Дихання рослин І тварин. Значення дихання для організмівСкачати 41.83 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір41.83 Kb.
Тема: ДИХАННЯ РОСЛИН І ТВАРИН. ЗНАЧЕННЯ ДИХАННЯ ДЛЯ ОРГАНІЗМІВ

Мета.

Навчальна. Ознайомити учнів із особливостями дихання різних груп живих організмів (рослин, ссавців, птахів, риб, комах), а також із особливостями самого дихання як фізіологічного процесу.

Розвивальна. Розширити кругозір учнів інформацією про те, що існують живі організми, які не потребують кисню (гриби, дріжджі та анаеробні бактерії).

Виховна. Прищеплювати учням думку про те, що потреба в диханні є однією з основних і спільних ознак живої природи.Обладнання: дві хімічні склянки, насіння гороху, свічки, кімнатні рослини.

Тип уроку: формування нових знань.ХІД УРОКУ

   1. Організаційний момент

   2. Актуалізація опорних знань

 • Який газ потрібен живим організмам для дихання?

 • Чим дихає рослина?

 • Чим дихає тварина?

(Учень повинен назвати органи дихання і зробити відповідні записи в зошиті.)

   1. Мотивація навчальної діяльності

Створення проблемної ситуації.

 • Чи існують живі організми, які не потребують кисню?

  1. Вивчення нового матеріалу

1. Як відбувається процес дихання у тварин і рослин?

Всі живі організми дихають. їхні органи та клітини теж. Дихання — ознака життя. З його припиненням організм вмирає. Під час дихання поглинається кисень, а видихається вуглекислий газ.Демонстрація.

Дослід, який доводить процес дихання

 • У першу хімічну склянку покладіть десять насінин сухого гороху.

 • У другу хімічну склянку покладіть десять насінин пророслого гороху.

 • Обидві склянки щільно закрийте та залиште на добу в темряві.

 • Потім у кожну з них швидко внесіть свічку, яка горить.

 • У склянці із сухим насінням вона продовжувала горіти, а у склянці

з пророслим — згасала.

Висновок. Проросле насіння в процесі дихання використало кисень і виділило вуглекислий газ, який не підтримує горіння.

Накопичення вуглекислого газу під час дихання можна визначити також за допомогою вапняної води. Вапняна вода прозора, але якщо в повітрі багато вуглекислого газу, вона його поглинає і стає каламутною.

Листки дихають не тільки вночі, але й удень. Однак на світлі дихання спостерігати важко. Щоб зрозуміти, чому саме, звернемо увагу на газообмін листків за денного освітлення. Як вам уже відомо, у процесі фотосинтезу листок рослини поглинає вуглекислий газ і виділяє кисень, а під час дихання, навпаки, поглинає кисень і виділяє вуглекислий газ. Але фотосинтез протікає досить активно, й на світлі кисню виділяється більше, ніж поглинається під час дихання. Крім того, вуглекислий газ, який утворюється під час дихання, використовується в процесі фотосинтезу. В темряві ж листки рослин тільки дихають.

На світлі процеси фотосинтезу й дихання тісно взаємопов'язані. Кисень, який виділяється під час фотосинтезу, використовується рослиною для дихання. Вуглекислий газ, що видихає рослина, витрачається на процес фотосинтезу Тому рослина може довгий час рости в закритій камері на світлі, без доступу повітря ззовні.

Корені рослин також дихають. Це треба враховувати під час вирощування рослин: розпушувати ґрунт, на якому вони ростуть, для покращення доступу кисню до коренів. На ущільнених і заболочених ґрунтах рослини ростуть погано, тому що їх кореням не вистачає кисню.

Тварини дихають киснем, розчиненим у воді (риби, поліпи...), або атмосферним повітрям (кити, собаки, павуки-серебрянки...). На відміну від рослин, тварини дихають двома способами: всією поверхнею тіла та спеціальними органами (зябра, трахеї, легені). Кисень з органів дихання поступає в кров, а звідти до всіх тканин та клітин організму; вуглекислий газ із клітин та тканин крізь стінки капілярів потрапляє в органи дихання, а звідти виводиться назовні.

2. Значення дихання для живих організмів

Дихання — це важлива функція живих організмів. У процесі дихання за участю кисню відбувається розщеплення складних органічних речовин до простих з виділенням енергії. Ця енергія необхідна для життєдіяльності живих організмів.

Під час дихання рослин розпадаються органічні речовини, які вони утворили в процесі фотосинтезу Тут, як і під час газообміну, простежується взаємозв'язок двох функцій рослин — фотосинтезу й дихання.

За участю кисню складні органічні речовини в клітинах перетворюються на воду, вуглекислий газ та деякі інші речовини. При цьому звільняється енергія, необхідна для процесів життєдіяльності тварин. 1. Закріплення нових знань та вмінь учнів

Складання діаграми «Вена»


 1. Підсумок уроку

Зелені рослини відіграють космічну роль, перетворюючи енергію сонячного світла на доступну для споживання живих організмів (тварин).

 1. Домашнє завдання

Опрацювати параграф 8.

Дати відповіді на запитання  1. Який газообмін відбувається під час дихання?

  2. Дайте визначення процесу дихання.

  3. Доведіть, що дихання — це частина процесу дисиміляції.

  4. Чи погіршують склад повітря кімнатні рослини?

Підготувати повідомлення «Живі організми, які не потребують кисню»


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка