Доповідь
щодо соціального супроводження прийомних сімей
та дитячих будинків сімейного типу
Механізм співпраці спеціалістів служби у справах дітей, центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, навчальних закладів, установ охорони здоров’я, органів внутрішніх справ під час здійснення комплексного контролю за умовами утримання і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, соціального супроводження прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу закріплений наказом Міністерства соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерства внутрішніх справ України від 01.06.2012 р. № 329/409/652/502 «Про взаємодію місцевих органів виконавчої влади з питань здійснення контролю за умовами утримання і виховання дітей-сиріт та дітей. позбавлених батьківського піклування, які виховуються в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, соціального супроводження прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу».
Суб’єкти взаємодії, згідно Порядку, зобов’язані інформувати один одного про утримання і виховання дітей у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, забезпечення їх потреб, захист їх прав; володіти інформацією про дитину , її потреби, особливості розвитку, стан здоров’я; прогнозувати проблеми дитини щодо особливостей розвитку, стану здоров’я, з якими прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу можуть зіткнутись у подальшому, з метою запобігання, виявлення та припинення порушень прав дитини; невідкладно інформувати службу у справах дітей про ускладнення або виникнення кризової ситуації з прийомною дитиною, дитино-вихованцем, прийомними батьками, батьками-вихователями, рідними дітьми прийомних батьків, батьків-вихователів, між прийомною дитиною, дитиною-вихованцем та батьками або між дітьми в родині чи інші обставини, які можуть негативно вплинути на добробут чи стан дитини, родини; ініціювати проведення спільної зустрічі, наради чи іншого заходу для вирішення нагальних питань захисту прав прийомної дитини, дитини-вихованця; стимулювати прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу до самостійної діяльності у вирішенні проблем, активізації їх власних можливостей та ресурсів.
За кожним суб’єктом соціальної роботи закріплені певні обов’язки.
Згідно п. 4.5.4 Порядку взаємодії місцевих органів виконавчої влади з питань здійснення контролю за умовами утримання і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в прийомних сім`ях та дитячих будинках сімейного типу, соціального супроводження прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу спеціаліст центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді забезпечує:
здійснення соціального супроводження прийомної сім`ї, дитячого будинку сімейного типу на основі індивідуального плану соціального захисту дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, та оцінки потреб дитини;
надання щорічної інформації про здійснення соціального супроводження прийомної сім`ї, дитячого будинку сімейного типу службі у справах дітей.
Також, відповідно до п. 4.9. центр готує та надає до управління-служби у справах дітей інформацію про утримання і виховання дітей у прийомних сім`ях та дитячих будинках сімейного типу, забезпечення їх потреб, захист їх прав.
Комплексний контроль за умовами утримання і виховання прийомної дитини у прийомній сім’ї, дитини-вихованця у дитячому будинку сімейного типу здійснює спеціаліст управління-служби у справах дітей.
Соціальне супроводження всіх прийомних сімей/дитячих будинків сімейного типу, згідно Порядку здійснення соціального супроводження прийомних дітей та дитячих будинків сімейного типу, затвердженого наказом Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту від 23.09.2009 р. № 3357, здійснюється спеціалістами центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
В ході соціального супроводження прийомні батьки та батьки-вихователі отримують інформацію щодо підготовки дітей до самостійного життя, способів покращення адаптації дітей в сім’ях, вікових та індивідуальних особливостей дітей, вибору методів виховного впливу, попередження можливих конфліктних ситуацій в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу. Робота спеціалістів спрямована на підтримку позитивного психологічного мікроклімату в родинах, підвищення виховного потенціалу прийомних батьків, батьків-вихователів. З дітьми, які виховуються в прийомних сім’ях, ДБСТ проводяться бесіди, консультування щодо адаптації у прийомній сім’ї, формування толерантного ставлення до біологічних родичів, організації змістовного дозвілля, вступу до навчальних закладів, підтримки позитивних стосунків з однолітками та дорослими, взаємостосунків з особами протилежної статі, проводиться робота, спрямована на розвиток психічних процесів, ведення здорового способу життя, підготовку до виходу з сімей, формування навичок самостійного життя тощо. За результатами індивідуальної роботи з дітьми, батькам надаються рекомендації щодо виховання, навчання та розвитку дітей.
Спеціалістом центру разом з прийомними батьками/батьками-вихователями складається план соціального супроводження прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу. Частота відвідувань прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу у ході соціального супроводу визначається і планується індивідуально залежно від етапу адаптації дитини в сім’ї, соціально-психологічного клімату в сім’ї, розвитку стосунків прийомних дітей, дітей-вихованців з членами сім’ї, уміння батьків самостійно розв’язувати проблеми дітей тощо. Нормативною базою рекомендується протягом першого місяця перебування дитини в сім’ї відвідувати сім’ю не менше ніж щотижня; наступні три місяці – не менше одного разу на два тижні; надалі, протягом першого року функціонування, - за потреби, але не рідше одного разу на місяць; потім – не рідше одного разу на два місяці.
На сьогоднішній день у Амур-Нижньодніпровському районі функціонує 13 прийомних сімей, в яких виховується 17 прийомних дітей та 3 дитячих будинки сімейного типу, в яких виховується 26 дітей — вихованців.
У 2016 році припинили функціонування 3 прийомні сім`ї.
З приводу створення прийомних сімей в Амур-Нижньодніпровському районі протягом 2016 року ЦСССДМ провів зазначену роботу з 3 особами та 6 сім`ями. Три особи та шість сімей взято на облік з питань створення прийомних сімей ( згідно наказу Міністерства України у справах сім`ї, молоді та спорту від 25.09.2009 р. № 3385 центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді забезпечує збір інформації щодо кандидатів у прийомні батьки, батьки-вихователі, співбесіду, підготовку документів та направлення на навчання для кандидатів в опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі).
Одна особ та дві сім’ї були направлені до ОЦСССДМ для проходження навчання, за результатами якого отримали рекомендації Дніпропетровського обласного ЦСССДМ про включення до Єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім'ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.
У 2016 році створено 2 прийомні сім’ї, в які влаштовано 3 дітей.
До діючих дитячих будинків сімейного типу у 2016 році довлаштовано 6 дітей, у 2017 році – 2 дитини.
Вибули у 2016 році з ДБСТ 3 дитини: двоє дітей з дитячого будинку сімейного типу та одна дитина з дитячого будинку сімейного типу
Протягом 2017 року до ЦСССДМ звернулися: 1 особа та 1 сім`я з питань сімейних форм виховання дітей.
Вище зазначені особи отримали від спеціалістів ЦСССДМ інформацію та роз`яснення, необхідні для підготовки документів, та, на даний час, займаються їх підготовкою.
У 2016 році ДБСТ відзначали ювілей: 10 років з дати створення прийомної сім’ї. За період функціонування теперішні батьки-вихователі подарували батьківську турботу та сімейний затишок 20 дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування.
З нагоди ювілею керуючий справами виконкому та керівники районних соціальних структур привітали дитячий будинок сімейного типу і дитячий будинок сімейного типу. Батькам-вихователям були висловлені слова вдячності за їх почесну працю, вручені грамоти від голови Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради та подарунки.
На базі ЦСССДМ продовжує функціонувати створений у грудні 2008 року клуб прийомних сімей «Родинне коло». Протягом 2016 року проведено 3 засідання клубу для прийомних сімей, прийняли участь 12 батьків вихователів. У ході засідання розглядалися нагальні проблеми сімей, профілактика емоційного вигорання, особливості психології підлітків, питання щодо пільг при оплаті житла. Один раз на квартал, в рамках засідання клубу, прийомні батьки проходять інструктаж з питання «Попередження дитячого травматизму».
В ході здійснення соціального супроводження прийомних сімей та ДБСТ протягом 2016 року було надано 458 психологічних, інформаційних, соціально-педагогічних, юридичних, соціально-медичних, соціально-економічних індивідуальних послуг. Сім’ї постійно беруть участь у соціальних акціях.
На даний час 2 прийомні сім`ї разом з прийомними дітьми регулярно відвідують консультації психологів на базі центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді. Водночас, батьки з 5 прийомних сімей та 1 ДБСТ потребують психологічних консультацій з метою профілактики психоемоційного вигорання, підвищення обізнаності з технік саморегуляції емоцій та психогігієни.
Умови утримання і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, знаходяться під постійним контролем Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради.
Окрім того, на даний час державою запроваджується нова форма сімейного влаштування дітей – патронат над дитиною.
Патронат над дитиною – комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, батьками складних життєвих обставин та/або на період прийняття рішення про набуття дитиною статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, та визначення форми її влаштування. Патронатним вихователем може бути повнолітня особа, яка є громадянином України, має вищу освіту, досвід виховання дітей, спільно з добровільним помічником пройшов/ла курси професійної підготовки за спеціальною програмою підготовки патронатних вихователів1 та зі згоди всіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають у помешканні, уклала договір про надання послуг патронату з відповідним органом опіки та піклування. Грошове забезпечення за надану патронатним вихователем послугу: у період перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя – 5-ть прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Центром протягом 2016-2017 років проводилась робота в напрямку інформування населення району щодо нової форми влаштування дітей.
Директор АНД ЦСССДМ Н.М. Александрова
|