       
Відділ освіти
Переяслав – Хмельницької райдержадміністрації
Тема: «Де нема добрих, там і добра нема»
Урок з літературного читання
у 2 класі підготувала
вчитель початкових класів
Соснівського НВО
«ЗОШ І – ІІІ ст. – ДНЗ»
Зуб Н.А.
2015
Тема. Де нема добрих, там і добра нема.
Матеріал уроку. Іван Франко «Лис Микита» (уривок).
Мета. Дати дітям уявлення про літературні казки; вчити визначати авторську та народну казку; удосконалювати навички виразного читання віршових творів; розвивати навички зв'язного мовлення; формувати уміння працювати над текстом; виховувати інтерес до літературних казок.
Обладнання: книжка І. Франка «Лис Микита», портрет І. Франка.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційна частина
- Доброго дня! Сьогодні до нас на урок завітали гості. Тож давайте привітаємо їх.
Добрий день!
У добрий час, радо ми вітаєм вас.
Здоров'я, щастя, радості вам бажаємо,
Урок літературного читання розпочинаємо.
Нумо, діти, поверніться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
- Я знаю, діти, що ви любите казки, із задоволенням їх читаєте і переказуєте, а часом ще й складаєте самі. Сьогодні на уроці нам потрібні повага один до одного, взаємодопомога, взаєморозуміння. Лише завдяки нашим спільним зусиллям урок пройде швидко й цікаво.
Діти! Я запрошую вас у казкову подорож. Всі хочете подорожувати?
Будем у світ знань мандрувати,
Будем казки вправно читати!
Перед нами нелегкі завдання,
Тож побажаємо собі удачі,
Терплячості для нас.
За роботу, в добрий час.
ІІ. Мовна розминка
1. Чистомовка
Иця – иця – иця над ставком сидить вовчиця.
Ис – ис – ис – ис підживиться хоче лис.
Ітка – ітка – ітка рибку їсть шановна тітка.
Ені – ені – ені дай же серденько й мені.
2. Гра «Спіймай на гачок»
- Плесніть у долоні, якщо почуєте слово яке відрізняється від інших одним звуком.
Лис – лис – лис – ліс – лис – лис - ліс – лис
Мак – мак – мак – рак – мак – мак – рак – мак
Тихо – тихо – тихо – лихо – тихо – тихо – тихо – лихо
Мило – мило – мило – мило – мила – мило – мило – мила
3. Вправи для вдосконалення навички читання
1). Відгадайте слова, що позначають риси характеру людини:
Д.бр.т. ч.йн.сть
Х.р.бр.сть щ.др.сть
Ч.сн.сть зн.в.г.
Сп.вч.тт. ж.рст.к.сть
2). Поєднайте першу частину приказки з другою.
За добро того й перемога
Чия відвага, добром платять
Слова ласкаві, така й честь
Яка совість, на чужі пожитки
Беруть завидки а думки лукаві
3). Відгадування загадок.
- З якої казки ці герої?
Що втікло від баби з дідом – Я бичок-третячок,
Не сиділо на вікні, Смоляний в мене бочок.
А зустрілось з зайченятком – Із соломи дід зробив,
Й ну співать йому пісні? Бік смолою засмолив.
(«Колобок») («Солом'яний бичок»)
Що за хатка на узліссі? Так вже тісно їм усім -
Вся ворушиться, дрижить. Ось – ось – ось порветься дім.
Де не взявсь, кабан біжить. Що за дім такий лежить -
Тут і вовк іде, й ведмідь. І ворушиться й дрижить?
Й кожен в хатці хоче жить. («Рукавичка»)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Хто автор цих казок? (Народ.)
1. Відомості про автора. Презентація книжки.
- Сьогодні на уроці ми ознайомимось з казкою «Лис Микита». Проте вона відрізняється від тих, які ви вивчали раніше, бо у неї є автор. Тому ця казка називається авторська або літературна. Прочитайте ім'я автора на дошці. (Іван Франко.) Розповідь про І. Я. Франка .
- Ким був батько І. Франка? (Ковалем.)
- Чи здібним учнем був Івась? (Так.)
- Чому на портреті І. Я. Франко у вишитій сорочці? (Був патріотом свого народу.)
- Як вшановують пам'ять великого українського письменника? (На його честь названо місто Івано-Франківськ, вулиці, споруджено пам'ятники.)
2. Робота з підручником.
Уважно роздивіться малюнок на с. 140.
- Про кого ця казка? (Про тварин.)
- У якій формі написана вона? (У формі вірша.)
Висновок: Отже, казка «Лис Микита» - авторська віршована казка.
ІV. Опрацювання казки І. Франка «Лис Микита»
1. Ознайомлення із казкою (читання тексту вчителем)
2. Перевірка первинного сприйняття.
- Назвіть персонажів прочитаної казки.
- Якими їх зобразив автор?
3. Словникова робота
а) Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.
Заки крутив гук
дни ну піддобрив ся примерз ає
тяг лестив пуск
б) Тлумачення незрозумілих слів.
- Значення яких слів ви не розумієте?
V. Фізкультхвилинка.
Все у лиски вже в порядку. І вставала, й присідала.
Вийшла лиска на зарядку. Головою покрутила,
Лапки вгору, лапки вниз, Вітрячка вона зробила,
Й роззиралася геть скрізь. Потім лапки опустила
І на місці поскакала, І взялась собі до діла.
4. Повторне читання казки учнями.
а) Гра «Небо – земля» – мовчки.
б) Гра «Бджілка» - хором.
в) Гра «Буксир» - за одним учнем всі читають.
г) Читання в особах.
- Чи заманив Лис Вовчицю на риболовлю?
- Чим закінчилася риболовля для Вовчиці?
5. Вибіркове читання
- В яку пору року відбувалися події?
- Зачитайте рядки, як лис переконав Вовчицю порибалити на ставу.
- Як рибалила Вовчиця?
- Прочитайте, чим закінчилася казка.
6. Гра «Фантазери».
- Як би ви хотіли продовжити цю казку?
- Хто міг бути на місці Вовчиці?
- Чи змінився б тоді сюжет казки?
7. Читання казки за особами.
- Як треба читати слова Лиса? Вовчиці?
- Знайдіть і прочитайте слова Лиса; Вовчиці.
- Розіграємо казку «Лис Микита». (Діти читають за особами, без слів автора)
8. Робота з зошитом (с.69-70)
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Якими рисами характеру наділений Лис у казці? Давайте складемо «павутинку":(хитрий, улесливий, брехливий, підступний, жорстокий)
- Чи сподобалась вам казка?
VІ. Домашнє завдання с.139 -141. Казку читати в особах. |