Державна гендерна політикаСкачати 39.35 Kb.
Дата конвертації10.09.2017
Розмір39.35 Kb.
Кожна держава, політика якої орієнтується на утвердження себе як демократичної, соціальної та правової, для забезпечення рівних прав і можливостей повинна забезпечувати дотримання гендерної політики.

Державна гендерна політика – це діяльність (або бездіяльність у разі навмисного не впровадження такої політики) державних інституцій, спрямована на здійснення та гарантування рівних прав, свобод і можливостей для жінок і чоловіків, утвердження гендерної демократії та формування гендерної культури в суспільстві.

Оскільки реальне становище жінок суттєво відрізняється від становища чоловіків, то особливий наголос у структурі гендерних стратегій та їх реалізації ставиться завжди на політиці щодо поліпшення становища жінок. Водночас така справедливість не унеможливлює, а, навпаки, передбачає в структурі гендерної політики оновлення становища чоловіків стосовно формування адекватних потребам сучасності світогляду, поведінки, громадських та державних форм діяльності, долання неадекватності сприймання ними сучасних перетворень, насамперед у сфері гендеру.Слід відзначити, що положення про рівність статей прямо чи концептуально зафіксовані в окремих статтях Конституції України в розділах, які визначають організацію, здійснення державної влади та місцевого самоврядування. Принцип рівноправності є підгрунттям всіх статей Конституції України, які регулюють політичні, соціально-економічні й інші права людини.

Основними елементами державної гендерної політики є:

• політика щодо жінок, забезпечення їм рівного соціального статусу з чоловіками шляхом гарантування можливостей для їх рівноправного розвитку як соціально-демографічної групи;

• політика щодо чоловіків, формування у них гендерної свідомості, культури гендерної поведінки, орієнтації на паритетність відносин з жінкою;

• державно-правове регулювання гендерних відносин;

• сприяння розвиткові гендерної демократії та гендерної культури в суспільстві.

Отже, гендерна рівність це рівні права і можливості для жінок та чоловіків у суспільстві, рівні умови для реалізації прав людини, участі в національному, політичному, економічному, соціальному та культурному розвитку, отриманні рівних винагород за результатами праці.

Гендерна дискримінація жінок і чоловіків в Україні залишила на початку третього тисячоліття нашій країні низку проблем: демографічну кризу, торгівлю людьми, насильство в сім’ї та явище насильства в суспільстві взагалі.

На думку науковців, сучасне становище жінок в українському суспільстві характеризується нерівністю. Ця нерівність існує в усіх сферах життя.


Економічна нерівність жінок підтримується системою ґендерної нерівності на ринку праці. Насамперед, це стосується сфери професійної зайнятості, можливостей самореалізуватися різними шляхами, серед яких чільне місце посідає кар’єрне просування сходинками бюрократичного, професійного чи фінансового успіху. По службових щаблях просувають переважно чоловіків. Хоча рівень зайнятості чоловіків і жінок майже однаковий, але перевага надається чоловікам. Чоловік вважається стабільнішим працівником, ніж жінка, яка вважається «невигідною» для організації: адже вона більше часу приділяє сім’ї, бере декретну відпустку тощо.

Натомість жінки мають більше проблем, ніж чоловіки, – як у разі звільнення, так і при працевлаштуванні.

Говорячи про проблеми ґендерної рівності в суспільстві, не можна обминути проблеми чоловіків, оскільки вони також у певних випадках, а також певні категорії чоловіків, стикаються з виявами ґендерної дискримінації та порушення їх прав.Отже, рівність жінок і чоловіків має стати реальністю в демократичній та соціальній державі, яка планує ввійти до європейської спільноти. Тож, необхідно визначати фактори, які перешкоджають жінкам досягти рівності в суспільстві, а також вживати заходи, спрямовані на протидію та унеможливлення ґендерної дискримінації.


З повагою,
Координаційна рада молодих юристів, сектор з питань організації підвищення рівня правових знань громадян

ЗАТВЕРДЖУЮ

Голова Координаційної ради молодих юристів при Головному територіальному управлінні юстиції

у Черкаській області

___________ Ю.Ф. Зімнін

__.10.2016Серія буклетів
«Кожному про права»

Випуск № 35

«Гендерна рівність у суспільстві»
Черкаси, 2016


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка