День українського козацтваДата конвертації01.05.2016
Розмір92.4 Kb.
#30752

Календар знаменних дат Додаток 6

День українського козацтва

14 жовтня, на свято Покрови Пречистої Богородиці, у нашій державі відзначається День українського козацтва.http://lib.oa.edu.ua/assets/images/news/kozaky_big.jpg


Історія

З давніх-давен покровителькою українського козацтва й усіх українських збройних формувань є Богородиця. Запорожці, зокрема, мали на Січі церкву на честь Покрови Пресвятої Богородиці з іконою її Покрови. Окрім того, на свято Покрови в Україні відбувалася Велика рада, що обирала гетьмана, визначала, як козацтву жити далі. Саме тому символічно, що це свято, установлене Указом Президента № 966/99 від 07 серпня 1999 р., припадає саме на цю дату.

У документі, підписаному Л. Кучмою, ідеться: «Враховуючи історичне значення і заслуги українського козацтва в затвердженні української державності і істотний внесок в сучасний процес державного будівництва, ухвалюю встановити День українського козацтва». І справді неможливо знайти у минулому України якесь інше явище, яке б так глибоко і різнопланово вплинуло на історичну долю всього українського народу, як українське козацтво».

Уперше термін «козак» зустрічаємо у Початковій монгольській хроніці (1240). У перекладі з тюркських мов він означає «одинокий», «схильний до завоювання». У XIV ст. цей термін з’являється в словнику половецької мови «Кодекс Куманікус» (1303) та в додатку до грецького збірника житій святих «Синаксар». Цікаво, що слово «козак» вживалося для позначення полярних рольових функцій: «страж» і «розбійник».

Історики вважають, що українське козацтво виникло в 1480-х роках, але тільки в середині XVI ст. їхня кількість зросла настільки, що козацьке військо почало впливати на перебіг політичних подій в Україні та Європі. Європейські монархи наймали козаків для участі у військових операціях. З напіввійськового промислу козацтво перетворювалося на окремий стан тогочасного українського суспільства зі своєю військовою організацією, адміністративним устрієм, законами і звичаями. У XVI ст. українське козацтво утворило свій центр — Запорозьку Січ, що була столицею значною мірою незалежної військової республіки. У XVII ст. козацтво запорозьке, реєстрове, вже утворило провідну верству українського народу і склало основу української держави, що постала 1648 року з початком Визвольної війни під проводом гетьмана України Богдана Хмельницького. Козацький адміністративно-військовий устрій був поширений на значну частину України. З козацької старшини утворилася нова українська аристократія. Новий устрій проіснував на українських землях до кінця XVIII ст., а військові козацькі формування — до першої половини XIX ст. kozatztvo_istor_podii_big

Проблема появи та формування козацької верстви й досі є дискусійною. Перші спроби її розв’язання були зроблені ще на початку XVII ст., коли польські історики намагалися вивести козацький родовід із самоназви, тобто зі слова «козак». Зокрема, польсько-литовський хроніст М. Стрийковський вважав, що козаки походять від стародавнього ватажка «Козака», який вдало боровся з татарами. Із часом викристалізувалася низка версій, що пояснюють походження козацтва:

1) «хозарська» — ототожнює козаків із давніми народами степу «козарами», або хозарами;

2) «чорно-клобуцька» — вбачає в них нащадків «чорних клобуків» — тюркського племені, яке в давньоруські часи жило в пограничному зі Степом Пороссі;

3) «черкаська» — вважає виникнення козацтва одним із наслідків процесу міграції в Подніпров’я черкесів (черкасів), які до того проживали в Тмутаракані;

4) «татарська» — виводить козацький родовід із татарських поселень, що виникли на Київщині за часів Володимира Ольгердовича та Вітовта, де шляхом злиття татарського елементу з місцевим населенням утворилася якісно нова верства — козацтво;

5) «автохтонна» — доводить, що козацтво як спільнота є прямим спадкоємцем, логічним продовженням вічових громад Київської Русі, які за литовської доби не зникли, а лише трансформувалися, зберігши свій вічовий устрій, у військово-службові формування, підпорядковані великому литовському князю;

6) «родницька» — висвітлює генетичний зв’язок козацтва зі слов’янським степовим населенням періоду Київської Русі — «бродниками», які жили у низов’ї Дунаю;

7) «уходницька» — пов’язує виникнення козацтва з утворенням на території Наддніпрянщини громад вільних озброєних людей, котрі прибували сюди на промисли за рибою, бобрами, сіллю, дикими кіньми та іншою здобиччю;

8) «захисна» — пояснює появу козацтва на південних рубежах необхідністю дати організовану відсіч наростаючій татарській загрозі;

9) «соціальна» — факт виникнення козацтва пояснює як наслідок посилення економічного, політичного, національного та релігійного гніту, яке штовхало селянство до масових втеч на вільні землі та самоорганізацію в нових місцях проживання.http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:and9gctoosmnkxqs-ltf_exmpcjab9xoxmksigdb9easqvrglovxjv7pxg

Жодна з цих теорій не може пояснити всю складність виникнення та формування козацтва, оскільки кожна з них базується на якомусь одному чиннику з економічної, етнічної, воєнної чи соціальної сфер. Водночас більшість із них містить раціональні зерна, синтез яких дає можливість наблизитися до правильної відповіді.

Та навіть незважаючи на той факт, що до остаточної наукової оцінки козацтва ще далеко, можна сміливо стверджувати, що в Україні немає більш важливого чинника, який би був і центром, і перехрестям, і змістом переважної більшості соціальних процесів, та більш важливого компонента національної й територіальної консолідації, ніж козацтво. Саме цей феномен сприяв виробленню такого способу життя українського етносу, який допоміг йому вижити в умовах не тільки відсутності власної держави, але й за часів тотального знищення1.

Привітання

І все-таки протягом 1990–2004 рр. українські козаки зробили значний внесок у справу реального втілення національної ідеї в українському суспільстві.

Враховуючи історичне значення і заслуги козацтва у створенні української державності та суттєвий внесок у сучасний процес державотворення, Президент України видав низку указів, що безпосередньо стосуються козацького руху, а 15 листопада 2001 р. було прийнято положення «Про Національну програму відродження та розвитку Українського козацтва на 2002–2005 роки». Метою Національної програми був подальший розвиток і утвердження козацтва як громадської сили, здатної істотно впливати на процес консолідації суспільства. Програма передбачала участь українського козацтва у військово-патріотичному вихованні молоді; створенні, відродженні, відновленні та охороні заповідних місць і об’єктів; проведення освітянських, культурно-просвітницьких заходів; науково-дослідної, пропагандистської та видавничої роботи; організація туризму, спортивних змагань, здійснення господарської, природоохоронної та міжнародної діяльності.

На сьогодні зареєстровано близько десятка всеукраїнських громадських організацій українського козацтва та більш ніж п’ятсот обласних, районних, міських і сільських козацьких утворень. Серед них: «Українське козацтво» (1991), «Спілка козацьких організацій України» (1999), «Козацтво України» (2001), «Об’єднане козацтво України» (2003) та ін. У своїх лавах вони нараховують майже 200 тисяч осіб.З 1991 р. постійно організовуються кінні походи «Козацькими шляхами», з 1992 р. — зарубіжні походи козацької чайки «Свята Покрова» до берегів Франції та Англії, з 1996 р. у Києві щорічно проводиться фестиваль-турнір бойових мистецтв «Козацька слава», з 1999 р. у Запоріжжі проходить щорічний фестиваль національних видів єдиноборств, а у Дніпропетровську — всеукраїнський чемпіонат козацького морського багатоборства. Періодично стартує регата пам’яті Сірка за маршрутом Київ – Запоріжжя – Босфор. У 2001 р. створено Всеукраїнську федерацію козацького двобою та Міжнародну федерацію бойового гопака2.
Цікаві інтернет-ресурси

 • «Великі козацькі вожді» [Електронний ресурс] // Центральна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка для дітей у м. Києві. — Режим доступу: http://www.shevkyivlib.org.ua/component/content/article/16/446-zahodi-2012-zhovten-den-ukrainskogo-kozatztva.html. — Назва з екрана. — (Дата звернення 14.06.2013).

 • «Моя хата небом крита, землею підбита, вітром загороджена» [Електронний ресурс] // Центральна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка для дітей у м. Києві. — Режим доступу: http://www.shevkyivlib.org.ua/component/content/article/16/452-zahodi-2012-zhovten-moya-hata-nebom-krita-tzikl-narodoznavchih-zahodiv-chim-bagata-ukrainska-hata.html. — Назва з екрана. — (Дата звернення 14.06.2013).

 • «Україна — козацька держава» » [Електронний ресурс] // Центральна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка для дітей у м. Києві. — Режим доступу: http://www.shevkyivlib.org.ua/component/content/article/16/93-zahodi-2011-zhovten-den-kozatztva.html. — Назва з екрана. — (Дата звернення 14.06.2013).

 • 14 жовтня — день Українського козацтва [Електронний ресурс] // Библиотека города. — Режим доступу: http://kinderlibrary.wordpress.com/2011/10/14/14-жовтня-день-українського-козацтва/. — Назва з екрана. — (Дата звернення 14.06.2013).

 • 14 жовтня — Покрова Пресвятої Богородиці. День українського козацтва [Електронний ресурс] // Монітор. — Режим доступу: http://monitor.cn.ua/ua/rest/8412. — Назва з екрана. — (Дата звернення 14.06.2013).

 • Виклик козаків [Електронний ресурс] : відео // YouTube. — Режим доступу: http://www.youtube.com/watch?v=DpI6d1uv1TM. — Назва з екрана. — (Дата звернення 14.06.2013.

 • Віртуальна виставка до дня українського козацтва [Електронний ресурс] // Наукова бібліотека Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. — Режим доступу: http://www.library.snu.edu.ua/image/exp_12/Kozactvo.pdf. — Назва з екрана. — (Дата звернення 22.07.2013).

 • День українського козацтва [Електронний ресурс] // Професійні та непрофесійні свята. — Режим доступу: http://www.sviato.in.ua/den_kozatstva.php. — Назва з екрана. — (Дата звернення 14.06.2013).

 • День українського козацтва [Електронний ресурс] // Центральна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка для дітей у м. Києві. — Режим доступу: http://www.shevkyivlib.org.ua/component/content/article/2/94-storinkamy-istorii-den-ukrainskogo-kozatztva.html. — Назва з екрана. — (Дата звернення 14.06.2013).

 • День українського козацтва [Електронний ресурс] : відео // YouTube. — Режим доступу: http://www.youtube.com/watch?v=3wQnPAIFmb4. — Назва з екрана. — (Дата звернення 14.06.2013).

 • День українського козацтва [Електронний ресурс] : відео // YouTube. — Режим доступу: http://www.youtube.com/watch?v=8QZDCSNBhZc. — Назва з екрана. — (Дата звернення 14.06.2013).

 • День українського козацтва [Електронний ресурс] : фотогалерея // Уніан. — Режим доступу: http://photo.unian.net/ukr/themes/5024/. — Назва з екрана. — (Дата звернення 14.06.2013).

 • День українського козацтва у Мамаєвій слободі [Електронний ресурс] : фотогалерея // Дмитро Андрієвський. — Режим доступу: http://www.andrievsky.kiev.ua/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=87:den-ukranskogo-kozacztva-u-mamavj-slobod&Itemid=21. — Назва з екрана. — (Дата звернення 22.07.2013).

 • Книжкові виставки до Дня українського козацтва у бібліотеках Білгорода-Дністровського [Електронний ресурс] // Аккерман. — Режим доступу: http://www.bilgorod-d.org.ua/index.php?area=1&p=news&newsid=5596. — Назва з екрана. — (Дата звернення 14.06.2013).

 • Конкурс «Козацька пісня» [Електронний ресурс] : сценарій // Ревніська ЗОШ I–III ступенів Бориспільської районної ради. — Режим доступу: http://revne-school.kiev.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=97:2011-10-23-08-26-11&catid=3:2010-03-10-12-33-28&Itemid=11. — Назва з екрана. — (Дата звернення 14.06.2013).

 • Лицарський дух козаків [Електронний ресурс] : виставка // Бібліоледі. — Режим доступу: http://sarnyblog.at.ua/index/do_dnja_ukrajinskogo_kozactva/0-11. — Назва з екрана. — (Дата звернення 14.06.2013).

 • Стінгазета До Дня Козацтва 14 жовтня [Електронний ресурс] // Левко. — Режим доступу: http://levko.info/vlasnoruch/stinhazeta-do-dnya-kozatstva-14-zhovtnya/. — Назва з екрана. — (Дата звернення 14.06.2013).

 • Сценарій до святкування Покрови Пресвятої Богородиці, козацтва та УПА [Електронний ресурс] // Куроз. — Режим доступу: http://kyrios.org.ua/literature/stsenariyi/2763-stsenarij-do-svjatkuvannja-pokrovi-presvjatoyi-bogoroditsi-kozatstva-ta-upa.html. — Назва з екрана. — (Дата звернення 14.06.2013).

 • Сценарій свята до річниці УПА [Електронний ресурс] // Українська громада. — Режим доступу: http://ukrgromada.org/index.php/holidays/168-2012-10-20-16-42-15. — Назва з екрана. — (Дата звернення 14.06.2013).

 • У Мукачеві відзначили День українського козацтва та 70-ту річницю створення УПА [Електронний ресурс] : фотогалерея // Закарпаття. — Режим доступу: http://zakarpattya.net.ua/News/102026-U-Mukachevi-vidznachyly-Den-Ukrainskoho-kozatstva-ta-70-tu-richnytsiu-stvorennia-UPA-FOTO. — Назва з екрана. — (Дата звернення 14.06.2013).

 • Указ Президента України Про день українського козацтва [Електронний ресурс] // Партизанський рух в Україні. — Режим доступу: https://sites.google.com/site/zahist56/partizanskij-ruh-v-ukraieni/den-ukraienskogo-kozactva. — Назва з екрана. — (Дата звернення 14.06.2013).

Рекомендована література


 1. Антонова, В. Б. Коротка історія Козаччини [Текст] / Антонова В. Б. — К., 2004. — С. 304.

 2. Божко, О. М. Виникнення українського козацтва та Запорозької Січі: як і чому виник козацький етикет [Текст] / О. М. Божко // Історія та правознавство. — 2009. — № 14. — С. 9–14.

 3. Грушевський, М. Історія української козаччини [Текст] / М. Грушевський // Вітчизна. — 1990. — № 11. — С. 169–190.

 4. Закусило, І. М. Виникнення українського козацтва. Запорізька Січ [Текст] : розробка уроку / І. Закусило // Все для вчителя. — 2009. — № 3-4. — С. 87–89.

 5. Ігнатченко, Г. Деякі питання господарсько-фінансової політики української держави часів Богдана Хмельницького [Текст] / Г. Ігнатченко // Історичний журнал. — 2009. — № 6. — С. 70–84.

 6. Каляндрук, Т. Загадки козацьких характерників [Текст] / Коляндрук Т. — Л., 2007. — С. 288.

 7. Коляда, І. «Українське козацтво наприкінці XVI ст.» [Текст] : [методика викладання та проведення уроку у 8-му кл.] / І. Коляда // Історія в школі. — 2009. — № 11–12. — С. 46–52.

 8. Корнієнко, Л. Д. Утворення Української держави — Гетьманщини [Текст] : урок, 8-й клас / Л. Д. Корнієнко // Історія та правознавство : науково-методичний журнал. — 2011. — № 3. — С. 26–29.

 9. Косенко, Л. Козаки. Лицарський орден України: факти, міфи, коментарі [Текст] / Косенко Л. — Х., 2007. — С. 571.

 10. Кучик, О. С. Українське козацтво у міжнародних відносинах (до 1648 р.) [Текст] : монографія / О. С. Кучик, О. А. Заяць // Зовнішня політика України. — К., 2011. — С. 88–154.

 11. Олійник, О. Лексична тема: «Козаки-запорожці» [Текст]: вірші, пісні, уривки з публіцистичних творів / О. Олійник // Світ українського слова. — К., 1994. — С. 168–179.

 12. Остапченко, В. Історія українського козацтва: постаті, події, документи, свідчення [Текст] / В. Остапченко // Історія України. — 2010. — № 10. — Спецвипуск.

 13. Про відзначення у 2009 році 360-ї річниці подій, пов’язаних зі створенням Української козацької держави : Указ Президента України від 21 січня 2009 р. № 31/2009 [Текст] // Урядвий кур’єр. — 2009. — № 15. — С. 10.

 14. Сокрико, О. Г. Артилерія козацької держави: 1648–1781 рр. [Текст] / О. Г. Сокрико // Український історичний журнал. — 2012. — № 4. — С. 35–52.

 15. Тераніс, А. В. «Запорізька Січ» [Текст] : розробка уроку, 8-й клас / А. В. Тераніс // Історія та правознавство. — 2009. — № 19/21. — С. 60–70.

 16. Тої слави козацької повік не забудем [Текст] // Шкільна бібліотека. — 2007. — № 9. — С. 87–89.

 17. Шевчук, В. Козацька держава як ідея в системі суспільно -політичного мислення ХVІ–ХVІІІ столітті [Текст] / Шевчук В. — К., 2007. — С. 718.

 18. Шевчук, В. П. Українська козацька республіка [Текст] : монографія / В. П. Шевчук, М. Г. Тараненко // Історія української державності. — К., 1999. — С. 89–114.

 19. Яворницький, Д. І. Історія запорізьких козаків у 3-х т. [Текст] : монографія / Д. І. Яворницький. — Львів, 1990.

 20. Ялтавська, Н. М. Козацька Україна [Текст] : розробка уроку / Н. М. Ялтавська // Все для вчителя. — 2009. — № 3/4. — С. 86–87.1http://www.tneu.edu.ua/university/museum-of-university-history/news_museum/191-14-zhovtnya-den-ukrayinskogo-kozactva.html.2 http://uk.wikipedia.org/wiki/День_Українського_козацтва.Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка