Добро і милосердя в нас и поруч з нами



Скачати 69.28 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір69.28 Kb.
Тема: Добро і милосердя в нас и поруч з нами
Рекомендований вік: 7 клас
Вчитель: Підгорна О.В.
Мета: - розкрити зв’язок понять «доброти» і «милосердя»,

  • виховувати повагу, добре ставлення до оточуючих;

  • розвивати вміння доводити свою думку, аналізувати свої вчинки та вчинки інших;

  • формувати навички творчої роботи в парах


Обладнання: - висловлювання великих людей,

  • конверти з українськими прислів’ями,

  • тлумачний словник В. І. Даля,

  • квітка Добра,

  • таблиця зі словами.

Краса врятує світ

Ф. М. Достоєвський

Бути добрими до кожної травинки ніжної...

Є. Євтушенко

Добро все переможе.

Народна мудрість
Записи на дошці:

Добро

*Усе позитивне в житті людей, що відповідає їхнім інтересам, бажанням, мріям.

*Добра, корисна справа, дія, вчинок.

Зло

*Що-небудь погане, недобре.

*Нещастя, лихо, горе.

*Почуття роздратування, гніву, досади, розлюченості.

( Великий тлумачний словник сучасної української мови.

В. Г. Бусел)


Милосердя – щиросердність, співчуття,готовність робити добро всякому, любов на ділі, здатність відгукнутися на чужий біль. Людям милосердним притаманне співчуття по відношенню до сироти, інваліда, тяжко хворої людини, людини похилого віку, людини, що потрапила в біду.

( Тлумачний словник В. І. Даля)



Хід уроку

Учитель: Добрий день, дорогі діти! Сьогодні у нас урок доброти і милосердя!

Давайте розкриємо велику таємницю природи добра.

Перед вами таблиця. На ній ви бачите слова: шана, ненависть, любити, сподіватися, байдужість, біль, повага, злагода, доброта, тривога, ніжність, сум, хвороба, справедливість, війна, кров.

Знайдіть спочатку слова, які символізують добро. А тепер слова, які символізують зло.

( Робота учнів)

Молодці! Інтуїтивно ви правильно визначили значення слів.Спробуємо визначити поняття «добро». Як ви уявляєте добро?

Чи можна доторкнутися до добра, покуштувати його, понюхати?

Отже, це категорія не матеріальна, а духовна. Вона стоїть поряд з такими поняттями, як Душа, Дух.

- Як же зрозуміти, що це таке – Добро?

- З яким предметом ви пов’язуєте поняття «добро»? (Сонце, мати, природа...)

- Яку музику має добро, який колір?

Спробуйте квітку дитячої організації « Дивосвіт» розфарбувати в кольори добра, зарядіть її доброю музикою.

(відповіді учнів)


  • Що є протилежністю добра?

  • Чого більше в сучасному світі – Добра чи Зла?

Отже, зробимо перший висновок: добро – це духовна категорія, її не можна торкнутися, понюхати, посмакувати. Добро можна тільки відчути: це ласкаве, добре, ніжне ставлення, це готовність допомогти в скрутну хвилину, це любов до оточуючого світу. Це те, що заставляє нас радіти, любити, співчувати. Перевіримо себе за словником

( зачитуються визначення категорії «добра» із словників).




  • Хто перший у вашому житті допоміг пізнати суть Добра? У кого найдобріші очі, найкрасивіші коси, найласкавіші в світі руки? Так, це наша мама.Вона нас жаліє, коли ми поранимось, недосипає ночей, коли ми хворіємо, вона завжди про нас піклується, навіть тоді, коли ми виростаємо і становимось дорослими.Отже, давайте й ми віддячувати мамі своєю добротою, щоб у неї менше було сивих волосинок.


Робота в парах.

  • Закінчити думку:

  • Мені добре, коли...

  • Бути милосердним – це...

Але є в світі людина, яка вас любить навіть більше, іноді, ніж мама, захищає від злогл в світі,пече смачні пиріжки і кладе в свята під подушку подарунок. Хто це?

Дайте характеристику героям оповідання.



Святковий обід

Марина живе у великій родині. В неї мати, батько, два брати, дві сестри і бабуся. Марина в родині найменша, їй восьмий рік. Бабуся найстарша: їй уже вісімдесят два. Коли родина обідає, у бабусі тремтять руки. Несе вона ложку до рота, ложка тремтить і з неї капає на стіл.

Незабаром у Марини день народження. Мама сказала, що на її іменини буде в них святковий обід. На обід Марина запросить своїх подруг. Ось і гості прийшли. Мама накриває стіл білою скатертиною. А Марина думає: «Це ж і бабуся за стіл сяде. А у неї руки тремтять... Подруги сміятимуться. Розкажуть потім у школі, що у Маринкиної бабусі руки тремтять.

Марина тихенько й каже:

  • Мамо, нехай бабуся з нами за стіл не сідає.

  • Чого? – дивується мама.

  • У неї руки тремтять. На стіл капає.

Мама зблідла. Не сказала ні слова, зняла зі столу білу скатертину й сховала її в шафу.

Вона довго сиділа мовчки, а потім сказала: «Бабуся нездужає, тому святкового обіду не буде. Вітаю тебе, Марино, з днем народження. Моє тобі побажання – бути людиною».
-Дати характеристику героям оповідання.

-Як би ви повелися в такій ситуації ( в ролі кожного героя)?

- Так що ж означає бути людиною?

Бути Людиною – це поважати старість, дбайливо й терпимо ставитися до проявів старості, пам’ятаючи, що ніхто в цьому житті не вічний, кожен буде старим і немічним.

Важко, діти, бути й добрим, бо це здатність радіти чужим радощам, успіхам, сприймати чужу радість, як свою.

Добрим бути просто чи не просто?

Не залежить доброта від зросту,

І дитина робить добру справу,

Як не кине друга на поталу.

Як людей полюбиш, пошануєш,

Силу для добра в душі відчуєш.

І закрутиться земля скоріше,

Якщо разом станемо добріші.

Доброта з роками не старіє,

Доброта від холоду зігріє.

І якщо вона як сонце світить,

То радіють і дорослі й діти.
-А чи завжди наші слова відповідають нашим вчинкам?

Прослухайте оповідання «Сьома дочка».



Було в матері сім дочок. Ось поїхала мати в гості до сина, а син жив далеко- далеко. Повернулася додому аж через місяць.

Коли мати ввійшла до хати, доньки одна за одною стали говорити, як вони знудьгувалися за матір’ю.

  • Я скучила за тобою, немов ластівка за сонячним промінням, - сказала перша дочка.

  • Я чекала тебе, як суха земля жде краплину дощу, - промовила друга дочка.

  • Я плакала за тобою, як маленьке пташеня плаче за пташкою, -сказала третя.

  • Мені було тяжко без тебе, як бджолі без квітки, - щебетала четверта.

  • Ти снилася мені, як троянді сниться краплина роси, - промовила п’ята.

  • Я виглядала тебе, як вишневий садок виглядає соловейка, - сказала шоста.

А сьома дочка нічого не сказала. Вона роззула матусю і принесла їй води у ночвах – ноги помити.
-Хто найбільше любив свою матір?

Добро – дієве. Воно любить конкретні справи.

Керуйтеся в своєму житті принципом: «Якнайменше красивих фраз, якнайбільше красивих справ».
Із давнини народ збирав перлини мудрості, які передавалися з уст в уста. Є в народній скарбниці прислів’я про добро та зло.
Творча робота в парах.

Перед вами конверти, в яких ви знайдете слова. Складіть із них прислів’я про добро.

Пояснити зміст скарбниці народної творчості:


  1. Добро не пропадає, а зло умирає.

  2. Не все добре, що солодке.

  3. Добрий чоловік у сусідів дім від вогню збереже.

  4. Не сподівайся за добро дяки.

  5. Злий сам себе б’є.

Поруч із добром стоїть поняття «милосердя».

З цим поняттям ми з вами щорічно зустрічаємося в стінах нашої школи під час наших традиційних заходів. Які з них я маю на увазі?

«Не будьте байдужими, байдужість смертоносна для душі», - писав

М. Горький. Ви, діти, своєю участю у всіх благодійних акціях школи доводите, що бережно ставитеся до слабших від себе, до інвалідів. Здорова і красива фізична оболонка не завжди свідчить про духовне багатство і душевну красу, а в немічному тілі може бути багатий внутрішній зміст.

-Коли ще ви проявили милосердя по відношенню до оточуючих?

(Учні розповідають випадки з життя)

Милосердя – це слово, до якого ми останнім часом звертаємося все частіше. Чому? Тому що наше суспільство втомилося вже від грубощів, несправедливості, розбещенності, черствості душ людських, жорстокості.



Виступи учнів.

1-й учень. Милосердя, доброта. Ще з давньоруських часів була вона в традиціях нашого народу. Цілком природним і закономірним вважалося допомагати нещасному, знедоленому, поділитися шматком хліба, дати притулок бездомному, захистити старість, порятувати хворого і каліку, захистити скривдженого.

2-й учень.Доброта і милосердя – багатоликі. Потреба в них повсякчасна.

Милосердя і доброта, як два крила, на яких тримається людство. Як же могло так статися, що милосердя втратило свою цінність? Невже нам потрібні Чорнобиль і землетруси, щоб виіскрити доброту із наших сердець? Чи поруч немає людей, яким потрібна допомога в повсякденному житті?



3-й учень. В Україні проживає майже 2 млн. одиноких людей. Близько

200 тис. – не здатні себе обслуговувати, 15 тис. проживає в будинках – інтернатах. Їх об’єднує немічність і самотність. У злигоднях живуть сьогодні

1,5 млн. наших земляків. Цифри це сумні, але це – правда!
Навчаймося добра, як вчаться мові діти,-

Щоб потім все життя творить святе,

Плекаймо крізь роки троянди ніжні й жито

Тримаємо в серцях, як сонце золоте.

Даруймо для людей погожі дні весняні,

Щоб щедрим садом вік світився небокрай,

Щоби беріз пісні лунали до нестями,

І повнився добром наш дім і рідний край.
Підсумок уроку.

Сьогодні ми говорили про Добро і Милосердя. Повернемося до нашої квітки: у кожному пелюстку напишіть риси доброї людини.



Хотілося б , щоб після цього уроку кожен з вас осмислив свою життєву позицію, став добрішим, кращим, досконалішим и живо по цим правилам:
Золоті правила:

  1. Ставитися до інших так, як ви б хотіли, щоб ставилися до вас.

  2. Поважати інших, особливо старших і слабших від себе.

  3. Не знущатися, не сміятися над каліками.

  4. Не проходити байдуже мимо людської біди, горя, розпачу.

  5. Вміти не тільки поспівчувати у горі, а й порадіти чужому успіху.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка