Ділові папери. Лист. АдресаСкачати 155.71 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір155.71 Kb.
#29531
ТипУрок
Урок української мови

РМ. Ділові папери. Лист. Адреса

Тема: Ділові папери. Лист. Адреса

Мета:   ознайомити учнів із видами листів та основними правилами листування, структурою листа, його мовним оформленням, вимогами до написання адреси на поштовому конверті;  з’ясувати значення слів адреса і адрес, адресат і адресант; формувати уміння аналізувати тексти запропонованих листів та писати власні, підписувати конверт відповідно вимогам; особливу увагу звернути на доцільність уживання звертань, вставних слів та етикетних формул; розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення та зв’язне мовлення, творчі здібності учнів; культуру писемного мовлення; сприяти   формуванню   навиків   культурної   поведінки  у   дітей ,   розвивати  інтерес   до   традицій   та   звичаїв   українського   народу; виховувати шанобливе ставлення до людей, зацікавити особливостями національного етикету; виховувати мовленнєву культуру та інтерес до наслідків власної праці, увічливість ,   повагу   до  старших, уважне, чуйне ставлення до інших людей.  

Тип уроку:  урок  розвитку зв'язного мовлення з елементами казки

Обладнання: пам’ятки "Як оформити конверт?", „Правила ввічливого листування”, бланк – конверт; комп’ютер

ХІД  УРОКУ

 

Лунтик та дід Шер сидять за столом,  смакують чай із цукерками. Нетерплячий стукіт у двері змушує діда Шера відірватись від солодощів. Стук повторюється. • Хто там? – запитує баба Капа.

 • Це я, листоноша Пєчкін, - лунає з-за дверей. - Приніс вам листа.  • А що таке лист? – здивовано запитав Лунтик і додав: - А я ніколи не отримував листів!

 • Це дуже приємно отримувати листи… Їх пишуть один одному, щоб привітати зі святом, розповісти про новини, запросити в гості, - сказав дід Шер.

І  Пригадай

Лунтик задав багато запитань діду Шеру та бабі Капі. Допоможіть, будь ласка, діти, відповісти на них. А баба Капа і дід Шер у цей час пригостять Пєчкіна чаєм і цукерками. • Що таке лист? Які види листів ви знаєте?

 • Які види ділових паперів вам відомі? Які листи належать до ділових?

 • Хто і кому може писати приватний (особистий) лист?

 • Коли виникає потреба писати листи? Що спричинило потребу в листуванні? Коли, на вашу думку, могло бути написано найперший лист?

 • Чи доводилося вам писати листи?

 • Як ви гадаєте, чи спроможне сьогодні електронне листування замінити традиційне поштове листування? Чи можлива така заміна в майбутньому? У чому переваги електронної пошти? У чому її слабкість?

 • З яких частин складається текст традиційного листа?

 • Чи уявляєте ви собі лист без уживання звертання та формул етикету (слів ввічливості)? Чому? • Пригадайте художні твори, у яких цитуються (наводяться) написані персонажами листи (казка Р.Кіплінга «Як було написано перший лист», роман Жуля Верна «Діти капітана Гранта»  та ін.).

-На яких відомих картинах зображене складання або читання листа? («Запорожці пишуть листа турецькому султанові» І.Рєпіна, «Лист з фронту» М.Лактіонова тощо).ІІ  Прочитай

Баба Капа принесла підручник з української мови для учнів 5 класів і порадила Лунтику прочитати важливу інформацію.

     Листування – один із видiв письмового спiлкування. Листи бувають дiловi (службовi) та особистi (приватнi).

     Дiлове листування вiдбувається мiж установами або працiвником та установою. Вони складаються за певними зразками у офiцiйно-дiловому стилi.

     Особистi листи - це листи до рiдної та близької людини, до друга чи знайомого, до улюбленого письменника чи актора.  Мовлення приватного листування невимушене. У текстах особистих листiв поєднуються ознаки рiзних стилiв, зокрема розмовного та художнього.

     Лист – це писаний текст, метою якого є повiдомлення про щось адресата.

     Лист – це особиста творчість кожної людини. Але все-таки існують загальні правила, як вести листування. До них відносяться: увічливий тон, увага до адресата (до того, кому лист чи телеграма), уміння писати про себе коротко, про інших – більш детальніше, уміння писати про цікаві факти й події, обов’язково відповідати на одержані питання.  Дід Шер дістав із конверта лист і прочитав уголос: „Вам слід терміново з’явитися на казкові курси підвищення професійної майстерності за адресою: дрімучі хащі, 113-а просіка, гниле дупло №13”.

 - Лист недійсний, – промовила баба Капа, подумавши кілька хвилин.

 - Як недійсний? – стрепенувся листоноша. – Ось конверт, ось марка. Усе законно.

 - Законно, проте безграмотно, - заперечив дід Шер. -  Лист складено всупереч правилам, неввічливо. Нікуди я не поїду. Це наші неосвічені  гусениці, напевно, вирішили пожартувати.

 - Зачекайте, - захвилювався Пєчкін. – Ось марка, ось конверт. Чого ж вам іще бракує?

 - Та звертання ж немає, і підпису теж! – не втрималася баба Капа.

 - Конверт є, марка є, - торочив Пєчкін, – отже, все в порядку. Ніяких там звертань і підписів не знаю і знати не хочу.

 - Як не знаєте? Як не хочете? – і баба Капа дала листоноші підручник з мови. - Читайте, будь ласка, про традиції у листуванні!-Добре, прочитаю! А чому Ви вирішили, що автори – гусінь? Немає ж підпису.

- Не забувайте, що у листах, як узагалі в мовленні, проявляється характер людини, її розум, знання, рівень культури й вихованості. А наша гусінь невихована.

 Дід Шер приніс підручник, і Лунтик почав уголос читати:

    Більшість з нас пише листи майже автоматично: розповідає про своє здоров’я, роботу або навчання й питає про відповідні факти з життя того, до кого звертається. Але від побудови листа, від слів, які добере автор, залежить реакція адресата, його настрій.


 • Спочатку автор звертається до людини, якій адресує листа.

1.Залежно від змісту, а також від ступеня близькості між тими, хто листується, у звертанні вживаються різні епітети: шановний, вельмишановний, дорогий та ін..

2. Іменник, що означає людину, до якої звертаються, має стояти в кличному відмінку: брате, сестро, мамо, Галино.

3. Якщо звертання виражене сполученням імен й по батькові, то обидва слова вживаються в кличному відмінку:  Іване Петровичу, Галино Дмитрівно.

4. Якщо звертання стоїть на початку речення, то після нього ставимо кому. Наприклад:  Друже, привіт! Шановний Іване Петровичу, добрий день!

Якщо звертання стоїть в кінці речення, то ставимо кому перед звертанням. Наприклад: Доброго дня, дорогий брате!

5. При листуванні до старшої людини звертаються шанобливо на Ви (займенник пишемо з великої букви), якщо звертаються до кількох людей, то ви пишемо з маленької літери. • В основній частині листа автор розповідає про своє життя (здоров’я, родинні новини, про речі, що становлять спільний інтерес). Він просить написати, що нового в того, до кого звертається, і закінчує лист побажанням здоров’я, щастя; передає вітання родичам і знайомим.

 • Лист обов'язково починається звертанням і закінчується словами ввічливості: до побачення, до зустрічі, мої привітання всім родичам, чекаю відповіді, відгукніться на мій лист, на все добре тощо.

 • Після слів увічливості ставиться ім'я автора листа і дата написання.

ІІІ  Твоя точка опори

ТИПИ ЛИСТІВособисті (приватні) листи

службові (офіційні) листи

 

Композиція   листа

Листи   здебільшого   складаються    з   таких   частин :


початок :   звертання   до   того ,   кому   адресовано   лист  (любий   друже,   дорога   сестричко,    шановний   добродію,    вельмишановний   пане ) ;
основна частина:  зміст листа ;
кінцівка :  слова ввічливого типу ( з повагою, пиши мені, на все добре, до зустрічі); підпис, число.

-Дякую тобі, Лунтику, - промовив Пєчкін, - ось тобі у подарунок чистий конверт і вітальні листівки. Подумай, кому ти напишеш лист або відправиш привітання.

- Дідусю, а якщо я Кузі чи Мілі захочу написати лист, на який адрес підписувати конверт?

- Лунтику, мешкаємо ми не за адресом, а за адресою.  Адрес – письмове звернення до особи. Коли ми вітали Черепаху з Днем народження, то звертались до неї з ювілейним адресом.  Адреса - напис на конверті, місце проживання особи.

- А ще, Лунтику. необхідно правильно надписати на конверті інформацію про адресата та адресанта, - додала баба Капа.

- Адресат – той, хто отримує лист, телеграму. Тобто, Міла чи Кузя. Адресант – той, хто адресує, надсилає лист. Це ти, Лунтику, - зауважив Пєчкін. – Ось подивись, як правильно підписувати конверт.

ІV  Запам’ятай: Як оформлювати конверт?

Василенко Олег Сергійович

вул. Будівельна, 3, кв. 23

м. Зеленодольськ

Апостолівський р-н

Дніпропетровська обл.

53860


Савченко Оксана Сергіївна

вул. Енергетична, 14, кв. 25

м. Зеленодольськ

Апостолівський р-н

Дніпропетровська обл.

53860


1. Адреса відправника пишеться вгорі ліворуч, а одержувача – унизу праворуч.

2. Послідовність відомостей така:

а) прізвище, ім’я, по батькові адресанта/адресата;

б) вулиця, номер будинку, квартири;

в) населений пункт;

г) район, область;

д) індекс;

е) країна (за потреби).Правила ввічливого листування 1. Будьте уважні до адресата, дбайте про його гарний настрій, коли він читатиме лист. Вчасно відповідайте на листи. Не залишайте їх без відповіді.

 2. Вибирайте для листування цікаві теми.

 3. Пам'ятайте про кличний відмінок у звертанні: мамо, матусенько, тату, татусику, бабусенько, дідусю, Ганнусю, Наталочко, Ярославе, Маріє Іванівно, Василю Петровичу.

 4.  Звертаючись до старших на Ви, пишіть це слово з великої букви.

 5. Дотримуйтеся композиції листа (початок, основна частина, кінцівка).

 6. Пишіть на якісному папері.

 7. Дбайте про почерк, охайність в оформленні листа.

 8. Уважно ставтеся до вибору форм увічливості в кінці листа і ставте розбірливий підпис, дату.

 9. Після закінчення листа, якщо ви щось забули написати, користуйтеся  постскриптумом (Р.S).

 10. Стежте за мовленнєвим оформленням і грамотністю. Пам’ятайте: по тому, як ви пишете (говорите), визначають ваш рівень освіченості,  виховання.

V  Невідоме про відоме

Лунтику, діду Шеру та бабі Капі стало цікаво,а чому Пєчкін носить через плече таку дивну сумку. • Сумка листоноші

15 жовтня 1897 року у Європі Аарон Самуель Блох, листоноша, вирішив полегшити собі працю і попросив дружину зшити спеціальну сумку через плече, щоб вона йому менше заважала при ходьбі. Жінка була дещо лінива: взяла полотняний мішок і з двох кінців пришила до нього звичайний шкіряний ремінь. Вийшло не бозна-що, але Аарону дуже сподобалося. Тепер гострі краї конвертів не тикали боляче його у стегна під час швидкого переміщення, та й тяжкість перейшла з рук на плечі. Можна було йти і насвистувати пісеньку, не згинаючись у три дуги. Ще більше «нововведення» припало до смаку колегам Блоха. Вони швидко оцінили всі переваги нової сумки.

- А як лист, який я напишу Кузі, потрапить у Вашу сумку? – спитав Лунтик Пєчкіна.

- Ти віднесеш його до поштової  скриньки, яка висить на старій вербі. • Розповідь про виникнення поштової скриньки

Мабуть, вам буде цікаво дізнатися про те, як виникла поштова скринька і який вигляд вона  мала? Колись давно команда португальського мореплавця Бартоломео Колумба потрапила в шторм біля берегів Південної Америки. Один із офіцерів написав про всі їхні злигодні листа, помістив його в свій черевик, який повісив на дерево недалеко від берега. Через рік тут висадився інший мореплавець, знайшов листа, прочитав і поставив капличку на місці загибелі своїх співвітчизників. Пізніше там виросло селище. Іще довго черевик моряка слугував поштовою скринькою. Те знамените дерево росте й досі. А біля нього—пам’ятник поштовій скриньці  у формі черевика. До цих пір у деяких країнах Європи та Америки залишився такий звичай: дітям у Різдвяну ніч у їхні черевики кладуть подарунки чи то Санта Клаус (у англійців), чи Дід Мороз (у росіян), чи  П’єр Ноель (у французів) тощо. У нас також є свій український чудотворець, якого ми можемо попросити виконати наші бажання та потаємні мрії. Це—Святий Миколай. 

-А листи завжди люди вкладали в конверти? – запитала баба Капа, яку зацікавили розповіді Пєчкін. • Конверт

Пошта зародилася в глибоку давнину. Тривалий час люди писали адресу на тому самому аркуші паперу, що й лист. Аркуш складали на зразок солдатського трикутника. У 1820 році в англійському місті Брайтон власник паперової крамниці придумав для листів паперові «мішечки» і почав видавати їх як безкоштовний додаток до купленого в нього паперу. Новинка сподобалася. «Мішечки» для листів стали називати «конвертами» від англійського слова «cover» - закривати. Конверти почали випускати спеціальні підприємства, і з Англії вони розійшлися по всьому світу.

- Лунтику, ти бачиш, що листівка відрізняється від листа у конверті тим, що кожен може прочитати на зворотному боці картинки те, що ти написав. Шановний поштарю, розкажіть нам про виникнення листівок, будь ласка, - попросив дід Шер.

 • Малюнки на поштових картках

Малюнки на листівках уперше з'явилися в Англії, де на початку XIX століття широко поширився звичай розсилати вітальні різдвяні картки. Перша листівка з малюнком була створена в 1794 році художником Добсоном і являла собою зображення зимового пейзажу і родини, що розташувалася біля ялинки. Художник послав цю саморобну картку другові, і тому вона дуже сподобалася. У 1795 році Добсон надрукував кілька десятків таких різдвяних карток і розіслав їх своїм знайомим. А в 1800 році знайшовся підприємець, який організував продаж таких карток. Це був перший випадок торгівлі листівками. Пізніше, на початку XIX століття, до різдвяних додаються новорічні, а також такі популярні сьогодні "валентинки".

 

- Ви розказали мені про правила  написання листа, а чи існують секрети підписування листівок, бабо Капо? – запитав Лунтик.- Звичайно! Наприклад, листівки із зображенням краєвидів різних країн нам присилають друзі з подорожей. У них діляться враженнями від побаченого. До свят ми отримуємо вітальні картки. Кожен адресант має знати, як правильно писати імена адресатів, географічні назви, назви свят...Ось у правописі є підказки:

Правопис власних назв

1. З великої літери пишуться імена людей, по батькові, прізвища, псевдоніми, прізвиська, назви дійових осіб у казках,  клички тварин, власні імена міфічних істот: Микола Якович Олійник, Леся Українка, Нечуй-Левицький, Мавка, Тополя, Венера, Дід Мороз, корова Зірка.

2. Усі слова пишуться з великої літери у назвах держав:Україна,  Китайська Народна Республіка, Республіка Болгарія, Франція.

3. У назвах країв, областей, районів з великої літери пишеться лише перше слово: Краснодарський край, Дніпропетровська область, Шевченківський район м. Києва, Сквирський район.

4. У назвах історичних подій, знаменних дат, свят з великої літери пишеться:

а) перше слово: День космонавтики, 9 Травня ( Дев'яте травня), 8 Березня (Восьме березня, Міжнародний жіночий день), Новий рік,  але: День Перемоги, Велика Вітчизняна війна;

б) усі слова: Благовіщення, Великдень, Івана Купала, Петра й Павла, Покрова, Різдво, Теплого Олексія, Пилипівка, Петрівка, але: Великий піст.

VI  Перевір себе

- Бабо Капо, дідусю,дозвольте мені піти до школи. Я хочу навчитись писати листи, підписувати конверти і листівки.

- Добре, іди. Та пам’ятай, Лунтику, те,чому ми сьогодні тебе навчили.- Іди одразу до п’ятикласників. Мені учора онук розповідав, що на уроках української мови вони будуть вивчати тему «Лист. Адреса», - порадив Пєчкін.

 (Лунтик сідає за парту. Учитель продовжує урок)Завдання 1

Розгляньте відому картину Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові». Придивіться до виразів облич козаків. Хто є адресатом, а хто адресантом цього листа? Чому народна пам'ять зберігає цей лист?

Завдання 2

Отримала   нещодавно   листа ,   але   від   кого—незрозуміло .   Погляньте,   який   неграмотний   запис,   який   брудний   лист!

Привіт!

Напесать    листа   до   вас


                                         Змусили   проблеми .
                                         Вчора    в   класі   говарив
                                         Я   на   зборах    знову—
                                         Щоб    нихто   з    нас   не   робив
                                         Помілок   у   мові .
                                         Я   завжди   про   це   кажу ,
                                         Веступаю   всюду ,
                                         Обіцяю   і  пишу—
                                         Всім    за   пріклад   буду !
                                         Але   учні   виступ   мій
                                         Слухать   не   хотіли .
                                         Тож   я   прошу   вас   одне :
                                         Поможіть,   будь   ласка !
                                         А   то    я,   Мекола ,
                                         Не   вчив   правел   з   мови
                                         І    не   можу   прочитать
                                         Власної   промови ,
                                         Тому   що   я   ні   бе   ні   ме
                                         В   правелах   із   мови .
                                         До   побачення .   Пешіть .
                                         І   мене   песать   навчіть .

 • Які помилки ви знайшли?

 • Зверніть увагу на побудову листа.

 • Виправте усі можливі помилки і запишіть лист у свій зошит.

Завдання 3

 Оформіть конверт на основі поданої інформації.

1) Василенку Дмитрові Івановичу, що мешкає в місті Зеленодольськ в будинку № 31 по вулиці Енергетичній, пише Кравець Ірина Олександрівна з міста Канева Черкаської області, яка живе в будинку №15 (квартира №28) по вулиці Шевченка.

2) Гришину Володимирові Миколайовичу, який навчається у місті Києві і живе на вулиці Дарницькій (будинок 81, квартира 56), надійшов вітальний лист із села Червоного Андрушівського району (Житомирська область) від матері Гришиної Алли Вікторівна.Завдання 4

Запишіть своє ім'я та прізвище в називному, родовому, давальному та кличному відмінках.Завдання 5

1. Замініть, де треба, малу літеру великою. Поясніть у кожному випадку правило вживання малої та великої літер.

(д)ніпропетровська (о)бласть, (м)істо (д)ніпропетровськ, (в)вулиця (с)адова, (в)асиль (с)имоненко, (к)узя, (д)ень(п)еремоги, 8 (б)ерезня – (м)іжнародний (ж)іночий (д)ень, з (н)овим (р)оком, (р)ізво, (а)лло (с)ергієвно, (м)арія, (к)іт (в)аська.

2. Знайдіть помилки в оформленні листівок. Які картки не соромно подарувати друзям, тому що вони не мають помилок?Завдання 6

Напишіть Лунтикові лист, дотримуючись композиції.  Поділіться враженнями про урок. Використайте для основної частини такі початки речень:

На уроці я дізнався про...

Ми навчилися...

Мені найбільше сподобалося...

Запам’яталося...

Діти віддають листи Лунтикові. Він зачитує уривки з них.

-Дякую вам, любі нові друзі! Мені дуже приємно було познайомитись з вами. А ще я ніколи не отримував стільки листів! Ви принесли мені велику радість!

VII  Діалог з учнем

Отже, ми сьогодні з'ясували, що таке лист , дізналися, які бувають листи, ознайомилися з його будовою, запам'ятали, як правильно підписувати конверт. Сподіваюся, що всі ці знання знадобляться вам і в майбутньому. Хай дехто каже, що у вік технічного прогресу листування не буде потрібне, бо є електронна пошта, факси, Інтернет, але мені здається, що листи писатимуть завжди. Адже саме така форма спілкування допомагає відчути тепло душі рідної людини, її незриму присутність у кожному слові, кожному рядку.

Дайте відповіді на запитання:


1.    Що ви відчуваєте, коли одержуєте лист від рідних, друзів?
2.    Що потрібно для того, щоб написати й відправити листа?

VIII  Домашнє завдання

Час урок кінчати,

Додому завдання писати.

1. З’ясуйте, на що вказують перші дві й інші три цифри поштового індексу.

2. Ви маєте мрію? Напишіть про це Дідові Морозу чи Святому Миколаєві.  Оформіть конверт. Дайте прочитати рідним або друзям, щоб і вони потім змогли з вами поділитись своїми мріями.

Скачати 155.71 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка