      Урок з математики у 5 класі
вчитель Коваленкова Світлана Миколаївна
спеціаліст І категорії
Ганнівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Петрівської районної ради Кіровоградської області
Тема: Додавання і віднімання десяткових дробів
Мета: Систематизувати основні знання учнів про десяткові дроби та дії над ними(додавання і віднімання). Перевірити, як учні засвоїли теоретичний матеріал та як вміють застосовувати його на практиці: записувати звичайний дріб у вигляді десяткового, виконувати наближені обчислення, додавати та віднімати десяткові дроби, розв’язувати рівняння та текстові задачі.
Тип уроку: вдосконалення знань, умінь і навичок.
Епіграф уроку: «Разом навчатися не тільки легше й цікавіше, але й значно ефективніше»
План уроку:
-
Організаційний етап
-
Перевірка домашнього завдання
-
Актуалізація опорних знань учнів
-
Застосування знань, умінь і навичок
-
Підсумки уроку
-
Домашнє завдання
Хід уроку
-
Сьогодні на уроці ми проведемо дослідницьку роботу
«Як десяткові дроби допомагають нам розв’язувати практичні життєві задачі та вивчати математику?»
Ми живемо в світі не цілих, а дробових чисел, які називаються раціональними. І для того, щоб, наприклад, записати вік, зріст, масу людини, ми користуємось десятковими дробами. Життєві ситуації, які оточують нас у реальному житті, можна звести до розв’язування різних математичних задач. А для цього необхідно навчитись їх розв’язувати.
-
Перевірка домашнього завдання
А) Засвоєння учнями теоретичного матеріалу – правила додавання і віднімання десяткових дробів.
Б) Розв’язування №№ 1241, 1245, 1251.
Відповіді: №1241 – 1) 10.1 2) 0.6; 3) 0.93; 4) 8.88.
№1245 – 1) 103.412; 2) 65.502; 3) 138.817; 4) 291.0253.
№1251 - 1) 113.293; 2) 997.08 3) 27.929 4) 2885.79.
-
Актуалізація опорних знань учнів
Математичний диктант.
-
Переведіть звичайні дроби у десяткові: 5/8; 8 2/5.
-
Запишіть десяткові дроби словами: 70, 352; 0, 1089;
-
Запишіть десяткові дроби за допомогою цифр : Сто три цілих, дві сотих; шість цілих, три тисячі вісімнадцять десятитисячних.
-
Округліть десятковий дріб 143, 05607: а) до десятків; б) до сотих.
-
Знайдіть суму та різницю дробів 14, 06 та 0, 528.
-
Застосування знань, умінь і навичок
Розв’язування вправ за підручником
№ 1266. ( усно)
-
0,571+( 2,87 +1,429) = (0,571 + 1,429) + 2, 87 = 4, 87
-
6,335 + 2,896 + 1,104 = (2,896 + 1,104 ) + 6,335 =10,335
№ 1264
Задача.
Короткий запис: І ящик – 12,7 кг яблук
ІІ ящик – на 3,9кг <, ніж
ІІІ ящик – на 5, 13 кг <, ніж
Всього ?
-
12,7 – 3,9 = 8,8 кг яблук у ІІ ящику
-
12,7 + 8,8 = 21,5 кг яблук у І та ІІ ящиках
-
21,5 – 5,13 = 16, 37 кг яблук у ІІІ ящику
-
12,7 + 8,8 +16,37 = 37,87 кг яблук в трьох ящиках
В: 37,87 кг
№ 1273. Розв’яжіть рівняння. Самостійна робота учнів із взаємоперевіркою в парах.
-
13,1 – ( Х + 5,8) == 1,7 2) ( Х – 4,7) – 2,8 = 5,9
Х + 5,8 = 13,1 – 1,7 Х – 4,7 = 5,9 + 2,8
Х + 5,8 = 11,4 Х – 4,7 = 8,7
Х = 11,4 – 5,8 Х = 8,7 + 4,7
Х = 5,6 Х = 13,4
П: 13,1 – ( 5,6 + 5,8) = 1,7 ( 13,4 – 4,7) – 2,8 = 5,9
Вправа № 1289 для учнів високого рівня, які швидко виконали попереднє завдання
Постав замість зірочок знаки «+», « - « так, щоб виконувалася рівність:
8,1 * 3,7 *2,7 *5,1 = 2
В.: 8,1 -3,7 + 2,7 – 5,1 = 2
№ 1277
Обчисли, записавши дані величини в дециметрах:
-
8,72 дм – 13 см = 8,72 – 1,3 дм = 7,42 дм
-
15,3 дм + 5 см + 2 мм = 15,3 дм + 0,5 дм + 0,02 дм = 15,82 дм
-
427 см + 15,3 дм = 42,7 дм + 15,3 дм = 58 дм
-
5м 3дм 2см – 4м 7дм 2 см = 53,2дм – 47,2 дм = 6дм
-
Підсумки уроку
Учні ще раз проговорюють вивчене, висловлюють власне ставлення до уроку.
-
Чи вдалося вам поглибити свої знання на уроці?
-
Чи задоволені ви своєю роботою?
Оцінки учнів з коментарем вчителя
-
Домашнє завдання
Повторити § 37; розв’язати №№ 1265, 1274
Високий рівень: скласти умову задачі, яку можна розв’язати за допомогою рівнянь. |