Діагностичні критерії та клініка уживання іСкачати 42.59 Kb.
Дата конвертації13.04.2016
Розмір42.59 Kb.
#4481


ТЕЗИ лекції на тему: Діагностичні критерії та клініка уживання і

залежності від спиртних напоїв. Стадії алкоголізму.

Поведінкові, психічні та сомато-неврологічні розлади.

Зміст лекції згідно робочої програми


Етапи розвитку залежності від спиртних напоїв. Психологічні розлади, що супроводжують розвиток алкоголізму. постінтоксикаційного стану, синдрому залежності, психічних та поведінкових розладів в осіб, котрі зловживають алкоголем. Особливості алкоголізму у жінок.

Алкоголізм (хронічний алкоголізм, хронічна алкогольна інтоксикація, алкогольна хвороба, алкогольна токсикоманія, етилізм) – прогредієнтне захворюваня, яке характеризується патологічним потягом до уживання спиртних напоїв, розвитком абстинентного (похмільного) синдрому при припиненні уживання алкоголю, а в подальшому – появою стійких сомато-неврологічних розладів і психічної деградації.

Важливою ознакою алкоголізму є патологічний потяг до алкогольного сп’яніння. Згідно МКХ-10, алкоголізм розглядається як хвороба, що характеризується синдромом залежності від алкоголю, тобто, потребою (сильною чи непереборною) його уживання.

Класифікація психічних та поведінкових розладів

унаслідок уживання алкоголю

(вітчизняна)І. Гостра алкогольна інтоксикація

 1. Звичайне алкогольне сп’яніння:

 • легкий ступінь;

 • середній ступінь;

 • тяжкий ступінь.

 1. Патологічне сп’яніння.

ІІ. Хронічна алкогольна інтоксикація

 1. Побутове (звичне) пияцтво.

 2. Алкоголізм:

 • І стадія (невротична);

 • ІІ стадія (наркоманічна);

 • ІІІ стадія (енцефалопатична).

 1. Дипсоманія.

 2. Алкогольні психози:

 • гострі;

 • хронічні;

 • алкогольні енцефалопатії.

(за МКХ-10)

F 10.0 Гостра інтоксикація

F 10.1 Уживання зі шкідливими наслідками

F 10.2 Синдром залежності

F 10.3 Стан абстиненції (відміни)

F 10.4 Стан абстиненції з делірієм

F 10.5 Психотичні розлади

F 10.6 Амнестичний синдром

F 10.7 Резидуальний стан (у тому числі – деменція)

F 10.8 Інші психотичні та поведінкові розлади

F 10.9 Неуточнені психотичні та поведінкові розлади

Стадії алкоголізму

Клініко-динамічний підхід до наркологічних захворювань бере початок у працях І.В.Стрельчука (1966), який практично першим виділив і описав стадійність алкоголізму (3 стадії).Перша стадія характеризується синдромом зміненої реактивності організму у вигляді патологічного потягу до алкоголю і утрати кількісного контролю. Крім того, збільшується толерантність до алкоголю.

У другій стадії до специфічної симптоматики приєднується абстинентний синдром. Толерантність до алкоголю максимальна. Спостерігаються порушення пам’яті. Уживання спиртних напоїв відбувається систематично або у вигляді псевдозапоїв. Зникає блювотний рефлекс.Третя стадія виявляється зниженням толерантності, а в деяких випадках – і розвитком інтолерантності до алкоголю. Амнезія сп’яніння настає після прийому невеликих доз алкоголю.

Атипові форми сп’яніння


1. Депресивне сп’яніння. При легкому ступені сп’яніння депресивні переживання приховуються і лише похмурий вигляд, небагатослівність і малорухливість свідчать про нього. Подібні стани небезпечні суїцидними спробами, що може бути несподіваним для навколишніх.

2. Істеричне сп’яніння. Виявляється, насамперед, бурхливою експресією (голосна мова, патетичні інтонації, перебільшена міміка, виразні пози і рухи тілом). Виражене сп’яніння може завершитися типовим істеричним нападом.

3. Сомнолентне сп’яніння.Через деякий час після прийому алкоголю з’являється сонливість, а потім сон, який при великій дозі переходить у сопор і кому. Цей тип сп’яніння у підлітків, особливо в ослаблених, зустрічається частіше, ніж у дорослих.

5. Гебефреноподібне сп’яніння. Виявляється руховим збудженням разом з кривлянням, гримасами, безглуздим реготом, сумбурними вигуками, розмашистими жестами.

6. Патологічне сп’яніння. Це гострий транзиторный психоз, спровокований прийомом алкоголю, у вигляді сутінкового стану чи гострого параноїду.

Сутінкове патологічне сп’яніння. Виявляється тим, що хворий чогось прагне, від когось тікає, виявляє жорстоку і безглузду агресію у відношенні навколишніх, які нічим йому не загрожують. Обличчя бліде, зіниці розширені, але хода упевнена. Усе відбувається при повному мовчанні чи з уривчастими злісними репліками. У цих станах хворі вкрай небезпечні.Параноїдне патологічне сп’яніння. Відрізняється раптовим, як осяяння, маячним тлумаченням навколишнього.

Особливості сп’яніння при різних акцентуаціях характеру і психопатіях


 • Гіпертимні особи досить легко починають випивати в компаніях. Надають перевагу неглибоким ступеням сп’яніння з підвищенням настрою, товариськістю, розвагами. Ейфоричне сп’яніння найбільш їм властиве.

 • Емоційно-лабільні особи не схильні до випивок. Випивають вони найчастіше під впливом групи однолітків.

 • При епілептоїдному типі акцентуації характеру і психопатії найчастіше виникає атипове дисфоричне сп’яніння зі злістю, агресією, руйнівними діями, нанесенням побоїв іншим і самоушкодженням, а також із грубою сексуальною поведінкою.

 • У шизоїдів сп’яніння, зазвичай, не викликає вираженої ейфорії, але атипові сп’яніння також не характерні. Від невеликих доз алкоголю вони стають товариськими, контактними, здатні розкривати деякі зі своїх переживань.

 • Сенситивні особи частіше уникають уживання спиртних напоїв. Сп’яніння у них нерідко бувають атипово депресивними.

 • Істероїди у стані сп’яніння починають виражено виявляти свої претензії та демонстративність.
Використана література

 • Личко А.Е., Битенский В.С. Подростковая наркология: Руководство. – Л.: Медицина, 1991. – С. 123-164.

 • Пятницкая И.Н. Наркомании: Руководство для врачей. – М.: Медицина, 1994. – 544 с.

 • Руководство по наркологии / Под ред. Н.Н.Иванца. – В 2-х томах. – Т. 1. – М.: ИД Медпрактика-М, 2002. – С. 276-291.

 • Руководство по психиатрии / Под ред. Г.В.Морозова. – В 2-х томах. – Т. 2. – М.: Медицина, 1988. – С. 169-218.


Каталог: files -> division -> %CA%E0%F4%E5%E4%F0%E8 -> %CD%E5%F0%E2%EE%E2%E8%F5%20%F5%E2%EE%F0%EE%E1,%20%EF%F1%E8%F5%B3%E0%F2%F0%B3%BF%20%F2%E0%20%EC%E5%E4.%20%EF%F1%E8%F5%EE%EB%EE%E3%B3%BF -> %CF%F1%E8%F5%B3%E0%F2%F0%B3%FF -> 2009-2010 -> 7.%20%CB%E5%EA%F6%B3%BF%20%E2%20%E5%EB%E5%EA%F2%F0%EE%ED%ED%EE%EC%F3%20%E2%E8%E3%EB%FF%E4%B3
2009-2010 -> Міністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет
%CF%F1%E8%F5%B3%E0%F2%F0%B3%FF -> Буковинський державний медичний університет
2009-2010 -> Міністерство охорони здоров’я україни “затверджую”
7.%20%CB%E5%EA%F6%B3%BF%20%E2%20%E5%EB%E5%EA%F2%F0%EE%ED%ED%EE%EC%F3%20%E2%E8%E3%EB%FF%E4%B3 -> Кафедра нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С. М. Савенка (Курс психіатрії та медичної психології) «Затверджено»
7.%20%CB%E5%EA%F6%B3%BF%20%E2%20%E5%EB%E5%EA%F2%F0%EE%ED%ED%EE%EC%F3%20%E2%E8%E3%EB%FF%E4%B3 -> Кафедра нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С. М. Савенка (Курс психіатрії та медичної психології) «Затверджено»
2009-2010 -> Робоча навчальна програма
2009-2010 -> „сугестивна психотерапія. Методи навіювання: навіювання наяву, під час сну, неглибокого сну, у гіпнотичному та наркотичному стані. Пряме І непряме навіювання
2009-2010 -> Перелік питань диференційованого заліку з виробничої практики лікарської з медичної психології для студентів 6 курсу медичного факультету №1 зі спеціальності “Медична психологія”

Скачати 42.59 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал