Довідка >ІІ. Заходи до відзначення ІІІ. Рекомендована літератураСкачати 62.09 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір62.09 Kb.
КЗ ЛОР «Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека»

Рекомендаційний пізнавально-довідковий матеріал, присвячений Дню Матері

І. Історична довідка

ІІ. Заходи до відзначення

ІІІ. Рекомендована література

Львів – 2016

8 травня – День МатеріІ. ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Історія свята матері має чужоземне походження. Воно народилося у далекій Америці. Започаткувала це свято жінка Анна Джарвіс. 9 травня 1905 року вона втратила свою матір. Ця велика втрата надихнула її на велику подвижницьку працю: вона написала тисячі листів до державних чиновників, політиків, священиків, щоб ті прийняли державне рішення і один день на рік присвятили матерям — таким чином суспільство мало б віддати шану найдорожчій людині на світі, якою є Мати. 1910 року губернатор американського штату Західна Вірджинія видав прокламацію про святкування Дня Матері. Громадський рух поширювався усіма штатами Сполучених Штатів Америки, і у 1914 році президент Вільсон підписав резолюцію Конгресу, в якій День Матері було оголошено державним святом. Невдовзі 43 держави світу теж приєдналися до цього руху.

1929 року жіноча громадська організація Союз українок Галичини (територія Західної України, яка перебувала у складі Польщі) звернулася до громади щодо встановлення Дня Матері. Українська громада щиро підтримала цю пропозицію, і впродовж 10 років це свято відзначалося у першу неділю травня, аж до 1939 року. Із 1939 по 1991 рік це свято на Західній Україні було заборонене, бо радянська влада мала свої революційно-атеїстичні свята, які були обов’язковими для усієї території Радянського Союзу (із 1939 року Західна Україна увійшла до складу Радянської України й, відповідно, до Союзу Радянських Соціалістичних Республік). У СРСР в пошані було феміністичне свято боротьби жінок за свої соціальні та політичні права 8 березня (до слова, теж започатковане у США на початку ХХ століття). Святкується воно й донині в Україні, проте набуло це свято іншого змісту: чоловіки вітають жінок із святом весни, віддають шану жіночій красі, молодості, вітають матерів, але жодним словом не згадують про статеву нерівність в Україні в оплаті праці, відсутність належної системи охорони здоров’я, материнства й дитинства, нерівність у реалізації українським жіноцтвом своїх соціальних та політичних прав. Свято 8 березня необхідно залишити у календарі нової України, але наповнити його істинним змістом великої боротьби жінок за свої права.

Сучасна Україна як велика європейська держава йде шляхом створення своєї нової сутності через розбудову нової економіки, нових технологій, створення нових традицій і нової державної ідеології. Спираючись на тисячолітню традицію поваги до Рідної Матері, до Божої Матері, до Землі-Матері, до України-Матері, українській нації необхідно встановлювати й нові державні свята. Це мають бути свята, що генетично пов’язані із історією української нації та її новими надбаннями. Тому День Матері може стати новим — старим святом, яке святкують у першу неділю травня. У цей час не лише повертаються до свого гнізда перелітні птахи, не тільки оживає природа і зеленіють та розцвітають луки, а й теплий весняний вітер приносить нам надію на наше духовне відродження і велику віру у становлення нової потужної української нації на теренах старої Європи.ІІ. ЗАХОДИ ДО ВІДЗНАЧЕННЯ:

 1. оформити книжково-журнальні виставки:
 • «Всіх у життінасрятуємамибезсмертналюбов»;

 • «Подаруйтемамізайвувдячність»;

 • Подаруй матусі казку;

 • Материнське обличчя: до Дня Матері;

 • Поклін матерям;

 • «Мамо, тобі низесенько вклонюсь…»;

 • Нехай Вам, любі, доля усміхнеться!: до Дня Матері;

 • «Дякую, мамо, за підтримку!»: до Дня Матері;

 • Материнська любов – найсвятіша;

 • Берегиня роду нашого: до Дня Матері;

 • Вічний і незабутній образ: до Дня Матері;

 • Мамо, за Тебе Богу помолюсь!;

 • За все, що маю, дякую тобі…: до Дня Матері.


епіграфи до книжково-журнальних виставок:
І на оновленій землі

Врага не буде, супостата,

А буде син і буде мати.

І будуть люди на землі.

(Т. Шевченко)
«Якщо ти з дитинства не навчився дивитися в очі матері й бачити в них тривогу або спокій, мир та збентеження, – ти на все життя залишишся моральним неуком. Моральне невігластво, як і дикість у коханні, завдає людям багато лиха і суспільству – шкоди»

(В. Сухомлинський)

«Мамомоярідна і єдина, ластівкодобра і теплоти» (Геращенко В.)
«Хайщастить у Вашійхаті, мамо!» (Таран А.)
Вклоніться матерям своїм, вклоніться.

Завжди спішіть до мами на поріг.

І, коли ще не пізно, поверніться

З найдовших, найболючіших доріг.

(І. Доля)
Матусю добра,

То від тебе світло…

Якщо я нині щось у світі значу,

То це твоє терпіння неземне.(Ганна Чубач)


 1. для учнів провести бесіди на теми:
 • «Мама – символ добра на землі»;

 • Ми у мам – помічники;

 • Весняне свято – свято Матусі!;

 • Мати – берегиня родини;

 • «Шануй матусю і в свято, і в будень».
 1. провести бібліотечну годину для молодших школярів:

 • «Ми з матусею разом».

 1. провести вечір на тему:

 • «…Аби мама на білому світі жила!»

 1. для дошкільнят середнього віку:

 • сценка-гра «Киця-мама»;

 • розвага «Неслухняне козенятко».

 1. організувати перегляд відео до Дня Матері:

 • До Дня Матері[Електронний ресурс] // YouTube. – Режим доступу : https://www.youtube.com. – Назва з екрана. – (Дата звернення 14.04.2016).

 • Кліп до Дня Матері [Електронний ресурс] // YouTube. – Режим доступу : https://www.youtube.com. – Назва з екрана. – (Дата звернення 14.04.2016).

ІІІ. РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА


 1. Бабійчук, Т. Домініка Огієнко – людина, громадянка, дружина і мати [Текст] : усний портрет // Українськалітература в загальноосвітнійшколі. – 2013. – № 1.

 2. Бегус, Н. І. Мати – берегиняродини (бесіда до Дня матері, 7–9 кл.) // Виховна робота вшколі. – 2012. – № 4. – С. 23–27.

 3. Бугло, І. О. Горнетьсясонце до матері [Текст] :виховна година; 5 клас // Вивчаємоукраїнськумову та літературу. – 2013. – № 15. – С. 32–35.

 4. Бутулінська, Т. М. «Я берегтиму тебе, мамо!» // Класному керівнику усе для роботи. – 2012. – № 6. – С. 29–31.

 5. Васюра, А. І. Уславлені світом жінки // Зарубіжна література в школі. – 2012. – № 8. – С. 31–39.

 6. Голуб, В. М. Тема материнства у творах мистецтва [Текст] : (курс «Музичнемистецтво»: 5-й кл.) // Мистецтвовшколі: музика, образотворчемистецтво, художня культура. – 2012. – № 4. – С. 22–24.

 7. Дем’яненко, С. «Мамо моя, рідна і єдина, ластівко добра і теплоти…» [Текст] : літ.-муз. композиція до Дня матері // Дивослово. – 2013. – № 4. – С. 31–35.

 8. Жиганюк, Н. А. Мамо, ненечко, матусю! : родинне свято до Дня Матері! // Почат. навчання та виховання. – 2013. – № 11. – С. 31–34.

 9. Коваленко, Т. В. «В житті моїм – одна єдина» [Текст] : сценарій виховного заходу до Дня Матері // Зарубіжна література в школі. – 2012. – № 9. – С. 36–39.

 10. Михайляк, Г. Г. У світі усе починається з мами [Текст] : сценарій до Дня матері // Зарубіжна література в школах України. – 2014. – № 5. – С. 44–49.

 11. Поліщук, З. М. «Рідна мати моя…» : родинне свято Дня Матері // Почат. навчання та виховання. – 2012. – № 8. – С. 26–28.

 12. Проценко, С. С. Вічний і незабутній образ [Текст] : година спілкування у 7 кл., присвяч. Дню Матері // Класному керівнику усе для роботи. – 2012. – № 4. – С. 28–31.

 13. Пухаль, Г. Я. Мамо! Схиляю голову перед тобою // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2012. – № 15. – С. 33–34.

 14. Ракоца, Н. Матусенько, голубонько, благословенна тричі будь! [Текст] : сценарій свята до Дня Матері // Початкова школа. – 2014. – № 5. – С. 59–60.

 15. Синяєва, О. А. Цілую материнські руки (виховний захід до Дня матері, 3–4 кл.) // Виховна робота в школі. – 2012. – № 4. – С. 27–29.

 16. Столярчук, Л. Вечір відпочинку «Мамо рідна, хай святиться ім’я твоє : Сценарій свята до Дня матері // Сучас. школа України. – 2012. – № 7. – С. 27–30.

 17. Хомін, Н. «Для нас лиш б’ється ночами й днями єдине в світі – серцемами!» : Виховнийзахід – родинне свято до Дня Матері // Укр. мова та літ. – 2012. – № 7. – С. 23–26.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка