Урок української мови
РМ. Ділові папери. Лист. Адреса
Тема: Ділові папери. Лист. Адреса
Мета: ознайомити учнів із видами листів та основними правилами листування, структурою листа, його мовним оформленням, вимогами до написання адреси на поштовому конверті; з’ясувати значення слів адреса і адрес, адресат і адресант; формувати уміння аналізувати тексти запропонованих листів та писати власні, підписувати конверт відповідно вимогам; особливу увагу звернути на доцільність уживання звертань, вставних слів та етикетних формул; розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення та зв’язне мовлення, творчі здібності учнів; культуру писемного мовлення; сприяти формуванню навиків культурної поведінки у дітей , розвивати інтерес до традицій та звичаїв українського народу; виховувати шанобливе ставлення до людей, зацікавити особливостями національного етикету; виховувати мовленнєву культуру та інтерес до наслідків власної праці, увічливість , повагу до старших, уважне, чуйне ставлення до інших людей.
Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення з елементами казки
Обладнання: пам’ятки "Як оформити конверт?", „Правила ввічливого листування”, бланк – конверт; комп’ютер
ХІД УРОКУ
Лунтик та дід Шер сидять за столом, смакують чай із цукерками. Нетерплячий стукіт у двері змушує діда Шера відірватись від солодощів. Стук повторюється.
-
Хто там? – запитує баба Капа.
-
Це я, листоноша Пєчкін, - лунає з-за дверей. - Приніс вам листа.
-
А що таке лист? – здивовано запитав Лунтик і додав: - А я ніколи не отримував листів!
-
Це дуже приємно отримувати листи… Їх пишуть один одному, щоб привітати зі святом, розповісти про новини, запросити в гості, - сказав дід Шер.
І Пригадай
Лунтик задав багато запитань діду Шеру та бабі Капі. Допоможіть, будь ласка, діти, відповісти на них. А баба Капа і дід Шер у цей час пригостять Пєчкіна чаєм і цукерками.
-
Що таке лист? Які види листів ви знаєте?
-
Які види ділових паперів вам відомі? Які листи належать до ділових?
-
Хто і кому може писати приватний (особистий) лист?
-
Коли виникає потреба писати листи? Що спричинило потребу в листуванні? Коли, на вашу думку, могло бути написано найперший лист?
-
Чи доводилося вам писати листи?
-
Як ви гадаєте, чи спроможне сьогодні електронне листування замінити традиційне поштове листування? Чи можлива така заміна в майбутньому? У чому переваги електронної пошти? У чому її слабкість?
-
З яких частин складається текст традиційного листа?
-
Чи уявляєте ви собі лист без уживання звертання та формул етикету (слів ввічливості)? Чому?
-
Пригадайте художні твори, у яких цитуються (наводяться) написані персонажами листи (казка Р.Кіплінга «Як було написано перший лист», роман Жуля Верна «Діти капітана Гранта» та ін.).
-На яких відомих картинах зображене складання або читання листа? («Запорожці пишуть листа турецькому султанові» І.Рєпіна, «Лист з фронту» М.Лактіонова тощо).
ІІ Прочитай
Баба Капа принесла підручник з української мови для учнів 5 класів і порадила Лунтику прочитати важливу інформацію.
Листування – один із видiв письмового спiлкування. Листи бувають дiловi (службовi) та особистi (приватнi).
Дiлове листування вiдбувається мiж установами або працiвником та установою. Вони складаються за певними зразками у офiцiйно-дiловому стилi.
Особистi листи - це листи до рiдної та близької людини, до друга чи знайомого, до улюбленого письменника чи актора. Мовлення приватного листування невимушене. У текстах особистих листiв поєднуються ознаки рiзних стилiв, зокрема розмовного та художнього.
Лист – це писаний текст, метою якого є повiдомлення про щось адресата.
Лист – це особиста творчість кожної людини. Але все-таки існують загальні правила, як вести листування. До них відносяться: увічливий тон, увага до адресата (до того, кому лист чи телеграма), уміння писати про себе коротко, про інших – більш детальніше, уміння писати про цікаві факти й події, обов’язково відповідати на одержані питання.
Д ід Шер дістав із конверта лист і прочитав уголос: „Вам слід терміново з’явитися на казкові курси підвищення професійної майстерності за адресою: дрімучі хащі, 113-а просіка, гниле дупло №13”.
- Лист недійсний, – промовила баба Капа, подумавши кілька хвилин.
- Як недійсний? – стрепенувся листоноша. – Ось конверт, ось марка. Усе законно.
- Законно, проте безграмотно, - заперечив дід Шер. - Лист складено всупереч правилам, неввічливо. Нікуди я не поїду. Це наші неосвічені гусениці, напевно, вирішили пожартувати.
- Зачекайте, - захвилювався Пєчкін. – Ось марка, ось конверт. Чого ж вам іще бракує?
- Та звертання ж немає, і підпису теж! – не втрималася баба Капа.
- Конверт є, марка є, - торочив Пєчкін, – отже, все в порядку. Ніяких там звертань і підписів не знаю і знати не хочу.
- Як не знаєте? Як не хочете? – і баба Капа дала листоноші підручник з мови. - Читайте, будь ласка, про традиції у листуванні!
-Добре, прочитаю! А чому Ви вирішили, що автори – гусінь? Немає ж підпису.
- Не забувайте, що у листах, як узагалі в мовленні, проявляється характер людини, її розум, знання, рівень культури й вихованості. А наша гусінь невихована.
Дід Шер приніс підручник, і Лунтик почав уголос читати:
Більшість з нас пише листи майже автоматично: розповідає про своє здоров’я, роботу або навчання й питає про відповідні факти з життя того, до кого звертається. Але від побудови листа, від слів, які добере автор, залежить реакція адресата, його настрій.
-
Спочатку автор звертається до людини, якій адресує листа.
1.Залежно від змісту, а також від ступеня близькості між тими, хто листується, у звертанні вживаються різні епітети: шановний, вельмишановний, дорогий та ін..
2. Іменник, що означає людину, до якої звертаються, має стояти в кличному відмінку: брате, сестро, мамо, Галино.
3. Якщо звертання виражене сполученням імен й по батькові, то обидва слова вживаються в кличному відмінку: Іване Петровичу, Галино Дмитрівно.
4. Якщо звертання стоїть на початку речення, то після нього ставимо кому. Наприклад: Друже, привіт! Шановний Іване Петровичу, добрий день!
Якщо звертання стоїть в кінці речення, то ставимо кому перед звертанням. Наприклад: Доброго дня, дорогий брате!
5. При листуванні до старшої людини звертаються шанобливо на Ви (займенник пишемо з великої букви), якщо звертаються до кількох людей, то ви пишемо з маленької літери.
-
В основній частині листа автор розповідає про своє життя (здоров’я, родинні новини, про речі, що становлять спільний інтерес). Він просить написати, що нового в того, до кого звертається, і закінчує лист побажанням здоров’я, щастя; передає вітання родичам і знайомим.
-
Лист обов'язково починається звертанням і закінчується словами ввічливості: до побачення, до зустрічі, мої привітання всім родичам, чекаю відповіді, відгукніться на мій лист, на все добре тощо.
-
Після слів увічливості ставиться ім'я автора листа і дата написання.
ІІІ Твоя точка опори
ТИПИ ЛИСТІВ
особисті (приватні) листи
|
службові (офіційні) листи
|
Композиція листа
Листи здебільшого складаються з таких частин :
початок : звертання до того , кому адресовано лист (любий друже, дорога сестричко, шановний добродію, вельмишановний пане ) ;
основна частина: зміст листа ;
кінцівка : слова ввічливого типу ( з повагою, пиши мені, на все добре, до зустрічі); підпис, число.
-Дякую тобі, Лунтику, - промовив Пєчкін, - ось тобі у подарунок чистий конверт і вітальні листівки. Подумай, кому ти напишеш лист або відправиш привітання.
- Дідусю, а якщо я Кузі чи Мілі захочу написати лист, на який адрес підписувати конверт?
- Лунтику, мешкаємо ми не за адресом, а за адресою. Адрес – письмове звернення до особи. Коли ми вітали Черепаху з Днем народження, то звертались до неї з ювілейним адресом. Адреса - напис на конверті, місце проживання особи.
- А ще, Лунтику. необхідно правильно надписати на конверті інформацію про адресата та адресанта, - додала баба Капа.
- Адресат – той, хто отримує лист, телеграму. Тобто, Міла чи Кузя. Адресант – той, хто адресує, надсилає лист. Це ти, Лунтику, - зауважив Пєчкін. – Ось подивись, як правильно підписувати конверт.
ІV Запам’ятай: Як оформлювати конверт?
Василенко Олег Сергійович
вул. Будівельна, 3, кв. 23
м. Зеленодольськ
Апостолівський р-н
Дніпропетровська обл.
53860
Савченко Оксана Сергіївна
вул. Енергетична, 14, кв. 25
м. Зеленодольськ
Апостолівський р-н
Дніпропетровська обл.
53860
1. Адреса відправника пишеться вгорі ліворуч, а одержувача – унизу праворуч.
2. Послідовність відомостей така:
а) прізвище, ім’я, по батькові адресанта/адресата;
б) вулиця, номер будинку, квартири;
в) населений пункт;
г) район, область;
д) індекс;
е) країна (за потреби).
Правила ввічливого листування
-
Будьте уважні до адресата, дбайте про його гарний настрій, коли він читатиме лист. Вчасно відповідайте на листи. Не залишайте їх без відповіді.
-
Вибирайте для листування цікаві теми.
-
Пам'ятайте про кличний відмінок у звертанні: мамо, матусенько, тату, татусику, бабусенько, дідусю, Ганнусю, Наталочко, Ярославе, Маріє Іванівно, Василю Петровичу.
-
Звертаючись до старших на Ви, пишіть це слово з великої букви.
-
Дотримуйтеся композиції листа (початок, основна частина, кінцівка).
-
Пишіть на якісному папері.
-
Дбайте про почерк, охайність в оформленні листа.
-
Уважно ставтеся до вибору форм увічливості в кінці листа і ставте розбірливий підпис, дату.
-
Після закінчення листа, якщо ви щось забули написати, користуйтеся постскриптумом (Р.S).
-
Стежте за мовленнєвим оформленням і грамотністю. Пам’ятайте: по тому, як ви пишете (говорите), визначають ваш рівень освіченості, виховання.
V Невідоме про відоме
Лунтику, діду Шеру та бабі Капі стало цікаво,а чому Пєчкін носить через плече таку дивну сумку.
15 жовтня 1897 року у Європі Аарон Самуель Блох, листоноша, вирішив полегшити собі працю і попросив дружину зшити спеціальну сумку через плече, щоб вона йому менше заважала при ходьбі. Жінка була дещо лінива: взяла полотняний мішок і з двох кінців пришила до нього звичайний шкіряний ремінь. Вийшло не бозна-що, але Аарону дуже сподобалося. Тепер гострі краї конвертів не тикали боляче його у стегна під час швидкого переміщення, та й тяжкість перейшла з рук на плечі. Можна було йти і насвистувати пісеньку, не згинаючись у три дуги. Ще більше «нововведення» припало до смаку колегам Блоха. Вони швидко оцінили всі переваги нової сумки.
- А як лист, який я напишу Кузі, потрапить у Вашу сумку? – спитав Лунтик Пєчкіна.
- Ти віднесеш його до поштової скриньки, яка висить на старій вербі.
-
Розповідь про виникнення поштової скриньки
Мабуть, вам буде цікаво дізнатися про те, як виникла поштова скринька і який вигляд вона мала? Колись давно команда португальського мореплавця Бартоломео Колумба потрапила в шторм біля берегів Південної Америки. Один із офіцерів написав про всі їхні злигодні листа, помістив його в свій черевик, який повісив на дерево недалеко від берега. Через рік тут висадився інший мореплавець, знайшов листа, прочитав і поставив капличку на місці загибелі своїх співвітчизників. Пізніше там виросло селище. Іще довго черевик моряка слугував поштовою скринькою. Те знамените дерево росте й досі. А біля нього—пам’ятник поштовій скриньці у формі черевика. До цих пір у деяких країнах Європи та Америки залишився такий звичай: дітям у Різдвяну ніч у їхні черевики кладуть подарунки чи то Санта Клаус (у англійців), чи Дід Мороз (у росіян), чи П’єр Ноель (у французів) тощо. У нас також є свій український чудотворець, якого ми можемо попросити виконати наші бажання та потаємні мрії. Це—Святий Миколай.
-А листи завжди люди вкладали в конверти? – запитала баба Капа, яку зацікавили розповіді Пєчкін.
Пошта зародилася в глибоку давнину. Тривалий час люди писали адресу на тому самому аркуші паперу, що й лист. Аркуш складали на зразок солдатського трикутника. У 1820 році в англійському місті Брайтон власник паперової крамниці придумав для листів паперові «мішечки» і почав видавати їх як безкоштовний додаток до купленого в нього паперу. Новинка сподобалася. «Мішечки» для листів стали називати «конвертами» від англійського слова «cover» - закривати. Конверти почали випускати спеціальні підприємства, і з Англії вони розійшлися по всьому світу.
- Лунтику, ти бачиш, що листівка відрізняється від листа у конверті тим, що кожен може прочитати на зворотному боці картинки те, що ти написав. Шановний поштарю, розкажіть нам про виникнення листівок, будь ласка, - попросив дід Шер.
-
Малюнки на поштових картках
Малюнки на листівках уперше з'явилися в Англії, де на початку XIX століття широко поширився звичай розсилати вітальні різдвяні картки. Перша листівка з малюнком була створена в 1794 році художником Добсоном і являла собою зображення зимового пейзажу і родини, що розташувалася біля ялинки. Художник послав цю саморобну картку другові, і тому вона дуже сподобалася. У 1795 році Добсон надрукував кілька десятків таких різдвяних карток і розіслав їх своїм знайомим. А в 1800 році знайшовся підприємець, який організував продаж таких карток. Це був перший випадок торгівлі листівками. Пізніше, на початку XIX століття, до різдвяних додаються новорічні, а також такі популярні сьогодні "валентинки".
- Ви розказали мені про правила написання листа, а чи існують секрети підписування листівок, бабо Капо? – запитав Лунтик.
- Звичайно! Наприклад, листівки із зображенням краєвидів різних країн нам присилають друзі з подорожей. У них діляться враженнями від побаченого. До свят ми отримуємо вітальні картки. Кожен адресант має знати, як правильно писати імена адресатів, географічні назви, назви свят...Ось у правописі є підказки:
Правопис власних назв
1. З великої літери пишуться імена людей, по батькові, прізвища, псевдоніми, прізвиська, назви дійових осіб у казках, клички тварин, власні імена міфічних істот: Микола Якович Олійник, Леся Українка, Нечуй-Левицький, Мавка, Тополя, Венера, Дід Мороз, корова Зірка.
2. Усі слова пишуться з великої літери у назвах держав:Україна, Китайська Народна Республіка, Республіка Болгарія, Франція.
3. У назвах країв, областей, районів з великої літери пишеться лише перше слово: Краснодарський край, Дніпропетровська область, Шевченківський район м. Києва, Сквирський район.
4. У назвах історичних подій, знаменних дат, свят з великої літери пишеться:
а) перше слово: День космонавтики, 9 Травня ( Дев'яте травня), 8 Березня (Восьме березня, Міжнародний жіночий день), Новий рік, але: День Перемоги, Велика Вітчизняна війна;
б) усі слова: Благовіщення, Великдень, Івана Купала, Петра й Павла, Покрова, Різдво, Теплого Олексія, Пилипівка, Петрівка, але: Великий піст.
VI Перевір себе
- Бабо Капо, дідусю,дозвольте мені піти до школи. Я хочу навчитись писати листи, підписувати конверти і листівки.
- Добре, іди. Та пам’ятай, Лунтику, те,чому ми сьогодні тебе навчили.
- Іди одразу до п’ятикласників. Мені учора онук розповідав, що на уроках української мови вони будуть вивчати тему «Лист. Адреса», - порадив Пєчкін.
(Лунтик сідає за парту. Учитель продовжує урок)
Завдання 1
Розгляньте відому картину Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові». Придивіться до виразів облич козаків. Хто є адресатом, а хто адресантом цього листа? Чому народна пам'ять зберігає цей лист?
Завдання 2
Отримала нещодавно листа , але від кого—незрозуміло . Погляньте, який неграмотний запис, який брудний лист!
Привіт!
Напесать листа до вас
Змусили проблеми .
Вчора в класі говарив
Я на зборах знову—
Щоб нихто з нас не робив
Помілок у мові .
Я завжди про це кажу ,
Веступаю всюду ,
Обіцяю і пишу—
Всім за пріклад буду !
Але учні виступ мій
Слухать не хотіли .
Тож я прошу вас одне :
Поможіть, будь ласка !
А то я, Мекола ,
Не вчив правел з мови
І не можу прочитать
Власної промови ,
Тому що я ні бе ні ме
В правелах із мови .
До побачення . Пешіть .
І мене песать навчіть .
-
Які помилки ви знайшли?
-
Зверніть увагу на побудову листа.
-
Виправте усі можливі помилки і запишіть лист у свій зошит.
Завдання 3
Оформіть конверт на основі поданої інформації.
1) Василенку Дмитрові Івановичу, що мешкає в місті Зеленодольськ в будинку № 31 по вулиці Енергетичній, пише Кравець Ірина Олександрівна з міста Канева Черкаської області, яка живе в будинку №15 (квартира №28) по вулиці Шевченка.
2) Гришину Володимирові Миколайовичу, який навчається у місті Києві і живе на вулиці Дарницькій (будинок 81, квартира 56), надійшов вітальний лист із села Червоного Андрушівського району (Житомирська область) від матері Гришиної Алли Вікторівна.
Завдання 4
Запишіть своє ім'я та прізвище в називному, родовому, давальному та кличному відмінках.
Завдання 5
1. Замініть, де треба, малу літеру великою. Поясніть у кожному випадку правило вживання малої та великої літер.
(д)ніпропетровська (о)бласть, (м)істо (д)ніпропетровськ, (в)вулиця (с)адова, (в)асиль (с)имоненко, (к)узя, (д)ень(п)еремоги, 8 (б)ерезня – (м)іжнародний (ж)іночий (д)ень, з (н)овим (р)оком, (р)ізво, (а)лло (с)ергієвно, (м)арія, (к)іт (в)аська.
2. Знайдіть помилки в оформленні листівок. Які картки не соромно подарувати друзям, тому що вони не мають помилок?
Завдання 6
Напишіть Лунтикові лист, дотримуючись композиції. Поділіться враженнями про урок. Використайте для основної частини такі початки речень:
На уроці я дізнався про...
Ми навчилися...
Мені найбільше сподобалося...
Запам’яталося...
Діти віддають листи Лунтикові. Він зачитує уривки з них.
-Дякую вам, любі нові друзі! Мені дуже приємно було познайомитись з вами. А ще я ніколи не отримував стільки листів! Ви принесли мені велику радість!
VII Діалог з учнем
Отже, ми сьогодні з'ясували, що таке лист , дізналися, які бувають листи, ознайомилися з його будовою, запам'ятали, як правильно підписувати конверт. Сподіваюся, що всі ці знання знадобляться вам і в майбутньому. Хай дехто каже, що у вік технічного прогресу листування не буде потрібне, бо є електронна пошта, факси, Інтернет, але мені здається, що листи писатимуть завжди. Адже саме така форма спілкування допомагає відчути тепло душі рідної людини, її незриму присутність у кожному слові, кожному рядку.
Дайте відповіді на запитання:
1. Що ви відчуваєте, коли одержуєте лист від рідних, друзів?
2. Що потрібно для того, щоб написати й відправити листа?
VIII Домашнє завдання
Час урок кінчати,
Додому завдання писати.
1. З’ясуйте, на що вказують перші дві й інші три цифри поштового індексу.
2. Ви маєте мрію? Напишіть про це Дідові Морозу чи Святому Миколаєві. Оформіть конверт. Дайте прочитати рідним або друзям, щоб і вони потім змогли з вами поділитись своїми мріями.
   
Поділіться з Вашими друзьями: |