Чому людське життя є найвищою цінністю в сучасному світі мета: пояснити цінність людського життя; учити встановлювати рівноправні стосунки з оточуючими; обґрунтувати важливість проявлятиСкачати 75.95 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір75.95 Kb.
ЧОМУ ЛЮДСЬКЕ ЖИТТЯ Є НАЙВИЩОЮ ЦІННІСТЮ В СУЧАСНОМУ СВІТІ
Мета: пояснити цінність людського життя; учити встановлювати рівноправні стосунки з оточуючими; обґрунтувати важливість проявляти «щиру душу»; ознайомити з поняттям «сила людського духу».

Обладнання: плакати з ілюстраціями.

Література: Данилевська О., Пометун О. Етика: Підруч. для 6-го кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Генеза, 2006.
Хід уроку
І. Організація класу.

ІІ. Вступне слово вчителя.

Сьогодні ми з вами поговоримо про людину в широкому значенні цього слова, про її історію, про її повсякденне життя, про її духовний світ, про її характер. Спробуємо навчитися поважати одне одного й по новому звернемо свій погляд на ціну людського життя.Завдання 1(додаток 1).

Погляньте уважно на зображення цих двох поважних чоловіків. • Чи виглядають вони щасливими? Чому?

 • Чи можна сказати, що ці люди прожили однакове життя?

 • Чи розчаровані власним життям герої ілюстрацій?

 • Як ви розумієте вислів «любити життя»?

Отже не дарма кажуть: «Життя, воно як поле макове». Яким би не було життя, гарним чи не дуже, незважаючи на всі негаразди його треба любити і поважати.

ІІІ. Робота над темою уроку.

3.1. Чому людське життя є найвищою цінністю в сучасному світі.

За свою багатовікову історію людство пережило безліч потрясінь: війни, природні лиха, голод, хвороби, що супроводжувалися смертями багатьох людей. Згадайте історію нашого краю, коли за вбивство вельможного пана просту людину карали на смерть, а за вбивство простолюдина шляхтич відбувався штрафом, або й взагалі залишався безкарним. Особливою жорстокістю відзначилось минуле 20 століття. Погляньте на плакат (додаток 2). Як ви думаєте, про які події тут йдеться? Так, і великим голодом морили наш народ, і винищувала його війна. Лише Друга світова війна (1939-1945) забрала життя понад 60 млн осіб, більш як 90 млн стали інвалідами. Ця моторошна цифра спонукає до роздумів: хіба можна світ, у якому гине стільки людей, уважати за добрий? Чому моральні правила, відомі тисячі років, виявилися безсилими проти різноманітних проявів зла? Річ у тім, що мало знати правила моралі, потрібно чинити за ними й у великих справах, і в буденних дрібницях. Не варто перекладати на інших відповідальність за те, що коїться довкола.

В Україні і інших країнах світу пройшло велике переосмислення трагічних сторінок історії, стали моральнішими закони, змінилось відношення до причин виникнення минулих конфліктів. В сучасному світі людське життя визнається за найвищу цінність, тому всим світом ми намагаємося боротися з голодом, бідністю та хворобами, від яких, поки що, потерпає ще так багато людей. Кожна людина живе на Землі тільки одне життя і тому варто замислитися над тим, як його прожити.

Завдання 2.

З «Повчання Володимира Мономаха»
Найголовніше – убогих не забувайте, а по змозі годуйте подавайте милостиню сироті, і вдовицю оправдуйте самі, а не давайте сильним погубити людину. Ні правого, ні винуватого не вбивайте і не веліть убивати його. Якщо навіть заслуговуватиме смерті, і то не погубляйте жодної людини. Старих шануйте, як отця, а молодих – як братів. У домі своєму не лінуйтеся, а все помічайте. Не покладайтесь на тівуна, ні на отрока, щоб не насміхалися гості ваші ні з дому вашого, ні з обіду вашого. Куди не підете і де не станете, напійте і нагодуйте страждущого. А найбільше шинуйте гостя, звідки б він до вас не прийшов, чи простий чоловік, чи знатний чи посол. Якщо не можете пошанувати його дарами, то їжею і питвом: бо мимохідь прославлять чоловіка по всіх краях або добрім, або злим.


 • Яка головна думка «Повчання…»?

 • Які цінності в житті людини князь вважав найвищими?

 • Чи цінними є «повчання» князя сьогодні?

Завдання 3.

З нагірної проповіді Ісуса Христа

(з євангелія від Матвія)
Ви чули, що було давнім наказано:

Не вбивай, а хто вб'є, підпадає він судові.

А Я вам кажу, що кожен, хто гнівається на брата свого, підпадає вже судові.

А хто скаже на брата свого «ледащо», підпадає верховному судові, а хто скаже «дурний», підпадає геєні огненній.

Тому, коли принесеш ти до жертовника свій дар, та тут і згадаєш, и брат твій щось має на тебе, запиши отут дар свій перед жертовником піди, примирись перше з братом своїм, і тоді повертайся, і принось свій дар.

Зі своїм супротивником швидко мирися, доки з ним на дорозі ще ти, щоб тебе супротивник судді не віддав, а суддя, щоб прислужникові тебе не передав, і щоб тебе до в'язниці не вкинули. • Як ви розумієте настанову «Не вбивай!»?

 • Чому лихе слово, злі думки про когось є виявом лиходійства?

 • Чи є людське життя цінністю для християн?

3.2. Навіщо ми живемо.

Напевно, вам доводилося чути настанову «Життя прожити – не поле перейти». У цьому крилатому вислові втілено одвічне питання про сенс життя: «Навіщо я живу?»Завдання 4.

 • Як ви вважаєте, хто більше встигає: той, хто поспішає, чи той, хто цінує час?

 • Що означає вислів «марнувати час»?

 • Чому кажуть, що марнуючи час, ми марнуємо життя?

Отже, навіщо ми живемо? Прийнятної відповіді не існує. Скільки багнетів своєї гострої думки поламали вчені і філософи, бʼючись над відповіддю на це, на перший погляд, просте питання. Скажіть, а чи існує рецепт щастя? Напевно ні. Кожен розуміє його по своєму. Скільки думок, стільки ж і визначень. Розмірковуючи про сенс життя, слід дослухатися до думок інших. Щоб не помилитися, варто співвідносити свої роздуми з моральними настановами. Ось деякі з них: «Багатійте добрими ділами», « Кожен одержить нагороду за свій труд», «Не будуйте дім свій на піску», « Якою мірою міряєте, такою ж відміриться і вам». Ото ж, подумайте про те, яка згадка залишиться після вас, що ви зробили корисного для інших, тому що за вашими вчинками стоїть ваш сенс життя.

Завдання 5.

Славнозвісній полководець Александр Македонський розмовляв з Діогеном коло його бочки і, захоплений відповідями мудреця, сказав:

- Проси що хочеш!

- Відійди трошки, – попросив Діоген полководця, – ти мені заступаєш сонце.3.3. Що таке духовна краса.

Люди завжди прагнули зрозуміти суть людської душі, тому що за внутрішнім світом можна визначити її особистість. А чи можемо ми твердити, що знаємо людину, зважаючи лише на її зовнішні характеристики? Звичайно, не можемо. А чому часто так трапляється, що люди, спілкуючись на відстані листами чи за допомогою інтернету, стають друзями? Тому що, саме внутрішня сутність людини визначає наше ставлення до неї: що багатшим є внутрішній світ людини, то досконалішою вона нам видається. У здатності творити добро, бути чуйними, милосердними й щирими люди споконвіку вбачали красу душі.

Життя кожної людини неможливе без фізичних потреб, таких як: здоровʼя, ситість, сон, тепло та інші. Проте в кожного з нас є власний внутрішній світ. Хтось не уявляє свого життя без читання книжок, для когось обов'язкової умовою є можливість здобувати нові знання, для когось – творчість. Ми не уявляємо себе щасливими без спілкування з рідними друзями, без душевного тепла, яке дарує відчуття радості. Ці та багато інших потреб називають духовними потребами людини.

Завдання 6.

Розгляньте уважно фото на плакаті (додаток 3). • Чи можна назвати цих дівчат красивими? Чому?

 • Чим вас приваблюють їхні обличчя?

 • Якими справами, на вашу думку, переймаються герої фото?

 • Які почуття вони преживають?

 • Що свідчить про духовну красу цих дівчат?

Отже, внутрішній світ – це усе, що повʼязане з людською душею, а саме: почуття, думки, бажання, інтереси, досвід тощо.

3.4. У чому виявляється сила людського духу.

Скажіть, як ви гадаєте, чи завжди легкою буває доля людини? Так, дуже часто людина переживає нелегкі миті свого життя. І саме тоді й проявляється невичерпна сила людського духу. Як приклад, прочитаймо оповідання про долю видатної української поетеси Лесі Українки.


«Я в серці маю те, що не вмирає»
Пізно прокинувся осінній день. Блідим променем визирнув із-за сивого запинала й посипав на землю холодною мжичкою. Ні вітру, ні сонця. Тільки мряка. «Ранок такий, як вечір», – подумки зауважила дівчина й згорнула книжку. Через хворобу Лесі Українці доводилося багато подорожувати. Крим, Італія, Єгипет, Грузія…

«Море стелиться чорним важким оксамитом...» – як майстерний художник зауважує поетеса, знаходячи безліч нових відтінків морської стихії. Та ні сонце, ні море, ні екзотична природа не могли замінити Лесі Українці млистих поранків рідної землі, які кликали її, мов пташину з вирію:

І все-таки до тебе думка лине,

Мій занапащений, нещасний краю,

Як я тебе згадаю,

У грудях серце з туги, з жалю гине.

Ще з дитинства в Лесиній уяві жили Мавка й Перелесник, Русалка й Водяник, Марище й Доля, Той, що греблі рве й Лісовик. Якось, слухаючи казку про лісову дівчину Мавку, маленька Лариса Косач дивувалася: виявляється, лісові істоти не знають смерті; наче дерева, вони взимку засинають, а навесні – знову прокидаються.

- Якби люди малу таку долю, - мріяла дівчинка.

- Людям у житті дається велике випробування, – пояснювала мама. – Хто, як Мавка, пронесе іскру любові через усі перешкоди й зваби, не зміняє її ні на які коштовності, той отримає в нагороду те, що не вмирає. Але для цього людина мусить бути сильною.

Як часто потім дівчинка згадувала мамині слова. Яким же важким виявилося її випробування! Нестерпний біль, що запускає пазурі в саме серце... Та коли біль і відчай стискали горло й ось-ось мали впасти сльози, з'являлася Мавка, а з нею – усміх на блідому личку:

Як дитиною, бувало,

Упаду, собі на лихо,

Та хоч в серце біль доходив,

Я собі вставала тихо.

«Що, болить?» - мене питали,

Але я не признавалась -

Я була малою горда, -

Щоб не плакать, я сміялась.

Ціле життя, несучи в серці Мавчину пісню, складала Леся Українка вірші й мелодії, своєю поезією розширювала обрії українського слова, збагачувала рідну культуру, перекладаючи українською мовою найкращі твори світового письменства, прямувала разом з Мавкою на вершину слави – у безсмертя.
IV. Висновки.

Отже, людське життя є дуже цінним, тому що воно дається людині один єдиний раз. Але інколи люди жертвують своїм життям заради рідної країни, рідного народу. Ціну життю скласти неможливо, бо воно безцінне. Які б негаразди не переходили нам дорогу на протязі життя, треба завжди виявляти терпіння і перемагати їх, виявляючи велику силу людського духу, бо наше життя – неповторне.V. Домашнє завдання.

Опрацювати підручник на ст. 20 – 24 . Дати відповіді на питання на ст. 25.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка