Баліна К. Н. Українська література. Підручник для 9 кл загальнооствітніх навчальних закладів і навчальними мовами національних меншинДата конвертації26.04.2016
Розмір39 Kb.
#19745
Шановні дев'ятикласники! Відповіді на тестові завдання та нарис (а також відповіді на завдання попередніх уроків 1-2) можна надіслати на електронну адресу olga3151020@ukr.net (Ощинська Ольга Валеріївна)
Підручник: Погребенник. В. Ф., Баліна К. Н. Українська література. Підручник для 9 кл. загальнооствітніх навчальних закладів і навчальними мовами національних меншин. - К.: Грамота, 2009
9 клас

Українська література. Урок 1-2

Вступ. Українська література як художнє відображення життя народу.

Принципи аналізу художнього твору.

Усна народна творчість. Народна драма. “Просо”, “Коза”.

Поняття про народну драматургію та її основні жанри.


1. Роботу з української літератури слід розпочинати в чистому зошиті в лінію.

2. З чистої сторінки написати тему уроків.

3. Прочитати стор. 3 - 16 підручника чи знайти інформацію в Інтернеті.

4. Занотувати в зошиті поняття з поясненнями:

- художня література;

- літературний процес;

- пояснити походження і значення слова класика;

- аналіз художнього твору;

- фольклор;

- роди фольклору;

- народна драма.

5. Занонувати в зошиті принципи аналізу художнього твору.

6. Розкрити ігрове забарвлення драм “Просо” та “Коза” (письмово).

9 клас


Українська література. Урок 3-4

Народна родинно-обрядова драма “Весілля”.

Весільні пісні Донеччини.
Весільний обряд в різних регіонах України має свої особливості. Він відбиває світогляд і мораль трудового народу, родинні та суспільні стосунки. Обряд супроводжується весільними піснями, діалогами, сценками. Справляли весілля найчастіше восени, по закінченні польових робіт. Постійний склад дійових осіб: молодий, молода, їхні батьки, бояри, свати, світилки, дружки, музики, та ін. Весільне дійство поділялося на акти (їх кількість не однакова в різних регіонах України).

Етапи народної драми "Весілля".

• Заручини — відбувалися задовго до сватання (місяців за два-три). Хлопець, умовившись з дівчиною, сповіщав про це батьків і, у разі їхньої згоди, ішов з рідним батьком в її сім'ю. Коли батьки дівчини погоджувалися, призначався день сватання.

• Оглядини (є необов'язковим актом весілля) — знайомство з усіма членами родини зарученого, огляд їхнього господарства, призначення дня сватання.

• Сватання — прихід сватів до молодої, аби отримати її згоду на шлюб. Якщо свати приходили без попередньої домовленості між молодятами й одержували відмову, їм підносили чарку, а молодому — печений або сирий гарбуз; це вважалося великою ганьбою і для сватів, і для парубка.

• Коровай — випікання весільного короваю здійснювали від трьох до семи шанованих у селі молодих жінок, які жили в злагоді зі своїми чоловіками (елемент магічного дійства). Роботою керував старший сват. Коровай символізував здоров'я, достаток, які зичилися майбутній сім'ї.

• Гільце — символізувало утворення сім'ї. У суботу молода зі старшою дружкою скликали подруг та свах вити гільце. Зрізану гілку плодового дерева прикрашали пахучим гіллям, квітами, стрічками, монетами. Готове втикали у свіжоспечену хлібину, і воно стояло на столі протягом усього весілля.

• Дівич-вечір — прощання нареченої з дівоцтвом. Усі подруги збиралися в хаті молодої у суботу ввечері, під троїсті музики співали пісні, у яких славили дівочу красу, молодість, привільне життя, висловлювали жаль з приводу розставання з батьками.

• Саме весілля, яке проходило у декілька етапів:

1. Уранці в неділю молоду готували до шлюбу (брат розплітав косу і мастив її медом (щоб голова не боліла і було солодке життя), дружки прикрашали її стрічками, монетами, вкладали часник (оберіг), одягали вінок, убирали в найкращий одяг.

2. Прихід молодого, ставання на рушник (щоб життєва дорога була довга й гладенька).

3. Вінчання в церкві.

4. Обряд зустрічі молодих (батьки з хлібом та сіллю). Мати, одягнена у вивернутий кожух, стоячи на порозі, обсипала молодих збіжжям, змішаним з горіхами, насінням, цукерками, монетами (щоб був достаток).

5. Завівши в хату, молодих садовили на посад (місце під божницею) на вивернутий кожух. По праву руку від молодого сідав його рід, по ліву від молодої її рід.

6. Після запалювання свічки починалося частування. Співалися жартівливі пісні під кожну страву, відбувалися переспіви між хорами.

7. По обіді сват подавав молодим хустку або рушник, за кутики яких вони бралися, і виводив у двір, за ними — усі присутні. Починалися танці.

8. Прощання молодої з батьками — найдраматичніший момент весілля.

• Комора — приміщення, де заздалегідь приготовлена для молодих постіль. Цей звичай був важливим для виховання в молоді високої моральності. Якщо виявлялося, що молода "нечесна", вона мала терпіти глум і побої. Соромили і її батьків.

• Покриття — у понеділок вранці дружки знімали з молодої вінок і стрічки та віддавали молодшій сестрі або родичці; горілкою промивали косу (щоб ніякі хвороби не чіплялися), заплітали без стрічок, одягали очіпок.

• Перезва — весь рід молодого прямував також до нових сватів.• Циганщина (у деяких місцевостях) — у вівторок усі гості сходилися до хати молодого, вбиралися циганами, ворожками і гуртом з піснями обходили родичів.
Завдання (робиться в електронному вигляді)

Знайти матеріал (теоретичний)"Образ українського весілля в образотворчому мистецтві". Додати репродукції картин чи презентацію до цього матеріалу.
Каталог: images -> docs
docs -> 1 Квалификация выпускника – Специалист по связям с общественностью. Нормативный срок освоения основной образовательной программы подготовки по специальности Связи с общественностью при очной форме обучения – 5 лет
docs -> Программа составлена на основе: федерального компонента Государственного стандарта основного общего образования
docs -> Програма для вступних випробувань у внз «Львівський кооперативний коледж економіки І права»
docs -> Інформація про державну реєстрацію емітента; X в) банки, що обслуговують емітента; X г) основні види діяльності; X ґ) інформація про одержані ліцензії (дозволи) на окремі види діяльності
docs -> Закону України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціаль-ного розвитку України»
docs -> Голові Сумської обласної державної адміністрації
docs -> Загальні правила поведінки державного службовця
docs -> Закону України «Про місцеві державні адміні-страції»
docs -> Положення про організацію бухгалтерського обліку та облікову політику


Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка