«Бджола мала, а й та працює»
Виховна година у 5 класі квітень 2013 р.
Мета: Збагачувати знання дітей про роль бджоли в природі, виховувати любов до прекрасного.
Дійові особи: дівчинка, хлопчик, бджілка, науковець,зозуля, квіти: дзвіночок, кульбаба, фіалка, пролісок, нарциз; горобчик, комарик.
Хід заходу
Вступне слово вчителя
Наш клас активно включився у Всеукраїнський учнівський Рух «Моя земля – земля моїх батьків, моя Батьківщина – Україна». Напрямок, по якому була спрямована вся робота – це «Кухлик меду». Діти знайомилися із життям бджіл, збирали приказки, прислів’я про цих маленьких трудівниць та про їхній смачний продукт – мед, збирали лікувальні рецепти продуктів бджільництва, а також робили замальовки на цю тематику. Сьогоднішній виступ – це звіт про проведену роботу.
Дівчина: «Весняні квіти»
Весна чарівниця,
Неначе цариця,
Наказ свій послала,
Щоб краса постала.
І проліски, і травка,
Й зелена муравка,
І кульбаба рясна,
Й фіалочка ясна –
Всі квіти весняні,
Веселі, кохані,
З-під листя виходять,
Голівки підводять,
Од сну зимового
До сонця ясного.
Олена Пчілка
Хлопчик: Погляньте навколо: дерева, кущі, квіти… Все прокидається, оживає, розквітає…
( звучить спів птахів, кує зозуля, летить бджілка, сідає
то коло однієї квітки, то коло другої, третьої…Виходить з-за дерева зозуля і звертається до бджілки:)
Зозуля: Люба бджілко, зупинися,
Сядь рядом зі мною.
Як хороше спочивати
В холодку весною.
Бджілка:Ой, зозуле, що ти кажеш?
Нема в мене часу.
Вік короткий, а роботи
Я маю багато.
Подивися, все працює
На широкім світі:
І у лісі, і у полі,
І в синім блакиті.
Ось несе горобчик гусінь
Діток годувати.
Ось комашка травку тягне
Хатку будувати.
Зозуля: Бджілко, будем слухати з тобою,
Як степи співають,
Як шумлять ліси і ріки,
Як вітри гуляють.
Бджілка: Прощавай, не маю часу –
Треба мед збирати,
Треба кожну квітку в полі
Мені облітати. Хлопчик:На стрункій високій ніжці
Біля річки на лужку
У косинці – білосніжні
Стрів я квіточку таку. (показує на дзвіночок)
Ясним оком жовтуватим
Посміхалася мені.
Я хотів її зірвати,
А бджола сказала: «Ні!»
М. Познанська
Квітка – дзвіночок: Піднімає джміль фіранку,
Каже: - Доброго вам ранку!
Як вам, бджілко, ночувалось?
Чи дощу не почувалось?
Виглядає бджілка з хати.
Бджілка: У дзвіночку добре спати.
Цей дзвіночок – як намет,
Тільки дощ, як кулемет.
Хлопчик: А я думав, що квіти квітнуть лише для нас….
1–ша квітка: Так, мало хто байдуже промине гарну квіточку. Одна людина зупиниться, замилується, може пригадати щось і обережно обійде. А інша – висмикне нас із землі, трохи побавиться… і викине зів’ялі геть. А нам конче потрібно жити і радувати навколишній світ. Ми даруємо людям красу.
2–га квітка: А бджоли – це наші запилювачі. Як подяку за запилення ми віддаємо їм свій нектар. Принесуть його бджоли до вулика і виливають у соти , а потім стоять над комірчинами з нектаром і махають крильцями – видаляють із нектару зайву воду.
3-тя квітка: Але перш ніж вилити нектар у соти, він піддається дуже довгій і потаємній обробці. Крапельку нектару бджола то проковтує, то випускає з хобітка, і так робить 240 разів. Лиш після цієї процедури солодкий напівфабрикат потрапляє в комірчину сот.
4-та квітка: А щоб випарувалася зайва волога, бджола своїм «вітерцем» - а це 1200 змахів за хвилину, - продуває увесь вулик. Нектар насичується ферментами, вітамінами; знищуються мікроби; відбувається стерилізація.
1-ша квітка: Тому багато років мед зберігає свою свіжість і не псується. Бактерії йому не страшні. Підраховано: щоб приготувати 100 г меду, бджола повинна взяти нектар близько з мільйона квіток, принести до вулика 15 тисяч таких вантажів цього напою.
2-га: А ростемо ми усюди, інколи бджоли летять за 8км до нас. Підрахували ми якось, що шлях їх туди і назад складає 46 тисяч кілометрів.
Зозуля: Та це рівно стільки, скільки земна куля має довжину екватора! І вся ця праця заради того, щоб приготувати 100г меду?!
Науковець: (зачитує рукопис)
В однім із давніх рукописів написано так: « Мед є сік роси небесної, який бджоли забирають з квітів пахущих, від того мають в собі силу могутню, лікує від усіх хвороб…»
Хлопчик: Тисячу років тому лікарі майже всіх стародавніх країн вважали, що мед дуже цілющий. До складу багатьох ліків входить мед, або інші продукти бджільництва: прополіус, маточне молочко, віск, перга.
Дівчинка: І сьогодні не втратив свого значення мед. Лікують ним різні хвороби: рани, застуду, захворювання верхніх дихальних шляхів і легень, хвороби серця, печінки, нирок, нервової системи, хвороби очей, шкіри. Навіть застосовують в лікувальній косметиці, профілактиці променевої хвороби.
Бджілка: (звертається до дітей)
Кого із вас мами лікували медом? Чим ви тоді хворіли? Хто із вас любить мед? (пригощає присутніх медом)
Хлопчик: Висне небо синє
Синє, та не те.
Світи, та не гріє
Сонце золоте.
Дівчинка: Осінню дмухнуло,
Квіти відцвіли.
Хмуро, без притуло
Глянули садки.
Хлопчик: Припали квіти до землі,
Туман наліг кругом.
Ще день, ще два – і всі поля
Заснуть глибоким сном.
С. Воробкевич
Дівчинка: Для бджіл настає пора готуватися до зими, зашпаровувати щілини у вулику.
Бджола: Так, ми працюємо ціле літо і восени не збираємося відпочивати!
Хлопчик: Отже, бджоли – це взірець працелюбності. Беріть і ви з них приклад. Тільки докладаючи певні зусилля, можна отримати гарний результат. А працювати потрібно постійно і систематично!
Поділіться з Вашими друзьями: |