Додаток 3 до Інструкції з охорони праці при роботі з електронно-обчислювальними машинами в апараті Міндоходів, затвердженої наказом Міндоходів від 03. 10Скачати 105.51 Kb.
Дата конвертації24.04.2016
Розмір105.51 Kb.
Додаток 3

до Інструкції з охорони праці при роботі з електронно-обчислювальними машинами в апараті Міндоходів, затвердженої наказом Міндоходів від 03.10.2013 № 535Рекомендації

щодо надання першої допомоги потерпілому на виробництві

(«Справочник кадровика», грудень 2006 р., № 12 (54), с. 66 )


І. Загальні положення

Перша медична допомога – це комплекс термінових заходів, спрямованих на припинення дії фактора (джерела) ураження, на усунення явищ, що загрожують життю, на полегшення страждань і підготовку потерпілого для відправлення до лікувально-профілактичного закладу, що вживаються в разі нещасних випадків і раптових захворювань.

Як правило, першу медичну допомогу (найпростіші медичні дії, що виконуються безпосередньо на місці події в найкоротші строки після травмування) надають працівники, котрі перебувають поруч.

Працівник, який виявив нещасний випадок, або за змогою і сам потерпілий повинні негайно повідомити безпосереднього керівника чи іншу уповноважену особу підприємства і вжити заходів для надання необхідної допомоги.

Оптимальним строком надання першої допомоги вважаються 30 хв. після настання нещасного випадку. Варто пам'ятати, що незворотні процеси починаються приблизно через 3–5 хв. після зупинки серця.
При наданні першої допомоги слід:
звільнити потерпілого від подальшого впливу небезпечного фактора;
за необхідності винести на свіже повітря, якщо потрібно звільнити від одягу, що заважає дихати;
визначити характер і ступінь пошкодження тіла;
вжити необхідних заходів для порятунку потерпілого;
підтримати основні життєві функції потерпілого до прибуття медичного працівника;
викликати медичного працівника чи вжити заходів для транспортування потерпілого до найближчого лікувального закладу.

Для успішного надання першої допомоги необхідно вміти:


швидко і правильно оцінити ситуацію в екстремальних умовах;
оцінити стан потерпілого, діагностувати вид, особливості ураження (травми);
визначити вид необхідної першої медичної допомоги, послідовність вжиття відповідних заходів, за необхідності коригувати їх;
здійснювати весь комплекс невідкладної реанімаційної допомоги, контролювати ефективність;
тимчасово зупиняти кровотечу накладанням джгута, стискуючої пов'язки, затисканням судини пальцем;
виконувати штучне дихання та закритий масаж серця, оцінювати їх ефективність;
накладати пов'язки, косинки, шини при переломах кісток, важкому забитті, термічному ураженні;
надавати допомогу при ураженні електричним струмом, у т. ч. в екстремальних умовах;
надавати допомогу при тепловому і сонячному ударах, утопленні, гострому отруєнні;
використовувати підручні засоби для надання першої медичної допомоги при транспортуванні потерпілого;
визначати необхідність виклику швидкої медичної допомоги, медичного працівника;
евакуювати потерпілого попутним (непристосованим) транспортом;
користуватися аптечкою першої допомоги.

ІІ. Заходи, спрямовані на порятунок життя та здоров'я потерпілого

Залежно від фактора впливу травми поділяються на механічні (рани, забиття, розриви внутрішніх органів, переломи кісток, вивихи), фізичні (опіки, тепловий удар, обмороження, ураження електричним струмом або блискавкою, радіаційне опромінення тощо), хімічні (вплив бактеріальних токсинів), психічні (переляк, шок тощо). Залежно від виду травми використовують певний комплекс заходів, спрямованих на врятування життя та здоров'я потерпілого.Перша допомога при пораненнях і кровотечах

Кровотечі можуть бути капілярними, артеріальними, венозними і змішаними. Перша допомога полягає у зупиненні кровотечі, захисті рани від забруднення, послабленні болю. У разі сильної кровотечі вище від рани накладають джгут. Під джгут треба закласти записку, де зазначити час його накладення. На рану необхідно помістити стерильну пов'язку. Можна обробити рану спиртовим розчином йоду або спиртом.Штучне дихання

Штучне дихання здійснюється негайно у разі зупинення дихання, неправильного чи слабкого дихання. Потерпілого кладуть на спину на тверду рівну поверхню. Дихання «з рота до рота», «з рота до носа». Частота штучного дихання 16–20 вдихів на хвилину. Відсутність після 5–6 вдихів пульсу вказує на потребу проведення непрямого масажу серця (такий масаж застосовують також при розширенні зіниць та інших ознаках клінічної смерті).Вивихи і переломи

У разі вивиху першочергово необхідно знерухомити (іммобілізувати) пошкоджену кінцівку і дати потерпілому знеболювальні ліки (анальгетики).

У разі перелому допомога спрямовується на зменшення болю, забезпечення спокою ушкодженій ділянці тіла.

При відкритому переломі слід зупинити кровотечу і запобігти інфікуванню. Для знерухомлення застосовують стандартну шину або підручні матеріали. Надаючи допомогу потерпілому при закритому переломі, не слід знімати з нього одяг, шину накладати поверх одягу. До місця травми слід прикласти ємність з льодом, снігом, холодною водою, робити холодні примочки тощо, аби послабити біль.Ураження електрострумом

Якщо у разі ураження електрострумом не надати першої допомоги протягом 2 хв., може настати смерть. Насамперед потерпілого необхідно звільнити від дії електроструму. Якщо він при пам'яті, зі стійким диханням і пульсом, його слід покласти на суху підстилку, розстібнути комір, ремінь, дати понюхати нашатирю, збризнути водою, відкоригувати температуру в приміщенні в разі прохолоди чи спеки, забезпечити спокій. Якщо потерпілий непритомний, слід стежити за його диханням, у разі необхідності зробити штучне дихання, непрямий масаж серця.

Потерпілому не дозволяється рухатися або продовжувати роботу, оскільки за відсутності видимих важких ушкоджень не виключена можливість подальшого погіршення його стану.

У разі ураження блискавкою надається така сама допомога, як і при ураженні електрострумом.Попадання стороннього тіла в око або дихальні шляхи

У разі попадання в око часток пилу, сажі, комах не слід його терти. Якщо стороннє тіло попало під верхню повіку, потрібно потягнути її за вії донизу (потерпілий має дивитися вниз). Для вилучення стороннього тіла з нижньої повіки, варто відтягнути її вниз і обережно зняти його кутиком чистого носовичка (потерпілий має дивитися вгору).

Якщо до ока потрапили уламки скла, металу тощо, в жодному разі не можна виймати їх. Слід накласти на око пов'язку і відправити потерпілого до лікарні.

У разі попадання стороннього тіла в дихальні шляхи може статися їх закупорка та розвинутись задуха. Якщо не допомагає відкашлювання, швидко вдарити потерпілого долонею три-чотири рази поміж лопаток, нахиливши його вперед.

У разі попадання стороннього тіла в стравохід потерпілого слід терміново відправити до медичного закладу для огляду.
Опіки

У разі термічних чи електричних опіків допомога насамперед спрямовується на захист уражених ділянок від інфекції, мікробів і виведення потерпілого з шоку. Якщо можливо, поверхню опіка потрібно закрити сухою стерильною пов'язкою.

При хімічних опіках необхідно якомога швидше зменшити концентрацію хімічної речовини і час її дії. Для цього уражене місце промивають великою кількістю проточної води протягом 15–20 хв.

У разі потрапляння на тіло сірчаної кислоти чи лугу в твердому стані слід видалити їх сухою тканиною, потім уражене місце ретельно промити водою. Після промивання уражене місце слід обробити примочками відповідних нейтралізуючих розчинів.


Укуси тварин, комах

При укусі здоровою твариною рану промивають і накладають пов'язку, в іншому разі потерпілого відправляють до медичного закладу.

У разі великої кількості укусів бджіл, ос слід накласти холодний компрес на місце укусу, дати потерпілому випити солодкого чаю, 1 г аспірину, пігулку димедролу.

ІІІ. Використання засобів аптечки першої допомоги

Прояви, вид пошкоджень 

Обов'язкові засоби першої допомоги 

Додаткові засоби, або засоби-замінники 

Застосування 

Рани і кровотечі 

Артеріальна кровотеча 

Джгут кровоспинний

(1 шт.) 


Гумова трубка 

Джгут накладають вище рани, залишають записку з вказівкою часу накладення джгута. На рану накладають пов'язку, фіксують ушкоджену кінцівку, дають знеболювальне 

Венозна кровотеча.
Капілярна кровотеча 

Бинт марлевий медичний стерильний
5 х 1000 см (1 шт.).
Бинт марлевий медичний нестерильний 5 х 1000 см (2 шт.).
Вата медична гігроскопічна хірургічна нестерильна 50 г (1 шт.)

Пов'язка стерильна. Серветки марлеві стерильні. Бинт еластичний трубчастий 

При венозній кровотечі – накласти на рану стерильну серветку і стискуючу пов'язку бинтом.
При капілярній кровотечі – на рану накласти стерильну пов'язку 

Дрібні рани
Садна
Подряпини 

Лейкопластир бактерицидний 2,5 х 7,2 см (3 шт.).
Напальчник (2 шт.). Спиртовий розчин йоду 5 % (1 шт.) 

Зелений брильянтовий спиртовий розчин.
Розчин перекису водню 3 %.
Гідроперит (таб.) 

Обробити спиртовим розчином йоду, зеленим брильянтовим спиртовим розчином, розчином перекису водню, заклеїти бактерицидним лейкопластирем 

Травми, ушкодження 

Забій
Перелом
Вивих (внутрішня кровотеча)
Опік
Шок 

Лейкопластир 2 х 500 см (для фіксації підручних засобів при накладенні шин) (1 шт.)
Пенталгін (загальне знеболювальне) (10 таблеток).
Новокаїн 0,5 % (місцеве знеболювальне) (2 амп.).
Шприц 10 куб. см (1 шт.) 

Термопакет для охолодження  

Слід дати знеболювальний засіб загальної дії. За необхідності та при відповідних навичках здійснити місцеву анестезію, вколовши розчин новокаїну вище рани. Фіксують ушкоджені кінцівки підручними засобами чи до тулуба. Прикладають холодні предмети на місце травми. У разі опіків накладають стерильну пов'язку, дають знеболювальний засіб 

Профілактика гострих респіраторних захворювань 

Епідемія грипу. Висока температура 

Антигрипін-АНВІ (10 капсул).
Цитрамон-П (10 таблеток) 

Пігулки від кашлю. Ацетилсаліцилова кислота (таблетки).
Антисептик 


При перших симптомах грипу, застуди приймають профілактичні засоби, гарячий чай 

Стресовий стан 

Болі в серці.
Стресові ситуації 

Корвалол (краплі) (1 флакон)
Валідол (10 таблеток) 

Нітрогліцерин. Настоянка валеріани 

У разі болю в ділянці серця покласти нітрогліцерин або валідол (одну пігулку) під язик або випити 20 крапель корвалолу в 50 мл води 


Запаморочен-ня 

Розчин аміаку 10 % (1 флакон) 

Но-шпа (таблетки) 

При запамороченні покласти потерпілого на підлогу, ноги злегка підняти, дати понюхати нашатирного спирту на ватці. У разі судом, спазмів приймають усередину 1–2 пігулки но-шпи 


Ушкодження шлунково-кишкового тракту 

Отруєння 

Активоване вугілля (10 таблеток) 

  

Слід промити шлунок. Прийняти 2–3 пігулки активованого вугілля

Розлади 

Фестал (10 драже) 

Мезим Форте (таблетки, вкриті оболонкою) 

 

Ушкодження очей

Попадання сторонніх тіл або речовин 

Сульфацил натрію 30 % (краплі очні) (1 флакон) 

Фурацилін.
Піпетка.
Борна кислота.
Харчова сода 

При потраплянні в око сторонніх тіл і речовин або травмі ока промити очі водою, закапати 2–3 краплі сульфацилу натрію 

Загроза небезпечних захворювань, отруєнь 

Епідемія грипу.
Небезпечна інфекція 

Бацитон АФ (розчин)
Марлеві пов'язки (2 шт.) 

Мікробак екстра (концентрат) 

Для дезінфекції поверхонь, приміщень, білизни, посуду, меблів, сантехнічного обладнання, інвентарю для прибирання. Препарат застосовується відповідно до інструкції 

Розбиття приладу, що містить ртуть  

Калію перманганат (порошок кристалічний) (1 флакон) 

 

Розчиняється у воді до одержання розчину рожевого кольору 

Директор Департаменту інфраструктури С.І. Лісняк


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка