Чарівний світ поезії Марійки Підгірянки



Скачати 81.75 Kb.
Дата конвертації02.05.2016
Розмір81.75 Kb.
Урок позакласного читання на тему:

«Чарівний світ поезії Марійки Підгірянки»

Підготувала:

вчитель початкових класів

Цаль Л.О.


Мета: розширити уявлення про творчість Марійки Підгірянки, про колорит, красу Прикарпаття, вчити розуміти красу поетичних творів, відчувати багатство мови, виховувати любов до рідного краю.
Обладнання: портрет Марійки Підгірянки, книги з творами, ілюстрації природи, аудіо запис звуків природи, пісня «Місяць і зорі» на слова Марійки Підгірянки.
Епіграф:

«Я самоук, несміле дитя Підгір’я,

списувала, що мені старі ліси розказували,

та не знаю, чи розуміла добре смерекову мову»

Марійка Підгірянка


Тип уроку: комбінований

Хід уроку

I. Вступна бесіда. 1 хв.

Доброго дня, шановні гості.

Вітаю вас у нашому класі і запрошую у країну літератури та поезії.
Ми живемо в Україні, в краї невимовно багатому на казкові краєвиди, на чарівні пісні, на чудову милозвучну мову, якою можна передати все на світі.
Душа, переповнена любов’ю, добротою, щирістю, звертається до поезії і починає відтворювати цю красу.

Таку красу та любов до рідного краю, рідної природи змалювала у своїх віршах Марійка Підгірянка – поетеса чудового гірського краю.


«Я не думала ніколи, що колись буду «друкована» – я самоук, несміле дитя Підгір’я, списувала, що мені старі ліси розказували, та не знаю, чи розуміла добре смерекову мову. Почала я писати дуже рано… писала, бо чула душевну потребу вилити на папір ті враження, якими напувала мене краса природи».
Ставши поетесою, Марійка називала себе „несміливим дитям Підгір'я". За натурою вона була скромною дівчинкою. Вибрала псевдонім сама, бо виросла серед гір у Прикарпатті, під великими горами Карпатами, а ще - на Підгір'ї. Вона любила свій край, його народ.
II. Мотивація навчальної діяльності. 3 хв.

Де я тії пісеньки подію,

Що розраду в серце моє ллють?

Хіба між квітами посію,

Хай поміж ними розцвітуть.

Зійдуть мої пісеньки, як рута,

Неначе ряст, розквітнуть навесні.

І як я вже буду позабута,

То цвістимуть пісеньки мої.
Сьогодні наш урок присвячується творчості Марійки Підгірянки.

Ми ознайомимося з творами, в яких Марійка Підгірянка оспівує рідний край, його народ, навчимося їх виразно читати.


1 учениця

У Марійки Підгірянки Вірші ніжні, як світанки, Пісеньки, як з рути - м'яти, В них - струмочки і Карпати.



2 учениця

Вийдеш з лісу на галяву, Впали роси на мураву, Край звіряток і пташини,

І смерічок переливи:

У Марійки

Підгірянки

Мов із золота співанки



3 учениця

Як вона свій край любила

І для свого краю жила.

Гей, почнемо цю співанку

Про Марійку Підгірянку.

Мов би пташкою злітала

Край свій рідний оспівала

4 учениця

Ці пісні із верховини

Знають нині всі родини,

Край свій рідний так любити

Треба всім нам рідні діти
IV. Робота над творчістю. 3 хв.

1.Розгляд портрету поетеси.


Погляньте на портрет поетеси. Як ви гадаєте, якою була Марійка Підгірянка?

Якими б словами ви її охарактеризували? (учні висловлюють думки)


2.Біографічні відомості.
- Вашим завданням додому було на сьогодні, працюючи в парах, дізнатися про життя поетеси.

Отож, що нового ви про неї дізналися? (Клас поділений на пари. Від кожної пари виступає один учень).


1-й учень. Її зірочка засвітилася 29 березня 1881 року в селі Білі Ослави на Станіславщині (тепер Івано-Франківщині) в сім’ї Ленертів. Батько Марійки працював лісничим, а мати – дочка священика, була домогосподаркою. З дитинства дівчина чула неспокійний шум смерек, гомін лісу, рідне слово і спів пташок.
2-й учень. Вона зростала у багатодітній сім’ї, де було п’ятеро дітей. Дідусь по матері навчив її писати і читати. Ще маленькою вона прочитала «Кобзаря» Т.Г.Шевченка. Свої перші вірші Марійка почала писати, коли їй було 13 років. Її сестри знайшли ті вірші, написані на окремих клаптиках паперу, і склали першу її збірку.
3-й учень. Вона дуже любила дітей, і тому стала вчителькою. У 1908 році вийшла її перша поетична збірка «Відгуки душі». Це було для поетеси великою радістю. Та життєва доля дарувала не тільки радість. Дуже багато перешкод траплялося на її життєвому шляху, які їй довелося переборювати. Деякий час Підгірянка жила в Австрії. Перебуваючи на чужині, вона дуже тужила за рідними Карпатами. Тут і народилася її нова збірка «На чужині», оповідання «Малий Василько», п’єса для дітей «Сон на могилі» та поема «Мати-страдниця».
4-й учень. Повернувшись у рідні місця, Марійка Підгірянка продовжує вчителювати, а з 1938 року працює директором школи. Померла Марійка Підгірянка 18 травня 1963 року. Похована у м. Львові на Личаківському кладовищі.

(вчитель демонструє фото могили письменниці)

V. Читання віршів Марійки Підгірянки напам'ять дітьми. 10 хв.

- Готуючись до уроку, вам було ще одним завданням переглянути збірки творів поетеси і вибрати та вивчити той, який найбільше вам сподобався та намалювати до нього ілюстрацію.

- Тож давайте послухаємо, як ви справились із завданням.

(учні по - черзі виходять до дошки, розповідають вірш та демонструють свою власно створену ілюстрацію)
VI. Перегляд дитячих ілюстрацій до віршів поетеси. 1хв.


  • Ось погляньте, яка у нас вийшла виставка ілюстрацій до творів Марійки Підгірянки.

  • То про що писала письменниця у своїх творах? (учні висловлюють думки)


VII. Огляд виставки творів. 1 хв.

  • Ай справді твори поетеси – це дивовижна палітра фарб, почуттів та емоцій. Кожен вірш її напоєний теплом, ніжністю і любов’ю до України. А дізнатись більше і глибше ознайомитись із її творами ви можете прочитавши її збірки. Ось на виставці ви можете побачити назви окремих її збірок. А також прочитати статтю з журналу «Початкова школа» про її життя. (вчитель демонструє виставку творів)



Фізкультхвилинка 3 хв.
А зараз давайте закриємо очі і послухаємо гарну пісню на слова Марійки Підгірянки «Місяць і зорі». А по закінченні скажете, які почуття викликала у вас ця пісня.

(звучить аудіо запис пісні)
VIII. Робота над твором.
1. Читання вірша „Ліс" вчителем. 2 хв.
- Марійка Підгірянка писала багато віршів про красу рідного краю. Особливо вона любила пахучий дубовий та смерековий ліс.

Послухайте вірш „Ліс" (звучить аудіо запис звуків природи, вчитель читає вірш).


Які почуття виникли у вас? Яку картину природи ви уявили?
2. Мовчазне читання. 1 хв.
- Прочитайте і знайдіть слова, вжиті в переносному значенні.
3. Аналіз змісту прочитаного. 3 хв.


  • З чого видно, що Марійка Підгірянка любить рідний край?

  • Назви яких дерев, птахів згадує у вірші поетеса? (учні називають, вчитель демонструє зображення)

  • Що з прочитаного можна побачити, а що - почути?



  1. Робота над виразністю читання. 1 хв.


- А зараз попрацюємо над виразністю.

Як ви думаєте, які слова треба читати голосно, тихо, швидко, повільно?




  1. Читання парами. 3 хв.




  • Попрацюйте парами і прочитайте один одному вірш. Хто може виразно гарно, передаючи емоції і почуття прочитати вірш? (двоє учнів читають вірш вголос).



  1. Відшукування рим. 2хв.

А зараз завдання в групах: відшукайте рими.

Знайдіть серед розданих вам слів рими . (учні працюють в групах, потім по-черзі називають отримані пари рим, вчитель вивішує їх на дошці).
7. Гра «Переплутались рядки — їх швидко віднови!» 2хв.
- Щось трапилось з віршем, мабуть від хвилювань усі рядки порозлітались. Давайте їх спробуємо відновити. (на дошці куплет вірша з переплутаними рядками, учні відновлюють)
8. Визначення головної думки вірша. 1 хв.

- То ж яка головна думка вірша?


А на завершення, як підсумок нашої роботи, я пропоную вам виконати тести.

Тест «Марійка Підгірянка». 5хв.
1. Народилась Марійка Підгірянка:

а) на Львівщині; б) на Івано-Франківщині; в) на Донеччині.


2. Марійка Підгірянка – це:

а) псевдонім; б) справжнє ім’я.


3. Поетеса почала писати вірші в :

а) 5 років; б)13 років; в) 40 років.

4. Марійка Підгірянка працювала:

а) лікарем; б) не працювала; в) вчителем.


5. Марійка Підгірянка не писала:

а) віршів; б) загадок; в) оповідань.


6. У вірші «Що я люблю» розповідається про:

а) школярів; б) рідну землю; в) про звірят.


IX. Підсумок уроку. 2 хв.
— Сьогодні ми всі відкрили для себе багатогранний талант Марії Підгірянки. Талант мудрого, доброго слова, який народжує у наших серцях велику любов, повагу до всього прекрасного. Бо тільки добро, любов, повага мають передаватися із покоління в покоління і стають найдорожчим скарбом всього народу.
Бо любов до свого краю

Я у віршах оспіваю.

І тонесеньким пером

Опишу і намалюю,



Все, що серденьком я чую.


  • Що цікавого дізналися на уроці? Що запам’ятали цікавого з життя Марійки Підгірянки?

  • Про що найбільше любила писати Марійка Підгірянка?

  • Які її твори ви запам'ятали?



X. Завдання додому. 1 хв.

Підготуватись до уроку на тему «Світ дитинства Наталі Забіли»


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка