них курей, тобто займався протиправною діяльністю.

Захисник:

  1. Лис Микита характеризується позитивно за місцем проживання: неодноразово виручав товаришів, остерігаючи їх від мисливських пасток.

Обвинувач:

  1. Лис Микита обманним шляхом прийшов до влади ,нічого не робив для поліпшення життя своїх підданих ,не виконав обіцянки про встановлення справедливого порядку.

Захисник:

2.Він був добрим царем ,нікому не завдавав шкоди, усі жили як і раніше.



Обвинувач:

  1. Лис Микита обманював лісових мешканців, назвавшись божим творінням, посланцем царювати, зловживав їхньою довірою.

Захисник:

3.Лис Микита був небайдужим до краси, любив мистецтво ,яке, на жаль , його і погубило.

- А на чиїй стороні ви? І чому? (я підтримую обвинувача, тому що…)

- Скажіть ,а поведінка персонажів казки не нагадує вам людську поведінку?

- Які з цих рис прикрашають людину?

- А які негідні людини?

- Чи приємно було б вам спілкуватися з такою людиною?

- Що б ви йому порадили?

- Після того як Лис виліз з діжки , як би ви змінили написане , щоб не призвести до такого кінця?

- Якої помилки в своєму житті припустився Лис?

Підсумок: отже, Іван Франко у своїй казці «Фарбований Лис» засуджує державний лад «звірячого царства» , де панують сильні й хижі Ведмеді, Леви ,Вовки ,які живуть за рахунок працьовитих Ослів, покірних Баранів, несміливих Зайців. А за образами цих тварин, звичайно, приховуються люди з своїми вадами і пороками.

3.Робота з картками.

Я пропоную вам трохи відпочити.

Підніміть праву руку, підніміть ліву руку, стисніть свої ручки в кулачки, розігніть, а тепер опустіть по черзі ручки під парту. І спробуйте щось знайти.

-У вас в руках конверти з народними прислів’ями. Серед запропонованих

прислів’їв оберіть ті , які характеризують нашого головного героя.

Ви працюєте в групах, уважно прочитайте, виберіть людину для виступу, вам для цієї роботи 2 хв.


Дім без книги - день без сонця .

Як овечка: не мовить ні словечка.

Красне личко – серцю непокій.

Від великої води надійся шкоди.

Лисий кінь — краса, лисий парубок — біда.

Щебече, як соловей, а кусає, як гадюка.

Без хліба легше прожити, ніж без книги.

Язик до Києва доведе, а в Києві заблудить.

Де стан, там і врода.

Де вода, там і біда.

Дівка красива, та прясти лінива.

Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже

Підсумок: Ми переконуємось ще раз ,що ці риси , вади притаманні людям не перший рік, бо прислів’я виникли ще у сиву давнину.

З такими негативними рисами треба боротися?



4.«Кола Вена»

- На початку уроку ви мені говорили ,що казка Івана Франка «Фарбований Лис» перегукується з індійською народною казкою «Фарбований Шакал».

Групи отримали випереджувальне завдання. Ви мали порівняти риси головних героїв цих казок.

1 група – визначала спільні риси характеру.

2 група – відмінні.

Хвалькуватість

Обережність

Ризикованість

Корисливість



Пихатість

Справедливість




Лис Микита Шакал Чандарава


Брехливість

Сміливість

Кмітливість

Самовпевненість

Талановитість

Фантазія

Виступи учнів. Один виступає з місця, інший біля дошки.


  • Наша група з’ясувала, що спільними рисами характеру є …

  • Наша група з’ясувала ,що відмінними рисами характеру є .. У Лиса Микити … У Чандарави …

Отже можна сказати ,що такі два схожих головні герої , але мають багато і

відмінних рис.



ІV Рефлексивно – оцінювальний етап.

  • Повертаючись до нашого епіграфу «Слова ласкаві, а думки лукаві». Чи згідні ви ,що прислів’я розкриває тему нашого уроку і є доречним?

  • Чи може ,на вашу думку, обман закінчитися добром?

  • Ознайомившись із казкою Івана Франка «Фарбований Лис» ,ми переконались, що обман ніколи не закінчується добром. Ця казка, як і багато інших творів мистецтва слова ,змушує кожного з нас поглянути на

себе через призму життя героя твору. Який я? Чесний зі своїми друзями, батьками, чи хочу бути лідером таким, щоб мені всі підкорювалися? Можливо , вперше в житті, вам спало на думку дати оцінку своїй власній поведінці.



  • На сьогоднішньому уроці випрацювали всі дуже добре. Але хочу відмітити (ім’я) , отримуєте … балів. Мені сподобалися відповіді … ви отримуєте … балів. Менш активними були …. , ви отримуєте … балів.

  • Домашнє завдання. Відкрийте щоденники і запишіть.

  • 1. Завдання для обов’язкового виконання. Опрацювати статтю на

сторінках 73-74.

  1. Завдання за бажанням. Пофантазувати і створити іншу кінцівку цієї казки.

  • Продовжіть речення.

Сьогодні на уроці я зрозумів , що …

  • Англійське прислів’я влучно стверджує : «Найдовша у світі відстань - відстань від голови до серця». Бажаю вам подолати цю відстань і саме серцем дати відповідь на запитання : якою я зростаю людиною?

Пролунає дзвінок!

Завершуємо урок!

Працювали ви старанно

І отримуйте в кінці.

У вашім дружнім класі



Усі діти молодці!


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка