Урок позакласного читання для учнів 2 класу
Тема: А вже весна, а вже красна
Мета: поглибити знання учнів з теми «Весна»; розширити читацький кругозір дітей; вдосконалити навички читання; розвивати вміння аналізувати прочитане; розширювати коло читання; розвивати мовлення дітей, вчити будувати зв’язні висловлювання, розвивати допитливість і спостережливість, естетичні смаки; виховувати бережливе ставлення та любов до природи.
Обладнання: малюнки дітей до теми «Весна», тематична виставка книг, таблиці з завданнями з читання, читанка для 2 кл. «Ластівка», картини художників про весну, музична виставка по темі.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Чого це надворі блищить,мов перлини,
І чисті й прозорі весняні краплини?
Чого це пісні заспівали свої
Веселі,дзвінкі ручаї?
Чого це так сонце ясне пригріває?
Бо час чарівниці – Весни наступає!
Із сонцем яскравим привітна,ясна,
У кожну кімнату заходить… (Весна)
2. Вступне слово вчителя.
- Так,сьогодні ми будемо говорити пр. весну. Чудова пора року. Про неї кажуть, що вона весела, ясна, чарівна! А з весною в ноші віконця все частіше заглядає… (сонце). Сьогодні воно буде на нашому уроці. На своїх промінчиках воно принесло для вас на урок цікаві вірші, казки, скоромовки, прислів’я, приказки, загадки, веснянки,кросворди.
А які саме, про це ви дізнаєтесь протягом уроку.
3. Робота з виставкою книг.
- Діти, зверніть увагу на книги, які стоять перед вами. Про що ці книги?
- Чому ви так думаєте?
- Чи хтось з вас читав якусь із цих книг?
- Яка книжка вам сподобалась?
(Показати дітям)
- Як називається книжка?
- Хто її автор?
- У книжці один твір чи декілька?
- Чи є ілюстрації?
- Хто їх намалював?
ІІІ. Робота над новим матеріалом.
-
Розгадування кросворду.
Березневої пори
Кап – кап капає згори
У краплині дужа сила –
Дірку у льоду пробила,
І хоч дірка невеличка,
З неї виткнулась травичка,
Дивиться у небо синє –
Щиро дякує краплині.
Ряст, медунка розквітають,
Загули джмелі і бджоли.
Рідний край, пташки вітають,
Квітне в квітні все довкола!
Люблю я час грози весною
Коли травневий перший грім,
Немовби тішиться грою,
Гуркоче в небі голубім.
-
3
к т
в р
і а
т в
1 берез ень
- Молодці,дітки!
Одна з народних легенд оповідає, що казкова жар – птиця приносить з теплих морів золотий ключик, яким міцно закриває двері домівки, куди сховалась зима. А потім поступово відчиняє троє дверей, з яких виходять три красеня: Березень, Квітень, Травень. Кожному з них жар – птиця наказ дає і посилає на земля.
- От ми з вами і будемо читати казку про цих красенів, яка має назву « Як Квітень до Березня в гості їздив».
- Але перш ніж почнемо читати зробимо невеличку фонетичну зарядку.
2. Фонетична зарядка
- Підніміть очі на дошку. Записані слова з пропущеними буквами.
- В цих словах уявляйте замість рисок букву «Е»; читайте їх.
Б – р – з – нь, в – сна, квіт – нь, чов – н, трав – нь, т – ло, з – ля,
в – с – ло, сон – чко, л – л – ка, гнізд – чко.
- Молодці гарно впоралися.
Наступне завдання. Треба скласти скоромовку із розсипанки
Летів Сів Прибіг стовпчик хлопчик
на горобчик горобчик утік
Летів горобчик
Сів на стовпчик
Прибіг хлопчик
Утік горобчик
- Молодці,діти!
3. Читання казки «Як Квітень до Березня в гості їздив».
а) словникова робота.
Правильно прочитаємо слова, які зустрінуться в казці
(повинен був щось зробити)
Мусив, пообмерзають, теплінь, певне, слушного, нараяв (радив), сподівався, обшмагаю (обдеру).
б) читання казки вчителем.
- Я прочитаю казку, а ви уважно прослухаєте її і дасте відповідь на таке запитання: «Чиї поради допомогли Березню дістатися до Квітня?»
в) читання казки сильними учнями.
г) бесіда за змістом казки.
- Чому Березень не міг дістатися до Квітня в гості?
- Що порадив Травень Березню?
- Чому здивувався Березень?
д) Скажіть, будь ласка, які дійові особи є в казці?
є) читання розмови Квітня з Травнем та Квітня з Березнем в особах.
- Тепер ви знаєте, чому у нас весною така нестійка погода. І навіть у народі існує прислів’я:
«У березні сім погод надворі: сіє, віє, крутить, мутить, зверху ллє, знизу мете.»
4. Робота в групах
- А хто знає прислів’я про весну?
Зараз ми позмагаємося. Розділимося на три групи. Кожна група має написати якомога більше прислів’їв про весну. По закінченню ми визнаємо групу яка перемогла.
- Вночі тріщить, а в день плющить.
- Від березневих дощів земля квітне.
- Весна днем красна.
- Вода з гір потекла, весну принесла.
- А тепер гляньте на дошку. Весняний вітер повіяв і розсипав слів прислів’я. Давайте складемо і прочитаємо, що ж це за прислів’я.
пташок, і, Квітень, землю, зустрічає, квітчає.
Квітень землю квітчає і пташок зустрічає.
5. Фізпауза.
- Прийшла пора нам відпочити
Ми берізки та кленці
В нас тоненькі стовбурці.
Ми в стрункі стаєм рядки,
Випрямляєм гілочки.
Ледь зіп’ялись з корінців,
Дістаємо промінців,
Ми стискаєм їх вогонь
В зелені своїх долонь.
Хилять свіжі вітерці
Вліво – вправо стовбурці
Ще й верхівки кожен ряд
Нахиля вперед – назад.
6. Робота над Веснянкою.
- Наші предки дуже любили весну і зустрічали її веснянками. В народі їх ще називали гаївками. Співали їх найчастіше на галявинах серед розквітлої природи без будь – якого супроводу. От ми зараз і послухаємо веснянку, яку на підготувала Карина.
Весна, весна, весняночко,
Прийди до нас, подоляночко!
Прийди до нас, теплом утіш,
А ти сонечку, світи ясніш!
Ти, густіший дощику упади –
На городи, на левади, на сади
На багаті наші землі, на родючі,
Щоб пшениці колосилися, як тучі,
Щоб стіною піднімалися жита,
Щоб щасливі розцвіталися літа!
Іди, іди, дощику, упади,
Щоб плодами красувалися сади.
Щоб родило у полі, і в дворі,
Щоб співалось од зорі і до зорі!
Щоб цвіли черешні,
Зацвітали вишні,
Щоб зростало наше щастя
Все вище і вище!
- Молодець, Карино!
7. Робота над віршем «Веснянка».
- А зараз ми з вами прочитаємо вірш Павла Грабовського «Веснянка».
а) словникова робота.
Прочитаємо, правильно вимовляючи слова, які зустрінуться у вірші.
Буяє, проміння, ллє,блищить.
б) самостійне читання учнями вірша.
- Зараз ви самостійно прочитаєте вірш і скажете, що вам уявлялось під час читання?
в) виразне читання.
г) робота над змістом.
- Які ознаки приходу весни є в цьому вірші?
- А як ви гадаєте, про що виграє струмочок?
8. Робота з виставкою малюнків.
- Така краса пробудження природи, яка відбувається з приходом весни, надихає багатьох художників на створення прекрасних картин. На уроках образотворчого мистецтва з деякими ви познайомились. І ви отримали завдання намалювати світ картин про весну.
Подивіться, які вони прекрасні.
Ви роздивились ці малюнки.
- Що вам найбільше в них сподобалось?
- Чому?
- Які ознаки весни тут зображено?
- Отже,весною пробуджується природа і весною з’являються перші квіти.
- А які квіти з’являються найпершими? Зроблю вам підказочку, загадавши загадку.
Я найперша зацвітаю
Синім цвітом серед гаю
Відгадайте, що за квітка,
Бо мене не стане влітку?
(Пролісок)
9. Бесіда про Червону книгу.
- А чи знаєте ви,діти, що пролісок занесено до Червоної книги? А що ж таке ця Червона книга. Це книга, до якої занесено багато видів рослин і тварин, яким загрожує повне зникнення. І саме такою рослиною є пролісок. Отже, вирушаючи до весняного лісу, ви обов’язково знайдете поляну з пролісками, тож не забувайте, що цю красу не можна знищувати.
10. Робота над віршами.
- А от Оля нам приготувала віршик про цю квіточку.
Я – перша квіточка весни,
Я – пролісковий цвіт
Я – пережив зимові сни
І знов з’явився на світ
Зелені рученьки мої
Листочками зовуть
Я полюбив ліси гаї
Живу здавна тут
У мене очі голубі
Такі як неба синь
Росту між кленів і дубів,
Люблю і сонце, й тінь.
І вірно: люблю всі мене,
Як весну золоту,
Бо знають, що зима мине,
Коли я розцвіту.
- І справді, справжня весна наступає, коли з’являється пролісок, а потім і багато інших квіточок. Стає так красиво навкруги від їхнього різнобарв’я.
А які ж кольори у весняних квітів? Про це ми зараз з вами дізнаємось. Я вам прочитаю вірш, а ви уважно послухаєте його і виконаєте таке завдання:
- учні І - варіанту – запишуть у табличках назви квіток, про які говориться у вірші, а учні ІІ – варіанту – запишуть назви кольорів, які сняться квітам.
Кожній квітці навесні
Кольорові сняться сни.
Кульбабі сняться золоті,
Тюльпанові червоні.
І дуже – дуже голубі
Дзвіночку лісовому.
Бузку бузкові сняться сни,
Волошці – волошкові,
Ромашці – срібні від роси,
Фіалці – фіалкові.
Перевірка робіт.
- Молодці, я вами дуже задоволена.
11. Бесіда про Свято Стрітення.
- З давніх давен у нашого народу одним із найулюбленіших свят було свято Зустрічі весни. Воно проходило урочисто, радісно. Весну за уявленням наших предків приносили на крилах птахи.
Вважається, що на стрітення ( 15 лютого) зима з весною зустрічається. З цим пов'язаний цікавий звичай. Напередодні Стрітення жінки випікали печиво ц вигляді пташок – «жайворонків». З цими « жайворонками» діти йшли в садки й закликали весну в гості.
Учень: Пташок викликаю
З теплого краю
Летіть, соловейки,
На нашу земельку!
Учениця: Спішіть,ластівоньки,
Пасти корівоньки
Вилети,гулю,горою,
Винеси літо з собою.
- Одними з перших прилітають із вирію до рідних місць граки, жайворонки, шпаки, дикі гуси, ластівки. Ми з вами зараз будемо читати вірш Бориса Грінченка «Ластівка».
12. Робота над віршем.
а) читання вірша вчителем з попереджувальним завданням
б) словникова робота.
Клопочешся, журливий, лютіше.
в) виразне читання учнями.
13. Бесіда про весняні свята.
- Весна чарівна, ніжна, весела і радує нас з вами не тільки теплом, а ще й різними святами.
- А які свята ми святкуємо навесні?
( 8 березня, Великдень, 1 Травня, День перемоги, свято Матері).
- А яка подія у нас відбувається 9 березня кожного року?
( День вшанування пам’яті з нагоди народження великого українського письменника, поета та художника Т. Г. Шевченка).
У Тараса Григоровича Шевченка багато віршів присвячено природі, а також є вірші про весну.
Один з таких віршів нам зараз прочитає Діана.
Встала весна,
Чорну землю сонну розбудила,
Уквітчала її рястом,
Барвінком укрила
Чималий у яру ставок,
Зелений на горі садок,
І верби, і тополі,
І вітряки на полі
І барвінком, і рутою.
І рястом квітчає
Весну землю, мов дівчину,
В зеленому гаї.
І на полі жайворонок,
Соловейко в гаї
Землю убрану весною
Вранці зустрічають.
ІV. Підсумок уроку.
- Отже підводячи підсумок, давайте розгадаємо кросворд, визначимо ознаки весни. Допоможе нам слово «Весна». Підказую це будуть слова – прикметники.
На які питання відповідають слова прикметники?
Яке питання поставимо до слова весна?
КВІТУЧА
ТЕПЛА
ЯСНА
НІЖНА
ЧАРІВНА
Завершується наш урок, на якому ми, я думаю, дізналися дуже багато нового та цікавого.
- Що було найцікавіше?
- Яка пора року буде наступною?
V. Домашнє завдання. (запис до щоденників).
- От ви і підготуєте віршики, оповідання, малюнки про літо та літні розваги.
Спасибі вам за участь в підготовці уроку.
ІV. Виставлення оцінок за урок.
Поділіться з Вашими друзьями: |