«Додавання та віднімання десяткових дробів»



Скачати 147.89 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір147.89 Kb.
Розробка уроків
з теми
« Додавання та віднімання
десяткових дробів »

Тема : « Додавання та віднімання десяткових дробів »

Мета : виведення правил додавання та віднімання десяткових дробів; формування в учнів навичок додавання та віднімання десяткових дробів;

сприяти розвитку обчислювальних навичок;

виховувати свідоме ставлення до навчання.
ХІД УРОКУ

І. Організація класу. Пароль « Десяткові дроби ».

ІІ. Актуалізація опорних знань.
1) Бліц опитування „ Читання і запис десяткових дробів ”

1 варіант



1. Записати у вигляді десяткового дробу:

1). 3/1000 =___ 2). 87/10=___ 3).53/100=___

4) 8 цілих 6 десятих =____; 5) 7 цілих 15 сотих =___; 6) 5 цілих

4 тисячних =___; 7) 20 цілих 9 сотих =____



2. Записати в:

1) кілограмах : 8 кг 3 г =___; 2) метрах : 6 м 8 см =____



3. Записати в:

1) кілометрах і метрах : 7,048 км =____; 2) тоннах і кілограмах : 6,4 т =___.

_______________________________________________________________

2 варіант



1. Записати у вигляді десяткового дробу:

1). 8/100 =___ 2). 45/10 =___ 3).5/1000 =___

4) 4 цілих 3 десятих =___; 5) 5 цілих 25 сотих =___; 6) 7 цілих

2 тисячних =___; 7) 12 цілих 5 сотих =___



2. Записати в:

1) кілограмах : 12 кг 8 г =_____; 2) метрах : 4 м 2 см =_____



3. Записати в:

1) кілометрах і метрах : 14,036 км =___; 2) тоннах і кілограмах : 7,12 т =____

( після виконання роботи учні здійснюють взаємоперевірку за записами на дошці та коментують помилки, якщо вони були допущені )
2) виконання обчислень на дошці ( по 1 учню на варіант ) та в зошитах.

Виконати дії зручним способом:

1 варіант 2 варіант

1) + + 1) + +

2) 3 + 2 + 1 2) 1 + 2 + 3
( учні, які працювали на дошці, пояснюють виконані завдання )
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Проблема « Як додати 3,45 та 5, 67 ? »

V. Вивчення нового матеріалу.
Робота з підручником – стор. 204-205 ( до прикладів 1,2 )

Висновок : під час додавання та віднімання десяткових дробів важливо записувати розряд під розрядом, кому під комою!

Запис у зошитах .

3,45


5,67

9,12
VІ. Закріплення нового матеріалу.



Фронтально № 832 (1-3) , сильний учень біля дошки

Робота по рівнях ( по 1 учню з кожного рівня біля дошки):

ІІ р. № 833 (1-3)

ІІІ р. № 835 ( 1-3 )

ІV р. № 837 ( 1-2 )


VІІ. Підсумок уроку.

Учні навчилися додавати та віднімати десяткові дроби та вивчили властивості додавання

Вчитель наголошує на отриманому висновку: під час додавання та віднімання десяткових дробів важливо записувати розряд під розрядом, кому під комою!
Домашнє завдання.

Вивчити п.30, виконати № 834 ( 1-3 ), № 836 ( 1-3 ) – ІІ р.

№ 834 (4 -6 ), № 836 ( 4-6 ) – ІІІ р.

№ 838 ( 1-4 ) – ІV р.



Урок № 2

Тема : « Додавання та віднімання десяткових дробів »


Мета : формування в учнів навичок обчислень за допомогою дій додавання та віднімання десяткових дробів на основі використання законів додавання і віднімання;

розвиток логічного мислення;

виховання уважності та охайності під час ведення записів.
ХІД УРОКУ

І. Організація класу. Усний рахунок « Додавання та віднімання натуральних чисел та звичайних дробів »

( за картками, які показує вчитель. Учні, що вірно називають результат, отримують символічні монетки, кількість яких вплине на загальну оцінку за урок ).


ІІ. Перевірка домашнього завдання. Самоперевірка за записом на дошці.( за вірно розв’язані завдання – монетки , відповідно

ІІ р.- 1, ІІІ р. – 2, ІV р. – 3 )


ІІІ. Формування обчислювальних умінь та навичок.
1) Робота по рівнях: ІІ р.гра « лото»

Приклади для гри:

1) 42,357 – 4,83 6) 0,259 + 0,741

2) 89,45 + 20,05 7)12,39 – 12,38

3) 48 – 4,35 8) 20,58 – 14,6

4) 0,245 + 7,23 9) 3,29 + 18,456

5) 85,04 – 42,375 10) 12 + 18,48
Поле для відповідей


5,98

21,746

30,48

42,665

1

37,527

43,65

7,475

109,5

0,01


ІІІ – ІV р. – естафета , підручник № 856 ( 4-6 )

( вчитель здійснює перевірку виконаних завдань і за кожне вірно виконане дає по 1 монеті . Якщо учень допустив помилку – просить інших учнів її знайти. )



2) фронтально – виконання завдань по формуванню навичок роботи із властивостями додавання.

№ 860 ( 1 учень біля дошки )

1) ( 2,45 + 0,276 ) + 4,55 = 2,45 + 4,55 + 0,276 = 7 + 0,276 = 7,276

3) 5,12 + 3,75 + 5,25 + 4,88 = 5,12 + 4,88 + 3,75 + 5,25 = 10 + 8 = 18


860 ( 2,4 ) самостійно ( за вірно розв’язані завдання учні отримують по 2 монети )
ІV. Підсумок уроку.

Оцінювання учнів відповідно до набраних монеток.


V. Домашнє завдання.

Повторити п. 30, виконати № 857 (1-3), № 861 ( 1,2 ) – ІІ р.

№859 – ІІІ р.

№ 862, № 864 – ІV р.



Урок № 3

Тема : « Додавання та віднімання десяткових дробів. Самостійна робота. »


Мета : систематизувати та поглибити вміння та навички учнів під час додавання та віднімання десяткових дробів;

розвиток логічного мислення учнів;

діагностика якості засвоєння матеріалу.

ХІД УРОКУ


І. Організація класу. Пароль « Десяткові дроби ».
ІІ. Перевірка домашнього завдання.

( біля дошки по1 учню з кожного рівня показують повний розв’язок домашнього завдання, при потребі пояснюють.)



Клас – усний рахунок за записами на дошці

1) 3,5 + 5,5 2) 6,9 – 4,3 3) 45,75 + 5,25

4) 87 – 54,3 5) 2 – 1,3 6) 56,34 – 0, 34

7) 23,89 + 45,11 8) 51,64 + 12,36 9) 78 + 5,54


Фронтальне опитування:

1. Як знайти невідомий доданок?

2. Як знайти невідомий від’ємник?

3. Як знайти невідоме зменшуване?


ІІІ. Поглиблення вмінь та навичок обчислення.
Розв’язування ланцюжком

Збірник задач і завдань для тематичного оцінювання. Математика 5 клас. Стор 77



№ 200 ( 1 - 6 )

1) 2,8 + 3,4 4) 36 + 6,8

2) 6,7 + 6,42 5) 4,368 + 0, 821

3) 12,38 + 6,9 6) 11,24 + 32,742


№ 201 ( 1 – 4 )

1) 9,7 – 4,9 3) 27 – 26,88

2) 14,5 – 7,68 4) 12 – 0,871
ІV. Самостійна робота.
Збірник задач і завдань для тематичного оцінювання. Математика 5 клас.
1 варіант – стор. 26-27. ІІ р. - № 200 ( 1 – 6 ), № 201 ( 1, 2 )

ІІІ р. - № 202 ( 1, 2 ), № 201 ( 5, 6), № 209 ( 1, 2 )

ІV р. - № 209 ( 3,4 ), № 210 ( 1, 2 )
2 варіант – стор. 51-52. ІІ р. - № 200 ( 1 – 6 ), № 201 ( 1, 2 )

ІІІ р. - № 202 ( 1, 2 ), № 201 ( 5, 6), № 209 ( 1, 2 )

ІV р. - № 209 ( 3,4 ), № 210 ( 1, 2 )

V. Підсумок уроку.

Вчитель збирає зошити із самостійною роботою.


VІ. Домашнє завдання.

Виконати завдання за збірником на сторінці 101 – 102

ІІ р. - № 200 ( 1 – 6 ), № 201 ( 1, 2 )

ІІІ р. - № 202 ( 1, 2 ), № 201 ( 5, 6), № 209 ( 1, 2 )

ІV р. - № 209 ( 3,4 ), № 210 ( 1, 2 )
Урок № 4

Тема : « Додавання та віднімання десяткових дробів. Розв’язування задач. »

Мета : узагальнити знання учнів з теми; формувати вміння аналізувати відповіді однокласників, доводити власну точку зору;

розвивати логічне мислення, культуру математичного мовлення, спостережливість, уміння зосереджуватися;

виховувати дисциплінованість.

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель Добрий день, діти. Сьогодні ми проведемо підсумковий урок з теми « Додавання та віднімання десяткових дробів ». На цьому уроці вам потрібно узагальнити знання з цієї теми, а саме : повторити правила і показати на практиці, як ви вмієте їх застосовувати під час розв’язування прикладів, рівнянь і задач. Урок проведемо як змагання в клубі винахідливих математиків. Ви повинні бути дисциплінованими , активними та уважними.

Правила гри: у кожному змаганні за правильну відповідь нараховується певна кількість балів, за неправильну – нічого. Бали можуть зніматися і в разі порушення дисципліни.
ІІ. Застосування набутих знань.

До нас звернувся Іван – царевич з проханням допомогти звільнити Олену Прекрасну, яку викрав Кощій Безсмертний. Щоб виконати його прохання, необхідно набрати не менше, ніж 60 балів.

Результати змагань заносяться до таблиці

Назва конкурсу

1 ком.

2 ком.

3 ком.

Математична зарядка










Цікава задача










Приклади










Рівняння










Математичне лото










Естафета










Підсумок гри











1. Математична зарядка.
На дошці записані завдання для кожної команди. Учні по черзі , ланцюжком, виходять до дошки і виконують їх. За кожну правильну відповідь – 1 бал.
1 команда 2 команда 3 команда

1. 0,9 – 0,6 1. 1,8 -1,6 1. 5,9 – 5,5

2. 2,4 -1,4 2. 4,5 – 2,5 2. 10,32 – 5,32

3. 1 – 0,7 3. 3 – 2,8 3. 6 – 5,6

4.0,1 + 0,9 4. 0,2 + 1,8 4. 3,5 + 1,5

5. х + 4= 4,3 5. 6 – х = 5,8 5. х – 0,03 = 0,37

х = х = х =

6. 0,01 + 0,99 6. 0,02 + 1,98 6. 2,95 + 2,05

7. 2,6 – ( 1,6 + 0,7 ) 7. 15,4 – ( 14,4 + 0,8) 7. 11,9 – (10,9 +0,6)

8. 0,001 + 0,999 8. 1,992 + 0,008 8. 4,005 + 0,995

9. ( 0,3 + 2,67) – 2,67 9. (0,2 + 3,58)- 3,58 9. (0,4 + 7,26) – 7,26

10. 0,01+0,9+0,09 10. 1,01+0,9+0,009 10. 1,01+1,9 + 2,09

Запитання до учнів

1. Сформулюйте правила додавання і віднімання десяткових дробів, сполучну властивість додавання.

2. Як знайти невідомий доданок? Від’ємник ? зменшуване?

Учні відповідають і отримують додаткові бали за правильні відповіді.



2. Цікава задача.

За 1 хвилину придумайте задачу, виразом для розв’язування якої є х + ( х – 1,7 )

За найцікавішу задачу – 3 бали.
3. Приклади
Тепер ми подумки підійшли до річки. Та команда, яка усно розв’яже приклад на додавання, одержить 2 бали і перейде річку по містку, інакше річку доведеться перепливати.

+ 0,98 85,4 + + 29,4
Сформулюйте правило перетворення звичайного дробу в десятковий.
4. Рівняння.
Ми підійшли до царства Кощія Безсмертного. Щоб відчинити ворота, слід вголос назвати корінь рівняння.

До дошки запрошуються помічники капітанів для розв’язування рівнянь. Команди розв’язують рівняння, записані на картках та здають розв’язання капітанам.

За кожне правильно розв’язане рівняння – 1 бал

Завдання для помічників:

х – 36,7 = 42,5

87,5 – х = 32,1

х – 9,87 = 2,5

Завдання для капітанів: ( 2 бали )

( 12,7 + у ) – 9,8 = 3,2

( х + 37,9 ) – 19,7 = 18,3

27,3 – ( х – 5,4 ) = 13,6

Завдання для команд:

х – 0,72 = 9,28

( х + 22,8 ) – 13,6 = 10,2



5. Математичне лото.
Команда, яка першою правильно розв’яже всі приклади, одержить 6 балів, другою - 5 балів, останньою – 4 бали.

Завдання на картках лото

1. 0,2485 + 1,8537 2. 5,1 – 2,48

3. 14,1 – 5,204 4. 7,08 – 5,124

5. 2,481 + 1,547 6. 18,4018 + 2,5984

7. 4,5 – 1,28 8. 4,3 – 1,28
Карта відповідей

21,0002

2,1022

4,028

1,956

2,62

8,896

3,02

3,22

6. Естафета

Команди поділяються на два варіанти, і учні кожного варіанту розв’язують свій приклад . Виконання починає учень, який сидить на останній парті. Кожен наступний учень повинен перевірити попередню дію та виконати свою. Бали нараховуються за правильне розв’язання прикладів обох варіантів. Команда, яка першою розв’язує обидва приклади, одержує 10 балів, другою – 8 балів, третьою – 6 балів.



Завдання для естафети:

1. 10 – ( 5,37 + 4,03 ) + 12,4 – ( 4,35 + 7,65 )

15 – ( 2,72 – 1,22 ) – 2,5 – ( 7,37 + 2,63 )

2. ( 8,16 – 4,1 ) – 0,06 + ( 15,3 + 14,7 ) – 3,2

21,6 + ( 64,8 – 60,4 ) – ( 11,34 + 9,66 ) – 3

3. 39,64 – ( 14,2 + 5,8 ) + ( 86,01 + 13,99) – 116,64



18 – ( 24,07 – 14 ) – ( 5,43 + 2,5 ) + 3
Конкурси « Математичне лото » та « Естафета » відбуваються в протилежних напрямах, що дає змогу проводити їх одночасно в залежності від кількості часу, який залишився.
ІІІ. Підсумок уроку.
Учитель підраховує кількість балів за таблицею результатів. Оскільки команди набрали по 60 і більше балів, то Олену Прекрасну звільнено.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка