Чарльз Діккенс. «Різдвяна пісня у прозі»



Дата конвертації30.04.2016
Розмір69.1 Kb.
Бронницька середня загальноосвітня школа І - II ступенів

Тема: Чарльз Діккенс. «Різдвяна пісня у прозі»

Гуманістичний зміст і висока

людяність твору.

Життя знедоленої родини Кретчитів.


Підготувала Гавриленко Л.С

Вчитель світової літератури

Кваліфікаційна категорія

«спеціаліст вищої категорії»

2012 - 2013 н.р.

Тема: Ч.Діккенс «Різдвяна пісня у прозі».Гуманістичний зміст і висока людяність твору, життя знедоленої родини Кретчитів.

Мета: ознайомити учнів із творчою особистістю Ч. Діккенса,, розповісти про роль вогню у його житті; розкрити гуманістичний зміст «Різдвяної пісні у прозі» та жанрову таїну «Різдвяної пісні у прозі»; розвивати асоціативне та образне, логічне мислення школярів, художні та музичні здібності, вміння працювати в групах; виховувати прагнення до самовдосконалення.

Обладнання: портрет Ч.Діккенса, стінгазета «Різдвяні зустрічі», репродукції картин відомих художників про Різдво, фонозапис англійських колядок, книги Діккенса, свічка з підсвічником, ікони.

Тин уроку: урок засвоєння нових знань і вироблення на їхній основі вмінь та навичок, бінарний урок

Епіграф: «Це радісні дні - дні милосердя, доброти, всепрощення. Це є єдині дні в усьому календарі, коли люди, паче з мовчазної згоди, вільно розкривають одне одному серце».

Ч.Діккенс



Хід уроку

I. Організаційний момент

Сьогодні в нашому класі дуже багато світла - горять свічки, стоїть красуня – ялинка, переливаються різними кольорами гірлянди, на партах у вас хлопушки, подарунки. А головне, що до нас завітали бажані гості. Складається таке враження, що всі ми зараз знаходимося в очікуванні великого свята!

II. Актуалізація опорних знань

Прочитайте уважно епіграф до уроку.



  • Про які дні йдеться в епіграфі?

  • Які емоції у вас викликає свято Різдво? Давайте створимо асоціативний рядок.

Р - радість І - ікона З - зірка Д- диво В - веселощі О – очікування. Кожна країна має свої традиції святкування Різдвяних свят.

  • Коли святкують Різдво православні християни?(7 січня)

  • А коли католики?(25 грудня)

  • Що готують на це свято?(кутя, риба, вареники, капусту, сливки)

  • Яких пісень співають? (колядки, щедрівки)

  • Але щось об'єднує всіх людей під час Різдва? Що саме?(у цей день люди стають добрішими одне до одного, бажають щастя, здоров'я, прощають образи, відвідують родичів)

III. Мотивація, навчальної діяльності

Різдво! В ці дні кожна людина чекає на диво. Тому, коли ми сидимо біля ялинки, горять свічки, виблискує вогник, хочеться читати різдвяні оповідання.

Зверніть увагу на ОС, хто з письменників звертався до цієї

тематики. Одним із них є Чарлз Діккенс , з біографією і творчістю якого ми познайомимося на уроці.

(портрет)

Ми сьогодні завітаємо в гості на Різдво до відомого англійського

письменника Ч.Діккенса, подивимось, як святкує це свято він та герої його повісті «Різдвяна пісня у прозі».

IV. Вивчення нового матеріалу

1) Розповідь вчителем біографії на основі О.С №2 «Діккенс і вогонь».

Історія створення «Різдвяної пісні у прозі»

2) Як виник задум написати цикл «Різдвяних повістей»?

(індивідуальне повідомлення)

Щоби дізнатися , як виник цикл «Різдвяних повістей» ми звернулись до роботи англійського письменника, літературного критика Г.Честертона. З неї ми дізнались, що Діккенс прожив дуже складне життя і в літературі прагнув того, що і в житті: змінити світ на краще. А чи легко це було зробити в тодішній Англії, яка своїми законами не лише дозволяла дитячу працю по 16 годин на добу, а й змушувала своїх громадян замовчувати проблеми простих людей. Одного разу англійський вчений-економіст А.Смітт розповів письменнику шокуючі факти про нелюдські умови праці робітників, експлуатацію дітей, які поневіряються, шукаючи шматок хліба, він був вражений. Письменник згадав своє дитинство , коли мусив працювати на фабриці з виробництва вакси. Ч.Діккенс хотів стати на захист цих знедолених. Спочатку він хотів написати сатиричний памфлет, але передумав.

Діккенс вирішив достукатись до сердець багатіїв і створив цикл

повістей. Письменник сподівався на диво. Так хотів покращити долю бідних, примусити багатих зрозуміти, що не все вимірюється золотом.



Вчитель світової літератури. Хоча заклики до доброчинності багатьох не мали успіху, та важливе інше: він намагався допомогти людям від усієї душі, відкриваючи зло та несправедливість, що панували у суспільстві. Тому можна сказати, про Діккенса, що він - справжній гуманіст.

3) Словникова робота.



Гуманізм - чуйне ставлення до людини, пройняте турботою про її благо, повагою до її гідності.

Гуманіст- людина послідовних ідей гуманізму.

4) Жанрова особливість твору

Ми з учителем музики та групою музикантів сьогодні на уроці спробуємо з'ясувати жанрову особливість твору. Повна назва твору «Різдвяна пісня у прозі». А потім автор ще уточнює: повість-казка. Так що ж це насправді?



Вчитель світової літератури. «Різдвяна пісня у прозі» ми називаємо повістю за обсягом. Прочитайте, що таке повість(ОС) За наявністю щасливого фіналу - казка .

Вчитель музики.

  • А що називається піснею?

  • На які групи за змістом поділяються пісні?

  • З чого складається пісня? Вчитель світової літератури.

- Як ви думаєте, чому Ч.Діккенс свою повість назвав
піснею?(твір поділений на строфи - це окремі куплети, їх є 5 сюжет подібний 5 куплетам та ще уважний читач обов'язково відчує ритм, мелодію, особливі звучання .

- Що дослідили наша група «музикантів»?


Музиканти. Ми уважно читали твір. І вважаємо, що у ньому Ч.Діккенс задіяв цілий симфонічний оркестр та величезний хор. Наша думка, що музика присутня на кожній сторінці, щоправда у різних тональностях, а тому можна сміливо вважати твір справді музичним, пісенним.

Вчитель музики. А яку музику до цього твору створили би ви?(це була б музика тепла, задушевна, яскрава, як вогонь)


Вчитель світової літератури. Різдво - це велике свято, особливе свято. До нього всі готуються заздалегідь. Ми з вами теж вивчили колядки ,щедрівки, щоби прославити народження нашого Спасителя, побажати усім людям добра, милосердя, любові.(звучать колядки)

  • Цікаво, які колядки співають в Англії?

  • Діти, пригадайте і розкажіть, як святкують Різдво у вашому домі та селі, чи трапляється з вами та вашими знайомими різдвяні дива.

Випереджальне завдання.

Розповідь на тему «Різдвяні дива»



Вчитель світової літератури. А ще я хочу запросити до досліджень наших художників.

Художники . Так, насправді у «Різдвяній пісні» є декілька дуже талановитих портретів, створених Діккенсом. Картина Різдва гармонійно прекрасна: перероджується природа, природною стає людина.

Ми також спробували намалювати власні картини Різдва. (Діти

демонструють свої картини та пояснюють ідейні мотиви замальовок).

Вчитель світової літератури. Погляньте на картину В.Ван Гога «Ті, що їдять картоплю» На ній змальований епізод, який багато в чому нагадує епізод із «Різдвяної пісні у прозі»,.

А зараз ми заглянемо в будинок бідної сім’ї Кретчитів і подивимось, як вони святкують Різдво.

Інсценізація уривку.


Бесіда за змістом.

Як жила родина Кретчитів ?

Чи були Кретчити та їхні діти добрими?

Яка риса характеру об'єднує усіх Кретчитів? (людяність)(вони не мають грошей, але їхні серця сповнені любов'ю і повагою до людей)

Слово «людяність» - це синонім слову «гуманізм» Твір Ч.Діккенса глибоко гуманістичний.

Доповніть фразу:

Діккенс стверджував, що не гроші роблять людину, а ...(людяність).

Висновок , що В.Ван Гог і Діккенс реалістично змалювали життя бідних людей Англії ХІХст . Про це говорить старий , але охайний одяг родини Кретчетів та художня деталь - картопля, святкова їжа бідних.

V. Підсумок уроку

Щоб зробити певні висновки, я пропоную сказати своє тлумачення

Різдва. Учні нашого класу гарно працювали на уроці, але

трапилось диво - вони не заморились, а навпаки захотіли творити.

Ось наша газета. (Учні по черзі підходять до газети і зачитують

кращі поезії про Різдво та свої думки).

Найцінніші у світі дива це диво родинного тепла та вогнища , диво

родинної любові.

Є слова , наповнені особливим світлом. Через століття вони

випромінюють до людей яскраве сяйво. Ці вічні слова визначають

найвищі людські цінності, що визнаватися в усі часи - це Істина,

Добро і Краса.

Висновки з уроку:

Пам'ятаймо! «Коли в тебе щастя, поділися з ним і у тебе буде

вдвічі більше щастя.» Відкриймо ж свої душі, робімо добро,

співчуваймо, будьмо милосердними не тільки під час різдвяних

свят; щодня, щохвилини.

Не забуваймо народну мудрість: «Якщо в тебе горе, поділися з

ним - і в тебе залишиться лише половина горя.»


  • Що нового дізналися з уроку?

  • Чому тебе навчив Діккенс?


VІ. Домашнє завдання

Характеризувати образ Скруджа, виписати цитати в зошит.








База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка