Гроші, їх функції та види Мета



Скачати 139.84 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір139.84 Kb.
#26146
Гроші, їх функції та види
Мета: забезпечити розуміння учнями сутності грошей, їх функції, ліквідності будь-якого активу; розвивати економічне мислення; стимулювати пізнавальний інтерес, уміння співвідносити теоретичні знання з практикою; удосконалювати навички висловлювання власної точки зору, слухання, ставлення запитань; розвивати комунікативні якості в процесі колективної розумової діяльності учнів.
Обладнання: схема «види грошей»; роздавальний матеріал: картки із завданнями для виконання інтерактивних вправ та роботи в малих групах, мультимедійна презентація.

Основні поняття: гроші, історичні форми вартості, функції грошей, ліквідності, чек, вексель.
Тип уроку: комбінований ( урок засвоєння нових знань з використанням інтерактивних технологій).
ХІД УРОКУ


  1. Організаційних етап

  2. Мотиваційний етап

Виявлення асоціацій до слова «гроші».
У ч и т е л ь. «Був відкритий товар товарів, який у прихованому вигляді містить у собі інші товари, чудесний засіб, здатний, якщо це завгодно, перетворюватися в будь-яку принаду і бажану річ. Хто володів ним, той панував у світі виробництва…» Ці слова належать Карлу Марксу.
Чи згодні ви з думкою, що гроші – один з найчудовіших винаходів людини?
Чи може статися так, що гроші стануть непотрібним мотлохом?
…Непотрібний мотлох. …Непотрібний мотлох. Навіщо ти мені тепер? Ти не вартий, щоб я нахилився та підняв тебе з долу». Епізод з роману Д. Дефо «Життя та надзвичайні пригоди Робінзона Крузо». Поза суспільством та сферою виробничих відносин гроші втратили свій сенс, стали звичайними й навіть непотрібними речами.)
Отже, поміркуємо над такими висловлюваннями:
Генрі Форд: «Гроші як рука чи нога: або ви користуєтеся ними, або ви їх втрачаєте»;
У. Шекспір: «Закрити скарб – іржа і гниль, лише у оберті багатства ціль».
Завдання учням: записати у своїх зошитах запитання, на які б вони хотіли отримати відповіді впродовж розгляду теми.

Постановка разом з учнями мети уроку, визначення завдань.




  1. Етап засвоєння нових знань


1. Еволюція грошей
Інтерактивна вправа «Обмін». Учні отримують картки з назвами товарів ( наприклад: хутро білки, шкура вівці, сокира, мішок зерна, корова, кожух, чоботи, золоті монети) і мають обміняти свій товар на інший.

Обговорення. З якими труднощами ви зіткнетеся та чим, на вашу думку, вони викликані?


У ч и т е л ь. Таким чином, виникнення грошей зумовлено труднощами обміну продуктами праці - бажання двох суб’єктів здійснити обмін споживчими вартостями товарів часто не збігалися. Поступово учасники обміну пересвідчувалися, що серед усіх товарів, що обмінюються, є такий, який шукають частіше за інші, тобто він має найбільшу споживчу вартість.
Такий товар виділився стихійно в процесі розвитку товарного виробництва – його завжди можна обміняти на необхідне благо, наприклад: риба ( Ісландія, XV ст.), хутро (слов’янські племена), перлини (Індія), чай (Монголія), слонова кістка (Центральна Африка), сіль (Китай), какао (Нікарагуа) та майже повсюди…
Спробуйте здогадатися, про що йдеться (гра з аудиторією).
1 етап. Відокремлення скотарських племен унаслідок першого крупного суспільного поділу праці перетворило деякі знаряддя праці, хатнього начиння та свійських тварин у знаряддя обміну. Порівняння грошових функцій з «цим» залишило глибокий слід в історії часів та народів.
2 етап. Про «це», як про міру вартості, згадується в поемі Гомера про героїв стародавньої Трої, а також в «Енеїді» Котляревського.
3 етап. «Це» лежить в основі сучасної назви грошової індійської одиниці «рупія».
4 етап. «Це» є назвою свійської тварини.

Відповідь: мова йде про худобу.




Практична вправа
Франкські племена в обміні використовували такі пропорції:
2 мішки зерна = 1 сокира;

4 сокири = 1 кожух;

1 кожух = 4 мішки зерна.
Який з товарів був «найдорожчим» і найвигіднішим під час обміну, за який можна було купити найбільше інших товарів?
(Розвязання:
1 мішок зерна = сокири;
1 сокира = кожуха;
1 кожух = 4 мішки зерна.
Найвигіднішим в обміні є кожух.
)
Історичні форми вартості: проста(бартерний, тобто безпосередній обмін товарами без посередництва грошей); розгорнута (вартість даного товару оцінується через вартість усіх інших товарів); загальна (виділення одного товару – еквіваленту виміру вартості інших товарів); грошова (товаром-еквівалентом повсюдно стають метали).
Практична вправа

Розташуйте наведені нижче етапи обміну відповідно до історичного розвитку товарообміну:


а) 5 мішків зерна;
1 корова = 10 м тканини;
1 пара чобіт;
б) 2 хутра білки = 10 г;
4 сокири срібла;
в) пара чобіт – 1 сокира.

(Відповідь в), а), б), відсутня розгорнута форма.)


2. Якості грошей
Пропонується емоційно наситити цей блок теми жартівливими запитаннями.
Чому в якості грошей у нашому місті не можна використовувати…соснові шишки?
Чому ж тоді слов’янські племена використовували хутро білки, адже білки зустрічалися в лісах дуже часто? (Білку потрібно було перш за все зловити, убити, обережно зняти хутро, не пошкодивши його, що й робило хутро достатньо рідкісною річчю.)
Розмірковуючи, учні виводять першу якість грошей – рідкість.
Відомо, що універсальним товаром у багатьох народів були свійські тварини. Корови – достатньо рідкісним у нашому місті товар, чому б його не зробити грошима?
Учні приходять до висновку, що наступними якостями грошей є портативність та ділимість.

Ну, добре, червона або чорна ікра – товар рідкісний, портативний, поділяється, чим не гроші?


Учні визначають ще одну якість грошей – довговічність. От чому золото стає найбільш відповідним матеріалом.
Якщо є час, можна пригадати історичні факти: як виглядали перші монети, звідки з’явилася назва «монета» і т.ін.
Отже повноцінні золоті гроші тривалий час застосовувалися в обміні. Проте К. Маркс писав: « От трения со всякого рода руками, сумками, карманами, кошельками, мешочками, шкатулками, сундуками монета стирается, оставляет один золотой атом тут, другой там и, таким образом, шлифуясь в скитаниях по миру, все больше и больше теряет в своем внутреннем содержании. Находясь в употреблении, она изнашивается…». Тому з часом монети почали карбувати з великим умістом благородних металів, а це вже простий знак вартості, а ще пізніше з’явилися паперові гроші – закінчена форма знаку вартості. Паперові гроші максимально зручні в обігу, практично не мають власної вартості як грошовий товар, легко відновлюються відносно зростаючих масштабів суспільного виробництва та обігу.
Можна пригадати, коли та де, на думку істориків, з’явилися перші паперові гроші.
Дивиться, зараз я на цьому аркуші напишу 5 тугриків, щось намалюю, поставлю, поставлю свій підпис. От вам і гроші!
Учні вирішують, що гроші наділені примусовою силою даної держави, тобто загальноприйняті та впізнавані.

Емісія - випуск в обігу додаткової необхідної кількості грошових знаків.
Резерв: об’єднати клас в групи. Дати завдання – за декілька хвилин проілюструвати схему «гроші полегшують обмін там, де потреби не збігаються».
3. Функції грошей

Розглянемо ситуації.


Ви заходите до магазину та бачите, що модні джинси коштують 340 гривень. Чи можете ви, не маючи грошей, оцінити їх вартість та свою споживчу спроможність?
Коли підприємець підраховує свої витрати на виробництво, доходи від реалізації та прибуток, чи потрібні йому для цього наявні гроші?

Отже, у цих прикладах функція, яку ідеально виконують гроші, - міра вартості.


Грошове вираження вартості ще не означає реалізацію товару. Ви ж ще не купили джинси, що сподобались вам у магазині? Товаровиробники прагнуть виручити від продажу свого товару гроші, які стануть засобом придбання інших товарів, тобто виконають функцію засобу обігу. Таким чином, гроші стають посередником в обміні товарів та забезпечують (обслуговують) їх обіг, долаючи часові, просторові та індивідуальні кордони безпосереднього обмін одного товару на інші.
Чи згодні ви із твердженням: гроші є суттєвим товаром, який не годиться ні на що інше, крім як позбавитися від нього?
Жарт (для релаксації)
- Тато, ти пам’ятаєш, що обіцяв мені 50 доларів, якщо я добре закінчу десятий клас?
- Так-так, звісно. Ну, як твої справи?
- Поздоровляю тебе, тато. Ти зекономив цю суму.
Розглянемо таку ситуацію. Члени вашої родини ще не накопичили необхідної кількості грошей для того, щоб придбати нову пральну машину, але стара вже не підлягає ремонту. Який тут вихід ? (Купити машину в кредит.) Отже, товар переходить до вашої родини у користування , а гроші до продавця частково або не переходять взагалі (кредит без першого внеску), передбачається, що згодом визначений термін ви розрахуєтеся за покупку та виплатите відсотки за користуванням кредитом, але ці операції будуть відбуватися вже поза сферою товарних відносин.
Інша ситуація: ваш батько 10 грудня отримує заробітну плату та сплачує комунальні платежі за минулий місяць листопад.
Ці приклади демонструють функцію грошей – засіб платежу.
Ваша родина може відмовитись від покупки пральної машини в кредит та обрати спосіб накопичення необхідної суми грошей. Тут гроші обслуговують накопичення вартості в її загальній абстрактній формі, виконуючи функцію засобу накопичення.
Нарешті, ще одна функція грошей – світові гроші.
Доведіть чи заперечте: світові гроші – комплексна функція, яка повторює по суті всі функції, характерні грошам на внутрішньому ринку.
(Доведення. Виділення функції світових грошей зумовлене особливостями руху вартості на світовому ринку, які визначаються розподілом усього ринку державними кордонами, завдяки чому з’являється специфічний суб’єкт економічних відносин – держава, що представляє і захищає інтереси країни в цілому. Гроші на світовому ринку виконують функцію платіжного засобу та засобу перенесення багатства з однієї країни в іншу. Якщо світові гроші використовуються для сплачування боргу, пов’язаного із зовнішньою торгівлею, кредитами, тоді вони виконують функцію засобу платежу.)
Практична вправа

Які функції виконують гроші в таких ситуаціях?




  1. Родина Федорових отримала відсотки із свого депозитного рахунку в банку «Аваль» у розмірі 2400 грн. (Засіб платежу)




  1. На сімейній раді члени родини вирішували купити кухонний комбайн за 1900 грн, новий телевізор за 1950 грн чи набір садових меблів за 1800 грн. (Міра вартості)




  1. У зв’язку з прийнятим рішенням наступного дня родина купує набір садових меблів. (Засіб обігу)




  1. Бабуся була незадоволена прийнятим рішенням, тому вирішила залишок від отриманих у банку грошей зберігати та відкладати з власної пенсії на покупку кухонного комбайну. (Засіб накопичення)




  1. Батько ж запропонував обміняти цю суму на євро. (Світові гроші)




  1. Мати, яка працює вчителькою, отримала заробітну плату 840 грн. (Засіб платежу)




  1. Вона перш за все сплатила комунальні платежі за минулий місяць у розмірі 280 грн. (Засіб платежу)




  1. Скоро новорічні свята, тому вона вирішила зайти після роботи до торгового центру подивитися, які подарунки можна придбати кожному члену родини та запланувати певні витрати. (Міра вартості)




  1. У суботу родина завжди вирушає до супермаркету та закуповує продукти на тиждень. (Засіб обігу)




  1. А діти, Сашко та Марійка, отримують свої кишенькові гроші. (Засіб платежу)




  1. Діти завжди ретельно обмірковують свої видатки. (Міра вартості)




  1. Ніхто не здогадувався, який подарунок готує батько родини, поклавши свою премію у розмірі 1500 доларів на банківський рахунок «Новорічний». (Світові гроші, засіб накопичення)

4. Ліквідність


Ліквідність – ступень легкості, з якою будь-які активи (усе, що належить людині, фірмі чи державі на правах власності) можуть бути перетворені їх власником на гроші.
Практична вправа
6 учнів отримують картки з назвами активів та завдання розташуватися в шеренгу за зменшенням ліквідності (приклади активів: 10 українських гривень, 100 євро, кредитна картка, жувальна гумка, музичний диск популярного виконавця, мотоцикл).
Гра «Багатенький Буратіно»
Кожна людина має бути ощадливою, акуратно пускати в обіг свої фінанси, але при цьому залишатися щедрою.
Завдання. Уявіть себе багатеньким Буратіно. У вас є 30 золотих монет. Ви можете залишити їх у себе чи віддати, наприклад, усі 30 монет одному з учасників чи одному з учасників 3 монети, другому – 2 монети, третьому 10 – монет і т. ін. Словом, ви господар свого багатства й вільні у своєму рішенні. На все у вас є 3 хвилин.
Заготуйте відомість, у якій ви будете фіксувати ваші витрати та доходи, тобто монети, які ви подаруєте іншим учасникам гри. Умова: монети, які вам подарували інші учасники, не віддавати – це подарунок!
Відомість обліку золотих монет




Власні монети

Подаровані монети

Втрати

Залишок

Прихід

1












Разом

*




*

Через 3 хвилини обмін припиняється, учасники підраховують у своїх відомостях обліку витрати та прихід. За підсумком статті «витрати» визначається найщедріший Буратіно.


5. Види грошей
Для пояснення варто застосувати наочність – схему «Види грошей» (додаток 1).
Практичне творче завдання
Учні об’єднуються групи та отримують картки з текстом-описом засобів, що змінюють гроші (додаток 2); після ознайомлення зі змістом карток (можна також використовувати тексти підручника) інформують (можливо, у театралізованій формі) інших про призначення чеків, векселів та платіжних карток, потім усі разом визначають можливості їх застосування, переваги та недоліки.


  1. Питання для самоконтролю

  1. Назвіть специфічний товар, що має якість обмінюватися на будь-який інший товар. (Гроші)

  2. Коли люди беруть гроші в позику, що саме реально вони позичають? (Необхідні їм товари та послуги)

  3. Чи є кредитні картки грошима? (Ні, це інструмент витрат грошей)

  4. Яку функцію виконують гроші коли ви відкриваєте депозитний рахунок у банку? (Засіб накопичення)

  5. Ваші батьки володіють будинком на морі, оцініть власне для вас його ліквідність. (Оскільки будинок належить батькам, а ви неповнолітні, його ліквідність для вас нульова)

  6. Чому У. Джевонс (1857 р.) уважав, що «гроші для економічної науки – це те саме, що квадратура круга для геометрії»?


V. Етап узагальнення

Об’єднайте учнів у малі групи для виконання завдання: дати визначення поняття «гроші» з наступною презентацією робіт.


(Можливе визначення: гроші – особливий універсальний еквівалент, що служить для порівнювання різних видів праці, такий, що приймається для сплати вартості товарів та послуг або дає можливість зберегти й накопичити частину доходів.)
VI.Етап інформування про домашнє завдання

  1. Скласти структурно-логічну схему до матеріалу уроку.

  2. Дібрати й записати в зошиті ситуації, у яких гроші виконують певні функції.


VII. Рефлексія заняття (див. запропоновану технологію ігрової рефлексії)

Література

  1. Белоусво Р. С., Докучаев Д.С. Экономика: Бизнес-курс за школьной партою. – М.: ОЛМА-ПРЕСС, 2000. – С. 37-50.

  2. Горленко Г.О., Пархоменко І.М. Збірник задач з економіки: Навчальний посібник для учнів 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з поглибленим вивченням економіки. – Кам’янець-Подільський: Абтека-НОВА, 2001.-С.51-52.

  3. Загальна економіка: Підручник / І.Ф Радіонова та ін. За ред.. І.Ф. Радіонової. – Кам’янець-Подільський: Абетка НОВА, 2002. – 284 с.

  4. Прус сова Л.Г. Экономика в вопросах и ответах: Учебно-методическое пособие. – К. : ООО «УИПК «Екс об», 1999. – С. 10-29.

Додаток 1



Схема виду грошей


Види грошей



Готівкові

засоби, що замінюють гроші

міжнародні гроші

банківські рахунки

поточні

термінові

монети

банкноти

векселі

чеки

пластикові картки

Додаток 2.



Картка 1. Чеки

1947 р. до н. е. належить чек, що був виписаний на глиняній таблиці з Абу-Хаббі: «8 і 1/2 міні олова призначаються жриці сонця Ламассі, дочці Каша-Уни та Ібни-Нана». Чек був дійсний для пред’явлення протягом 14 днів.


Фрагмент з листа Сенеки: «Переведу ці гроші Епікуру, хай здійснюється плата в нього».
Фрагмент з листа барона К.: «Хочу повернути Вам свій борг – 5000 рублів. Тому пересилаю підписаний мною чек – це зручно та безпечно. Ви отримаєте за чеком готівку в банку, розпишетеся на його звороті та повернете мені, це й підтвердить те, що я виконав своє боргове зобов’язання.


Картка 2. Вексель

«Хай знають усі, хто живе нині, і хто буде жити, і хто побачить цей документ, що я зобов’язався заплатити 20 серпня… року Іоанна Скрибі 137 золотих флорінів…»


Поки строк оплати не надійшов, Іоанн Скриба може використати вексель боржника як платіжний засіб за потрібні йому товари чи послуги. Він підписує вексель, переводячи його за товари іншій особі – своєму кредитору, чим гарантує оплату у визначений строк. Так може вчинити й черговий власник векселя. Чим більше перевідних підписів на векселі, тим він надійнішій, адже багато людей гарантують його викуп (погашення).

Картка 3. Пластикові картки
Поради
Перед тим як отримати пластикову картку, необхідно поцікавитися про деякі умови:
● як можна поповнювати картковий рахунок;
● чи дає картка можливість користуватися кредитом; якщо так, то на яких умовах;
● яка мінімальна сума необхідна для отримання картки;
● яка сума залишку, що не можна знімати;

● скільки коштує виготовлення та обслуговування картки;

● який відсоток комісійних у разі отримання готівки;
● скільки відсотків нараховується на залишок карткового рахунку.
Картка 4. Кредитна картка

Цей новий продукт Райффайзен Банк Аваль надає можливість сплачувати в кредит за товари й послуги, а також одержувати готівку в усьому світі валютою країни перебування в будь-який час доби, сім днів на тиждень. Кредитна картка від Райффайзен Банку Аваль підкреслить Вашу респектабельність в Україні й будь-якій іншій країні світу.


Базові умови:


    1. Валюта кредиту – гривня (у тарифному плані «Під депозит» - у гривні, євро й доларах США).

    2. Термін дії кредитної картки –2 роки (у тарифному плані «Під депозит» - на термін розміщення внеску).

    3. Позика надається без забезпечення (у тарифному плані «Під депозит» - під заставу банківського внеску).

    4. Розмір кредитної лінії – до трьох середньомісячних доходів за останні півроку або до 75% від суми внеску (у тарифному плані «Під депозит»).

    5. Для карток Visa Gold/MasterCard Gold – від 10 тис. грн (2 тис. дол. США і 1,4 тис. євро) до 60 тис. грн. (12 тис. дол. США і 8 тис. євро).

    6. Комісія під час оплати товарів і послуг не стягується.

    7. Мінімальна щомісячний платіж – 5% від залишку заборгованості (не менш ніж 30 грн, 6 дол. США або 4 євро залежно від валюти рахунку). Сплачується до 20 числа кожного місяця.

    8. Під час погашення заборгованості частково або в повному обсязі кредит відновляється на суму погашеної заборгованості.

Каталог: attachments -> article
article -> Україна Міністерство освіти і науки України
article -> Формування позитивної мотивації навчання одна з основних умов виховання та розвитку особистості молодших школярів
article -> Положення про майстер-клас І. Загальні положення Майстер-клас одна з форм методичної роботи з педагогічними кадрами, яка є методом передачі досвіду, майстерності, шляхом показу прийомів роботи. Мета діяльності
article -> Формування природничо-наукової компетентності студентів педагогічного училища майбутніх вчителів початкових класів приходько С. В
article -> Методичні рекомендації до семінарських занять з дисципліни «Культурологія»
article -> Картка уроку вірші зарубіжних поетів про дружбу І кохання. Р. Бернс «Любов». Поетизація високого почуття, розкриття його сутності Коли любиш, то таке багатство відчуваєш, стільки
article -> Методичні рекомендації за останні роки у більшості країн Західної та Центральної Європи відбулися докорінні зміни у законодавстві, яке стосується спеціальної освіти
article -> Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
article -> Формування ціннісних орієнтацій і ставлень особистості як основа її життєвої позиції

Скачати 139.84 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка