І слава, і воля, або українське козацтво в битвах і походах



Скачати 51.23 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір51.23 Kb.
Тема: І слава, і воля, або українське козацтво в битвах і походах.

Мета уроку: дати початкові знання про українське козацтво; продовжити практичну спрямованість пов’язану в основному з умінням читати і розуміти історичний текст, працювати з історичними ілюстраціями, джерелами та картою, лінією часу; формувати почуття гордості за свій народ.

Учні мають навчитися:

  • пояснювати та застосовувати у власних висловленнях поняття «козак», «Запорожець», «Запорізька Січ», «республіка», «Національно-визвольна війна», «Військо Запорізьке»;

  • називати та характеризувати, використовуючи писемні історичні джерела, гетьмана Війська Запорізького Б.Хмельницького;

  • показувати на карті події Національно-визвольної війни українського народу;

  • використовувати писемні історичні джерела для складання розповідей про життя козаків на Запорізькій Січі;

  • складання плану до тексту;

  • висловлювати ставлення про історичні події.

Обладнання: карта, серія історичних портретів, фрагмент плану Запорізької Січі, репродукції картин М. Самокиша, С.Васильківського, І. Струннікова, І.Рєпіна.

Тип уроку: комбінований.
Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація пізнавальної діяльності учнів:

  • відгадування загадок «Про кого мова», про життєпис князів Київської Русі.

Дуже любив він мелодію бою,

Та неодмінно, кожен новий раз.

Якщо на кого князь ішов війною

Постійно говорив «Іду на вас!»

(Портрет князя Святослава)

Збулось пророцтво ворожбита старого

Помер князь від коня, хоча й неживого.

(портрет князя Олега)

Вогнем та мечем охрестив він слов’янів –

За скільки років? – Сказати вам не берусь,

З заклятих поганів зробив християнів

Щоб рівнем стала всім Київська Русь.

(портрет князя Володимира)

Вийшла із простого люду,

Була всім киянам люба.

За смерть мужа відомстила,

В Царгороді погостила,

Там увірила в Христа,

Віру в Київ принесла.

(портрет княгині Ольги)

Він злих печенігів під Києвом знищив,

Та храм на тім місці за рік збудував.

Розквіт Русі при ньому був найвищий…

За що народ князя «мудрим» прозвав.

(портрет князя Ярослава)
Закінчення загадок узагальнюючою бесідою про видатних князів Київської Русі.

ІІІ. Перевірка вивченого матеріалу.


  • Проведення гри «Чи правда, що…»

  1. За свідченням літописців у 912 році від укусу змії загинув князь Святослав ;

  2. Після смерті князя Олега у 912 році княгинею стала Ольга?

  3. За часів князя Володимира на Русі почали карбувати перші монети.

  4. Князь Олег правив 30 років.

  5. Княгиня Ольга – єдина жінка, якій випало тримати державне кермо за тисячолітню історію держави.

  6. Першою кам’яною церквою була Десятинна.

  7. 988 р. – за повідомленням літописця Володимир хрестив Русь

  8. Зображення князів Володимира і Ярослава Мудрого на українських гривнях?

  • Загальний підсумок і оцінювання навчальних досягнень учнів..

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Оголошення теми, мети, визначення завдань;

а) Розгляд ілюстрації М. Самокиша «Бій М.Кривоноса із Я.Вишневецьким».

б) Питання до класу:

- що треба знати, щоб створити таку картину?

в) Опрацювання нового матеріалу.



А. Зміст навчального матеріалу. Хто такі козаки?

а) читання ланцюжком, опрацювання ілюстрації (ст.115), словникова робота.

Козак – вільна, озброєна людина.

Рада – зібрання козаків.

Республіка – загальнонародна справа.

Річ – укріплення.

б)отже, що в тексті вже відоме, а що – нове?

І чи козаками ставали чи народжувалися?

в) робота з «Лінією часу» .

1489 1556 2013

Вирахувати скільки років тому перша згадка про козаків? Яке це століття?
Б. Зміст навчального матеріалу. Чому в середині 17 століття розгорілася Національно-визвольна війна?

а) Словникова робота.

Національно-визвольна війна – це війна народу за своє визволення.

б)читання тексту (із попередженням про складання плану);

в) читання джерела для порівняння словесного і намальованого

портрета Б.Хмельницького

г) отже, чому в середині 17 століття розгорілася Національно -

визвольна війна?



В. Зміст навчального матеріалу. Чому Національно-визвольну війну під проводом Б.Хмельницького вважають найвизначнішою подією козацької доби?

а) розповідь про перші битви?

б) робота з картою;

в) словникова робота. Гетьманщина – українська держава (1648 - 1764);

г) 1775р. – ліквідація Запорізької Січі.

Узагальнююча бесіда за питанням – що стало найбільшим здобутком війни?

V. Узагальнення і систематизація знань, умінь.

Використання запитань і завдань із підручника (ст.120), можливий кросворд.



VІ. Завершальний етап.

  • Підбиття підсумків та висловлення свого та висловлення про історичні події, явища, діячів, що вивчалися на уроці;

  • Повідомлення та інструктаж домашнього завдання.


Опрацювати параграф 15 по підручнику В.Власова

Завдання 3, сторінка 120

Бажаючим намалювати козацькі клейноди.
Кросворд


























































































Вписати у клітинки міста, у яких відбувалися битви Національно-визвольної війни 1648 – 1657 рр. у хронологічному порядку (від ранньої до пізньої) і дати визначення ключовому слову.


Список використаної літератури


  1. Бібілотека журналу «Історія і суспільствознавство в школах України». - №4. - 2013 р.

  2. В.С. Власов. Історія України (Вступ до історії), підручник для 5 кл. К.: «Генеза». - 2013 р.

  3. В.Власов, В. Островський. Методика викладання курсу «Історія України (Вступ до історії). 5 клас». - №4. – 2013 липень-серпень

  4. Журнал. Все для вчителя. №5 – 6, №32-33, 2003 р., №2, 2007 р., № 3-4, 2007 р.

  5. Історія в школах України.- №10. - 2006р.

  6. Пометун. Л.Пироженко. Сучасний урок історії. - 2005 р.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка