Інформація для громадян, які в’їзджають до України, виїзджають з України або прямують через її територію транзитомСкачати 288.73 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір288.73 Kb.
Інформація для громадян, які вїзджають до України, виїзджають з України або прямують через її територію транзитом
Громадянам, які зібрались у подорож до (з) України чи подорожують через її територію, повинні знати, що у них може виникнути безліч запитань, одне з них – як поводити себе на митниці. Їм необхідно знати, що дозволено ввозити в Україну без сплати податків і зборів, які є застереження щодо ввезення товарів, особистих речей, транспортних засобів, харчових продуктів, переміщення готівки, лікарських засобів, зброї, тварин тощо. Аби уникнути неприємностей на митниці, надаємо відповіді на деякі питання, а саме: що таке спрощений митний контроль і як він застосовується, особливості ввезення і вивезення готівки за умови усного та письмового декларування, а також які речі належать до особистих, які предмети заборонено до ввезення, як ввозяться транспортні засоби та окремі вузли до них, щодо ввезення радіоелектронних засобів, лікарських засобів, тварин, переміщення культурних цінностей, щодо контролю інших державних органів тощо. 
1. Щодо спрощеного митного контролю

Відповідно до вимог статті 68 Митного кодексу України спрощений митний контроль застосовується у випадках переміщення громадянами через митний кордон України товарів, що не підлягають обов'язковому декларуванню та оподаткуванню і не належать до категорії товарів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження.

Цей контроль застосовується митними органами, в яких обладнано зони (коридори) спрощеного митного контролю (зелений коридор). Громадяни, які проходять через зони (коридори) спрощеного митного контролю, звільняються від подання митної декларації. Звільнення від подання митної декларації не означає звільнення громадян від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

1.1. Зони спрощеного контролю у автомобільних пунктах пропуску

Спільним наказом АДПСУ та ДМСУ від 11.06.2008 №505/642 затверджена Технологія прикордонного та митного контролю у пунктах пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення (далі – Технологія).

Цією Технологією визначено, які транспортні засоби з громадянами можуть слідувати через смуги руху „зелений коридор”, а які через „червоний коридор”.

Вибір смуги руху здійснюється особою (водієм чи пасажиром), виходячи з вимог законодавства щодо декларування та оподаткування транспортних засобів, товарів, у тому числі валютних цінностей. Вибір особою (водієм чи пасажиром) смуги руху "зелений коридор" означає вибір форми декларування товарів, транспортних засобів та особистих речей шляхом учинення відповідних дій.

Транспортний засіб здійснює зупинку один раз на лінії паспортного контролю. Перевірка документів посадовою особою підрозділу з охорони державного кордону та митний контроль посадовою особою митного органу проводяться без виходу пасажирів та водія з транспортного засобу.

1.2. Зони спрощеного контролю у авіаційних пунктах пропуску

Наказом Держмитслужби України від 18.02.2006 р. № 137 затверджено Правила застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом.

Спрощений митний контроль застосовується як при в'їзді громадян на митну територію України, так і при виїзді за її межі. У місцях здійснення митного контролю, у тому числі спрощеного, на території (у приміщеннях) аеропорту створюються та позначаються зони митного контролю.

"Червоний" і "зелений" коридори мають додатково відповідні кольорові позначення, написи, покажчики напрямку руху тощо. Закінчення "зеленого" коридору позначається білою лінією.

Правилами визначено терміни ««зелений» коридор» та ««червоний» коридор».

"зелений" коридор - зона спрощеного митного контролю, яка є частиною зони митного контролю на території (у приміщенні) аеропорту, облаштована належним технічним та інформаційним обладнанням і призначена для здійснення в спрощеному порядку митного контролю товарів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, не підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, а також оподаткуванню й на переміщення яких через митний кордон України не встановлено заборон або обмежень;

"червоний" коридор - частина зони митного контролю на території (у приміщенні) аеропорту, призначена для здійснення в установленому законодавством порядку митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, а також оподаткуванню чи на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження.

За рішенням посадової особи митного органу може здійснюватися вибірково митний контроль предметів, що переміщуються громадянами в ручній поклажі та/або супроводжуваному багажі, з розпакуванням місць багажу та/або із застосуванням технічних засобів митного контролю (металодетекторів, інтроскопів тощо). На вимогу посадової особи митного органу громадянин зобов'язаний пред'явити вміст ручної поклажі та/або супроводжуваного багажу. Ретельний огляд предметів здійснюється в спеціально відведених для цього приміщеннях митного органу.

Громадянин самостійно приймає рішення про проходження спрощеного митного контролю чи митного контролю з поданням митної декларації - "зеленим" чи "червоним" коридором відповідно.

Відповідальність за порушення митних правил настає: для громадянина, який обрав проходження митного контролю "зеленим" коридором, - з моменту перетину громадянином білої лінії, що позначає закінчення "зеленого" коридору; для громадянина, який обрав проходження митного контролю "червоним" коридором, - з моменту прийняття посадовою особою митного органу митної декларації до оформлення, тобто проставляння на ній відбитка штампа "Під митним контролем" і часу прийняття декларації.

У разі виявлення факту порушення громадянином митних правил посадова особа митного органу вживає заходів, передбачених законодавством України.

2. Умови ввезення в Україну і вивезення готівки та банківських металів

Постановою Правління Нацбанку України від 27.05.2008 р. № 148 затверджено Інструкцію про переміщення готівки та банківських металів через митний кордон України.

Згідно цієї Інструкції фізична особа незалежно від віку має право ввозити в Україну та вивозити за її межі готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро без письмового декларування митному органу, а в сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі та за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків банків (фінансових установ), – виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10000 євро.

Також фізична особа має право ввозити в Україну і вивозити за її межі банківські метали вагою, що не перевищує 500 г, у вигляді зливків і монет на умовах письмового декларування митному органу в повному обсязі.

Митна декларація є підставою для вивезення (увезення) зазначеної у ній готівки і банківських металів протягом одного року з часу оформлення декларації.

Фізична особа несе відповідальність за недекларування готівки і банківських металів, що переміщуються через митний кордон України, відповідно до законодавства України.3. Переміщення особистих речей громадян

Термін „особисті речі” визначено в Законі України від 13.09.2001 №2681 «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України».Особисті речі - предмети першої необхідності, призначені, в першу чергу, для забезпечення життєдіяльності власника-громадянина, є власністю такого громадянина та призначені виключно для власного користування такого громадянина, не є товаром та не призначені для відчуження або передачі іншим особам, відповідають меті та цілям перебування за кордоном.

З урахуванням норм, що застосовуються для визначення особистих речей у країнах Європейського Співтовариства, перелік предметів, що можуть бути віднесені до особистих речей громадян, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2001 р. № 1652 і встановлено, що до особистих речей громадян не можуть бути віднесені інші предмети, крім тих, які зазначені в цьому Переліку.

Громадяни за умови дотримання вимог Митного кодексу України та інших законодавчих актів України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які особисті речі, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну, а також тих, щодо яких законодавством України встановлені обмеження.

Особисті речі, що безпосередньо ввозяться громадянами в супроводжуваному багажі будь-якими видами транспорту на митну територію України або пересилаються в несупроводжуваному багажі, усно чи письмово декларуються за бажанням власника таких речей або на вимогу посадової особи митного органу та не оподатковуються.4. Ввезення продуктів харчування громадянами

Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.01р. №1652 „Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України продуктів харчування для власного споживання та перелік предметів, що не можуть бути віднесені до особистих речей громадян” громадяни можуть ввозити на митну територію України продукти харчування для власного споживання на загальну суму не більше ніж як 50 євро на одну особу в таких обсягах:в упаковці виробника, призначені для роздрібної торгівлі, – у кількості не більше ніж одна упаковка або загальною масою, яка не перевищує двох кілограмів, кожного найменування на одну особу;

без упаковки – у кількості, що не перевищує двох кілограмів кожного найменування на одну особу;

без упаковки – неподільний продукт, готовий до безпосереднього вживання, у кількості не більше ніж одиниця кожного найменування на одну особу.

Продукти харчування, що ввозяться громадянами на митну територію України для власного споживання у зазначених обсягах, декларуються усно чи письмово за бажанням їх власника або на вимогу посадової особи митниці.

Не підлягають переміщенню в несупроводжуваному багажі продукти харчування без упаковки виробника.

5. Ввезення громадянами товарів, які звільняються від оподаткування

Відповідно до вимог Закону України від 13.09.09р. №2681 „Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України” звільняються від оподаткування:

товари, сумарна митна вартість яких не перевищує 200 євро, а загальна вага не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами у супроводжуваному багажі (за умови усного декларування), пересилаються в несупроводжуваному багажі та надходять на адресу громадян у міжнародних поштових відправленнях;

горілчані вироби у кількості 1 л, вино – 2 л, пиво – 5 л, тютюнові вироби – 200 цигарок (або 200 г цих виробів), які ввозяться в особистому багажі громадянами;

товари, що тимчасово ввозяться на митну територію України під зобов'язання про їх зворотне вивезення;

товари, що належать громадянам-нерезидентам та переміщуються транзитом через митну територію України.


6. Митне оформлення й оподаткування товарів, що ввозяться громадянами на митну територію України


Товари, що безпосередньо ввозяться (пересилаються) громадянами в супроводжуваному (несупроводжуваному) багажі або пересилаються в міжнародних поштових відправленнях, які надходять в Україну в одній депеші від одного відправника на адресу одного одержувача (незалежно від кількості відправлень), сумарна митна вартість яких, заявлена громадянином або визначена митним органом шляхом складення митної вартості усіх товарів, не перевищує 1000 євро та/або загальна вага яких не перевищує 100 кг, підлягають обов'язковому письмовому декларуванню у порядку, передбаченому для громадян, та оподатковуються ввізним митом за ставкою в розмірі 20 відсотків митної вартості, податком на додану вартість та в установлених законодавством випадках акцизним та іншими зборами.

Товари, що пересилаються на адреси громадян у вантажних та експрес-відправленнях, сумарна митна вартість яких не перевищує 1000 євро та загальна вага яких не перевищує 100 кг, підлягають обов'язковому письмовому декларуванню митним органам в порядку, передбаченому для громадян, та оподатковуються ввізним митом за повними ставками Митного тарифу України, податком на додану вартість та в установлених законодавством випадках акцизним та іншими зборами.

Оподаткування товарів, які безпосередньо ввозяться (пересилаються) громадянами в супроводжуваному (несупроводжуваному) багажі, пересилаються в міжнародних поштових відправленнях, надходять на адресу громадян у міжнародних експрес-відправленнях або у вантажних відправленнях, сумарна митна вартість яких перевищує 1000 євро та/або загальна вага яких перевищує 100 кг, здійснюється за умови оформлення вантажної митної декларації та митного оформлення в порядку, передбаченому для суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності у разі здійснення операцій з імпорту, з поданням дозволів (ліцензій) та сертифікатів відповідності чи свідоцтв про визнання іноземного сертифіката, у випадках, установлених законодавством для суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності.

Митне оформлення єдиного неподільного товару, митна вартість якого перевищує 200 євро та вага перевищує 50 кг, що ввозиться (пересилається) громадянином у супроводжуваному, несупроводжуваному багажі, надходить на адресу громадянина у міжнародному поштовому відправленні, здійснюється за умови його письмового декларування шляхом заповнення митної декларації, передбаченої для громадян, та після сплати громадянином або уповноваженою на те особою ввізного мита в розмірі 20 відсотків від митної вартості такого предмета, податку на додану вартість та у передбачених законодавством України випадках акцизного та інших зборів.

Оподаткування єдиних неподільних товарів, що надходять на адреси громадян у вантажних та міжнародних експрес-відправленнях, здійснюється незалежно від митної вартості та ваги. Такі товари підлягають оподаткуванню ввізним митом за повними ставками Митного тарифу України, податком на додану вартість та в установлених законодавством випадках акцизним та іншими зборами.

7. Тимчасове ввезення громадянами особистих речей та товарів на митну територію України


Громадяни мають право безперешкодно ввозити особисті речі на митну територію України в режимі тимчасового ввезення за умови їх усного або письмового декларування за бажанням власника таких речей.

Митне оформлення товарів, що ввозяться громадянами на митну територію України в режимі тимчасового ввезення в обсягах, що підлягають оподаткуванню, проводиться шляхом письмового декларування в порядку, визначеному Державною митною службою України, та подання митному органу зобов'язання про зворотне вивезення таких товарів за митну територію України.

Пропуск через митний кордон України товарів, що тимчасово ввозяться громадянами на митну територію України під зобов'язання про їх зворотне вивезення, сумарна митна вартість яких не перевищує 1000 євро та загальна вага яких не перевищує 100 кг, або одного неподільного товару незалежно від митної вартості та ваги дозволяється за умови письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення такими громадянами на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких товарів на митну територію України, грошової застави у сумі податків, що підлягають сплаті при ввезенні таких товарів на митну територію України з метою вільного використання.

У разі втрати чи повного зіпсування тимчасово ввезених товарів внаслідок форс-мажорних обставин строки, передбачені зобов'язаннями громадян, зупиняються, а грошова застава повертається власнику або його спадкоємцю.

Митне оформлення товарів, що ввозяться на митну територію України громадянами в режимі тимчасового ввезення, сумарна митна вартість яких перевищує 1000 євро та/або загальна вага яких перевищує 100 кг, проводиться в порядку, передбаченому для суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності.

8. Обмеження ввезення громадянами товарів та особистих речей на митну територію України


Пропуск на митну територію України сільськогосподарської продукції, що підпадає під визначення першої - двадцять четвертої груп Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, що ввозиться громадянами, в будь-яких обсягах не дозволяється.

Це обмеження не поширюється на:

лікеро-горілчані та тютюнові вироби в обсягах, зазначених у статті 8 Закону України № 2681 „Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України”;

продукти харчування в упаковці виробника, що надходять на адресу фізичних осіб у міжнародних поштових відправленнях вагою до 10 кг;

продукти харчування для власного споживання на суму до 50 євро, що ввозяться в порядку та обсягах, які визначаються Кабінетом Міністрів України;

сільськогосподарську продукцію, отриману громадянами-резидентами як натуральну плату за виконану роботу в країнах - учасницях СНД, з якими Україна уклала угоди про вільну торгівлю;

плодоовочеву продукцію, вирощену громадянами-резидентами на власних присадибних ділянках сумісних держав, за умови підтвердження кількості вирощеної продукції довідками органів місцевого самоврядування, права власності на такі ділянки, подання сертифіката відповідності або свідоцтва встановленого зразка про визнання сертифіката.

9. Митне оформлення й оподаткування транспортних засобів та окремих номерних вузлів, що ввозяться громадянами на митну територію України для вільного використання


Транспортні засоби за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності та окремі номерні вузли до них, що безпосередньо ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України або надходять на адреси громадян у несупроводжуваному багажі або вантажних відправленнях для вільного використання, незалежно від їх вартості підлягають обов'язковому письмовому декларуванню митним органам у порядку, встановленому для громадян, та оподатковуються ввізним митом, податком на додану вартість і в установлених законодавством України випадках акцизним та іншими зборами.

Транспортні засоби за кодами 8701, 8702, 8703, 8704, 8705 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності як нові, так і такі, що були у користуванні, які ввозяться на митну територію України громадянами, підлягають обов'язковій сертифікації відповідно до законодавства України. Документи, що засвідчують відповідність транспортних засобів вимогам технічних регламентів та національних стандартів, подаються митним органам під час митного оформлення транспортних засобів з метою вільного обігу та уповноваженим в Україні органам під час реєстрації транспортних засобів, якщо вони підлягають реєстрації.

Митне оформлення кузовів та шасі за кодами 87.06 та 87.07 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, що ввозяться громадянами для вільного використання, здійснюється як митне оформлення зібраних транспортних засобів з урахуванням максимального об'єму циліндрів двигунів, що серійно встановлювалися на марках таких автомобілів відповідного року їх випуску.

10. Тимчасове ввезення транспортних засобів громадянами


Тимчасове ввезення транспортних засобів за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності на митну територію України громадянами-резидентами дозволяється терміном до одного року після сплати ввізного мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при ввезенні автомобілів..

Тимчасове ввезення транспортних засобів дозволяється громадянам-нерезидентам для власних потреб терміном до одного року.

Ці терміни можуть бути продовжені Державною митною службою України або уповноваженими Державною митною службою України митними органами з урахуванням гуманітарної, наукової, господарської та інших видів діяльності громадян, які ввезли такі транспортні засоби.

Транспортні засоби за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, тимчасово ввезені під зобов'язання про зворотне вивезення, не можуть бути розкомплектовані на запасні частини, передані у володіння або користування іншим особам. Такі транспортні засоби можуть бути оформлені для постійного користування після сплати відповідних податків та зборів, передбачених законодавством при ввезенні транспортних засобів для вільного використання.

Тимчасове ввезення транспортних засобів за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності дозволяється за наявності документа, що підтверджує їх реєстрацію за межами України. У разі невиконання цієї умови зазначені транспортні засоби підлягають митному оформленню для постійного користування.

Транспортні засоби за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, тимчасово ввезені громадянами-нерезидентами на митну територію України для власного користування на термін, що перевищує два місяці, підлягають реєстрації в органах Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України.


11. Ввезення громадянами з метою транзиту транспортних засобів через територію України


Громадянам-резидентам дозволяється ввозити транспортні засоби з метою транзиту через територію України за умови письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення такими громадянами на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави у сумі податків, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного використання.

Ці положення не поширюються на транспортні засоби, що зареєстровані постійно у відповідних реєстраційних органах іноземних держав громадянами-резидентами та їм належать, що підтверджується відповідним документом про право власності на такий транспортний засіб.Громадянам-нерезидентам дозволяється ввозити транспортні засоби з метою транзиту через територію України за умови письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення такими громадянами на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави у сумі податків, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного використання.

Ці положення не поширюються на транспортні засоби, що постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземних держав.

У разі порушення зобов'язання про транзит громадяни несуть відповідальність згідно із законодавством, при цьому грошова застава поверненню громадянам не підлягає.

У разі втрати чи повного зіпсування тимчасово ввезених транспортних засобів внаслідок форс-мажорних обставин строки, передбачені зобов'язаннями громадян, зупиняються, а грошова застава повертається власнику або його спадкоємцю.


12. Ввезення лікарських засобів.


Відповідно до вимог Закону України від 04.04.96р. № 123/96 „Про лікарські засоби” на територію України можуть ввозитися лікарські засоби, зареєстровані в Україні, за наявності сертифіката якості, що видається виробником.

Незареєстровані лікарські засоби можуть ввозитись на митну територію України для: проведення доклінічних досліджень і клінічних випробувань; реєстрації лікарських засобів в Україні (зразки препаратів у лікарських формах); експонування на виставках, ярмарках, конференціях тощо без права реалізації; індивідуального використання громадянами.

Порядок ввезення лікарських засобів у зазначених випадках визначається Міністерством охорони здоров'я України.

При разовому ввезенні незареєстрованих лікарських засобів з метою індивідуального використання громадянами в кількості, необхідній на курс лікування, подаються довідка лікаря із зазначенням діагнозу захворювання та рецепт на даний лікарський препарат.

Для індивідуального використання забороняється пересилати наркотичні, психотропні речовини, їх аналоги і прекурсори, а також ліки, що мають обмежений термін придатності та потребують особливих умов зберігання (вакцини, сироватки, імунобіологічні препарати, препарати крові, продукти їх переробки тощо).

Громадяни, які в'їжджають (виїжджають) в (з) Україну(и), здійснюють декларування предметів, що переміщуються ними через митний кордон України в обов'язковому порядку: сильнодіючих речовин та ліків.13. Переміщення наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів

Переміщення наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів через державний кордон України регулюється Законом України від 15.02.95р. № 60/95 „Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори”.

Діяльність з ввезення на територію України, вивезення з території України, наркотичних засобів, психотропних речовин, включених до таблиць II і III Переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України, здійснюється юридичними особами всіх форм власності за наявності в них ліцензії на здійснення відповідних видів діяльності.

Діяльність з зберігання, перевезення, придбання, реалізації (відпуску), ввезення на територію України, вивезення з території України, використання прекурсорів, включених до таблиці IV Переліку, здійснюється юридичними особами всіх форм власності за наявності в них ліцензії на здійснення відповідних видів діяльності, якщо інше не передбачено цим Законом.

Ввезення на територію України, вивезення з території України чи транзит через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів здійснюється за наявності дозволу на право ввезення (вивезення) чи транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, виданого спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я.

Порядок видачі дозволу на право ввезення на територію України, вивезення з території України чи на право транзиту через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів та його форма встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Для одержання дозволу на право ввезення на територію України, вивезення з території України наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів наркотичних засобів і психотропних речовин юридична особа подає до спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері охорони здоров'я заяву, в якій зазначаються відповідні дані.

Хворий, який прямує транзитом через територію України, може перевозити з метою власного лікування наркотичні засоби і психотропні речовини, включені до таблиць II і III Переліку, відповідно до порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у поштових (у тому числі міжнародних) відправленнях забороняється. Пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів як гуманітарної допомоги забороняється.

Громадяни, які в'їжджають (виїжджають) в(з) Україну(и), здійснюють декларування предметів, що переміщуються ними через митний кордон України в обов'язковому порядку: наркотиків, психотропних речовин та прекурсорів.14. Переміщення будь-якої зброї, боєприпасів та вибухових матеріалів

Наявність дозволів на переміщення зброї, боєприпасів та вибухових матеріалів через митний кордон України передбачена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.98р. №622 „Про затвердження Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів”.


На вивезення (за 5 днів до виїзду) з України вогнепальної (крім зброї армійських зразків), пневматичної, холодної зброї, та боєприпасів до зброї іноземним громадянам, а також ввезення ними зброї та боєприпасів в Україну за клопотанням міністерств та інших центральних органів державної виконавчої влади України за погодженням з посольствами та іноземними представництвами країн, громадянами яких вони є, а з метою полювання, на конкретно визначений термін, також за клопотанням користувачів земельних ділянок і мисливських угідь видаються дозволи Департаментом громадської безпеки МВС України.

На право ввезення з-за кордону та вивезення з України мисливської, пневматичної, холодної зброї та боєприпасів до зброї (крім зброї армійських зразків) громадянам України видаються дозволи Управліннями (відділами) адміністративної служби міліції ГУМВС України в Автономній Республіці Крим, м. Києві, Київській області, УМВС України в областях, м. Севастополі.

Ввезення на територію України громадянами України зброї, якою вони нагороджені главами іноземних держав, главами урядів іноземних держав, іншими офіційними особами, які мають на це право, здійснюється за дозволами МВС України.

Відносини, що виникають у процесі поводження з вибуховими матеріалами (в тому числі пов'язані з їх ввезенням, вивезенням і транзитом через територію України), регулюються Законом України від 23.12.2004 N 2288-IV "Про поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення".

Статтею 17 згаданого Закону встановлено, що ввезення на територію України вибухових матеріалів, обладнання і технологій для їх виробництва та проведення вибухових робіт здійснюється відповідно до законодавства в галузі експортного контролю на підставі дозволу Міністерства внутрішніх справ України.

Забороняється ввезення, вивезення та транзит через територію України немаркованих вибухових матеріалів.

Вивезення з України та транзит через її територію вибухових матеріалів здійснюється на підставі дозволу Міністерства внутрішніх справ України.

Громадяни, які в'їжджають (виїжджають) в(з) Україну(и), здійснюють декларування предметів, що переміщуються ними через митний кордон України в обов'язковому порядку: будь-якої зброї, боєприпасів і вибухових матеріалів.15. Спеціальні засоби самооборони

Постанова Кабінету Міністрів України від 07.09.93 №706 "Про порядок продажу, придбання, реєстрації, обліку і застосування спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії" визначає, що ввіз та вивіз з України спеціальних засобів самооборони здійснюється у порядку, встановленому МВС та Держмиткомом України.

Відповідно до Порядку ввозу з-за кордону та вивозу з України спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, затвердженого наказом МВС та Держмиткому України від 19.10.93р. №650/272, громадяни здійснюють ввіз із-за кордону та вивіз із України їх одиничних екземплярів на підставі дозволів МВС Республіки Крим, ГУМС м. Києва і Севастополя, УМВС в областях. В усіх випадках ввозу та вивозу спеціальних засобів самооборони, на них повинен бути сертифікат встановленого зразка, що видається органами Держспоживстандарту України.

16. Переміщення культурних цінностей

Переміщення культурних цінностей регулює Закон України від 21.09.99р. №1068 „Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей”.

Свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України. Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється.

Родинні цінності, які не перебувають на постійному зберіганні в державних музеях, установах, бібліотеках та інших державних сховищах культурних цінностей, вивозяться відповідно до законодавства України.

У разі переїзду громадян на постійне місце проживання до інших держав їм дозволяється вивозити особисті нагороди, на які є орденські книжки або нагородні посвідчення.

Вивезення громадянами, які переїжджають на постійне місце проживання до іншої держави, нагород, що залишилися їм від померлих батьків, можливе за умови подання документів, що підтверджують переїзд громадян на постійне місце проживання до іншої держави, свідоцтва про смерть, орденських книжок або нагородних посвідчень та документів, що підтверджують родинні зв'язки.

Вивезення культурних цінностей шляхом пересилання в міжнародних поштових відправленнях здійснюється у порядку, встановленому цим Законом, митним законодавством України. 

Культурні цінності, що ввозяться в Україну, підлягають реєстрації в порядку, встановленому Міністерством культури і мистецтв України, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері архівної справи і діловодства разом з Державною митною службою України. Під час ввезення культурних цінностей на територію України митному органу подається свідоцтво на право їх вивезення, якщо це передбачено законодавством держави, звідки ввозяться культурні цінності. За відсутності такого свідоцтва ввезені цінності підлягають затриманню митними органами України до встановлення їх власника та одержання його доручення щодо подальшого переміщення або використання цих цінностей. Таке доручення має бути підтверджене дипломатичним представництвом або консульською установою країни, громадянином якої є власник культурних цінностей. 

Ввезення культурних цінностей, щодо яких оголошено розшук, забороняється. Такі культурні цінності підлягають вилученню митними органами України з метою повернення їх у встановленому порядку власнику.

Транзит культурних цінностей через територію України регулюється митним законодавством і міжнародними договорами України.

У разі вивезення або ввезення культурних цінностей мито справляється згідно із законами України.

Громадяни, які в'їжджають (виїжджають) в(з) Україну(и), здійснюють декларування предметів, що переміщуються ними через митний кордон України в обов'язковому порядку: культурних цінностей.


17. Ввезення живих тварин на митну територію України


Відповідно до Закону України від 25.06.92р. №2498 «Про ветеринарну медицину» визначено термін „тварини” – це ссавці, свійська птиця, птахи, бджоли, комахи, риби, ракоподібні, молюски, жаби, амфібії та рептилії.

Тварини, у разі ввезення на територію України, повинні:

супроводжуватися оригіналами міжнародних ветеринарних сертифікатів, підписаних державним інспектором ветеринарної медицини країни походження, як це передбачається відповідними ветеринарно-санітарними заходами;

супроводжуватися дозволом на ввезення на територію України, якщо це вимагається ветеринарно-санітарними заходами;

походити з країн або зон, які є вільними від хвороб, що підлягають повідомленню, або із зон з низьким рівнем присутності хвороби, що підлягає повідомленню, в межах країни походження та не транспортуватися через територію, щодо якої існують обмеження, підтверджені відповідною міжнародною організацією або ветеринарною адміністрацією країни походження чи транзиту;

мати прийнятну ідентифікацію (ідентифікація, що передбачає: для великої і дрібної рогатої худоби, коней, свиней, собак та кішок - повсюдну ідентифікацію та облік в індивідуальному порядку за допомогою неповторюваного ідентифікатора; для свійської птиці, птахів, бджіл, комах, риб, ракоподібних, молюсків, жаб, амфібій та рептилій - колективну ідентифікацію за епідеміологічною одиницею або групою належності за допомогою неповторюваного групового ідентифікатора; для інших товарів - наявність маркування).

Для ввезення на територію України екзотичних тварин (які за звичайних умов не зустрічаються в Україні) імпортер зобов'язаний, якщо цього вимагають відповідні міжнародні договори, надати документи від компетентного органу країни походження з питань захисту природних ресурсів, що підтверджують, що цей орган дозволяє вивезення з її території таких тварин.

Громадяни, які в'їжджають (виїжджають) в(з) Україну(и), здійснюють декларування предметів, що переміщуються ними через митний кордон України в обов'язковому порядку: об’єктів фауни, їхні частини та одержана з них продукція .


18. Ввезення з-за кордону, реалізація та експлуатація радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв


Ввезення з-за кордону, реалізація та експлуатація радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв регулюється Законом України від 01.06.00р. №1770 „Про радіочастотний ресурс України” та здійснюються в Україні на дозвільній основі. Відповідні дозволи надаються Державним підприємством "Український державний центр радіочастот" (УДЦР), яке відноситься до сфери управління Національної комісії з питань регулювання зв'язку (НКРЗ).

Перелік радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, для ввезення з-за кордону, реалізації та експлуатації яких не потрібні дозволи, визначає НКРЗ.

Радіоелектронні засоби та випромінювальні пристрої, які ввозяться з-за кордону, реалізуються та експлуатуються в Україні, повинні мати виданий у встановленому порядку документ про підтвердження їх відповідності стандартам.

Рішенням НКРЗ України від 19 березня 2009 року N 1405 затверджено Перелік радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, для ввезення яких, в тому числі переміщення у міжнародних поштових відправленнях, міжнародних експрес-відправленнях, не потрібні дозволи.

Згідно цього Переліку без наявності дозволу можна ввозити на територію України не більше десяти радіо мікрофонів; не більше двох радіотелефонів стільникового зв'язку (мобільних телефонів); не більше двох приймачів для визначення місцезнаходження (GPS), у тому числі встановлених на транспортному засобі; не більше чотирьох засобів охоронної сигналізації, що використовується в моторних транспортних засобах, у тому числі встановлені на транспортному засобі, до складу якого входить радіопередавальний пристрій з потужністю випромінювання до 10 мВт включно; не більше двох машин автоматичного оброблення інформації цифрових портативних масою не більш як 10 кг (ноутбук); не більше чотирьох USB-адаптерів радіодоступу (пристроїв перетворення сигналів) для застосування у персональних комп'ютерах; не більше двох мікротелефонних гарнітур, які з'єднуються за допомогою радіоінтерфейсу (WiFi, Bluetooth) із іншими пристроями (радіотелефон, комп'ютер тощо); не більше двох кишенькових машинок для записування, відтворювання і візуального представлення даних з обчислювальними функціями, що містять у своєму складі передавач або передавач та приймач; не більше двох відеокамер покадрового зображення та інших записувальних відеокамер, цифрових камер, що містять у своєму складі передавач або передавач та приймач, тощо.

Громадяни, які в'їжджають (виїжджають) в(з) Україну(и), здійснюють декларування предметів, що переміщуються ними через митний кордон України в обов'язковому порядку: високочастотних радіоелектронних пристроїв.


19. Переміщення тіл померлих через державний кордон України


Переміщення тіл померлих через державний кордон України (у тому числі переміщення через територію України транзитом) регулюється Законом України від 10.07.03р. №1102 „Про поховання та похоронну справу” та здійснюється за умови пред'явлення митному органові особою, яка переміщує (супроводжує) тіло померлого, таких документів:

свідоцтва про смерть або іншого документа, що засвідчує факт смерті, виданого компетентним органом;

довідки про те, що в тілі та труні (урні) немає вкладень, переміщення яких через державний кордон України заборонено. Таку довідку видає судово-медичний експерт у присутності посадової особи відповідного митного органу - в разі вивезення труни (урни) за кордон - або відповідний компетентний орган іноземної держави з легалізацією такої довідки консульською чи дипломатичною установою України за кордоном - у разі ввезення труни (урни) на територію України.

Тіло померлого повинне вміщуватися в металеву герметичну труну (урну), яка опечатується посадовими особами, зазначеними в абзаці третьому частини першої цієї статті.

Розкриття труни (урни) можливе у виняткових випадках за наявності достовірної інформації щодо вкладень, переміщення яких через державний кордон України заборонено. Розкриття здійснюється в спеціальному приміщенні закладу охорони здоров'я України в присутності посадової особи митного органу та особи, яка супроводжує труну (урну), або представника підприємства, який здійснює перевезення, а також інших осіб у випадках, передбачених законом, з дотриманням вимог санітарно-епідеміологічного законодавства України.

20. Здійснення контролю товарів іншими органами державної влади

Відповідно до вимог статті 27 Митного кодексу України встановлено, що товари, які переміщуються через митний кордон України, крім митного контролю, можуть підлягати санітарно-епідеміологічному, ветеринарному, фітосанітарному, радіологічному, екологічному контролю та контролю за переміщенням культурних цінностей. Такому контролю піддаються, зокрема, радіоактивні та інші небезпечні для навколишнього природного середовища і здоров'я людей речовини, засоби захисту рослин, стимулятори їх росту, добрива; всі види риб, диких тварин і рослин; культурні цінності, в т.ч. зоологічні, ботанічні, мінералогічні колекції; мисливські трофеї, тварини, продукція тваринного походження тощо.21. Заборона пропуску через митний кордон України

Не підлягають пропуску через митний кордон України:

товари, що можуть завдати шкоди здоров'ю або загрожувати життю населення та тваринному світу чи призвести до заподіяння шкоди довкіллю;

літературні та художні твори, поліграфічна та інша друкована продукція, кіно-, фото-, аудіо- та відеоматеріали, що пропагують війну, жорстокість, порнографію, расову, етнічну або релігійну ворожнечу, закликають до насильницького повалення конституційного ладу в Україні;товари та особисті речі, на пропуск яких потрібні дозволи інших державних установ, без наявності цих дозволів. Перелік цих товарів та особистих речей визначається Кабінетом Міністрів України.

Відділ організації митного контролю Маріупольської митниці


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка