"Голодомор 1932 ─ 1933 рр в. Україні"Скачати 177.98 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір177.98 Kb.


Тема уроку: “Голодомор 1932 ─ 1933 рр. в. Україні”


Мета: Використовуючи різні форми роботи, вміння і навички, здобуті на попередніх уроках, учні повинні сформувати знання про голодомор, його передумови, хід та наслідки. Провести з допомогою вчителя науковий аналіз документів і в кінці уроку вказати на його головні причини, дати визначення поняття ─ голодомор.

Форма уроку: Урок ─ пам`яті, присвячений всім загиблим від голодомору жителям України.Обладнання: Документи, схеми, таблиці.

Хід уроку

 1. Організаційний момент.

 2. Вступне слово вчителя.

 3. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

I.Вивчення нового матеріалу за планом.

II.Закріплення нових знань і умінь учнів.

III.Підсумок уроку.


VII. Домашнє завдання.

I. Організаційний момент
II. Вступне слово вчителя

Тема сьогоднішнього уроку “Голодомор 1932 ─ 1933 рр.” Присвячена одній з найстрашніших сторінок у багатостраждальній історії України.

Більш ніж сімдесят років тому на Україні розгорнулась жахлива трагедія ─ голод, який уніс життя мільйонів українців. Тому наш урок буде уроком пам`яті, присвяченим всім загиблим від голодомору жителям України. Головним завданням нашого уроку буде вшанування пам`яті жертв голодомору. А це не можливо без здобуття знань про голодомор, про його передумови, хід та наслідки, без визначення його головних причин. Сформувати знання про голодомор ми зможемо, використовуючи різні форми роботи, різні вміння і навички, здобуті на попередніх уроках. Вивчення будь-якої теми з історії так чи інакше виховує людину. Сьогоднішня тема допоможе виховати повагу до історії свого народу, небайдужість до минулого, співчуття безвинним жертвам голодомору, усвідомлення відповідальності за сьогодення і майбутнє.
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.
Питання учням

В історії України неодноразово відбувався голод. Чому ж таку увагу ми приділяємо самк голоду 1932-1933р., називаючи його голодомором ? У чому неординарність цього явища ?Відповідь учнів

Неординарність і феноменальність цього явища в тому, що голодомор 1932 –1933р. не був викликаний стихійними лихами, не мав природнього пожодження. Він був штучно організований радянською державою і особисто її керівником Сталіном.Питання учням

Дійсно, голодомор був викликаний не природою, а політикою радянської держави ? Це явище навіть називають зараз таким терміном, як геноцид. Пригадайте, що таке геноцид ?Відповідь учнів

Геноцид ─ це сукупність актів, що здійснюються з метою знищення повністю або частково національної, етнічної, расової, релігійної або соціальної групи.Вчитель

Дійсно. Сьогодні ми знаємо правду про голод і можемо її говорити, але були такі часи, коли сам факт голодомору приховувався та заперечувався. Про голодомор багато вже сказано, правдива інформація вражає, але і зараз є люди, які не відмовляються від комуністичної ідеології, без якої і голодомор, і інші жахливі явища часів комуністичної диктатури були б не можливі. Вони кажуть, що влада не винна в голодоморі, що Сталін взагалі не знав про масовий голод. Тому, знову звертаючись до цієї теми, ми повинні в ході історичного дослідження відповісти на одне головне проблемне питання: "Голодомор 1932-1933 рр.: штучно організований злочин (геноцид) проти українського народу чи випадковий збіг обставин? " Відповідь на це питання потрібна нам, нашим сучасникам, щоб ніколи нічого подібного не повторилось в Україні: це потрібно в ім'я тих мільйонів жертв, які зникли, як останні осінні квіти під мертвим снігом небуття. Це потрібно і мертвим, і живим, і ненародженим.IV. Вивчення нового матеріалу за планом

1. Передумови голодомору. 1. Засоби хлібозаготівельної політики і початок голодомору.

 2. Посилення голодомору.

 3. Наслідки голодомору для України.

 4. Причини голодомору.

 5. Підсумки уроку.
Вчитель.

А зараз ми переходимо до інформативної частини нашого уроку; визначимо, які обставини сприяли виникненню голодомору і як він починався. Для цього послухаємо невеликі доповіді.Доповідь учня.

1. Передумови голодомору.

1928-1929 рр. визначились значними змінами у житті радянської держави в різних сферах, у тому числі і в економіці. Для сільського господарства ці зміни втілились в такі поняття, як хлібозаготівельна криза та колективізація. Хлібозаготівлі перетворились у відбирання хліба у селян, і для цього селянські господарства об'єднувались у колгоспи. Вільні виробники ставали залежними від держави колгоспниками. У 1929р. колективізація стала суцільною, відбувся так званий "великий перелом". Ці події викликали незадоволення селян, яке перетворювалось інколи у повстання. В боротьбі з селянами влада застосовувала різні засоби, і найпоширеніший, звичайний для цієї влади ─ насильство, терор. До кінця 1932р. 70% селянських господарств, які володіли 80% посівної площі, були об'єднані у колгоспи. Але саме тоді на Україні і ще в деяких частинах СРСР почався голод.Вчитель.

Які ж результати мала колективізація для сільського господарства?Учень.

Це насамперед некомпетентність керівництва колгоспів, бюрократизація, незацікавленість селян в ефективній праці, низька якість

техніки, розкуркулення - ліквідовано 200 тисяч господарств, репресії проти селян. А також відбулось скорочення посівних площ з 1931р. по 1932р. до 20%. У 1932р. засіяно половину запланованих посівних площ, втрати врожаю становили 40%. (Наслідки колективізації- це перший крок до голодомору.)

Вчитель.

Довгий час в історичній науці панувало твердження про те, що голоду 1932-1933рр. як масового явища не було, а були деякі труднощі; їх пов'язували з посухою, що охопила у 1931р. деякі райони України. Але це не могло викликати голод. У 1934р. трапилась інша спустошлива посуха, але тоді голоду не було. Врожай зерна у 1932р. був лише на 12% меншим середнього показника 1926-1930рр. Тому цей факт не зміг значно вплинути на ситуацію. Вилучення зерна у селян пов'язують також з необхідністю створення потужної індустріальної бази. Державі для цього потрібні були кошти, і одним з джерел фінансування індустріалізації стало пограбування селян. Зерно, що вилучалось у них, йшло на експорт. У 1932-1933р. було вивезено відповідно 18,1 млн. і 10 млн. центнерів зерна. Хоча деякі статті експорту давали значно більше коштів, до того ж під час світової кризи, що охопила тоді багато країн, ціни на зерно знизились. Крім того, безглузда політика щодо зернозаготівель не давала змоги реально збільшити експорт зерна. Є згадки, що під час голоду зерно навіть знищувалось, воно лежало у сховищах, а навколо голодали люди. Витоки початку голоду треба шукати у засобах хлібозаготівельної політики держави, яка проводилась з неухильною жорстокістю. Розглянемо це питання крізь конкретні дії вищого керівництва держави.


Доповідь учня.

(Учень розповідає, звертаючись до плаката-схеми.)

Звернемось до рішень керівництва державою, отже:

2. Хлібозаготівлі на Україні та їх виконання.

6 травня 1932р. РНКСРСР і ЦК ВКП(б) ухвалив постанову про план
хлібозаготівлі з врожаю 1932р. для України─356 млн. пудів─ термін реалізації
плану─ до 1 січня 1933р. (потім зменшено до 282 млн. пудів.
Серпень 1932р.- партійні активісти отримали право конфісковувати зерно в особистих селянських господарствах.

7 серпня 1932р.- постанова ЦВК і РНКСРСР про охорону майна
державних підприємств, колгоспів і кооперації, і про зміцнення суспільної

(соціалістичної) власності, "закон про п'ять колосків". За крадіжку


державного колгоспного майна ─ розстріл, при пом'якшувальних обставинах─тюремне ув'язнення на 10 років. До початку 1933р. за цією постановою було засуджено 54645 осіб, з них 2110 до страти.

Листопад 1932р.- початок діяльності в Україні надзвичайної комісії по хлібозаготівлі (на чолі─ В. Молотов)

З 1 листопада 1932р. по 1 лютого 1933р. ця комісія додатково вилучила з України 104,6 млн. пудів зерна. Всього з врожаю 1932р. державою було вилучено 260,7 млн. пудів.

Листопад 1932р.- постанова ЦККП(б)У "Про заходи з посилення хлібозаготівель" (про повернення незаконно розданого колгоспникам хліба, вводились натуральні штрафи для боржників по хлібозаготівлях).

Грудень 1932р.- постанова ЦККП(б)У про занесення на "Чорну допису" сіл, які мають заборгованість по хлібозаготівлях ( на початку грудня 1932р. повністю хлібозаготівлю по республіках було виконано в 16 районах з майже 400).

Грудень 1932р.- постанова ЦККП(б)У про заборону завезення й продажу промислових товарів у районах, де заготівля хліба залишилась незадовільною (82 райони).

Грудень 1932р.- постанова ЦККП(б)У про введення єдиної паспортної системи в УСРР (селяни паспортів не отримали.).

Вчитель.

Державна влада приймала постанови, але за сухими словами документів приховувалась велика трагедія, і чим більш жорстокою ставали заходи владних органів, тим більше насувався голод на Україну, тим більше приреченими ставали селяни.

Виконання плану по хлібозаготівлях перетворилось на відбирання у селян будь-яких продуктів. Наприкінці грудня 1932р. на Україну прибув посланець Сталіна ─ Каганович, який привіз вказівку відбирати у селян навіть насіннєвий фонд. Держава жорстоко карала неслухняних селян.
Звернемось до документів того часу. (Учні читають документи №1, 2, З з підручника, і роблять висновки щодо них.)

Документ №1

Партійне керівництво на місцях заперечує масовість голоду, визнає лише окремі випадки і всю провину перекладає на самих селян.Документ №2 і №3.

З документів видно, що керівництво держави ставить селян України в умови, коли вони приречеш на голодну смерть. Особливо це стосується тих регіонів, які не здали тієї кількості зерна, якої з них вимагали.

Голод посилювався і охоплював все більше сіл. Селяни намагались тікати у міста за межі України, але їх повертали назад помирати у своїх селищах.

Голод набув найстрашнішої сили на початку 1933р., а з березня 1933р. став масовим явищем. Люди божеволіли від страждань. Великої кількості набули випадки канібалізму. Як правило жертвами цього жахливого явища ставали діти.

(Перенесемось у своєму уявленні на сімдесят років назад. Почуємо правду від імені тих, хто випробував голодомор на собі.)
З відомостей Гавришівської, Сосонської

та Якушинецької сільрад Винницького району

про смерть й факти канібалізму на грунті голоду12

лютий─серпень 1933 р.Запис акту про смерть13

Прізвище,

ім`я,по-бать-

кові

Помер


(ла)

Вік

Де жив

постійноРемес-

ло14


Де пра-


цював

Де вмер

Причина

смерті


Сташко Василь

Дмитрович28.11.

1933 р.


5 років

с.Сосонка

хлібороб

в себевід голоду

Копитко Мартоха

Андріївна21.III.

1933 р.


48 років

с.Сосонка

хлібороб

в себевід голоду

Кухар Іван Никифоро-вич

28.III.

1933 р.


5 років

с.Хмільо-

ва15хлібороб

член кол-

госпу «Ленін-ський

заповіт»


вдома

від наглої

смерті


Пасека Порфирій

Тимкович


5.IV.

1933 р.


50

років


с.Якуши-нець

хлібороб

член кол-

госпу «13-

річчя

Жовтня»вдома

від наглої

смерті


Сташко Данило

Мартинович9.V.

1933 р.


42

роки


с.Сосонка

хлібороб

член артілі

вдома

від голоду

Романенко Іван

Семенович23.V.

1933 р.


48

років


[с.Сосонка]

хлібороб

одноосіб-

ник


на дорозі

від голоду

Пукас Марко

Захарович26.V.

1933 р.


44

роки


Гавришівсь

ка с/р


хлібороб

член кол-

госпувдома

від опуху

Р. Тодоска

11.VI.

1933 р.


6 років

с.Сосонка

хлібороб

одноосіб-

ник
встановлено

сільрадою та міліцією,

що батько

зарізав і з`ївР. Ганна

12.VI.

1933 р.


3 роки

с.Сосонка

хлібороб

одноосіб-

ник
зарізав батько для їжі

Захаревич Григорій Тимкович

12.VI.

1933 р.


7 роки

с.Сосонка

хлібороб

одноосіб-

ник
зарізано людоїдом

Кравець Петро

Васильович6.VIII.

1933 р.


10 років

С.Лисогора17

хлібороб

одноосіб-

ник


вдома

від голоду

Державний архів Вінницької області.

Голод пішов на спад влітку 1933р. коли держава почала виділяти хліб для того щоб врятувати тих хто ще не вмер. Але наслідки голодомору для України були жахливими. Від голоду померло за різними даними від 4 до 7 млн. чоловік. Мільйони українців втратили здоров'я, мільйони людських доль було покалічено. Величезними були і непрямі демографічні втрати від зниження народжуваності. Голодомор став ще однією хвилею винищення генофонду української нації. Сталін дуже добре знав, що робиться з селянством. Кожні 5 днів він отримував з обкомів партії під таємним грифом телеграми про те скільки в областях селян опухло з голоду і скільки селян померло.

Наближаючись до завершення нашого дослідження звернемось до того, як оцінювали тогочасні події самі керівники радянської держави.

Україна... має служити колосальною лабораторією випробуванням нових форм соціально-економічної та виробничо-технічної перебудови сільської економіки всього Радянського Союзу.

(Перший п'ятирічний план.)

"Ми безперечно добились того, що матеріальне становище робітників і селян поліпшується у нас рік у рік. У цьому можуть сумніватись хіба тільки закляті вороги Радянської влади."

(Й. Сталін, січень 1933р.)

"Селянське питання було основою, квінтесенцією національного питання. По суті, національне питання є селянським питанням."

(Й. Сталін.)

"Спеціальне завдання колективізації на Україні полягає в тому, щоб знищити соціальну базу українського націоналізму─ індивідуальне селянське господарство."

(Газета"Правда України.)


"Між селянами і нашою владою точиться жорстока боротьба. Це боротьба на смерть. Цей рік став випробуванням нашої сили і їхньої витривалості. Голод довів їм, хто тут господар. Він коштував мільйони життів, але колгоспна система існуватиме завжди. Ми виграли війну."

(М. Хатаєвич (Секретар ЦККП(б)У і секретар Дніпропетровського
обкому КП(б)У.)

V. Закріплення нових знань і умінь учнів


Які ж основні причини голодомору можна визначити виходячи з вище розглянутого ?


Причини голодомору:

 1. Антинародна політика радянської держави в умовах панування
  комуністичної системи та ідеології.

 2. Колективізація сільського господарства.

 3. Злочинні хлібозаготівлі, бажання вирішувати глобальні державні
  завдання за рахунок селянства.

 4. Особиста ненависть Сталіна до української нації.

 5. Прагнення ліквідувати реальний і потенційний опір українського селянства, знищити його, перетворив рештки на слухняних колгоспників.

VI. Підсумок уроку.

Визначивши причини голодомору, розглянувши його хід та наслідки можна відповісти на проблемне питання нашого уроку: Що ж таке голодомор?Учень.

Голодомор 1932-1933р.р. - штучно організований злочин проти українського народу, геноцид, спрямований на підрив корінь української нації, безкровна війна, метою якої було вирішити селянське, а отже національне питання на Україні. Цей злочин організувала радянська держава і особисто Сталін. Витоки голодомору у сутності антилюдської тоталітарної комуністичної системи.


Вчитель.

Отже ми розглянули тему нашого уроку: наприкінці треба згадати, що зараз ми дійсно вшановуємо пам'ять жертв голодомору, на Україні є пам'ятники загиблим від голоду, виходять книги про голодомор, нещодавно, 26 листопада 2005 року по всій Україні пройшли дні жалоби за мільйонами загиблих у ті страшні роки.

Біля пам`ятника жертвам голоду  геноциду зібралися глава держави Віктор Ющенко, Голова Верховної Ради Володимир Литвин, прем`єр-міністр, секретар Ради нацбезпеки та багато, багато інших відомих , людей, політиків, науковців.

Цього ж дня в Міжрегіональній Академії управління персоналом відбулася IV Міжнародна наукова конференція “Єврейсько ─ більшовицький переворот 1917 року як передумова червоного терору та українських голодоморів”.

За останні два роки проведено, зокрема, Всеукраїнські наукові конференції “Голодомор 1932 – 1933 років як величезна трагедія українського народу”, “Голодомор 1932 – 1933 років: основні дійові особи і механізми здійснення”, III Міжнародна наукова конференція “Голодомори в Україні: геноцид і опір”, проведено численні круглі столи, підготовлено низку тематичних видань. Кожен тиждень загиблі від голоду поминаються на службах у храмах.
VII. Домашнє завдання.

Прочитати та вивчити:

§ 56 ─ стор. 279 – 284.

Підручник: Турченко Ф.Г. “Новітня історія України”. Частина перша 1914 – 1933рр.;

Підручник для 10-го кл. – К. Генеза, 2002 – 352с.Публікації офіційних документів та архівних матеріалів


 1. Колективізація і голод на Україні, 1929-1933: 36. док. і матеріалів / АН України. Ін-
  т історії України; Упоряд.: Г.М.Михайличенко, Є.П.Шаталіна; Відд. ред. С.П.
  Кульчицький. ~ К.: Наук, думка, 1992. ~ 732 с. Донец. обл. ~ С. 479-481, 558-559,
  591,602-603,630-631.

 2. Безпечний Т., Букрєєва Т. Чорні сторінки історії: [Про колективізацію в Донбасі: За
  док. держарх. Донец. обл.] // Сіл. Донеччина. — 1991. — 24,26 лип.

 3. Вербиченко В. После голодомора...: [Досьє потребархивариуса] // Донец.
  кооператор. ~ 1993. — 31 авг. ~ 6 сент.; 22-29 сент.

 4. Голод на Україні (1931-1933 рр.): [Док. і матеріали] / Вступ, сл. В.І.Марочко,
  Є.П.Шаталіної//Укр. іст. журн. --1989. --N08. -- С. 105-117; N09. -- С. 110-121.

 5. Голод 1932-1933 годов. Украйна ~ Донбасе: Свидетельствуют док. // Путь к
  коммунизму. ~ Тельманово, 1990. — 8,13 дек.

 6. Довідка ДНУ УРСР про продовольчі утруднення і ураження голодуванням районів
  України. 12 березня 1933 року: [Також по Донец. обл.] // Під прапором ленінізму. —
  1990.--N08.--С. 77-78.

 7. Документи 1931-1933 років про голод на Донбасі / Вступ, слово "Із протоколів
  страхіть" Т. Безпечного // Україна. --1991. ~ N014. - С. 26-28.

 8. Заика В. "Неурожай бьіл тогда, внучек...": По материалам арх. док. о 1933-м в
  Донбассе // Донбасе. --1998. ~ 5 февр.

 9. Із довідки Донецького обласного відділу ДНУ Донецького обкому КП(б)У 9
  березня 1933 з приводу голоду 1932-1933 років на Україні // Під прапором
  ленінізму.- 1990. -N08. - С. 74.

Книги та брошури

 1. Візир М. Голод на Донбасі // Голод 1933 року в Україні: Свідчення про
  винищування Москвою українського селянства. — Дніпропетровськ ~ Мюнхен,
  1993. - С. 143-145.

 2. Душка В.Г. От стариньї глубокой до наших дней: Очерки истории Тельмановского
  р-на в Донец. обл. - Донецк: Б.и., 1999. ~ 178 с. Голод 1932-1933 рр. - С. 122-128.

 3. Задніпровський О.І. Голод в історії України: Корот. нарис (Х-ХХ ст.) / Донец.
  держ. ун-т, Донец. від-ня Наук, т-ва ім. Шевченка. — Донецьк: Укр. культурол.
  центр, 1999. - 88 с. Голод 1932-1933 рр. - С. 22-26, 36, 61-66.

 4. Зеленская Л.И. Тень голодомора: [г. Краматорск] // Малоизвестньїе страницьі
  истории города Краматорска : Краевед. сб. — Краматорск, 1998. — С. 125-127.

 5. Коваленко СІ. Голод 1932-33 рр. в Донбасі // Розвиток історичного краєзнавства в
  контексті національного і культурного відродження України: Тези доп. та
  повідомл. 5-ї Всеукр. конф. ~ К.; Кам'янець-Подільський, 1991. — С. 320-322. Те ж
  саме рос. мовою // Летопись Донбасса: Краевед. сб. - Донецк, 1992. - Вьш.1. ~ С.54-56.

 6. Кочур М. Макіївський район Сталінської області // Голод 1933 року в Україні:
  Свідчення про винищування Москвою українського селянства. — Дніпропетровськ-
  Мюнхен, 1993. - С. 131-132.

 7. Кульчицкий С.В., Шаталина Е.П. Коллективизация сельского хозяйства и голод в
  1932-1933 гг. // Новьіе страницьі в истории Донбасса. ~ Донецк, 1992. - Вьш.2. ~С. 23-50.

 8. Кульчицький С.В. Смертність населення УРСР у 1933 р.: (територіальний аспект) //
  Розвиток історичного краєзнавства в контексті національного і культурного

відродження України: Тез. доп. і повідомл. 5-ї Всеукр. конф. ~ К.; Кам'янець-Подільський, 1991. -- С. 308-310. 1. Куромія Г. Свобода і терор у Донбасі:Українсько-російське прикордоння, 1870-
  1990-і роки/ Пер. З англ.. Г. Кьорян,В-Агєєв; Передм. Г. Немирі.- К.: Вид-во
  Соломії Павличко"Основи",2002.-5 Юс.

 2. 33-й: голод: Народна Книга-меморіал / Упоряд.: Л.Б.Коваленко, В.А. Маняк. ~ К.:
  Рад. письм., 1991. - 548 с. Донец. обл. - С. 210-232.

 3. Троян М. Голодомор 1932-1933 років у Донбасі // Голодомор 1932-1933 рр. в
  Україні: причини і наслідки: Матеріали Міжнар. наук. конф. - К., 1995. — С. 132-
  140.

 4. Харківський А.М. Реалізація закону "про п'ять колосків" на Донеччині // Розвиток
  історичного краєзнавства в контексті національного і культурного відродження
  України: Тези доп. та повідомл. 5-ї Всеукр. конф. ~ К.; Кам'янець-Подільський,
  1991. --С. 281-282.

Журнальні та газетні публікації

 1. Алфьоров М. Голод // Світлиця. ~ 2002. ~ 29 берез. ~ Дод. до газ. "Донеччина".

 2. Андриевский В. Геноцид протав крестьян: К 60-летию голода на Украине 1932-
  1933 гг. // Альтернатива. -- Угледар, 1991. - 2 авг.

 3. Арсентьев И. Голодомор. Как зто бьіло: [Волновахский р-н] // Донбасе. ~ 1993. ~11мая.

 4. Бесараб І. Голодомор: [Мар'їнський р-н] // Під прапором Леніна. — Марїнка, 1990.
  - 25, 28, ЗО серп.

 5. Беспечньш Т. Голод 1932-1933 годов на Донбассе: Страницьі истории // Соц.
  Донбасе. - 1989. ~ 6, 9, 13 дек.

 6. Беспечньш Т. Красньш передел //Жизнь. ~ 1993. ~ 19,26 янв.; 2, 9 февр.

 7. Беспечньш Т. Трагедия начала тридцатьгх: Восстанавливая страницьі истории //
  Воропшловград. правда. ~ 1989. -- 24 сент.

 8. Беспечньш Т., Букреева Т. Сталинские чистки в Донбассе // Жизнь. — 1991. ~ 9 авг.

 9. Беспечньш Т., Букреева Т. Те три колоска... // Веч. Донецк. ~ 1991. ~ 12 февр. ~ С.
  2; 13 февр.- С.2.; 14 февр.- С.2.

 10. Богатьірь А.Страшнее правдьі ничего нет:Голодомор-33 // Ясиноват.газ. ~1993.–13 мая

 11. Бодак А. Ятрять душу спогади // Вісті. — Слов'янськ, 1993. ~ 2 верес.

 12. Борисенко В. Голод именем партии // Жизнь. - 1999. — 5 нояб.

 13. Гозун Е. Глазами очевидца // Родное Приазовье. - Новоазовск, 1993. — 26 авг.

 14. Голод 1933 года в Харцьізске: Воспоминания очевидца // Город, газ. ~ Харцьізск,
  1994.-18 мая.

 15. Голодомор: [Марьинский р-н] // Святьіе горн. - 2002. - 20-26 марта. (N05). — С.12.

 16. Денисенко А. Хлеб бьіл главньм в нашей жизни // Ясиноват. газ. — 1993. ~ 1 сент.

 17. Дмитренко В. Вспомнилось горькое детство: Голодомор-33 // Наше слово. —
  Волноваха, 1993. - 28 серп.

 18. Документи про совєтське народовбивство: Свідчення Сергія Фурси з
  Маріупольщини // Народна воля. — Скрантон, Пенсільванія, 1950. ~ 9 берез.

 19. Душка В. От стариньї глубокой до наших дней: [Тельмановский р-н] // Путь
  Октября. - Тельманово, 1991. - 15, 29 июня; 16 июля.

 20. Заїка В. Голод: Правда про 1933 рік на Донеччині // Рад. Донеччина. --1989. ~ 6жовт.

 21. Заика В. Голодомор: 1933 год в Донбассе // Первая линия. — 1991. ~ 19 июня.

 22. Заїка В. З таємниць голодомору: Де НКВД ховало тисячі трупів // Новий обрій. -
  Мельбурн, 1985. - 4.7. - С. 238-240
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка