Доповідь щодо соціального супроводження прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу



Скачати 75.92 Kb.
Дата конвертації14.09.2017
Розмір75.92 Kb.
Доповідь

щодо соціального супроводження прийомних сімей

та дитячих будинків сімейного типу
Механізм співпраці спеціалістів служби у справах дітей, центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, навчальних закладів, установ охорони здоров’я, органів внутрішніх справ під час здійснення комплексного контролю за умовами утримання і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, соціального супроводження прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу закріплений наказом Міністерства соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерства внутрішніх справ України від 01.06.2012 р. № 329/409/652/502 «Про взаємодію місцевих органів виконавчої влади з питань здійснення контролю за умовами утримання і виховання дітей-сиріт та дітей. позбавлених батьківського піклування, які виховуються в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, соціального супроводження прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу».

Суб’єкти взаємодії, згідно Порядку, зобов’язані інформувати один одного про утримання і виховання дітей у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, забезпечення їх потреб, захист їх прав; володіти інформацією про дитину , її потреби, особливості розвитку, стан здоров’я; прогнозувати проблеми дитини щодо особливостей розвитку, стану здоров’я, з якими прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу можуть зіткнутись у подальшому, з метою запобігання, виявлення та припинення порушень прав дитини; невідкладно інформувати службу у справах дітей про ускладнення або виникнення кризової ситуації з прийомною дитиною, дитино-вихованцем, прийомними батьками, батьками-вихователями, рідними дітьми прийомних батьків, батьків-вихователів, між прийомною дитиною, дитиною-вихованцем та батьками або між дітьми в родині чи інші обставини, які можуть негативно вплинути на добробут чи стан дитини, родини; ініціювати проведення спільної зустрічі, наради чи іншого заходу для вирішення нагальних питань захисту прав прийомної дитини, дитини-вихованця; стимулювати прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу до самостійної діяльності у вирішенні проблем, активізації їх власних можливостей та ресурсів.

За кожним суб’єктом соціальної роботи закріплені певні обов’язки.

Згідно п. 4.5.4 Порядку взаємодії місцевих органів виконавчої влади з питань здійснення контролю за умовами утримання і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в прийомних сім`ях та дитячих будинках сімейного типу, соціального супроводження прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу спеціаліст центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді забезпечує:

здійснення соціального супроводження прийомної сім`ї, дитячого будинку сімейного типу на основі індивідуального плану соціального захисту дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, та оцінки потреб дитини;

надання щорічної інформації про здійснення соціального супроводження прийомної сім`ї, дитячого будинку сімейного типу службі у справах дітей.

Також, відповідно до п. 4.9. центр готує та надає до управління-служби у справах дітей інформацію про утримання і виховання дітей у прийомних сім`ях та дитячих будинках сімейного типу, забезпечення їх потреб, захист їх прав.

Комплексний контроль за умовами утримання і виховання прийомної дитини у прийомній сім’ї, дитини-вихованця у дитячому будинку сімейного типу здійснює спеціаліст управління-служби у справах дітей.

Соціальне супроводження всіх прийомних сімей/дитячих будинків сімейного типу, згідно Порядку здійснення соціального супроводження прийомних дітей та дитячих будинків сімейного типу, затвердженого наказом Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту від 23.09.2009 р. № 3357, здійснюється спеціалістами центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

В ході соціального супроводження прийомні батьки та батьки-вихователі отримують інформацію щодо підготовки дітей до самостійного життя, способів покращення адаптації дітей в сім’ях, вікових та індивідуальних особливостей дітей, вибору методів виховного впливу, попередження можливих конфліктних ситуацій в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу. Робота спеціалістів спрямована на підтримку позитивного психологічного мікроклімату в родинах, підвищення виховного потенціалу прийомних батьків, батьків-вихователів. З дітьми, які виховуються в прийомних сім’ях, ДБСТ проводяться бесіди, консультування щодо адаптації у прийомній сім’ї, формування толерантного ставлення до біологічних родичів, організації змістовного дозвілля, вступу до навчальних закладів, підтримки позитивних стосунків з однолітками та дорослими, взаємостосунків з особами протилежної статі, проводиться робота, спрямована на розвиток психічних процесів, ведення здорового способу життя, підготовку до виходу з сімей, формування навичок самостійного життя тощо. За результатами індивідуальної роботи з дітьми, батькам надаються рекомендації щодо виховання, навчання та розвитку дітей.

Спеціалістом центру разом з прийомними батьками/батьками-вихователями складається план соціального супроводження прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу. Частота відвідувань прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу у ході соціального супроводу визначається і планується індивідуально залежно від етапу адаптації дитини в сім’ї, соціально-психологічного клімату в сім’ї, розвитку стосунків прийомних дітей, дітей-вихованців з членами сім’ї, уміння батьків самостійно розв’язувати проблеми дітей тощо. Нормативною базою рекомендується протягом першого місяця перебування дитини в сім’ї відвідувати сім’ю не менше ніж щотижня; наступні три місяці – не менше одного разу на два тижні; надалі, протягом першого року функціонування, - за потреби, але не рідше одного разу на місяць; потім – не рідше одного разу на два місяці.

На сьогоднішній день у Амур-Нижньодніпровському районі функціонує 13 прийомних сімей, в яких виховується 17 прийомних дітей та 3 дитячих будинки сімейного типу, в яких виховується 26 дітей — вихованців.

У 2016 році припинили функціонування 3 прийомні сім`ї.

З приводу створення прийомних сімей в Амур-Нижньодніпровському районі протягом 2016 року ЦСССДМ провів зазначену роботу з 3 особами та 6 сім`ями. Три особи та шість сімей взято на облік з питань створення прийомних сімей ( згідно наказу Міністерства України у справах сім`ї, молоді та спорту від 25.09.2009 р. № 3385 центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді забезпечує збір інформації щодо кандидатів у прийомні батьки, батьки-вихователі, співбесіду, підготовку документів та направлення на навчання для кандидатів в опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі).

Одна особ та дві сім’ї були направлені до ОЦСССДМ для проходження навчання, за результатами якого отримали рекомендації Дніпропетровського обласного ЦСССДМ про включення до Єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім'ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.

У 2016 році створено 2 прийомні сім’ї, в які влаштовано 3 дітей.

До діючих дитячих будинків сімейного типу у 2016 році довлаштовано 6 дітей, у 2017 році – 2 дитини.

Вибули у 2016 році з ДБСТ 3 дитини: двоє дітей з дитячого будинку сімейного типу та одна дитина з дитячого будинку сімейного типу

Протягом 2017 року до ЦСССДМ звернулися: 1 особа та 1 сім`я з питань сімейних форм виховання дітей.

Вище зазначені особи отримали від спеціалістів ЦСССДМ інформацію та роз`яснення, необхідні для підготовки документів, та, на даний час, займаються їх підготовкою.

У 2016 році ДБСТ відзначали ювілей: 10 років з дати створення прийомної сім’ї. За період функціонування теперішні батьки-вихователі подарували батьківську турботу та сімейний затишок 20 дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування.

З нагоди ювілею керуючий справами виконкому та керівники районних соціальних структур привітали дитячий будинок сімейного типу і дитячий будинок сімейного типу. Батькам-вихователям були висловлені слова вдячності за їх почесну працю, вручені грамоти від голови Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради та подарунки.

На базі ЦСССДМ продовжує функціонувати створений у грудні 2008 року клуб прийомних сімей «Родинне коло». Протягом 2016 року проведено 3 засідання клубу для прийомних сімей, прийняли участь 12 батьків вихователів. У ході засідання розглядалися нагальні проблеми сімей, профілактика емоційного вигорання, особливості психології підлітків, питання щодо пільг при оплаті житла. Один раз на квартал, в рамках засідання клубу, прийомні батьки проходять інструктаж з питання «Попередження дитячого травматизму».

В ході здійснення соціального супроводження прийомних сімей та ДБСТ протягом 2016 року було надано 458 психологічних, інформаційних, соціально-педагогічних, юридичних, соціально-медичних, соціально-економічних індивідуальних послуг. Сім’ї постійно беруть участь у соціальних акціях.

На даний час 2 прийомні сім`ї разом з прийомними дітьми регулярно відвідують консультації психологів на базі центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді. Водночас, батьки з 5 прийомних сімей та 1 ДБСТ потребують психологічних консультацій з метою профілактики психоемоційного вигорання, підвищення обізнаності з технік саморегуляції емоцій та психогігієни.

Умови утримання і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, знаходяться під постійним контролем Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради.

Окрім того, на даний час державою запроваджується нова форма сімейного влаштування дітей – патронат над дитиною.

Патронат над дитиною – комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, батьками складних життєвих обставин та/або на період прийняття рішення про набуття дитиною статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, та визначення форми її влаштування. Патронатним вихователем може бути повнолітня особа, яка є громадянином України, має вищу освіту, досвід виховання дітей, спільно з добровільним помічником пройшов/ла курси професійної підготовки за спеціальною програмою підготовки патронатних вихователів1 та зі згоди всіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають у помешканні, уклала договір про надання послуг патронату з відповідним органом опіки та піклування. Грошове забезпечення за надану патронатним вихователем послугу: у період перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя – 5-ть прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Центром протягом 2016-2017 років проводилась робота в напрямку інформування населення району щодо нової форми влаштування дітей.

Директор АНД ЦСССДМ Н.М. Александрова



1



База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка