Дон Кіхот вічний образ у світовій літературіСкачати 93.63 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір93.63 Kb.
#25618
ТипУрок
Урок світової літератури

у 8 класі на тему:

«Дон Кіхот – вічний образ

у світовій літературі»

підготувала

вчитель світової літератури Великокусковецької

ЗОШ І-ІІ ступенів

Солонина О. П.
2011 р.
Тема. Дон Кіхот – вічний образ у світовій літературі.

Мета: з’ясувати, чому Дон Кіхот став вічним образом світової літератури; показати взаємозв’язок між романом М. де Сервантеса та різними видами мистецтва; розвивати в учнів уміння логічно й послідовно висловлювати свої думки, працювати з додатковими джерелами інформації;

Виховувати толерантне ставлення до вчинків людей, їхньої поведінки.Обладнання: комп’ютерна презентація «Хто каже, що вмер Дон Кіхот? Вічний образ і донкіхотство»; кінофільм «Дон Кіхот» (1957 р.); опера «Дон Кіхот».

Тип уроку: урок-дослідження.
Епіграф: «Лицарі лишились на землі!»

Юлія Друніна


ХІД УРОКУ

І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ,

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Вступне слово вчителя.

Сервантесу вдалося створити роман, таємницю популярності якого намагалися розгадати науковці й письменники, художники й композитори. Одні захоплювалися благородством Дон Кіхота, інших дивувала карикатурність його подвигів. У літературознавстві ХІХ ст.. навіть виникло поняття донкіхотство.

На сьогоднішньому уроці ми також спробуємо з’ясувати, чому Дон Кіхот став вічним образом світової літератури і що таке донкіхотство. Для цього ми побуваємо у бібліотеці. Але не зовсім звичайній, а бібліотеці, яка містить матеріали про Мігеля де Сервантеса та його роман «Дон Кіхот». Ми спробуємо знайти взаємозв’язок між романом М. де Сервантеса та різними видами мистецтва, а також дати відповідь на проблемне запитання уроку:

«Хто каже, що вмер Дон Кіхот?»

Запис теми уроку у зошити.
Слово вчителя.

У нашій бібліотеці є 4 відділи:

Відділ І: Література:проза і поезія.

Відділ ІІ: Літературознавство.

Відділ ІІІ: Мистецтвознавство.

Відділ ІV: Переклади.ІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

Комп’ютерна презентація«Хто каже, що вмер Дон Кіхот? Вічний образ і донкіхотство».

Відділ «Література: проза і поезія».

Повідомлення учнів про змалювання образу Дон Кіхота поетами та прозаїками багатьох країн.

Образ Дон Кіхота надихав багатьох поетів і прозаїків. Важко знайти країну, в якій би майстри слова залишалися байдужими до героя Сервантеса. Йому присвячували свої вірші Дж. Байрон, Ципріян Норвід, Поль Верлен, Валерій Брюсов, Борис Грінченко, Самуїл Маршак, Юлія Друніна та багато інших видатних митців. Українським читачам близькі думки земляка Бориса Грінченка, висловлені ним у поезії «Дон Кіхот».

- Виразне читання напам’ять вірша Б. Грінченка «Дон Кіхот».

- Виразне читання напам’ять вірша Поля Верлена «Дон Кіхот».

Віддали данину цьому образу й прозаїки, скажімо, російського письменника Федора Достоєвського образ Дон Кіхота надихнув на створення неповторного героя роману «Ідіот» - князя Мишкіна, про що письменник згадував у листах, начерках роману, до речі, про мандрівного рицаря йдеться і в романі.

А інший геніальний митець уже ХХ ст.., аргентинський письменник Хорхе Луїс Борхес, написав два блискучі твори – «Притчу про Сервантеса і Дон Кіхота» і «Приховану магію в Дон Кіхоті».

Найактуальнішим є вірш російської поетеси Юлії Друніної, теж митця ХХ ст.., в якому є такі оптимістичні рядки:

Хто каже, що вмер Дон Кіхот?

Цьому ви , будь ласка, не вірте!

Бо він не підвладний ні часу, ні смерті –

В новий вирушає похід.

Відділ «Літературознавство»

Новий матеріал. Розповідь вчителя.

У художньому надбанні світової літератури є образи, звернені «до всіх народів і до всіх віків». Традиційний інтерес до тих постатей зумовлений тим, що вони прагнуть щастя, борються за волю, втілюють мрії людей, зрозумілі та близькі читачам незалежно від того, в якій країні й у які часи ті живуть. Такі загальновизнані та загальновідомі образи називають «вічними» або «світовими образами».

Вічні образи можуть бути міфологічного походження (як, наприклад, постать титана Прометея з трагедії Есхіла «Прометей закутий») або літературного (Дон Жуан, Гамлет, Ромео і Джульєтта, Дон Кіхот та ін..).

Створені в давні часи, вічні образи виходять за межі конкретного твору та зображеної в ньому історичної доби й не втрачають актуальності протягом століть. Вони трапляються у творах різних авторів (не лише в літературі, а й в інших видах мистецтва), жанрів, напрямів. Їхні імена стають загальними назвами, часто вживаються в ролі епітетів, вказують на певні риси людини або літературного персонажа.Словникова робота: учні зачитують визначення «вічний образ »з підручника С. 370 і записують визначення у зошит.

Таким чином, вічними образами називають образи міфологічних і літературних героїв, які переросли свою епоху, набули загальнолюдського значення і сприймаються як символи певних рис людської натури.

Власним, незалежним від свого творця життям продовжує жити у віках наївний ідеаліст, фантазер, благородний ідальго Дон Кіхот з Ламанчі.

Кожне покоління читачів вбачало у рицарі, який б’ється з вітряками, приймаючи їх у своєму маренні за велетнів, щось зрозуміле і близьке собі. Його імя перетворилося на загальну назву. Для багатьох він став уособленням безкорисливого служіння добру і справедливості, ідеалізму, що притаманне мученикам і героям. Ця пародійна постать на старій шкапі в іржавих обладунках, зі списом у руці є втіленням борця за добро, що мужньо рухається нескінченними дорогами життя, завжди готовий до боротьби зі злом.Словом «донкіхотство» , яке виникло в ХІХ ст., називають вчинки людини, що палко прагне до піднесеної мети, проте не помічає реальної неможливості її здійснення. Але характерно, що поняття «донкіхотства» включає в себе повагу до такої людини та визнання її духовної сили.

( Учні записують визначення у зошит)

Саме тому Дон Кіхот став героєм драм, лібрето опер і балетів кінофільмів. Його образ цікавив багатьох письменників та науковців.

«Обери цитату». Учні обирають цитату і пояснюють думку її автора в класі.Відділ «Мистецтвознавство»

Повідомлення учнів про змалювання образу Дон Кіхота у різних видах мистецтва.

Малярство

Роман Сервантеса ілюструвало чимало художників. Початком історії ілюстрування «Дон Кіхота» вважають англійське видання 1738 р. з гравюрами Джона Вандербанка. Тоні Джоанно, французький рисувальник, гравер і живописець, був настільки захоплений романом Сервантеса, що створив до нього 800 малюнків.

Кожну фразу роману проілюстрував іспанець Х. Аранда, який працював над «Дон Кіхотом» понад 40 років. Серію ілюстрацій до «Дон Кіхота» створив відомий французький графік Жан Гранвіль.

Гюстав Доре вивчив роман в усіх подробицях і навіть здійснив тривалу подорож дорогами Іспанії, змальовуючи всі свої враження. Відомо понад 400 його ілюстрацій до роману.

Іспанський художник Франсіско Гойя (1746-1828) також розпочинав роботу над образом мандрівного рицаря як ілюстратор, однак від цього задуму зберігся лише один офорт. Дуже відомим є рисунок Пабло Пікассо із зображенням Дон Кіхота і його вірного зброєносця. Зображали свого національного героя і Сальвадор Далі та Ігнасіо Сулоага. Один з найпопулярніших «портретів» Дон Кіхота – картина відомого французького живописця Оноре Дом’є (1851).

Не були байдужими до героя Сервантеса й російські художники Ілля Рєпін, Валентин Сєров.Презентація полотен художників

 • Які риси героя хотів підкреслити художник?

 • Висловіть своє враження від ілюстрації.

Музичне мистецтво

Серед музикантів, яких надихав образ Дон Кіхота , були І. Труффі, Ф. Мендельсон, А. Рубінштейн, Р. Штраус, джазові композитори, автори мюзиклів.

Шанувальники танцювального мистецтва знайомі з балетом «Дон Кіхот» Людвіга Мінкуса, чеха за походженням, який приїхав у Росію наприкінці ХІХ ст.. Прєм’єра балету відбулася у 1869 р. в Москві на сцені Великого театру. Автором лібрето й постановником вистави був видатний балетмейстер Маріус Петіпа.

З ХVІІІ ст.. Дон Кіхот – на оперній сцені (опери на цей сюжет писали Д. Рісторі, Д. Паїзієлло, Н. Піччіні, А. Сальєрі). У 1910 р. було поставлено оперу «Дон Кіхот» Ж. Масне, головну партію в якій виконав Федір Шаляпін.( Прослуховування опери)

Театральні версії.

 • Інсценізація Дон Кіхота в театрі ім. Лесі Українки (Київ, 1938 р.)

 • Вистава “Дон Кіхот” у київському молодіжному театрі у 2007 р.


Екранізація роману

 • 1955 р. вийшов фільм “Дон Кіхот Орсона Уеллса”.

 • У 1957 р. – стрічка радянського режисера Григорія Козинцева за сценарієм Євгена Шварца.

 • У 1960-ті рр. широку популярність у США й у Європі мав мюзикл М. Лі “Людина з Ламанчі” (прем’єра – 1966, екранізація – 1972).

 • У 1979 р. вийшов фільм режисера Круса Дельгадо “Дон Кіхот Ламанческий”.

 • У 1988 р. – багатосерійний телефільм “Житіє Дон Кіхота та Санчо”, створений кінематографістами СРСР та Іспанії.

 • У 1997 р. – російсько-болгарський фільм “Дон Кіхот повертається”.

 • У 1999-2000 рр. було знято телефільм режисера Пітера Єйтса “Останній рицар”.

 • У 2002 р. екранізацію роману здійснив режисер Мануель Гутьєррес Арагон (Іспанія).

( Демонстрація фрагментів кінофільму «Дон Кіхот» (1957 р.)

  • Яке враження справив на вас кінофільм?

  • Які епізоди вам найбільше сподобалися?

Відділ «Переклади»

 • Роман перекладений усіма європейськими мовами та багатьма мовами інших континентів – Азії, Америки, Африки.


Українською мовою роман був перекладений:

 • Віршовий переказ здійснив І. Франко “Пригоди Дон Кіхота” (1891).

 • В. Самійленко (але роман загубився у 1919 р.)

 • Неповний переклад твору М. Івановим.

 • У 1955 р. з’явився переклад Б.Козаченка та

Є. Кротевича ( орієнтиром для них був переклад роману російською мовою).

 • У 1995 р. переклад роману українською мовою здійснив Микола Лукаш.

Проблемне запитання:

Чому образ Дон Кіхота став вічним?

( Учні відповідають письмово).

Складання схеми

Дон Кіхот – вічний образ у світовій літературі
Вийшов за межі

твору та епохиРиси характеру героя ,

ситуації, конфлікт притаманні

різним епохам


Дон Кіхот – взірець служіння правді, добру, готовності до самопожертви заради шляхетних ідеалів

Сам Дон Кіхот говорив:

« Я допомагав стражденним, виправляв кривду, карав зухвальства, завойовував велетнів…Наміри всіх моїх поривань благосні; а саме: чинити всім добро і нікого не кривдити ».

«Вольність…то один з найдорогоцінніших дарів, що небеса послали людям…за вольність, як і за честь, можна й треба життям своїм важити…»ІІІ. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Слово вчителя

 • У 2002 році членами журі зі 100 кращих письменників 54 країн світу, обраних Нобелевським інститутом у Норвегії, “Дон Кіхот” Сервантеса визнаний найкращим романом у світовій літературі.

 • Нині “Дон Кіхот” Сервантеса є найбільш читаною книгою після Біблії.

Презентація вітряків у Ламанчі – візитної карти Іспанії

До 400-річного ювілею роману, який широко відзначався у 2005 р. , уряд регіону Кастілья-Ламанча створив великий туристичний маршрут «Дорога Дон Кіхота». Довжина маршруту – 2500 км (це наймаштабніший європейський проект такого типу). Туристи, які захочуть від початку до кінця пройти місцями бойової слави Дон Кіхота, витратять на цей вояж 60 днів. У програмі – 144 міста, старовинні замки та фортеці (іноді в руїнах), вітряні млини тощо Долати маршрут потрібно частково пішки, частково на велосипеді, а місцями навіть верхи.

 • У 2002 році відкрився Музей Дон Кіхота в іспанському місті Сьюдад –Реаль, у самому серці Ламанчі.

Презентація статуй героїв роману


У багатьох країнах світу героям цього роману споруджено пам’ятники .Презентація пам’ятників

Учні висловлюють свої думки щодо проблемного запитання:

«Хто скаже, що вмер Дон Кіхот?»

( Дон Кіхот не помер. Він залишається жити у нашій пам’яті, у нашому мистецтві, культурі та свідомості. Цей образ вічний)

Виразне читання поезії киргизького поета Кайсина Кулієва.

…О, Дон Кихот, ты никуда не канул,

Мы все страдаем болью ран твоих.

На свете столько злобных великанов,

Принявших облик мельниц ветряных…
А в мире правит суд неправый кто-то,

А правый плачет, жребий свой кляня.

Земля не может жить без Дон Кихота

Как без воды, без хлеба и огня!..

Кайсын Кулиев

ІV. Домашнє завдання.

Написати твір на одну із запропонованих тем:  • «Чи може Дон Кіхот існувати в сучасному житті?»

  • «Чи може наш світ існувати без Дон Кіхота?»

Каталог: bitstream -> 123456789 -> 974
123456789 -> Як складової капіталу апк
123456789 -> О. А. Поцулко психологія управління навчально-методичний комплекс для студентів заочної форми навчання спеціальності «Менеджмент організації»
123456789 -> Міністерство освіти І науки, молоді та спорту україни державний вищий навчальний заклад донецький національний технічний університет
974 -> Суспільно-географічні особливості промисловості харківського регіону
974 -> Сучасний стан та тенденції розвитку промисловості харківського регіону є. Ю. Телебєнєва
974 -> П. А. Кліш доцент кафедри педагогіки і психології Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти

Скачати 93.63 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка