День спільних цінностей та традицій європейських народівСкачати 92.73 Kb.
Дата конвертації11.09.2017
Розмір92.73 Kb.

День спільних цінностей та традицій європейських народівДень Європи — свято, що відзначається в країнах Європейського Союзу 9 травня, а також офіційно в Україні щорічно у третю суботу травня з 2003 року.

Відправною точкою на шляху до встановлення Дня Європи вважається Декларація Шумана.

9 травня 1950 року в Парижі міністр закордонних справ Франції Робер Шуман закликав Францію, Німеччину та інші європейські країни об’єднати їхні вугільну та сталеливарну галузі промисловості (основи нарощування військової техніки) та віддати їх в управління нової наднаціональної структури. Це стало «наріжним каменем Європейської федерації». Завдяки об’єднанню економічних зусиль і розподілу досягнутих результатів європейські країни уникнули накопичення військової могутності одна проти одної, що і забезпечило мир в Європі.

Три з половиною десятиліття тому на Міланському саміті 1985 року лідери ЄС вирішили увічнити день проголошення Декларації Шумана та постановили щорічно відзначати «День Європи».

З 2003 року в третю суботу травня в Україні відзначається День Європи відповідно до Указу Президента № 339/2003 від 19 квітня 2003 року.

У День Європи жителі України відзначають день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту.

Відзначення Дня Європи в Україні − це важливий крок у зміцненні самоідентифікації України як європейської держави, причетної до традицій і цінностей Європи. Головною метою відзначення в Україні Дня Європи є: • формування позитивної громадської думки щодо євроінтеграційного курсу України;

 • ознайомлення якомога ширшого кола громадськості з європейськими цінностями та традиціями;

 • популяризація загального європейського культурного надбання серед громадськості, зокрема, молоді;

 • залучення населення регіонів України до діяльності, пов’язаної з інтеграцією країни до ЄС;

 • поширення ідеї європейської ідентичності серед громадян Європейського Союзу, утвердження спільних європейських цінностей.

До речі, у 1887 році в Закарпатті (яке тоді перебувало у складі Австро-Угорщини) у Верхнетісянській улоговині на правому березі Тиси було встановлено двометровий геодезичний знак, що позначає географічний центр Європи.

Координати цього географічного центру Європи: 47 ° 563" північної широти і 24 ° 1130" східної довготи.

В 2016 році День Європи в Україні припадає на 21 травня.

Протягом останніх років успішно апробовано практику широкомасштабного святкування Дня Європи у регіонах України. За сприяння Представництва ЄС в Україні та посольств держав-членів ЄС спільно з місцевими обласними, міськими та районними державними адміністраціями в обласних центрах та містах України щорічно проходять повномасштабні святкові заходи. Крім участі в офіційному відкритті святкування Дня Європи, відбуваються зустрічі послів держав-членів ЄС з представниками органів місцевих та обласних влад, студентами та викладачами місцевих університетів, представників неурядових та громадських організацій, засобів масової інформації.

З метою розширення знань з питань європейської інтеграції, отримання нової інформації про європейські країни щорічно бібліотеки розробляють власні сценарії святкувань, організовують різноманітні пізнавальні та розвиваючі заходи.

Представляємо досвід бібліотек, які найбільш цікаво, повно та креативно підійшли до організації та проведення Дня Європи протягом минулих кількох років.

Святкування до Дня Європи у Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці організовується працівниками різних відділів. Так, наприклад, у відділі мистецтв дитячий хор «Пролісок» представив чудову концертну програму. Відвідувачі мали змогу насолодитися вокальними творами Д. Моора, Ф. Шопена, В. Моцарта, Дж Россіні та інших видатних композиторів світу різними мовами. Виконували юні хористи також сучасні українські пісні присвячені пам’яті героїв майдану та бійців АТО. Гості заходу були неабияк зворушені талантом і щирим проявом дитячого патріотизму [10].

День Європи у відділі обслуговування документами іноземними мовами відзначили читанням поезій європейськими мовами, віртуальною подорожжю країнами Європи, презентацією історії створення Європейського Союзу.

Прелюдією до заходу став гімн Євросоюзу, що був виконаний наживо мовою оригіналу (німецькою) вихованками Рівненської української гімназії. Читання віршів англійською, польською, німецькою, українською, французькою мовами студентами Рівненського гуманітарного університету чергувалися із розповідями про ту чи іншу європейську країну. Родзинкою зустрічі стало виконання ученицею Рівненської української гімназії гімну Шотландського Парламенту мовою оригіналу, а також підготовлена нею ж презентація польською вірша Адама Міцкевича «Буря». Учасники заходу із задоволенням прийняли участь у грі-подорожі  «Що найцікавіше у Європі?». Наприкінці присутні  заспівали гімн України ( слова Павла Чубинського ) під музику гімну Євросоюзу ( музика Людвіга ван Бетховена),  що прозвучало дуже гармонійно, співзвучно і ладно. Крім того у відділі до Дня Європи була презентована  виставка документів «Мандрівка країнами Європи» [7].

День Європи – це також хороша нагода добре розважитися. З метою розширення знань з питань європейської інтеграції, отримання нової інформації про європейські країни  в бібліотеці відбувся веселий квест. Гостями цього разу були учні 10 класу СШ №3 м. Рівного разом з класним керівником та шкільним бібліотекарем. Діти з задоволенням відповідали на численні  цікаві та несподівані  запитання стосовно ЄС та  Європи, а потім відшуковували відповіді на завдання, підказки на які були заховані у різних відділах бібліотеки.  Одночасно відбувалося знайомство з книгозбірнею, її виставками, послугами. Нова інформація, знайомство з бібліотекою, подарунки,  гарний позитивний настрій, спільні плани на майбутнє  – це те, що вони отримали в цей день [6].

Працівники бібліотек Виноградівської ЦБС Закарпатської області використовували як традиційні, так і нові форми роботи при організації святкування. У бібліотеках-філіях були проведені наступні заходи: 1)євроквест «Будьмо знайомі Європа». Під час євроквесту діти мали можливість ознайомитися з цікавими фактами країн Євросоюзу в ігровій формі. Маршрут подорожі складався з різних зупинок: «Літературна», на якій діти читали європейські казки; «Музична» де мали можливість поспівати; «Спортивна» для дівчат та окремо для хлопців, «Ігрова» де проводилися ігри та конкурси, за які переможці отримали призи; та на закінчення «Танцювальна зупинка» для веселих танців. 2)Конкурс дитячих малюнків «Європа очима дітей». Учасники конкурсу - члени клубу за інтересами «Умілі ручки», що діє при бібліотеці. Діти проявили неабияку фантазію за яку були нагороджені призами. 3)Гра-подорож «Казкова мандрівка по країнах Європи».  Разом з героями книг і мультиків діти залюбки мандрували сторінками улюблених книг, а також складали пазли за казками письменників зарубіжних країн. 4)Інтерактивний майданчик «Відкрий Європу для себе», де діти взяли участь у вікторинах, іграх та арт – акції «Прапори країн Європи». 5)Учні 4-5 класів здійснили подорож  країнами Європи «Знай про Європу більше». Школярі, подорожуючи  країнами ЄС, дізналися багато цікавого про європейські країни, історію створення  та особливості перебування в Європейському союзі. А свої знання закріпили у вікторині «Європа і Ти», за участь у якій кожен учень отримав у подарунок книжку. Учні показали свої творчі здібності, виготовивши прапор улюбленої  країни  ЄС та розповівши про неї найцікавіші факти. Подорож пройшла весело, цікаво та змістовно. День Європи - це гарна нагода дізнатися більше про Європу, зібратися разом та розважитися [9].

«Що читають європейці?» такою була тема літературного круїзу, що проводився у бібліотеках-філіях Дніпродзержинської ЦБС. Учасники з’ясовували літературні уподобання своїх однолітків з європейських країн. Також для ознайомлення була представлена книжкова виставка «Письменники Європи – світу», проведений бібліографічний огляд нових книжок європейських авторів, які можуть зацікавити аудиторію [1].

Напередодні свята обласна бібліотека для юнацтва м. Чернігів провела цикл заходів «Знайомтесь – Європейський Союз», присвячений Дню Європи. Так на протязі кількох днів були проведені: інтелектуально-літературний круїз «Країнами Європи», європейська мозаїка «Європа на твоїй долоні»,  година цікавих повідомлень «Цікаві факти про Євросоюз», присутні ознайомилися з мультимедійними презентаціями «Міста – острови Європи» і «Найменші країни Європи».

Такі заходи проводились з метою виховання в учнів поваги до національних, духовних, культурних надбань європейських народів; формування пізнавальної, інтелектуальної, творчої активності учнів [8].

У Бібліотеках Миколаївської ЦБС пройшов ряд заходів, розрахованих на різні вікові категорії користувачів. Це такі: політичний урок «Рим-Італія одна із ключових країн Євросоюзу», книжково-ілюстративна виставка «Інтеграція: європейський напрямок розвитку України»,  віртуальна подорож  Країнами Європи «День Європи в Україні», віртуальна виставка «Столиці європейських держав», інформаційна година «Європа - історична спадщина» тощо [3].

Організовуючи святкування Дня Європи в м. Миколаєві, Обласна універсальна наукова бібліотека імені А. Гмирьова запросила Спілку національних товариств. Була оформлена виставка, на якій організація представила свої інформаційні матеріали (буклети, книги, підготовлені і видані Спілкою: «Миколаївщина багатонаціональна: з історії етнічних меншин регіону», «Мово рідна, слово рідне» та інші; книги про історію та культуру болгарської, німецької, польської, грецької, чеської етнічних меншин та їхні історичні батьківщини, а також матеріали мережі європейських громадських організацій United for Intercultural Action).

Учасники Дня Європи провели час цікаво та пізнавально: відповідали на запитання вікторини про країни та регіони Європи, отримали призи. Спільно з юними акторами театру «СТУК» розіграли коротенькі сценки, що спрямовані на допомогу у вирішенні важливих життєвих проблем і ситуацій. А найменші відвідувачі із задоволенням створювали малюнки за тематикою свята [4].

З метою популяризації європейський цінностей муніципальна бібліотека імені Б. П. Хашдеу (Молдова, м. Кишинів) організувала ряд заходів, з нагоди Дня Європи. В рамках святкування відбулось літературно–музичне шоу – поезія, пісні, міні-спектаклі мовами країн ЄС, а також народні танці у виконанні користувачів, друзів та партнерів бібліотеки. Окрім того, були визначені та нагороджені переможці конкурсу есе «Європа в 500 словах», який організувала бібліотека. Усі бажаючі отримали можливість переглянути традиційні книжкові виставки «Спільна територія європейців - це культура», «Наші письменники – відкритий шлях у Європу», а також віртуальну фотовиставку «Найкрасивіші бібліотеки Європи». Для дітей було проведене художнє заняття, де вони змогли виготовити браслети в кольорах європейського прапора. Кульмінацією святкування став флешмоб на тему «Хору Європейського союзу» [2].Міжнародний фестиваль «День Європи» в м. Ростов-на-Дону (Росія) тривав кілька днів. Місто перетворилось в культурний центр Європи в Росії і в кожного жителя з’явилась можливість «відкрити свою Європу в Ростові-на-Дону». Одним з організаторів заходу була Донська державна публічна бібліотека. В приміщені книгозбірні відбулось урочисте відкриття фестивалю, після чого в кінозалі бібліотеки стартував марафон європейського кіно. Центр польської мови та культури запропонував глядачам найкращі фільми за останнє десятиріччя [5].
Багаторічній досвід організації Дня Європи в Україні вказує на те, що цей День поступово стає справою державного значення і відіграє непересічну роль у формуванні громадської думки в Україні про майбутнє нашої держави в європейській сім’ї народів.

Список інтернет-джерел:


 1. Бібліотечні заходи до Дня Європи [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://bibliopazlu.blogspot.com/2012/05/blog-post_21.html.

 2. В Библиотеке имени Б. П. Хашдеу пройдет День Европы [Електронній ресурс]. – Режим доступу: http://www.noi.md/ru/news_id/60615.

 3. День Європи в бібліотеках Миколаївського району [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.myklibsystem.tk/index.php/novini-podiji/184-den-evropi-v-bibliotekakh-mikolajivskogo-raonu.

 4. День Европы в Николаевской областной универсальной научной библиотеке им. А. Гмырева [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://festival-druzba.com.ua/?p=1742.

 5. День Европы в Ростове-на-Дону [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.polskadon.ru/news/centr/57/55/.

 6. День Європи в бібліотеці [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://libr.rv.ua/ua/news/2759/.

 7. День Європи: європейські цінності та традиції [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://libr.rv.ua/ua/news/2794/.

 8. Знайомтесь – Європейський союз: цикл заходів до Дня Європи [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://obucn.org.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=627:znayomtes-yevropeyskyy-soyuz-tsykl-zakhodiv-do-dnia-yevropy&catid=22&Itemid=156.

 9. Масові заходи, в рамках святкування Дня Європи бібліотеками Виноградівської ЦБС [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://vin-library.do.am/publ/1-1-0-608.

 10. Хор «Пролісок» до Дня Європи в Україні [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://libr.rv.ua/ua/news/2790/.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка