Будова рослини. Органи рослин



Скачати 181.95 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір181.95 Kb.
Воловецька ЗОШ I-III ст.
Підготувала вчитель біології

Сивній Н.В.



Відкритий урок з біології в 6-у класі на тему: «Будова рослини. Органи рослин.»

Тема уроку: "Будова і життєдіяльність рослин. Органи рослин."

Мета уроку:

  • освітня: ознайомити учнів із складовими частинами рослинних організмів – органами.

  • З’ясувати значення поділу органів рослин на вегетативні та репродуктивні.

  • Розкрити функції органів рослин(коротко);

  • розвивальна:розвивати вміння використовувати раніше отриману інформацію, проводити аналіз і робити висновок;

  • виховна:виховувати любов до рослинного світу і всього живого

Обладнання і матеріали: слайди презентації, таблиці, роздатковий матеріал

Базові поняття і терміни уроку:орган, корінь,пагін,стебло,брунька,лист,квітка, вегетативний орган,генеративний орган.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форма уроку: захист презентацій, експерименти, подорож

Хід уроку

  1. Організаційний момент,налаштування на роботу , створення сприятливого психологічного клімату.(1хв)

Учитель. Учні , у кожного з вас у класі є друг або людина, з якою вам приємно спілкуватися. Погляньте на неї. Посміхніться. Подумки побажайте успіхів на сьогоднішній день. Принесіть позитивні емоції крізь весь наш урок , і нехай вони допоможуть вам здобути нові знання. Візьміть за руку свого сусіда по парті.

Тепло своїх долонь

Я друзям віддаю,

Урок новий, цікавий

Я з друзями почну!


  1. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів(10 хв)

Пригадаємо, учні, вивчене на минулих уроках. Давайте для початку здійснимо віртуальну подорож клітиною.

Диктант «Віртуальна подорож клітиною»

Вставте пропущені слова

1.Зовні клітини рослин вкриті міцною…..(целюлозна оболонка)

2. Там ми зможемо проникнути всередину через….(пори-маленькі отвори в стінці клітини)

3. А далі мерщій заскочимо в один із зелених човників і попливемо по в’язкому морю. Безбарвне в’язке море заповнює всю клітину…..(цитоплазма)

4. Вона постійно рухається , а разом з нею – і всі внутрішні складові клітини…(органели)

5. На одній із них – зеленому човнику на ім’я ….. (хлоропласт) ми мандруємо. Стає все тепліше і тепліше – це хлоропласт ловить сонячні промінчики для…(фотосинтезу)

6. У зеленого хлоропласта є брати – червоний …(хромопласт) та білий…(лейкопласт) І всі вони є …(пластидами), утворюють і запасають поживні речовини.

7. А нас розхитує і підносить до великої кулі. Що це здогадалися?...(ядро) Воно як мозок клітини – керує всіма її життєвими функціями.

8. Ми пливемо далі, й тут несподівано великий мішок з рідиною вдарився об наш човен і обляпав нас солодким соком. Що це було?......(вакуоля – порожнина, заповнена клітинним соком).

9. Ми бачимо, як він витікає, коли ріжемо стигле яблуко, томати чи кавун.


Вправа «Сніжна грудка»

Один учень каже слово ,вказує на учня який повинен на це слово сказати речення. Сказавши речення учень каже слово, вказує на учня і т.д. Вправа триває 2хв.


  1. Мотивація навчальної діяльності учнів(3хв)

Конкурс " Рослинної краси”. Після чого учні повинні підійти до теми даного уроку.

Одного разу струнка берізка запропонувала влаштувати конкурс рослинної краси. Але кожна рослина була по-своєму особлива. І тоді вирішили: нехай кожна рослина покаже свій найдосконаліший орган.

Береза.

Подивіться, яке в мене гарне стебло – високе і рівне. По ньому тече солодкий березовий сік, він живить мої листочки.



Будяк.

Це ще невідомо, чи розпустяться твої листочки. Адже люди можуть надрізати твою кору, щоб набрати соку. А от мене ніхто не чіпатиме, Мої гарні, великі, колючі листки всі обминають десятою дорогою. Мої яскраво-рожеві квіти – найкращі!

Дуб.

Про що гомоните? Хизуєтесь своїми органами. То я вам скажу: такого міцного коріння як у мене, годі й шукати. За товщиною стовбура і шириною крони я – чемпіон!



Ялина.

Візьміть і мене до конкурсу. Адже я маю такі красиві листочки-голочки. Вони в мене і взимку і влітку зелені. Я – улюблене дерево малят і всіх людей на Новий рік.

Полуниця.

Не знаю як ти, а я насправді улюблениця малят. Мої соковиті плоди-сунички знають усі. І я їх не ховаю під свої листочки, і діти, і дорослі легко їх знаходять.

Довго можуть сперечатися рослини, давайте їм допоможемо сьогодні з'ясувати, який орган рослин найголовніший ? Учні ,а ви хочете їм в цьому допомогти? Тоді поїхали!

Повідомлення теми уроку , визначення з учнями завдання уроку.



IV Сприйняття нового матеріалу ()

Для того , щоб вирішити наше завдання давайте здійснимо подорож до органів рослин на повітряній кулі.

Перша наша зупинка. Учні розшифровують назву зупинки «Орган».

Що таке органи рослин?

Всі рослини планети: однорічні, багаторічні, низькорослі, високі, трав’янисті, дерев’янисті складаються із складових частин – органів.



Орган – це частина організму, що має певну будову, займає певне місце і положення в організмі та виконує відповідні функції.

Чим відрізняються органи рослин?

Одні і ті ж органи у різних рослин відрізняються:



  • за розмірами та формою;

  • за тривалістю життя;

  • за кольором квітів та плодів;

  • за пристосуваннями до умов існування;

  • за значенням у природі та житті людини.





Як утворюються органи рослин?

Якщо посадити або посіяти рослину, то спочатку виростають вегетативні органи, а вже потім репродуктивні.

Спочатку набирає сили молодий корінець, якому необхідно заглибитись, закріпитись та поглинати воду із розчиненими в ній поживними речовинами.

За коренем починає рости пагін, який розгалужується і формує надземну частину рослини.

Корінь і пагін ростуть, розвиваються, накопичують поживні речовини.

Після того, як вегетативні органи повністю сформуються, тільки тоді починають розвиватися репродуктивні органи, тобто спочатку квіти, а на їхньому місці після відцвітання сформуються плоди із насінням.

Вегетативні органи ростуть протягом усього життя, а репродуктивні утворюються лише на короткий проміжок часу.

Перша зупинка добігає кінця, давайте закріпимо наші знання.



Вправа «Хрестики-нолики»(усно)

Вегетативні органи

1.Корінь




4.Насіння




7.Квітка

2. Плід




5.Стебло




8.Пагін

3.Брунька




6.Пелюстка




9.Листок

(Відповідь: 1-5-9)

Генеративні органи

  1. Корінь

4. Стебло

7. Квітка

2.Брунька

5. Насіння

8. Пагін

3.Плід

6.Пелюстка

9. Листок

(Відповідь: 3-5-7)

Молодці!


На попередньому уроці учні отримали випереджальне завдання до сьогоднішньої теми, скласти і захистити на уроці презентації, експерименти. Експерименти із рослинами підготовлені разом із учнями на попередніх уроках.

I група - Корінь, його зовнішня будова, види коренів.

II група - Пагін, стебло.

III група - Листок

IV група - Квітка

А нас з вами чекає наступна зупинка. Давайте розшифруємо її.

Учні розшифровують зупинку корінь.

Свою презентацію і експеримент захищає перша група.



Що таке корінь?

Корінь – це осьовий підземний орган, що виник у рослин як пристосування до життя на суходолі. Він необхідний для прикріплення та утримання рослини в грунті, всмоктування води та накопичення поживних речовин.



Різноманітність коренів

У залежності від походження коренів, вони є:



  • головний корінь, що розвивається із зародкового корінця (він завжди один);

  • додаткові та бічні корені утворюються на головному (їхня кількість численна).

http://school.xvatit.com/images/0/05/%d0%9c%d0%b0%d0%bb._34._%d0%92%d0%b8%d0%b4%d0%b8_%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b5%d0%bd%d1%96%d0%b2.jpg

Різноманітність коренів визначається походженням та умовами існування рослини.



Що таке коренева система?

Сукупність усіх коренів рослини утворює кореневу систему.

Розрізняють кореневі системи:

а) стрижневу

б) мичкувата



Стрижнева коренева система

Стрижнева коренева система має добре розвинений головний корінь, який виконує функцію стрижня. Він галузиться завдяки утворенню бічних коренів.





Мичкувата коренева система

Мичкувата коренева система формується додатковими коренями, які галузяться за рахунок утворення бічних коренів. Стрижень відсутній і тому система нагадує мичку.





Експеримент №1 « Пробивна сила коренів. На скільки сильним є коріння пророслих рослин?»

Нам знадобилися:



  • Насіння рослин

  • Пульверизатор із водою

  • Порожня шкаралупа від яйця

  • 1 ст. ложка

  • Земля для квітів

  • Підставка для яйця

Що треба робити:



  • Побризкай насіння із водою й залишити у підскляннику на ніч, щоб воно набрякло;

  • Наповни половинку яєчної шкарлупи землею для квітів і посади набрякле насіння в землю.

  • Постав половинку яєчної шкарлупи в підставку для яєць і вистав її на сонячне місце

  • Щодня зволожуй землю водою

  • За декілька днів витягни половинку яєчної шкаралупи з підсклянника й розглянь її

Що відбувається?

Корінці пробили нижню частину шкаралупи

Чому?

За кілька днів насіння проросло і пустило паросткові корінці. Цими корінцями паросток може закріпитися в грунті й отримувати воду й мінеральні солі із землі.



Корені закріплюють рослину в грунті й служать для прийому води та мінеральних солей. Корені можуть запасати поживні речовини, які листки утворили в процесі фотосинтезу. Вони запасають їх у спеціальних тканинах(живильних тканинах). У разі потреби збережені речовини транспортуються для одержання енергії в стебло й листки. Іззовні корені покриті шкірочкою –ризодермісом. Він утворює трубкоподібні вирости , кореневі волосинки. Вони усмоктують воду й розчинені в ній мінеральні солі із землі. Від кореневих волосинок вода просувається через різні клітинні шари в провідні канали стебла – вгору , до листя.

Закріплюємо знання учнів після другої зупинки.



«Мозковий штурм»

Як ви гадаєте, навіщо корінь рослинам? Які функції він виконує?



Доповни схему



Знайти помилку

Стрижнева коренева система має погано розвинений головний корінь, який виконує функцію стрижня. Він не галузиться завдяки утворенню бічних коренів. Мичкувата коренева система формується головним коренем.

Третя наша зупинка, яку ми зараз розшифруємо -пагін.

Свою презентацію і експеримент захищає друга група учнів.



Що складає надземну частину рослини?

Надземна частина рослин – це пагін. Він має листостеблову будову. Розподіл пагона на стебло та листки виявилося найоптимальнішим для життя рослин в повітряному середовищі.



Будова пагона

Пагін – це вегетативний орган, що виник у рослин як пристосування до життя в повітряному середовищі. За будовою він складніший за корінь і складається із стебла, листків та бруньок.



http://narodna-osvita.com.ua/uploads/bio-6kl-kostikov-ukr/bio-6kl-kostikov-ukr-114.jpg

Стебло – вісь пагона. Воно утримує на собі не лише листки і бруньки, а також квіти і плоди.

Стебло забезпечує пересування по рослині поживних речовин.

Зовнішня будова стебла.

На стеблі добре помітні вузли та міжвузля. Вузол - це місце, де листки відходять від стебла. Міжвузля – відстань між сусідніми вузлами. Уявний кут між стеблом і листком називають пазухою листка.


Пазуха листка

Вузол

Міжвузля


А чи знаєте ви? Найвищими є стовбури евкаліптів – 100-105 м. http://fitoros.ru/d/598521/d/%d0%ad%d0%b2%d0%ba%d0%b0%d0%bb%d0%b8%d0%bf%d1%822.jpg

Найтовщими є стовбури баобабів – 9 м у діаметрі.



http://image.tsn.ua/media/images2/original/jun2009/e75fbfd124_132521.jpg

Найменшою рослиною є вольфія безкоренева, стебло якої 2 мм.



http://aquater.at.ua/_ld/5/83057475.jpg

Дуб може рости до 2000 р.,

а мамонтове дерево до 4000-

5000 років.

Експеримент№2

«Як вода потрапляє із стебла у квітку.»

Нам знадобилися:


  • 2 квітки з білими віночками

  • Харчовий барвник

  • Вода

  • 2 склянки

Що треба робити:

Що відбувається?

У квітки, що стояла у блакитній воді , пелюстки набули блакитного кольору. У квітки з розщепленим стеблом частина пелюсток блакитна, а частина червона.

Чому?

Пофарбована вода піднімається по тонких провідних каналах у вигляді трубок, у яких створюється знижений тиск, оскільки пелюстки випаровують воду. Вода забарвлює пелюстки, тому що в ній розчинені барвники. Квітка з розщепленим стеблом усмоктує половиною своїх канальців червону, половиною – блакитну воду, тому її пелюстки забарвлюються у два кольори.



Давайте з вами закріпимо знання ,які отримали на цій зупинці.

Вправа «Так - Ні»

1.Пагін – це генеративний орган, що виник у рослин як пристосування до життя в повітряному середовищі.

2. Стебло забезпечує пересування по рослині поживних речовин.

3.Стебло утримує на собі тільки листки.

4.Вузол –це місце де листки відходять від стебла.

5. Найменша рослина –вольфія без коренева.



Четверта зупинка

Учні розшифровують назву четвертої зупинки

Листок - це бічна частина пагона, що виконує функції фотосинтезу, газообміну та транспірації - випаровування води.

На відміну від кореня та стебла, листок має обмежений ріст.

Листок складається з листкової пластинки, черешка та основи. Найважливіші функції виконує листкова пластинка, черешок регулює положення пластинки відносно світла, повертаючи його, а основа з’єднує листок зі стеблом.

Якщо у листка відсутній черешок, його називають сидячим, а якщо листкова пластинка обгортає собою стебло, його називають піхвовим.





Прості і складні листки

У залежності від кількості листкових пластинок на черешку, листки є

прості та складні.

Прості листки мають на черешку лише одну листкову пластинку.

Якщо на черешку декілька листкових пластинок, то він складний.





Чи знаєте ви що?

Найбільші листки до 3 метрів

у діаметрі має вікторія-регія,що росте у водах Амазонки.

Найдовші листки до 30 м має

тропічна рослина –

пальма рафія.





Експеримент№3

«Смугасті листки, барвник листа-хлорофіл.»

Нам знадобляться:


  • Зелена рослина без грунту

  • Аркуш паперу

  • Кімнатна рослина з великими листками

  • Лейкопластир

Що треба робити?

  • Розітри траву на аркуші паперу

  • Наклей маленькі смужки пластиру на один із листків рослини

  • Доглядай за нею як звичайно

  • За кілька днів обережно зніми смужки

Що відбувається?

Люди й тварини, а також рослини, водорості, бактерії тощо складаються із клітин – дрібних будівельних частинок життя. Трава , як і всі інші рослини, містить барвний пігмент – хлорофіл. Він міститься в клітинах рослин, із яких складається трава. Якщо розтерти на аркуші паперу траву, її клітини руйнуються. Хлорофіл виходить назовні й фарбує папір у зелений колір. Його завдання вловлювати сонячне світло. Частини листка , який ми обклеїли смужками, стали світло-зеленими.

Чому?

Коли рослина стоїть на сонці, сонячні промені падають на квітки та листки. Зелений барвний пігмент хлорофіл, що міститься в хлоропластах клітин уловлює світло. Оскільки у закритих частинах листа хлорофіл не використовується, рослина припиняє вироблення цього пігменту, і листок стає майже безбарвними. Тільки з допомогою світла рослина може робити хлорофіл і виробляти з його допомогою поживні речовини.



Вправа «Продовжити речення»

  • Листок виконує функції…

  • Якщо на черешку декілька листкових пластинок його називають…

  • Якщо на черешку одна листкова пластинка, його називають…

  • Якщо у листка відсутній черешок, його називають ….

  • Якщо листкова пластинка обгортає собою стебло, його називають….

А ми з вами подорожуючи трошки втомилися. Давайте трошки відпочинемо.

Фізкультхвилинка.

Учні стають біля парт. Вчитель зачитує є вірш і показує рухи.

Вітер віє нам в лице(руками закрили обличчя)

І хитає деревце.(З піднятими руками хитаємося вліво, вправо)

Вітер тихне, тихне, тихне (присідаємо)

Деревце все вище, вище (піднімаємося на носочки , тягнемося руками вгору).

Залишаємося в такому положені. Вчитель плескає у долоні один раз - руки піднімаються або опускаються. Коли два рази – сідаємо або встаємо .

Збадьорилися, можемо подорожувати далі?

Розшифруймо нашу наступну зупинку.

Квітка.

Квітка - вкорочений, видозмінений і обмежений у рості пагін, на місці якого утворюється плід з насінням.



Маточка – жіноча репродуктивна частина квітки. У ній формуються насінні зачатки.

Тичинки – чоловічі репродуктивні частини квітки, у яких утворюються пилкові зерна.

Віночок – яскраво забарвлена частина квітки, що сприяє привабленню комах та запиленню.

Експеримент№4

«В яких частинах квітки міститься пилок?»

Нам знадобляться:


  • Квіткова рослина

  • Лупа

Що треба робити?

Розглянути за допомогою лупи квіткову рослину, знайти в якій частині рослини знаходиться пилок.



Вправа «Світлофор»

  • Вкорочений, видозмінений і обмежений у рості пагін, на місці якого утворюється плід з насінням.

  • Жіноча репродуктивна частина квітки.

  • Чоловічі репродуктивні частини квітки.

  • Яскраво забарвлена частина квітки, що сприяє привабленню комах та запиленню.

  • Частини квітки, у яких утворюються пилкові зерна.

  • Частина квітки в якій формуються насінні зачатки.

V.Узагальнення та систематизація знань

Отже який орган рослини найважливіший?

Складемо ланцюжок, що демонструє взаємозв'язок усіх частин рослини.

• Для чого потрібне стебло? (Тримає листя і квітку.)

• Для чого потрібне листя? (Ловить сонячне проміння, листям рослина дихає.)

• Для чого потрібна квітка? (У ній утворюються насіння і плоди.)

— Як ви вважаєте, чи зможе рослина жити без якої-небудь частини?

Висновок. Усі частини рослини важливі та взаємопов'язані. Рослина – цілісний організм. Кожний окремий орган рослин в автономних умовах або гине , або формується ціла рослина. Кожний орган потребує «роботи» інших.

Вправа «Встановити відповідність»

1.КОРІНЬ а) бічний орган, який виконує функцію фотосинтезу

2.ПАГІН б)утримує рослину в грунті, всмоктує

з грунту воду з поживними речовинами

3.ЛИСТОК в) утворює плід з насінням

4.КВІТКА г) має листкостеблову будову



Вправа «Біологічний диктант»

Наземна частина рослини-…

Підземна частина рослини-…

Вегетативні органи-…

Генеративні органи -…

Орган –це…



Тести

1.Тип кореневої системи з добре розвиненим головним коренем:

А) мичкувата

Б) стрижнева

В) головна

2. Тип кореневої системи з погано розвиненим головним коренем, добре розвиненими додатковими коренями

А)мичкувата

Б)стрижнева

В)головна

3. Функції росту, розмноження виконують

А) вегетативні органи

Б) генеративні органи

В) квітка, плід

4. Функцію розмноження виконують :

А) вегетативні органи

Б) генеративні органи



В) квітка, плід

Сформулювати питання до слів у заповненому кросворді



















О
















Л










Р
















И




П

А

Г

І

Н










С










А










Ф

О

Т

О

С

И

Н

Т

Е

З







О




Т






















К




Е




























Б




К






















Л




В



















К

О

Р

І

Н

Ь






















Т




























К




























А










Прийом «Роблю висновок»

Сьогодні на уроці я дізнався…….Навчився……….



Оцінювання учнів

VI .Домашнє завдання

ПРИЙОМ «Акваріум»

«Виловіть» творче завдання

Ка ск ти с ла ку з



Вивчити §


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка