Духовність І шляхетність – невід’ємні риси нотаріуса 16 жовтня в місті Острог Рівненської області на базі Національного університету «Острозька академія»Скачати 72.67 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір72.67 Kb.
Володимир ПОПОВ,

Голова асоціації нотаріусів Рівненської

області, приватний нотаріус

ДУХОВНІСТЬ І ШЛЯХЕТНІСТЬ – НЕВІД’ЄМНІ РИСИ НОТАРІУСА

16 жовтня в місті Острог Рівненської області на базі Національного університету «Острозька академія» відбувся семінар нотаріусів Рівненської області. Участь у семінарі взяли більше 70 чоловік, серед яких були приватні й державні нотаріуси; співробітники відділу нотаріату Головного управління юстиції у Рівненській області; директор Центру аналітичних досліджень з питань права та безпеки «ЮКОН», кандидат юридичних наук Зайцев Олексій Володимирович

До ініціативної і підготовчої до семінару групи входили члени правління Асоціації нотаріусів Рівненської області, приватні нотаріуси Онофрейчук Світлана Йосипівна, Онищук Дана Іванівна, Усик Світлана Іванівна, Січова Тамара Іларіївна. У підготовці й проведенні семінару також взяли участь начальник Головного управління юстиції у Рівненській області Данилюк Степан Іванович і його заступник Яцюк Наталія Василівна, начальник управління юстиції Острозького району Дячук Юрій Іванович, директор інституту права і правосуддя ім. О. Малиновського Національного університету «Острозька академія» Самолюк Василь Васильович.

Разом із підвищенням свого професійного рівня нотаріуси підвищили свої знання з історії рідного краю, підвищили духовність, відвідавши музеї Острога, діючу церкву на території університету. Місце проведення семінару було вибрано невипадково. Місто Острог є стародавнім українським містом. На його території і найближчих околицях нараховується багато яскравих пам’ятників національної культури та історії. 1981 року тут створений Державний історико-культурний заповідник, існують історичні музеї. Уперше Острог згадується в літописних джерелах з 1100 р., хоча постійним поселенням став раніше. Рід князів Острозьких володів містом із чотирнадцятого по сімнадцяте століття, це був рід найбагатших і найвпливовіших князів, які вкладали великі кошти в розбудову церков і монастирів, потужних оборонних споруд, які не раз отримували перемоги над ворогом, у тому числі розбили військо польського короля Казимира. Князі Острозькі розширювали свої володіння, отримували у свою власність нові міста й селища, отримали перемогу над військом татар і взяли їх у полон у кількості 40 тисяч чоловік, які були поселені в північній частині Острога (населення міста Москви у той час складало лише 16 тисяч чоловік). Освіта у князів Острозьких була не на останньому місці.

Національний університет «Острозька академія» – наступник першого вищого навчального закладу східнослов’янських народів – Острозької слов’яно-греко-латинської академії. Заснував академію 1576 р. князь Василь-Костянтин Острозький. Велику суму коштів на розбудову академії надала його племінниця – княжна Гальшка Острозька. В основу діяльності Острозької академії було покладено традиційне для середньовічної Європи, однак цілком незвичне для українського шкільництва, вивчення семи вільних наук (граматики, риторики, діалектики, арифметики, геометрії, музики, астрономії), а також вищих наук: філософії, богослов’я, медицини. Студенти Острозької академії опановували п’ять мов: слов’янську, польську, давньоєврейську, грецьку, латинську. Унікальність та оригінальність цього вищого закладу освіти виявилися і у тому, що тут уперше поєдналися два типи культур: візантійська й західноєвропейська. З Острозькою академією пов’язується ренесанс українського народу.

В Острозькому культурному осередку разом з академією постало найпотужніше тогочасне українське видавництво – кирилична друкарня Івана Федорова (Федоровича). Тут побачили світ греко-слов’янський «Буквар» – перший український підручник (1578); Новий Завіт (1580); «Книжка събраніє вєщєй нужнейших...» Тимофія Михайловича – перший в історії кириличної поліграфії покажчик стародрукованих текстів; «Хронологія» (1581) Андрія Римші – перший в Україні друкований поетичний твір; шедевр давньоукраїнської поліграфії, перша повна слов’яномовна «Острозька Біблія» (1581); визначні полемічні праці «Ключ царства небесного», «Календар римський новий» (1587) Герасима Смотрицького, «Апокрисис» Христофора Філарета тощо. Учень Острозької академії Мелетій Смотрицький написав першу фундаментальну слов’янську «Граматику» (1619), яку М. Ломоносов назвав «вратами учености».

Викладацькою діяльністю в академії займалися: літератор Дем’ян Наливайко (брат Северина, ватажка козацько-селянського повстання 1593–1596 рр.); грецький вчений та релігійний діяч, випускник Падуанської академії Кирило Лукарис (певний час – ректор академії, згодом – Олександрійський, а пізніше – Константинопольський патріарх); астроном, математик, доктор медицини, випускник Краківського і Падуанського університетів Ян Лятош; грецький учений і релігійний діяч Емануїл Мосхопуло; випускник Падуанської академії Никифор Парасхос-Кантакузен та інші. Першим ректором академії був Герасим Смотрицький – видатний освітній і культурний діяч, педагог, письменник-полеміст, поет.

Серед випускників академії – гетьман війська Запорізького Петро Конашевич-Сагайдачний; перший ректор київської братської школи Іов Борецький, лаврський архімандрит Єлисей Плетенецький; письменник Мелетій Смотрицький; автор знаменитої «Палінодії» Захарія Копистенський; відомий церковний і культурний діяч Ісакія Борискович та ін.

Острозька академія припинила своє існування 1636 р. Однак результати її діяльності не зникли безслідно. Сформований тут тип вищого навчального закладу був перенесений до Києва, звідки поширився до Молдавії і Москви.

Хроніка відродження Острозької академії у незалежній Україні починається 1994 р. з Указу Президента України. У жовтні 2000 р. Острозька академія отримала статус національного університету.

На сьогоднішній день у національному університеті використовуються новітні технології навчання, які ґрунтуються на міцній матеріальній базі, створеній завдяки меценатам з України та з-за кордону. До послуг студентів – сучасні комп’ютерні класи, що працюють у всесвітній мережі Інтернет, лінгафонні кабінети та регіональний ресурсний центр вивчення іноземних мов, спеціалізовані методичні кабінети, редакційно-видавничий відділ, багатотисячна бібліотека, спортивний комплекс. З метою забезпечення належного відпочинку студентів, створений і працює культурно-мистецький центр. Він надає можливість кожному, хто цього прагне, пізнати себе в мистецтві, навчитися розуміти його, збагатитись інтелектуально й духовно і застосувати свої творчі здібності. У складі культурно-мистецького центру діє народний аматорський театральний колектив, народний аматорський хоровий колектив, ансамбль скрипалів, студентський театр естрадних мініатюр, хореографічний колектив, група художньо-прикладного мистецтва, рок-групи «Карна», «Маракуйя», «Жерміналь», гурт «Енумо Еліш», вокальні дуети, вокалісти, аеробіка, літературна студія, дитяча мистецька студія. Загальноуніверситетські заходи проводяться в студентському Будинку культури. В університеті відреставровано приміщення костелу монахів-капуцинів, в якому створено студентсько-викладацьку екуменічну церкву.

23 серпня 2003 р. оприлюднений Указ Президента України, згідно з яким Національний університет «Острозька академія» знаходиться під патронатом Президента України та Кабінету Міністрів України. 22 червня 2007 р. відкрилось урочисте відкриття віртуальної бібліотеки Національного Університету «Острозька академія» за участю Президента України. 30–31 жовтня 2007 р. відзначилася 431 річниця створення Острозької академії.Учасників семінару привітав ректор Національного університету «Острозька академія», доктор психологічних наук, професор кафедри психолого-педагогічних дисциплін, академік Міжнародної Слов’янської академії Наук та АН ВШ України, заслужений працівник народної освіти України Пасічник Ігор Демидович. Він відмітив, що історія створення університету сягає глибини віків, дивує всіх невловимою та незбагненною аурою, гармонійністю хитросплетіння середньовіччя та модерну. І кожен, хто був в Острозі, вдивлявся у його древні очі, відчув академічний дух науки, той знову і знову повертається сюди, аби причаститися таємниці та Істини. Один із мудреців сказав, що «іти слід не тим шляхом, котрим ідуть усі, а тим, яким потрібно». Без сумніву, знання складають основу освіти, проте найвищий її сенс проявляється в духовності та шляхетності людей.

Семінар проходив у просторій академічній залі Національного університету «Острозька академія». На семінарі було розкрито такі важливі питання:

1 Актуальні питання спадкового права. Доповідач: Вікторія Володимирівна Кутецька, завідувачка Рівненської державної нотаріальної контори.

2 Директор Центру аналітичних досліджень з питань права та безпеки «ЮКОН» кандидат юридичних наук Зайцев Олексій Володимирович доповів по таких темах:

– «Місце посвідчення правочинів про відчуження або іпотеку нерухомого майна відповідно до статті 55 Закону України «Про нотаріат» (Аналітична довідка)».

– «Ще раз до питання пенсійних внесків приватних нотаріусів на 2007 рік» (Аналітична довідка)».

– «Оформлення на роботу приватним нотаріусом помічника нотаріуса, технічного працівника (Аналітична довідка)».3 «Організація роботи органів юстиції України в рамках статті 14 Конвенції Про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22.01.1993 року, з урахуванням Протоколу до неї 1997 року щодо надання правової допомоги в частині майнових правовідносин та спадкування» Доповідач: головний спеціаліст відділу нотаріату Головного управління юстиції в Рівненській області Матчук Ірина В’ячеславівна.

4 «Питання етики і взаємодія нотаріусів між собою». Доповідач: Голова асоціації нотаріусів Рівненської області, приватний нотаріус Попов Володимир Васильович

Після завершення семінару його учасники мали можливість поділитися своїми враженнями про роботу семінару та висловили свої міркування щодо доцільності проведення таких заходів у майбутньому із запрошенням колег із сусідніх та інших областей.Начальник Головного управління юстиції у Рівненській області Данилюк Степан Іванович і директор Центру аналітичних досліджень з питань права і безпеки «Юкон», кандидат юридичних наук Зайцев Олексій Володимирович від імені учасників семінару подякували ректору Національного університету «Острозька академія» Пасічнику Ігорю Демидовичу за участь у семінарі й подарували Національному університету книги з історичної та юридичної тематики.

Підвищивши свій професійний рівень, підтвердивши правильність власних думок, узнавши багато цікавого про рідний край, з теплотою в душі нотаріуси покидали стародавнє місто Острог.
МЕН № 6 2007-го року
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка