Тема: Будова тексту. Відновлення тексту з деформованих складових частин.
Мета: Поглибити знання учнів про будову тексту; вчити відновлювати текст з деформованих частин; розвивати пам'ять, образність мислення, уміння послідовно формулювати думки і поєднувати їх у зв’язному викладі; виховувати почуття взаємодопомоги, дружби.
Обладнання: малюнки учнів про осінь, ілюстрація до тексту, паперові листочки, музичний запис.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Холодно зараз в лісах і полях,
Холодно зайчикам, лисичкам, птахам.
Затишно, тепло в класі у нас.
Доброго дня Вам, вітаємо Вас.
Сьогодні ми зробимо ще один крок.
В країну чудову й збагачену мову.
ІІ. Оголошення теми і мети.
-
Відгадайте загадку.
В зеленім лісі побував якийсь художник
І поволі, дерева перефарбував у золотисто-жовтий колір.
-
Ти хто такий? – я здивувавсь.
-
Чому тебе не бачив досі?
-
То придивився, - хтось озвавсь
І ти тоді побачиш ……….(осінь).
-
Які слова допомогли відгадати загадку?
-
З ким порівняли осінь? З ким ще ви б порівняли осінь? (чарівниця, красуня, господиня).
-
– Сьогодні будемо відновлювати вірш про осінь. Щоб мовлення було правильним, точним, виразним, виконаємо різні завдання і вправи. Будемо вчитись помічати помилки в тексті і будемо виправляти їх.
ІІІ. Актуалізація знань.
-
Робота над словом.
-
Яка осінь? (побудова асоціативного куща) (золотокоса, чарівна, щедра, прохолодна, барвиста, працьовита, красива, прохолодна, дощова).
-
Яке явище відрізняє осінь від інших пір року? (падає листя)
-
Які осіння місяці знаєте?
-
А чому вони так називаються нам доповість довідкове бюро.
-
Виберіть серед ваших малюнків, які підходять до вересня, жовтня, листопада.
-
За якими ознаками?
-
Поетична стежинка.
-
Та жовтнева пора падолисту вже відійшла, залишивши таку красу в класі. Та заметіль листопада ще продовжується. Я хочу, щоб на всі листочки полився «дощ компліментів». У вас було завдання по групам.
1 група – готувала вірші про осінь (читають 2-3 вірша під фонограму).
2 група – готувала прикмети осені.
3 група – готувала загадки (згадують найцікавіші).
-
Здайте свої знахідки, це початок роботи над проектом «Золота осінь».
-
Відновлення вірша.
Які гарні вірші ви читали, а зараз самі спробуєте відновити вірш.
-
Подивіться на лист, треба відновити вірш вставляючи слова.
Тихо осінь …………..
Всю ніч дерева……………
В розкішні сукні …………
Та золотом їх гаптувала.
(мандрувала, фарбувала, одягала)
-
Словникова робота.
Гаптувала – вишивала шовковими золотистими або сріблястими нитками.
-
Прочитайте незнайоме слово.
-
Чим схожі слова, які треба вставити?
-
Самостійна робота.
-
Перевірка самостійних робіт робіт.
ФІЗХВИЛИНКА
-
Робота над текстом.
-
Прочитайте вірш. Чи можна його назвати текстом? Чому?
-
Що таке текст?
-
З яких частин складається текст?
-
У складеному вірші можна визначити частини?
-
Тексти бувають віршовані і невіршовані. І у віршованих текстах часто важко визначити основні частини.
-
Словникова робота.
Кубельце - заглиблення в землі, переважно під коренями дерев, де живуть звірі;
Миттю – дуже короткий відрізок часу, дуже швидко.
Колискова – мелодія або пісня, під яку засинають діти.
…… навесні подарує Листочок себе матінці-землі.
……. Настала осінь. Скоро Листочок залишився сам на дереві.
……. Раптом під деревом він побачив їжачка. Миттю стрибнув з дерева йому на спину. Їжачок приніс Листочок у своє кубельце. Під ніжну колискову пісню вони міцно заснули.
-
Про кого йде мова?
-
Чому їжачок поспішав?
-
Чи можна прочитане вважати текстом?
-
Чому?
-
Що треба зробити?
-
Пронумеруйте частини так, щоб вийшов текст.
-
Робота в групах.
-
Група – зачитайте зачин.
-
Група – основну частину.
-
Група – кінцівку.
-
Прочитайте на листочку шифрограму.
куюДя аз туробо
ІV. Підсумок .
-
Які види роботи на уроці вам найбільше сподобались? Поясніть чому.
РЕЛАКСАЦІЯ
Перегляд слайдів із зображенням осінніх пейзажів під музику
Антоніо Вівальді «Осінь» (з циклу «Пори року»).
Використана література:
-
Методичний посібник « 77 уроків з розвитку зв’язного мовлення в 1- 4 класах»/Харків/ «Основа», 2006р./224 с.
-
С. В. Безкоста, З. Л. Головко, Н. Б. Митохір «Уроки розвитку зв’язного мовлення 2 клас», 2 видання/ Тернопіль/ «Богдансібн», 2004 р./ 148с.
-
Методичний посібник «Інтерактивні методи навчання в початковій школі»/Харків/ «Основа», 2008р./175 с.
-
Методичний посібник «Сучасний урок у початковій школі. 33 уроки з використанням технології розвитку критичного мовлення»/Харків/ «Основа», 2007р. /240с.
-
Н.О. Будна, З. Л. Головко , С. І. Ребова «Зошит з розвитку зв’язного мовлення»/ «Богдан»/.
Поділіться з Вашими друзьями: |