Дисперсія світла. КольориСкачати 126.19 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір126.19 Kb.

2011 р.

«Чарівний світ кольору»


Клас: 7

Тема уроку: Дисперсія світла. Кольори.

Мета уроку:

 • Навчальна: сформувати знання про явище дисперсії світла, навчити спостерігати явище дисперсії; дати поняття, що таке колір, чому і як ми бачимо кольори, які бувають кольори; звернути увагу учнів на практичне застосування набутих знань.

 • Корекційна: розвивати пізнавальний інтерес учнів, пам’ять, увагу;

 • Виховна: виховувати дбайливе ставлення до шкільного майна.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Обладнання: комп’ютер, презентація у MS PowerPoint, кольорові картонні фігурки, роздатковий матеріал, демонстраційні таблиці, макет ока людини

Хід уроку

 1. Організаційний момент.

 2. Повідомлення теми та мети уроку

 3. Розумова розминка

Оскільки це перший

урок, то щоб ви проснулися, включили всю свою увагу і налаштувалися до роботи, то проведемо невеличку розумову розминку.Вправа «Мозковий штурм »

Згадати якомога більше слів які б закінчувалися на склад «ло», та мали відношення до розділу «Світлові явища»А тепер дайте пояснення яким чином написані вами слова стосуються даного розділу фізики. 1. Актуалізація опорних знань

 • Що таке світло?

 • Яке значення в нашому житті має світло?

 • Які джерела світла ви знаєте?

 • З якою швидкістю рухається світло?

 • Яким органом чуття ми сприймаємо світло?

 • Що таке освітленість? В яких одиницях вимірюється?

 • Що таке сила світла? В яких одиницях вона вимірюється?

 1. Вивчення нового матеріалу.

Важко уявити собі життя на Землі без світла. Прекрасний дарунок природи – здатність людини бачити світ… Світ наповнений загадковими барвами. Нас радує й хвилює блакить неба, зелень трави та дерев, червона заграва вечірньої зорі, семибарвна дуга веселки. З роками людина звикла до цього дива природи, і перестала дивуватися йому. Але все ж таки… Що таке колір? Чим спричинене забарвлення предметів?

Перший крок до розгадки кольору зробив великий англійський учений Ісак Ньютон. У 1666 р. , будучи ще зовсім невідомим, а звичайним юнаком, випускником Кембриджського університету, він провів захоплюючий дослід.

Крізь вузьку щілину Ньютон пропустив сонячне (біле) світло у затемнену кімнату, а на шляху його ощирення поставив скляну призму. І ось – диво… Що ж він побачив? На протилежній стіні розмістилася прекрасна семибарвна смуга. Але звідки? Тоді учений зробив висновок, що у білому сонячному світлі приховується сім кольорів, які появилися на стіні. Цю смугу він і назвав спектром (що походить від грецького слова спектро – дивлюся). Отже, біле світло є складеним, і вміщає в собі сім кольорів: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий.

Цей факт підтверджує і те, що провівши аналогічний дослід із, наприклад, червоним променем світла, ніякого спектру ми не отримаємо. Тобто пучок червоного світла не розкладеться на різнобарвний, а залишиться одноколірним.

Придивіться ще раз до малюнку. Бачимо, що ці всі промені різного кольору заломилися під різними кутами. Найбільшого заломлення зазнав фіолетовий, а найменшого – червоний.. Це означає, що показник заломлення світла залежить від його кольору. Це явище називається дисперсією світла.

А де у природі ми можемо побачити спектр? Так, правильно, це веселка. Пригадайте , коли вона з’являється? Після дощу, коли світить сонце. Саме тоді ми можемо спостерігати одне з найдивовижніших явищ у природі -веселку. У величезній різнобарвній дузі, що простягається на півнеба, можна розрізнити всі кольори спектру. Чому ж виникає веселка?

Після дощу в повітрі залишається багато дрібних крапельок води, що мають форму кулі. Коли промінь світла падає на таку крапельку, він заломлюється на її поверхні, потім відбивається від внутрішньої поверхні і, виходячи з води в повітря, заломлюється ще раз. Унаслідок дисперсії промені, що відповідають різним кольорам, заломлюються по-різному. У результаті, вийшовши з краплі, «червоний» промінь піде під одним кутом до горизонту, а «фіолетовий» - під іншим. У око спостерігача «червоний» і «фіолетовий» промені потрапляють з різних крапель. Причому всі «червоні» краплі буде видно під однаковим кутом, унаслідок чого вони здаватимуться розташованими на дузі кола. Так відбувається і з іншими кольорами. Утворюється веселка.

Справді, все навкруги нас має свій колір. Більшість навколишніх предметів ми бачимо завдяки тому, що вони відбивають світло, яке падає на них. Відбивають світло різні предмети не однаково – саме це й надає розмаїтості навколишньому світу.

А яким органом чуття ми сприймаємо світло? Правильно, за допомогою ока. Але як око розрізняє кольори?

Виступ біолога.

Для людини найважливішим органом чуття є очі, які з фізичної точки зору є оптичними системами, або умовно , приладами.

Людське око складається з очного яблука та допоміжних органів, якими є повіки, органи, що виробляють сльози, м’язи, що рухають очі.

Очне яблуко за допомогою зорового нерва з’єднане з головним мозком. Зображення предметів формується на задній стінці ока - сітківці, в дійсному зменшеному і перевернутому виді. Роль збиральної лінзи в оці виконують роговиця та кришталик.

Але чому ж ми бачимо предмети не перевернутими, хоча зображення на сітківці перевернуте?

Річ у тім, що мозок миттєво «перевертає» це зображення – саме для того, щоб ми сприймали предмети такими, якими вони є насправді.

Різкість зображення забезпечує кришталик.

Найкраща відстань для розглядання предметів людьми, що не мають вад зору, - приблизно 25 см.

Отже, як око розрізняє кольори?

На сітківці ока розташовано світлочутливі елементи – нервові закінчення, які називаються «паличками» й «колбочками». Палички відрізняють лише світле від темного. Колбочки ж є трьох типів – умовно назвемо їх «червоними», «зеленими» та «синіми», оскільки «червоні» колбочки найчутливіші до червоного кольору, «зелені» - до зеленого, а «сині» - до синього.

Якщо в мозок ідуть сигнали від «синіх» колбочок, то колір здаватиметься синім, якщо тільки від «червоних» - то червоним, а якщо від «червоних» і «зелених» - жовтим, бо ці кольори в суміші дають жовтий колір. Але про це трохи згодом…

***************************

Цікаво, що більшість тварин не здатні розрізняти кольори, тому завжди бачать чорно-білу картинку.

Близько 90% всієї інформації людина отримує за допомогою зорових відчуттів, які створює світло.Приклад отримування нами інформації, що в сукупності складає загальне світобачення.

Отже, діти, бережіть свій зір, який без всякого сумніву є безцінним Божим даром. Тому тепер проведемо невеличку фізхвилинку і зробимо вправи для відпочинку очей. • Подивіться уважно на цю фігуру. Вона може бути як увігнутою, так і опуклою . Постарайтеся втримати декілька секунд її в одному положенні, а потім у іншому.

 • Проведіть поглядом по контурах фігури спочатку зліва направо, а потім навпаки. Так декілька разів.

 • Заплющіть очі на декілька секунд, а потім відкрийте. Так 3 -4 рази.

******************************

Який різноманітний і багатий світ: червоні троянди, жовті соняшники, сині волошки поміж яскраво-зеленою травою… Але чому ж предмети освітлені білим світлом ми бачимо забарвленими у різні кольори?

Ви вже знаєте, що біле світло є складеним, тобто, є сумішшю всіх кольорів веселки. Якщо вилучити з цього набору деякі кольори, то залишена частина спектра сприйматиметься оком як така, що має деякий колір.

Наприклад, троянда червона. Вона має такий колір, тому що частину променів поглинає, а інші – відбиває. Тобто всі кольори спектру троянда поглинає, а червоний – відбиває. Так відбувається і з іншими кольорами.малюнок1

То скажіть, чому листя зеленого кольору?

Досі ми з вами говорили про сім кольорів, які утворюють спектр. Але ж насправді кольорів є набагато більше, а ще більше різноманіття їх відтінків. У чому ж річ?

Тіло може поглинати і відбивати одночасно кілька кольорів, які змішуються між собою, і ми отримуємо різнокольорову гамму фарб, яку спостерігаємо у природі.

Розглянемо детальніше які бувають кольори.Прозорі речі, наприклад, шибка не відбивають і не поглинають променів, а пропускають їх крізь себе. Світло в них не затримується - тому вони прозорі. Однак якщо скло дрібно потовкти, то воно набуде білого кольору. Це відбувається тому, що пластина скла розбивається на багато шматків, кожен із яких розсіює промені на собі. Тож скло перестає бути прозорим. Грані битого скла гарно відбивають світло, тому скло біле.Чому кольори тьмяніють?c:\documents and settings\администратор\рабочий стол\природа\природа\autumn.jpg

Ви, мабуть, помічали, що коли наступають сутінки, яскраві кольори «тьмяніють» і світ стає «чорно-біло-сірим». Так що не випадково народилося прислів’я «уночі всі коти сірі»!

Але як тільки зійде сонце, ранок знову радує нас яскравими барвами. Чому ж так відбувається? c:\documents and settings\администратор\рабочий стол\природа\природа\bluemoon.jpg

Річ у тім, що вже знайомі вам палички, які відрізняють темне від світлого, дуже чутливі до світла, а колбочки, що розрізняють колір, набагато менш чутливі. Тому за слабкого освітлення «працюють» переважно палички. Унаслідок цього ми й бачимо результат їхньої роботи – чорно-біло-сірий світ.Значення кольору у житті людини

Проведення психологом тестування на визначення характеру дитини, загального настрою у класі, школі.

Фізіологами давно доведено, що різні кольори по-різному впливають на емоційний стан людини. Не випадково дорожники носять яскраво оранжеві жилети і не випадково хірурги поміняли білосніжні халати на одяг більш спокійного зеленого кольору.

Давно помічено, що між кольором, який подобається людині і її характером є певна залежність.

Червоний – колір пристрасті. Його вибирають люди владолюбні, сильні, запальні, вольові. Якщо людину роздразнює червоний колір, то про неї можна сказати, що це людина, яка любить усамітнення і спокій, безконфліктне життя і що вона стабільна в своїх відносинах х іншими людьми.

Оранжевий колір зазвичай є улюбленим кольором людей,які люблять мріяти. Такі люди живуть більше інтуїцією, ніж розумом.

Жовтий колір символізує спокій, інтелігентність, напруженість у відносинах з оточуючими. Людина, якій подобається жовтий колір, переважно буває говірливою, допитливою, любить подобатися іншим і звертати на себе увагу.

Якщо ж жовтий колір людині не подобається, то про неї можна сказати, що вона песиміст, який живе сам в собі. З такою людиною буває важко завести знайомство та ділові відносини.Зелений колір вважається кольором життя, весни. Це колір оточуючої нас живої природи. Той, хто любить зелений колір, боїться попасти під вплив іншої особи, шукає в житті самореалізації та добивається її будь-якими шляхами.

Людина, зелений колір якій не подобається, зазвичай боїться життєвих труднощів, відступає перед життєвими проблемами та старається уникати їх.Синій – колір неба. Цей колір пов’язаний з духовною чистотою і піднесеністю людини. Синій колір подобається меланхолікам, мрійливим, скромним та чутливим людям. В повсякденному житті вони швидко втомлюються, при виконанні фізичної праці їм необхідний додатковий відпочинок. Для таких людей важливо відчувати добре відношення до себе оточуючих та їх підтримку.

Не люблять цей колір люди невпевнені в собі, замкнені, але разом з тим, намагаються справити враження того, що вони спроможні на все.

Байдужі до голубого та синього кольору люди, які легковажні в області почуттів.

Фіолетовий колір подобається людям, в яких розвинена духовність, емоційно насиченим. Ці люди делікатні, гармонійно розвинені.

Не люблять фіолетовий колір люди, які ставлять вище всього почуття обов’язку і ті, хто намагається не думати про майбутнє та жити сьогоднішнім днем.Білий колір об’єднює в собі цілий спектр кольорів. Це колір подобається всім, і йому може віддати перевагу будь-яка людина, з будь-яким характером.

Чорний колір символізує пригнічений настрій та сприйняття життя. Люди, які одягаються в чорне, переважно нещасливі , невпевнені в собі, сприймають все оточуюче з точки зору песимістів. Вони вважають, що те до чого вони прагнуть, - недосяжне, всі ідеали вигадані.

Колір у медицині

Кожному із кольорів притаманні свої особливі, лікувальні властивості.Червоний колір корисний при запальних процесах. Особливо це відноситься до запальних процесів шкіри (віспа, лишай, рожа і т.д.). Хвора людина повинна знаходитися в кімнаті, де всі стіни помальовані в червоний колір (або шпалери червоного кольору). Лампочка також повинна бути помальованою на червоний колір. Промені світла, які проникають в кімнату, також повинні проходити через червоне скло. При цих умовах значно швидше прискорюється лікування шкірних захворювань.

Синій колір – колір заспокійливий. Люди, які займаються розумовою працею, відмічають, що у кімнаті, де переважає синій колір (і навіть люстра синього кольору), почувають себе набагато комфортніше, менше втомлюються і їм працюється набагато легше.

Люди, які хворіють різного роду неврозами, швидко заспокоюються, якщо їх помістити у кімнату синього кольору. Замічено також, що у дітей з приступами епілепсії, вони стаються набагато рідше, якщо у них в кімнаті переважає синій колір.

Цей колір дуже корисний для очних захворювань, а також для тих, у кого понижений зір.

Зелений колір ефективний при лікуванні запальних процесів очей.

Оранжевий колір покращує апетит

Жовтий колір є хорошим помічником в боротьбі з захворюваннями кишково-шлункового тракту.

Якщо звичайну воду налити у пляшку різного кольору, то і вона змінює свої властивості протягом 1 -2 годин і може бути використана в медичних цілях.

Вода із синьої пляшки буде діяти заспокійливо на центральну нервову систему.

Вода із пурпурової або яскраво-червоної пляшки виявляється корисною для хворих із захворюваннями печінки і крові.

Вода із пляшки червоного кольору виявляє загальний тонізуючий ефект на організм людини, знімає напругу, втому.

********************В астрології символіка кольорів використовується для позначення планет Сонячної системи:

Червоний – Марс

Синій – Венера

Зелений – Сатурн

Пурпуровий – Юпітер

Оранжевий – Сонце

Фіолетовий – Місяць


 1. Закріплення вивченого матеріалу.

 2. Домашнє завдання.

Тест

 1. Згідно з якою теорією світло – потік частинок, які йдуть від джерела на всі боки?

 • Корпускулярною

 • Гюйгенсовою

 • Хвилевою

 1. Який є зміст хвилевої теорії?

 • Світло – це море

 • Світло – це потік хвиль, які поширюються в уявному середовищі, ефірі, що заповнює весь простір і проникає всередину всіх тіл

 • Світло існує в одній величезній хвилі, на яку ми інколи натрапляємо

 1. Кому першому вдалося виміряти швидкість світла?

 • Датському ученому Ремеру

 • Німецькому вченому Гайзінгеру

 • Французькому електрику Шарльон

 1. За скільки часу світло може пройти відстань, яка б дорівнювала 7,5 обертам навколо Землі?

 • За одну секунду

 • За один рік

 • За один місяць

 1. Сукупність променів, які поширюються одночасно – це…

 • Тінь

 • Напруга

 • Світло

 1. Завдяки якому явищу ми бачимо своє відображення у дзеркалі?

 • Намагніченню

 • Віддзеркаленню

 • Відтінюванню

 1. Якого забарвлення сонячний промінь?

 • Рожевого

 • Жовтого

 • Він багатоколірний

 1. Як називають людей, які бачать не всі кольори?

 • Дальтоніки

 • Астматики

 • Холерики

 1. Скільки кольорів у світлі?

 • Три

 • Дванадцять

 • Сім

 1. Який камінь здатний розкласти біле світло на сім кольорів?

 • Бурштин

 • Гірський камінь

 • діамантПорядок кольорів у спектрі

***************************************************

Дисперсія світла – це

***************************************************Основні кольори


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка