А. П. Гайдара Відділ інформаційних, довідково-бібліографічних послуг та краєзнавстваСкачати 397.21 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір397.21 Kb.
Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. А.П. Гайдара

Відділ інформаційних, довідково-бібліографічних послуг та краєзнавства

Душа поетова святая живе в святих його речах...”(до 190-ї річниці від дня народження Т.Г.Шевченка)

Рекомендаційний бібліографічний покажчик

для організаторів дитячого читання

Кіровоград,

2004
В.Дьома

провідний бібліограф відділу інформаційних, довідково-бібліографічних послуг та краєзнавстваДО ЧИТАЧІВ
9 березня 2004 року виповнюється 190 років від дня народження Тараса Григоровича Шевченка – поета, художника, мислителя, палкого патріота України.

Кожна нація, якій пощастило відкрити і висловити свою творчу ідентичність, своє глибинне самопізнання, базу національної культури, осягнула це могутнім словом свого національного пророка. Серед тих щасливих, вибраних народів є і ми, українці. І ось чому. Поляки дістали Міцкевича, німці – Гете, англійці мають Шекспіра, італійці – Данте. Росія гордиться своїм Пушкіним, а ми, українці – Тарасом Шевченком. Він, безсмертний Тарас, для нашого народу – явище унікальне, неординарне. Тому все, що з ним пов’язане, дороге нам і рідне. Але постать Кобзаря досить часто настільки зміфологізована, що за нею досить важко побачити звичайну людину, яка колись так само кохала і зраджувала, боялась і ненавиділа.

То яким же був Тарас насправді?
ДИТИНСТВО ТА ЮНІСТЬ ПИСЬМЕННИКА.
Т.Г. Шевченко народився 9 березня 1814 р. в селі Моринцях, Звенигородського повіту, Київської губернії, в сім'ї селянина-кріпака. Рано втративши матір, а потім і батька, він з дитинства зазнав багато горя, відчув на собі весь тягар кріпацтва.

Деякий час Шевченко був у навчанні в дяка-вчителя на становищі школяра - "попихача". Вже у ті роки в нього виявляється великий потяг до малювання. Після невдалих спроб знайти собі в сусідніх селах учителя малювання, Шевченко повертається до свого села і стає наймитом у попа.

Коли Шевченкові йшов 15 рік, його взя­ли за слугу-козачка до молодого пана Енгельгардта. Разом з паном Шевченко їде до Києва, а потім живе у Вільно і в 1831 р. приїжджає до Петербурга. На 18-му році життя Шевченка законтрактовано до цехово­го майстра живопису Ширяєва. Випадково знайо­миться він з художником І. Сошенком, а через нього — з відомими художниками й письменниками: К. Брюлловим, В. Жуковським, О. Венеціановим. Є. Гребінкою та ін. 22 квітня 1838 року Шевченка викуплено у пана Енгельгардта за 2500 крб. асиг­націями. Молодий художник стає вільним слухачем Академії мистецтв, одним з улюблених учнів і това­ришів К. Брюллова.

ЗОВНІШНІСТЬ

У молодості Шевченко вдягався дуже модно. Про зачіску не вельми дбав. Голив вуса, але залишав негусті бакенбарди. Був середнього зросту, але міцної тілесної будови. Широкі плечі, широка талія й легка сутулість надавали його поставі того особливого характеру , що росіяни називають "угловатостью"; у руках його не було гнучкості, граційності. На смаглявому обличчі – ледь помітні сліди віспи. Русявий. На перший погляд, обличчя його видавалося звичайним, але кожного, хто хоч трохи приглядався до нього, чарували невеликі, але виразні сірі очі, що світилися надзвичайним розумом і дивною добротою.


ВДАЧА

Ось як згадують про Шевченка сучасники: "Своєю простотою, сердечністю, однією своєю появою мимоволі прив’язував до себе всіх: від малого до великого…", "Його трохи незграбні, але зовсім не вульгарні манери, проста мова, добра, розумна усмішка, все якось притягувало до нього й залишало враження старого знайомства, старої приязні, при якій всі церемонії робилися зайвими", "Він був надзвичайно ласкавий, м’який і наївно довірливий до людей, в усіх він знаходив щось добре й захоплювався часто людьми, що не були його варті. Сам же він впливав на інших якось чарівливо, всі любили його, навіть слуги".ТАЛАНТ

Свої поезії Шевченко писав з надзвичайною легкістю – наче жартома: міг не тільки слухати при цьому розмови присутніх, а й сам брати в них участь. Шевченко був академіком гравюри Петербурзької академії мистецтв. Він залишав по собі багату спадщину: сотні закінчених картин олією, сепією та аквареллю, понад 30 офортів, близько 1300 малюнків. До того ж, не все збереглося. Шевченко був віртуозом інтимного співу. Мав добрий слух, невеликий але гарний голос. Знав безліч українських пісень. Часто співав соло, а свою улюблену "Зіроньку" виконував так, що загіпнотизовував слухачів. Окрім того, був талановитим оповідачем і прекрасним декламатором. Запальний театрал і приятель найвидатніших акторів – свого часу, під час солдатчини він проявив блискучі акторські здібності.ОТОЧЕННЯ

Друзями Шевченка були відомі культурні й мистецькі діячі Росії. Так, він переселився до відомого художника Карла Брюлова, щоб опікуватися ним під час хвороби, викликаної любовною драмою. Шевченко був серед небагатьох приятелів автора прославленого полотна "Останній день Помпеї". Геніальний актор Щепкін настільки любив Шевченка, що 70-річним спеціально приїхав на зустріч до Тараса Григоровича у Ніжній Новгород. Для вже поважного старця це був справжній подвиг. Ніхто з таким ентузіазмом не приймав Шевченкових творів і не декламував їх, як цей видатний актор Росії. Відомий історик Микола Костомаров, який був з поетом у близьких стосунках, під час похорону Шевченка почав промовляти, але, схвильований, заридав і пішов геть.

Шевченко був у дружніх стосунках з усією українською елітою – Кулішем і Гулаком – Артемовським, гребінкою і Марко Вовчок, Квіткою Основ’яненком і Максимовичем.

СЛАВА

В Україні Шевченко мав таку велику популярність, що поміщики навперейми запрошували його в гості, а коли поет входив до зали, то всі присутні стовплювалися при вході, і навіть чванькуваті пані, що інакше не розмовляли, як по – французки, очікували його появу з великою цікавістю. Він був предметом загальної уваги і захоплення.

Повертаючись пароплавом із заслання, недавній рядовий Шевченко мешкав у каюті самого капітана і був постійним гостем подорожуючих мільйонерів. Уся петербурзька еліта: найславетніші вчені, письменники, політичні діячі, митці, артисти, композитори, колишні політичні вигнанці і в’язні, модні красуні, аристократи й студенти, урядовці усі вони строкатим і галасливим натовпом після заслання оточили Шевченка, не даючи йому ні відпочити , ні зайнятися своїми справами. Його мало не носили на руках.

Про його популярність свідчить і те, що автопортрет Шевченка купила дядина царя Олександра ІІ, велика княгиня Олена Павлівна, вдова царевого дядька, а один з офортів - граф Олександр Іваров, син колишнього міністра освіти.


ГРОШІ
Гроші Шевченка не трималися. Маючи великі суми, витрачав їх, сам добре не знаючи, як і куди. Не вмів бути ні ощадливим, ні розпоряджатися грішми. Часто необережно позичав і ставав жертвою ошуканців. Заходячи до міста, завжди брав гроші для жебраків. Якось не замислюючись, всунув у руку старцеві золотого імперіала. Переляканий небувалою щедрістю, той відмовився від такої суми.

У києві служниця перучи Шевченкові хустки, знайшла позав’язувані у вузликах гроші, Поет ніяк не міг пригадати, коли і за яких обставин туди їх заховав. У неділю за ці "дурні якісь гроші" він справив банкет для дітвори з цілої околиці.ОСТАННІ ДНІ ПОЕТА

Про своє фізичне здоров’я Шевченко дбав мало. А воно було дуже надірваним ще в часи заслання. Окрім того, був рідкісним працелюбом. Уже наприкінці вересня 1860 року стало помітно, що поет вельми хворий. Однак він про це нікому не говорив і весь віддавався праці. лише 23 листопада поскаржився лікарю на біль у грудях. Той порадив не виходити на двір. Домашній карантин Шевченко витримав до Різдва. Казав: "Щоб і на Різдво не виходити? А кутя? А узвар? Ні, не всиджу: колядувати хоч рачки полізу до куми! Це колядування цілком надломило його організм.

Діагноз лікарів був невтішний: водяна хвороба. Останні дні Шевченко провів у великих муках. Проте жоден стогін не вирвався з його грудей. Шевченко лише стискав зуби, виривав ними вуса, давлячи в собі болі, що його мучили.

У неділю 10 березня о п’ятій ранку, зійшовши по сходах до майстерні, він охнув і впав. Так перестало битися серце Тараса Шевченка.

Кріпак із кріпаків, геній із геніїв – це він дочасно віддав своє життя, аби неправда і сваволя, кривда і глум над чесною людиною ніколи не приходила на нашу землю.
Для більш детального ознайомлення із життям і творчістю великого Кобзаря, пропонуємо Вам матеріали цього покажчика.

Тут представлено бібліографічний список літературно-критичних статей, художніх творів та сценарії про життя і творчість Т.Г.Шевченка.Побудований він за такими розділами:


 • Життя і творчість Т.Г.Шевченка

 • Вічний, як народ (твори про нього)

 • Критичні матеріали

 • Шевченко – художник

 • Шевченко, музика, пісня

 • Жінки в житті Шевченка

 • Т.Г.Шевченко і діти

 • Вшанування пам’яті Кобзаря

 • Світова велич Т.Г.Шевченка

 • Шевченко і наш край

 • Сценарії про життя і творчість

 • Аудіо – відео матеріали

 • Висловлювання про Кобзаря

 • Матеріали обласної бібліотеки для дітей ім. А.П.Гайдара


ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ Т.Г. ШЕВЧЕНКА

Він був сином мужика –

і став володарем в царстві духа.

Він був кріпаком –

і став велетнем у царстві людської культури.

Він був самоуком – і вказав нові,

світлі і вільні шляхи професорам

і книжним ученим.

І.Франко
ГАВРОШ О. Неіконізований Шевченко: Маловідомі епізоди з життя Шевченка // Україна молода. – 2000. – 7 березня – с.12

ГРАБОВИЧ Г. Шевченко, якого не знаємо // Укр. мова та л-ра. – 2001. –

9 березня с. 6-7

БІЛЕНКО В. Безсмертя смертного Тараса// Сільські вісті. – 2001. –

7 березня. – с 3

БІЛОУС – ГАРАСЕВИЧ М. Тарас Шевченко, геній і пророк // Жива вода. – 2001. - №3 – с. 2-3

БУЧКО М. Пророк або Остання ніч Тараса Шевченка: Вірш // Літ.Україна. – 2001 – 8 березня

ВАСИЛЕНКО Л.В. Тернистими шляхами долі… ( Огляд життєвого шляху Т.Г.Шевченка. Урок – подорож) // Позакласний час. – 2003. – лютий. - №4. – с.2-4 (вкладка)

ВІДОМЕНКО О. Тарасова хата та школа: несподіваний ракурс (В якій хаті жив Т.Г.Шевченко)// Молодь України. 2001. – 16 лютого

ЖУЛИНСЬКИЙ М. Тарас Шевченко: діалог із богом за Україну// Літ.Україна. – 2000 – 9 березня. С. – 3

ІВАНЧУК Р. "А слава – заповідь моя!" (Т.Г.Шевченко в засланні)// Літ.Україна . – 2001. – 8 березня. – с.1,3

КЛАСИКИ В ПОГОНАХ ( Шевченко, Франко)// Голос України. – 1999. – 27 березня. С.6

КОРЕНЕВИЧ Л. Сини однієї матері: Дві письменницькі долі, дві письменницькі індивідуальності – Микола Гоголь і Тарас Шевченко// Урядовий кур’єр. 2003 – 8 лютого. – с. 8-9

КУДРЯВЦЕВ М. "Не зрять Бога над собою…" (До проблеми історизму мислення Т.Шевченка у світлі євангельських істин) // Укр. л-ра в загальноосвітній школі. – 2001. - №2. – с.2-4

КУМАНСЬКИЙ Б. Таким був батько Шевченка// Урядовий кур’єр. – 2000. – 10 червня. – с.9

ЛУКИЧ Н. Шевченкова педагогіка // Рідна школа. 1999. - №3. – с. 19-23

ЛУК’ЯНЕЦЬ П. Сторінки життя Т.Г.Шевченка: Урок позакласного читання. 3 клас// Початкова освіта 2001. - №7. – с.1-3 (вкладка)

НІКІТЕНКО Л. "Садок вишневий коло хати…". Шевченкіана починається з Моринців// Україна молода. – 2001. – 7 березня. С.12

ПУХ О.Ф. Т.Г.Шевченко – поет, художник, патріот: Урок позакласного читання. 3 кл.//Розкажіть онуку. – 2002. - №3. – с.45-47

СВЕРСТЮК С. Шевченко і Гоголь // Літ.Україна. – 2002. – 16 травня . – с.2

СЛОБОДЕНКО Л.К. Тарас Шевченко (1814 – 1861): Коротка Біографія і літературні ігри // Розкажіть онуку. – 2000. - № 4. – с.27-29.

СОЛОВЕЙ О. Останні дні, остання дорога //Укр. мова та література. – 2001. - № 18. – с.1-3

ЧЕРНЮК С. Тарас Шевченко й Тодось Осьмачка: на перехресті дискурсів. // Дивослово. – 2002. – 5. – с. 6-8

ЧУБ Д.В. Арешт поета (Шевченко на засланні) // Початкова освіта. – 1999. - №7. – с.5.

***

84.4Укр1 Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів: в 12-ти т.-к.: Науковаш – 37 думка, 2001.
84. 4.Укр. 1 Шевченко Т.Г.

ш- 37 Вибране /Пер. груз. – к.: Голов. спеціаліз. ред. літ. мовами

нац. меншин України, 1999. – 94с. – (Вінок Кобзареві мовами

народів світу)


84. 4Укр. 1 Шевченко Т.Г.

ш-37 Вибрані твори /Пер з болг. Д.Методієва. – К.: Голов.спец.

ред .літ. мовами меншин України, 1999 – 77 с.


84.Укр. 1 Шевченко Т.Г.

ш-37 Буквар південноруський 1861 року. – К.: Веселка, 1991. – 63 с.


84. 4. Укр 1 Шевченко Т.Г.

ш-37 Вся краса повита красою. – К.: Освіта, 1996 – 46 с.


84. 4. Укр 1 Шевченко Т.Г.

ш-37 Думи мої: Вибр. Поезії, репродукції із живопису і графіки. –

К.: Дніпро, 1981. – 317 с., 1л. портр.
84. 4. Укр 1 Шевченко Т.Г.

ш-37 Кавказ: Поема / Переклали мовами світу. К.: Голов. спец.

ред. літ. мовами нац. меншин України, 2003. – 159 с.
84. 4. Укр 1 Шевченко Т.Г.

ш-37 Катерина : Поема К .,1994.- 214с.


84. 4. Укр 1 Шевченко Т.Г.

ш-37 Кобзар. – К.: Дніпро, 1999 .- 672 с.


84. 4. Укр 1 Шевченко Т.Г.

ш-37 Мені тринадцятий минало: Вибрані поезії. – К.: Веселка,

1994. – 155 с.
84. 4. Укр 1 Шевченко Т.Г.

ш-37 Садок вишневий коло хати: Вірші /Грав О.І. Івахненка,

Оформ. В.Юрчишина. – К.: Веселка, 1995. – 45 с.
84. 4.Укр. 1 Шевченко Т.Г.

ш- 37 Сова. Дівичії ночі. Сон

/Пер. грец.. – к.: Голов. спеціаліз. ред. літ. мовами

нац. меншин України, 1999. – 63с. – (Вінок Кобзареві мовами

народів світу)
84. 4 Укр. 1 Шевченко Т.Г.

ш – 37 Три літа: Вибране: Поезії. Драми. Повісті. Листування. –

К.: КЦ "посредник", ЛТД, 1994 – 413 с.
85. 143 (2)1 Тарас Шевченко:

Живопис, графіка: Альбом / авт. – упоряд. Д.В.Степовик. –

К.: мистецтво, 1986 – 175 с.


ВІЧНИЙ, ЯК НАРОД (ТВОРИ ПРО Т.Г.ШЕВЧЕНКА)
83.3. (4 Укр.) 1 Батькові Тарасові –

Б 28 Батько Союз. – Нью – йорк: Український народний союз,

б/р 190 с.: іл.
83.3 (4Укр.) 1 Белецкий А.И., Дейч А.И.

Б 43 Тарас Шевченко: Книга для учителя / Под ред.

С.А.Баруздина. – 3-е изд., доп. – М.: Просвещение, 1989. –

144 с.


83.3 Укр. 1 Бельшаков Л.Н.

Б 79 Все он изведал…": Тарас Шевченко: поиски и находки. -

К.: Дніпро, 1988. – 543 с.
83. 34Укр. 1 Вічний як народ: Сторінки до біографії Т.Г.Шевченка:

В 65 Навч. посібник /Авт. – упорядник О.І.Рудченко,

Н.Б.Петренко. – К.: либідь, 1998. – 272 с.
83.34 Укр. 1 Дзюба І.М.

Д 43 "Застукали сердешну волю…" (Шевченків "Кавказ" на

тілі непроминального минулого) – К: Дніпро, 1995.- 62с.
83. 3 (4 Укр.) 1 Доля: Книга про Тараса Шевченка в образах та фактах

/Автор – упоряд. Тексту В.Шевчук: упорядк., ілюстр. та

коментар до них Ю.Іванченко, А.В.Юника. – К.: Дніпро,

1993. – 780 с.


83.3 (4 Укр.)1 Зайцев П.І.

317 Життя Тараса Шевченка. – К.: Мистецтво, 1994. – 352 с.


83.3 (4 Укр) 1 Зайцев П.І.

Перше кохання Шевченка / В.Петров. Романи Куліша.

Аліна й Костомаров. – К.: Україна, 1994. – 320 с.
83.3.(4Укр) 1 я 7 Клочек Г.Д.

К50 поезія Тараса Шевченка: Сучасна інтерпретація: Посібник:

для вчителя. – К.: Освіта, 1998. – 237 с.
83.34.Укр. 1 Королюк Н.І.

Кобзарева пісня: поезія Тараса Шевченка і музика. –

К.: Фонд мистецтв "Юні таланти", 1994. – 75 с.
83.34 к 1 Красицький Д.

К 78 Детство Тараса: Короткие рассказы о детстве Т.Г.Шевченко

(Для сред. и ст. возраста) / Д.Красицкий, пер с укр

Л.Воронковой. – М.: дет лит., 1985. – 222 с., 8 л. ил.

83.3 (4Укр) Лепкий Б.

Л 48 Про життя і твори Тараса Шевченка. – К.: Україна, 1994 –

173 с.
83.3 (4 Укр.) 1 Світи Тараса Шевченка. Т.2: Збірник статей до 185 – річчя

з Дня народження поета. – Нью – Йорк – Львів:

2001. – 411 с. - /записки наукового товариства ім.Шевченка/
83.3Ук.1 Тарас Шевченко: Життя і творчість у документах, фот., іл.:

Альбом. – К.: Рад.шк., 1991 – 335 с.


83.3 Ук 1 л 6 Тарахан – Береза З.П.

т 19 Музей Т.Г. Шевченка у Канєві: Путівник, -

Дніпропетровськ: Промінь, 1986. – 182 с.
83.3. (4 Укр.) 1 Чуб Д.В.

Живий Шевченко: Біогр. та літературознавчі оповіді. – К.:

Веселка, 1994. – 41 с.


 1. Шевченко Тарас і Крим:

Ш- 37 Енциклопедичний довідник . – Сімферополь:

Таврія, 2001 – 288 с.


***

БАЛАБЕЛЬЧЕНКО А. Тарас Шевченко. Зустрічі і знайомства // Рідна школа. – 2000. - № 3. – с. 18-21

ВАСЕЛАШКО В. Він – в наших серцях, в наших жилах і храмах: Тарас Шевченко не за підручником// Освіта. -–2001. – 12-19 вересня. – с.10

ДОЛЯ КОБЗАРЯ: До 190 – річчя з дня народження Великого Кобзаря// Позакласн. Час. – 2003. - № 21. – с.1-6 (вкл.)

ЗАСЛАВСЬКИЙ І. З поетичного літопису про Кобзаря. Три відгуки сучасників на смерть Тараса Шевченка// Укр. мова та література

2000. - № 9. – с.5

ЗЛУПКО С. Економічний світогляд Кобзаря і наше сьогодення // Урядовий кур’єр. – 2002. – 16 березня. – с.8-9
Коли бракує аргументів, беруться за каміння? : 9 березня – день народження Т.Г.Шевченка// Урядовий кур’єр – 2001. – 13 березня. С.2-3.

КОРНІЙЧУК М. Для англійців – Шекспір, для нас – Шевченко // Голос України. 1999 – 6 березня. С. 3

КУДРЯВЦЕВ М. Соціально – етична програма Тараса Шевченка в національно-історичному контексті // Дивослово – 2002. - № 5. С. – 4-6

"Ми ніколи не звернемо з дороги, що ти нам проложив єси" ( До дня народження Т.Шевченка)// Урядовий кур’єр. 2002. – 7 березня . с.1,7

МОВЧАН П. Він був завжди (Т.Шевченко)// Слово просвіти. – 2002. –

8-14 березня с.1

НАХЛІК Є. Проблема державницької свідомості Шевченка // Укр. мова і література в серед. школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2002. - № 1. – с.73-80

ОРЛОВА Н.І. На вигляд панич, а в душі – Кобзар : 9 березня 1814 р. народився Т.Г.Шевченко // Перемена. – 2003 – 6 марета

ПАРФЬОНОВ М. … І – полум’яний педагог (Т.Г.Шевченко)// Освіта – 2002. – 6-13 березня. С. 1,3

ПОГРІБНИЙ А. Увійти у Шевченків вогонь// Освіта – 1999 - № 13 – 14. – с.2

ПОЛІЩУК В. Шевченко й російське питання// Укр. література в загальноосвітній школі – 2000. - № 3 – с. 46-54

САМЧУК У. Шевченко // Слово і час. – 1999. - № 3. – с. 21-23

СУПРУН О. Не лише вшановувати, а читати, вивчати, досліджувати спадщину Кобзаря // Журавлик. – 2003 - № 5. – с. 4-5

ШПИТАЛЬ І. Як ми завинили перед своїм пророком // Освіта – 2001 –

7-14 березня . с.2-3

БІЛОУС Г. "Свою Україну любіть…" (Т.Г.Шевченко і наше відношення до його таланту) // Жива вода. – 2001. - № 5. – с.1,6КРИТИЧНІ МАТЕРІАЛИ

"… Твоя трагічна "Катерина",

І "Гайдамаки", "Заповіт",

Вели нас всіх – і дочку, й сина

У твій, Тарасе, щедрий світ…"

О.Шульженко


АНТОШ Г. Знову про "Катерину" Тараса Шевченка // Дивослово. – 2003. - № 12. – с.22-24

БАРАБАШ Ю. Поема містерія Т.Шевченка "Великий льох" // Дивослово. – 2001. - № 4. – с.7-10, № 5. С. 3-6

БІЛОУС Н. "Ну що б, здавалося, слова…" (Т.Шевченко про сугестивну силу слова)// Укр. мова та література. – 2000. - № 19. – с.1-2

БОВСУНІВСЬКА Т. Молитва як літературний жанр: Роль Т.Шевченка в романтичному жанротворенні // Дивослово. – 2003. - № 7. – с.3-8

БОВСУНІВСЬКА Т. Онірична поетика "Дневника" тараса Шевченка// Дивослово – 2003. - № 3. С. 4-7

БОВСУНІВСЬКА Т. Художня концепція жінки у творчості Тараса Шевченка // Дивослово. – 1999. - № 11. – с. 2-6

БОНДАРЕНКО Н. Цикл віршів Т.Шевченка "В казематі" (конспект уроку в 9 – му класі) // Укр. література в загальноосвітній школі. – 200-1. - № 5

с. 52-54


БОНДАРЧУК Г. "Кобзар" у нашій оселі: До дня народження Т.Г.Шевченка // Позакласний час. – 2003. - № 22. – с.1-3 (вкл.)

БРАЙЧЕНКО І. Книга, пробита осколком. ("Кобзар" Т.Г.Шевченка теж воював") // Сільські вісті. – 2001. – 7 березня

ВЕЖЕЛЬ Л. Увірував у силу слова божего. Т.Шевченко крізь призму поглядів Г. Костельника (Проблема впливу Біблії на творчість Т.Шевченка)// Київ. – 2000. - №11-12. С. 101- 106

ВІДОНЯК Н. Семен Палій у фольклорі та в поемі Тараса Шевченка "Чернець" // Дивослово. – 2001. - № 5. – с. 16-18

ГОЛДА Д. Флора і фауна в поезії Тараса Шевченка // Хімія. Біологія. – 1999. - № 14. – с.2-3

ГОНЧАРЕНКО Л. "Плин волі" (Поема Т.Шевченка "Кавказ") // Укр. мова і література в школі. – 2000. № 6 – с. 33-35

ГОРДІЄНКО О.А. Жіночі образи західноєвропейської драматургії і поем Т.Шевченка. Урок порівняльного аналізу. 9 клас// Зарубіж. Література в навч. закладах. – 2003. - № 5. С.26-28.

ГОРДОВА Ю. Від Катерини до Марії (Еволюція жіночих образів) Укр. мова та література – 2000 № 9 с.89

ГРАДОВСЬКИЙ А.В. Володарі у царстві духа: Схожість мотивів і образів у поезії Тараса Шевченка і Фрідриха Шиллера// Укр. література в загальноосвітній школі. – 2004. - № 1 с. 63-64

ГРИЩЕНКО В. Чиї уста глаголять істину? (Полемічні нотатки про "Гайдамаки" Т.Шевченка) // Укр. література в загальноосвітніх школах. – 2001 № 2 с.5-8

ГРЯЗКОВА Н. "Кобзар" тараса Шевченка 1860 р. Дещо з маловідомого й призабутого// Дивослово. – 2003. - № 3 – с. 66-69

ДЕМИДОВА І. Південноруський буквар 1861 року Тараса Шевченка: Урок позакласного читання (1 клас) // Початкова освіта. – 2001. № 2 с.4

ДЗЮБА І. "Застукали сердешну волю…" (Шевченків "Кавказ" на тлі непроминального минулого)// Укр. мова та література – 2000. - № 9 с.3-4

ДМИТРЕНКО Г. , ДМИТРЕНКО Ю. Біблійні мотиви і пророцтва майбутнього у творчості Т.Шевченка // Дивослово. – 2004. - № 1 с.26-29

ЖАДАН Л.В. До 163 – річчя "Кобзаря" : вистава// Позакласний час. – 2003. - № 4 с.32-33

ЗАДОРОЖНА Л. "Ой. Крикнули сірі гуси…": Ритм символів у поезії Т.Шевченка Українська література. – 2002 – 25 травня с.3

ІСТОРІЯ мрій. Надій, розчарувань поета у віршах, щоденникових записах, спогадах (сценарій театралізованого вечора): Жінки у драмі кохання Шевченка// Освітянське слово. – 2002. - № 2 с.4-5

КИСЕЛЬОВ Л. Катерина (Вірш, присвячений "Катерині" Т.Шевченка// Зірка. –2002. – 6 березня

КЛОЧЕК Г. Поезія Тараса Шевченка: Сучасна інтерпретація: Посібник

для вчителя. – К: Освіта, 1998

КОДАК М. Прагматичний узус реалізму (Комедія Шевченка "Сон" як текст) // Слово і час. – 2001. - № 11 с.60-75

КОРОЛЬ В. Історія України в житті та творчості Тараса Шевченка// Вітчизна. – 2002. - № 3-4. С. 120-127

КРАВЧЕНКО В. Обрядна символіка у баладах Тараса Шевченка// Дивослово. – 2001- № 7 с.5-7

КУДРЯВЦЕВ М. Соціально-етичний аспект поезії Т.Г.Шевченка в світлі національної історії// Укр. література в загальноосвітній школі. – 2002. - №1. С. 15-18

ЛОГВИНЕНКО Н. Пригоди з "Кобзарем" (Урок позакласного читання в 5-му класі)// Укр. література в загальноосвітній школі. – 2001. - № 2. С.9-11

МАЛЯРЕНКО Л. Шевченко – духовний батько нації (Батьківська педагогіка та філософія родинності в Шевченковій Творчості )// Поч.школа. – 2001. №3. С.24-26

МАНДРИКА М. Тридцять і три літі Тараса Шевченка ("Три літа") // Рідна школа - 2001. № 3 с.13-16

МАНДРИКА М. Шевченкова Біблія (Біблійні мотиви у творах великого Кобзаря)// Початкова школа. – 2001. №3. С.23-24

МАРТИНЮК М.В. Чи можемо ми побачити музику?: Музикальність поетичного мислення Тараса Шевченка// Все для вчителя. – 2002 - № 23-24 с.101-102.

МАСЕНКО Л. Образ Мазепи в поезії Шевченка і Пушкіна . // Дивослово. – 2000 - № 12. С.8-11

МАСЕНКО Л. Чому загинули Гонтинідіти?: Дискурс насильства в творчості Тараса Шевченка// Укр.мова та література 2001. - № 4 с. 6-7

МАТІВОС Ю. Добром зігріте серце… ( До 160- річчя написання Т.Шевченком поеми "Катерини") // Кір. Правда. – 1999 – 16 лютого

МИХАЙЛОВ А. Так народжувався Шевченковий "Кобзарь" (160 років тому З’явилася книга, що стала настільною для кожного українця) // Маловисківські вісті – 2000. 31 травня

МОВЧУН А. Вірші Т.Шевченка в початкових класах: Методична розробка уроків.// Початкова школа. – 2002 - № 3 с. 43-48

МОВЧУН А. Т.Г.Шевченко і його твори в початковій школі// Початкова школа. – 1999. - №2 с.5-9

МОКЛИЦЯ М. Покритка в творчості Шевченка (Психологічна інтерпретація) // Слово і час. – 2000 № 3 с.24-31

МОРОЗ О. Гімн боротьби за волю і братерство (Вірш Т.Шевченка "Заповіт")// Все для вчителя – 2003. № 26- с.1-3

НАУМОВА Н. Ідея розп’яття та воскресіння у творчості Т.Шевченка // Почат. Освіта 2002 - № 16 с.9

НЕОВІТСЬКА В. Буквар – начало всіх начал (Урок позакласного читання в 4 кл. за букварем Т.Г.Шевченка "Букварь южнорусскій": 1881 р.// Початкова школа. –2001. № 1. – с. 23-25

НЕТЛІННЕ Кобзареве слово: Заборонений Шевченко: До 196-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка /Культура і життя. 2004. – 11 лютого с.2.

ОДАРЧЕНКО П. Мазепа у творах Шевченка // Жива вода. – 2001 № 12 с.4

ОРЛОВА Н. Шевченко - офортист // Країна знань . – 2003. - № 3 с.52-55

ПЕНЦАКОВА Л. "Наша душа, наша пісня…" : Народнопоетичні джерела творчості Т.Г.Шевченка // Укр. література в загальноосвітній школі. – 2002 - № 4 с.24-26

ПЕТРИЧЕНКО Н. Епістолярна спадщина Т.Г.Шевченка на уроках української літератури // Укр. література в загальноосвітній школі. – 2000. № 2 с.31-34


ПИРОЖЕНКО Л. Творчість Т.Г.Шевченка в українських підручниках (Друга половина ХІХ – початок ХХ ст.)// Рідна школа. 2002. - № 10 с.38-39

ПРОКОФ’ЄВ Л.Є Твори Т.Шевченка про природу рідного краю // Розкажіть онуку. – 2003. - № 2-3 с.48-49

РЖЕНЕЦЬКИЙ Л. Поема Т.Шевченка "Москалева криниця" на уроках історії України у 8-му класі // Освіта. – 2000. 12-19 січня с.4

РУДНИЦЬКА Г. Вивчення послання Т.Шевченка "І мертвим, і живим, і ненародженим…" (Розробка уроку) // Дивослово. – 2002. - № 12 с.33.-37

СКІЛЬСЬКИЙ Д. Проблема освітньо-виховного ідеалу в Шевченковій прозі// Укр. література в загальноосвітній школі – 2000 . - № 4 с. 15-18

СКОЦЬ А. Дніпро в житті Т.Шевченка // Дивослово. – 2000. № 10 с. 2-5

ТКАЧ А. Підсумковий урок – конкурс за творчістю Т.Г.Шевченка в 9-му класі // Укр. література в загальноосвітній школі. 2003 - № 2 с.2-4

ФІЩЕНКО Н.В. урок милосердя за поемою Т.Г.Шевченка "Катерина"

9 кл.// Позакласний час – 2003 - № 4 с.17-23

ЧАМАТА Н. "Бували войни й військові свари…" (Вірш Шевченка, написаний 26 листопада 1860 року)// слово і час. – 2000. - № 3 с. 17-21

ЧЕХІВСЬКИЙ О. Мовний образ України в поезії Т.Шевченка і його виховний потенціал // Укр. література в загальноосвітній школі. – 2001 - № 4 с.19-22

ЧУЙКО Т. Рефлексії вірша Т.Шевченка "То так і я тепер пишу…" // Укр. мова та література – 2000. – №9 с.-10

ЧУМАК Т. Моральне падіння чи моральна велич жінки? (За поемою Т.Шевченка "Катерина" )// Укр. література з загальноосвітній школі 2003. - №2. С. 4-10

ЧУХ Г. Урок української літератури у 9 класі на тему "Музи генія" (інтимна лірика Тараса Шевченка)// Укр. мова і література – 2004. - № 1. С. 36 –40

ШАПТАЛА Г.О. Шевченко - великий поет України: Урок // Розкажіть онуку 2002. - № 4. С. 44-45

ШЕВЧУК В. "А буде син і буде мати": Ідея родини як основи суспільності в поезії Т.Шевченка // Укр.мова та література – 2000. - № 40-с -?

ШЕВЧУК В. Візійний світ поезії Тараса Шевченка // Укр.мова та література 2000. – 13 квітня . с.5-8

ШЕВЧУК В. Пани і люди: Ідея двоїпостасності людського суспільства в поезії Тараса Шевченка // Укр. мова та література. – 2000. №23. – с.2-23

ШЕВЧУК В. Притча про блудного сина, тема людини, викинутої із суспільства, в поезії та малярстві Тараса Шевченка// Укр. мова та література. – 2001. – 9 березня с.1-6

ШЕВЧУК В. "Святий Чигирин" (Бачення української історії в поезії Т.Шевченка) // Укр. література в загальноосвітній школі. – 2001. - № 4 с.49-58ШЕВЧЕНКО - ХУДОЖНИК

АНДРУЩЕНКО Т. Відкриваючи творчість генія (Шевченко) // Образотворче мистецтво. – 2002. № 2 с.20-21

АНДРУЩЕНКО Т. Національне в мистецькій спадщині Тараса Шевченка і сучасна образотворчість // Образотворче мистецтво – 2000. - № 1-2. С. 22-25

"Він любив усе прекрасне…" (Вернісаж по картинах Т.Шевченка "Автопортрет", "Селянська родина"// Джміль. – 2002. - № 1 – с.20 –21

ГРЕЧИН Л., ПАНАСЮК В. Літературно- мистецька композиція "Шевченко - художник"// Дивослово. – 1998. - № 5. С. 56-59

74. 2 Шевченко Т.Г. Офорт

к 31 "Видубицький монастир у Києві"// У кн. Кацюба Л.І. та інш. Образотворче мистецтво в початковій школі. – Тернопіль, 1999- с.17

КОНДРАТОВА В. Шевченко – художник і поет// Мистецтво та освіта. – 2003 № 1. С.40-41

МАТІВОС Ю. Шевченко – академік гравюри: Невідоме про відоме (талант Тараса – гравера)// Кір правда. – 1995 . – 12 жовтня.

МУзична мова і прозорі акварелі Шевченка// Мистецтво та осваіта. – 2002. - № 2 – с. 20-21

НІМЕНКО А. Тарас Шевченко – скульптор // Образотворче мистецтво – 2000. - № 1,2 . с 26-27

Поламарчук Г. Хто ж автор цих творів? (про картини Т.Шевченка "Хлопчик – козачок підмітає підлогу в панських покоях", "Гамалія")// образотворче мистецтво. – 1999. - № 1-2. – с.14-15

ПРИХОДЬКО Н. Образотворча спадщина Тараса Шевченка// Початкова освіта. – 1999. - № 7 - с.7

БІЛЕЦЬКИЙ П. Своєрідність українського мистецтва: таємниці композицій Шевченка – художника// культура і життя. – 1996. – 6 листопада с.2

Репродукції живописних і графічних творів Кобзаря, які супроводжуються рядками із його творів і листів)// народне слово. – 2004. – 5 лютого – 19 лютого

СКИБА М. Шевченко і Реріх // Жива вода. – 2001. - №3. С.2

СТЕПОВИК Д. Тарас Шевченко "Мойсей добуває воду зі скелі"// Образотворче мистецтво. 1992 № 4 – с.3-4


  1. СТЕПОВИК Д.

С 79 Тарас Шевченко "Селянська родина"// Степовик Д. Скарби України. К.: 1991. – с.113-116

ЯЦЮК В. перші графічні інтерпретації "Гайдамаків" (До 150-річчя перших ілюстрацій до поеми Т.Шевченка// Образотворче мистецтво. – 1992 №1. С.17-19

ЯЦЮК В. Шевченко – художник у прижиттєвій критиці// Січ. 1995. - № 3 с. 25-31
ШЕВЧЕНКО. МУЗИКА. ПІСНЯ.
Співаємо, Тараса діти,

Слова з "Тополі" й "Заповіту",

"Садок", "Вечірнюю зорею",

Співаєм "Вітер з України",

Співаєм, аж мороз по спині,

Співаєм славу Кобзарю


А.Німенко
БІЛИНСЬКА М. Грає Кобзар, виспівує. – К.: Муз.Україна, 1981. – 128 с.

БРОВЧЕНКО П. Кобзар і народна пісня: До Шевченкових роковин// нар.слово – 2004 – 14 лютого с.2

БРОВЧЕНКО П. Шевченко і народна пісня.// Маловисківські вісті – 2004

21 лютого

БУЛАТ Т. Усупереч заборонам (Майже через 100 років повернувся з небуття ще один твір із циклу “Музика до Кобзаря” Т.Г.Шевченка // Музика.-1994.- №2.-с.2-3.

Живи в мені, спів святий Тараса… (Вірші Т.Шевченка покладені на музику) // Позакласний час. – 2003. - № 4 – с.13-17

Журбу й любов у пісні виливав (Т.Г.Шевченко)// Перемена. – 2002. – 6 марта

ЗЛЕНКО Г. "…Я буду слухати Серве": Сторінка з книги життя Тараса Шевченка// Всесвіт. – 2000. - №11-12. – с. 113-114.

ЗОРЕ МОЯ ВЕЧІРНЯЯ: Збірка хорових творів та пісень на вірші Тараса Шевченка К.: Муз.Україна, 1988

КОРОЛЮК Н. Кобзарева пісня: Поезія Т.Шевченка і музика. – К.: Фонд

мистецтв "Юні таланти", 1994 – 75 с.

ЛИТВИН М. Кобзар Дармограй : (Це псевдонім Т.Шевченка; є розповідь про музичні інструменти, які побували в руках Шевченка, на яких він грав)// Січ. – 1993. - № 11. – с.85-86

МАЙДАНСЬКА С. Шевченко і музика // Жива вода. – 2002. - №5 с.3

СТЕПАНИШИНА Ю. Тарас Шевченко і національна музична культура// Укр.мова і література в школі. – 2000 - № 5. С. 73 –76Українські народні пісні на слова Т.Г.Шевченка // Позакласний час. – 2003 - № 19 – жовтень (вставка)

ФЕДОРЕНКО Д "тече вода з під явора…": Урок – ранок з позакласного читання (Народні пісні для дітей на слова Т.Г.Шевченка за збіркою "тече вода з –під явора)// Початкова школа. – 1998. - №2 – с. 21-23ЖІНКИ В ЖИТТІ ШЕВЧЕНКА
"Я покохав їх високою любов’ю"

Т.Шевченко


АНДРУЩЕНКО Т. "Бо, бачте, пари не найшов": Про інтимну лірику Т.Шевченка// Вітчизна. – 1997. - № 5-6 – с.140-145

ГАВРОШ О. "Я покохав їх високою любов’ю…": Сердечні пристрасті і розчарування Кобзаря (Шевченко і жінки)// Україна молода. 2001. – 8 березня – с.13

ЛОБОВИК И. Ликерины рушники или Последняя любовь поэта // Наша Республика. – 1994. – 11 марта. С.12

МАКАРЕНКО Н. Над тихим удаєм висить Густинь (Т.Шевченко і Варвара Рєпніна)// Молодь України. – 2000. 13 січня

МАКАРЕНКО Г. Посадити дерево, збудувати хату, народити дитину: Шевченко і жінки// Молодь України. – 1998. – 6 березня

НЕМЧЕНКО А. История любви и покаяния. )Судьба Гликерши Полусмак после расставания с Т.Шевченком )// Правда Украины – 2000. 17 марета. – с.11

ПАЛІЄНКО М. Балада про Ликеру: Вірш// Дзвін – 2003 - № 3 с. 6-7 Шевченко і Ликера

РЕП’ЯХ С. Повернення: (64 – річчя Ликера Полусмак останні роки життя з 1904 року прожила у Каневі біля могили Т.Шевченка): Вірш. / Дзвін. – 1994. - №11-12. С.-3

ЧУБ Д. Жінки в житті Тараса Шевченка// Українська культура 1991. - № 3 с. 1-3, 32

ЧУРСІНА Т. Ганна – Шевченкова Беатріче (Жінки в житті Т.Шевченка) Журавлик. – 2003. - № 3. – с.6-7

ШЕВЧУК В. Любов, що розійшлася сном (Т.Шевченко і Тодосія Кошиць)// Українська мова та література. – 2001. - № 18 с. 4-8

Т.ШЕВЧЕНКО І ДІТИ

ГОНЧАР О. Батько Тараса – дітям України // Початкова освіта – 1999. - №7. – с.5

ЗАБУЖКО Н.Я. "Не дуріте дітей ваших…" або як читати Шевченка// Укр. мова і література в школі- 1992 - № 3-4. С. – 14-19

КРИЖАНІВСЬКА О. Образи дітей у творчості Т.Г.Шевченка// Початкова освіта. – 2001. - № 7. С.3

ШЕВЧЕНКО і діти// Початкова освіта. – 1999. - № 7. – с.5

ЯЦЮК В. Кобзаревий буквар // Початкова освіта – 1999. - № 7. С. 5
ГІЛКИ ШЕВЧЕНКОВОГО РОДУ.

БЛЮМІНА І.Української козаччини співець.(Фотій Красицький,автор картин “Шевченков майстерні”, “Шевченко на Чернечій горі”,”Шевченко у творчому екстазі”, “Смерть Шевченка)//КІЖ.-1998.-16 вересня.-с.3.

БРАТЧЕНКО І.Онуки. (Онуки Т.Г.Шевченка –Катерина Максимівна та правнучка—Антоніна Єриміївна Красицькі)// Народне слово.- 1993.- 4 березня.

КРАСИЦЬКА Л.Гілки Шевченкового роду// Розкажіть онуку.-1997.-№3.-с.5.

КУДРЯВЦЕВ Л. Портрет діда художник передав у канів на Чернечу гору:

(Художник Фотій Красицький –троюрідний онук Т.Шевченка)//Молодь України.-2001.- 13 березня.

КУДРЯВЦЕВ Л. Шевченкового роду// Українська культура.-2000.-№3.-с.34.

УРСАЛОВА К. Правнука Шевченка (Оляна Давидівна Лихошва, по брату Микиті)// Рад. Освіта.-1990.-10 березня.


ВШАНУВАННЯ ПАМ”ЯТІ КОБЗАРЯ.
Живи, поете, в бронзі і граніті,

Живи, поете, в пам”яті людській,

Живи в піснях, живи у “Заповіті”,

У слові праведнім, у славі віковій.

Л.Дмитерко.
АНДРУШЕНКО Т. Образотворча шевченкіана музею Тараса Шевченка //Образотворче мистецтво.- 1999.-№3-4.-с.12-14

АСАМБЛЕЯ ТАЛАНОВИТИХ ЧИТАЧІВ: ЮНІ – ШЕВЧЕНКУ (експозиції малюнків, саморобок, костюмів присвячені Кобзарю; звучали вірші Т.Шевченка і про Шевченка, виконувались літературно-музичні твори і т.д.) // Библиотека.-2000.-№11.- обл.ДОЛИНЕНКО В. Віддалений у часі. Але близький, немеркнучий взірець…До річниці перепоховання Т.Г.Шевченка// Долинські новини.-2000.-20 травня.

ЄРМОЛЕНКО Ю. “Вози в далеку дорогу”: До травневих днів пам”яті Т.Шевченка // Початкова освіта.- 2002.- №19.-с.3

З ПРИЗАБУТОЇ СКУЛЬПТУРНОЇ ШЕВЧЕНКІАНИ // Образотворче мистецтво.-2001.-№1.-с.52-53

КАРПОВА Н. Дар Києва місту-побратиму Гавані (На Кубі відкрито пам”ятник Великому Кобзареві) // Україна.-1999.-№4.- с.1, 12-13

КРИВОРУЧКО В. У бронзі і граніті: пам”ятники великому Кобзарю // Дивослово.-2003.-№3.-с.69-73.

ЛЕМИК Л. Шана нашому Кобзареві // Світ дитини.-1999.-№3-4.-с.4-6.

МАЛЮТА І. “Залишаюся українцем” (Скульптор Л.Г.Молодожанин – автор пам”ятників Т.Шевченку) // Українська культура.- 1992.-№3.-с.21-23.

МАНДРИКА М. Священні реліквії українського народу // Початкова школа.- 1999.-№3.- с.55-57.

МІЩЕНКО Г. Такі вистави потрібні (До 185-ої річниці від дня народження Тараса Шевченка) // Образотворче мистецтво.-1999.-№3-4.-с.10-11.

НЕЧИПОРЕНКО М. Вознесіння молодого Шевченка (Про архітектурно-скульптурний комплекс у Дніпропетровську. Архітектор – В.Положія, скульптор – В.Небоженко) // Голос України.-1999.- 26 січня.-с.14.

НІМЕНКО А. Великому страстотерпцю (З приводу однієї поезії Іллі Репіна, присвяченої пам”яті Т.Г.Шевченка) // Українська культура.- 2004.-№1.-с.20-21.

ОРЕЛ Л. Шевченківські місця в Україні // Початкова освіта.-1999.-№7.- с.6.

ПАЛІЄНКО М. Не пропадають наші ріки: Вірші про Т.Г.Шевченка // Дзвін.-2000.-№3.-с.86-90.

ПО ШЕВЧЕНКІВСЬКИХ МІСЦЯХ (Підбірка віршів) // Дзвін.-2003.- №3.- с.4-10.

ПОЙЧЕНКО Г. Історія одного пам”ятника (Т.Шевченку) //Кіровоградська правда.-1998.- 4 червня.

ПОРТЯНКО В. Пам”ятники Кобзареві (Скільки пам”ятників Т.Шеченку споруджено у світі?) // Українська культура.-2003.-№3-4.-с.33.

ПРИСВЯЧЕНО КОБЗАРЕВІ (Національний банк України ввів в обіг пам”ятну монету, присвячену 190-й річниці з дня народження Т.Г.Шевченка “Не вмирає душа наша, не вмирає воля”) // Народне слово.-2004.- 3 лютого.-с.3.

ПРОКОФ”ЄВА Л.Є. “Шана Кобзареві”: Урок- свято з українознавства. 4 клас //Розкажіть онуку.-2001.-№7-8.-с.26-29.

РУПНЯК Л. Шевченко повертається у Санкт-Петербург (Пам”ятники) // Образотворче мистецтво.-1999.-№3-4.-с.10.

САРЖЕВСЬКИЙ А. “Душа поетова святая живе в святих його речах…” (Методичні поради до святкування дня народження Т.Г.Шевченка) // Освітянське слово.-1999.-№3.-с.8.

СТЕПАНИШИН Б. Видання, варте найпильнішої уваги (До видання в світ книги “Вічний, як народ” про Шевченка) // Образотворче мистецтво.-1999.-№3-4.-с.15.

СТЕПОВИК Д. Бронзовий родовід генія: Пам”ятники Шевченка на Заході // Культура і життя.-1990.-4 березня.-с.6.

ТАНАНА Р. “І світ ясний, невечірній тихесенько засяє…”: До 140-річчя поховання Великого Кобзаря у Каневі // Дзвін.- 2001.-№5-6.-с.127-133.

ЧІП Б. Над Кобзарем (Цикл віршів) // Урядовий кур”єр.-2001.-7березня.-с.1.

ШЕВЧЕНКО Т. – України слава і краса (Вірші про Шевченка) // БВДС.-2003.-№3-4.-с.66-70.

ШУЛЬЖЕНКО О. Посвята Кобзареві: Вірші // Степовий край.-2002.- 9 березня.

ЮХИМОВИЧ В. Тарас Шевченко в моєму житті…: 22 травня - День повернення пророка в Україну //Освіта.-2002.-15-22 травня.-с.12-14.
СВІТОВА ВЕЛИЧ Т.ШЕВЧЕНКА.
ГУБАР О. Кобзар у країні Гарібальді // СІЧ.-1995.-№5-6.-с.81-82.

ГУМЕНЮК В. Гомони й відгоміни історії (До проблеми: Т.Шеченко й А.Міцкевич) // Слово і час.-1999.-№2.-с.19-22.

КАЦНЕЛЬСОН А . Пам”ятник Тарасу Шевченку у Вашінгтоні: Вірш // Літературна Україна.-1997.-15 травня.-с.2.

КУЦЕНКО Л. “Хучи Днепар широки”: Рецензії на вибрані вірші Т.Шевченка…”Шумить Дніпро широкий” у перекладі Луки Хайдуковича на серб. Мові // Всесвіт.-1999.-№8.-с.132-133.

СВІТОВА ВЕЛИЧ ШЕВЧЕНКА // Літературна Україна.-1996.- 7 березня.-с.3.

СОЛОВЕЙ О. Риси Шевченкової вдачі: Доповідь на Шевченківському святі у Мінисаполісі, США, 13-го квітня 1966 року // Жива вода.-2000.-№3.-с.3.

СТЕБЕЛЬСЬКА А. Шевченкове безсмертя (Автор з Канади, Торонто) // Літературна Україна.-1994.- 24 лютого.

ФЕДОРЕНКО Д. В країні троянд і винограду: Т.Шевченко і Болгарія // Рідна Школа.-1996.-№3.-с.80-81.

ФРОЛОВА К. Шевченко в Японії // Слово і час.-2000.-№3.-с.31-35.

ХІНО Т., БОНДАРЕНКО І. Третя зустріч Шевченка з Японцями // Літературна Україна.-1994.-19 травня.

ЧЖУ ХУН. Тарасе, тебе люблять у Китаї.// СІЧ.- 1994.- №1.-с.30-32.

ЧЕСЬКА РЕСПУБЛІКА ВШАНОВУЄ КОБЗАРЯ// Літературна Україна.-1994.-19 травня.

ШАЛАТА О. Тарас Шевченко та безсмертний твір Дефо // Дзвін.-1999.-№3-4.-с.142-146.

ШЕВЧЕНКО І СВІТ: Життя і творчість Великого Кобзаря в оцінці громадських і культурних діячів // Відродження.- 1993.-№3-4.-с.4-5.
ШЕВЧЕНКО І НАШ КРАЙ.
Для нас він – більше ніж література.

В.Базилевський.


83.3(4Укр)1Я7 КЛОЧЕК Г. Поезія Тараса Шевченка: Сучасна інтерпретація.- К.:Освіта,1998

83.3/4Укр)1Я2 КОБЗАР В.Ф., МАТІВОС Ю.М. Тарас Шевченко і наш край : Туристські маршрути.- Кіровоград.: Облполіграфвидав, 1989.-6с.

84Ук7 НІМЕНКО А. У Седневі (Із циклу “Тарасовими шляхами”). Чиї ми діти (Сповідь перед монументом Кобзареві) // НІМЕНКО А. ГРИФОНАЖІ.-К.: Рад.письменник,1990.-с.64-69;с.72-73.

83.3(4Укр) ПАНЧЕНКО В.Три етюди про кохання: (Т.Шевченко, І.Франко, Л.Українка) // ПАНЧЕНКО В.Магічний кристал.- Кіровоград, 1995.-с.77-91.

83.34Укр6 СЛАВУТИЧ Я. Велич Тараса Шевченка // СЛАВУТИЧ Я. Меч і перо: Вибрані дослідження, статті та огляди.- К.:Дніпро,1992.-с.81.
* * *

БАЗИЛЕВСЬКИЙ В. “В”ються сутінки русі…”

“Аскольдова могила “.

“З Господом! Але без лукавого…”

БЕЗПАЛИЙ Л. “На відстані сльози” (Вірші “Із голосу Безсмертного

Тараса” та “Ми всі від Шевченка всі”).

“Сонет Кобзареві”.

БРОВЧЕНКО В. “Повернення з літа” (вірш “Відкриття пам”ятника

Т.Шевченку в Звенигороді”)

ВИШНЯ А. По Тарасу Шевченку “Ніч”: Вірш// Зоря.-

1998.-11 вересня.

ГОНЧАРЕНКО В. “На розі полудня” (Медитації при світлі слова

Кобзаря) – трептих.

“Шлях до джерела”.

“Березень 1861 року”.

ГОРТАЮЧИ СТОРІНКИ “ КОБЗАРЯ” (Заходи, присвячені 155-річчю

написання “Заповіту” і 160-річчю першого видання

“Кобзаря” в Созонівській школі Кіровоградського

р-ну // Слово просвіти.-2001.-№3.-с.10

ЖУРЛИВА О. “Не спить поет...”.

ЗАГРАВЕНКО А. „Іскрини дощу” (Вірш присвячений правнучці поета -

Антоніні Красицькій).

КЛОЧЕК Г. До істини Тараса Шевченка. Хто і як фальсифікував

“Кобзаря” // Укр.мова та літ.- 2001.-13 квітня.-с.1-4.

КОРЖ В. “Світ звичайних фантазій”- (“Правосуддя Тарасової

гори”).


КУЦЕНКО П. “Шевченко “Гайдамаків” дописав”

МАЛАНЮК Є. “До справжнього Шевченка”.

МИЦЕНКО М. “Тарас Шевченко”.

СЕЛЕЦЬКИЙ П. “День останній”.

СОКОЛОВ В. “У вінок Тарасові”.

“Тарасові родичі”.

“До пам”ятника Кобзареві”.

“Шевченко у Нижньому Новгороді”.

ШВЕЦЬ О. “Спогад”.

ШУЛЬГА В. “…Він все життя”.СЦЕНАРІЇ ПРО ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ.
БОНДАРЕНКО В. Конкурс знавців творчості Тараса Шевченка

(Для учнів 7-8 класів)// Позакласний час.-2002.-№4.-с.32.

БОРТНЯК М.В. Розкрита могила: Інсценізація (За т-тю Т.Г.Шевченка)// Все для вчителя.-2001.-№5.-с.50-51.

ВИЖОВЕЦЬ І. Творчість Тараса Шевченка і фольклор.(Сцена-

рій)// Дивослово.-2003.-№6.-с.40-42.

ВИННИЦЬКА С. “Наша дума, наша пісня не вмре, не загине”

(Сценарій)// Дивослово.-2003.-№6.-с.37-40.

ВОЛОВИК С.М. “Думи мої, думи мої”: Літ.вечір.// Все для вчи-

теля.-2000.-№3.-с.49-52.

В”ЮН А., В”ЮН В. Кросворд “Поет Тарас Шевченко” // Дивослово.-2000.-№5.-обкл.

ГАЙДАЙЧУК Д.М. Невмирущий Кобзар. 4(3) клас: Усний

Журнал.// Розкажіть онуку.-2002.-№11.-с.37-39.

ГАОРШОВА Л. Шевченківський вечір (Методичні рекомендації на допомогу вчителям-словесникам)// Укр. мова і література в школі.-2004.-№1.-с.67-70.

ГАРМАШ М. Наш Шевченко (Літературно-музичний сценарій)

//Дивослово.-№5.-с.47-49.

ГЛАДИШЕВА А. “Я так ніжно їх любив”: Сценарій літературно-музичної композиції.// Укр.культура.-1999.-№3-4.-с.34-37.

ГОНЧАР Р. Вшановуємо пам”ять Т.Шевченка: Усний журнал.

//Початкова освіта.-2003.-№7.-с.4-5 (вкл.)

ГОРОХОВСЬКА Н. Наш Кобзар: Сценарій музично-літературного заняття для учнів 2-3 класів початкової школи //Початкова освіта.-2002.-№9.-с.7.

ДЕНИСЮК Л. “Караюсь, мучуся…але не каюсь!” (Літературно-музична композиція про роки заслання Т.Г.Шевченка)//Все для вчителя.-2004.-№4-5.-с.97-101.

ДИТЯЧИЙ РАНОК “Слава Кобзарю” // В кн.: Шкільні свята та розваги. Ч.1. Тернопіль, 1996.-с.8-12.

ЖАДАН Л. Шевченкіана. Літературна гра Що? Де? Коли? //

Освітянське слово.- 2001.-№1.-с.7.

ЖУКОВСЬКА Л.В. Кобзар у нашій оселі (Виховна година. 2 клас) //Розкажіть онуку.-2001.-листопад.-№42.-с.14-15.

ЗАТКЕВИЧ О.В. Ти з нами, Тарасе !: Сценарій// Розкажіть онуку.-2002.-№6.-с.48-50.

ЗЛЕПКО В.П. Перехрестя долі Кобзаря: Літературно-музична композиція-роздум // Все для вчителя.-2000.-№3.-с.58-60.

КАЛАВУР Н. “На перехресті музи й долі…”: Літературно-музична композиція за творчістю Тараса Шевченка// Дивослово.-2001.-№5.-с.47-51.

КАРНАУХ П. Ігрові завдання до творів Т.Шевченка// Початкова освіта.-2001.-№7.-с.5.

КОЗАР Г.В. Мій Шевченко завжди був крилатим, Мій Шевченко завжди був на волі! (3 клас. Урок позакласного читання)//Розкажіть онуку.-2001.-№33.-с.4-5.

КОНКУРСИ-АУКЦІОНИ ПО ТВОРЧОСТІ Т.ШЕВЧЕНКА//Українська мова та література.-200-.-№19.-с.12.

КОРНІЄНКО С.М. Вшановуємо Шевченка (Усний журнал)//Початкова освіта.-1999.-№7.-с.8.

КОСТЕНКО Л.А. “Ми вшановуємо пам”ять Шевченка”: Брейн-

ринг// Все для вчителя.-2001.-№5.-с.52-53.

КРОСВОРД “Світ поезії Тараса Шевченка”// Українська мова та література.-2000.-№9.-с.12.

КРОСВОРДИ “З Тарасовим іменем”// Українська мова та література.-2001.-9 березня.-с.12.

КРОСВОРД “Тарас Шевченко”// Дивослово.-1999.-№5.-с.65.

КУРУЩАК Л. Під кроною Тарасової верби: Сценарій ранку//Початкова освіта.-2003.-№7.-с.6-8.

ЛАГОДА У. Вечір пам”яті Тараса Шевченка// Дивослово.-2003.-№6.-с.35-37.

ЛАЗАРЕВСЬКИЙ В.В. Літературна вікторина “Поезія Тараса

Шевченка”// Українська література в загальноосвітній школі.-2003.-

№6.-с.64.

ЛЕМЕШЕНКО Н.В. Літературна вікторина до дня народження

Т.Г.Шевченка// Все для вчителя.-2002..-№4.-с.75.

ЛЕМЕШЕНКО Н.В. Тарас Григорович Шевченко – честь і слава України: Літературно-музичне свято// Все для вчителя.-2002.-

№4.-с.70-74.

ЛІТЕРАТУРНІ ВІКТОРИНИ (По творчості Т.Шевченка)//Початкова освіта.-1999.-№7.-с.6.

ЛІТЕРАТУРНІ ІГРИ: Криптограми, чайнворди, ребуси по творчості Т.Шевченка// Позакласний час.-1999.-№4.-с50-53.

(МАТЕРІАЛИ ПРИСВЯЧЕНІ Т.Г.ШЕВЧЕНКУ: Вечір, вікторина, інтелектуальна гра)// Все для вчителя.-2003.-№32-33.-с.1-7.

МЕЛЬНИЧУК Г.О. Тарас Григорович Шевченко (Запитання, кросворди і т.д.)// Все для вчителя.-2003.-№6.-с.10-16.

МИ ЧУЄМО ТЕБЕ, КОБЗАРЮ, КРІЗЬ СТОЛІТТЯ: Конкурс знавців творчості Т.Г.Шевченка// Все для вчителя.-2000.-№3.-с.76-78.

МІШКО М. Сценарій дитячого ранку, присвячений Дню народження Т.Г.Шевченка: Ст.група (за участю батьків)//Розкажіть онуку.-1999.-№3.-с.14-16.

МІЩУК М.К. Золоті зерна поезії Т.Г.Шевченка: Літературно-музичний віночок. Виховний захід// Розкажіть онуку.-2003.-№6.-с.51.

“МОЯ ЛЮБОВЬ, МОЙ ДОБРЫЙ АНГЕЛ…”: Литературно-музыкальный вечер (К Шевченковским вечерам)// Все для вчителя.-2000.-№3.-с.83-85.

МУКОМЕЛ А. Дзвенять Кобзареві струни: До 190-річчя з Дня народження Великого Кобзаря// Позакласний час.-2003.-№18.-с.1-3 (вкл.)

НАЗАРЕНКО В. Біблія в житті та творчості Т.Г.Шевченка (Літературні вечорниці)// Всесвітня література та культура в навчальних закладах України.-2000.-№8.-с.6-11.

НАУМОВА Г.К. Творці величного і прекрасного. Урок позакласного читання. 3 клас.(Т.Шевченко. Людвіг ван Бетховен. Брати Грімм)// Розкажіть онуку.-2001.-№3-4.-с.27-29.

НАШ СВІТОЧ ТАРАС ШЕВЧЕНКО: Літературно-музичний матеріа// Дошкільне виховання.-2002.-№3.-с.29-31.

НОВАК К. Караюсь, мучусь, але не каюсь: Літературно-музична композиція про Т.Г.Шевченка// Позакласний час.-2003.-№2.-с.15-17.

ОБРАЗ ЖІНКИ-МАТЕРІ В ТВОРЧОСТІ Т.Г.ШЕЧЕНКА (Святковий вечір)// В зб.:Зупинись мить, ти прекрасна.-Дніпропетровськ: Промінь.-2000.-с.192-203.

ОНИЩАК Н.Б. Поклін тобі, Тарасе! : Сценарій ранку// Розкажіть онуку.-2004.-№4-5.-лютий.-с.7-11.

ОСТАПЕНКО О. І навчати, і розважати…Кілька думок про інтелектуальні розваги молоді (По творчості Т.Шевченка)//Українська мова та література.-2000.-№19.-с.11-12.

ОСТАПЕНКО О. І навчати, і розважати (Сценарій літературного конкурсу “Шевченко і світ”)// Українська мова та література.-2000.-19 травня.-с.12-13. ПАЛІЄНКО М. Калинові Моринці: Вірш про село, де народився Т.Шевченко// Дивослово.-2001.-№3.-с.28.

ПАНАСЮК Л.А.. “О думи мої! О славо злая!”:Літературно-музична композиція до Шевченківських днів// Позакласний час.-2001.-№5-6.-с.56-61.

ПЕТРОВСЬКА І. Сердечні пристрасті й розчарування Кобзаря:Сценарій// Позакласний час.-2003.-№19.-с.1-4 (вкл.)

ПІДСУМКОВИЙ УРОК-КОМПОЗИЦІЯ ЗА ТВОРЧІСТЮ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА//Дивослово.-1999.-№3.-с.43-45.

ПІСНІ НА СЛОВА ТАРАСА ШЕВЧЕНКА.//Дошкільне виховання.-2002.-№3.-с.31.

ПРИЄЗЖИХ Н.Н. Тарас Шевченко – України син.(Родинне свято для дітей старшого дошкільного віку)// Розкажіть онуку.-2003.-№30.-с.2-3.

СЕМЧУК Л.М. Твоя, Кобзарю, слава не вмре, не загине:Шевченківське свято: Сценарій// Все для вчителя.-2000.-№27.-с.5-8.

СИДОР О. В сім”ї вольній, новій: Виховна година (Т.Г.Шевченко)// Початкова освіта.-2003.-№7.-с.1 (вкл.)

СИДОРЕНКО Л.О.Незабаром Шевченківські свята (Літературна вікторина за біографією Т.Г.Шевченка)// Позакласний час.-2003.-№4.-с.24-32.

СІДАШ Н. Уклін тобі, Тарасе!: Заняття-бесіда для старших дошкільнят// Дошкільне виховання.-2001ю-№3.-с.10-11.

СОЙ Б.Г. Ми тебе не забули, Тарасе: Поети-лауреати державних премій України ім.Т.Г.Шевченка –Кобзареві: До 160-річчя першого видання “Кобзаря”. (Сценарій).//Все для вчителя.- 2000.-№27.-с.2-5.

СТОРІНКАМИ ПОЕЗІЙ ШЕВЧЕНКА: Урок-концерт// Все для вчителя.-2001.-№5.-с.46-49.

СТРАТІЛАТ І. “Вся країна повита красою”:Турнір допитливих про поезію Т.Шевченка// Початкова освіта.-2002.-№9.-с.8.

ФІЩЕНКО Н.В. Світова велич Шевченка: брейн-ринг// Все для вчителя.-2002.-№4.-с.67-69.

ХАСІЄВА Г.М.Тарасові березини: Сценарій// Розкажіть онуку.-2004.-№4-5.-лютий.-с.4-6.

ЧОПИК А. Слава Шевченка не вмре, не поляже: Сценарій до 190-річчя з Дня народження Великого Кобзаря// Все для вчителя.-2003.-№29.-с.1-4. ЧОРНА М. “…З нас будуть люде…” (П”єса для дитячого театру)// Початкова школа.-2000.-№3.-с.50-54.

ШЕВЧЕНКО Т.Г. (9 березня 1814 – 10 березня 1861): Літературні ігри.// Позакласний час.-2002.-№5.-с.40-43, 70-73.

ШУТИК П. Кросворд “Шевченківський” (Можна використати як запитання до вікторини)// Літературна Україна.-1999.-20 травня.-с.8

АУДІО-ВІДЕО МАТЕРІАЛИ.
ПО ШЕВЧЕНКОВСКИМ МЕСТАМ УКРАИНЫ (На английском языке).- К.: Укркино хроника, 1990.-диафильм, цветной.

ШЕВЧЕНКО Т. Думи мої – чого мені тяжко. – На грп.: украинские народные песни и романсы.

ШЕВЧЕНКО Т. Думи мої. (Обр.М.Вериківського, вик.А.Кочерга)// На грп..: Кочерга А.

ШЕВЧЕНКО Т.Г. Заповіт (“Як умру, то поховайте…)// На грп.: Український народний хор ім.Г.Верьовки.

ШЕВЧЕНКО Т. Заповіт. Сон. Доля. Дніпр. Реве та стогне Дніпр широкий.// На грп.: Фонохрестоматия по литературе для 7 класса. - М.:Мелодия. ШЕВЧЕНКО Т.Г. По діброві вітер віє. (Музика народна).- На грп.: Криниця моя жива.

ШЕВЧЕНКО Т.Г. Причинна. Думка. На вічну пам”ять Котляревському. Думи мої, думи мої… Гайдамаки.- На грп.: Тарас Шевченко.Кобзар.

ШЕВЧЕНКО Т.Г. Реве та стогне Дніпр широкий.- На грп.: Привіт з України.

ШЕВЧЕНКО Т.Г. Реве та стогне Дніпр широкий.- На грп.:Український народний хор ім.Г.Верьовки.

ШЕВЧЕНКО Т.Г. Тече вода в синє море. Із-за гаю сонце сходить. За байраком байрак. Над Дніпровою сагою. (У виконанні Київського камерного хору ім. Б.Лятошинського.- На грп.: Антологія української музики. ШЕВЧЕНКО Т.Г. У гаю, гаю. (Січинський Д.).- На грп.: Українські пісні.
ВИСЛОВЛЮВАННЯ ПРО КОБЗАРЯ.
УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ ПРИСЛІВ”Я, ПРИКАЗКИ, ЧАСТІВКИ,

УСМІШКИ ТА АНЕКДОТИ ПРО Т.Г.ШЕВЧЕНКА.// Позакласний час.-

2003.-№21.- листопад.-с.5-6.

“ ДЛЯ НАС ВІН –БІЛЬШЕ, НІЖ ЛІТЕРАТУРА (В.Базилевський)

“ …А МИ УСЕ ПРО НЬОГО, ВСЕ ПРО НЬОГО –

СЛЬОЗОЮ, СЛОВОМ, ВИГУКОМ РУКИ…” (В.Базилевський)

“…А ВСЕ ТАКИ МІСЦЕ ЗНАЙДУ ДЛЯ ТОМИКА ЛЮБИХ І ЗНАНИХ ПОЕЗІЙ ШЕВЧЕНКА” (А.Загравенко)

“…ПИСАВ ШЕВЧЕНКО ПРО СВОБОДУ,

ПРО ГНІТ І ГНОБЛЕННЯ НАРОДУ,

НЕЩАСТЯ, ГОРЕ І НЕДОЛЮ,

І ТЯЖКУЮ ЖІНОЧУ ДОЛЮ.

ПРО СИЛУ, МУЖНІСТЬ КОЗАКІВ,

ЇХ НЕНАВИСТЬ ДО ВОРОГІВ,

ПРО СВОЮ РІДНУ УКРАЇНУ,

ТУ НАЙКОШТОВНІШУ ПЕРЛИНУ. (С.Мехеда)

ШЕВЧЕНКА ВЖЕ НЕМАЄ З НАМИ,

ТА Й ЧЕРЕЗ СОТНІ ДОВГИХ ЛІТ

НЕ ЗАБУВАТИМЕТЬСЯ НАМИ

ЙОГО БЕЗСМЕРТНИЙ “ЗАПОВІТ”. (С.Мехеда)
ЩОБ ЗРОЗУМІТИ НАМ СУЧАСНЕ,

ЧИТАЙМО ТВОРИ КОБЗАРЯ.

В НИХ ЗАПОВІТИ НАМ – НАЩАДКАМ,

ПРОРОКА, ГЕНІЯ ДУША…(Н.Воловенко)

“…ТВІЙ ОБРАЗ ВІЧНО БУДЕ ЖИТИ

В СЕРЦЯХ ПРА-ПРАВНУКІВ ТВОЇХ.” (О.Степаненко).

“…ЙОГО ТВОРЧА СПАДЩИНА – ЦЕ НЕ ІСТОРІЯ ЛІТЕРАТУРИ, А ПЕРШ ЗА ВСЕ МОРАЛЬНІ ПРИПИСИ, ЗВЕРНЕННЯ ДО ДУШІ, ДО СУМЛІННЯ.” (П.Мовчан).


МАТЕРІАЛИ ОБЛАСНОЇ БІБЛІОТЕКИ


ДЛЯ ДІТЕЙ ІМ. А.П. ГАЙДАРА.


 • ОБРАЗ ШЕВЧЕНКА У ТВОРАХ ПОЕТІВ-ЗЕМЛЯКІВ (реферат)

 • ШЕВЧЕНКО І НАШ КРАЙ (повідомлення)

 • ШЕВЧЕНКО І НАШ КРАЙ (тека)

 • ШЕВЧЕНКО (тека з ілюстративним матеріалом)


ДОДАТКОВІ МАТЕРІАЛИ.
Україна. Президент (1999.- Л.Д.Кучма) Про присудження Національної премії України

імені Тараса Шевченка : Указ // Урядовий кур´єр.-2004.-11березня.-с.2.


Бабенко О.-кр. Кобзар і корифеї // Народне слово.-2004.-6 березня.-с.4
Безпалий Л.-кр. Чи в камені, чи в бронзі він…: Триптих //Кіровоградська правда.- 2004.-6 березня .-с.2.
Белічко Н. Шевченкіана у творчості українських графіків. 50-60-і роки XX століття

// Дивослово.-2004.-№3.-с.22-26.


Білоус Г. Дарувала йому безсмертя…:Роздуми про творчість Тараса Шевченка з позицій сучасності // Літературна Україна.-2004.-11 березня.-с.3-4.
Бовсунівська Т. Смислотворча функція першого видання “Кобзаря” // Дивослово.- 2004.- №3.-с.8-13.
Волинець Т.А. Тарас Григорович Шевченко: Урок: Видатні українські письменники

//Розкажіть онуку.-2004.-№4-5.-с.2-3.

Денисюк Л. “Караюсь, мучуся…але не каюсь!.. (Літературно-музична композиція про роки заслання Т.Г.Шевченка) //Все для вчителя.-2004.-№4-5.-с.97-101.
(До 190-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка) //Веселочка.- 2004.- №1.- с.4-5.
Дзюба І. На вічнім шляху до Шевченка: Україна відзначає 190 років від дня народження Тараса Шевченка // Чумацький шлях.-2004.-№1.-с.1-8.
Життя і творчість Великого Кобзаря у фотографіях, малюнках та ілюстраціях //Шкільна бібліотека.-2003.-№12.-с.1-138.
Кирей В. Черкаська сторінка біографії : і муки творчості, і мрії… До 190-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка //Урядовий кур´єр.-2004.- 6 березня.- с.8.
Клочек Г.-кр. Енергетика його слова: До 190-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка

//Народне слово.-2004.-6 березня.-с.1, 4.


Кудрявцев Л. Бульвар імені великого Кобзаря: До 190-річчя від дня народження Тараса Шевченка //Освіта України.-2004.-20 лютого.-с.6.
Куманський Б.-кр. Дух Тараса хвилювався, страждав…(Шевченко – художник ) //Народне слово.-2004.-6 березня.-с.4.
Лисиченко И. В своём завещании Григорий Шевченко определил: “Синові Тарасу із мого хазяйства нічого не треба… з його буде або щось дуже добре, або велике ледащо” //Факти.-2004.-11 марта.-с.13.
Лісніченко Ю. “Шляхами Тараса” до його картин (Про художню виставку, присвячену Т.Шевченку, яка відкрилася в художньо-меморіальному музеї О.Осьморкіна) //Вечірня газета.-2004.-26 березня.-с.9.
Мацько Л. “Знать од Бога і голос той, і ті слова…”: Мовні уроки Тараса Шевченка //Дивослово.-2004.-№3.-с.2-8.
Могилюк В.-кр. (Підбірка віршів, присвячена Т.Г.Шевченку) //Вечірня газета.- 2004.-5 березня.-с.7.
Морозова К.І. Поезія Шевченка – то музика народної душі: Сценарій //Розкажіть онуку.-2004.- №10-11.-с.16-18.
Наумова Ю., Єрмоленко Ю. Хата на Пріорці: 190 років від дня народження Т.Шевченка //Чумацький шлях.-2004.-№1.-с.8-11.
Немирована І.-кр. Киргизький степ (Вірш, присвячений Т.Г.Шевченку) //Вечірня газета.-2004.-5 березня.-с.6.
Онищак Н.Б. Поклін тобі, Тарасе: Сценарій ранку //Розкажіть онуку.-2004.-№4-5.-с.7-11.
Погрібний В.-кр. Тарас Шевченко у моєму житті: Наші діти надто багато знають Шевченка ? //Вечірня газета.-2004.-5березня.-с.7.
Погрібний В.-кр. Шевченко – геній, а хто – ми ?: 9 березня – 190 років від дня народження Т.Г.Шевченка //Кіровоградська правда.-2004.- 6 березня.-с.2.
Портянко В. Слово про батька Тараса (Життєвий шлях Т.Г.Шевченка у віршах українських поетів та поетів світу) //Рідна школа.- 2004.-№3.-с.35-46.
Прядка В. Тарас Шевченко – видатний художник. Цінність його живописної спадщини (урок української літератури у 9 класі) //Українська мова і література в школі.-2004.-№2.-с.35-38.
Ребро П. Козацькі гени великого Кобзаря //Культура і життя.-2004.-3 березня.
Скуратівський В. Шукаймо у собі Шевченка! (Кобзар у моєму житті) //Берегиня.-2004.-№1.-с.3-22.
Соя Б.”Ми тебе не забули, Тарасе!”: Поети-лауреати Національної премії України ім.Т.Г.Шевченка – Кобзареві //Дивослово.-2004.-№3.-с.29-30, 51.
Стебельська А. Шевченкова концепція української держави //Дивослово.- 2004.-№3.-с.13-16.
Ткаченко Г. Шевченка люди називають співцем народним свого краю: Тематичне заняття //Дошкільне виховання.-2004.-№3.-с.7-9.
Турчин О. Підсумковий урок-конкурс за творчістю Т.Шевченка: Конспект уроку в 7 класі //Дивослово.-2004.-№3.-с.26-28.
Хасієва Г.М. Тарасові березини: Сценарій дитячого ранку, присвяченого дню народження Т.Г.Шевченка //Розкажіть онуку.-2004.-№4-5.-с.4-5.
Хоміч М. Наш пророк: Літературно-музична композиція (До 190-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка) //Дивослово.-2004.-№3.-с.51-54.
Шевченко С. Чи відбулася зустріч Шевченка на Тясмині ? (с.м.т.Олександрівка) //Кіровоградська правда.-2004.-23 березня.-с.3.
Якимчук М.-кр. Ну що, здавалося б, слова…(Скульптор М.Ніколенко із с.м.т.Олександрівки створив кілька пам´ятників Т.Г.Шевченку) //Народне слово.-2004.- 6 березня.-с.4.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка