Характеристика типу ХордовіСкачати 132.05 Kb.
Дата конвертації18.04.2016
Розмір132.05 Kb.
#12995
Тема: Характеристика типу Хордові.

План: 1. Надклас Риби.

2. Клас Земноводні.

3. Клас Плазуни.

4. Клас Птахи.

5. Клас Ссавці.Тип Хордові об’єднує більш високоорганізованих тварин, досить різноманітних за зовнішнім виглядом, способом життя і умовами існування. Для підтипу хребетних, до якого належить клас риб, земноводних, плазунів, птахів і ссавці, характерна наявність внутрішнього осьового скелета, двостороння симетрія тіла, дві пари кінцівок, замкнена кровоносна система, складно збудована нервова система, високий розвиток органів чуттів і складна психічна діяльність.

Підтип хребетних нараховує всього близько 40 тис. видів. Складний організм цих тварин дає їм змогу уловлювати й розпізнавати найтонші запахи (собаки), найменшу зміну температури (риби), мати гострий зір (птахи). В багатьох є складні теплові, звукові, хімічні, гідродинамічні «приймачі» і «антени» (дельфіни, кажани, електричні вугрі і скати).


1. Надклас Риби – це хребетні тварини, які постійно живуть у воді, дихають зябрами і пересуваються за допомогою плавців. В залежності від складу скелета вчені-іхтіологи виділяють два класи – Хрящові та Кісткові риби.

Для риб характерна обтічна форма тіла. Тіло риб поділяється на голову, тулуб, хвіст. Плавають риби за рахунок бічних хвилеподібних вигинів тіла. Шкіра багата слизовими залозами, вкрита лускою (у деяких видів луска відсутня). Слиз зменшує тертя під час руху риби. Органи руху – це парні і непарні плавці. Парні плавці (грудні й черевні) підтримують нормальне положення тіла спиною вгору, служать кермом повороту, а у деяких риб (скати) є основними органами руху. Плавучість кісткових риб підтримується плавальним міхуром. Скелет хрящової або кістковий. М’язи слабко диференційовані, сегментовані. Захоплення їжі активне за допомогою щелеп. Органи дихання – зябра. Кровоносна система замкнена, є одне коло кровообігу і двокамерне серце. Органи виділення – парні нирки. Центральна нервова система представлена спинним і головним мозком. Крім органів зору (очей), нюху (носових ямок), дотику (вусиків), слуху й рівноваги (внутрішнього вуха), багатьом рибам допомагають у спілкуванні звуки. Розвинений особливий орган – бічна лінія, що дозволяє рибам орієнтуватися в потоках води. Риби роздільностатеві, їм властивий статевий диморфізм. Розмноження тільки статеве. У більшості запліднення зовнішнє, у воді. Розвиток з неповним метаморфозом (зі стадією личинки). Риби мають величезне значення у природі та житті людини. Вони є основними споживачами нижчих водних тварин і рослин. Людина отримує від риб м’ясо, жир, ікру. З печінки риб (переважно тріскових і акул) отримують лікувальний і технічний риб’ячий жир. Рибне борошно та інші добавки до кормів тварин виробляють з відходів рибного виробництва. Плавальні міхури, голови і плавці деяких риб служать вихідною сировиною для одержання цінних сортів клею.

Найбільш примітивні тварини класу Хрящові риби (акули, скати) об’єднує 600 видів риб, у яких є хрящовий скелет, зяброві отвори, що самостійно відкриваються на поверхні тіла. Плавального міхура в них немає, парні плавці розміщені горизонтально. Розвиток відбувається з перетворенням: ікра → личинка (немає парних плавців та луски, є жовтковий міхур) → мальок.

Хрящові риби відкладають на дно океану яйця в капсулах або народжують живих малят. Бачать вони погано, зате в них чудовий нюх і здатність сприймати найменшу вібрацію води органами бічної лінії.

У скатів, на відміну від акул, зяброві щілини містяться не на боках, а знизу. Тіло скатів дуже сплюснуте й грудні плавці є продовженням тіла й голови. Зуби в них тупі, шилоподібні. Живляться скати різними тваринними організмами – від планктону до риб.

Вчені налічують понад 300 видів скатів.ученые нашли у электрических рыб shark pictures, shark photos, pics, picture, photo, pic, new, good, recent


 • Акули – найдавніші риби на Землі. Вони з’явилися 400 млн. років тому й населили всі моря й океани. Нині на планеті живе близько 350 видів акул. Деякі акули нападають на людей. Це, зокрема, голуба, тигрова, піщана, біла акули, акула-молот та ін. Трапляються акули і в прісних водах.

 • Невелика, безпечна для людини, колюча акула – катран живе в Чорному, Баренцовому й Білому морях. Найбільша довжина її до 2 м, але частіше вона буває близько 1 м. Тримаються катрани зграями. Мають промислове значення. У Чорному морі ловляться навіть на вудку (спінінг).

 • Найбільша риба на Землі – китова акула завдовжки 15-17 м. Маса її 20-30 т. Відома китова акула, яка досягала 30 м завдовжки. Гігантська акула (акула-голіаф), яка буває до 15 м у довжину. Живе вона в холодних водах і живиться планктоном.

 • Акулоподібний скат пилка-риба буває завдовжки 10-12 м.

До класу Кісткові риби належить переважна більшість видів риб.

Це найчисленніша група хребетних тварин (понад 19 тис. видів). Внутрішній скелет кістковий, тіло вкрите кістковою лускою. Зяброва щілина прикрита з боків зябрової кришкою. На тулубі містяться парні (грудні та черевні) і непарні (спинні та анальний) плавці. Усередині плавців розташовані кісткові промені. Межа між тулубом та хвостом проходить на рівні анального отвору. Хвіст закінчується хвостовим плавцем. Є плавальний міхур. Запліднення в основному зовнішнє.

Органи чуттів добре розвинені та пристосовані до сприйняття подразників у водному середовищі. Органи зору – очі, зверху захищені прозорим шаром – рогівкою, а всередині мають кулястий утвір – кришталик. Риби бачать предмети лише на невеликих відстанях; деякі види розрізняють також і кольори.

Орган слуху – внутрішнє вухо, розташоване у кістках черепа. Воно не має зовнішнього слухового отвору. Це пов’язано з тим, що у воді звук поширюється значно краще, ніж у повітрі, і тому звукові хвилі добре сприймаються через кістки черепа. З внутрішнім вухом пов’язаний також орган рівноваги.

Органи нюху – це парні мішечки, розміщені над верхньою щелепою. Назовні вони відкриваються парою отворів – ніздрів.

Важливу роль у житті риб відіграє спеціальний орган – бічна лінія. Вона має вигляд канальців, розташованих у шкірі з боків тіла і сполучених з навколишнім середовищем рядом послідовних отворів. Завдяки бічній лінії риби реагують на рухи інших живих істот поблизу них, різноманітні перешкоди, швидкість та напрямок течій тощо.

За способом життя є риби, які тримаються у відкритому морі (оселедці, сардини, тунці), придонні і донні (тріска, камбала, бички), глибоководні (великорот, крисохвіст). Щодо складу води розрізняють морських (оселедці, тріска), прісноводних (щука, плітка, короп) і прохідних (лососі, осетри), які переходять з морського середовища в прісноводне і навпаки.

За способами розмноження виділяють тих, що відкладають ікру (лящ, тріска), і живородних (морський окунь, гамбузія, гупія).

Тривалість життя більшості риб значна – 15-20 років, коропи можуть жити понад 100 років, щуки – майже до 300 років.

Багато видів риб узимку припиняють живлення, не ростуть;
це помітно по лусці (за більш темними кільцями можна визна-
чити вік риби).

Риби є продуктом харчування – найбільше значення в світовому промислі мають оселедцеві й тріскові риби, є джерелом одержання ліків (риб’ячий жир), відходи від риб використовуються на корм худобі (кісткове борошно), для виготовлення клею, технічного жиру тощо.
 1. Клас Земноводні (Амфібії)

Земноводні – це тварини, які в дорослому стані здебільшого поширені на суходолі, проте їхнє розмноження і розвиток відбуваються у воді. Дорослі земноводні дихають за допомогою легенів і через шкіру, а їхні личинки та деякі дорослі особини – за допомогою зябер. Клас Земноводні чи Амфібії (з грецької – ті, що живуть подвійним життям) налічує близько 4 тис. сучасних видів (в Україні – 17).

Тіло земноводних, як і риб, складається з голови, тулуба й хвоста. Але в жаб, ропух і деяких інших представників цього класу хвостовий відділ не виражений. Шкіра гола, без лусок. У ній є багато залоз, які виділяють слиз. Цей слиз зволожує поверхню тіла й полегшує газообмін через шкіру, захищає тварин від проникнення хвороботворних мікроорганізмів. А в деяких видів (саламандри плямистої, кумок, деяких видів ропух) у шкірі є отруйні залози, тому їхній слиз містить отруйні сполуки, що захищає цих тварин від нападу хижаків.salamandra salamandra - красная книга украиныкраснобрюхая жерлянка: фото, содержание и уход. как купить или продать краснобрюхая жерлянка.последние добавления

Саламандра плямиста Кумка Ропуха

Скелет має типову для наземних хребетних тварин будову. Кінцівки закінчуються пальцями (переважно п’ятьма). Земноводні – хижаки, які живляться переважно безхребетними тваринами. Деякі види можуть полювати на дрібних риб та їхніх личинок.

Земноводні у дорослому стані здебільшого дихають за допомогою легенів. Значну роль у процесах дихання відіграє шкіра. Так, у жаб через шкіру може надходити близько половини необхідного кисню. Шкірне дихання забезпечує тривале перебування земноводних під водою.

В дорослих земноводних серце має вже три камери (два передсердя та шлуночок, є два кола кровообігу). Як і риби, земноводні належать до холоднокровних тварин. При зниженні температури активність цих тварин знижується і вони можуть впадати у неактивний стан.

Нервова система земноводних складається з тих самих відділів, що й у риб. Але в них краще розвинений передній мозок. У ньому, на відміну від риб, розміщені півкулі, які відповідають за складні форми поведінки.

Органи чуттів земноводних досить різноманітні, оскільки в них є як органи, характерні для мешканців водойм, так і такі, що притаманні наземним тваринам.

Очі мають повіки, короткозорі, сприймають вони лише предмети, що рухаються. Від пересихання очі захищені трьома повіками (верхньою, нижньою та миготливою перетинкою). У земноводних розвинений кольоровий зір. Очі у жаби опуклі й розташовані над поверхнею голови. Це дає змогу тварині перебувати у воді й спостерігати за тим, що відбувається поза водним середовищем.

Органи слуху земноводних здатні сприймати звуки, які поширюються в наземному середовищі.

Земноводні поділяються на ряди безногих,  хвостатих та безхвостих. До безногих відносять близько 170 видів, відомі вони з юрського періоду. Живуть в тропічній зоні Африки, Азії, Північної Америки. Навіть місцеві жителі зустрічають їх рідко, оскільки безногі зариваються в землю. В представників цього ряду немає кінцівок, хвіст сильно редукований. Дрібні безногі схожі на дощових черв’яків, великі на змій.

До хвостатих відносять близько  280 видів. Подовжений тулуб переходить у хвіст, ноги слабкі – тільки одиниці можуть бігати й пригати.

Переважно вони повзають і плавають. До цього ряду відносяться саламандри та тритони. Вид справжніх саламандр налічує 40 видів. Самим відомим представником виду саламандр є вогняна саламандра, в якої виділення

шкірних залоз отруйне і вбиває бактерії.


china giant salamanderбезсмертні тритони! енциклопедія корисного

Тритон звичайний Велетенська саламандра

Самий великий представник класу амфібій – велетенська саламандра, яка досягає 160 см в довжину, живе в горах Східного Китаю та Японії. Чотирьохпалий тритон може вмерзнути в лід і залишитися живим, але при  +27о С гине.Безхвості або жаби є найбільшим із сучасних, нараховуючи більше 6000 відомих науці видів. В теперішній час безхвості поширені по всій земній кулі, від тропіків до субарктичних регіонів, найбільше різноманіття видів спостерігається у тропічних дощових лісах. Розміри дорослих безхвостих варіюють у межах від 7,7 мм до 32 см. Як правило, безхвості відкладають ікру у воді. З ікринок вилуплюються водні личинки, пуголовки, що мають зябра і хвости. Пуголовки проходять стадію метаморфозу, в кінці якої перетворюються у дорослих особин. Дорослі особини більшості видів є хижаками, але є й всеїдні види і навіть декілька видів, які харчуються фруктами. Безхвості здатні видавати широкий діапазон звукових сигналів, особливо під час шлюбного сезону.

Фауна України налічує 13 видів безхвостих земноводних. Найбільш різноманітно представлений рід жаб – це жаби трав’яна, гостроморда (болотяна), прудка, озерна, ставкова та їстівна. Поширені три види ропух. Зустрічаються два види кумок: кумка та кумка жовточерева. Також в Україні поширені райка деревна з роду райок і часничниця звичайна з роду часничниць.

Найбільш сприятливі умови існування для земноводних – вологі субтропіки, де в основному вони, й живуть. Менше їх у середніх широтах, а на півночі і півдні немає зовсім. Жаби і особливо ропухи мають велике значення: вони знищують шкідливих безхребетних (мух, комарів, жуків, равликів тощо). Жаб використовують для наукових і навчальних цілей.


 • Самою маленькою за розмірами вважають карликову кубинську жаба завдовжки 1 см, а жаба-голіаф – 40 см.

 • Живородних серед земноводних дуже мало. Ті, хто турбується про своє потомство, відкладають невелику кількість яєць. Жаба-повитуха відкладає 100-150 яєць, а часникова ропуха – 1000-2300, в озерної жаби кількість яєць досягає 11 000.

 • Тривалість життя встановлена для видів, які можуть жити в неволі: 16-18 років живуть трав’яні жаби, 22 роки – квакші, 28-29 років – гребінчасті тритони.

 • Серед ропух найбільша ропуха-ага, яка живе в Центральній і Південній Америці. Вона досягає в довжину 25 см, ширина її 12 см, маса до 1 кг. До дуже великих жаб слід віднести і північноамериканську жабу-бугая, завдовжки 20 см і масою до 600 г. Цю жабу споживають, наприклад, у США, де виловлюють приблизно 100 млн. штук щороку. Особливо ціняться «стегна» задніх лапок. Озерна жаба досягає 17 см завдовжки. Це найбільша жаба в нашій країні. Але на відміну від інших корисних земноводних вона завдає деякої шкоди, живлячись ікрою і мальками риб.

Користь від земноводних велика. Вони винищують безліч слимаків та шкідливих комах.

Уже більше сотні років людина використовує жаб як піддослідних тварин. Шкіра найбільших із земноводних використовується на сувеніри та різні прикраси, отрута – в медицині, смачне м'ясо задніх кінцівок – для дієтичного харчування. Ці лапки вважаються за ласощі в багатьох народів Азії, Австралії, Північної та Південної Америки, Європи.


 1. Клас Плазуни (Рептилії)

Плазуни – холоднокровні, переважно наземні, хребетні тварини, розмноження і розвиток яких відбувається на суходолі (навіть у мешканців водойм). Відомо близько 6 тис. сучасних видів плазунів (в Україні – 21), які поширені на всіх континентах, окрім Антарктиди. До класу належать ряд черепахи, ряд крокодили, ряд ящірки, ряд змії.

Для них характерні ряд особливостей, які дають їм змогу ширше розселятися по суші. Вони пристосовані до наземно-повітряного способу життя краще, ніж земноводні. Тіло плазунів поділяють на голову, тулуб і хвіст. На відміну від земноводних, вони мають чітко виражену шию. Кінцівки розташовані по боках тулуба, внаслідок чого тіло торкається землі – «плазує», звідки й походить назва класу. Але в багатьох видів (у змій, деяких ящірок) кінцівки зникають або дуже зменшені. Добре розвинутий скелет, який захищає мозок (череп в основному кістковий) і внутрішні органи (є грудна клітка).

Шкіра в плазунів надійно захищена від висихання і звичайно вкрита роговими утвореннями (луска, щитки тощо). Щільний покрив заважає росту плазунів, тому він періодично змінюється: старий скидається, і тварина росте, поки новий не зроговів.

Розмноження відбувається тільки на суші (відкладають яйця і живородіння). Яйця плазунів, на відміну від риб і земноводних, оточують захисні яйцеві і зародкові оболонки.

Дихання майже виключно легеневе, будова легень досить складна, чітко виділяються трахея і бронхи.

Серце і артеріальні судини в плазунів більш досконалі, але кров у них все ж змішується, тому що перегородка в серці неповна.

Органи виділення більш складні (з’являються нирки). Це пов’язано з тим, що обмін речовин через шкіру, як у земноводних, не відбувається.

Завдяки складнішій організації нервової системи і досконалим органам чуттів плазунам значно краще пристосуватися до різних умов існування (у воді, лісі, на болотах, у пустині, ґрунті тощо) ніж земноводним.

Однак якщо провідним фактором, який впливає на життя земноводних, є вологість, то для плазунів – температура. Вони не мають постійної температури тіла, тому дуже чутливі до коливання температури повітря.

В основному плазуни живляться тваринною їжею, тому в багатьох добре розвинені зуби. Зуби у більшості плазунів однакові і слугують лише для захоплення та утримання їжі. Але в отруйних змій з’являються особливі отруйні зуби, призначені для введення отрути в тіло здобичі. У ящірок – дрібні для схоплювання, у змій – отруйні і хватальні, у крокодилів зуби можуть не тільки встромлятися в їжу, а й розривати її. Смакові відчуття сприймаються язиком. Можна спостерігати, як змії своїм роздвоєним язичком обмацують різні предмети. Зір у плазунів розвинений добре, у хамелеонів очі обертаються в усі боки незалежно одне від одного. Більшість плазунів реагують тільки на рухому здобич.

У помірному кліматі більшість плазунів ведуть денний спосіб життя (навесні активні вдень, а влітку – вранці і ввечері), а в жаркому – нічний. Плазуни, які живуть на відкритій місцевості і у воді, як правило, мають добре розвинені кінцівки і можуть порівняно швидко пересуватися (варани, крокодили, ящірки тощо), а плазуни, які живуть у траві (змії), втратили свої кінцівки. Серед плазунів є такі, в яких виробилось пристосування лазити по прямовисних плитах, камінні (зігнуті кігті в ящірок, присоски у геконів).

Оборонятися від ворогів можуть по-різному (як у пасивній формі, наприклад втрата кінчика хвоста в ящірки, так і в активній, наприклад, крокодили, варани, які від оборони можуть перейти в напад). • Найбільші ящірки – комодські варани завдовжки 3 м і масою 165 кг. Серед змій є рекордсмени: королівська кобра завдовжки 5,58 м, чорна мамба і тайпан – до 4 м, деякі удави досягають 10 м. Крокодили виростають до 10 м, а шкіряста черепаха – завдовжки 2 м і масою до 600 кг, слонова черепаха – 400 кг, 1,5 м у довжину.

Серед плазунів є живородні: хамелеони, ящірки, удави, морські змії. Багато видів плазунів турбується про потомство: крокодили, королівська кобра, веретільниці та ін. А деякі навіть будують гнізда: крокодили, королівські кобри та ін. Яйця вони відкладають на суші у шкірястій або вапняковій оболонці. • Кількість яєць у кладці неоднакова: у хамелеонів – від 15 до 18, у варанів – від 7 до 60, крокодилів – від 10 до 100, у більшості змій – кілька десятків.

 • Тривалість життя плазунів досить добре вивчена: змії в тераріумах живуть 14-26 років, крокодили у неволі – 50-85 років. Великі варани – 50-70 років, степові черепахи – 115.

Деякі види плазунів мають важливе господарське значення. Дуже цінуються шкіра крокодилів, великих змій та варанів, рогові щитки черепах. З м’яса деяких видів черепах готують супи.стівні і яйця черепах. У медицині використовується зміїна отрута. З неї виготовляють сироватку для лікування від укусів отруйних змій та ліки, що допомагають при кровотечах, астмі, ревматизмі, радикулітах. М’ясо змій, а також яйця споживають у Японії та Китаї.

Скачати 132.05 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал