Харківська область, м. Харків – проектна пропозиція Технополіс «П’ятихатки» обґрунтування можливості створення міста-технополісу в Харківської областіСторінка1/4
Дата конвертації16.04.2016
Розмір0.78 Mb.
#10867
ТипПрограма
  1   2   3   4
1.1.3. Харківська область, м. Харків – проектна пропозиція Технополіс «П’ятихатки» - обґрунтування можливості створення міста-технополісу в Харківської області

Основою для аналізу екологічного, технічного та соціально-економічного стану м. Харкова Харківської області, є офіційна інформація з наступних джерел: • Стратегія сталого розвитку Харківської області до 2020 року, затверджена рішенням обласної ради від 23 грудня 2010 року (http://kharkivoda.gov.ua/images/users/Strategiya.pdf);

 • Екологічний паспорт Харківської області за 2011 рік, затверджений Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Харківській області, розміщений на офіційному сайті Мінприроди (http://www.menr.gov.ua/content/article/5993)

 • Статистичні дані про соціально-економічне становище Харківської області за 2012 рік, розміщені на офіційному сайті Головного управління статистики у Харківській області (http://kh.ukrstat.gov.ua/);

 • Генеральний план міста Харкова до 2026 р, затверджений рішенням Харківської міської ради від 23.06.2004 р. № 24-22 (http://www.city.kharkov.ua/ru/article/generalnyy-plan-g-harkova-118.html);

 • Звіт про конкурентоспроможність регіонів України 2012: назустріч економічному зростанню та процвітанню, опублікований Фондом «Ефективне управління» за підтримкою Світового Економічного форуму (www.feg.org.ua/docs/FEG_report_2012_body_ua_20.11.2012.pdf).

 • Програма підтримки розвитку підприємництва у м. Харкові на 2012-2015 роки, затверджена рішенням 12 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 23.12.2011 р. (http://www.menr.gov.ua/media/files/ ecopassport2011/Harkivska_Ekopasport_2011.doc);

 • Інвестиційний паспорт Харківського району Харківської області (http://investatlas.kharkov.ua/data/file/Kharkovskiy_raj/Kharkovskiy_raj_inv-pas_raj_ukr.doc);

 • Інвестиційний паспорт Дергачівського району Харківської області, 2012 р. (http://investatlas.kharkov.ua/data/file/Kharkovskiy_raj/Kharkovskiy_raj_ inv-pas_raj_ukr.doc);

 • Програми зайнятості населення м. Харкова на 2012-2013 роки, затверджена рішенням Харківської міської ради м. Харкова 6 скликання на 16 сесії, рішення від 22.06.2012 р. № 772/12 (http://esm.kharkov.ua/zakonodavstvo/zakonodavstvo-mestnoe/zajnjatist/);

 • Звіт про Рейтинг інвестиційної привабливості регіонів України на 2013 рік (http://www.ukrproject.gov.ua/sites/default/files/upload/zvit_pro_investiciynu_privablivist_regioniv_povna_versiya.pdf).

Загальна характеристика м. Харкова та Харківської області
Станом на 01 квітня 2013 року

м. Харків:

Населення - 1446,5 тис. осіб.

Площа - 306,0 км2.

Щільність населення - 4727 осіб / км2.

Кількість районів - 9.Харківська область:

Населення - 2755,1 тис. осіб.

Площа - 31418,5 км2.

Щільність населення - 87,6 осіб / км2.

Кількість адміністративних районів - 17.

Кількість міст (обласного підпорядкування (значення)) - 17 (7).

Кількість селищ - 61.

Кількість сіл - 1682.


Територія та географічне розташування

Харківська область розташована на північному сході України на території двох природних зон Лівобережної України - Лісостепу і Степу в межах водорозділу, що відокремлює басейни Дону і Дніпра.

На півночі Харківщина межує з Бєлгородською областю Росії, на сході – з Луганською, на південному сході - з Донецькою, на півдні - з Дніпропетровською, на заході - з Полтавською та на північному заході - з Сумською областями України. Площа території Харківщини складає 31,4 тис. кв. км, що становить 5,2% території України, відстань зі сходу на захід – 225 км, з півночі на південь - 200 км.

Ландшафт. У ландшафтному відношенні територія Харківської області належить до лісостепової (центральні, північні та західні райони) та степової (південні та західні райони) зон лівобережної частини України. Її територія характеризується компактністю, рівнинним рельєфом.

Рельєф Харківщини - хвиляста рівнина, яка розмежована річковими долинами, ярами та балками. Основні його риси визначаються приуроченістю території до басейнів рік Дону та Дніпра. Басейн Дону складає 75% території області, басейн Дніпра – 25%.

Найвищий пункт над рівнем моря 202 м (П'ятихатки (Харків)), найнижчий - 94 (Новоселівка). З погляду рельєфу Харків ділиться на чотири низовинні і чотири підвищені райони. Стік річок творить улоговину, висунену з північного заходу на південний схід між Середньоруською височиною і Донецькою низовиною. Височини Харкова, переважно піщані, донедавна були вкриті сосновими і березовими лісами (Холодна гора, височина на північ від Лопані).

Кліматичні умови. Клімат Харківської області помірно континентальний, його варіація на території регіону незначна. Коливання середньорічної температури відбувається в межах від +21° С влітку до –7° С взимку. Середньорічна кількість опадів складає приблизно 540 мм. Ступінь континентальності, що виявляється в контрастності сезонних метеопоказників, зростає на території області із заходу на схід.

Обласний центр – м. Харків. Ха́рків місто на сході України на Слобожанщині, адміністративний центр Харківської області. Населення - 1452 тис. осіб, площа міста - 350 км². Разом з прилеглими містами та районами формує Харківську агломерацію з населенням понад 2 млн. осіб.

Харків адміністративно ділиться на 9 районів: Дзержинський, Жовтневий, Київський, Комінтернівський, Ленінський, Московський, Фрунзенський, Орджонікідзевський і Червонозаводський.

Довжина Харкова: з півночі на південь - 24,3 км; зі заходу на схід - 25,2 км. Харків лежить на вододільному підвищенні і в долині річок (Харків, Лопань, Уди, Немишля); на території сучасного Харкова ці невеликі річки сходяться і вливаються (через Уди) до Сіверського Дінця.

За даними Стратегії сталого розвитку Харківської області до 2020 року, природно-ресурсний потенціал Харківської області складається з мінеральних, водних, земельних, лісових, фауністичних і природно-рекреаційних ресурсів. Регіон за природно-ресурсним потенціалом (4,3% від сумарного в Україні) займає 5-е місце в Україні після Донецької (12,3%), Дніпропетровської (10,9%), Луганської (8,8%) областей та Автономної Республіки Крим (6,0%).

У Харківській області головними природними ресурсами є земельні та мінеральні. Загальна площа земель у регіоні становить 3141,8 тис. га, у тому числі сільськогосподарських угідь – 2423,3 тис. га (77,1% загальної площі земель), ріллі – 1953 тис. га. У межах Харківської області нараховується понад 150 різновидів ґрунтів. Майже половину території регіону займають чорноземи звичайні. Вони охоплюють величезні масиви на схід від м. Харкова, займаючи північно-східну частину території області. Друга, південна половина території Харківської області, зайнята чорноземами звичайними і чорноземами слабко- і середньогумусними. В окремих місцях регіону зустрічаються малогумусні чорноземи зі слабкою структурою. Поряд з типовими чорноземами, але на значно меншій площі, під впливом гідроморфних умов, сформувались солонцюваті та лугові чорноземи.

Мінерально-сировинна база Харківської області на 37,6% складається з паливно-енергетичних корисних копалин (газ, нафта, конденсат, кам’яне та буре вугілля), на 50,7% – з сировини для виробництва будівельних матеріалів, решту становить сировина кольорових металів (рудопрояви срібла, родовища германія, розсипні родовища титан-цирконієвих руд), прісні мінеральні підземні води.

У Харківській області згідно з Державним балансом корисних копалин України нараховується 58 родовищ вуглеводнів, з них газових – 5, газоконденсатних – 34, нафтогазоконденсатних – 15 та 4 – нафтових.

Розвідані запаси газу для дослідно-промислової розробки та випробувальних свердловин –332,6 млрд. м3.

Перспективні запаси газу для подальшої розвідки та дослідно-промислової розробки (попередньо розвідані) – 108,8 млрд. м3.

Прогнозні запаси для проведення пошукових робіт – 155,9 млрд. м3.

Сумарна величина розвіданих, перспективних та прогнозних запасів природного газу становить 597,3 млрд. м.

Розвідані запаси нафти для дослідно-промислової розробки складають 3,0 млн. т, перспективні ресурси – 2,3 млн. т та прогнозні – 2,9 млн. т, що в цілому становить 8,2 млн. т.

Поряд з родовищами горючих копалин найважливіше значення для економіки регіону мають родовища твердих корисних копалин. До Державного балансу України по Харківській області внесено 187 родовищ 15 видів твердих корисних копалин (вугілля, формувальні піски, цементна сировина та інші), з яких 71 родовище з 11 видами корисних копалин експлуатується.

Важливу роль серед мінеральних ресурсів регіону відіграють запаси кам’яного вугілля, яке представлене 6 родовищами з промисловими запасами 1987,1 млн. т. Буре вугілля в Харківській області представлене одним родовищем із запасами 390 млн. т, яке підготовлене до промислового освоєння.

У регіоні розвідано 3 родовища формувальних пісків (Гусарівське, Вишнівське і Благодатівське) із загальними запасами 211,3 млн. т. Два з них розробляються (Гусарівське, Вишнівське) із загальними запасами 125,2 млн. т.

Харківська область має добре розвинену сировинну базу промисловості будівельних матеріалів. На її території налічується 150 родовищ корисних копалин, що застосовуються в будівництві, з яких 67 розробляються.

Цементна сировина в регіоні представлена трьома родовищами (Шебелинське, Куп’янське, Великобурлуцьке) із загальними запасами 420,1 тис. куб. Розробляється Шебелинське родовище. Харківська область повністю забезпечена власною сировиною і, крім того, має перспективи для розширення її бази. Аналогічне становище і зі скляною сировиною. Балансом враховано 2 родовища (Новоселівське та Берестовеньківське), з яких розробляється Новоселівське із запасами 27,9 млн. т, що повністю забезпечує потреби області і більшості заводів України у виробництві продукції зі скла. Існують можливості й для подальшого розвитку цієї сировинної бази.

Чисельність населення та демографічна ситуація. На 1 січня 2010 р. наявне населення Харківської області становило 2769,1 тис. осіб, з якого 79,96% складало міське і 20,04% - сільське населення. За чисельністю населення регіон посідає 4-е місце в Україні. В обласному центрі, м. Харкові, проживає 1441,4 тис. осіб. За природним скороченням населення (- 5,5 осіб на 1000 населення) Харківська область зайняла 8-е місце серед регіонів країни, кількістю народжених (9,8) - 21 - 22-е місця, кількістю померлих (15,3) - 13-е місце.

Не зважаючи на загальну позитивну тенденцію щодо зміни кількості народжених і померлих, по всіх містах і районах Харківського регіону спостерігається природне скорочення населення.

На 1 квітня 2013р. у Харківській області, за оцінкою, чисельність наявного населення становила 2743,1 тис. осіб. Упродовж січня – березня 2013р. кількість населення зменшилась на 1332 особи, що в розрахунку на 1000 наявного населення складало 2,0 особи.

Зменшення чисельності населення області відбулось виключно за рахунок природного скорочення (4250 осіб, або 6,3 особи на 1000 наявного населення), водночас зафіксовано міграційний приріст (2918 осіб, або 4,3 особи на 1000 наявного населення).Порівняно з січнем-березнем 2012р., обсяг природного скорочення збільшився на 30 осіб, або з 6,2 до 6,3 особи на 1000 наявного населення. скорочення спостерігалось у м. Харкові та всіх міськрадах і районах області.

У січні-березні 2013р., в порівнянні з січнем-березнем 2012р., зменшилась кількість народжених на 114 осіб та кількість померлих на 84 особи. У розрахунку на 1000 наявного населення народжуваність та смертність зменшилась відповідно з 9,4 до 9,2 особи та з 15,6 до 15,5 осіб.

У січні-березні 2013р. сальдо міграції було додатнім (2918 осіб). За цей час число прибулих в область збільшилось з 6794 до 10290 осіб, а вибулих з області зменшилось з 7651 до 7372 осіб.

Інтенсивність прибулих становила 15,2 особи на 1000 наявного населення, вибулих – 10,9 особи, сальдо міграції – 4,3 особи.Адміністративно-територіальний поділ. До складу Харківської області станом на 1 січня 2010 р. входили 27 адміністративних районів, 17 міст, у тому числі 7 обласного значення (Харків, Ізюм, Куп’янськ, Лозова, Люботин, Первомайський, Чугуїв), 61 селище міського типу, 381 сільська рада, 1681 сільський населений пункт.

Найбільші за площею Балаклійський, Вовчанський, Ізюмський, Лозівський та Харківський райони. За чисельністю та щільністю населення значно переважають м. Харків і Харківській район. Серед найбільш розвинених промислових районів регіону виділяються Балаклійський і Дергачівський, а також міста обласного значення Чугуїв, Куп’янськ та Ізюм. Майже 80% населення Харківської області мешкає у містах. До районів Харківської області з переважно міським населенням входять: Балаклійський (62,6%), Вовчанський (58,1%), Дергачівський (71,1%), Печенізький (51,9%) та Чугуївський (58%) райони.

Особливості соціально-економічного розвитку – вигідне географічне розташування та наявний природно-ресурсний потенціал – сприяють прискореному соціально-економічному розвитку Харківської області, унаслідок чого вона займає важливе місце в економіці України (табл. 1.34).

Таблиця 1.34 – Харківська область у масштабі України в 2009 р.Показник

Україна

Харківська

область


Питома вага, %

Місце

в УкраїніТериторія, тис. кв. км

603,5

31,4

5,20

4

Чисельність наявного населення на 1 січня 2010 р., тис. осіб

45962,9

2769,1

6,02

4

Середньомісячна заробітна плата, грн

1906,0

1804,0

-

8

Валовий регіональний продукт (у фактичних цінах),

млн.. грн948056,0

59389,0

6,26

4

Валовий регіональний продукт у розрахунку на одну

особу (у фактичних цінах), грн20495,0

21294,0

-

6

Обсяг реалізованої промислової продукції, робіт,

послуг (у фактичних цінах), млн.. грн664781,5

40255,2

6,1

5

Продукція сільського господарства (у порівняних

цінах), млн.. грн102093,0

4980,0

4,87

6


Роздрібний товарообіг підприємств, млн.. грн

230955,3

15976,1

6,91

4

Обсяги експорту товарів, млн.. дол. США

39695,7

1307,1

3,29

8

Обсяги імпорту товарів, млн.. дол. США

45433,1

1451,0

3,19

7

Прямі іноземні інвестиції, млн.. дол. США

40026,8

2054,7

5,13

3

У табл. 1.35 наведено динаміку соціально-економічного розвитку Харківської області в 2000 – 2009 рр. Слід відзначити позитивну тенденцію таких важливих показників, як збільшення валового регіонального продукту, обсягів реалізованих промислової продукції та послуг, а також збільшення середньомісячної номінальної заробітної плати працівників і зменшення рівня зареєстрованого безробіття. Проте існує стійка негативна тенденція до природного скорочення населення, низьких темпів зростання обсягів реалізації продукції сільського господарства.

Таблиця 1.35 – Динаміка соціально-економічного розвитку Харківської області в 2000 – 2009 рр.Показник

Рік

Темпи

зміни, %


2000

2009

Валовий регіональний продукт (у фактичних цінах), млн.. грн

8271

59389*

718,04


Валовий регіональний продукт у розрахунку на одну особу

(у фактичних цінах), грн2799

21294*

760,77

Обсяг реалізованої промислової продукції (у фактичних цінах), млн.. грн

8640,1

44611,35

516,33

Продукція сільського господарства (у порівняних цінах 2005 р.), млн.. грн

4310

4979,6

115,54

Інвестиції в основний капітал (у фактичних цінах), млн.. грн

1372,6

8315,0

605,78

Роздрібний товарообіг (у фактичних цінах), млн.. грн

2031,3

15976,1

786,50

Обсяг реалізованих послуг (у фактичних цінах), млн.. грн

1582,3

9138,7

577,56

Експорт товарів, млн.. дол. США

315,3

1307,2

414,59

Експорт послуг, млн.. дол. США

24,6

204,6

831,71

Імпорт товарів, млн.. дол. США

450,5

1451

322,09

Імпорт послуг, млн.. дол. США

5,1

376,5

7382,35

Кількість постійного населення (на кінець року), тис. осіб

2921,8

2753,5

94,24

Природний приріст (+), скорочення (–) населення, тис. осіб

–28,5

–15,3

53,68

Рівень зареєстрованого безробіття, %

3,5

1,8

51,43

Середньомісячна номінальна заробітна плата працівників, грн

230

1804

784,35

На рис. 1.25 представлена динаміка валового регіонального продукту та обсяг інвестицій в Харківській області в період з 2007 по 2011 рр.

Рисунок 1.25 – Валовий регіональний продукт та обсяг інвестиційТаблиця 1.36 - Основні показники соціально-економічного розвитку Харківської області та України за 2011 рік

Показник

Харківська область

Україна

Промислове виробництво, % до попереднього року

105,5%

107,6%

Сільське господарство, % до попереднього року

141,6%

117,5%

Будівництво, % до попереднього року

102,4%

111,0%

Будівництво житла, % до попереднього року

80,5%

100,8

Введення в експлуатацію житла, тис.кв.м

334,9

9410,4

Обсяг прямих іноземних інвестицій, млн.. USD

142,2

6473,1

Вантажооборот, % до попереднього року

103,0%

105,7%

Обсяг роздрібного товарообороту, % до попереднього року

112,2%

113,7%

Середньомісячна номінальна зарплата, грн.

2407

2633

Реальна зарплата, % до попереднього року

108,7%

108,7%

Чисельність населення, млн.. чол.

2742,2

45633,6

Рівень безробіття на 01.01.2012 р.

1,7%

1,8%

Рівень зайнятості населення, %

60,7%

59,5%

Інфляція (з початку року)

104,1%

104,6%

Промисловість. Харківська область – великий промисловий центр України, в якому представлені практично всі види економічної діяльності. За 2000 – 2009 рр. обсяг промислового виробництва в регіоні збільшився в 5,1 рази. У 2009 р. наслідком фінансової та економічної кризи стало скорочення обсягів виробництва проти попереднього року на 20,3%. У добувній промисловості падіння обсягів продукції становило 0,5%, переробній – 23,3%, виробництві та розподіленні електроенергії, газу, води – 14,8%. На рис. 3.3 наведено структуру обсягів реалізації промислової продукції в Харківській області.

Загалом же, структура промислового виробництва у регіоні (рис. 1.26) в 2009 р., порівняно з 2001 р., змінилась за рахунок скорочення частки машинобудування – на 8,6%, добувної промисловості – на 4,2% та зростання частки інших видів промислової діяльності – на 10,8%. У структурі промислового виробництва регіону переважають харчова промисловість, машинобудування й металообробка, а також виробництво коксу, хімічна та нафтохімічна промисловість.Рисунок 1.26 – Структура промислового виробництва в Харківській області в 2001 р. і 2009 р.: 1 – машинобудування; 2 – харчова промисловість; 3 – хімічна та нафтохімічна промисловість; 4 – виробництво та розподілення електроенергії, газу та води; 5 – добувна промисловість; 6 – інше виробництво

Рисунок 1.27 – Структура обсягів реалізації промислової продукції в Харківській області

У Київському районі м. Харкова близько 80 промислових підприємств входять до сектору великих підприємств. Провідними галузями виробництва в районі є машинобудування, ремонт та монтаж машин та обладнання, а також фармацевтичне виробництво.

Найбільшими підприємствами за обсягами реалізації продукції є: Харківське державне авіаційне виробниче підприємство, ДП «ХМЗ «ФЕД», ДНВП «Об’єднання Комунар», ТОВ науково-виробниче підприємство «Хартрон-плант ЛТД», ТОВ «Фармацевтична компанія «Здоров’я», ТОВ «Наргус», Спільне українсько-британське ТОВ «Українська чайна фабрика Ахмад Ті».

Обсяг реалізованої промислової продукції підприємствами району за січень - жовтень 2010 р. склав 2,6 млрд. грн. Підприємствами району за січень-вересень 2010 р. було освоєно капітальних інвестицій на суму 685 539 тис. грн. або 24% від міського обсягу освоєних інвестицій. На рис. 1.28 представлено структуру промислової продукції Харківської області станом на 2011 рік.Рисунок 1.28 – Структура промислової продукції Харківської області за 2011 рікБудівництво. За обсягом виконаних будівельних робіт (2829,5 млн. грн) Харківська область у 2009 р. посіла 3-є місце серед інших регіонів України, поступившись тільки м. Києву та Донецькій області.

У Харківській області у 2009 р. введено в експлуатацію житла забудовниками усіх форм власності – 428 тис. кв. м (4-е місце в країні). Найбільш всього житла введено в м. Харкові – 342,5 кв. м (80% від загального обсягу), Харківському – 56,5 тис. кв. м (13,2%) та Дергачівському – 13,6 тис. кв. м (3,2%) районах (табл. 1.37).

Таблиця 1.37 - Динаміка введення в експлуатацію житла Харківської області у 2000 – 2009 рр.

Адміністративно-територіальні

одиниці


Рік

2000

2009

тис. кв. м

ранг

тис. кв. м

ранг


Харківська область

248,9
427,5

м. Харків

88,1

1

342,5

1

Не здано жодного квадратного метра житла в 10 районах регіону та 2 містах обласного підпорядкування. Найбільше введено житла в Харківській області на 1000 населення в 2009 р. в Харківському (308,8 кв. м) та Дергачівському (143,2 кв. м) районах і м. Харкова (238,7 кв. м).

Транспорт. Всіма видами транспорту в Харківській області за 2009 р. перевезено (відправлено) 34,9 млн. т вантажів, 617,3 млн. пасажирів. В останні роки призупинено падіння обсягів вантажних і пасажирських перевезень, але ці обсяги ще значно нижче рівня 1990 р. (по вантажних перевезеннях – майже у п’ять разів, по пасажирських – у два рази).

Порівняно з попереднім роком відправлення вантажів залізничним транспортом по регіону скоротилось на 8,8%, пасажирів – на 4,9%. На автомобільному транспорті протягом останніх років спостерігалося поступове зростання вантажних і пасажирських перевезень, але у 2009 р. ці обсяги значно скоротилися (рис. 1.28).

За рік підприємствами області усіх форм господарювання (з урахуванням обсягів перевезень, виконаних підприємцями – фізичними особами) перевезено 10,5 млн. т вантажів (менше на 16,9%), 160,5 млн. пасажирів (менше на 4,3%).

Останнім часом збільшується кількість підприємців – фізичних осіб, які отримали ліцензію на виконання вантажних і пасажирських перевезень.Рисунок 1.28 – Вантажообіг і пасажирообіг залізничного та автомобільного транспорту Харківської області в 2000 – 2009 рр.

Порівняно з попереднім роком кількість підприємців, які отримали ліцензію на виконання внутрішніх вантажних перевезень, зросла на 6% і дорівнювала 3243 особам, міжнародних – скоротилася на 2,1% (648 осіб). Перевізники малого бізнесу виконують усі види пасажирських перевезень: внутрішньоміські, приміські, міжміські, міжнародні, їх частка в загальному обсязі сягає біля 40%.

Сільське господарство. Харківська область – одна з трьох найбільших областей України за площею сільськогосподарських угідь.

Таблиця 1.38 - Динаміка валової продукції сільського господарства Харківської області в 1990 – 2009 рр.Показник

Рік

1990

2000

2009

Млн. грн

Місце в Україні

Питома вага, %

Млн. грн

Місце в Україні

Питома вага, %

Млн. грн

Місце в Україні

Питома вага, %

Валова продукція сільського господарства

7762,9

3

5,3

4310,0

3

5,5

4979,5

6

4,9

Валова продукція тваринництва

4260,4

5

5,4

1687,5

6

4,9

1807,6

8

4,5

Валова продукція рослинництва

3502,5

3

5,3

2622,5

3

6,0

3171,9

5

5,2

За обсягом валової продукції сільського господарства (4979,5 млн. грн) Харківська область посіла в 2009 р. 6-е місце серед інших регіонів України, що гірше (3-є місце) аніж у 1990 та 2000 рр.

За поголів’ям худоби Харківська область у 2009 р. зайняла серед інших регіонів України такі місця: велика рогата худоба (192,0 тис. голів) – 11-е місце; корови (98,6 тис. голів) – 15-е місце; свині (246, 4 тис. голів) – 16-е місце.

За поголів’ям великої рогатої худоби на останніх місцях в Харківській області знаходяться Коломацький, Зачепилівський та Первомайський райони (табл. 1.7), а за поголів’ям корів – Зачепилівський, Коломацький, Краснокутський та Первомайський райони, за поголів’ям свиней – Печенізький, Ізюмський, Зміївський і Дворічанський райони.

За обсягами реалізації молока (481 тис. т) Харківська область у 2009 р. зайняла 9-е місце серед інших регіонів України.Сфера послуг. За загальним обсягом реалізації послуг (9138,7 млн. грн), а також послуг, реалізованих безпосередньо населенню (2850,8 млн. грн), Харківська область у 2009 р. зайняла 6-ті місця серед інших регіонів України.

Серед послуг населенню в Харківській області у 2009 р. найбільшу питому вагу займали такі: освіта -34,0%; діяльність в сфері охорони здоров’я людини - 3,8%; санітарні послуги, прибирання сміття та знищення відходів - 3,1%; надання індивідуальних послуг - 2,4% та інші (рис. 1.29).

Найбільший обсяг послуг населенню надавався у м. Харків – 3428,5 млн. грн (91,9% – від загальної їх вартості); Харківському – 91,7 млн. грн (2,5%), Дергачівському – 34,3 млн. грн (1,0%) районах та м. Куп’янськ – 25,0 млн. грн (0,7%).

Провідну частку доходної частини бюджету різних рівнів України становлять податкові надходження, що визначають фінансову забезпеченість соціально-економічного розвитку.Рисунок 1.29 – Структура надання послуг населенню Харківської області в 2009 р.:1 – освіта; 2 – діяльність у сфері охорони здоров’я людини; 3 – санітарні послуги, прибирання сміття та знищення відходів; 4 – надання індивідуальних послуг; 5 – інші
Податково-бюджетна ситуація. За загальною сумою податкових надходжень (12 920,8 млн. грн) Харківська область у 2009 р. Зайняла 4-е місце в Україні, незначно поступившись Донецькій (13 982,4 млн. грн) та Дніпропетровській (13 598,0 млн. грн). В той же час за видатками з місцевих бюджетів (з урахуванням трансфертів) у розрахунку на одну особу регіон посів тільки 21-е місце в країні.

У 2009 р. найбільше грошей до бюджетів усіх рівнів перерахували м. Харків і Чугуївський район, а найбільші субвенції з Державного бюджету на одну особу – 625,5 грн – отримав м. Ізюм і Зміївський район – 680 грн. Найбільші витрати на одну особу в м. Первомайському – 1912,1 грн та Лозівському районі – 2612,6 грн. Найбільші частки субвенцій у витратах місцевих бюджетів у Лозівському, Близнюківському, Куп’янському районах і містах Первомайському та Ізюмі.Рівень життя населення. Рівень життя населення регіону визначає середньомісячна заробітна плата працюючих. За цим показником Харківська область у 2009 р. посіла 8-е місце серед інших регіонів України.

У 2009 р. перші три місця за рівнем середньомісячної заробітної плати займають Красноградський, Балаклійський та Зміївський райони відповідно. Найнижчий рівень заробітної плати в Коломацькому, Куп’янському, Близнюківському районах.

Іншим показником рівня життя населення регіону є рівень безробіття, який також достатньо диференційований за районами Харківської області.

Найбільший рівень безробіття в регіоні спостерігався у Кегичівському, Дворічанському та Борівському районах, а також містах Первомайському та Ізюмі.Зовнішньоекономічна діяльність. За вартістю експорту (1307,1 млн. дол.) та імпорту (1451,0 млн. дол.) товарів Харківська область у 2009 р. посіла відповідно 8-е та 7-е місця серед інших регіонів України (табл. 1.39).

Таблиця 1.39 – Динаміка обсягів експорту-імпорту товарів Харківської області в 2001-2009 рр.Показник

Рік

2009 р. до 2001 р., %

2001

2009

Україна

Харківська область

ранг

Україна

Харківська область

ранг

Україна

Харківська область

Експорт

Кількість підприємств

13822

949

3

16089

951

3

116,4

100,2

Вартість, млн.. дол. США

16264,7

430,4

9

39695,7

1307,1

8

244,1

303,7

Імпорт

Кількість підприємств

20848

1401

6

24054

1268

5

115,4

90,5

Вартість, млн.. дол. США

15775,1

475,5

7

45433,1

1451

7

288,0

305,2

Підвищення обсягів експорту товарів у Харківській області в 2001 – 2009 рр. більш ніж у 3 рази дозволило піднятись в рейтингу за цим показником серед інших регіонів України лише на одну позицію. Також у Харківській області в 2001 – 2009 рр. відбулося підвищення обсягів імпорту.

Протягом 2009 р. підприємства Харківської області експортували продукцію до 115 країн світу, імпортні товари надійшли до підприємств із 113 країн. За останні 9 років експорт товарів зріс у 4,2 рази, імпорт – у 3,2 рази. Протягом 2009 р. експортні операції здійснювало 951 підприємство регіону, імпортні товари надійшли до 1268 підприємств.

Від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі товарами становило 143,9 млн. дол. США (за відповідний період 2008 р. – 928,7 млн. дол. США).

Від’ємне сальдо область мала з 74 країнами світу. У значних обсягах від’ємне сальдо склалося з такими країнами, як Німеччина – 87,1 млн. дол., Російська Федерація – 52,1 млн. дол., США – 55,9 млн. дол., Китай – 55,3 млн. дол., Італія – 47,3 млн. дол., Польща – 27,3 млн. дол., Чеська Республіка – 21,7 млн. дол., Індія – 22,9 млн. дол., Франція – 16,0 млн. дол., Австрія – 16,5 млн. дол., Фінляндія – 16,2 млн. дол.

Як видно з рис. 1.30, у 2009 р. порівняно з 2002 р. структура експорту в Харківській області змінилась за рахунок скорочення частки продукції машинобудування та хімічної промисловості й збільшення частки сільськогосподарської та харчової продукції.

Основними товарами, які експортувалися за межі України, були котли, машини, апарати та механічні пристрої (18,7% від загальної вартості експорту), електричні машини й устаткування (11,8%) та зернові культури (10,1%). Основу імпорту становили котли, машини, апарати та механічні пристрої (12% від загальної вартостіімпорту), полімерні матеріали, пластмаси (9,5%) та наземні транспортні засоби, крім залізничного (6,4%).

У 2009 році підприємствами та організаціями було експортовано готової продукції з давальницької сировини на 23,8 млн. дол. Із загального обсягу експортованої готової продукції з давальницької сировини 34,9% припадало на енергетичні матеріали, 25,3% – на папір та картон, 22,7% – на котли, машини, апарати і механічні пристрої. Основні партнери – Туреччина, Російська Федерація та Китай.

Рисунок 1.30 – Структура експорту продукції Харківської області в 2002 та 2009 рр.1 – машини та обладнання; 2 – мінеральні продукти; 3 – продукція хімічної промисловості; 4 – вироби харчової промисловості; 5 – продукція рослинного і тваринного походження; 6 – інші вироби

Провідне місце в зовнішньоторговельних операціях регіону займали підприємства та організації м. Харкова (78% від загального обсягу експорту та 55,6% від загального обсягу імпорту).

363 підприємства та організації Харківської області надавали послуги партнерам із 141 країни світу (експорт), 216 підприємств одержало послуги від закордонних партнерів із 86 країн (імпорт). Основна частина підприємств – 91,6% від загальної кількості, розташована у м. Харкові.

У структурі експорту послуг за видами економічної діяльності найбільшу питому вагу становили послуги, пов’язані з дослідженнями та розробками - 20,2%, з фінансової діяльності - 18,6%, архітектури та будівництва - 16,4%, інформатизації - 14,6%, освіти - 10%. Порівняно з 2008 р. обсяги експорту послуг у сфері інформатизації збільшилися на 15,6%, освіти – на 18,1%, архітектури та будівництва – на 13,3%. Поряд з цим відбулося зменшення обсягів послуг з фінансової діяльності – на 31,4%, досліджень та розробок – на 9,3%.

В імпорті найбільшу питому вагу становили послуги, пов’язані з фінансовою діяльністю - 75,1% та консультаційні послуги з питань комерційної діяльності та управління - 9,7%.

На рис. 1.31 представлено динаміку імпорту-експорту в період з 2007 по 2011 рр.Рисунок 1.31 – Величина експорту / імпорту Харківської області в період 2007-2011 рр.

Найбільша питома вага у загальному обсязі імпорту в 2009 р. припадала на таки країни: серед країн СНД – Російська Федерація (4,8% від загального обсягу імпорту); країн ЄС – Франція (49,4%), Сполучене Королівство (24,6%); інших країн – Швейцарія (6,7%). Порівняно з 2008 р. відбулось зменшення обсягів зі Сполученого Королівства – на 21,9%, Російської Федерації – на 19,6%, Швейцарії – на 18,2%. Обсяг імпорту з Франції збільшився на 5,4%.

Інвестиції. За загальним обсягом прямих іноземних інвестицій в регіон (2054,7 млн. дол.) Харківська область в 2009 р. посіла 3-є місце в Україні після м. Києва та Дніпропетровської області. У 2009 р. значна частка прямих іноземних інвестицій в Харківську область була спрямована у фінансовий сектор регіону, проти 2000 року, коли значна частка прямих іноземних інвестицій надійшла на розвиток реального сектора економіки (рис. 1.32).

Рисунок. 1.32. - Структура прямих іноземних інвестицій у Харківську область за видами економічної діяльності в 2000 – 2009 рр.:1 – сільське господарство, мисливство, лісове господарство; 2 – промисловість; 3 – будівництво; 4 – торгівля, ремонт автомобілів, побутових виробів і предметів особистого вжитку; 5 – діяльність готелів і ресторанів; 6 – діяльність транспорту та зв’язку; 7 – фінансова діяльність; 8 – операції з нерухомим майном, оренда, інжинірингі надання послуг підприємцям; 9 – освіта; 10 – охорона здоров’я та надання соціальної допомоги; 11 – надання комунальних та індивідуальних послуг

У 2009 р. структура прямих іноземних інвестицій у Харківську область змінилась у бік концентрації на трьох основних країнах: Франція, Кіпр і Сполучене Королівство (рис. 1.33).

За обсягом капітальних інвестицій в 2011 році Харківська область зайняла п'яте місце серед регіонів України (5,9% від загального обсягу капітальних інвестицій в Україні, що на 0,7% більше, ніж у 2010 році).

Рисунок 1.33 – Структура прямих іноземних інвестицій в Харківську область по країнах у 2000 – 2009 рр.:1 – Франція; 2 – Кіпр; 3 – Сполучене Королівство; 4 – Сполучені Штати Америки; 5 – Російська Федерація; 6 – Швейцарія; 7 – Німеччина; 8 – інші країни

У загальному обсязі прямих іноземних інвестицій по Україні питома вага інвестицій, вкладених в економіку Харківщини, за 2011р. склала 5,6% і за обсягами інвестицій область, як і раніше, посідає третє місце (їй передують Київ та Київська область). Підприємства Харківської області мають прямі іноземні інвестиції з 63 країн світу.

За 2011 рік в економіку області іноземними інвесторами вкладено USD 142,2 млн. прямих інвестицій. Основна частка збільшення інвестицій (81,6%) здійснена нерезидентами країн ЄС - USD 116,0 млн.. Переважна частина (96,4%) збільшення обсягу прямих інвестицій відбулася за рахунок грошових внесків. У той же час, в основному за рахунок вилучення капіталу (USD 90,6 млн..), зменшення прямих інвестицій склало USD 91,4 млн.. В цілому приріст іноземного акціонерного капіталу, з урахуванням його переоцінки, втрат, курсової різниці за 2011р. склав USD 28,8 млн.. Значно збільшився обсяг прямих інвестицій нерезидентів з Великобританії - на USD 147,7 млн.., Нідерландів - на USD 42,0 млн., Віргінських Островів (Брит.) - на USD 12,2 млн.. і Панами - на USD 5,1 млн.

Найбільш вагомі обсяги приросту прямих іноземних інвестицій спостерігається по підприємствах таких видів економічної діяльності як:  • виробництво неметалевої мінеральної продукції - на USD 41,0 млн.. – головним чином за рахунок вкладень інвесторів з Нідерландів;

  • операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг та надання послуг підприємцям - на 14,8 млн.. USD - з Кіпру та Панами;

  • оптова торгівля і посередництво в торгівлі - на USD 11,0 млн.. - з Кіпру, Великобританії та США;

  • надання комунальних та індивідуальних послуг, діяльність у сфері культури та спорту - на 9,7 млн.. USD - з Віргінських Островів (Брит.);

  • виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів - на USD 8,7 млн.. - з Кіпру, інші галузі промисловості - на USD 6,1 млн.. - з Польщі;

  • будівництво - на USD 3,0 млн.. - з Великобританії, Белізу та Віргінських островів (Брит.).

На початок 2011 р. прямі інвестиції (акціонерний капітал) склали USD 2716,9 млн.., у т. ч. з країн ЄС - USD 2478,1 млн.. (91,2% загального обсягу), з інших країн світу - USD 197,7 млн.. ( 7,3%), з країн СНД - USD 41,1 млн.. (1,5%). На 1 січня 2012 р. обсяг прямих іноземних інвестицій (акціонерний капітал) в області склав USD 2745,7 млн.., що становить USD 1004,6 на душу населення. Темп росту прямих інвестицій за рік - 101,1% (за відповідний період минулого року - 130,5%).

На підприємствах промисловості зосереджено 16,1% (USD 442,1 млн..) прямих інвестицій області. З початку 2011 року за прямі іноземні інвестиції звітувало 1041 підприємство.


Рисунок 1.34. - Динаміка прямих іноземних інвестицій (акціонерний капітал) в Харківську область (зростаючим підсумком на початок року)

На рис. 1.35 представлено приріст прямих іноземних інвестицій на 1 особу в Харківській області в період з 2007 по 2011 рр.Рисунок 1.35 – Приріст прямих іноземних інвестицій на 1 особу в Харківській області.

На підприємствах м. Харкова зосереджено 86,9% прямих іноземних інвестицій області. Серед районів Харкова провідне місце за обсягами прямих інвестицій займає Червонозаводський - USD 1655,0 млн.. (60,3% від загального обсягу інвестицій). Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій (акціонерний капітал і боргові інструменти) в області на 1 січня 2012 р. склав USD 3036,3 млн.. У 2011р. з області в економіку інших країн світу резиденти спрямували прямі інвестиції (акціонерний капітал) на суму USD 3,3 млн.. Інвестування здійснювалося у вигляді грошових внесків. Зменшення обсягів прямих інвестицій резидентів склав USD 5,0 млн.. Обсяг прямих інвестицій (акціонерний капітал) з області в економіку країн світу, з урахуванням його курсової різниці, на 1 січня 2012 р. склав USD 11,2 млн.., в т. ч. в країни СНД - USD 10,9 млн.. ( 97,1% від загального обсягу), в інші країни світу - USD 0,1 млн.. (0,4%) і в країни ЄС - USD 0,2 млн.. (2,5%). Прямі інвестиції в економіку інших країн мають 17 підприємств області. Прямі інвестиції з області здійснено в 5 країн світу, переважна їхня частка спрямована до Російської Федерації (96,9%). Основним видом економічної діяльності основних інвесторів прямих інвестицій області, обсяги яких склали USD 9,1 млн.. (81,1%) - є машинобудування. Загальний обсяг прямих інвестицій (акціонерний і інший капітал) в економіку країн світу склав USD 11,2 млн.. У загальному обсязі прямих інвестицій з України питома вага інвестицій області на 1 січня 2012 р. склала 0,2%.

Харківська область має певні переваги порівняно з іншими регіонами країни з точки зору привабливості для інвестування. Харківський регіон першим серед регіонів України підписав Меморандум про співпрацю з Державним агентством з інвестицій та управління національними проектами Україні. Цей меморандум став стимулом підвищення рівня взаємодії всіх організацій, що займаються залученням інвестицій на рівні регіону: комунальних підприємств, наукових інститутів, торгово-промислової палати, фонду підтримки підприємництва та Регіонального центру інвестицій та розвитку, що є структурною частиною Держінвестпроекту.

Відповідно до Інвестиційного паспорту Дергачівського району Харківської області (2012 р.) було розроблено ряд інвестиційних пропозицій, зокрема:


 • «Будівництво автомобільної дороги від Кордону з Російською Федерацією (КПП «Щербаківка») до автомобільної дороги Київ-Харків-Довжанський»;

 • «Розміщення кварталів котеджної житлової забудівлі в районі «П’ятихатки» на землях держземфонду Дергачівського району Харківської області»;

 • «Розміщення багатоповерхового та котеджного житлового комплексу із вбудованим торгово-розважальним центром, готелем, офісними приміщеннями, дитячого майданчику, об’єктів соціально-побутового призначення, створення зони відпочинку в районі мотелю «Усадьба» на території Солоницівської селищної ради»;

 • «Розміщення кварталів котеджної житлової забудови в районі овочевої бази в смт.Мала Данилівка»;

 • «Розміщення оптового сільськогосподарського ринку на території Малоданилівської селищної ради, в районі окружної дороги м. Харкова»»

 • «Розміщення цеху по виробництву санітарно-гігієничного паперу– основи на території Черкаськолозівської сільської ради».

У 2012 р. в економіку області іноземними інвесторами вкладено 213,2 млн..дол. США прямих інвестицій (акціонерного капіталу). Обсяг унесених з початку інвестування в економіку області прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу) на 1 жовтня 2012р. становив 2129,9 млн..дол. США, що на 24,3% менше обсягів інвестицій на початок 2012р., та в розрахунку на одну особу населення складає 779,3 дол. З країн ЄС унесено 1786,8 млн..дол. інвестицій (83,9% загального обсягу акціонерного капіталу), із країн СНД – 41,8 млн..дол. (2,0%), з інших країн світу – 301,2 млн..дол. (14,1%).

Інвестиції надійшли зі 65 країн світу. До десятки основних країн-інвесторів, на які припадає більше 93% загального обсягу прямих інвестицій, входять: Франція – 844,9 млн..дол., Кіпр – 552,8 млн..дол., Велика Британія – 235,5 млн..дол., Беліз – 65,4 млн..дол., Панама – 63,0 млн..дол., Віргінські Острови (Брит.) – 61,6 млн..дол., Нідерланди – 57,6 млн..дол., Російська Федерація – 39,3 млн..дол., США – 33,3 млн..дол. та Польща – 29,1 млн..дол.

На підприємствах промисловості зосереджено 354,4 млн..дол. (16,6%), у т.ч. переробної – 332,8 млн..дол., з виробництва та розподілення електроенергії, газу та води – 21,6 млн..дол. Серед галузей переробної промисловості у виробництво іншої неметалевої мінеральної продукції унесено 123,5 млн..дол. прямих інвестицій, у виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів – 80,1 млн..дол., хімічну та нафтохімічну промисловість – 47,3 млн..дол., целюлозно-паперове виробництво; видавничу діяльність – 34,7 млн..дол., машинобудування – 19,9 млн..дол.

У фінансових установах акумульовано 973,0 млн..дол. (45,7% загального обсягу) прямих інвестицій, в організаціях, що здійснюють операції з нерухомим майном, оренду, інжиніринг та надання послуг підприємцям – 585,6 млн..дол. (27,5%); у підприємствах торгівлі; ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку – 109,6 млн..дол. (5,1%).

Підприємства м. Харкова мають 82,0% прямих іноземних інвестицій області. По районах області найбільші вкладення у Чугуївському – 169,0 млн..дол. (7,9%) та Харківському – 165,3 млн..дол. (7,8%). Заборгованість українських підприємств за кредитами та позиками, торговими кредитами та іншими зобов’язаннями (борговими інструментами) перед прямими іноземними інвесторами на 1 жовтня 2012р. становила 307,2 млн..дол.

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу та боргових інструментів) на 1 жовтня 2012 р. становив 2437,1 млн.. дол.


Обсяг прямих інвестицій (акціонерного капіталу) з області в економіку країн світу на 1 жовтня 2012р. становив 12,7 млн..дол., у т.ч. у країни СНД – 12,4 млн..дол. (97,4% загального обсягу), у країни ЄС – 0,3 млн..дол. (2,2%), в інші країни світу – 0,1 млн..дол. (0,4%).

Загальний обсяг прямих інвестицій (акціонерного капіталу та боргових інструментів) в економіку країн світу становив 12,7 млн..дол. США.Бізнес-середовище та розвиток підприємництва. Підприємництво відіграє одну з провідних ролей у розвитку приватного сектора та поступово стає важливим чинником економічного зростання, створення нових робочих місць, підвищення зайнятості населення, зміцнення економіки міста.

Загальний стан підприємництва, його роль у соціально-економічному розвитку міста характеризується наступними кількісними та якісними показниками.

За статистичними даними кількість малих підприємств у місті в розрахунку на 10 тисяч осіб наявного населення становили в 2009 р.- 128 одиниць, в 2010 – 118 одиниць. Зменшення складає 7,8 %, що пов’язано з значними кризовими явищами на загальнодержавному рівні.

На підприємствах малого бізнесу зайнято у 2009 році -106,4 тис. осіб., у 2010 році – 102,8 тис. осіб (що на 3,4% менше). Кількість найманих працівників на малих підприємствах м. Харкова складала у 2009 році - 105,1 тис. осіб, що становить 27,8% кількості найманих в усіх галузях економіки міста. Саме малі підприємства надають можливість працевлаштування соціально незахищеним верствам населення.Рисунок 1.36 – Динаміка кількості зайнятих на малих підприємствах

Середньомісячна заробітна плата найманих працівників на підприємствах малого бізнесу м. Харкова у 2009 р. складала 991,85 грн , а в 2010 році – 1069,10 грн. Зростання складає 7,8 %, що пов’язано зі збільшенням мінімальної заробітної плати.
Динаміка середньомісячної заробітної плати найманих

працівників на підприємствах малого бізнесу м. Харкова

542,2

649,7


725

991,85


1069

y = 139,58x + 376,83

0

200


400

600


800

1000


1200

1400


1600

2006


2007

2008


2009

2010


Каталог: storage -> %D0%A3%D0%BC%D0%BD%D1%8B%D0%B9%20%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4
storage -> Рабочая программа дисциплины История Квалификация (степень) выпускника: Бакалавр Форма обучения: заочная
storage -> Рассмотрена
storage -> Рабочая учебная программа дисциплины
storage -> Аннотации рабочих программ дисциплин базовой части программы (для всех профилей подготовки) Аннотация рабочей программы дисциплины «История и методология науки»
%D0%A3%D0%BC%D0%BD%D1%8B%D0%B9%20%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4 -> Порівняння природно-ресурсного потенціалу районів арк
%D0%A3%D0%BC%D0%BD%D1%8B%D0%B9%20%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4 -> 3 Характеристика споживачів Цільові ринки проекту «Східний Крим»
%D0%A3%D0%BC%D0%BD%D1%8B%D0%B9%20%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4 -> Аналіз міжнародного досвіду створення міст-курортів Складова національного проекту створення курорту «Східний Крим»
%D0%A3%D0%BC%D0%BD%D1%8B%D0%B9%20%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4 -> 3 Характеристика території реалізації проекту
%D0%A3%D0%BC%D0%BD%D1%8B%D0%B9%20%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4 -> 1 Організаційна структура управління проектом. Успіх реалізації масштабного проекту «InterMedicalEcoCity»


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка