Айвенго головний герой роману В. Скотта



Скачати 74.14 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір74.14 Kb.
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

ВІДДІЛ ОСВІТИ ВИКОНКОМУ РЖИЩІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Урок із світової літератури

у 7 класі на тему:

«Айвенго – головний герой роману

В. Скотта»

Вчитель:

Федорченко Н. В.

Ржищів – 2012

Тема. Айвенго – головний герой роману В. Скотта.

Мета. Удосконалювати вміння систематизувати навчальний матеріал, виокремлювати головне; проаналізувати образ головного героя, розкрити його роль у втіленні авторських ідеалів; розвивати творчі здібності учнів,фантазію; виховувати бажання наслідувати лицарську поведінку.

Обладнання. Тексти роману «Айвенго», презентація, виставка учнівських малюнків.

Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

Лицарський дух відрізняє уславленого воїна від простого мужлана і дикуна, він навчає нас цінувати життя нижче честі і брати гору над втратами, збитками, трудом і стражданнями, не боячись нічого, крім ганьби…

В. Скотт


Кожна епоха породжує свого героя

Корейське прислів’я



Людина відображається в своїх вчинках

Ф. Шиллер



І. Актуалізація опорних знань.

- Сьогодні ми продовжуємо роботу над романом В. Скотта «Айвенго». Ми повернемося до похмурого Середньовіччя з його кровопролитними війнами, хрестовими походами, лицарськими турнірами. Здається, проблеми того часу дуже далекі від наших. Але то тільки на перший погляд. Хоч нас відділяє від цієї епохи тисячоліття, та проблеми, моральні цінності, міжособистісні стосунки героїв залишаються актуальними до наших днів. Протиборство добра і зла є вічним. З ними ми зустрічаємося щодня і щохвилини. І я сподіваюсь, що сьогоднішній урок допоможе вам розпізнати, що таїться в людині – добро, чесність, порядність, готовність прийти на допомогу в скрутну хвилину чи зло, жорстокість, підступність…



ІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку. Епіграф до уроку.

Завдання для учнів:

  • вміти систематизувати навчальний матеріал, виокремлювати головне;

  • проаналізувати образ головного героя, розкрити його роль у втіленні авторських ідеалів;

  • переказувати близько до тексту ключові епізоди роману;

  • вміти характеризувати головного героя за поданим планом.

Проблемні питання:

  • Чи можна вважати Айвенго справжнім лицарем і героєм?

  • Чому саме ім’я Айвенго Вальтер Скотт виніс у назву свого роману?

ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

  1. «Коло ідей».

  • Хто такі лицарі? (Лицар – за доби Середньовіччя в Західній Європі – феодал, який належав до військово-землевласницького стану. Кінний воїн із важким озброєнням та повним спорядженням. )

  • Визначте складові кодексу лицарської честі.

  • Вірне служіння сюзеренові.

  • Збереження лицарської честі.

  • Високий рівень володіння зброєю.

  • Шанобливе ставлення до жінки.

  • Шляхетне ставлення до тих, хто потребує допомоги.

  • Захист інтересів країни.

  • Заборона чинити насильство над безпомічним лицарем.

  • Цінування свого життя менше, ніж честі, переборювання негараздів, страждань, не боячись нічого, окрім безчестя.

  1. Створення картки літературного героя.

Прізвище, ім’я - (Уілфред Айвенго)

Вік – (25 років)

Національність – (Сакс)

Соціальний стан – (Дворянин)

Рід занять – (Зброєносець короля Річарда).


  1. Індивідуальні опереджувальні завдання.

Цитати з роману:

А) Зовнішній вигляд літературного героя, його портрет.

  1. «Мозкова атака».

  • Коли сталася перша зустріч читачів з Айвенго?

  • Як поводиться пілігрим у Седріка Сакса? (він поступається місцем єврею біля каміна, щоб той зміг погрітися і висушити одяг. Втрутився в розмову про лицарів, які взяли участь у турнірі в д’Акрі. Гідно поводиться з Бріаном де Буагільбером.)

  • Чому він вирішив допомогти врятуватися єврею Ісааку? Як це його характеризує? (Гуманно, бо він розуміє, що Ісаак – передусім людина, яка так само, як і будь-хто інший, заслуговує на життя.)

  • Куди їхали гості Седріка Сакса? (На лицарський турнір в Ашбі.)

  • Чому там обов’язково мусив бути Айвенго? (У разі перемоги Ательстана Ровена мала стати його дружиною; Айвенго цього допустити не міг.)

  1. Індивідуальні опереджувальні завдання.

Б) Айвенго очима героїв роману.

- Ким є Айвенго для Седріка Секса?

(Неслухняним сином)


  • Для принца Джона?

(Людиною, позбавленою чемності)

  • Для єврея Ісаака?

(Добрим юнаком)

  • Для короля Річарда?

(Улюбленим лицарем)

  • Для розбійників?

(Рівнею)

  • Для норманських лицарів?

(Запеклий ворог, якого вони цінують)

  • Для Ровени?

(Людина, яку вона кохає)

  • Для Ребеки?

(Справжній друг; людина, яку вона покохала, але дівчина не нав’язувала своє кохання, знаючи, що він кохає іншу)

  1. «Один день із життя героя».

  • Розповісти від імені Айвенго про його участь у лицарському турнірі при Ашбі.

  1. «Інтерв’ю у літературного героя».

  • З якої родини ти походиш ?

  • У яких країнах ти побував?

  • Кому ти служиш?

  • З якою метою ти відвідуєш батьківський дім, переодягнувшись пілігримом?

  • Кому і чому ти відкрився в батьківському домі?

  • Чому ти назвався Лицарем Позбавленим Спадку?

  • Що було зображено на твоєму щиті?

  • Чому ти не відкрив свого обличчя на турнірі?

  • Як тобі вдалося перемогти на турнірі суперників?

  • Кому і чому ти присвятив свою перемогу?

  • Чому, ще не зовсім одужавши, ти поспішив на допомогу Ребеці?

  • Як тобі, слабкому після хвороби, вдалося перемогти Бріана Буагільберга?

  1. «Знайди пару».

До рис характеру Айвенго, зазначених у лівій колонці, дібрати відповідні ситуації з правої.

Передбачливий не відкриває одразу обличчя на турнірі

Хоробрий бере участь у поході Річарда І на Єрусалим

Поважає людей добровільно рятує життя Ребеки

Вірний дружбі з’являється в замку батька невпізнаним

Патріот вручає корону на турнірі

Великодушний допомагає Ісааку з Йорка непомітно вийти із Обережний замку батька

Любить леді Ровену стає на поєдинок з чотирма лицарями водночас



  1. «Асоціативний кущ».

  1. Складання сенкану.

Айвенго.

Мужній, великодушний.

Воює, терпить, перемагає.

Втілює найкращі лицарські чесноти.

Лицар.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.


  1. Вирішення проблемних запитань.

  • Чи можна вважати Айвенго справжнім лицарем і героєм?

Втіленням яких ідеалів автора є образ Айвенго? (Айвенго виступає втіленням честі, порядності, вірності обов’язку та коханій, відданості, доброчинності, шляхетності. Разом з тим автор показує залежність особистості від суспільних процесів. )

  • Чому саме ім’я Айвенго Вальтер Скотт виніс у назву свого роману? (Головний герой роману; кругом нього відбуваються всі сюжетні лінії роману; є втіленням перемоги нового історичного процесу над старим.)

  1. «Інтерв’ю у літературного героя».

До леді Ровени:

  • Яку роль у Вашому житті зіграв Уілфред Айвенго?

До Ребеки:

  • Яку роль у Вашому житті зіграв Уілфред Айвенго?

  1. Поетична хвилинка.

Лицарю

Шляхетний і славний!

Живий – не примарний!

Тебе я чекала.

Тебе я впізнала!

Бо ти – моя Доля,

А я – твоя Лада.

Усе в тобі справжнє

І серце відважне.

Ще й ніжний, як квітка,

Засмучений зрідка;

Правдивий і ясний,

У вчинках – прекрасний!

Ти радість даруєш

І душу хвилюєш;

Мене окриляєш,

В очах ти зростаєш!

Пустий світ без тебе,

Як зорі без неба,

Як лицар без Дами,

Як Сіта без Рами.

Моя ти частинка,

Моя ти сльозинка,

Моя оборона,

Моя нагорода…

Усе ти – для мене…

Усе я – для тебе…

Бо ти – лиш мій Лицар…

А я – твоя Дама…


  1. Складання плану характеристики Айвенго.

План

І. Великий шотландський чарівник.

ІІ. Історія в долі і житті Айвенго.


  1. Хто такий Айвенго?

  2. Вірний зброєносець короля Річарда.

  3. Пілігрим у домі батька.

  4. Втілення в образі лицаря кращих рис людини і воїна:

а) хоробрість;

б) шляхетність;

в) великодушність;

г) повага до людей;

д) вірність слову;

е) жертовність 5. Жінки в житті героя. ІІІ. Айвенго – благородний лицар.



5. Усна характеристика героя за планом.

V. Підсумок уроку.

а) Вирішення завдань уроку.

б) «Мікрофон».

- Чому до образу середньовічного лицаря Айвенго і сьогодні звертаються і читачі, і глядачі?



в) Слово вчителя.

- А тепер я хочу запропонувати вам бачення Володимира Висоцького щодо того, навіщо людство звертається до минувшини.



- І саме відповіддю російського барда я і б хотіла закінчити наш урок. А ті зерна доброти, честі, порядності нехай проростуть у вашому житті хорошим врожаєм. І тоді світ навколо нас, можливо, стане кращим.

VІ. Домашнє завдання.

Написати твір на тему «Айвенго – благородний лицар».


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка