Гіперактивна дитинаСкачати 93.23 Kb.
Дата конвертації08.09.2017
Розмір93.23 Kb.
#35746
Гіперактивна дитина
Проблема гіперактивності сьогодні набуває особливої актуальності, оскільки число гіперактивних дітей з кожним роком збільшується. За даними різних авторів близько 20% учнів виявляють гіперактивні розлади, що характеризуються надмірною рухливістю, розгальмуванням. У моїй школі кількість таких дітей варіюється 25-30% .Вчителі кажуть: «Одна розгальмувана дитина - це проблема, дві - це біда», тому, що на решту дітей часу вже не вистачає.

Актуальність проблеми і в тому, що гіперактивність являє собою розлад, що має безліч різноманітних аспектів: неврологічні, психіатричні, рухові, мовні, виховні, соціальні, психологічні і т.п.

У зрілому віці лише близько 30% гіперактивних людей позбавляються від цього розладу, тоді як більшість з них відчуває значні труднощі і в зрілому житті. За даними статистики близько 20% з гіперактивних підлітків ведуть антисоціальний спосіб життя, включаючи порушення закону і пристрасть до алкоголю і наркотиків. Ось чому важлива своєчасна діагностика проявів і причин гіперактивності у дітей. тбо, на думку багатьох фахівців, корекція гіперактивності у дитячому віці більш ефективна. При роботі з дітьми необхідно враховувати особливості особистості дитини, стиль сімейних взаємин, причини розвитку гіперактивного поведінки. Поняття гіперактивності включає сукупність симптомів, пов'язаних з надмірною психічною та моторною активністю. Слово гіперактивний походить від злиття двох частин: «гіпер» - (від грец. Hyper - над, зверху) і «активний», що означає «дієвий, діяльний».

Пік прояву синдрому - 6-7 років. Його головними характеристиками є: надмірна нетерплячість, особливо в ситуаціях, що вимагають відносного спокою, тенденція переходити від одного заняття до іншого, не завершуючи жодного з них,вертлявість, в момент, коли потрібно сидіти. Ця особливість стає найбільш очевидною в організованій навчальній діяльності. Такі діти важко адаптуються до школи, погано входять у дитячий колектив, часто мають різноманітні проблеми у взаєминах з однолітками. Дезадаптивні особливості поведінки таких дітей свідчать про недостатньо сформованих регулятивних механізмах психіки, насамперед самоконтролю.

Характерною рисою розумової діяльності гіперактивних дітей є циклічність. При цьому мозок продуктивно працює 5-15 хвилин, а потім 3-7 хвилин накопичує енергію для наступного циклу. У цей момент дитина «випадає» і не чує вчителя, може зробити які-небудь дії і не пам'ятати про це. Щоб залишатися у свідомості, таким дітям потрібно постійно тримати свій вестибулярний апарат у активності - крутити головою, рухатися, крутитися. Якщо голова і тіло будуть нерухомі, то у такої дитини знижується рівень активності мозку

Які ж вони, - гіперактивні діти? Симптоми гіперактивних дітей наступні:

Неспокійні рухи в кистях рук і стопах.

Встає зі свого місця в класі під час уроків.

Легко відволікається на сторонні стимули.

Насилу чекає своєї черги в різних ситуаціях

На питання часто відповідає, не замислюючись, не вислухавши їх до кінця.

Насилу зберігає увагу при виконанні завдань або під час ігор.

Часто переходить від однієї незавершеної дії до іншої.

Не може грати тихо, спокійно.

Балакучий.

Часто заважає іншим, пристає до оточуючих

Часто складається враження, що дитина не слухає звернену до нього мову.

Часто втрачає речі, необхідні в школі, вдома, на вулиці.

Іноді здійснює небезпечні дії, не замислюючись про наслідки.

Причини гіперактивності дуже індивідуальні і в більшості випадків це поєднання різних факторів, серед яких: спадковість, здоров'я матері

навколишнє середовище., харчування,відносини всередині сім'ї.

Я хотіла б зупинитися на родині, як однієї з причин формування гіперактивності. Перш за все, визначаючи емоційний зв'язок дитини з матір'ю, сім'я закріплює, а іноді і провокує виникнення гіперактивності як певного способу взаємодії дитини зі світом. Саме незадоволеність дитини спілкуванням з близькими дорослими часто є причиною такої поведінки, бо дорослий для школяра - центр його емоційного життя: відносин, контактів з іншими людьми, прихильностей. Відомо, що батьки дітей з дефіцитом уваги розлучуються в три рази частіше, та 40% цих дітей мають одного з батьків з синдромом гіперактивності.

Мої спостереження показали, що дві третини дітей, що характеризуються як гіперактивні,в моїй школі, - це діти з родин високого соціального ризику. До них відносяться сім'ї:

• з неблагополучним економічним становищем (один або обидва батьки безробітні, незадовільні матеріально-побутові умови, відсутність постійного місця проживання);

• з несприятливою демографічною ситуацією (неповні та багатодітні сім'ї, відсутність обох батьків);

• сім'ї з високі рівнем психологічної напруженості (постійні сварки та конфлікти між батьками, труднощі у взаєминах між батьками і дітьми, жорстке поводження з дитиною);

• сім'ї, що ведуть асоціальний спосіб життя (батьки страждають алкоголізмом, наркоманією, психічними захворюваннями, ведуть аморальний спосіб життя, скоюють правопорушення).

Проблеми взаємин у родині,невдоволення дитиною спілкуванням з близькими дорослими, найяскравіше видно в малюнках дитини.

Наприклад, при виконанні тесту «малюнок сім'ї» у гіперактивних дітей простежуються певні закономірності. Розуміючи, що таке сім'я, перерахувавши всіх її членів, в тому числі і себе, вони, перш за все, малюють предмети: будинки, дерева, хмари, траву, тільки потім переходять до зображення людей. Після того, як дитина зобразила всіх членів сім'ї, вона може згадати про себе, а може і не згадати, але, навіть згадавши, вона не може знайти місце, де б себе намалювати. На запитання: «Чому ж тебе немає малюнку?» - дитина, зазвичай, швидко знаходить відповідь, кажучи, що вона у цей час була на кухні, на прогулянці і т.п. Характеризуючи малюнок і процес малювання, можна чітко простежити відсутність теплого, тісного контакту дитини з близькими дорослими, у почутті інших і себе серед цих інших, проявляється віддаленість дитини від близьких, і, перш за все від матері.

Я переконана в значущості емоційного контакту матері і дитини.

У своїй консультаційній та корекційної роботи з мамами я можу виділити два основних типи взаємодії матері з дитиною: «емоційно-байдужа» та «гіперопікаюча».

«Ємоційно-байдужа» мати не прагне зрозуміти особливості своєї дитини, пасивна у взаєминах з ним. У цих дітей можуть з'являтися ознаки емоційної депривації - емоційного "голоду", внаслідок нестачі материнської ласки і нормального людського спілкування. Вони готові прив'язатися до будь-якій людині, яка проявить турботу про них. У підлітковому віці вони часто потрапляють в асоціальні компанії.

«Гіперопікаюча» матір. У таких сім'ях дітей постійно контролюють, гальмуючи розвиток незалежності та самостійності. У такій поведінці значно більше вказівок і набагато менше ласки, заохочення і похвали. Дитину часто карають, починають сумніватися в його здібностях, постійно вказують на помилки, а іноді починають вважати неповноцінним. Як наслідок , ці діти - тривожні, невпевнені в собі,або мають агресивну поведінку.

Корекційна робота з сім'єю гіперактивної дитини спрямована, насамперед, на те, щоб збагатити і урізноманітнити емоційний досвід гіперактивної дитини, допомогти їй оволодіти елементарними діями самоконтролю і тим самим дещо згладити прояви підвищеної рухової активності - що змінить взаємовідносини його з близьким дорослим, і перш за все з мамою. І сприятимуть цьому будь-яка дія, будь-яка ситуація, подія, спрямовані на поглиблення їх контактів, з тим, щоб краще вони могли порозумітися. Так зніметься зайва напруга, що формується навколо дитини. Матері потрібно пояснити, що поліпшення стану дитини залежить не тільки від призначуваного спеціального лікування, навіть якщо таке потрібно, але значною мірою від доброго, спокійного і послідовного відношення до неї.

Батькам гіперактивних дітей я даю рекомендації, які можуть виявитися корисними в кожній такій сім'ї:

1. У своїх відносинах з дитиною підтримуйте позитивну установку. Хваліть її в кожному випадку, коли вона цього заслужила, підкреслюйте успіхи. Це допомагає зміцнити впевненість дитини у власних силах.

2. Уникайте повторення слів «ні» і «не можна».

3. Говоріть стримано, спокійно, м'яко.

4. Давайте дитині тільки одне завдання на певний відрізок часу, щоб вона мігла його завершити.

5. Для підкріплення усних інструкцій використовуйте зорову стимуляцію.

6. Заохочуйте дитину за всі види діяльності, що вимагають концентрації уваги (наприклад, робота з кубиками, розфарбовування, читання).

7. Підтримуйте вдома чіткий розпорядок дня. Час прийому їжі, виконання домашніх завдань і сну щодня має відповідати цьому розпорядку.

8. Уникайте по можливості скупчення людей. Перебування у великих магазинах, на ринках і т.п. втомлює дитину.

9. Під час ігор обмежуйте дитину лише одним партнером. Уникайте гучних, неспокійних приятелів.

10. Оберігайте дитину від стомлення, оскільки воно призводить до зниження самоконтролю і наростання гіперактивності.

11. Давайте дитині можливість витрачати надлишкову енергію. Корисна щоденна фізична активність на свіжому повітрі - тривалі прогулянки, біг, спортивні заняття.

12. Пам'ятайте про те, що притаманна дітям з синдромом дефіциту уваги гіперактивність хоча і неминуча, але може утримуватися під розумним контролем за допомогою перерахованих заходів.

Розповідаючи батькам про те, як щодня займатися з дитиною так, щоб ці заняття приносили спільне задоволення, відзначаю, що рідні вчаться так організовувати його діяльність, щоб успіх дитини був максимальний, а невдачі - мінімальні. Наприклад, якщо дитині складно виконати завдання, необхідно розбити його на декілька менших частин і радіти завершенню кожної частини. Батьків навчаю також знижувати власну дратівливість шляхом релаксації або фізичних вправ. Знижена дратівливість і агресія дозволяють батькам реагувати на поведінку дитини більш спокійно. Активна взаємодія дитини з близьким дорослим, впливає на розвиток здатності як дорослої, так і дитини відчути один одного,допомагає зблизитися емоційно.

Працюючи з такими дітьми я спостерігаю як важко їм досягти гарних результатів у навчанні, які дозволяють зберігати почуття власної значущості. Їм дуже часто доводиться піддаватися покаранню і чути звинувачень в тому, що вони дурні чи погані. У них мало друзів і багато проблем. Вплив стресів може привести до того, що вони будуть почувати себе ізольованими, вважати себе ненормальними, дурними і приреченими на невдачу. Індивідуальне консультування намагається вирішити ці проблеми. У процесі консультування я вчу дітей знаходити і розвивати свої сильні якості, щоб вони розуміли, що мати гіперактивність не означає бути поганим. Ми обговорюємо їх думки і почуття, вивчаємо приклади власної поведінки і вчимося адаптивним методам управління своїми емоціями.

У корекційній роботі з гіперактивними дітьми проводжу ігрові заняття з розвитку соціальних навичок, де навчаю стратегіям подолання конфліктів у взаєминах і налагодження позитивних взаємодій з дорослими і ровесниками.

У малих групах працюю з учнями з розвитку навичок довільної уваги, контролю імпульсивності, тренування посидючості. Для цього я використовую малюнки, пластилін, іграшки, конструктори. Беручи участь в таких іграх, як «Автомобіль», «Капітани», «Лисонька, де ти?», «Підкажи мовчки», діти не тільки розвивають необхідні навички, але й відчувають себе успішними, щасливими.

Організовуючи допомогу гіперактивним дітям і їх батькам залучаю до співпраці педагогів - вихователів, вчителів. Це дозволяє нормалізувати взаємини педагога з «важкою» дитиною та її батьками, допомагає дитині досягати вищих результатів на заняттях, у навчанні.

Для цього я надаю вчителю, вихователю докладні відомості про природу гіперактивності, про характер поведінки дітей з гіперактивністю в школі. Підкреслюю, що робота з такими дітьми повинна будуватися на індивідуальній основі з урахуванням особливостей кожного учня окремо.

Необхідно пам'ятати, що синдром гіперактивності неможливо коригувати тільки лише педагогічними та психологічними методами. Робота буде ефективніше та продуктивніше на тлі медикаментозного лікування. Тому я працюю в тісному контакті з медичним персоналом школи.Індивідуально підібрана медикаментозна терапія призводить до того, що у значної частини дітей симптоми зникають в підлітковому віці. Це пов'язано з тим, що поступово, у міру зростання дитини, порушення компенсуються, та частину симптомів регресує. Дослідженнями встановлено, що із зменшенням симптомів гіперактивності дитини, які блокувалися шляхом прийому стимуляторів, знижувався батьківський контроль за поведінкою дитини і значно зменшувалось прояв негативу.

Ми знаємо, що жодна пігулка не може навчити людину як треба себе вести. Неадекватна ж поведінка, що виникла в дитинстві, здатна зафіксуватися і звично відтворюватися. Недотримання сім'єю рекомендацій всіх фахівців ,призводить до того ,що в 50% випадків прояву синдрому гіперактивності такі симптоми ,як: надмірна імпульсивність, запальність, неуважність, забудькуватість, непосидючість, нетерплячість, непередбачувані, швидкі і часті зміни настрою можуть спостерігатися і у підлітковому віці..

У корекційній роботі з проблеми гіперактивності повинна брати участь команда: психолог, педагог, лікар, сама гіперактивна дитина та її батьки відразу, тому що тільки комплексний підхід здатний допомогти дитині і його сім'ї.

У нас стільки всякого наносного,

У нас стільки всякого непотрібного,

У нас стільки всякого зовнішнього,

У нас стільки всякого нарочного,

У нас стільки всякого доброго.

А люди ходять і не вірять нам,

Вони великі і сухі,

Вони гуляють як по берегу,Навколо бурхливої стихії.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2012
2012 -> Программа дисциплины ! Психология развития и возрастная психология направление подготовки 030300 Психология
2012 -> Програма для вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів
2012 -> Самостійна робота із «загального мовознавства» для спеціалістів
2012 -> Составители
2012 -> Національний технічний університет україни «київський політехнічний інсттут» кафедра охорони праці, промислової та цивільної безпепки зацарний В. В
2012 -> Програма для вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів
2012 -> Василя стефаника
2012 -> Никольская А. А. Становление возрастной и педагогической психологии в России
2012 -> Філософія культури програма курсу

Скачати 93.23 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка