Дж. Олдрідж «Останній дюйм». Проблема взаємин між батьками і дітьми. Символічність назви оповідання



Скачати 193.29 Kb.
Дата конвертації24.04.2016
Розмір193.29 Kb.
#14212
ТипУрок
Дж. Олдрідж "Останній дюйм"

ТЕМА УРОКУ 

Дж. Олдрідж «Останній дюйм». Проблема взаємин між батьками і дітьми. Символічність назви оповідання. утвердження сімейних цінностей.
МЕТА УРОКУ:

Ознайомити  на уроці зі сторінками життя, літературною діяльністю Джеймса Олдріджа, ідейними засадами оповідання на основі використання теорії літератури; удосконалювати уміння учнів  переказувати текст оповідання, визначаючи ключові епізоди та  уміння вести діалог. Сприяти розвитку творчого мислення, зв’язної мови та навичок пізнавального процесу. Виховувати  читацьку культуру, формувати загальнолюдські ціннісні орієнтири: повагу до сімейних вартостей та родинних взаємовідносин.



ТИП УРОКУ:  Урок засвоєння нових знань

ОБЛАДНАННЯ УРОКУ:      

 Портрет Дж. Олдріджа, підручник, мультимедійна презентація. 


ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ:

Учень:

  • знає короткі відомості про життя письменника;

  • розкриває тему « Олдрідж і Україна»;

  • розповідає про основні факти життєвого і творчого шляху Джеймса Олдріджа та визначає  ідейні засади оповідання на основі використання теорії літератури;

  • виразно читає іпереказує текст оповідання, визначаючи ключові епізоди;

  • визначає про6лему твору;

  • визначає символічність назви оповідання.

  

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент: створення психологічної атмосфери для проведення уроку

ІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку і мотивація навчальної діяльності.

Вступне слово вчителя:

Батьки і діти — це любов і сльози,
Це вічне щастя і одвічний біль.
Цесонце і тепло, сніги й морози,
Мед на вуста й на вічні рани сіль.

 

І. Мотивація навчальної діяльності.

Життя! Одвічна боротьба добра і зла, любові і ненависті, хибного і правдивого, щирого і зухвалого. Життя непередбачуване, життя мінливе, життя бурхливе. І так хочеться, щоб воно було наповнене тільки щасливими хвилинами, приємними моментами. Але трапляється так, що ці хвилини затьмарюють життєві негаразди, прикрощі, всілякі непорозуміння. Діти, як вигадаєте, між ким в житті можуть траплятися непорозуміння?

( Відповіді дітей: між дорослими, між батьками і дітьми).

А чому, на ваш погляд, виникають непорозуміння між батьками і дітьми?

  Батьки і діти. Як часто ми не розуміємо один одного, говоримо майже різними мовами. Що розділяє батьків і дітей? Вік? Погляди на життя? А як треба жити? Що робити, щоб життя стало кращим?

Чи можливе подолання відстані між людьми?(проблемне питання) 



ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

На це проблемне та актуальне питання ми дамо відповідь на сьогоднішньому уроці, тема якого «Своєрідність вирішення проблеми батьків та дітей в оповіданні Дж.Олдріджа «Останній дюйм» ». Ми спробуємо вияснити причини напружених стосунків між рідними людьми - батьком і сином, обговоримо можливі способи їх зближення. Саме  ця тема, тема стосунків між батьками і дітьми, буде в центрі нашої уваги на уроці. А допоможе нам у цьому відомий англійський письменник Джеймс Олдрідж та його оповідання « Останній дюйм». Тому що тема складних людських стосунків, роздуми про суттєві сторонни життя людини завжди привертали  його увагу.



ІІІ. Робота над темою уроку.

Повідомлення коротких відомостей про життя і творчість Дж. Олдріджа підготовлених учнів (мультимедійна презентація). Джеймс Олдрідж – видатний англійський письменник    ХХ століття.  Він народився 10 липня 1918 року в глухому містечку Уайт - Гілс  австралійського штату Вікторія в родині англійця – корінного лондонця, якого доля закинула в далекі краї. Незабаром родина переїхала в маленьке містечко Суон Хілл.

Джеймс народився і виріс у інтелігентній родині. Його батько - Уїльям Томас Олдрідж був скромним, невибагливим у побуті, був людиною освіченою, редагував місцеву газету. Родина Олдріджів любила життя, булла закохана в природу, захоплювалася літературою та мистецтвом.   Заробіток батька був невеликий, його ледве вистачало, щоб прогодувати сім’ю( Джеймс був п’ятою дитиною Олдріджів ).

Якщо навчання у школі батько ще міг оплатити, то про вищу освіту діти могли тільки мріяти.

За традицією, майбутній письменник отримав одразу три імені – Гарольд, Едвард, Джеймс , і у родині його спочатку називали Гарольдом, але йому це ім‘я не подобалося і вибрали – Джеймс. Хлопчик дуже любив рибальство, весловий спорт, полювання. На все це потрібні були гроші, і він підробляв. Одного разу він поставив собі мету: купити сідло для свого поні. Коли він з великими труднощами  заробив потрібну суму, батько був змушений віддати поні  молочнику, якому родина багато заборгувала. Для Джеймса, як він потім писав, “ цебув день справжнього відчаю ”. Джеймсу все-таки пощастило вступити до Мельбурнського комерційного коледжу. Щоб мати можливість  навчатися вдень, тому що, юнаку доводилося працювати ночами в газеті. Після закінчення  Мельбурнського комерційного коледжу, поїхав на батьківщину предків, в Англію, щоб стати студентом Оксфордського університету.

Щоб потрапити до Іспанії, Олдрідж закінчив у 1938 року Лондонську авіаційну школу, плануючи взяти участь у повітряних боях, проте не судилося.

У 1938 році майбутній письменник переїздить до Англії, де вступає до Лондонської Економічної школи. Вінпродовжує співпрацювати  з англійськими газетами. Як військовий  корреспондент Олдрідж побував у багатьох країнах: Греція, Фінляндія, Норвегія, Корея, Єгипет, Франція, Італія, Радянський Союз.

За своє письменницьке життя  Джеймс Олдрідж написав романи “Справа честі”, «Морський орел», “Дипломат”, “Мисливець”, “Герої путинних горизонтів”, “Не хочу, щоб він помирав”, “Останній вигнанець”, “Син чужо їземлі”, збірки оповідань та новел “Про багатьох людей”, “Золото й пісок”. Всі його твори об’єднує мужність автора, який говорить сувору правду про сучасний світ, про шляхи та перспективи йогорозвитку. Джеймс Олдрідж показує   читачу болі свого часу – війни, екологічні проблеми, продажність, підступність  політиків.  Він змушує людину  усвідомити не тільки свою причетність до історії, але й відповідальність за долю людства. Книги письменника  перекладені більш як на двадцять мов, у тому числі й українською.

Особливі почуття зв’язують Олдріджа  з Україною, яку він теж  відвідував, коли перебував в Радянському Союзі.Дуже цікавим є той факт, що письменник побував в Україні, у Києві, зустрічався з читачами, давав інтерв'ю.

11 березня 1964 р. київська «Робітнича газета» надрукувала статтю «І в мені частка України». У ній Джеймс Олдрідж писав: «Україна нагадує мені країну мого дитинства Австралію. На мою думку, будь-який український хлопчик може впізнати себе в героях моїх дитячих оповідань».


ІV. Історія створення оповідання «Останній дюйм».

В основу оповідання автор поклав власні враження від відвідування Акулячої бухти в Єгипті.  Джеймс Олдрідж сам ще у молодості навчився керувати  невеликими літаками. Пізніше письменник захопився підводним плаванням, навіть написав книгу для любителів «Підводне плавання для недосвідчених англійців». Пристрасним захопленням підводне плавання стало й для молодшого сина письменника. Одного разу вся родина Олдріджів поїхала у Акулячу бухту, і Джеймс  знімав морських хижаків – акул, а дружина Діна та старший син  Уільям напружено чекали на березі. Тому описи підводного царства такі достовірні та вражаючі.

Оповідання «Останній дюйм» є одним із шедеврів Дж. Олдріджа. У ньому письменник досить своєрідно порушує важливу проблему «батьків і дітей», ставлення до якої буває різним. Цікаво, що кожне нове покоління по-своєму вирішує це питання. Багато людей вважають, між батьками й дітьми неминучим є конфлікт, який навіть неможливо вирішити, оскільки сторони ніколи не можуть зрозуміти одна одну, а інші стверджують, що такої проблеми не існує взагалі, адже бать і діти — це два покоління, що приходять на зміну одне одному. Батьки передають естафету життя дітям і йдуть з ними однією дорогою, вирішує цю проблему Дж. Олдрідж, ми зможемо зрозуміти, проаналізувавши оповідання «Останній дюйм».

1) Словникова робота


  • Дюйм (від голл.. - великий палець) - одиниця довжини в системі англійських мір, що становить 2,54 см.

  • Фут (англ.. - ступня) - одиниця довжини в англійській системі мір, що дорівнює 30,48 см (1 фут = 12 дюймам).

  • Миля — одиниця довжини, яка використовується нині здебільшого у морській справі (морська миля становить 1852 метри).

  • Фунт - основна одиниця ваги в системі англійських мір, що дорівнює 453,5 г.

  • Апатія - стан байдужого ставлення до навколишнього світу.

  • Хамсин - піщаний вітер у пустелі.

  • Авантюра - ризикована справа, розрахована на випадковий успіх.


2) Тест на знання змісту оповідання «Останній дюйм» (додаток №2)
3) Фронтальна робота. Визначення ключових епізодів в оповіданні.

Давайте визначимо «ключові епізоди. Згадайте, які епізоди називаються ключовими? (Це ті, які зображають події , що відіграють важливу роль у житті героїв)



Ключові епізоди оповідання:

  1. Підготовка до польоту.

  • Чи хоче батько брати хлопчика з собою?

  1. Переліт до Акулячої бухти.

  • Який настрій у хлопчика?

  • Яким тоном говорить батько з ним ?

  • Які речення найчастіше вживає? ( Наказові)

  1. Що мені робити? Бачиш, що з тобою сталося?

  • Як ви гадаєте чи тепер батько жалкує , що взяв його з собою?

  1. Довго вибиралися вони схилом.

  2. Переліт «Акуляча бухта-Каїр»

  3. У лікарні.

4) Бесіда

  • Визначте епізод найвищої напруги у творі.

( Хлопчик вперше сідає за штурвал літака, а батько знепритомнів.)

  • Яке значення має цей епізод для розуміння теми оповідання?

( Що ж будуть робити обоє ? Чи знайдуть вихід ? Бо між ними пустеля)

  • Символом чого є пустеля ? (Пустка…і у відносинах також, самотність, непорозуміння)

  • Яка спільна дія зблизила батька і сина ( Вижити. Мета у них одна - виживання. Тільки треба подолати останній дюйм , який їх розділяє.)

5) Заповнення таблиці




Батько

Мати

Син


Рід занять, вчинки, почуття

43 роки. Льотчик високого класу, який закінчив польоти в

Канаді. Він, щоб підтримати сім'ю, наймається в компанію по пошуку нафти. Але вона припинила свої пошуки, і Бен, сумний і стривожений, знову шукає роботу. І він зайнявся небезпечною справою - підводною зйомкою акул. «Отак вiн i залишився з порожнiми руками, коли не брати до уваги байдужу дружину, якiй вiн не був потрiбен, та десятирiчного сина»



Ненавиділа канадське поселення, де вони мешкали, тужила за рідною Новою Англією. Її охопила апатія, яка дедалі зростала. Зрештою покинула сім'ю і виїхала до Англії, де "почала жити так, як їй подобалось".

10 років, пізня дитина, вже не бажана. Самотній.

Відчуває, що батькам не потрібний.




Ставлення до сина

"Десь у глибині душі Бен розумів, що хлопчик чужий їм обом". Був з ним "різкий і небагатослівний".

Під час одного з дуже рідких нападів великодушності Бен спробував навчити хлопчика керувати літаком, і хоча син виявився дуже тямущим і швидко засвоїв головні правила, "кожний окрик батька доводив його до сліз..."



"... мати ним не цікавиться..."

"... поки що вона не виявляла ніякої зацікавленості, хоча з того часу, як вона поїхала додому, пройшло три місяці»








Висновки Взаємини у сім`ї хлопчика Деві не склались. Батьки, втомлені життям, перестають розуміти одне одного, вони вже не почуваються рідними, однією сім'єю. Жоден з них не знаходить тут моральної підтримки. Але найбільше страждає десятирічний Деві. У власній сім'ї він почувається самотнім, зайвим, не потрібним своїм батькам.

Слово вчителя:

Дюйм за дюймом рухаються назустріч один одному батько і син. Після трагедії у бухті батько і син крок за кроком , роблячи неймовірні зусилля, йдуть до перемоги. Спільні дії, до яких вдаються герої оповідання заради досягнення мети – вижити - зближують їх.

Треба тільки подолати «останній дюйм», який їх розділяє.

А зараз згадаємо про математику.

Візьміть до рук лінійку ,олівець і в зошиті накресліть відрізок ,що означає 1 дюйм ( 2,5 см).


  • Яке враження справив на вас відрізок? Великий він чи ні ?

(Дюйм – зовсім невеличка відстань, але іноді вона перетворюється на прірву, яку і впродовж життя люди не можуть здолати.)

  • Яке значення має дюйм в оповіданні?

Наші герої заблукали, відстань між ними – один дюйм, тому їм важко вирішити проблему спілкування, знайти спільну мову, відкритися, показати не тільки сильні сторони, а й слабинки. Спробуймо допомогти їм порадами, щодо виходу із конфлікту. Бо, конфлікт - це той вузлик , не розв’язавши якого , неможливо йти далі . Тому не гаймо часу, шукаймо причини у кожному з героїв.
Назва оповідання. Останній дюйм це не тільки міра довжини, яка найважливіша при посадці літака але й відстань, що розділяла батька й сина, відстань їхнього непорозуміння. На щастя, Бен і Деві зуміли з честю пройти випробування, що випали на їхню долю, і не тільки залишились живі, а й подолали отой найважчий останній дюйм, що наблизив їх один до одного.

Висновки. Батько та син ціною надзвичайних випробувань знаходять шлях до серця один одного. Цим шляхом вони будуть намагатися йти в подальшому своєму житті. Спільні дії, до яких вдаються герої оповідання заради досягнення мети - виживання, - зближують їх

ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Прийом «Незакінчене речення»

- Останній дюйм у стосунках батьків і дітей можна подолати, якщо…

( відповіді учнів)


  • Останній дюйм буде розділяти батьків і дітей, якщо …

(відповіді учнів)

  • Як можна зрозуміти назву твору?

2. Слово учителя

У житті кожного буде чимало випробувань: невдачі, горе, зневага, втрати. Втекти від них неможливо. Тож потрібно їх долати. Біблія вважає гріхом слабкодухість, небажання вистояти у життєвих негараздах. В сьогоднішньому складному житті ваші батька також мають безліч проблем. Вони зайняті, заклопотані, їм постійно не вистачає часу. Саме тому вони іноді бувають неуважними до вас. Можливо ,і вам потрібно зробити крок назустріч.



ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1 група: дібрати цитати до образу Деві, які свідчать про його змужніння;

2 група: надати поради Бену, як встановити духовний контакт з сином ;

3 група: попробуйте переконати Деві, що батько його любить.

Додаток № 1 Презентація «Життєвий і творчий шлях Д.Олдріджа»

Додаток №2

Тест на знання змісту оповідання «Останній дюйм»

1. Події, описані у творі, відбуваються над узбережжям:



А Середземного моря;

Б Червоного моря;

В Чорного моря.

2.Одним із головних героїв новели є десятирічний хлопець на ім’я:



А Деві;

Б Бен;

В Джек.

3. Що можна сказати про ставлення батьків до десятирічного сина?



А вони його дуже любили ; Б вони байдуже ставилися до сина; В про це нічого не сказано.

4. Коли батько з сином летіли літаком до Акулячої бухти, мати хлопчика:



А з нетерпінням чекала в Каїрі на їхнє повернення; Б вона вже давно померла; В вона їх покинула і поїхала до батька.

5. Чому Бен займався підводними зйомками акул?



А мріяв про кар’єру режисера; Б телевізійна компанія йому дуже добре платила за зйомки; В це було його захоплення.

6. Батько із сином і дружиною мали невеличку квартиру в місті:



А Каїр; Б Делі; В Париж.

7. З якої причини акули напали на Бена6



А через його необережність; Б були дуже агресивними у той день; В такого не було.

8. Чому у Бена і Деві не було питної води?



А вона не була потрібна; Б через неуважність батька; В через неуважність сина.

9. Яким було обличчя сина, коли Бен отямився від шоку?



А сповненим жаху; Б байдужим; В радісним і безжурним.

10. Після жахливого каліцтва Бен найбільше боявся



А хамсину – осліплюючого вітру пустелі; Б снігопаду; В пекучого сонця пустелі.

11. Коли Бен був майже певен, що помре, його єдиною надією залишалося:



А вижити до Каїра і показати хлопцеві, як посадити літак; Б самому довести літак до Каїра; В чекати і сподіватися на диво.

12. Після жахливої історії з акулами, яка трапилася з Беном, його найбільше лякало:



А що він більше ніколи не буде займатися улюбленою справою; Б що кінокомпанія не виплатить йому компенсацію за важку травму;

В чи вдасться йому знайти дорогу до серця сина і зрозуміти, що їм обом потрібен час.

Правильні відповіді: 1 – Б; 2 – А; 3 - Б; 4 – В; 5 – Б; 6 – А; 7 – А; 8 – Б; 9 – А; 10 – А; 11 – А; 12 – В.

ТЕМА УРОКУ:

ОБРАЗИ БЕНА І ДЕВІ, ХУДОЖНІ ЗАСОБИ ЇХНЬОГО СТВОРЕННЯ. ВІРА У ВНУТРІШНІ МОЖЛИВОСТІ ЛЮДИНИ, ПОДОЛАННЯ НЕЮ ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАНЬ, ЗДАТНІСТЬ ДО ПОРОЗУМІННЯ.

МЕТА УРОКУ:

Узагальнити й систематизувати знання учнів про оповідання «Останній дюйм» Джеймса Олдріджа; удосконалювати навички аналізу твору, характеристики головних героїв, уміння обстоювати свою точку зору, добирати аргументи на її підтвердження;

Розвивати критичне мислення учнів, навички виразного читання, усне мовлення, уміння формулювати головну думку прочитаного;

Виховувати кращі людські риси: співчуття, розуміння, терплячість, взаємоповагу, любов; сприяти поліпшенню стосунків учнів з батьками.



ТИП УРОКУ: урок сприйняття нових знань.

ОБЛАДНАННЯ УРОКУ:      

портрет Джеймса Олдріджа, ілюстрації до твору учнів классу, презентація.



ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ:

Учень:

- Емоційно сприймає, висловлює враження від прочитаного твору;

- розкриває моральні проблеми, актуальність проблематики оповідання для сьогодення;

- вирізняє напружені елементи сюжету, їхнє значення для розкриття образів персонажів;

- аналізує образи персонажів: їхні характерні риси, вчинки, стосунки з іншими персонажами, засоби створення;

- висловлює власне ставлення до порушених у творі моральних проблем.



ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

  1. Слово вчителя. Сьогоднішній урок я хочу розпочати словами відомого французького письменника, філософа Ж.-Ж. Руссо: «Ви – талановиті діти! Коли-небудь ви самі приємно здивуєтесь, які ви розумні, як багато вмієте, якщо будете постійно працювати над собою, ставити перед собою мету й намагатися її досягти…». Зараз у вас буде можливість продемонструвати свої знання й переконатися в тому, як багато ви вже знаєте.

  2. Створення ситуації успіху. Бесіда:

  • Творчість якого письменника ми вивчали протягом останнього уроку?

  • Назвіть три іменники, які на вашу думку якнайкраще характеризують особистість Дж. Олдріджа.

  • Які твори письменника ви знаєте?

  • Назвіть три прикметники, які якнайточніше характеризують творчість митця.

  • Яка тема, за словами самого Олдріджа, об’єднує всі його твори?


ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка домашнього завдання

  1. Робота у парах. Заповнити візитну картку автора.

Візитна картка автора:

Прізвище та ім’я




Рік народження




Країна, яку представляє




Освіта




Улюблена справа




Вид літератури




Жанр творів




Тематика творів




Улюблені автори




Найвища цінність




Мрія





ІІІ. Формування нових знань, умінь і навичок
2. Повідомлення про акул – кішок (презентація). Додаток №1

3. Заповнення таблиці «Бен і Деві до та після драматичної події»




Бен

Деві

До

Працьовитий, заклопотаний, сміливий, різкий, нервовий, самотній, відчужений, роздратований, не піклується про дитину.

Нерішучий, насторожений, мовчазний, слухняний, усього боїться, замкнутий, нещасний, несміливий, небажаний, кмітливий.

Після

Обережний, терплячий, «потеплішав» душею, турбота про іншого, надлюдські зусилля в боротьбі за життя, мужність, сила волі, героїзм.

Хоробрий (керує літаком), упевнений у собі, рішучий, тямущий.

Еволюція

Від роздратованості - до гордості за сина.

Від нерозуміння – до піклування.


4. «Рольова гра». (Це було домашнім завданням)

- Уявіть , що ви психологи і перед вами стоїть завдання розповісти Бену про сина, про його страхи ,переживання. Дайте поради батькові.

- Уявіть, що вам випала нагода переконати Деві в тому, що батько його любить по-своєму.

( Відповіді учнів)



  • Якою ситуацією розв’язує автор проблему батька і сина? (Екстремальною. Це надзвичайна ситуація, загроза життю людини,її здоров'ю)

  • Невже була потрібна екстремальна ситуація, щоб наші герої змогли розгледіти один одного?

  • Так. Ніхто нікого вже не боїться, не соромиться, їм треба діяти , і діяти вдвох і швидко. Тільки спільна справа,дуже серйозна,яка потребує напруження всіх сил,здатна зблизити людей і покаже хто є хто.

  • Яка ж головна думка оповідання?

( Необхідність боротьби до останнього дюйму ,не впадати у відчай, вірити у себе і свої сили ,ніколи не втрачати бажання жити, бо життя – це найголовніше, що є у людини. Ось вам і рецепт досягнення успіху у житті.

«Рецепт успіху»

  1. Не впадайте у відчай.

  2. Ніколи не втрачайте бажання жити.

  3. Повір у себе.

  4. Найдорожче – це життя.


IV. Закріплення вивченого

Робота в парах. Скласти «дерево порозуміння»

Поміркуйте,  які поради ви дали б батькові та синові, щоб вони могли подолати останній дюйм відстані? Запишіть їх на листочках і почепіть на «дерево порозуміння».

Учні дають свої поради.

Вчитель. Ось наше дерево  звеселилося барвистими листочками і буде символізувати дерево вирішення проблеми між батьками та дітьми.



Заключне слово вчителя

Дорогі діти! Бажаю вам, щоб ваші родини були наповнені затишком, взаєморозумінням, злагодою, добробутом, щоб ви завжди могли подолати останній дюйм у вашому житті – чи то в навчанні, чи в стосунках з друзями.  Будьте завжди впевнені в собі і не забувайте, що потрібно поступатися один одному, не шкодувати слів любові.  Оберігайте свої родини!



V. Оголошення і інструктування домашнього завдання

1.Початковий рівень – виписати крилаті вислови з оповідання;

2. Середній рівень – характеризувати Деві;

3. Достатній рівень – скласти сенкан на тему «Бен», «Деві»;  відповідати на запитання .



4. Високий рівень – виконати творче завдання: написати твір-роздум на тему «Наближається останній дюйм, і все в руках хлопчика».
Каталог: Maruana -> svitova
Maruana -> Сценарій до Дня української писемності та мови Свято української мови (Чернівці)
Maruana -> Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
Maruana -> Уроки літератури рідного краю покликані формувати морально-етичні цінності, розвивати естетичні смаки учнів
svitova -> Новела О. Генрі «Останній листок» «Треба прагнути бути людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу…»
svitova -> Тема. Образи лицарів-норманів у романі «Айвенго». Мета навчальна
Maruana -> Опис досвіду вчителя французької мови Великовільшаницької зош І-ІІІ ст. Золочівської рда

Скачати 193.29 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка