Цикл уроків з літературного читання в 2 класі "скринька українських народних казок"



Скачати 147.85 Kb.
Дата конвертації02.05.2016
Розмір147.85 Kb.
Відділ освіти

Підволочиської районної державної адміністрації

Районний методичний кабінет


ЦИКЛ УРОКІВ З ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ В 2 КЛАСІ "СКРИНЬКА УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ КАЗОК"

З досвіду роботи вчителя початкових класів

Підволочиської ЗОШ І-ІІІ ст.

Саченко Н.В.


Підволочиськ

2015


Вступ

Сучасний педагог у навчально-виховному процесі повинен намагатися вдосконалювати свою роботу, використовувати нові форми, методи, засоби, прийоми на уроках. Ілюструє думку народна мудрість: "Не навчайте дітей так, як навчали нас. Вони народилися в інший час". Тому вчитель має розглядати кожного учня як окрему особистість з її поглядами,переконаннями, почуттями.

Сучасний урок…. Яким він має бути? Як зробити, щоб дитина не лише засвоювала нові знання, а й намагалася застосовувати їх під час вироблення нових умінь, почувала себе впевненою, бажала вчитися?

На мою думку, основне завдання сучасного вчителя – залучити учнів до активної самостійної діяльності, навчити дітей вчитися і вміти передавати свої знання іншим.

Існує відоме правило:

"Поганий вчитель повідомляє істину, хороший – вчить її знаходити".

Моє педагогічне кредо:

"Навчати та виховувати так, щоб у кожному дитячому серці запалити вогник пізнання, мислення, добра" – в цьому вбачаю своє завдання.

Як створити цікавий, незвичайний урок? Адже, зацікавленість, викликана вчителем на уроці, може перерости в стійкий інтерес до знань.

Коли ж дітям на уроках цікаво?

Тоді, коли учень може реалізувати свої можливості, інтереси, а не залишатися пасивним виконавцем волі вчителя.

А тому працюю над проблемою:

"Використання інтерактивних методів навчання у початкових класах".

Адже саме інтерактивні методи дають змогу створювати навчальне середовище, в якому теорія і практика засвоюються одночасно. Мета кожного такого уроку – не механічне формування знань, умінь, навичок учнів, а процес розвитку глибокої зацікавленості до предмета, процес творчості. Знання мають бути набутими, одержаними, "відкритими" самими дітьми, лише тоді ці знання для учнів матимуть значущість. Проблему набуття знань, як і інші освітні завдання, можна розв'язати, лише зацікавивши, умотивувати дитину, створивши умови для того, щоб у неї з'явилася потреба в освіті.

Суспільству майбутнього потрібні люди з актуальними знаннями, гнучкістю і критичністю мислення, творчою ініціативою, високим адаптаційним потенціалом. Професіоналізм педагога і входження його в інноваційний режим роботи неможливі без творчого самовизначення, в якому провідну роль відіграє його налаштованість на самовдосконалення, самоосвіту, саморозвиток, без чого неможливим є забезпечення нової якості освіти.

Отже, працюючи над проблемою я зробила висновок, що процес навчання під час інтерактивних уроків потребує напруженої розумової роботи дитини. Важливо, що учні не тільки слухають розповідь вчителя, а й співпрацюють з ним. Я гадаю, що мало пояснити, розповісти, продемонструвати. Коли дитина навчається у співпраці, вміє передавати свої знання іншим, тоді можна досягти результату.

Щоб уроки були цікавими,продуктивними, щоб забезпечити співпрацю між учнями та вчителем – традиційного уроку недостатньо. Справжнього результату можна досягти лише за допомогою інтерактивного навчання.

Саме інтерактивні методи дають змогу створювати навчальне середовище, в якому теорія і практика засвоюються одночасно, а це надає змогу учням формувати характер, розвивати світогляд, логічне мислення, зв'язне мовлення; формувати критичне мислення; виявити і реалізовувати індивідуальні можливості.




Тема: Визначення героїв казки "Колобок". Інсценізація казки.
Мета: Поглиблювати знання дітей про казку як вид усної народної творчості, вчити визначати головну думку казки, формувати навички правильного, виразного читання; розвивати уміння відтворювати зміст прочитаного; виховувати любов до читання, до казок.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: корони Колобка, Зайця, Вовка, Лисиці,Ведмедя, макет екрану телевізора, мікрофон, біла завіса, ліхтар, фігурки діда, баби, колобка,

зайця, вовка, лисиці,ведмедя.


Хід уроку:

І. Організаційний момент.
ІІ. Мовленнева розминка.

1. Розчитування за складовою таблицею.

2. Читання скоромовки на одному диханні.

Бурі бобри брід перебрели.

Забули бобри забрати торби.

3. Читання чистомовки

Ля-ля-ля

До мами йде … (маля)

Лі-лі-лі

Ніженьки … (малі)


ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

а) Завдання зі скриньки народних казок

- В якій казці вовк хвостом ловив рибу?

- В якій казці є такі слова "… загубив дід рукавичку…"

б) Складіть прислів'я і поясніть його зміст.

Казки, багато, маленькі, в них, а, розуму.

в) Відгадування загадки.

Кругленьке, смачненьке, замашненьке

На віконці остигало,

Від звірят усіх тікало,

Та лисиці на язик попало. (Колобок)

- Отже, сьогодні, як ви уже здогадалися, ми працюватимемо над казкою "Колобок"


ІV. Опрацювання української народної казки "Колобок"

1. Робота над заголовком.

- Погляньте на малюнок і прочитайте заголовок казки. Адже ви її добре знаєте.

2. Технологія "Вмикаємо телевізор".

- Добрий день! В ефірі передача "На гостину до казки". Дорогі, діти, вмощуйтесь зручненько і слухайте уважненько.

(Читання уривка казки вчителем)

3. "Театр тіней" (під час читання вчителем)

(За підсвіченою ліхтарем, білою завісою, відтворюються події казки, за допомогою паперових силуетів казкових героїв).

4. Перевірка первинного сприймання.

- Хто дійові особи казки?

- Хто спік Колобка? На чию просьбу?

- Де остигав Колобок?

- Кого першого зустрів Колобок?

5. Словникова робота.

Хижка Призьба

(пояснення значення слів).

6. Читання уривків казки мовчки.

- У якій послідовності з'являються герої?


V. Фізкультхвилинка.
VI. Продовження роботи над казкою.

1. Робота над схемою, вміщеною на форзаці підручника.

2. Робота в групах (клас ділиться на 2 групи)

- Підготуйтеся розіграти казку, промовляючи слова героїв казки. Використовуйте міміку й жести. Розприділіть між собою ролі.

(Діти одягають корони із зображенням героїв казки).
VII. Підсумок уроку.

Тест


1. Хто написав цю казку?

а) автор


б) народ

2. Хто просив спекти Колобка?

а) баба

б) дідо


3. Кого першого зустрів Колобок?

а) вовка


б) зайця

4. Кого останнього зустрів Колобок?

а) лисицю

б) вовка


5. В якому порядку з'являються дійові особи казки "Колобок"?

а) вовк, заєць, ведмідь, лисичка

б) заєць, вовк, ведмідь, лисичка

6. Продовж речення "…То від тебе Вовчику утечу. Та й побіг знову, а назустріч йому …"

а) лисичка

б) ведмідь

7. Хто є головним героєм казки?

а) дідо


б) Колобок

8. Міркування. Сенкан.

Колобок

кругленький, смачненький



остигав, тікав, попав

їжа для людей і тварин

хліб – всьому голова.
VIII. Домашнє завдання.

Інсценізувати казку у групах. Намалювати ілюстрації.



Тема: Розвиток подій у казці "Горобець та билина"
Мета: Поглибити знання дітей про казку як вид усної народної творчості, вчити визначати головну думку твору, характеризувати головного героя, визначати розвиток подій; формувати навички правильного виразного читання, читання за особами; виховувати дружелюбність.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: мікрофон, зображення кози,горобця, вовка, людей, волів, курей, шуліки, довбні, води, прибране крісло, пір'їнки зі словами – характеристиками горобця.
І. Організація класу до уроку.

Час уроку вже настав,

Не лінуйтеся, будь ласка,

Бо у нас є безліч справ

Поспішайте в гості … (Казка)

- Сьогодні ми продовжуємо мандрувати у світ казки.


ІІ. Мовленнева розминка.

1. Чистомовка.

Ям-ям-ям-

Важко взимку горобцям,

Ти-ти-ти-

Їм зерняток не знайти

Ати-ати-ати-

Треба крихти їм накидати

Ать-ать-ать-

Щоб їм під стріхою дрімать.

2. Розчитування за таблицею складів (в парах)

(Склади діти читають питально, пошепки, радісно).

3. Анаграми

Рогобець акзак

Силиця рику

Говонь даво.

4. Гімнастика для очей

"Маятник" – рух очей вправо, вліво.

"Стовпчики" – рух очей вгору, вниз.

"Котимо м'ячики" – рух очуй по колу вправо, вліво.

*Перевірка домашнього завдання. Виставка презентація малюнків до казки. Інсценізація.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Інтерактивна вправа "Мікрофон"

- Який розділ опрацьовуємо?

- Які бувають казки за авторством?

- Як кажуть про людину, яка пише казки?

- На які групи діляться народні казки?

- Про що головне завжди йдеться в казках?

- Який вид казок ми розглядаємо?

2. Робота з прислів'ями.

- Пояснити зміст кожного прислів'я:

* Казки маленькі,а розуму в них багато.

* Казка вчить як на світі жить.

* Казка вигадка та в ній щось повчальне розумій.

(Прислів'я записані на дошці)


IV. Робота над новим матеріалом.

1. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні на уроці ми продовжуємо роботу над українськими народними казками. А герої нашої наступної казки перед вами.

(Демонстрація зображень кози, горобця, вовка, билини…)

- Хто ж це? Назвіть.

- І не тільки їх ми сьогодні зустрінемо, адже ми працюватимемо творчо над розвитком подій.

2. Виразне читання казки вчителем.

(Учні слухають уривок казки)

- Послухайте уважно уривок казки і придумайте продовження.

3. Перевірка первинного сприймання казки.

- Хто головний герой казки?

- Що ви можете про нього сказати?

4. Словникова робота.

Тлумачення слів: шуліка, довбня, воли, билина.

5. Повторне читання казки вголос учнями, та уже із закінченням.

V. Фізкультхвилинка.

Летів горобчик,

Сів на стовпчик,

Зернинку склював

Й далі пострибав.

(Діти імітують дії і рухи горобця).


VI. Продовження роботи над казкою.

1. Вибіркове читання

- Зачитайте звернення горобця до билини.

- Знайдіть звернення горобця до кози.

- Зачитайте репліки горобця до вовка, людей.

2. Робота над схемою, вміщеною на форзаці підручника.

- За схемою відтворіть подальший розвиток подій казки ( робота в групах).

3. Складання характеристики горобця.

- Яким ви уявляєте горобця на початку казки, а яким – наприкінці?

(Діти вибирають "пір'їнки", на яких записані риси характеру горобчика: вередливий, чуйний, ввічливий, добрий, лінивий, пихатий, скромний, завзятий, набридливий, самовпевнений).

Після цього складають характеристику героя за схемою:

Я (який?)_________ горобчик.

Я не люблю ______________.

Мені подобається (що робити?)_______________.

Я хочу _____________.

4. Читання казки за особами.

5. "Крісло автора" Творча робота "Що і чому змінили б?".
VII. Підсумок уроку.

- Чи подобається вам горобець?

- Що б ви порадили птахові?

- Чого вчить ця казка?


VIII. Домашнє завдання.

Виразно читати казку. Переказати уривок.



Тема: Вчинок героя казки. Повтор у казці "Лисичка-сестричка" (уривок – початок)
Мета: Учити учнів свідомо і виразно читати казки; розвивати вміння виділяти в тексті дійових осіб, давати їм характеристику, розвивати мовлення, мислення, пам'ять дітей; оцінювати вчинки героїв; виховувати чесність і порядність.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: малюнок дерева без листя, листочки, зображення лисиці, лося, корона лисички, аудіо запис пісні лисички із опери М.Лисенка "Коза – дереза".

Хід уроку:

І. Організація класу.
ІІ. Вітання (проспівка – "на позитив")

Треба разом привітатись6

- Добрий день!

Один одному сказати:

- Добрий день!

Вліво, вправо повернутись,

Один одному всміхнутись:

- Добрий, добрий, добрий день!

- Чого очікуєте від уроку?

(Діти записують свої сподівання на листочках і прикріплюють до "Дерева очікувань")


ІІІ. Мовленнева розминка.

1. Вивчення скоромовки з елементами ейдетики (показ ілюстрації – наступна тварина)

Лиска лащить лисеня,

А лосина лосеня,

Лев ласкаво лапою

Левеня поляпує.

2. Інтерактивна гра "Обличчя до обличчя"

(розказують скоромовку один одному)

3. Гра "Додай букву"

Слова спокійно жили в книжці,

В яку вдалось пробратись лисиці.

Вона початки відкусила,

У себе в мірці схоронила.

*исичка. *урочка, *ачечка, *ір'ячко.

4. Чистомовка.

Че-че-че-

Бабуся калачі пече.

Ча-ча-ча-

Дай бабусю калача.

Чі-чі-чі,

Їж, онучку, калачі.
ІV. Перевірка домашнього завдання.

Відтворити хронологію подій. Переказати уривок, який найбільше сподобався.


V. Мотивація навчальної діяльності.

1. Впізнайте казкового героя.

Хвіст рудий, а кінчик білий,

Я рибалка дуже вміла.

Свіжу рибку так люблю,

Що хвостом її ловлю. (Лисичка)

2. Згадайте казки про лисичку.

3. Інтерактивна гра "Закінчи речення"

Лисичка живе …

Вона харчується …

Хутро в неї …

Лисичка підступна, …

4. Слухання пісні "Лисичка – сестричка" з опери М.Лисенка "Коза – Дереза" (підготовлена дитина)
VI. Опрацювання казки "Лисичка – сестричка" (уривок)

1. Слухання казки (читає вчитель)

- Назвіть персонажів казки.

- Хто є головним героєм?

2. Словникова робота.

- Які є слова невідомі?

Читання слів за вчителем "Луною"

Украла переночую низенько

Біжить добридень нишком

Вклонилася близько біленько.

3. Відпрацювання навички читання.

а) "Дощиком"

б) "Ланцюжком"

в) гра "Незнайко"

г) гра "Знайди і продовж речення"

4. Відтворення ланцюжка подій казки.

* Що вдалося вкрасти лисичці?

* Куди лисичка просилась переночувати?

* Що зробила лисичка вночі?

* Що почала вимагати в господарів?

- Чи можна передбачити подальші події?

- Так, як і в попередніх казках, усе повторюється.

Такий художній прийом називається "повтором".

4. Міркування. Сенкан.

Лисичка

Руда, прудка



Бігає, крадеться, нападає

Лисиця полює на зайців і птахів

Хижа тварина
VII. Підсумок уроку.

- Чи урок був цікавим?

- Чи справдились сподівання щодо уроку?

- Що найбільше сподобалося?


VIII. Домашнє завдання.

Читати і переказувати уривок казки.


Тема: Лисичка – сестричка (продовження)
Мета: Учити глибоко відчувати казку, її героїв, засуджувати хитрість, підступність, боротися з ними у повсякденному житті. Розвивати вміння читати за особами, переказувати; виховувати любов до природи.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: номери 1,2,3,4 (набори чотирьох кольорів), зображення лисиці, указка.
Хід уроку:
І. Мовленнева розминка.

1. Дихальна вправа.

Для контролю глибокого, але короткого дихання під час вимовляння коротких складів і слів.

Ду-ду-ду-ду

Дуд-ка, ду-доч-ка, кур-ка, ку-роч-ка.

2. Вправа "Тихо – голосно"

Промовляння вивченої скоромовки з різною силою голосу. Вчитель показує указкою силу голосу. Чим вище указка, тим більша сила голосу.

Лиска лащить лисеня,

А лосина – лосеня.

Лев ласкаво лапою

Левеня поляпує.

3. робота над чистомовкою.

Чі-чі-чі

Сидить Катя на печі.

Чів-чів-чів

Напечіть мені калачів.

Чу-чу-чу

Я сама їх напечу.


ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Конкурс на кращого читця казки.


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

- Якими словами починаються казки?

- Які знаєте кінцівки казок7

- Чому навчають казки?

- продовжимо роботу над казкою "Лисичка – сестричка".
IV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

1. Передбачення (Ключові слова на дошці)

- За ключовими словами скласти текст.

Лисичка, гусочка, ягня, невістка, собака.

2. Словникова робота.

Читають "Луною" з вчителькою.

ушечки оченьки червоненькі

кожушина ніженьки помелище

сережки черевички хвостище

собачище


* Фізкультхвилинка

3. Усвідомлення тексту.

"Джигсоу" – інтерактивна технологія.

(4 групи по 4 учні – в кожній групі свої номери. Потім 1-ші номери – разом, 2-гі – разом і т.д.)

Текст поділено на 4 частини.

І частина – до слів: "…я вам сережки золоті куплю."

ІІ частина – до слів: "…я вам золоті окуляри куплю."

ІІІ частина – до слів: "… я вам куплю червоненькі черевички зі срібними підковками".

IVчастина – до кінця (читають ті діти, які читають повільно).

1 номери читають – І частину, переказують один одному.

2 номери читають – ІІ частину і т.д.

Експерти повертаються до постійної групи, кожний розповідає свою частину.


V. Підсумок уроку.

1. –Чи подобаються вам вчинки лисички?

- Як ви їх оцінюєте?

- Прочитайте приказку. Чи відповідає вона змісту казки?

"Міняв тихо – виміняв лихо".

2. Гра " Павутинка"




VI. Домашнє завдання.

Читати і переказувати казку за частинами.






База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка